„Beekestein wordt gesloopt, als er deze zomer geen soelaas komt Johez-operettevereniging Beethovencyclus begonnen „Gemeenschappelijke markt voert ons tot nieuw gemenebest" Amsterdamse Beurs Merkwaardig programmabeleid Werk van leerlingen der Huishoudschool René Mayer in EGKS-assemblée President Furler niet zonder zorg over ondertekening der verdragen DE BEURS van gisteren Prof. dr. A. A. Smijers overleden Eerstbenoemde hoogleraar in muziekwetenschappen Meningsverschil bij het filmfestival in Cannes Slippende auto rijdt etalage binnen Veilig verkeers-cursus in Haarlem-zuidwest Thijsse's Hof in 1956 Bromfietser wijkt teveel uit en wordt aangereden Strijd tegen kwakzalverij Lezing voor Vereniging van Suikerzieken Meer belangstelling dan vorig jaar Herman van der Horst naar Suriname Een fleurige expositie van twee dagen WOENSDAG 15 MEI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beekestein wordt gesloopt. Maar niet direct, zodat de doodsklok, die Velsens raad gisteravond boven het oude buiten aan de Rijksweg luidde, nog even de bijklank ver toonde van de hoop. De hoop overigens, die gevoel werd door de ganse vroedschap op een enkeling na, zoals zij al jaren lang is aangewakkerd door deze „slepende zaak" rond een buitenplaats, waarvan iedereen de historische waarde erkent, maar waar niemand de financiële basis onder durft te leggen om tot een aanvaardbare oplossing te komen. Het voorstel van het Velsense college, om gezien de erbarmelijke staat, waarin het buiten verkeert, tot afbraak over te gaan, is aanvaard, maar dit besluit werd aanzienlijk ingetoomd door een „gentlemen's „agreement" - dier voege, dat men enige maanden wil wachten, al- AMSTERDAM De recordkoers van aandelen Kon. Olie van maandag werd door New York grif ovei-genomen en aangezien ook de overige markt aldaar een gunstig beeld te zien gaf, maakte dit in Amsterdam een gunstige in druk, waardoor de markt opnieuw vast was voor aandelen Kon. Olie. Deze werden in de morgenuren op 193,10 verhandeld en openden 's middags op 194,20 tegen oude basis 970% pet. Slotkoers van maandag 192,60. Aankopen van Zwitserse zijde werkten de vaste stemming in de hand. Plet hoge niveau kon zich niet handhaven en er trad in het verdere beursverloop een reactie in tot 193,50 op ongeveer welke koers werd gesloten. Philips kon zich moeilijk handhaven op 293 terwijl Unilever ruim 1 pet. aan de winst van gisteren kon toevoegen: 420 pet. AKU verloor ruim 1 punt op 195%. KLM- aandelen 1.hoger: 127,60 ingevolge vaste koers van Wallstreet. Van de scheepvaartwaarden waren Hol land-Amerikalijn 1 punt beter, Mij „Neder land" lag vast in de markt en boekte een winst van 3 punten. De overige aandelen waren goed prijshoudend. Van de cultures was Amsterdam Rubber 1 punt hoger, Deli mij. 2 punten beter, HVA onveranderd. De maandag toegewezen 105 miljoen schatkistpromessen is wel gunstig te noe men, maar op de koersen van de staats obligaties had het geen invloed. Deze wa ren nauwelijks prijshoudend. Tijdens beurs kwam het dividendvoorstel van de Nationale Handelsbank 7 pet. (8 pet), hetgeen op de koers nog niet van in vloed was. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK Onrust over de ontwikkeling in het Na bije Oosten en geruchten omtrent een in perking van de begroting maakten een einde aan de stijging, die maandag het in dustrieel gemiddelde voorbij het 500- niveau bracht. Verkoop deed zich eerst voor bij de in ternationale olies, maar later werden ook andere groepen er bij betrokken. Aan het slot van de beurs stonden alle voorname groepen lager genoteerd. Een aantal in dividuele fondsen boekte goede winsten. National Steel steeg 2dollar op het be richt, dat de staatssecretaris van Finan ciën George Humphrey uit het kabinet zou treden om president-commissaris van het bedrijf te worden. Va de 1.167 verhandelde fondsen sloten er 334 hoger, 576 lager en 257 onveranderd. Er werden 73 nieuwe hoogtepunten be reikt en 24 nieuwe laagtepunten. Het industriegemiddelde kwam van 502,21 op 500.46; dat voor spoorwegen van 146.93 op 146.15 en dat voor openbare nuts bedrijven van 73,90 op 73,88. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% °/o Nederl. '47 87% 87% 3 Nedl. 1962/64 90% 90% A. K. U 195% 192% Calvé Delft 339 340 Van Gelder Zonen 188 188 K. N. Hoogovens 298 297 Nederl. Ford 291 290 N. Kabelfabriek. 299 298 gew. Philips Gloeil. 293 293 pref.Philips Gloeil. 148% 148% Unilever 419% 417% Wilton Fijenoord 251 251 Dordtsche Petrol. 954% 949 Konkl. Petroleum 193,30 192,10 A'dam Rubber 79% 79% K. L. M 127,40 126,90 Holl. Amer. Lijn. 170% 169% N. Scheepv. Unie 180 180 Phs. v. Ommeren 287% 286 H. V. A 107 107% Verg. Deli Mijen 96% 96 Amsterd. Bank 205 204 Ned. Handel Mij. 170 170 Rotterd. Bank 175 175 Twentsche Bank 180 180 Anaconda Copper 67% 66% Bethlehem Steel 186% U. S. Steel 65% 66 General Motors.. 43% 44% Shell Union 86% 84% Tidewater 395/io 39 „Beekestein" van de achterzijde gezien. vorens de sloop werkelijkheid wordt. Om dat in die maanden wellicht de nogal pla tonische liefdesverklaringen voor het bui tengoed zouden kunnen worden omgezet in daden, waarmee iets te doen valt. Het minderheidsstandpunt in het college werd ingenomen door de voorzitter, burge meester mr. M. M. Kwint, die trachtte met gevoelsargumenten de raad alsnog te be wegen het offer voor een algehele restau ratie te brengen, maar raad noch college leden voelden daar veel voor, omdat men de lasten van ongeveer één miljoen te hoog achtte en bovendien het zwerk van een telkenjare terugkerende belasting van de begroting zag drijven. Er is in de debatten, speciaal door de heer Van Leusen, felle critiek uitgeoefend op „de grootste indu strie van Nederland", die de kans liet glip pen met een groot gebaar Beekestein te redden, door er geen enkele belangstelling voor te tonen en het grootste gedeelte van de langdurige raadzitting van gisteravond werd besteed aan deze en andere debatten over Beekestein, dat veler harten de laatste dagen in beroering heeft gebracht en veler sympathiebetuigingen gaande maakte. De heer Van Leusen stelde bijvoorbeeld, dat Velsens raad alles heeft gedaan om het laatste specimen uit „Zegepralent Ken- nemerlant" te redden, maar nu de des kundigen, hoe vreemd dit ook mag lijken, tot sloop adviseren, zal men daaraan gevolg moeten geven met wellicht de mogelijkheid tot „uitstel van executie" gedurende enige maanden. Het minderheidsstandpunt in het college wilde zonder meer redden: redden het oude huis met zijn unieke tuin, hoeveel het ook mag kosten en tussen dit stringente plan en het afwijzen van elke mogelijkheid tot her stel door de communisten, bewogen zich min of meer hartstochtelijke betogen voor het behoud of althans een laatste vertwij felde poging. Een navrante wending kreeg het debat, toen de heer De Boer zich als wethouder zien een bestiering van de „Voorzienigheid In de afgelopen nacht is op achtenzestig- jarige leeftijd in zijn woning in Iluis ter Heide overleden prof. dr. A. A. Smijers, hoogleraar in de muziekwetenschappen aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Prof. Smijers was reeds enkele maanden ziek. Hij was de eerstbenoemde hoogleraar in de muziekwetenschappen in ons land. Prof. Albertus Antonius Smijers werd op 19 juli 1888 geboren in Raamsdonkveer. Hij werd opgeleid aan het seminarie Beek vliet in St. Michielsgestel en aan het groot seminarium Haaren. Ook studeerde hij ge ruime tijd aan de muziekacademie van de Weense universiteit. In Nederland terug werd hij leraar aan het seminarie te St. Michielsgestel, vervolgens werd hij direc teur van de afdeling kerkmuziek van de r.