De laatste hand aan de Velser tunnel, de eerste aan vele „verre werken" ,f Wankelend kabinet-Mollet maakt nieuwe belastingen bekend Hoessein slaat invitatie voor drie-koningen-conferentie af Titaandioxyde in het tunnelwegdek y f Jordanië vraagt links en rechts geld en zet de binnenlandse zuivering voort 5 VERANDEREND LANDSCHAP Kernreactor van „Het Atoom" wordt gevuld Luchtfabriek Akoestiek T o e gangswegen 1958 4) L Politie deed inval bij Haagse „tandrooier" Regering ontving I.P.I.- congres in de Ridderzaal Prinses Beatrix opende expositie in Rotterdam Chauffeur veroorzaakte e aanrijding „Europa in de eeuw van het atoom" P.T.T.-tarieven en weeldebelasting gaan omhoog en de benzine wordt nog duurder Twee jaar geëist tegen jeugdige dieven WOENSDAG 15 MEI 1957 (Van een onzer redacteuren) DE MENS, die zich een wat verheven staanplaats zoekt bij het Noordzeekanaal, zal tot aan de wazige kimmen de sporen zien van de drift, waarmee Rijkswaterstaat de polders en de spoorbanen, de wegen en de waterwegen omwoelt en verandert „ten bate van" de Velser tunnel. In het noorden bij Uitgeest de grootse viaducten over de weg van de Zaan streek naar Limmen en nog verder de eerste molshopen van het tracé, dat straks dwars door de weiden naar Alkmaar zal reiken, in het zuiden de spectaculaire veranderingen rond Santpoort en Haarlem-Noord. Hij zal echter niets zien van wat er onder zijn voeten, twintig en meer meters beneden het maaiveld geschiedt in de drie tunnelbuizen, waarover de aarde thans bezuiden het kanaal al weer netjes heen- geschoven is en waar gisteren de eerste particulere auto van de tienduizenden, die er eind september, begin oktober kt zullen volgen, onder het Noordzeekanaal doorgleed. In het tentoonstellinsgebouw Het Atoom op .Schiphol is men bezig het bassin van de kernreactor te vullen met gedistilleerd water, afkomstig van de centrale Noord van de gemeente Amsterdam. Het bassin kan ongeveer 50.000 liter water bevatten en aangezien een tankwagen per keer on geveer 11.000 liter aanvoert, zal het bassin pas na vijf afleveringen zijn gevuld. Dit gedistilleerde water, turbine-condensaat, dat gedemineraliseerd is, kan via een in stallatie, verbonden met de kernreactor, opnieuw worden gezuiverd, indien dit no dig mocht blijken. Men is thans bezig de uraniumelementen te plaatsen. De bedoe ling is, dat er 20 tot 25 elementen worden gebruikt. Het luiste aantal is nog niet vastgesteld, omdat dit afhankelijk is van het moment dat de kernreactor kritisch wordt. Dit wil zeggen, dat bij voldoende plaatsingen van de uraniumelementen de reactie van de kernsplijtingen zich zelf kan onderhouden. Over enkele dagen gaat men proefdraaien Want ondanks alle „kunstwerken", die zich in en boven het Noordhollandse land verheffen, ondanks alle kostbare viaduc ten en kaarsrechte nieuwe wegen, is in het hart van dit reuzenwerk, op drieëntwintig meter onder de grond en met zestien me ter kanaalwater boven het beton, het werk nog niet stilgevallen. Op stalen steigers werken daar de ar beiders voort aan de volmaking van de tunnel, die als een schemerige gang in de aarde duikt, om er ruim anderhalve kilo meter verder weer uit te komen. De schemer is er echter geen angstige half-duisternis, maar dank zij een geraf fineerd verlichtingssysteem een aange naam en rustgevend halfdonker, dat ge leidelijk wordt ingeleid door de lichtroos- ters boven de noordelijke en zuidelijke tun- nelbakken. Deze geleidelijkheid wordt zoveel moge lijk geholpen door de kleur: de eerste 36 meter van het zware betonnen rasterwerk boven de open tunnelbak is wit, de vol gende 36 meter grijs en de laatste 36 me ter zwart geverfd, waarna het dichte nachtblauwe dak van de tunnel