DE BUIT BINNEN %nT Ceta-Bever Plan tot invoering van medische persoonskaarten 1ISL' Agenda voor Haarlem Vriendschapsverdrag met V.S. in Tweede Kamer goedgekeurd Luchtvaartverdrag met de V.S. door Tweede Kamer aanvaard De avonturen van Wang en Li Na juridisch steekspel over de vraag of het verdrag meer toestaat dan de Grondwet Parlementair commentaar Kort en bondig Schilder zuinig, snel en strak: GETALM! Rode Kruis bestudeert syteem der Duitse „Unfallsschutzkarten VOOR EEN SNEL EN GEZOND ONTBIJT! 4 PLASTIC REGENJASSEN Schip op anker gevaren en gezonken Motorschip aan de grond Examens PLASTICVERF van VOOR SNELLERE HULP BIJ ONGELUKKEN B RIN TA is zo gemakkelijk U maakt 51 aan tafel snel klaar! r ONS VERVOLG' DOOR MARK 'ERHAAL CROSS Hel komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal WOENSDAG 15 MEI 195 7 (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren met 120 tegen 12 stemmen het vriendschapsverdrag met Amerika goedgekeurd, nadat weer uit voerig was gedebatteerd over de vraag of er al of niet sprake is van afwijking van de Grondwet door de bepaling in artikel 2. lid 3, van het verdrag: „Het is aan beide partyen toegestaan op eikaars grondgebied besloten en openbare godsdienstoefeningen te houden". Vorige week hadden mr. Blaisse (K.V.P.) en prof. Oud (V.V D.) betoogd, dat het ver drag volgens artikel 63 van de Grondwet niet met een gewone meerderheid, maar met twee-derden van de uitgebrachte stem men zou moeten worden goedgekeurd, om dat de aangehaalde verdragsbepaling rui mer is dan die van de Grondwet, waarin wordt bepaald: „alle openbare godsdienst oefening binnen gebouwen en besloten plaatsen wordt toegelaten, behoudens de nodige maatregelen ter verzekering van de openbare orde en rust. Onder dezelfde be paling blijft de openbare godsdienstoefe ning buiten de gebouwen en besloten plaat sen geoorloofd, waar zij thans (in 1848) naar de wetten en reglementen is toege laten". Staatssecretaris Van der Beugel herhaalde gistermiddag, dat er naar de mening van de regering geen sprake is van afwijking van de Grondwet, omdat de hier vertoevende Amerikanen ook onderworpen zullen zijn aan de maatregelen van open bare orde „in ruime zin" Overigens was de staatssecretaris van mening, dat in 1848 de processie-vrijheid is beperkt uit vrees voor verstoring van de openbare orde indien processies algemeen zouden worden toe gelaten. Met die opvatting waren mr. Blaisse en prof. Oud het niet eens. Mep kan de vrijheid van godsdienst toch niet beperken uit vrees voor ordeverstoring? De beslis sing van de wetgever in 1848 betrof niet een kwestie van openbare orde, maar al leen datgene wat men aan andersdenken den wilde toestaan. In dat opzicht is de bepaling in het vriendschapsverdrag ruimer en daarom is er sprake van afwijking van de Grondwet, zo meenden zij. Indien men meent, dat er onduidelijk heid heerst over de vraag of het verdrag afwijkt van de Grondwet, aldus de staatssecretaris, laat men dan een amendement indienen, waarin staat, dat het verdrag afwijkt van de Grondwet. Aan een dergelijk amendement verklaar de de heer Blaisse echter geen behoefte te hebben, omdat het standpunt van de K.V.P. duidelijk genoeg is. Zij ziet in de verdragstekst gunstige vooruitzichten voor de katholieken en zij hoopt, dat de Grond wet daarmede nog eens in overeenstem ming wordt gebracht. Uiteraard wilde de K.V.P. het dus niet laten aankomen op een verwerping van een amendement. Vorige week had de heer De Kadt (P.v.d. A.) echter een motie ingediend waarin de (Van onze parlementaire redacteur Aan de goedkeuring van het vriend schapsverdrag met Amerika ging dinsdag middag weer