Gemeenteraad Bennebroek wil een woonruimte-adviescommissie Diamant en goud in Hillegom Burgemeester van Heemstede opent „Nieuw Berkenrode" Critiek op bepalingen van drankwet ZATERDAG 18 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT KRITIEK OP BELEID B. EN W. Tafeltennisclub in Zandvoort opgericht „Wiener Bonbonnière" treedt in badplaats op Hervormde Consistorie kamer wordt uitgebreid Burgerlijke Stand van Lisse Nachtvorstschade aan fruitbomen is ernstig Minister Mansholt over landbouwbeleid Medische verzorging tijden weekeinde Kwart eeuw bij A. J. van Engelen n.v. werkzaam Autotocht van bejaarden BurgeHnke Stand van Hillegom Opnieuw inval bij Haarlemse arts Nieuwe expositie van „Kunst zij ons doel" Dr. Wiardi Beckmanstich ting hield sportconferentie Herv. Vrouwengroep DE BEURS van gisteren NEW YORK Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 13 tot en met 17 mei Ir. Brouwer zal benoeming niet aanvaarden Bespreking over woningvoorziening Prof. Milo over De Ruyter voor „Oost en West" Van vuilnisbelt tot warme keuken ló In de vrijdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Bennebroek heeft de heer II oogendoorn (Prot. chr.) tijdens de rondvraag een vrij scherpe discussie ontketend, toen hij het beleid van Burgemeester en Wethouders met be trekking tot de toewijzing van woonruimte aan de orde stelde. De voorzitter, burge meester D. van der Hoop van Slochtcrcn, heeft duidelijk gemaakt, dat dit woon- ruimtebeleid uitsluitend tot de competen tie van B. en W. behoort en dat dit college hierover aan de raad geen verantwoording verschuldigd is. De heer Hoogendoorn stelde daarna voor een commissie uit de raad te benoemen, die B. en W. bij de toe wijzing van woonruimte zal adviseren. Na een uitvoerige bespreking, waaruit bleek, dat de heer Hoogendoorn vele medestan ders had, werd besloten, dat deze advies commissie in de volgende raadsvergade ring zal worden samengesteld, zulks op advies van B. en W. De heer B 1 o e m i n k (Prot. chr.) toon de ernstige bezwaren tegen de voorgestel de verkoop van enige percelen grond in de nabijheid van het nieuwe sportterrein. Hij was van oordeel, dat deze terreinen alleen dienstbaar mochten worden ge maakt voor sport en scholenbouw. Er ont stond ook hierover een uitgebreide discus sie, doch na enige verwarring kwam men tot de conclusie, dat tegen het bouwen van enige villa's op de in het geding zijnde grond geen bezwaren konden worden aan gevoerd, zodat het voorstel tot grondver- koop werd aangenomen. Bij de rondvraag lokte de heer Broers (V.V.D.) een felle discussie uit, toen hij de nota van B. en W. aan de orde stelde, die het college had samengesteld naar aanleiding van zijn voorstel in de vorige vergadering, om het nieuwe sportterrein in de toekomst voor woningbouw te bestemmen. De heer Broers bracht een lang verweer tegen deze nota in en drong wederom aan op de in stelling van een studiecommissie uit de raad teneinde de vraag naar sportterreinen in de gemeente grondig te bestuderen. Het voorstel werd ondersteund en ondanks verzet van het college met acht tegen drie stemmen aangenomen. De heer B 1 o e m i n k leverde een cri- tische beschouwing over de notulen van de vorige vergadering en merkte op, dat de wijze van notuleren hem niet bevredig de. De notulen gaven naar zijn mening op onvoldoende wijze de strekking van de diverse betogen weer. De bezwaren wer den gedeeld door de heren De Vries (Prot. chr.) en de heer Broers, waarna de voorzitter toezegde, een aanvulling op de notulen van de vorige vergadering te doen opstellen. De diverse onderwijsvoorstellen werden aangenomen, alsmede het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke re geling tussen Heemstede en Bennebroek inzake het verlenen van onderlinge tech nische hulp. Voorts ging de raad akkoord met het besteden van één percent dei- bouwsom van schoolgebouwen voor deco ratieve aankleding. Het krediet voor de verbetering van de Rook werd uitgetrok- In hotel Keur te Zandvoort is opgericht de tafeltennisclub „Shot" met een leden-aan tal van vijf dames en dertien heren. De heer G. H. Looman werd benoemd tot voorzitter, de heer G. Pols tot secretaris en mevrouw Looman tot penningmeesteresse. De heren S. Waterdrinker en B. Bakker kregen als commissarissen zitting in het bestuur. De wekelijkse speelavond werd vastgesteld op vrijdag, terwijl de mogelijkheid bestaat op een nader te bepalen avond of morgen te oefenen. In de komende weken zullen vier tafels ter beschikking komen, zodat het aan tal leden nog kan worden uitgebreid. Daarom zullen diegenen, die nader kennis willen ma ken met deze sport, op de eerste twee speel avonden op 24 en 31 mei van harte welkom zijn in het veilinggebouw „De Witte Zwaan", Dorpsplein. