Lot van regering-Mollet hangt aan een zijden draad De Zwarte Ruiter is gepakt Minister Mansholt opende Visserijlaboratorium OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Veiligheidsraad kan nog uitkomst brengen èé'M HET WEER Massale betogingen in Japan tegen de Britse H-bomproef Kind in boorput na 24 uur gered Dinsdag stemming over 34ste vertrouwenskwestie Éuu! m HUKftiJ mpteyou nw// Huurverhoging niet vóór 1 augustus Na een maand in Utrecht onder gedoken te zijn geweest is hij in Rotterdam gearresteerd Huisvrouw wierp wijnfles tegen deur van MacMillans woning in Londen Ventje Sumual uit functie Geen spijt Kritiek stadium Buien Rood haar en een bril Nederland laat Fransen en Duitsers toe op vertoon van persoonsbewijs Onbekende duikboot in Noordzee vergaan? „Utrecht" vindt vreemde boei en maakt asdic-contact Het woord is aan P. HSpaak bij de N.AV.O, Jasje redde hem van de verstikkingsdood 71e JAARGANG No 262 ZATERDAG 18 MEI 1957 302e JAARGANG No 110 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteurs Simon Koster Ad|. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Pluijsman PARIJS (Reuter) Premier Guy Mollet van Frankrijk heeft in de afgelopen nacht in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie gesteld tijdens de hardste strijd die zijn vijftien maanden oude regering de langste sinds de oorlog ooit heeft moeten voeren. Het gaat om een bezuinigingsplan ter financiering van de campagne in Algerije en de gevolgen van de Suezcrisis. Mollet heeft in zijn ambtsperiode al 33 vertrouwensstemmingen overleefd. Hij wil zijn bezuinigingsmaatregelen goedgekeurd hebben voordat president Coty 27 mei voor een officieel bezoek naar de Verenigde Staten gaat. De regering wenst 2.500 miljoen gulden te bezuinigen op de begroting voor 1957 en 1.500 miljoen gulden extra belasting te heffen. De strijd in Algerije zal dit jaar naar schatting 3.780 miljoen gulden kosten. De legervoorlichtingsdienst te Djakarta heeft ons vanmorgen bevestigd, dat de commandant van territorium VII, Oost- Indonesië, overste Ventje Sumual, en de commandant van het pacificatie-comman do in Zuid- en Oost-Celebes, kolonel Sur- diman, van hun functie ontheven zijn. Volgens de legervoorlichtingsdienst is de ontheffing in overeenstemming met het besluit van de regering om het pacificatie commando en het commando over territo rium VII samen te voegen. In afwachting van deze samenvoeging zal de stafchef van het leger, generaal-ma- joor Nasution, zich rechtstreeks met het commando belasten. Zoals men weet, nam overste Sumual op 2 maart j.l. het burgerlijk bestuur in Oost- Indonesië in handen en proclameerde de staat van oorlog en beleg. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben vrijdag een bezoek gebracht aan Philips te Eindhoven. In de hal," waar trekstenen en grammofoonnaal den worden vervaardigd, liet de Konin gin zich voorlichten met behulp van de microscoop. AFP) De voorstellen waarover de Na tionale Vergadering zich dinsdag moet uit spreken verschillen lichtelijk van die welke aanvankelijk door minister Ramadier zijn ingediend. Zij voorzien in aanvullende be lastingen ten bedrage van 90 miljard frank inplaats van 98 miljard in totaal. Ook de verdeling van de bedragen is niet geheel dezelfde gebleven. (Reuter) Na twee vruchteloze pogingen in de wandelgangen om tot een compromis te komen nam premier Mollet het woord. Hij noemde de voorstellen der regering voor aanvullende belastingen van wezen lijk belang voor de verhoging van de pro- duktie en uitvoer en ter vermindering van het tekort op de betalingsbalans. „Ik weet dat de Suez-operatie ons veel gekost heeft", aldus Mollet, „maar ik heb er alleen spyt van, dat wj haar niet heb ben kunnen voltooien". Na de verklaring van Mollet werd de bijeenkomst van de Nationale Vergadering ten derde male ge schorst voor overleg in de wandelgangen, waarna Mollet de vertrouwenskwestie stelde. Minister Ramadier verklaarde: „Ik heb nimmer gepoogd de toestand gunstiger voor te