-k.leergangen in Tilburg en later doceer de hij enige tijd aan het conservatorium in Amsterdam. In 1930 volgde zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar in theorie en ge schiedenis der muziek aan de rijksuniver siteit in Utrecht. In 1934 werd hij buiten gewoon hoogleraar en sedert 1944 was hij hoogleraar in de muziekwetenschappen. Hij was lid van de Koninklijke Vlaamse Aca demie, eredoctor van de universiteit in Leuven en commandeur in de orde van de Eikenkroon in Luxemburg. Bij zijn ere promotie in 1953 in Leuven werd hij ge schetst als een internationaal bekend cri- tisch brononderzoeker en als herontdekker in de Nederlandse school. Hij deed vele publikaties het licht zien, waaronder werk over Nederlandse componisten als Schuyt, Sweelinck en Obrecht. De uitvaart geschiedt zaterdagochtend half elf in de parochiekerk in Soesterberg. Daarna heeft de begrafenis plaats. Zweden trekt zijn inzending terug Zweden heeft zijn inzending voor het filmfestival in Cannes weer ingetrokken. Deze film, „Det Sjunde Inseglet" (Het ze vende zegel) zou woensdagavond worden vertoond, maar werd door de artistieke lei der van het festival, een Fransman, dins dag een middagvoorstelling aangeboden. De avond reserveerde hij voor een Tsjechi sche en een Indiase film. De Zweedse de legatie was het daarmee niet eens, omdat de critici 's middag minder goed zouden zijn gestemd tengevolge van de warmte. De delegatie zei letterlijk, dat de critici dan liever op het strand liggen. De film is daar om aan het festival onttrokken. Zweden zal er nu mee uitkomen op het festival in Berlijn. De eigenaar van een ijzerzaak aan de Wagenweg te Haarlem kreeg vanmorgen omstreeks zeven uur de schrik van zijn leven toen een slippende auto een onge nood bezoek aan de winkel bracht en daarbij een grote spiegelruit vernielde. De eigenaar, die aanvankelijk dacht, dat de poffertjeskraam aan het Houtplein door een windhoos werd vernield sprong in allerijl uit zijn bed om te kijken, wat het lawaai te betekenen had. Een 18-jarige automobilist uit 's Gravenzande, die de Wagenweg in de richting van het Hout plein bereed, remde even voor de bocht af, slipte, reed het trottoir op, om tegen de etalageruit van de ijzerwinkel tot stilstand te komen. De schade bleef beperkt tot de vernielde ruit en enige beschadigde geëta leerde artikelen. Niemand werd gewond. Rudolf Bernauer en dr. Ernst Welisch, die het libretto voor Leo Falls operette „Der liebe Augustin" schreven, hebben het met het bedenken van een verhaaltje hier voor niet zo moeilijk gehad. Het schema was gauw genoeg aan het geduldige pa oier toevertrouwd. Veel fantasie was daar voor niet nodig, want zij konden teruggrij pen op allerlei verhoudingen en op allerlei figuren, die al talloze keren in toneelwer ken waren ondergebracht. Zij kwamen in de operette van Fall weer te voorschijn: een regent, die zijn land aan de rand van de afgrond heeft gebracht, een schatrijke vorst, die dit land op moeilijk te aanvaar den voorwaarden zou kunnen redden, een jeugdige prinses, die het „voorrecht" heeft als ruilobject voor die redding te mogen fungeren, een muziekleraar, die als zo vele van zijn operettecollega's hevig be koord wordt door de charmes van de prinses, die hij les geeft en die voor zijn voorzichtige avances niet onverschillig blijft. Verder een kamerdienaar, die alles „door" -heeft, met een merkwaardige naar boven strevende dochter. Dan nog komi sche figuren als een deurwaarder met zijn trawanten en een lekebroeder, die zijn gelijkmatig leven accent tracht te geven door een bijzondere voorliefde voor geest rijk vocht. Veel geduld van het librettopapier werd gevergd voor de clou van de geschiedenis: een baby-verwisseling, die achteraf ge- van onderwijs in het gesprek mengde en de burgemeester voor de voeten gooide, dat hij indertijd „Beekestein" heeft willen redden ten koste van het kleuteronder wijs.... De meest rechtstreekse betogen voor behoud van het buiten kwamen van mevrouw Heijkoop en de heren Walthuis en Tonino; vele overigen wilden wel slopen, maar een termijn stellen, waarin nog een uiterste poging kan worden ondernomen om huis en tuin voor het nageslacht te be houden. Een tweede „inslag" werd veroor zaakt door de later door mr. Kwint beves tigde mededeling van mevrouw Heijkoop, dat het ministerie van O., K. en W. zich te elfder ure gaat verzetten tegen het slopen. was ten behoeve van het failliete vorsten