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, in oktober een nog nader vast te stellen aantal teams af te vaardigen naar de tafel- tenniscompetitie, welk aantal uiteraard zal afhangen van de sterkte der spelers. Zandvoort zal deze zomer een welkome aanwinst verkrijgen in het amusementsleven. Het gezelschap „Wiener Bonbonnière". welk Oostenrijks ensemble momenteel nog in Am sterdam optreedt, zal gedurende het zomer seizoen in een houten tent, die geplaatst zal worden nabij het Schuitengat aan het einde van de Zeestraat, voorstellingen geven, Men heeft het voornemen, de openingsvoorstelling op eerste Pinksterdag te doen plaats heb ben. Het plan om de nieuwe consistorie der Hervormde kerk te Zandvoort uit te breiden, waarover wij reeds eerder berichtten, is deze week door de kerkeraad en kerkvoogdij der Hervormde kerk goedgekeurd. Het plan omvat een vergroting van de zaal, met zit plaatsen voor 150 personen en de bouw van een podium; de thans bestaande ingang wordt bij de zaal getrokken. Daarnaast wordt een geheel nieuwe ingang gebouwd, alsmede een keuken, een buffet, toiletten en een gar derobe. De verbouwde consistorie zal dan te vens als verenigingsgebouw voor de Her vormde jeugd gaan dienen, die hieraan drin gend behoefte heeft, De Hervormde jeugd vereniging „De vliegende schotel" heeft het voornemen dit zomerseizoen een grootscheep se actie op te zetten om door middel van speciale zegeltjes de ontbrekende gelden voor deze bouw bijeen te krijgen. Het eventueel uit deze actie overblijvende bedrag zal dan worden gereserveerd voor een nieuw Hervormd jeugdlokaal in „plan Noord". GEBOREN: Johanna Maria, d. van C. C. van der Zwet en M. C. J; nsen, Zwartelaan 14; Frederikus Johannes Maria, z. v. J. van de Loo en A. M. G. Wiering, Irissenstraat 31; Geerte Francisca, d. v. A. J. Molenaar en G. E. van der Zaal, Laan v. Rijckevorsel 25. ONDERTROUWD: H. J. Hogervorst te Lisse en J. M. Kozijn te Lisse; M. M. A. van Stijn te Lisse en Th. F. C. Tuilemans te Maastricht. GEHUWD: P. H. M. van Bourgondiën te Noord wijk en F. A. Breriks tc Lisse; J. de Visser te Lisse en E. Kersbergen te Heem stede; L. A. Staffeleu te Sas.-enheim en A. van den Berg te Lisse: A, H. Middelkoop te Haarlemmermeer en G. Möhlmann te Lisse. ken, doch de uitvoering van dit werk werd opgeschort tot een betere financiële positie van de gemeente is bereikt. Het doortrek ken van de Dreef naar de Kleine Sparren laan ontmoette geen bezwaren. Het fan farekorps „Kunst na arbeid" zal een sub sidie van driehonderd gulden verkrijgen voor de aankoop van uniformpetten, zodat de uniformen thans compleet zijn. Aan het begin van de vergadering werd de heer A. J. O 11 e (K.V.P.) geïnstalleerd als op volger van ir. Van Lammeren, die de ge meente heeft verlaten. „De schade veroorzaakt door de nacht vorsten in begin mei is vooral bij de fruit- soorten ernstig. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden dat de invloed van komende weersomstandigheden groot kan zijn. Bovendien kan de definitieve schade pas over enkele weken worden vastgesteld". Tot deze conclusie komt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dat aan de hand van rapporten van de rijkstuinbouwconsulenten een voorlopig overzicht heeft samengesteld over de ge volgen van de nachtvorstschade. Vooral in de nacht van 7 op 8 mei is de temperatuur zeer laag geweest. De waarnemingen in de verschillende delen van het land variëren. Het echtpaar Huisman-Reuman in de Meerstraat in Hillegom is maandag zestig jaar getrouwd. Negen kinderen zullen van het feest getuige zijn. Ze zijn allen ge trouwd en zullen het feest met zesentwin tig kinderen kunnen meebeleven. Het echt paar heeft reeds achterkleinkinderen. De oudste dochter van het diamanten echtpaar is ook de bruidsdagen