een debat vooraf over de vraag of de bepalingen van dat verdrag verder gaan dan onze Grondwet. De Grondwet bepaalt uitdrukkelijk, dat voor de goedkeuring van internationale overeenkomsten, die afwijking van de Grondwet inhouden, een stemmenmeer- derheid van tweederden vereist is Staatssecretaris Van der Beugel had dan ook gelijk met zijn opmerking, dat in dien er afgevaardigden waren, die, in strijd met het door de regering ingenomen stand punt, in het Nederlands-Amerikaanse vriendschapsverdrag wel een afwijking van de Grondwet zagen, zij tot plicht had den met behulp van een amendement zulks in de goedkeuringswet tot uiting te doen brengen, die dan met een meerderheid van tweederden zou moeten- worden aange nomen. Laat de Kamer zulk een amende ment achterwege, aldus de staatssecre taris, dan geeft zij van haar kant daarmee te kennen met de regering geen afwijking van de Grondwet aanwezig te achten. Mr Oud (V.V.D.). die evenals mr. Blaisse en prof. Romme (K.V.P.), bleef volhouden dat het verdrag wel afwijkt van de Grondwet, had de wenselijkheid bepleit, dat de wet gever zo duidelijk mogelijke taal spreekt voor het geval de rechter nog eens aan een uitleg van de overeenkomst te pas zou moeten komen. Hij had dus de eerste die nen te zijn. om met een amendement voor den dag te komen. Dit werd hem van achter de regeringstafel met nadruk voorgehou den. Maar mr Oud gaf in dit opzicht nul op het rekwest. Tevoren had de heer De Kadt (P.v.d.A.) een betoog gehouden, waarin ongetwijfeld de politiek ook een woordje meesprak en daarover nam mr Oud h< ■n toen ondei handen Het ging hier ir .mers. zo heette het, helemaal niet om politiek, doch louter om een principiële staatsrechtelijke kwes tie. Inderdaad. Maar nu was het wel vreemd, dat mr. Oud uetgeen hij terwille van het staatsrechtelijke beginsel had be horen te doen, achterwege liet De door de wetgever te bevorderen dui delijkheid ware mogelijk geweest, zo men met een amendement voor de dag was ge komen om in de goedkeuringswet te laten vastleggen, dat en waarom haar aanneming met een meerderheid van tweederden een grondwettelijk vereiste was. Immers, óf wel zulk een amendement zou een meer derheid hebben behaald en dan zou. indien het aldus gewijzigde ontwerp na ook de instemming van de Eerste Kamer verwor ven te hebben, wet zou zijn geworden, op die manier de wetgever hebben vastgesteld, dat zich in deze overeenkomst afwijking van de Grondwet voordoet Of wel, de Kamer zou en daar zag het naar uit het amendement verworpen hebben, in welk geval de wetgever dus tot de beslis sing zou zijn gekomen, dat gelijk de regering en, naar merkbaar was, de meer derheid van de Kamer eveneens meende er geen sprake van afwijking van de Grondwet is. Zij, die kleur hadden moeten bekennen, gaven er echter de voorkeur aan de kerk in het midden te laten. Dit, doordat zij eenvoudigweg een politiek spelletje speelden. Dat het een edel spel letje was. valt moeilijk vol te houden. En vandaar mijn conclusie, dat het debat geen resultaat opleverde. uitspraak werd gedaan, dat het verdrag niet afwijkt van de Grondwet en dat dus ook geen meerderheid van twee-derden van de uitgebrachte stemmen nodig zou zijn. Maar gisteren verklaarde de heer D e Kadt tot de conclusie te zijn gekomen, dat zijn motie overbodig was, omdat in „de overweging" tot het indienen van het wetsontwerp artikel 63 van de Grondwet niet wordt vermeld, maar alleen artikel 60, lid 2. Dat beroep op „de overweging", die aan elk wetsontwerp vooraf gaat, vond prof. Oud een ontsporing, want artikel 60, lid 2, geldt voor alle verdragen, ongeacht of zij al dan niet van de Grondwet