dommetje. Die verwisseling, die de prin ses Helene en de dochter Anna van de kamerdienaar Jassomirgott betrof, werd bij de ontdekking daarvan na jaren de oor zaak van enige moeilijkheden. F ik vraag mij af, of dit verslag daar ook niet de on gunstige invloed van ondervindt. Want wie is nu bij de opvoering, die dinsdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg door de Johez-operettevereniging gegeven werd, de echte Helene en de echte Anna geweest: Corry Hooft of Tiny van Zuthem? Ik hoop, dat ik er niet naast ben met de ver onderstellen, dat Corry Hooft de onder het incognito „Anna" optredende prinses He- De voorjaarscyclus van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest blijft onver anderd aan Beethoven gewijd. De traditie wil het zó en het publiek blijkt het ermee eens te zijn. Vergeleken bij het muziek feest dat de Beelhovencyclus eertijds was een confrontatie met alle negen sym fonieën, de vijf pianoconcerten, het viool concert en een aantal ouvertures is het, met zijn drie concertavonden, nog maar een beknopt geval, dat echter, terwiUe van de traditie, zijn weidse naam behoudt. Het eerste programma, dat dinsdag avond in de Haarlemse Concertzaal uitge voerd werd onder leiding van Henri Arends en met solistische medewerking van Jan Damen, de eerste concertmeester van het Concertgebouw-Orkest, bestond uit de ouverture Coriolanus, het Viool concert en de Derde Symfonie. Het was volkomen gelijk aan dat van het voorlaat ste V-concert, toen Bernard Haitink diri geerde en Jo Juda solist was. Bovendien hebben we de „Eroïca" in het afgelopen seizoen van het N.Ph.O. ook onder leiding van Eduard Flipse gehoord. Driemaal de zelfde symfonie binnen het tijdsbestek van nog geen vijf maanden en twee keer het zelfde programma binnen minder dan twee maanden lijkt mij een discutabel punt in de programmaregeling. Een Beet hovencyclus: uitstekend en dan liefst op het oude quasi complete peil, maar laat men dan in het winterseizoen daarmee re kening houden en Beethovens werk gro tendeels reserveren voor dit naseizoen. Hoe zuiniger men het daarmee aanlegt, des te voordeliger lijken mij de kansen worden om Beethoven weer zoals vroeger met een volledige cyclus in het zonnetje te zetten. Het is verleidelijk om een parallel tus sen de interpretaties van Hgitink en Arends te trekken. Het lust mij echter niet hun opvattingen en de resultaten van hun directie tegen elkaar af te wegen, minder nog: tegen elkaar uit te spelen. Er waren weliswaar kenmerkende verschillen, maar beider inzichten duidden op een persoon lijkheid, op een zelfstandig beleven, dat overtuigend tot uiting kwam. Arends toon de zich deze avond een spontaan musicus, die zich gemakkelijk laat opdrijven waar de muziek naar haar hoogtepunt streeft, wat bijvoorbeeld het geval was in de Mar- cia funelre, zodat hij wel .eens moet gaan inbinden. Maar intussen heeft hij mee slepend gemusiceerd met een warmhartig heid en een spanning die overtuigend aan doen. De Eroïca, die voor een dirigent een proefstuk van belang betekent, werd in ieder geval door Arends met een eigen cachet gerealiseerd. Qua klankverhouding kan zijn interpretatie nog groeien, maar dan mag ze zo levendig blijven als nu het geval was. Ook de genoemde ouverture kreeg een markante vertolking. Jan Damen wist buitengewoon te boeien met een virtuoze en zeer suggestieve inter pretatie van het Concert in D. Impulsief als deze was, vergde zij een zeer opletten de, parate aandacht van dirigent en orkest. Uiteraard werd de grote cadens van de solist een epatant staaltje van vioolspel, maar deze vrije episode was geen uit zondering op de vertolking in haar geheel, die bij al haar impulsiviteit een meester lijke beheersing van de technische pro blemen openbaarde. Jos. de Klerk Dinsdagavond is in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat een begin ge maakt met de Veilig Verkeercursus, die in vier elkaar opeenvolgende dinsdag avonden ten behoeve van de leden van de Buurtvereniging Haarlem-Zuidwest