haast niet meer opvalt en de plotselinge overgang, die in Rotterdam of Antwerpen al zo me nig automobilist tot een schrikreactie bracht, werd op deze manier dus bijna ge heel weggenomen. De slanke torens van de „luchtfabriek" aan de zuidelijke oever van het kanaal zijn gereed in hun binnenste kunnen de zware schoepen, die de afgewerkte lucht door de vier hoogste schoorstenen zullen blazen, gaan draaien en ook de machines voor het aanzuigen van verse lucht zijn gemonteerd, verse lucht, die door de vier lage torens zal worden aangezogen. Aan de noordkant, waar de „operatie ananas" voorspoedig verloopt in onze reportage van gisteren vertelden wij daar over meer komt datzelfde ietwat futu ristische patroon van pijpen eveneens al boven de grond uit. Plafond en muren van de autotunnel zijn aan de zuidkant al goeddeels voltooid, althans in de westelijke buis, die dan ook opvallend veel minder „galm" heeft dan de nog niet beklede en afgeschilderde oos telijke pijp. Dank zij aluminiumplaat met steenwol en plastic tegen het dak wordt namelijk elk geluid afgedempt en zal het geraas, dat de Maastunnel tot zo'n benau wende koker van geluiden maakt, sterk worden gereduceerd. De laatste moot van de spoorwegtunnel werd maandag gestort ook daar dus de laatste fase. Maar dan niet in die nette, haast comfortabele sfeer van de auto tunnel, want de treinen zullen straks door een kale betonnen buis rijden, waar geen aandacht werd besteed aan geluidsabsorb- tie of zelfs aan een kleurtje, ventilatie of andere bijzondere voorzorgen. De ventilatie zal de trein zelf namelijk op zich nemen, door als een zuiger in een cilinder te werken en de treinbestuurder heeft uiteraard op geen stukken na zoveel hinder van plotselinge overgangen of la- waal als de automobilist. Zodat een klein grapje in het wegdek ook alleen maar in de autobuizen voor komt: een spoortje titaandioxyde in het beton, waardoor het kunstlicht zoveel mo gelijk wordt gereflecteerd. Ten noorden van het Noordzeekanaal kan men al geruime tijd de gehele dag door zandauto's af en aan zien rijden: in totaal moest 700.000 kubieke meter zand worden aangevoerd. De helft hiervan diende voor de aanleg van de opritten van het viaduct over spoorbaan en nieuwe weg, waaroverheen de verbinding zal wor den gelegd van de tunnel met Beverwijk. Met dit viaduct wordt tevens een halve klaverbladconstructie aangelegd, nodig om het verkeer naar de diverse richtingen te geleiden. De andere helft van het zand is nodig voor de aanleg van het zandlichaam van de nieuwe weg aan de overkant van het Noordzeekanaal ten oosten van Bever wijk. Voorlopig zal van deze weg alleen de westelijke rijbaan van twee rijstroken worden aangelegd. Het ligt in de bedoe ling, dat de definitieve twee rijbanen met in totaal vier rijstroken krijgt. De breedte van deze weg wordt 7.25 meter met aan één zijde een doorgaande parkeerberm van 2.75 meter en aan de andere zijde parkeer plaatsen op een onderlinge afstand van 250 meter. Ir. W. W. van Haersma Buma, hoofd ingenieur van het arrondissement Alkmaar van de Rijkswaterstaat, gaf gisteren een toelichting op de plannen, die er ten aan zien van de wegaansluitingen ten noorden van het Noordzeekanaal bestaan. De nieuwe weg zal ter vervanging van de oude rijksweg 9 worden aangelegd van een punt ten oosten van Beverwijk, ter plaatse Van de voormalige haven, tot aan de provinciale weg door de Zaanstreek nabij Uitgeest. Over drie a vier jaar zal dan vervolgens klaarkomen de nieuwe rijksweg van Uitgeest naar Alkmaar, die oostelijk van Uitgeest door middel van een brug over een uitloper van het Alkmaar- der- en Uitgeestermeer wordt geleid. Deze weg zal worden ontworpen tussen de be staande oude