afwijken. Maar, zei de heer Burger (P.v.d.A.), als er sprake was van afwijking van de Grond wet, zou ook artikel 63 van de Grondwet speciaal zijn vermeld en wie dus stemt voor de overweging, erkent daarmede, dat er geen sprake is van afwijking van de Grondwet. Lakoniek antwoordde prof. Romme ((K.V.P.), dat zijn fractie toch voor de overweging zou stemmen, omdat artikel 60, lid 2, er nu eenmaal ook bij betrokken is. Daarom zag ook prof. Romme geen conse quenties verbonden aan het stemmen voor de overweging. Deze werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening dat alleen de drie leden van de S.G.P. en de heer Scheps (P.v.d.A.) geacht wilden worden tegen de overweging te hebben gestemd. Omdat er blijkens het Kamerdebat twijfel over bestaat, of Amerikanen in ons land al of niet vrijheid van processie zullen genieten, verklaarde de heer Van Dis (S.G.P.) het zekere voor het onzekere te willen nemen. Daarom zouden de Staat kundig Gereformeerden tegen de goedkeu ring van het verdrag stemmen. Met 120 tegen 12 stemmen werd het ver drag tenslotte goedgekeurd. Tegen stem den de Staatkundig Gereformeerden, de communisten en de heren Scheüs (P.v.d.A.). Kikkert (C.H.U.) en Calmeyer (C.H.U.). Eventueel zal nu in laatste instantie de internationale rechter wel uitmaken of Amerikanen in ons land vrijheid van pro cessie of een katholiek-lithurgische begra fenis voor een in ons land overleden Ame rikaan kunnen eisen. Maar als het zover is, kunnen desgewenst onderhandelingen wor den geopend met Amerika over wijziging of opzegging van het verdrag ADVERTENTIE en MANTELS, voor Dames en Heren, voor kinderen en in junior-maten. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Tel. 15438 Haarlem Vereenigd Bezit. In vergadering van aandeelhouders der n.v. Vereenigd Bezit van 1894 zijn de voorstellen tot wijziging der sta tuten met algemene stemmen aangenomen. Deze voorstellen behelzen verhoging van het maatschappelijk kapitaal tot f 10.001 250 en openen voorts de mogelijkheid tezijner- tijd over te gaan tot de uitgifte van aan delen van f 100, Prikkeldraad over de weg. Op het Kampereiland, in de zogenaamde Stikken- polder, is de 31-jr.rige heer W. uit IJselmui- den met zijn bromfiets tegen prikkeldraad gereden, dat. naar later is gebleken dwars over de openbare weg was gesnannen. Hij viel van zijn bromfiets en kreeg een dubbele schedelbasisfractuur. Substituut-officier. Bij Koninklijk Be sluit is benoemd tot substituut-officier van Justitie in het arrondissement Zutphen mr. D. v. Zeben, advocaat en procureur te Zutphen. Naar Parys. Donderdag begint in Pa rijs een conferentie van Europese ministers van Verkeer. De.conferentie zal twee dagen duren. De Nederlandse minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal de conferentie bijwonen. Gouden diamantnijverheid. Een der Amsterdamse diamantbedrijven, de n.v. As- scher. aan de Tolstraat, is een halve eeuw geleden geopend. Uit eerbiedige nagedach tenis van de vele, vooral Joodse medewer kers die tijdens de laatste oorlog het leven lieten (250 personen) heeft de directie er de voorkeur aan gegeven de viering tot de kring van alle medewerkers in het bedrijf te beperken. De oudste firmant van het Nederlandse bedrijf, de heer J. Asscher jr., is in verband met dit jubileum ten stadhui'" getooid met de versierselen, behorende bij de hem verleend? koninkliike onderschei ding tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Satellietsteden. Ten westen van de binnenstad van Maastricht ntstaat een uit breiding, waar voor 27.000 inwo m'-s w- n- gelegenheid geschapen zal worden. Parken, speelgelegenheid voor de jeugd, sportter