ingegaan en zal een dezer dagen het veertigjarig huwelijksfeest vieren. De heer Huisman werkte op zijn zeven tigste jaar nog bij de firma Van Til Hart man. Zijn vrouw vertelde ons van de tijd, die het echtpaar in Haarlem heeft doorge bracht. Op een dag besloot het te gaan emigreren naar Brazilië. Nauwelijks zaten de heer en mevrouw Huisman op de boot of het heimwee naar Haarlem werd de bruid te machtig. „Ik wil weer terug", heeft zij toen gezegd, hetgeen geschiedde. Tijdens een vrijdagavond, op uitnodiging van de gewestelijke commissie voor Noord holland van de dr.Wiardi Beckmanstichting te Alkmaar gehouden bijeenkomst van agrariërs, heeft minister Mansholt mede gedeeld, dat de Nederlandse landbouw niet moet blijven drijven op de steunmaatrege len van de regering en de steun van het Nederlandse volk. De landbouw moet de hand in eigen boezem steken om mede richting te geven aan het beleid van de regering. Structuurveranderingen in de landbouw kunnen alleen nog maar een goe de arbeidsproduktiviteit. garanderen. De heer Mansholt vergeleek de huidige tijd met de jaren rond 1890, toen de Neder landse landbouw een ernstige crisis door maakte. Ook toen heeft men zijn heil gezocht in een nieuwe koers, in plaats van bescher ming en steun te vragen. De bewindsman zeide, dat binnenkort wettelijke voorschrif ten verwacht kunnen worden voor de ver koop en nieuwe verpachting van kleine be drijven. Ook zal worden tegengegaan, dat kleinere bedrijven steeds maar weer wor den gesplitst. Indien deze structuurveran deringen aan de orde komen, zal de land bouw moeten tonen of zij dit werkelijk ter verhoging van de arbeidsproduktiviteit wil aanvaarden. De minister kondigde ook vestigingseisen aan. HAARLEM: Artsen: men raadplege uitsluitend per telefoon firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: Jacoba Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, telefoon 35521. Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, telefoon 25711; firma Loo- meijer en Zoon, Zijlweg 34, telef. 12495; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946. HALFWEG: Artsen: dokter D. A. Rijnders, Amster damsestraatweg 60, telefoon 593. HEEMSTEDE: Artsen: A. J. van Ravenswaay. Zand- voortselaan 70, telefoon 27913 en A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, te lefoon 35008. Wijkverpleging;: zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818 (en in de week van 20 tot en met 25 mei, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206-208, telefoon 38320 (en van zaterdag 18 tot en met vrijdag 24 mei, des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL: Artsen: dokter H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, telefoon 23449. Over- veen: dokter D. K. Heeringa. Militairen- weg 18, Overveen, telefoon 24480. Aer- denhout: dokter J. Reu rink, Aerden- houtsduinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: zuster J. J. M. de Bruin. Kei-kplein 2, Bloemendaal, telef. 25769, b.g.g. 10920 en zuster A. G. Haag- sma, Spiegelenburghlaan 31, Aerdenhout. telefoon 26994. Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, telef. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaal- sestraatweg 145, Santpoort-Station, tele foon 02560 - 8249 en Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, Heemstede, te lefoon 38320 (ook voor Aerdenhout). BENNEBROEK: Artsen: dokter F. de Graaf. Rijksstraat weg 53, telefoon 02502 - 300. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, tel. 02500-26994. ZANDVOORT: Artsen: dr. H. K. van Es. Kostverloren- straat 4, telefoon 2058. Wijkverpleegsters: zr. M. E. Niezen, Bre- derodestraat 11, telefoon 2774. Verloskundige: zr. G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521. Apotheken: De Zeestraat-apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073, de gehele dag geopend en in de week van 18 t.m, 24 mei (óók des zondags) geopend des avonds na 7 uur. Gedurende de avond- en nachtdienst echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. De diensten worden gewisseld 's zaterdagsavonds om 7 uur. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw-Vennep: dokt. Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: dokter Van Glabbeek. Zwanenburg: dokter D. A. Rijnders, Am- sterdamsestr.weg 60, tel. 593. Halfweg. HILLEGOM: Artsen: dokter C. M. Wijkmans, Sta tionsweg, telefoon 5771. LISSE: Artsen: dokter H. A. Holl, Veldhorst straat 50, telefoon 3155. Ruim veertig jaar wonen zij nu al aan de Meerstraat in Hillegom. De echtelieden zijn ieder 82 jaar en zijn best te spreken over de huidige levensomstandigheden. Vroeger ging de heer Huisman te voet naar Haarlem om inkopen te doen. Altijd ging hij lopen, want een ritje met de stoomtram kostte een kwartje, toendertijd heel wat geld. De bruidegom is in zoverre hulpbe hoevend, dat hij niet meer het huis verlaat. Geregeld luisteren de heer en mevrouw Huisman nog met veel belangstelling naar de radio. Goud Enige weken later en wel op 29 mei, zal het echtpaar Clay-Van der Walt het gou den huwelijksfeest vieren. De heer Clay is dit jaar tachtig geworden en verheugt zich nog steeds in een goede gezondheid. De heer Clay is een geziene figuur in Hille gom en omgeving en men kent hem ook wel als „Klaassie". De bruidegom kent de Haarlemmermeer op zijn duimpje, want gedurende meer dan vijfenzestig jaar heeft hij daar zijn klanten - en altijd op de fiets - bezocht. Hij heeft in textiel gehandeld en voor vele Nieuw-Vennepers was hij dé textielman. In vroeger jaren heeft hij ook nog veel werk verzet in het verenigings leven, ondermeer in Jongelingsvereniging en Zondagsschool. Zijn bruid heeft - en doet dat nu nog - altijd met veel plezier het huishouden ge daan en verricht alle werkjes nog steeds zelf. Het gouden paar heeft vier gehuwde kinderen een even groot aantal klein kinderen. De heer H. Schrama te Hillegom zal op vrijdag 24 mei vijfentwintig jaar in dienst zijn van de firma A. J. van Engelen n.v. al daar. De heer Schrama is bij deze vennoot schap als schuurbaas werkzaam. Op de dag van het jubileum zal hij 's avonds van half zeven tot acht uur een receptie hou den in hotel „Flora", waar velen hem onge twijfeld de hand zullen komen drukken. Dinsdag 18 juni zal de jaarlijkse tocht van de Hillegomse bejaarden worden gehouden. Zoals wij reeds berichtten, zal in afwijking van voorgaande jaren de tocht gedeeltelijk met auto's en gedeeltelijk met busseri wor den afgelegd. Om een uur zal worden ge start en vertrekt het gezelschap in, de rich ting van Oud-Valkeveen. Hier zal è'én kopje thee worden gedronken en zullen de oud~n van dagen zich in de speeltuin kunnen ver pozen. Vervolgens voert de tocht naar Hil versum, waar in de „Karseboom" een broodmaaltijd zal worden genuttigd. In to- ta*ri zullen vijftig auto's en vier bussen be schikbaar worden gesteld. GEBOREN: Johannes Antonius, z. v. J. W. J. v. d. Kluft en J. C. Hoogendoorn; Ro- bertus Maria, z. v. S. A. Korbee en J. B. v. Beek; Nicolaas Maarten, z. v. M. Esveldt en R. L. Walraven. ONDERTROUWD: J. de Vos en W. Smits; N. Aarts en H. P. Mense; L. v. Dijk en H. Sissing. GEHUWD: M. J. Peters en H. J. Timmers; T. v. Tol en C. v. d. Burg; J. N. A. Bakker en J. H. Lommerse; J. B. v. d. Loo en J. Has pels; J. H Spelt en L. Dedel. Vrijdagmiddag heeft de Haarlemse po litie opnieuw een inval gedaan in de wo ning van de Haarlemse arts aan de Park laan te Haarlem, waarover wjj gisteren berichtten, en wel, omdat vermoed werd, dat de wet op de tandheelkundige inrich tingen nogmaals werd overtreden. De po litie trof patiënten aan, die echter niet werden behandeld. Zij waren evenals de patiënten van de vorige dag van het Rot terdamse instituut afkomstig, dat samen werkt met de Haarlemse arts bij het onder algehele verdoving trekken van tanden en kiezen. De politie had bericht gekregen, dat er een taxi uit Rotterdam met vijf patiënten in Haarlem was aangekomen. De politie bleef een half uur in de omgeving van het huis van de arts en trad daarna binnen. Van een overtreding was echter geen spra ke. De vijf patiënten zaten rustig op een stoel te wachten en de ai'ts wachtte op een rechtskundig advies. De arts toonde zich verontwaardigd over de tweede komst van de politie binnen 24 uur. Hij is van mening, dat hij zich niet aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt, omdat hij gerechtigd is patiënten onder narcose te brengen en tanden en kiezen te trekken. Naar wij vernemen wil de rechtskundige adviseur van de Haarlemse arts een proef proces uitlokken en zo