rijksweg en het Noordhol lands kanaal, langs het natuurmonument bij het meertje Het Die ten oosten van Limmen om ten zuiden van Alkmaar aan sluiting te geven op de wegen van het uit breidingsplan van de stad Alkmaar. In het gedeelte van de weg tussen Be verwijk en Uitgeest komen drie kunstwer ken te liggen. Bij de Sint Aagtendijk komt een tunneltje ten oosten van Beverwijk onder de toekomstige weg, bij de Zaan- landse Communicatieweg komt een via duct waaroverheen deze weg over de rijks weg zal worden gevoerd en ten zuidoosten van Uitgeest wordt een viaduct over de spoorlijn Amsterdam-Alkmaar en de Pro- vincale weg gebouwd. Dit viaduct, dat zal worden aangelegd onder supervisie van de Directie Bruggen van de Rijkswaterstaat, zal een totaallengte krijgen van 130 me ter. De pijlers en landhoofden zijn gefun deerd op 20 tot 22 meter lange heipalen van voorgespannen beton. De kosten voor dit viaduct bedragen rond twee miljoen gulden. Het viaduct bij de Zaanlandse Communicatieweg zal bij de opening van de rijksweg nog niet voltooid zijn, zodat eerst zal moeten worden volstaan met een gelijkvloerse kruising. Met al deze voorzieningen, waarbij dan nog enige wegverbeteringen nabij Uit geest en Limmen moeten worden gevoegd, hoopt de Rijkswaterstaat te zijner tjjd het verkeer naar en van Alkmaar, dat in 1956 gemiddeld 8.200 voertuigen per dag om vatte, te kunnen opvangen. De verbete ringen zijn des te belangrijker, omdat het verkeer in dit gedeelte van Noordhol.land in drie jaar ongeveer met de helft zal toenemen. Tenslotte bestaat de verwachting, dat door de openstelling van de Velser tunnel. Dinsdagmiddag is de eerste auto door de Velser tunnel gereden: het was een autobus met een gezelschap journalis ten, dat een bezoek aan de tunnel bracht. Men ziet hier de autobus bij het verlaten van de oostelijke tunnelbuis. het verkeer tussen de Zaanstreek en Be verwijk een belangrijke toeneming te zien zal geven. Daarom zal een wegverbetering worden uitgevoerd tussen de Zaanstreek en de pont in Buitenhuizen en zal een nieuwe weg worden aangelegd tussen Buitenhuizen en Beverwijk, parallel aan de thans bestaande polderweg en even wijdig aan het Noordzeekanaal. Deze weg, die een breedte van zeven meter zal krij gen. zal vermoedelijk gereed zijn, wan neer de Velser tunnel opengesteld wordt. De totaalkosten van dit wegtraject be lopen 1,4 miljoen gulden. Bcnocmmg. Op de dinsdag gehouden a'gerrene leden vergadering van de Vereni ging Het Residentie-Orkest, is do». E. H. van der Bm'ge!. staatssecretaris van Buitenland se Zaken, met algemene stemmen gekozen tot lid van het algemeen bestuur van het Residentie-Orkest. Kind verdronken. Tn Leeuwarden is din<~da"m'"ddag een driejarig schipperszoon- °ctmarge te water geraakt en ver dronken. ADVERTENTIE dit merk garandeert U de sterkste matras tot op heden gemaakt! dankzij de gepatenteerde binnen- vering volgens het Amerikaanse systeem Ilë*£c_h-IloTL D.W.U.-SOUPLEX MATRASSENFABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM Deze grafiek maakt bij enige bestude ring duidelijk, welke verschuivingen er in het verkeer verwacht worden als de tunnel te Velsen in het jaar 1958 geheel in gebruik is en opgenomen zal zijn in het reisplan van de gemiddelde automobilist. De cijfers aan de boven kant verwijzen naar de verwachtingen omtrent de aantallen auto's per dag en de afbuigende lijnen laten zien, hoe men denkt, dat het verkeer, dat voor heen andere oeververbindingen zal gebruiken, zich zal gedragen wanneer de tunnel en de brug bij Schelling- woude gereed zijn. De schatting van het pontverkeer bij Buitenhuizen is aan de ruime kant genomen - men vermoedt, dat hier een nog dunnere bezetting van het