reinen en gebouwen voor bijzondere doel einden, zoals scholen voor uitgebreid, lager, middelbaar en technisch onderwijs, zullen voor een volledige toerusting van deze stadswijk zorgen. Van de vijf geprojecteerde parochies zijn er reeds twee in uitvoering (Brusselsepoort en CaubergL De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het onlangs met Amerika gesloten luchtvaartverdrag goed gekeurd, volgens hetwelk de K.L.M. in Amerika twee nieuwe luchtlijnen krijgt, echter niet de gewenste verbinding mét Los Angeles aan de westkust van de Ver enigde Staten. Over dit laatste spraken de Kamerleden hun teleurstelling en ontstem ming uit, hoewel zij overigens waardering hadden voor hetgeen is bereikt. De Amerikanen hebben een groter aan deel van de K.L.M. in het Amerikaanse luchtverkeer geweigerd omdat Nederland er geen landingsrechten voor Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen tegenover kan stellen. De K.L.M. kan meer in Amerika verdienen dan de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen in Nederland, aldus de Amerikaanse stelling. Deze Amerikaanse opvatting noemde staatssecretaris Van der Beugel volkomen fout. Iedere werkelijke internationale ar beidsverdeling zou daardoor teniet worden gedaan. Nederlands aardrijkskundige lig ging en economische structuur maken het gewenst en noodzakelijk, dat Nederland zoveel mogelijk diensten aan de wereld kan verlenen. Wij moeten in de gelegen heid zijn dollars te verdienen via de K.L.M. Maar bovendien is de stelling onjuist, dat de K.L.M. zoveel meer in Amerika ver dient dan de Amerikanen in Nederland. Van 1947 tot 1956 heeft de K.L.M. 88 mil joen dollars verdiend. Op lopende reke ning was er een overschot van 46 miljoen dollar. Maar de K.L.M. heeft in diezelfde periode voor 158 miljoen dollar in Ameri ka besteed voor aankoop van vliegtuigen en onderdelen van vliegtuigen. Totaal is er dus een tekort van 122 miljoen dollar en inmiddels zijn weer voor 118 miljoen dollar vliegtuigen in Amerika besteld. Na de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen is de K.L.M. de belangrijkste klant van de Amerikaanse vliegtuigindustrie. Dat wilde de staatssecretaris de Ameri kanen nog even onder de ogen brengen. De Nederlandse verlangens zijn waarlijk niet onredelijk, maar voor een klein land is het moeilijk in een machtiger land suc ces te bereiken. Het zal voor kleine landen op den duur niet mogelijk zijn zelfstandig dergelijke gevechten te voeren. Dat zal tenslotte moeten gebeuren in groter Euro pees verband, aldus de staatssecretaris. Het 600 ton metende zandschip „Lim burg" is in het Haringvliet op een anker van de zandzuiger „Ahoy" gevaren. Het schip is gezonken en doormidden gebro ken. De opvarenden konden worden gered. „Limburg" stond onder bevel van schipper Jacob Oostenrijk. Het 300 ton metende motorschip „Aliza" uit Rotterdam, varende onder schipper Van den Boogaart, is vanmorgen in het Hellegat aan de grond gevaren. De Wit's bergingsbedrijijf uit Rotterdam zal trach ten de „Aliza" te bergen. WAGENINGEN: Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde: ir. J. Wesseling te Wn- geningen. Li krabde eens op zijn bol en dacht na. „Ik moet Wang gaan zoeken!", mompelde hij. „Meteen daalde hij weer de trappen af en verliet de pagode. Toen begon hij te lopen in de richting, waarin hij Wang aan het vliegertouw had zien verdwijnen. „Als ik nou maar aldoor naar die kant loop. vind ik hem misschien wel", dacht hij. „Wang zal toch niet aldoor in de lucht blijven". 