stellen, dan hij is. Onze uitgaven zijn in de afgelopen maanden gestegen, in hoofd zaak als gevolg van de door de Nationale Vergadering goedgekeurde nationale poli tiek. Thans moeten wij moedige maat regelen nemen". De communistische afgevaardigde An- toine Tourtaud deed een felle aanval op de regering, waarbij hij vooral haar politiek in Algerije hekelde. Een door de conservatieven ingediende motie, om het debat uit te stellen, werd met 287 tegen 145 stemmen verworpen. De socialisten en volksrepublikeinen (MRP) stemden tegen, evenals de meeste radi calen. De communisten onthielden zich van stemming. Een communistische motie van de zelfde strekking werd met 420 tegen 150 stemmen verworpen. Slechts de commu nistische afgevaardigden stemden voor. De vertrouwensstemming zal worden ge houden, daags na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad op Frans verzoek ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM .Ut134)9 FERD. B01STR. 48 ADAM TEL /17162 Eng. Suècfe Dames- en Hereniasies De voorzitter van de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de regering van oordeel is, dat de totstandkoming van de huurwetten niet vóór 1 augustus 1957 zal zijn te verwezenlijken. Het eindverslag van de wetsontwerpen zal namelijk niet vóór vrijdag 24 mei ge reed kunnen zijn. Voorts kunnen enige mi nisters door een op woensdag 29 mei vast gestelde en bezwaarlijk uit te stellen Be- neluxvergadering die dag de vergadering van de Tweede Kamer niet bijwonen. Op donderdag 30 mei (Hemelvaartsdag) wordt niet vergaderd. De behandeling van de wetsontwerpen in de Tweede Kamer zal nu pas op dinsdag 4 juni beginnen. xxxx30ccoc^vvxyTCCcooor>oonfxx)C*xx*W)Cooor<xxx«iooor)Corxx> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Nu en clan buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. oococcocoocxxxx)00ococoooocccciccx30oooocoooooooocooocw over het Suezgeschil. Sommige politieke waarnemers achten het mogelyk dat dit „laatste beroep" van Frankrijk de enige kanaalgebruiker die zich nog tegen de Egyptische eisen blijft verzetten een kabinetscrisis kan voorkomen in dit cri- tieke stadium van Frankrijks internatio nale betrekkingen. paJc&jL, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Het socialistische partijorgaan „Le Po pulaire", heeft in een verklaring over de Suezkwestie gewaarschuwd tegen een „nieuw München". De „tijdelijke succes sen" van Nasser zijn voornamelijk een gevolg van „gebrek ran waakzaamheid, standvastigheid en solidariteit die bepaalde bondgenoten van Frankrijk aan de dag gelegd hebben", aldus >.e verklaring. Onze vrienden buiten Frankrijk moeten begrij pen, dat concessies ten aanzien van Egypte de vrije wereld langs het gevaarlijke pad voeren dat indertijd naar München en de tweede wereldoorlog leidde. Daarom keu ren de Franse socialisten het beroep op de Veiligheidsraad goed, aldus de socialis tische verklaring, in de hoop dat dit beroep op de wereldopinie een hernieuwing van fatale fouten die de veiligheid van de vrije volken zouden bedreigen zal ver hinderen. VRIJDAGAVOND IS IN ROTTERDAM de 32-jarige J. J. G. uit Mierlohout, alias de Zwarte Ruiter, gearresteerd, die in de nacht van 13 op 14 april uit de straf gevangenis te Scheveningen was ontvlucht. Het heeft een haartje gescheeld, of de Zwarte Ruiter had een stengun met zestien scherpe patronen leeggeschoten op de politiemannen, die hem kwamen arresteren. Gelukkig kon de man, by wie hy sinds vrijdagmiddag in huis verbleef, voorkomen, dat G. het wapen gebruikte. De Zwarte Ruiter had zich vermomd door zyn haar rood te laten verven en een bril te dragen. Na zyn aanhouding is hy naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam over gebracht en vandaar is hij enkele uren later naar het Huis van Bewaring vervoerd. Tegen twee mannen en twee vrouwen is proces-verbaal opgemaakt omdat zij de Zwarte Ruiter geholpen hebben zich schuil te houden. De Utrechtse politie had enige tips ge kregen, dat de Zwarte Ruiter zich in de gemeente