mogelijk tot een kort geding komen, teneinde teruggave van het in beslag genomen instrumentarium te bewerkstelligen en een gerechtelijke uit spraak te verkrijgen ten aanzien van het al dan niet geoorloofd zijn van het trekken van tanden en kiezen onder algehele ver doving door een bevoegd arts. In het museum Het Huis van Looy is vrij dagavond door de heer J. van Uden, direc teur van het Observatiehuis in Amsterdam, een nieuwe expositie geopend van werk van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel". De exposanten zijn mevrouw C. van Heerden-Wortel, mevrouw M. Pronk-Rom- pelman. Anneke Höfte, mejuffrouw T. Fok- kinga, H. van Tongeren. C. Vis. B M. Bre- kelmans, L. Spierenburg. W. Vell'ekoop, J. van Geem, Fr. Souwer, J. Loots en G. Kroo- ne. De expositie, die duurt tot 17 juni omvat voornamelijk aquarellen, gouaches, olieverf schilderijen, pastels, houtskool- en penteke ningen en beeldhouwwerk. De fraai gerestaureerde toneelzaal van het voormalig r.k. verenigingsgebouw aan de Herenweg te Heemstede, waarvan de exploitatie voortaan zal geschieden onder de naam „Nieuw Berkenrode", en dat voortaan ter beschikking zal staan van alle verenigingen en organisaties uit Heemstede en omgeving, was vrijdagavond geheel bezet met de vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid, kerk en het verenigingsleven. Hieronder bevonden zich de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard en zijn echtgenote; het lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland de heer L. J. P. N. A. Bouwman; de gemeentesecretaris van Heemstede, de heer T. M. Schelling; de wethouders E. J. van Lent en A. J. van Houten; de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen; de pastoors H. A. J. Drost en C. Pouw; en verder vele gemeen teraadsleden en bestuurders van verenigin gen. Zij allen werden met een kort wel komstwoord begroet door de heer Th. J. H. Verhoeven, die als voorzitter van de com missie van beheer in de eerste plaats ge tuigde van grote voldoening, nu met deze restauratie eindelijk een reeds lang ge koesterde wens in vervulling is gegaan. Vervolgens sprak hij een hartelijk woord van dank tot allen, die de verbouwing mo gelijk maakten, voorbereidden en ten uit voer hebben gebracht, zoals architect en aannemers, werklieden en zij, die finan ciële steun verleenden. Ten slotte vestig de spreker er de aandacht op, dat het fraaie gebouw door de parochie „Sint Ba- vo" aan de gehele Heemsteedse gemeen schap ter beschikking is gesteld; met uit zondering van die organisaties, welke een ondermijning nastreven van de kerk en van ons huidig maatschappelijk bestel. Vervolgens was het woord aan burge- Uit alle delen van het land waren van morgen op uitnodiging van de Dr. Wiardi Beckmanstichting van de Partij van de Arbeid naar Dreefzicht te Haarlem geko men om deel te nemen aan een sportcon ferentie. De bijeenkomst stond onder lei ding van drs. G. M. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de sportcommissie van de stichting. De voorzitter heette enkele leden van de Tweede Kamer en afgevaardigden van ge meentebesturen welkom. Hij merkte op, dat het geen overbodigheid is over de sport en haar aspecten te spreken. In vele delen van het land heeft men er begrip voor. Dat doet zich ook in Haarlem voor en in het beleid van het gemeentebestuur is dat waar te nemen. Wij staan - aldus spreker - midden in de situatie van bestedingsbeper king en men dient er voor te zorgen, dat de sport, die vroeger de sluitpost op de be groting vormde, niet vooraan staat als het om bezuinigingen gaat. In het westen van het land doen zich andere problemen voor door gebrek aan ruimte. Wat de voetbal pool betreft, merkte de heer Nederhorst op, dat de beslissing van de regering afgewacht moet worden als er een uitspraak is van de Hoge Raad. Dat zal echter lang duren. Voorts betreurde spreker het lange uit blijven van de sportnota van de regering. Het is schijnbaar moeilijk een rapport sa men te stellen. Namens het gemeentebestuur van Haar lem heette wethouder D. J. A. Geluk de deelnemers aan de conferentie welkom Haarlem is een belangrijk sportcentrum, want er worden niet minder dan zesen dertig takken van sport beoefend Boven dien is er de eerste voetbalclub opgericht. Hij