41-42 ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) Enkele weken geleden hebben wy in „Erby" gepleit voor de invoering van medische persoonskaarten naar het voor beeld van de z.g. „Unfallsschutzkarten" van het Westduitse „Grüne Kreuz". Dit zyn kaarten die uitgereikt worden aan indivi duele weggebruikers en die behalve de per sonalia en naaste verwanten van hun hou der, ook diens voornaamste medische ge gevens zoals bloedgroep, rhesusfactor en anti-tetanus-„verleden" vermelden. Wordt de bezitter van zo'n kaart nu bijvoorbeeld by een verkeersongeluk gewond, dan kan de behandelende ".rfs direct aflezen, welke eerste hulp hier geboden is: een tijdwinst die b.v. ingeval van een spoedeisende bloedtransfusie het verschil tussen leven en dood kan uitmaken. Thans vernemen wij met voldoening dat het Rode Kruis in overleg met de K.N.A.C. reeds een onderzoek begonnen is naar de moge lijkheid om dit systeem ook in ons land in te voeren. Dit onderzoek is reeds op tal van medische, technische en financiële pro blemen gestuit, maar gezien de gunstige ervaringen met de „groene kaarten" in de Bondsrepubliek is het te hopen dat men alle moeilijkheden snel uit de weg zal weten te ruimen, zo nodig met krachtdadige steun van overheid en publiek, daar het hier gaat om het behoud van vele mensen levens. Nieuw invalidenschip Het Rode Kruis heeft trouwens voor de naaste toekomst nog diverse andere novi teiten in petto. Eén daarvan is de bouw van een nieuw invalidenschip, waarvoor de opdracht vorige maand vergeven is en dat over twee jaar in de vaart komt. Het schip zal in vredestijd gebruikt worden voor Wekelijks recretatieschip met chronisch bedlegerigen en als zodanig per jaar vele 99 honderden zieken méér aan wat ontspan ning kunnen helpen dan waartoe de „Kasteel Staverden" in staat was. Bij cala miteiten als oorlog, epidemieën of waters nood zal het vaartuig in een handomdraai kunnen worden getransformeerd tot een hospitaalschip dat dan naast de 91 vaste „rampendepots" van het Rode Kruis on middellijk hulp zal kunnen bieden waar die het dringendst nodig is. Het Nationale Rampenfonds en het bedrijfsleven zullen voor een groot deel in de bouwkosten van dit Rode Kruisschip bijdragen. Ook het Henri Dunanthuis in Zeist zal uitgebreid worden. In zijn nieuwe gedaante zal het per jaar aan 350 invalide vakantie gangers onderdak bieden. Einde hulp aan Hongaren Wat zijn overige activiteiten betreft, heeft het Rode Kruis in het afgelopen verslagjaar op ieder gebied weer veel nut tig werk kunnen doen. De hulp aan Hon garije, die op 30 juni officieel wordt beëin digd, heeft voorbeeldig gewerkt. Reeds in de eerste dagen na de tragedie van Boeda pest kon een hoeveelheid bloedplasma ver zonden worden. Via het Internationale Rode Kruis heeft de Nederlandse organi satie yoor ruim ƒ.1 miljoen aan goederen naar Hongarije verzonden, welke goederen - in tegenstellingtot andersluidende ge.- ruchten - alle op hun juiste bestemming zijn aangekomen. Honderden vrijwilligers en 2.5 miljoen aan goederen vormden de bijdrage van het Nederlandse Rode Kruis in de leniging van de nood in de Elongaarse vluchtelingenkampen in Oostenrijk terwijl ook de arbeid in de beide opvangcentra in Nederland, waar duizenden Hongaren ver zorgd werden, zeer bevredigend verlopen is. In totaal is op giro 777 tot voor enkele dagen bijna 5,1 miljoen aan particuliere bijdragen voor de Hongarenhulp ontvan- ADVERTENTIE v CC „Vertel me eens, of dat nieuws zou zijn dat je aanstond?" Dat was inderdaad het geval. Harry Heal staarde Toogood aan alsof hij geen woorden meer kon vinden om te spreken! „Wou jij dus zeggen, Spinwou jij heus zeggen, dat ze het huis afgesloten en leeg achtergelaten hebben?", bracht hij tenslotte uit. „Is dat zo vreemd, jonge