pontveer te zien zal zijn. Verdeling volgens Rapport Commissie Oeververbindingen Noordzeekanaal 'J capaciteit van een tunnel 60000 'Jmuidon Vtloen - tunnel 12000 Buitenhuizen Hembrua SeheUinowoude brug 't 2 j Y Gemiddeld verkeer met motorrijtuigen per dag 4300 3000 -Uil 7oJ «400 'Jmuiden V«ls«n pont Suil enhuiitn >ont Hombruq pont U 2 pont«n Rl)K»wtl»t»H«t Qienif Vetfceeraondettoeli e-Grevenhege De Haagse en de Rotterdamse politie hebben dinsdagmiddag gelijktijdig inval len gedaan bij een arts en tandarts aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag en bij het Vacupan-instituut aan de Claes de Vrieselaan te Rotterdam. Als resultaat van deze razzia lopen nu 23 patiënten, die in behandeling waren, zonder gebit rond. De politie in de hofstad had reeds ge ruime tijd het vermoeden dat de 61-jarige Haagse tandarts M. N. werkte voor het Vacupan-instituut te Rotterdam, dat op één dag zijn klanten alle tanden en kiezen trekt en van een nieuw gebit voorziet. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een algehele verdoving. De Haagse tandarts bleek tevens arts-bevoegdheid te bezitten. Medewerking aan het Vacupan-instituut is volgens de wet op de tandheelkundige inrichtingen van 1955 een strafbaar feit daar deze wet artsen en tandarsen verbiedt te werken voor of in tandheelkundige insti tuten. Na de inval verhoorde de politie elf nog al slaperige getuigen, onder wie drie Bel gen, die op het tijdstip van dit verhoor al len net hun tanden en kiezen kwijt waren. Uit hun verklaringen bleek dat de Haagse tandarts een lachgasverdoving geeft alvo rens de kiezen van zijn cliënten te gaan „rooien". Daarna worden zij in Rotterdam bij het instituut van een kunstgebit voor zien. Gelijktijdig deed de Rotterdamse po litie een inval in het Vacupan-instituut, dat, hoewel de directeur J. van W. reeds is gearresteerd en het instrumentarium in beslag is genomen, nog steeds werkzaam bleek te zijn. Bij de inval in Den Haag, die werd bij gewoond door de of icier van Justitie, werd de tandarts in volle actie aangetroffen bij de behandeling van zes patiënten, afkom stig uit Rotterdam. Allen werden meege nomen naar het politiebureau, het instru mentarium werd in beslag genomen of ver zegeld. Tegen de tandarts N. is proces-ver baal opgemaakt. Met de bijeenkomst te Amsterdam ves tigt het Internationaal Persinstituut een nieuw record, want nimmer tevoren zijn zoveel hoofdredacteuren van verschillende nationaliteiten tezamen geweest. Tot dusver kreeg het I.P.I. 850 leden van 500 bladen en persagentschappen uit 37 landen, namelijk 214 uit de Verenigde Staten, 24 uit Zuid-Amerika, 405 uit Euro pa, 189 uit Azië, 32 uit Australië en 3 uit Afrika. De volgende I.P.I.-conferentie zal in no vember op Ceylon worden gehouden. Een van de voornaamste punten van bespreking zal dan de berichtgeving over Azië in Europa en Amerika zijn. Tegen het eind van dit jaar zal het I.P.I. het onderzoek naar de controle, die in to talitaire staten op de pers wordt uitge oefend afsluiten. Het betreft hier een aan vulling van het onderzoek, dat het insti tuut heeft uitgevoerd ten aanzien van de druk, die soms ook in vrije landen door de regeringen op de pers wordt uitgeoefend. De deelnemers aan het congres zijn gis teravond door de regering in de Ridder zaal in Den Haag ontvangen. Minister-president dr. Drees sprak een welkomstwoord, waarin hij uiteenzette, hoezeer ons volk zich bewust is van de be tekenis van een vrije pers voor de vorming der publieke opinie, welke persvrijheid dan ook grondwettelijk vastgelegd is. Hij herinnerde aan het doel van het I.P.I., de persvrijheid in democratische zin te be schermen en de vrije uitwisseling van nieuws te bevorderen. Een