zeide, dat gemeentebesturen op het ge bied van de sport groto achterstanden moeten inhalen, als gevolg van de crisis jaren en de oorlog. De toestand is be nauwend. In Haarlem is een tekort aan dertig gymnastiekzalen en aan dertig hec tare sportterein. In andere gemeenten is de toestand nog ernstiger. Het verheugde spreker, dat een politieke partij zich met de problemen van de sport bezig houdt en dat er activiteiten ontwikkeld worden ten bate van de sport en de jeugd. De heer J. Bronkhorst uit Arnhem sprak over „Subsidiepolitiek ten aanzien van sport" en vanmiddag zal de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. A. Vermeer, het onderwerp „Sport en poli tiek" inleiden. Op de laatste bijeenkomst van de Hervormde Vrouwengroep C J.V.F., die in Haarlem haar jaarvergadering heeft gehouden, sprak me vrouw E. R. Smit-Cock over „Hoe beleeft een vrouw het ouder worden". Zij vergeleek het ouder worden met een sterrebeeld. Als men er af en toe naar kijkt, dan krijgt men de indruk dat het sterrebeeld stil blijft staan. Het beweegt zich toch langzaam naar de horizon en gaat langzaam aan onder. Zo is het ook met de mens; het ouder worden geschiedt langzaam aan en men heeft er geen erg in. Mevrouw Smit zeide, dat een vrouw op oudere leeftijd met vele problemen te maken heeft. Zij mag niet naar het verle den terug verlangen, maar dient de ouder dom te waarderen. Afstand moet worden genomen van hetgeen geweest is en aandacht worden besteed aan hetgeen komen zal. In de middag hebben de dames uitstapjes gemaakt naar de omgeving van Haarlem. meester Van Rappard, die de aandacht vestigde op het grote belang voor de plaat selijke gemeenschap van gebouwen als deze, zodat hij het besluit „Nieuw Berken rode" voor de gehele gemeenschap beschik baar te stellen, van harte toejuichte. In het vervolg van zjjn betoog oefende de burgemeester enige critiek uit op de be palingen van de huidige drankwet, die het verhinderen dat voor „Nieuw Berkenrode" een vergunning kan worden uitgereikt. Hij noemde de drankwet „een heilig huisje van Den Ilaag", omdat ten departemente de eisen veel te hoog worden gesteld en men hier nog altijd een star standpunt blijft handhaven. Want wanneer een ge meentebestuur en de kerkelijke overheid een gebouw als dit voor de gemeenschap beschikbaar stellen, zijn zij genoeg capabel om ook de verantwoording te aanvaarden en tc dragen. Er zijn dus voldoende waar borgen aanwezig om van een eventuele vergunning geen enkel gevaar te duchten, zodat spreker de volledige medewerking van het gemeentebestuur toezegde om deze ook voor dit gebouw te verkrijgen. Al was de burgemeester dan ook niet bijzonder optimistisch over de uitslag van deze te ondernemen pogingen. En wat „Nieuw Berkenrode" betreft wil de spreker als vertegenwoordiger van de gehele Heemsteedse bevolking en als bur gemeester. die bij geen enkele politieke partij is aangesloten, eindigen met de wens, dat de toekomst van dit gebouw een goede zou mogen zijn. Hierna begaf burgemeester Van Rappard zich naar de ingang van de zaal, welke nog door het traditionele lint in de Heem steedse kleuren van de hal gescheiden was. Met het doorknippen daarvan, hetgeen on der applaus en met het uitroepen van een driewerf „Hoera!" der aanwezigen ge schiedde, was de officiële opening een feit. Men werd vervolgens in de gelegen heid gesteld het gebouw te bezichtigen, waarna in de grote recreatiezalen verver singen werden rondgediend. AMSTERDAM Na een vaste opening van de aandelen K.L.M. van f 128.90 (f128,—) steeg het fonds in het verdere beursverloop op pu blieke vraag tot f 129.60. Dit is de hoogste prijs sinds de introductie ter beurze. De internationale markt viel tegen, niette genstaande de vaste slotkoersen in New York, vooral voor oliewaarden. Ko ninklijke olie kon de vaste koers van de morgenuren, f 198,20, oude basis 991 pet., bij lange na niet benaderen door wat aan bod uit het buitenland. Geopend werd gistermiddag op f 196, waarna de koers opliep tot f 196.60. Fluctuaties van bete kenis deden zich verder niet voor en in verband met het naderende weekeinde was de handel zeer kalm. Philipsaandelen wa ren van zekere zijde aangeboden, waardoor het fonds opnieuw circa 2 punten verloor. AKU kon zich, na de daling in de