vriend?" De dikkerd wreef zich in de handen, terwijl zijn gezicht de grootste voldoe ning over de nieuwe situatie verried. „Die twee rechercheurs van juffrouw Wrayne gingen een paar dagen geleden weg. Gisteren kwam er een dok ter en de jongedame Morstone heeft zich al die tijd, die aan het voorrijden van de ambulance vooraf ging, niet vertoond. En nu heeft ze het huis afgesloten en is met haar tante vertrokken, blijkbaar naar het zieken huis. Is het niet volstrekt aannemelijk, dat het Witte Huis volkomen verlaten is en dat juffrouw Morstones tante er slecht aan toe is? En zou je het ook zo gek vin den. als jullie vannacht die kraak zouden zetten?" „Dadelijk akkoord. Ik zou zeggen, dat als er vanavond om tien uur niemand te zien is geweest in het huis, de lijd nu is aangebroken, Spin!" „Zo mag ik het horen! Stel je dus zo spoedig mogelijk in verbinding met Charlie en Bill, vertel hun wat er ge beurd is en laten ze zich voor vanavond gereed maken. Toch zou ik graag willen, dat je voordat je dat doet, op ie motor naar beneden gaat en eens een kijkje neemt bij het huis. Ik ben namelijk geneigd om te denken „Wat denk je?" vroeg Heal ongeduldig, toen de ander een pauze liet volgen op zijn halverwege afgebroken zin. „Kom er mee voor de dag!" „Nee, ik wilde alleen maar zeker weten, dat het geen truc is". „Ach man, maak je toch niet altijd zoveel zorgen. Wat een idee!" „Een wijze generaal, jonge vriend", zei Toogood op zalvende toon, „bereidt zich niet alleen zorgvuldig voor op hetgeen hij vermoedt, dat er zal gebeuren, maar ook op datgene, dat naar zijn mening nauwelijks kèn gebeu ren! Ik wil er dus volkomen zeker van zijn, dat ze het huis geheel hebben fgesloten e.i verder, dat ze die ake lige hond niet als bewaker hebben achtergelaten. Voor zover ik weet hebben ze dat dier nooit weggehaald, al moet ik er bij zeggen, dat ik het de laatste vierentwintig uur niet meer heb gezien." „Geef me dan een revolver met een geluiddemper mee", merkte Heal op, „en als dat monster zich ook maar even laat zien, maak ik 'm af". „Ik zal d'r een geven; zorg er alleen voor, dat, mocht je het nodig hebben, niemand in de buurt is". „Nee, dat komt wel in orde". „Die hond is verbazend waaks", zei de ander, die ken nelijk nog met zijn eigen gedachten bezig was, „en als de tuindeur op slot is, zoals ik vermoed en je klopt erop en er komt geen enkel geluid uit het huis „Wat moet ik doen als er iemand naar buiten komt?", vroeg Harry Heal plotseling enigszins ongerust. „Dan vraag je doodleuk of je vriend William Caruthers daar nog woont. En als dan blijkt, dat dat niet het geval is, dan bied je vriendelijk je verontschuldigingen aan. Laten we nu eens aannemen, dat er niemand naar buiten komt en dat ook de hond er niet is en dus niet begint te blaffen, dan kun je „Is zeker aannemen, dat de zaak helemaal veilig is". Heal grijnsde. „Baas, alles komt in orde. Hoor ik niets, dan stel ik mij dadelijk met Charlie en Bill in verbinding en vertel ze, dat wij vanavond aan de ulag kunnen. Heb je al de werktuigen, die nodig zijn om de vloer open te breken, Spin?" „Komt in orde", antwoordde de dikkerd met kennelijke tevredenheid. „Al je wensen zullen vervuld worden. Maar ga nu, want de tijd is beperkt". Ongeveer een uur later kwam een man de weg af fiet sen, die naar het Witte Huis leidde. Hij trapte langzaam en keek rond alsof hij niet helemaal zeker was waar hij zich bevond. Hij droeg een korte broek en een open shirt en had een zonnebril voor de ogen. Op zijn rug droeg hij een kleine rugzak, die hem het voorkomen gaf van iemand, die een fietstocht maakte en, te oordelen naar zijn wat stoffige uiterlijk, reeds