Utrecht zou ophouden. Zelfs wist men te vertellen, dat hij zondag bij de voetbalwedstrijd tussen DOS en Ajax was gezien. Hoewel men deze tips weinig waar de toekende, heeft men ze uiteraard toch onderzocht en al spoedig bleek, dat er een grond van waarheid in zat. Tenslotte wist men de straat de localiseren, zoals dat in politietermen heet, waar de Zwarte Ruiter zich zou ophouden. Dat was de Johan van Andelstraat in de voormalige gemeente Zuilen. Vrijdagmorgen zou worden toe geslagen, maar de vogel was gevlogen. Bij de inval, die in het huis werd gedaan, TOKIO (Reuter) In Japan hebben vrijdag ongeveer 350.000 studenten deelge nomen aan bijeenkomsten, waarop gepro testeerd werd tegen de Britse proef. In Tokio werden tienduizend studenten door een groot aantal politiemannen uiteenge dreven by een betoging voor de Britse ambassade. Tevoren had de politie vyftig leden van een rechtse organisatie, de „Dai Nippon Kiokocto", gearresteerd die ten gunste van de Britse kernproef demon streerden. (AFP) De Japanse bond tegen de proeven met kernwapens heeft besloten terug te komen van zijn besluit om een schip naar het eiland Christmas te zen den. De bond kan de verantwoordelijkheid voor het zenden van mensen naar een reeds gevaarlijk geworden gebied niet op zich nemen, aldus de woordvoerder. De Japanse regering heeft te Londen ge protesteerd tegen de kernproef. Naar ver luidt wordt in de nota verzocht, de proe ven onmiddellijk op te schorten. DJAKARTA (Reuter) Een officiële woordvoerder van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken heeft uiting gegeven aan de Indonesische bezorgdheid over de Britse proef. Gevaren MOSKOU (Reuter) Het blad „Nieuwe Tijden" heeft een brief gepubliceerd van verscheidene Sovjet-geleerden, waarin deze aandringen op een volledig verbod van atoom- en waterstofwapens. Volgens de geleerden wordt d mensheid door deze wapens niet alleen met massale vernieti ging. maar ook met ernstige ziekten, zoals leukaemie en kwaadaardige gezwellen, be dreigd. De Sovjetpers heeft gisteren melding ge maakt van de Britse proef. Boven het korte bericht in het partijorgaan Pravda stond: „Westerse mogendheden zetten kernbewapeningswedloop voort". Voorts publiceerde de Pravda een verklaring van de bisschop van Coventry, waarin de hoop werd uitgesproken dat Groot-Brittannië de Russische ontwapeningsvoorstellen niet zou afwijzen. Ook werd bericht over ver ontwaardiging in Japan over de Britse proef. Origineel ONDEN (UP) De 45-jarige mevrouw Alicia Sayer heeft gisteren voor de politie rechter bekend dat zij een wijnfles naar de voordeur van de ambtswoning van pre mier MacMillen gesmeten had. „Als Mac Millan met atoombommen van een miljoen pond sterling kan smijten, gooi ik uit pro test met een wijnfles". „Als mensen zich op zulk een manier gedragen, dan moet men een of ander onschuldig protest laten horen". Een politieman verklaarde dat zijn arrestante bezit van het ministerie van Openbare Werken beschadigd had tot een bedrag van twee pond (20 gulden). „Ik wierp hem niet naar het ministerie bracht mrs. Sayer in het midden, „maar naar de tijdelijke residentie van de eerste minis ter". De politierechter zei van mening te zijn dat er andere manieren zijn om te pro testeren. „Ja, samen met andere mensen door de straten lopen", antwoordde mrs Sayer schamper. Gelukwens (Reuter) Premier MacMillan heeft in een brief aan de directeur van het Britse laboratorium voor onderzoekingen op het gebied van kernwapens, Sir William Pen ney, de proef met de eerste Britse water stofbom „een prachtige prestatie" genoemd. Hij wenste Sir William, die tijdens de proef in Engeland was, geluk met het „uitsteken de resultaat". De Britse minister van Bevoorrading Aubrey Jones heeft in een verklaring ge zegd dat een onderzoek enige uren na de proef heeft aangetoond, dat er zelfs onder het punt, waar de ontploffing werd teweeg gebracht, zeer weinig besmetting was. Een voorlopige balans van de wetenschappe lijke gegevens heeft aangetoond, dat