vooraf gaande dagen, behoorlijk handhaven en bleef vrijwel onveranderd. Unilever trok pa een opening op 419 aan tot 420 Van de Scheepvaartwaarden waren IIol- land-Amerikalijn en Maatschappij Neder land 1 pet. hoger. De overige fondsen ble ven onveranderd. Cultures waren beter voor Amsterdam rubber: 80'/-> (78'/»). Mo gelijk dat het verschenen jaarverslag uit eindelijk gunstig wordt opgenomen. Deli Mij. kon zich 2 punten verbeteren: 96'A. H.V.A. was onveranderd. Staatsfondsen waren nauwelijks prijshoudend. De belas tingmaatregel van hogerhand, waardoor uitkeringen in contanten uit de agioreser- se voortaan niet meer belastingvrij zijn, had geen invloed op de koers van de aan delen der desbetreffende maatschappijen. Prolongatie 3V* pet. (A.N.P.). Na over een brede linie sterk te zijn opgelopen moesten de aandelen een deel van hun koerswinst weer prijsgeven tij dens winstnemingen, die zich voordeden iri verband met het naderend weekeinde. De beur? sloot met hogere gemiddelden, hoewel aanzienlijk lager dan de hoogste noteringen van de dag. Bij enkele indivi duele fondsen - vooral bij staal - werden de koerswinsten weer geheel teniet gedaan Oliewaarden konden het grootste deel van hun koerswinsten behouden, dankzij de goede vooruitzichten die deze industrie biedt. Baldwin-Lima-Hamilton was het meest actieve fonds, gevolgd door Lukens Steel. Bethlehem Steel en Boeing Airplane. Het industriegemiddelde sloot 0.76 hoger op 505,60; spoorwegen 0.36 hoger op 147,85 en openbare nutsbedrijven 0.19 hoger op 74.28. Het gemiddelde voor de 65 aandelen sloot 0,33 hoger op 176,50. De omzet be droeg 2.510.000 aandelen tegen 2.690.000 op donderdag. Van de 1.193 verhandelde fondsen sloten er 492 hoger, 426 lager en 275 onveranderd. Er werden 74 nieuwe hoogtepunten en 18 nieuwe laagtepunten bereikt. fUP). T beurs van gisteren Vrijdag 17 mei 1957 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkei's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Ver. Deli Maatschappijen 3Y2o/« Staffellening 1947 3% Invest cert. Nederland 3% Nederland 1962—64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def)Aandelen Deze week (voorl.)Aandelen Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 10 mei 189 198 189s/g 57s 190»/4 193V4 193 -f 17» 188 192 192 6 2957» 30174 3017» 7'/, 295 299 295 37» 29072 2967» 2927» V» 417 421»/* 4207» 3»/» 250 2537» 250 191.80 196,80 196,50 10,65 168'/» 171 1707» 3 148'/! 152'/4 15074 1 178 ISO1/? 1797» 7» 281 287*/* 281 0 78'/! 80*/e 80Vi» »/l8 106 108 108 1»/» 947s 98 97»/» 47» 87 877» S7«V« »/l» 907,e 91 907s 7t. 907» 907,s 907s Va» Haarlemse Volkshuisvesting In aansluiting op ons bericht van giste ren betreffende de voordracht voor de be noeming van een directeur van de op te richten gemeentelijke Haarlemse dienst voor de Volkshuisvesting hebben wij thans uit bevoegde bron vernomen, dat ir. Th. Brouwer, hoofdingenieur en chef van de afdeling grondbedrijf van de Rotterdamse dienst voor stadsontwikkeling en weder opbouw, die als nummer één op de voor dracht staat, een eventueel te volgen be noeming niet zal aanvaarden. Ir. Brouwer, die ongeveer een half jaar geleden heeft gesolliciteerd, is in deze periode van gedachten veranderd en geeft er thans de voorkeur aan in Rotterdam te blyven. Nummer twee van de voordracht, de heer J. Oranje, is directeur van Gemeente werken te Goes. De heer Oranje is in 1915 te Amsterdam geboren, waar hij zijn lagere en middel bare schoolopleiding ontving. Korte tijd is de heer Oranje vervolgens werkzaam ge weest op een architectenkantoor in de hoofdstad, waarna hij in dienst trad van de gemeente Nieuweramstel, waar hij tot 1949 in verscheidene rangen werkzaam was. Het laatst als hoofd van de woningdienst. In dat jaar werd de heer Oranje benoemd tot adjunct-directeur van Gemeentewerken te Goes. Op 1 januari 1950 volgde zijn be noeming tot directeur van Gemeentewer ken te Goes. De heer Oranje is lid van het Zeeuws Genootschap van Wetenschap pen. secretaris van het ziekenhuisbestuur te Goes en lid van verscheidene commis sies, onder meer van de Zeeuwse Provin ciale Schoonheidscommissie. De voorjaarsvergadering van de provin ciale contactcommissie Noordholland inzake het woonruimtevraagstuk wordt op donder dag 23 mei in Hoofddorp