onafhankelijk- ke pers noemde hij karakteristiek voor de democratie. De verdediging van een ongerepte jour nalistiek is de taak van de journalisten zelf. Zij hebben dU professionele en pu blieke taak als een erfenis aanvaard, aldus dr. Drees. In zijn antwoord zei de voorzitter van het I.P.I., de heer Oscar Pollak, dat er een ver band bestaat tussen de vrijheid in het al gemeen en de vrijheid van drukpers. Er zijn geen vrije mensen als er geen vrijheid van gedachten en drukpers bestaat. De journalis' van vele politieke schakerin gen, die het congres bijwonen zijn allen één in nun strijd voor de persvrijheid en voelen zich ook één met Nederlanders, die in dit opzicht zulk een schitterende staat van dienst hebben, speciaal in het jongste verleden, aldus de heer Pollak. AMMAN (Reuter) - Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging van koning ^eissa! van Irak en koning Saoed van Saoedi-Arabië om aan hur huidige bespf-ekingen in Bag-.'ad deel te nemen, af geslagen. Hg heeft geantwoord, dat hij, ge zien de huidige omstandigheden in Jorda nië tot zijn spijt niet naar Bagdad kan ko men. De Jordaanse vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken, Rifai, heeft bekendgemaakt, dat Jordanië er bij Egyp te Syrië en Saoedi-Arabië on beeft aan gedrongen spoedig de „Arabische solida- riteitsovereenkomst" te sluiten, die de fi nanciële hulp van deze landen aan Jorda nië zal regelen. Saoedi- Arabië heeft reeds regelingen getroffen, opdat Jordanië, in afwachting van de overeenkomst, geld kan opnemen van de door Saoedi-Arabië beloofde hulp tot een bedrag van vijftig miljoen gulden. Irak zal Jordanië hulp verlenen voor de ontwikkeling van zijn natuurlijke hulp bronnen, zo verluidt in Beiroet. Irak zou aan Jordanië onder meer een miljoen pond sterling willen lenen voor de exploitatie van fosfaatlagen. BEIROET AFP) In Beiroet verluidt ook dat de Jordaanse regering in juni met de Amerikaanse ambassade in Amman zal beginnen te onderhandelen over Ameri kaanse hulpverlening Deze besprekingen hebben ten doel het hulpverleningsverdrag van 1951 te vernieuwen, rekening hou dend met de tegenwoordige toestand. Jor danië mag voortaan zelf bepalen, voor wel ke objecten steun nodig is. Ook het toe zicht op de uitvoering van de projecten zou geheel bij Jordanië komen te berusten. Schoonmaak AMMAN (Reuter) Het Jordaanse ka binet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een samenvoeging van politie en leger. Maandag zijn 26 personen, meest onder wijzers, gearresteerd. Zij worden beschul digd van medeplichtigheid aan de jongste ongeregeldheden. De scholen zijn weer ge opend. Het uitgaansverbod zal vandaag worden opgeheven, zo meldt UP. Een mi litair gerechtshof te Amman heeft een Jordaanse militair tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het versprei- y•- - - - -o ,r - -y~ ?§A'C m IIIIM Koning Saoed (links) naast koning Feisal van Irak (rechts) tijdens het spelen der volksliederen bij de aan komst van de vorst van Saoedi- Arabië in Bagdad voor zijn officiële bezoek. Koning Saoed is gekleed in het gewaad van een sjeik met een met goud geborduurde hoofdtooi. Het bezoek vormt het officiële be sluit van de oude vete tussen het Saoedische en Hasjemitische vor stenhuis, waartoe ook Feisals ach terneef Hoessein behoort. den van communistische propagandabiljet- ten. Een Palestijnse uitgewekene kreeg drie jaar wegens majesteitsschennis. De regering heeft een belangrijke wijziging van de bezetting van hoge militaire, diplo matieke en burgerlijke bestuursfuncties gelast. De gehele staf van de ambassade in Cairo, ambassadeur Moelki incluis, is te ruggeroepen. De huidige Jordaanse am bassadeur in Washington, die tevens per