de explosie wat kracht betreft van de mega- ton-klasse was, overeenkomend met een miljoen ton TNT. Bij een nauwkeurig on derzoek vóór de proef was gebleken, dat er zich in het proefgebied geen schepen be vonden. De bom had men bij de eerste vlucht boven het doel bij helder weer laten vallen. De basis van de vuurbal bevond zich boven het zee-oppervlak aldus minis ter Jones. De Nederlandse regering heeft besloten tot nader order de regeling te handhaven dat Fransen over vertoon van hun geldige „carte d'identité nationale", of een ten hoogste vijf jaar verlopen paspoort, en Duitsers op een geldige „Personal Aus- weis" voor korte bezoeken aan ons lgnd worden toegelaten. werden de bewoners, het echtpaar P., ge arresteerd. Het bleek dat de Zwarte Ruiter een paar dagen na zijn ontvluchting bij dit echtpaar was ondergedoken. De man. kap per van beroep, had het haar van G. rood geverfd. Verder had G. zkh een bril aan geschaft. De politie vond in het huis van de kap per een nog onontwikkeld filmrolletje. De film werd ontwikkeld en afgedrukt en op één van de kiekjes ziet men de Zwarte Ruiter ijverig bezig met kopjes wassen. Ruzie met gastheer Er was in de vloer van de woning van de kapper een groot luik gezaagd, waar door G. zou kunnen ontvluchten als de nood aan de man zou komen. De Zwarte Ruiter heeft echter te veel avances ten op zichte van de vrouw des huizes gemaakt, waardoor de verhouding tussen gastheer en ondergedokene aanzienlijk verslechter de. Donderdag leidde dit zelfs tot een vechtpartij, waarbij de Zwarte Ruiter de kapper een blauw oog sloeg. Daarna heeft G. de woning verlaten. Hij is per auto naar, Rotterdam gegaan, waar hij bij de 44-jarige J. L., een genaturaliseerde Pool, die in de Orchideestraat in Hillegersberg woont, onderdak vond. Deze Pool, die daar woont met een 53- jarige vrouw, kende de Zwarte Ruiter uit de gevangenis te Scheveningen. Zij waren daar gedurende zes weken samen gedeti neerd geweest. „Vriendin" belde op Intussen was de Utrechtse politie aan de weet gekomen, dat G. naar de Orchidee straat in Rotterdam was gegaan. Een huis nummer wist men echter niet. De Rotter damse politie wist echter wel raad. Zij liet een van haar vrouwelijke personeels leden alle telefoonabonné's in de Orchidee straat opbellen met de vraag „of Flip Sanders thuis was". De politie wist, dat dit de schuilnaam van de Zwarte Ruiter was. Zij deed het voorkomen of zij een vriendin van G. was. Deze methode had succes, want toen zij de Pool J. L. opbelde, gaf deze ten aanwoord, dat „Flip" bij hem was. Zo wist de politie dus, in welk huis zij de Zwarte Ruiter kon vinden. „Niet schieten!" Een commissaris, een hoofdinspecteur, een inspecteur en vijftien rechercheurs gingen erheen en omsingelden het huis. Maar de Zwarte Ruiter had blijkbaar ge merkt dat er iets aan de hand was. Plotsling namelijk werd de deur aan de achterzijde van de woning opengeworpen. Men hoorde iemand schreeuwen: „Nee, dat moet je niet doen, niet schieten!" De Zwarte Ruiter had met een stengun met zestien scherpe patronen, zo bleek later, op de politiemannen willen schieten. Zijn „gastheer" had hem er echter op het laatste ogenblik van weten te weerhouden. Aan de voorzijde van het huis belde de hoofdinspecteur aan, alsof het een gewone visite betrof. De bewoners kozen eieren voor hun geld en openden de deur. De hoofdinspecteur en enige andere politie mannen stapten meteen naar binnen. De Zwarte Ruiter, die inzag dat hij niet meer kon vluchten, zei gelaten: „Ik heb het ge zien, het is gebeurd", en gaf zich gewonnen. Gedwee liet hij zich naar het politiebureau overbrengen. De vrouw en de man, bij wie hij -was ondergedoken, zijn eveneens gearresteerd Ministeriële gelukwens De telefoon van de Rotterdamse centrale recherche stond na de arrestatie van de Zwarte Ruiter niet stil. Ook de minister van Justitie, prof. Samkalden, belde op. „Van harte gefeliciteerd", zei hij tot de wachtcommandant. De minister liet zich verder door hoofdcommissaris Staal in lichten