heel wat kilometers achter de rug had. Toen hij bij het Witte Huis kwam, hield hij in, stopte tenslotte en zette zijn fiets neer. Hij haalde een kaart uit zijn zadeltas, ging in het gras liggen en begon die te bestuderen Tenslotte stond hij op en liep, wat aarzelend, naar de tuinpoort van het Witte Huis, waar hij aan de knop morrelde. Toen de deur gesloten bleek, trok hij aan de bel. Gedurende enkele ogenblikken stond hij daar te wach ten, maar, toen er geen geluid kwam, haalde hij zijn schouders op en maakte zich gereed tot vertrek toen er een dorpeling in eenvoudige kledij kwam aanwandelen, die een tas gereedschap over zijn schouder had hangen „Hallo", zei hij, toen de ander dichterbij kwam, „kunt u mij misschien zeggen waar ik hier in de buurt een een voudig hotel-restaurant kan vinden. Ik had hier juist aangebeld om het aan de bewoners te vragen, maar er komt geen antwoord". „Dat klopt, want er is niemand thuis. De oude me vrouw is vandaag naar het ziekenhuis gebracht en haar nichtje ging met haar mee. Blijkbaar een ernstige ope ratie". „Zo, dat is pech voor die oude dame", klonk het mede lijdende antwoord. „Maar laat ik eens kijken", ging de ander voort, „u zoudt naar Ringstone. kunnen gaan, in het volgende dorp. een paar kilometer hier vandaan. Daar is een goede ge legenheid en niet duur ook". „Mooi, dan zal ik dat eens proberen". Harry Heal want die was het stapte weer op zijn fiets en fietste de weg af, vergenoegd lachend. „Nu naar de dichtstbijzijnde telefooncel", mompelde hij „en dadelijk Charlie en Bill waarschuwen. Wat een geluk, dat die vent langskwam en me vertelde over de afwezigheid van de beide vrouwen. Maar wat zouden ze met de hond gedaan hebben? Vermoedelijk meegeno men. Die kerel van zoeven moest eens weten, wie ik in werkelijkhei 1 ben'. Vreemd genoeg was de dorpeling, die de tegenoverge stelde richting was opgegaan, ook al bijzonder in zijn sas, want hij grinnikte in zichzelf! Een half uur later arriveerde Harry Heal bij de tent, waar James Toogood zijn onafscheidelijke pijp zat te roken. Hij liet zich op de grond vallen en stak een sigaret aan. „Alles is in orde, Spin", zei hij. „Ik trok aan de bel, maar er kwam geen enkel geluid. De oude vrouw is naar het ziekenhuis gebracht voor een zware operatie." (Wordt vervolgd). gen. Oostenrijk zal aan het eind van dit jaar nog slechts 15.000 Hongaarse vluchte linge.. herbergen, die goeddeels in de Oos tenrijkse bevolking opgenomen kunnen worden. Moeilijker liggen de zaken alleen nog voor Joegoslavië, dat nog aan 13.000 Hongaren asiel verleent, maar hun weinig substantieels kan bieden. Binnenkort zal het Nederlandse Rode Kruis daarom een grote hoeveelheid hulpgoederen, voedsel en geneesmiddelen naar Joegoslavië zenden. Vaat bankgaat starten De speciale diensten van het Rode Kruis ontwikkelen zich naar wens. Thrombose- diensten zijn er thans in Den Haag, Utrecht, Haarlem, Leiden, Den Bosch en Nijmegen. De vaattransplantatiedienst gaat binnen kort starten: reeds is een oproep aan alle pathologen en anatomen uitgegaan, om arterie-materiaal voor de „vaatbank" in te zenden. De bloedtransfusiedienst beschikt thans over 109.000 donores: een record in de geschiedenis van het Rode Kruis. Bin nenkort verhuist het centrale laboratorium van deze dienst naar een terrein in Am- sterdam-Slotervaart, waar medir augustus een ruimere behuizing betrokken wordt. Het informatiebureau werkt nog steeds op volle toeren: verleden jaar identificeerde het nog honderd Nederlandse vermisten uit de tweede wereldoorlog! De hulpposten langs de grote verkeers wegen boekten in 1956 zevenduizend hulp verleningen. Ook