manent vertegenwoordiger van zijn land bij de UNO is, zal Moelki in Cairo opvol gen. BAGDAD (AFP/Reuter) Koning Saoed heeft afzonderlijke besprekingen gevoerd met de Amerikaanse ambassadeur Walde- mar Gallman, de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Boerhanoeddin Basja- jan, en de burgemeester van Bagdad, naar verliydt over het gebruik van economische hulp, die de twee landen op grond van het „plan van Eisenhower" kunnen krijgen en de uitrusting van de Arabische legers voor het afslaan van een eventuele aanval van uit het buitenland. Koning Saoed zou heb ben gezegd dat elke actie tegen Irak een daad tegen elke Arabische staat, in het bijzonder Saoedi-Arabië betekent. (UP) De Jordaanse omroep heeft Egypte, en in het bijzonder het radiostation „De stem der Arabieren" er ten tweede male van beschuldigd, onjuiste berichten over Jordanië te verspreiden. In de aula van het Museum Boymans in Rotterdam heeft Prinses Beatrix dinsdagmid dag de opening verricht van de tentoonstel ling „Nederlandse Beeldhouwkunst 1957" Zij deed dit op symbolische wijze, namelijk door verwijdering van het doek, dat de portretkop bedekte van de vorig jaar overleden Neder landse beeldhouwer John Radeker, vervaar digd door H. M. Wezelaar. Als inleiding tot de expositie hield prof. J. Bronner daarna een korte inleiding over de ontwikkeling van de Nederlandse beeldhouwkunst sinds de Rodintentoonstelling in 1939. Prinses Beatrix heeft later nog met prof. Bronner naar aan leiding van het tentoongestelde werk een gesprek gehad. Tegen een 23-jarige chauffeur uit De Rijp, die door de rechtbank te Alkmaar was vrij gesproken. heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam in hoger be roep terzake van roekeloos, onoplettend en onder invloed van alcohol rijden waardoor een aanrijding met dodelijke afloop was ver oorzaakt. vier weken gevangenisstraf en ont trekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar geëist. In eerste instantie had de officier drie maanden en twee jaar ontzeg ging gevorderd. De rechtbank grondde haar vrijspraak op onvolddoende verlichting ter plaatse van het ongeval. In oktober 1956 had de chauffeur bij het viaduct te Sybekarspel 's avonds met zijn auto een vrouw, die bij een bromfiets aan de wegkant stond, aangereden. De vrouw, moe der van negen kinderen, was de volgende dag aan de gevolgen van de opgelopen sche- delbasisfractuur overleden. De verdachte gaf zelf toe, op de middag voor de aanrijding vijf flesjes bier te hebben gedronken. De bloedproef wees een alcohol percentage van 1,65 pro mille aan. De procureur-generaal achtte het volkomen onwaarschijnlijk, dat verdachte die veel te veel rechts reed. ondanks de gebrekkige ver lichting ter plaatse de vrouw niet tijdig ge zien heeft. Het ongeval was zijns inziens aan grove schuld van de chauffeur te wijten. De raadsman achtte de schuld van zijn cliënt niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Het hof zal op 28 mei arrest wijzen. Oecumenisch jeugdcongres in kasteel Oud-Poelgeest Het zesde Europese Oecumenische jeugd congres dat van 25 juli tot 5 augustus in kas- steei Oud Poelgeest te Oegstgeest gehouden wordt, heeft tot titel en onderwerp „Europa in de eeuw van het atoom". De te behandelen thema's zijn: Energie en macht van het atoom. Atoomenergie ten bate van de mens, Atoomsplitsing en Europees samengaan, Automation" en atoomenergie en „Een nieu we taak voor de kerken in de eeuw van het atoom". Het congres heeft ten doel jonge mensen van 18 tot 35 jaar uit alle Europese landen inzicht te geven in de mogelijkheden van een beheerst en verantwoord gebruik van de kernenergie. (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement heeft