over de bijzonderheden van de ar restatie. Grote consternatie is gisteravond in marinekringen veroorzaakt door een radio alarm van het vijfhonderd ton metende Deense schip „Mary North", dat seinde op 54,54 graden noorderbreedte en 03,37 oos terlengte in de Noordzee de boei van een gezonken duikboot gevonden en klopsigna len vernomen te hebben. De boei was volgens het radiobericht verlicht en gaf rooksignalen; zij had een lengte van ongeveer vijftig centimeter en was geschilderd in zwarte en witte kleuren met een rode rand. Onmiddellijk snelden diverse andere schepen te hulp, waaronder de Britse tanker „British Piper", de En gelse mijnenveger „Bramble" en de Neder landse onderzeebootjager „Utrecht". Tegen middernacht seinde de „Mary North", dat het licht in de boei was uitgegaan en dat er ook geen klopsignalen meer gehoord werden. De Deen zou daarom een baken uitwerpen en zijn reis vervolgen. Vanochtend om halfvijf meldde de „Utrecht" per radio, dat zij de aangegeven plaats bereikt had. Een uur later seinde het schip, dat het nog steeds tevergeefs naar een herkenningsteken zocht. Om kwart over acht kon de „Utrecht" eindelijk melden, dat de boei gevonden was, maar dat er geen andere sporen onder of boven water aangetroffen werden. Het Nederlandse schip is sindsdien blijven rondkoersen en niet tevergeefs. Om tien minuten over negen kreeg Scheveningen- Radio namelijk opieuw een melding van de „Utrecht" binnen, waarin gezegd werd, dat zojuist via de boord-„asdic" (onder water-radar) contact gemaakt was met een onbekend voorwerp op de bodem van de zee. De Nederlandse marine heeft meegedeeld dat er geen duikboot vermist wordt. Ook de Engelse en Amerikaanse marine missen geen onderzeeërs. De Britse Admiraliteit heeft haar onderzeeboot-reddingsschepen bevel gegeven, zich gereed te houden voor een mogelijke bergingsoperatie. Er schijnt nog een kleine kans te bestaan, dat de boei in kwestie van een vliegtuig afkomstig is. Gisteravond laat deelde het Britse ministerie voor Luchtvaart mede, dat de boei, met het oog op haar geringe afmetingen, waarschijnlijk afgeworpen moest zijn door een vliegtuig, dat derge lijke boeien gebruikt voor het verrichten van hydrografische metingen. Later echter trok het ministerie deze verklaring in, om dat gebleken was, dat er geen enkel Shackleton-vliegtuig voor driftmetingen opgestegen was. Seneca: Vele deugden zijn in feite ondeugden die een maatschappelijk doel dienen. De vroegere Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak, die Lord Ismay is opgevolgd als secre taris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, heeft gisteren te Parijs zijn nieuwe functie officieel aanvaard in het Palais de Chaillot. Spaak neemt op deze foto de eerste documenten in ontvangst, die de secre taris van zijn voorganger, de heer Gaston de Boisgelin, hem voorlegt. MANORVILLE (New York) Na vier entwintig uur van onophoudelijk zwoegen heeft gisteren een lid van een der red dingsbrigades in Manorville de zevenjarige Benny Hooper, die al spelend in een acht meter diepe en slechts 30 cm brede boor put gevallen was, gered. Het kind leefde nog en heeft al voeding toegediend gekre gen. De hem behandelende arts verklaart dat de jongen, behalve een shock en uit putting, geen letsel schijnt te hebben op gelopen. Niemand van de honderden die zich een dag en een nacht hebben ingespannen bij de reddingswerkzaamheden, niemand van de vele honderden kijkers, noch Benny's vader en moeder, had meer hoop dat Benny levend aan de oppervlakte zou worden ge bracht. Kort nadat het kind in de schacht gevallen was, stortte namelijk een deel van de zandwanden in, waardoor Benny geheel naar men vreesde onder het zand bedolven werd. Het toeval wilde echter dat Benny's jasje bij zijn val op het hoofd van het kind kwam te liggen. Hier zat nog wat zuurstof onder, en het losse zand dat later op hem viel sloot bovendien de luchttoevoer niet geheel af. Het is daaraan dat Benny zijn leven dankt. De redders hebben, na allerlei