gehouden. De ont vangst is ten raadhuize te Hoofddorp om tien uur en de vergadering in hotel-restau rant „De Beurs", nabij het raadhuis. Spreker is professor dr. ir. H. G. van Beu- sekom, raadadviseur bij het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid te 's Gravenhage en buitengewoon hoogleraar over: „Problemen en perspectieven van de tegenwoordige woningvoorziening", aan de Technische Hogeschool te Delft, De afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" heeft vrijdag avond in de bovenzaal van het Haarlems Concertgebouw het winterseizoen op waar dige wijze afgesloten met een lezing van professor dr. T. H. Milo uit Leiden over Michiel de Ruyter, dezelfde lezing, die hij uitsprak tijdens de opening van de Ruyter- tentoonstelling in Amsterdam. Tot in de tails en op uitermate boeiende wijze be schreef professor Milo het leven van onze nationale zeeheld, gaf met grote kennis van zaken een verslag van de talrijke zee slagen en schetste de Ruyter als mens en als vaderlander in hart en nieren. Hoewel de Ruyter niet vaak in Haarlem is geweest heeft de Spaarnestad toch een belangrijke rol gespeeld in zijn leven. Een Haarlemmer, in de meeste gevallen een oud-burgemeester, had namelijk zitting als gedeputeerde in de Admiraliteit van Am sterdam en ondertekende mede de reso luties. Op voortreffelijke wijze schilderde de spreker de controverse, die bestond tussen de onbesuisde vechtersbaas Cornelis Tromp en admiraal de Ruyter. Later werden zij echter weer de grootste vrienden en toen Tromp zich tijdens een zeeslag in een wel zeer benarde positie bevond kwam de Ruy ter hem persoonlijk te hulp, omdat hij de mening was toegedaan, dat het „beter is vrienden te helpen, dan vijanden te deren". De Ruyter was echter niet alleen een vechtersbaas, maar heeft er ook in belang rijke mate toe bijgedragen de vloot op te bouwen tot een eenheid en veel gedaan om betere levensomstandigheden voor de op varenden van de vloot te bewerkstelligen. Voorts gaf professor Milo een uitvoerige beschrijving van het vlaggeschip van De Ruyter, waaruit overduidelijk bleek, dat het leven aan boord in die dagen nu niet bepaald- rozengeur en maneschijn was. De „Zeven Provinciën" was vijfenveertig me ter lang en elf meter breed. Op dat schip leefden vierhonderdvijftig mensen in de ruimte tussen het opperdek en het dek, een ruimte waarin zij ternauwernood rechtop konden staan. In deze nauwe be dompte ruimte stonk het naar victualiën, beschimmelde etenswaren en mensen. De matrozen kregen meestal slechts vijf stui vers per dag. Ondanks dit alles vond men het een ware eer om onder De Ruyter te dienen. Ondermeer vocht de Prins van Monaco als vrijwilliger op de vloot van de Ruyter. De Ruyter was een eenvoudig man. Vele beroemde buitenlandse gezanten, die een bezoek aan de woning van de admiraal in Amsterdam brachten, verwonderden er zich dan ook over, dat hij niet in een kasteel woonde en de voorkeur gaf aan een een voudige scheepsmaaltijd boven de over vloedige maaltijden, die in die tijd gebrui kelijk waren. Professor Milo kwam tot de conclusie, dat De Ruyter niet staatsgezind was, maar veel meer regeringsgezind. Hij was op en top een vaderlander. 10.585,551,- 9.903.045,- Oblizaties 10.971.257,- Obligaties 12.090.266,- ^xxyxcc^:oco:coxc<xyyyMs^xisccccc)soyxccrc<y:1cccccax- Het poesje, dat zes weken geleden op een vuilnisbelt te Haarlem werd gevon den en dat aan de goede zorgen werd. toevertrouwd van de heer D. van: Petegem, beheerder van het asiel van de Dierenbescherming aan de Ridder straat te Haarlem, maakt het uitste kend. Een andere poes, een zwervertje, heeft zich het lot van haar soortgenoot van-de-vuilnisbelt aangetrokken en zich I als een uitstekend pleegmoeder ont-\ popt Mevrouw C. J. Staritsky-Sevenhuysen had in de krant over de ontberingen gelezen, die het poesje heeft doorstaan8 en heeft nu zowel de pleegmoeder als h het vuïlnisbeltenkatje geadopteerd. Het katje heeft zij tot „Sorbelt" gedoopt,b hetgeen in het Russisch vuilnisbelt be- tekent. „Sorbelt" is al goede maatjes geworden met de hond en heeft het bestï naar zijn zin in de warme keuken van 'p zijn „tweede pleegmoeder". tteeöoixeeocoeim5oxec*xxxccorcco:x. -. 9

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15