door de inspecteur van de verkeerspolitie voor Haarlem en omstreken, de heer J. van Zijl, die tevens deel uitmaakt van het Ver bond van de Vereniging voor Veilig Ver keer, op zeer duidelijke, leerzame en vlotte wijze wordt gehouden. Spreker werd ingeleid door de heer G. J. Dahlkamp, secretaris en tweede voorzit ter der vereniging, die de wens uitsprak dat ook de volgende drie avonden goed bezocht zouden worden. Er waren vijftig cursisten. Inspecteur Van Zijl achtte in ons dicht bevolkte land en speciaal in het westen met zijn intensief rij verkeer een cursus beslist niet overbodig. Spreker gaf onder meer als redenen van de dagelijks voor komende talloze ongelukken het niet vol doende gedisciplineerd rijden, het ontbre ken van verkeersfatsoen en vooral het niet kennen van de verkeersregels als aan leiding op. Minstens zestig tot vijfenzestig percent van de verkeersongelukken is aan het slecht kennen van die regels te wijten, aldus de heer Van Zijl. Het publiek kent ze niet of past ze verkeerd toe. lene uitbeeldde en dat Tiny van Zuthem de rol van de vermeende prinses tot aan de ontknoping speelde. Het spel van deze twee dames liep weinig uiteen. Wel was er in vocale gaafheid enig onderscheid, maar ik pas er nü wel voor op een elk der presta ties betreffend onderdeel uit te spreken. Laat mij volstaan met te zeggen dat zowel Tiny van Zuthem als Corry Hooft aan haar uitbeelding een van begrip getuigen de typering gaven, waardoor zij in haar rol vaak het middelpunt van de toneelsituatie werden. Dat kan ook gezegd worden van Henk van Drinkkom, die de rijke, onuit staanbaar-ingebeelde en zelfverzekerde vorst Nicola was. De muziekleraar Augus tin werd gevoelig, weliswaar met wat jon gensachtige spreekstemklank, door Paul Steenbakker gespeeld. Merkwaardig was het, dat zijn goede zang veel mannelijker klonk. Simon Verstraten was in zijn element als de regent Bogumil en Koos Weeteling wist zijn vrij lastige rol van Jassomirgott zuiver van karakter te houden. Jan Timan was kostelijk als de lekebroeder Mattheus en zijn optreden met Simon Verstraten en Koos Weeteling in de likeurscène werd een hoogtepunt van operette-geestigheid, die ov het geheel genomen bij deze op voering slechts in bescheiden mate opge diend werd. In dit opzicht kon deze voor stelling die van „De Tsarewitsj" van Léhar, welke door „Johez" een half jaar geleden gegeven werd, niet evenaren. Er werkten nog andere spelers mede, die door hun optreden op de hoogte van hun taak bleken. Voorts was er het koor dat voldoe ning kon geven en een ballet, dat organisch opgenomen in de spelontwikkeling kleur en beweging gaf en dat als zelfstandig inter mezzo, onder aanvoering van Henny Meijers en Jan van Hemert als solodansers een goede indruk maakte. De muziek, die Leo Fall voor zijn operet te schreef, is nogal wisselend van gehalte. In de bewerking van het kleine orkest van strijkinstrumenten, blazers, piano en slag werk kon zij voor de opvoering van bete kenis worden. Johan van 't Vlie leidde het orkest slagvaardig en zorgde voor een be hoorlijk contact daarvan met de spelers op het toneel. Veel bloemen, warme bijval en een hartelijke toespraak door de heer W. van Daalen, als voorzitter van de Johez- personeelsverenigingen, getuigden van de waardering voor het werk van de actieve operettevereniging. P. Zwaanswijk Uit het jaarverslag 1956 ban Thijsse's Hof, de stichting planten- en vogeltuin in het Bloemendaalse bos, blijkt dat er in het afgelopen jaar zesenzestig nieuwe leden werden ingeschreven, doch zesendertig le den moesten worden afgeschreven. Op 31 december 1956 was er een batig saldo van f 148. Het jaarverslag gewaagt van de zeer gewaardeerde steun van de gemeente Bloe- mendaal, het Departement van Onderwijs en diverse verenigingen. De lente viel laat in 1956 en daardoor was het met de plantengroei merkwaardig gesteld. Zo bloeiden er bijvoorbeeld eind april nog sneeuwklokjes en het wonder lijke verschijnsel deed zich voor dat in mei bijna een derde van alle planten van