gisteren, ge lijktijdig met de terugkeer van president Coty uit Italië, zgn paasvakantie beëin digd. Met de parlementaire „rentrée" gaat de regering weer een paar spannende, zo niet levensgevaarlijke dagen tegemoet, want de kameragenda vermeldt een reeks debatten over het altijd explosieve onder werp van de invoering van nieuwe belas tingen. Om die belastingen door het parle ment te kunnen krijgen, zal premier Mol- let ongetwijfeld, en vermoedelijk nog deze week, de vertrouwenskwestie opnieuw moeten stellen. De voorspellingen zijn somber en het politieke klimaat is dreigend. Pierre Men- dès-France acht het ontwijkende en te vens agressieve antwoord van premier Mollet op de eisen van het jongste congres der radicalen inzake de Algerijnse politiek onaanvaardbaar en sommige waarnemers spreken de overtuiging uit dat de dertien radicale ministers binnen enkele dagen zullen demissionairen. Twee radicale staatssecretarissen zouden hun ontslag brief, in overleg met Mendès-France al hebben opgesteld. Indien de regering de aanval van haar tegenstanders op 28 mei echter doorstaat, zal het gevaar voorlopig wel weer zijn geweken. Dan vertrekt president Coty voor een nieuwe buitenlandse reis, ditmaal naar Amerika, en in de afwezigheid van het staatshoofd is het niet gebruikelijk dat het parlement de verantwoordelijkheid voor een regeringscrisis neemt. Nieuwe aderlating Dat het Franse volk, met of zonder re geringscrisis, op korte termijn echter aan een nieuwe aderlating zal kunnen ont komen, is wel uitgesloten. De regering, of haar eventuele opvolgster, zal, hoe dan ook, middelen moeten vinden om een te kort op de begroting van 250 miljard francs, ofwel een kwart miljard gulden, te dekken, en de belastingschroef zal daarom opnieuw moeten worden aangedraaid. Een groot deel van die inkomsten, 150 miljard francs waarschijnlijk, moet door de in directe belastingen worden opgebracht. Een eerste lijst van verhogingen is gis teren al bekend gemaakt. Voor deze cate gorie behoeft de regering geen toestem ming van de volksvertegenwoordiging en van die vrijheid heeft het kabinet-Mollet dankbaar gebruik gemaakt om al vast aan te kondigen dat per 1 juli de post- en tele foontarieven, alsmede de benzineprijzen, niet onaanzienlijk zullen worden verhoogd. Een postzegel voor een brief in het bin nenland en een lokaal telefoongesprek zul len dan twintig cent kosten en de automo bilisten zullen voor een liter, gedistri- bueerde, benzine tachtig cent moeten be talen. Ook radio's, televisietoestellen, was machines en 'andere voorwerpen, die de sobere minister van Financiën en Econo mie, Paul Ramadier, onder het hoofd „luxe-artikelen" rangschikt, zullen met 25 percent extra worden belast. Ook de nieuwe belastingen op de dividenden (der tig percent) en op voorraden, welke door handelshuizen zijn opgeslagen, zullen door het parlement worden besproken. Gezien de geringe animo, die over het algemeen in Frankrijk bestaat om terwille van de belastinginspecteur over de brug te komen, is het niet onbegrijpelijk dat premier Guy Mollet wel enige gegronde redenen heeft de komende dagen bevend en met een kloppend hart tegemoet te gaan. De officier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen de 18-jarige opperman C. V. uit Krommenie en de 19-jarige fa brieksarbeider J. H. van der B. uit Assen delft 2 jaar jeugdgevangenisstraf geëist. De jongens hadden in Alkmaar en in Wormer jonge meisje van haar tasjes beroofd. Voorts hadden zij in Alkmaar een bromfiets gesto len, in Beverwijk een grammofoonplaat ont vreemd en in een modemagazijn in Amster dam een overjas, overhemden, stropdassen en shawls weggenomen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9