mislukte pogingen om het kind te bereiken een pa ralleltunnel gegraven, die zij stutten met platen die uit een nabijgelegen atoomfa- briek werden aangebracht. Daardoor kon de noodschacht gevrijwaard worden tegen instortingen. De oliehoudende zandlaag, waarin de schacht gegraven was, lag na melijk zeer los. Van deze noodschacht is, toen de goede diepte bereikt was, een dwarstunnel ge graven naar de plaats waar Benny be wusteloos op de bodem van de andere schacht lag. Op het laatste ogenblik deed zich toch nog een zandstorting voor. De redder die Benny al vastgegrepen had werd door een tweede man die met hem was afgedaald, geholpen en samen trokken zij de jongen uit het zand. Twee uur na Benny's aankomst in het ziekenhuis berichtte de dokter dat Benny het goed maakte. Zijn ontdane moeder moest eveneens wegens een zenuwcrisis in het ziekenhuis opgenomen worden. Donderdagavond om iets voor acht uur viel Benny, die met enkele vriendjes aan het spelen was, in de schacht. Gisteravond om 7.31 uur werd hij aan de oppervlakte gebracht. In het ziekenhuis werd het kind in een zuurstof tent gebracht, alwaar hij spoedig tekenen van leven gaf. Tegen twaalf uur vannacht is hij bij kennis ge komen, en zei hij dat hij honger had. Hij heeft eerst vloeibaar, later vast voedsel gekregen. HET CENTRAAL LABORATORIUM voor Visseryonderzoek in IJmuiden, waar het Rijksinstituut voor Visseryonderzoek en de afdeling Visprodukten van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek T.N.O. op riante wyze zyn gecentraliseerd, werd vanmorgen officieel door de minister van Landbouw, Visscry en Voedselvoorziening in het by zyn van vele genodigden in gebruik gesteld. De minister heeft by de ingang van het Laboratorium, dat in een bocht van de IJmuidense Haringkade werd opge trokken, een gedenkplaat aangebracht ter herinnering aan deze gebeurtenis, die kwam lang nadat het Laboratorium door de visserywetenschap reeds in bezit werd genomen voor het researchwerk. Velen, onder wie de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, ir. G. J. Lienesch, de directeur van Visserijen en drs. D. J. van Dijk, de voorzitter-directeur van het Produktschap voor Visserijprodukten en talloze andere genodigden uit het Visserij bedrijf, het organisatieleven en verenigin gen waren omstreeks tien uur bijeenge komen op de binnenplaats van het nieuwe gebouw en als eerste en enige heeft daar minister Mansholt het woord gevoerd. Hij memoreerde, dat het gebouw al ge ruime tijd in gebruik is, maar dat deze of ficiële openstelling diende ter onderstre ping van het belang dat de wetenschap heeft voor de visserij. Dit is in ons land geruime tijd een Assepoester geweest, merkte de minister op, maar deze onvol doende aandacht van de buitenwacht kan nu worden beantwoord met een hyper moderne outillage. Dit alles heeft overigens niet gelegen aan hen, die zich met het onderzoek bezighielden, merkte minister Mansholt op: tussen de beide wereldoor logen is het werk niet tot ontplooiing ge komen, daar de middelen niet werden ver strekt. De bewindhebber stipuleerde het belang van de visserij en merkte op, dat zij bepaald niet zonder wetenschappelijk research kan bestaan. Er zijn weinig ge bieden, waar de materie zelve in zo geringe mate bekend is als juist in de visserij - voor de landbouw werd een belangrijk wetenschappelijk apparaat opgebouwd, waarin de overheid allang een stevige sti mulans kon zijn. De belangstelling voor de wetenschap der visserij is de laatste tientallen jaren echter overal toenemende, zodat Nederland zich gelukkig kan prijzen met dit moderne apparaat mee te kunnen doen in de inter nationale competitie. Ook in bedrijfskringen komt nu wat meer belangstelling, meende de heer Mansholt. Hetgeen hem verheugde - maar dat deze belangstelling nu overweldigend genoemd moet worden, kon hij niet zeggen: research is nu eenmaal niet alleen de zaak van de overheid, maar de praktijk moet er óók in bijdragen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1