dit instructieve plantsoen gelijktijdig in bloei stonden. Vernielingen aan bloemen en planten bleven ook dit jaar niet uit en zo werden juist bij de ingang een aantal lenteklokjes uitgerukt, die het daar zo goed deden. Op de vogelstand heeft Wim Holthuizen jr weer controle uitgeoefend. Door de koude werd het voorjaar 1956 be gonnen met een sterk uitgedunde en ver zwakte vogelstand. Toch hebben de kool mezen het bestaan het ondanks die lang durige koude tot twee broedsels te brengen. Hierdoor viel er desondanks een kleine vooruitgang in de vogelstand te bespeuren, mede dank zij de rustige en beschutte lig ging van de Hof. Het bezoek aan Thijsse's Hof was het afgelopen jaar bevredigend. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is een 64-jarige bromfietsberijder, die bij het inhalen van enige fietsers waarschijnlijk te veel naar links uitweek, op de Kóuden- hom in Haarlem aangereden door een pas serende personenauto, die werd bestuurd door een 67-jarige Amsterdamse impor teur. De bromfietser viel en werd met een hoofdwond en een lichte hersenschudding in de Mariastichting opgenomen. Degenen, die getuige waren van dit ongeluk, wordt verzocht zich te melden bij het bureau van de verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Suikerzie ken hield dinsdagavond in de muziekzaal van restaurant Brinkmann een ledenverga dering. In zijn openingswoord deed de voorzitter, de heer J. G. van Kregten, mededelingen over een schenking; de ver eniging is in het bezit gesteld van het Huis „Bos en Duin" in Terheyde, dat be stemd zal worden voor de vestiging van een koloniehuis voor suikerzieke kinderen, die deze zomer geopend zal worden. Ook als diabetisch centrum voor de nazorg van suikerzieke patiënten biedt dit tehuis perspectieven. Met applaus ondersteunde de vergadering een voorstel van het afde lingsbestuur om uit de verenigingskas vijf honderd gulden ter beschikking te stellen ten behoeve van de inrichting van het ge bouw. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden me vrouw A. A. M. Guise-Stevens en de heer C. de Goede als onderscheidenlijk secreta resse en penningmeester bij acclamatie herkozen. Vervolgens hield de heer D. H. van den Bosch, directeur van de Vereniging tegen de kwakzalverij, een inleiding over „De strijd tegen de kwakzalverij". De spreker was van mening dat eigenlijk iedere Ne derlander, moreel verplicht is de Vereni ging tegen de kwakzalverij, welke reeds meer dan vijfenzeventig jaar bestaat, te steunen omdat zij de volksgezondheid be vorderd. Ondanks herhaald aandringen en het aanvoeren van steekhoudende argu menten is het de vereniging echter nog niet gelukt van de overheid financiële steun voor haar werk te verkrijgen. Vol gens spreker is de verspreiding van de kwakzalverij in ons land voornamelijk veroorzaakt door de gevoeligheid van het Nederlandse volk voor het mystieke, het bovennatuurlijke. Er is veel geschreven over de parapsychologie en de zogenaamde paranormale geneeskunde, maar de waarde van de parapsychologie voor de lijdende mensheid is nog steeds niet wetenschappe lijk vastgesteld. Naar sprekers mening worden de para gnosten te veel opgehemeld en worden hun resultaten schromelijk overdreven. Zelf heeft de heer Van den Bosch verscheidene gevallen van „wondergenezingen" nage gaan en op waarheid getoetst maar in geen enkel geval bleek er een werkelijke gene zing tot stand gekomen te zijn. Er is een tijd geweest dat velen „afschermkastjes" kochten ter bescherming tegen aardstra- len, die ziekten en kwalen veroorzaakten. Na een wetenschappelijk onderzoek is ech ter door deze lucratieve handel in af schermkastjes een streep gehaald. Na voorbeelden uit de praktijk aange haald te hebben kwam spreker tot de con clusie dat het succes van de kwakzalvers, die bovendien bij hun „diagnose" elk ethisch begrip jegens hun slachtoffers met voeten betreden-, op soms geraffineerd be drog berusten. „De wereld wil nu eenmaal bedrogen zijn", is het motto waaronder men de praktijken uitvoert. Met