het Welfarewerk (thans in 67 hospitalen), het Jeugd Rode Kruis en het Lectuurdepot meldden een verheugen de groei. Vrijwilligers gevraagd Daarentegen was de toeloop van nieuwe vrijwillige medewerkers gering; er zijn thans 13.000 helpers en helpsters, maar men heeft er tenminste enkele duizenden meer nodig, om alle taken en diensten naar behoren te kunnen vervullen. Een nieuwe werfactie die binnenkort begint, zal hopen- lijk- in dit tekort voorzien. Het ledental van het Rode Kruis steeg in het verslagjaar met zestigduizend tot ruim 585.000. verdeeld over 421 plaatselijke afdelingen. Voor de viering van het negen tigjarig bestaan - op 20 juli in Schevenin- gen - hoopt men de zeshonderdduizend vol te maken. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal tevens een serie Rode Kruis-post- zegels worden uitgegeven, uit de toeslag waarvan men een deel van de nieuwe cam pagne hoopt te dekken. De overige mid delen moeten worden verkregen uit de jaarlijkse inzamelingsactie, dio ditmaal, naar men vertrouwt, anderhalf miljoen gulden in het laatje zal brengen. (Vorig jaar was de opbrengst 1,3 miljoen.) Zaterdag 18 mei, Stadsschouwburg, 20 Optreden van het pantomimegezelschap van Marcel Marceau uit Parijs. Medewerkenden zijn onder meer Gilles Leger en Gil1— Segal. Decor en kostuums werden ontworpen door Jacques Noël. De ter illustratie dienende muziek werd gecomnoneerd door Jean Pro- dromides en Jean Wiener. Zondag 19 mei, Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „Kat op een heet zinken dak" van Tennessee Williams onder rr -ie van Richard Flink en in de vertaling van Elise Hoomans. Medewerkenden zijn onder meer Kees Brusse Annie de Lange. Hetty Beek, Richard Flink en Frans van der Lingen. WOENSDAG 15 MEI Cinema Palace: ,Het brandmerk der zonde", 18 iaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En schiep de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Acnt mannen en een tank", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld''. 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lid0: „Baby doll". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 7.30 u. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans IRismuseum: Avondopen stelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. Openluchttheater Bloemen- daal: Tentoonstelling van werken van Bloe- mendaalse beeldende kunstenaars. 1017 u. Concertgebouw: Populair opera-concert van het „London Opera Ensemble". Edith Joyce, sopraan; Robert Pearson, tenor; Alan Pear son. bariton, m.m v Mary Earl, piano. 8 ir. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „Home. sweet ho e", 8 uur. Haar lemse Kegel* ul: Emigratie-filmnvnnd over Australië, Nipuw-Zeeland, Canada en Zuid- Afrika, 8 uur. DONDERDAG 16 MEI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Het brandmerk der zonde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Acht :n- nen en een tank", 14 jaar, 2 30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Lido: „Rnby doll", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 2 en 7 30 uur. Studio: „Are de Tviomohe". 18 jaar, 2.15, 1 en9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avond stelling met kaarslicht en oude muziek, 8'fl —10.30 uur. Openluchttheater Bloemendal: Tentoonstelling van werken van Bloemen- daalse beeldende kunstenaars. 10—17 uur. Huishoudschool: Openbare les. tentoonstel ling en show van het werk der leerlingen. 2.305 en 79 30 uur. Zuiderkapel: Ds. J. van der Schors over „Houvast in een scheu rende wereld", 8 uur. Dreefz.icht: Modeshow van bad- en strandkleding seizoen 1957, 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6