betrek king tot de genezing door gebed zei de spreker dat dit niets met kwakzalverij heeft uit te staan. Er zijn inderdaad geval len van een volledige genezing door gebed bekend, die ook door medici bevestigd zijn. Maar hier moet de geloofsovertuiging, van de patiënt als de voornaamste oorzaak van zijn genezing worden gezien. Expositie in Openluchttheater De tentoonstelling van werken van in Bloemendaal woonachtige kunstenaars in het Bloemendaals Openluchttheater heeft, behalve de honderd genodigden, die zater dagmiddag bij de opening de expositie be zichtigden, tot en met dinsdagavond reeds 604 bezoekers getrokken. Hieronder zijn 385 betalende bezoekers begrepen en 129 kinderen van de Bloemendaalse scholen. Maandag bezochten 106 en dinsdag 29 leer lingen de tentoonstelling. Dit wijst al op een grotere belangstelling dan vorig jaar voor een soortgelijke expositie werd ge toond. Naar wij vernemen zal de cineast Her man van der Horst zich binnenkort naar Suriname begeven, waar hij in regerings opdracht begin augustus zal beginnen met het maken van een film over land en volk van Suriname. Van der Horst stelt zich. voor zeer diep het binnenland binnen te dringen en ook de verst verwijderde india nenstammen te bereiken. Hij zal zeker twee maanden nodig hebben. Het ligt in de bedoeling dat de film volgend jaar maart gereed zal zijn. Binnenkort zullen zijn films over Neder land. en ,.De zwaan in het rietland" in ver toning worden gebracht. Donderdag 16 en vrijdag 17 mei is van 14.30 tot 17 uur en van 19 tot 21.30 uur in de Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat in Haarlem een tentoon stelling te zien van werk van leerlingen. Voor de opening mocht ik dat bekijken wat gemaakt werd bij de opleiding tot lerares in kunstnaaldwerk waarvoor de zogenaamde akte N.S. verlangd wordt. Voor dit onderwijs zijn hier verantwoorde lijk de dames B. C. Jelles en J. Verwey- Tilbusscher. De eerste voor het meer tech nische deel, de tweede voor het ontwerpen. De afdeling ontwerpstudies vormt werke lijk een allerplezierigst geheel. Men onder zoekt alle mogelijkheden van wat te doen is met vorm, kleur en lijn, structuren van vlekjes, punten, rasters en arceringen. Dit in verband met de te verwerken materi alen als effen en bedrukte of langs andere weg van ornament voorziene stoffen, ga rens en wollen en katoenen draden tules, band en wat dies meer zij. Uiteraard zal ook rekening gehouden moeten worden met de borduurtechnieken. Aanleiding tot versieringen kunnen gevonden worden in de natuur. Daarvan doen verslag water verfstudies naar planten, bloemen en die ren. Op een enkel blad zien we bijvoor beeld hoe een ui wordt afgetast op vorm en kleurmogelijkheden. Maar ook de eigen fantasie kan versieringen opbrengen. In de beginne steunt men op meetkun stige motieven en wordt passer en lineaal gebruikt. Later blijken de leerlingen in staat tot grotere vrijheden en ziet men een gevoelig neerschrijven van lijnen, het af drukken van stukjes tule of andere als stempel te gebruiken zaken. Onderzocht wordt het effect van herhaling van dier-, plant-, bloem- en vruchtvormen. Het sa mengaan van batik- en borduurwerk maakt een directere toepassing van het schilderen op de ontwerpklas mogelijk. Onder de uitgevoerde zaken trof ik toe passingen van het op de tekenklas beke kene. Ondermeer zag ik hoe het appel motief werd toegepast op kleine, vier kante kleedjes of wel een handtas. Ik zag mei-klappen van een schone verdeling van de motieven, een fraai voorbeeldje van wit borduurwerk, doorstoplappen, effecten verkregen door het plaatselijk bij elkaar trekken van draden in het weefsel, kraal- tjeswerk, mooie weefsels, het veranderen van gedrukte motieven door toevoeging van borduursels, geborduurde motieven uitgevoerd op stoffen met ruitjes of stre pen. Kostelijk waren enige lappende kentjes. Belangrijk lijkt mij vooral de winst ge maakt door de door de moderne kunst geïnspireerde grotere vrijheid, die vooral tot uiting kan komen in applicatiewerk met borduursels. Er vond hier een wisselwer king plaats, die zeker ten gunste van het kunstnaaldwerk kwam en wellicht wel enige bedenkingen geeft ten aanzien van wat ons voorgedragen wordt als werkelijke schilderkunst. Daar deze expositie deze laatste pretentie zeker niet heeft is zij zonder meer interessant en mooi te noe men en loven wij hiermede de lerares, die uieraard haar stempel op de opleiding drukte. Bob Buys Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, dinsdag De traditio nele tweede dinsdag van mei „Prinsjes dag" van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bracht de gebruikelijke verklaring van de president der Hoge Au toriteit. In een lange „regeringsverklaring" gaf de heer René Mayer een overzicht van de stand van zaken en daarmee kwam de derde week van intens parlementair werk op gang. Na de assemblée van de Raad van Euro pa en die van de Westeuropese Unie ver gadert nu de assemblée van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, een echte assemblée met echte bevoegdheden. President Furler liet in een verklaring in de aanvang van de vergadering een duide lijke aanmaning tot matiging horen wat betreft het entameren van nieuwe Euro pese plannen. Tot die plannen behoort de unificering van Europese parlementaire organen. Maar, zo waarschuwde president Furler, laat men daarmee niet te hard van stapel lopen. De unificering is zeker nut tig en nodig. Nuttiger en nodiger is ech ter het realiseren van de plannen, die reeds ver zijn gevorderd, zoals het op gang brengen van de Europese economische ge meenschap en Euratom. Het allernuttigst en het allernodigst noemde hij het ratifi ceren in de zes deelnemende landen van de desbetreffende nieuwe verdragen. „Wij", aldus Furler, „kunnen de ratificatie het best bevorderen door ons werk als leden van het bestaande kolen- en staalparle ment zo goed mogelijk te doen". Lichte bezorgdheid over de allernaaste toekomst, die uit deze woorden sprak, kwam duide lijker nog tot uiting op een persconfe rentie, waar de heer Furler zei, dat men ten aanzien van de ratificatie „niet zonder zorg was". Het was kennelijk in relatie tot de huidige regeringscrisis in Italië, dat de president dit zei en bovendien moet hem de immer labiele toestand in Frankrijk voor ogen hebben gestaan. In tegenstelling tot de voorzichtige woorden van de presi dent van de assemblée, die de wens ver tolkte de weg naar het verenigd Europa stap voor stap en niet overhaast af te leggen, was het betoog van de president van de Hoge Autoriteit er een van voor uitzien naar wat ons wacht. Azië, groot afnemer Een groot deel van de rede van René Mayer was natuurlijk gewijd aan de stand van zaken op het gebied van kolen en staal, Europa's uiterst gewichtige basis industrieën. Mayer zei daarover belang wekkende dingen, zoals bijvoorbeeld, dat Azië dit jaar een belangrijk afnemer van ijzer- en staalproducten van de gemeen schap is geworden. Maar wat bovenal frappeerde was het lucide slot van het be toog, waarin Mayer zich in een bespiege ling begaf over de betekenis van het hui dige Europese werk. Sprekend over we reldorganisaties zei Mayer: „Het minste wat wij ervan zouden kunnen zeggen is, dat zij ons niet hebben gebracht, wat wij wilden en daarom wijden wij ons aan regionaal werk. Wij verlangen van ganser harte naar de stichting van een tweede „commonwealth of nations", die uit de gemeenschappelijke markt zal voortko men en die met de bestaande common wealth verbonden zal zijn". Mayer waar schuwde ervoor de moeilijkheden te over drijven. „Als de politieke wil maar aan wezig is, kan men de technische oplos singen ook wel vinden". Mayer eindigde zijn betoog met te wijzen op de grote ver antwoordelijkheid, die rust op de Euro pese parlementsleden. Zijn rede werd be loond met een warm applaus. De komende dagen zullen gelegenheid geven om in een diepgaand debat al de aspecten van het werk van de Hoge Autoriteit aan een nader onderzoek te onderwerpen. t

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7