Voor en tegen Vijftig jaar Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel Invloed van Velser tunnel op het verkeer Verspreide gevallen van tbc op middelbare scholen Per jaar worden nu honderdtwintig geschillen beslecht Faciliteiten voor treinreizigers De ene eend is de andere niet Er is geen reden voor ongerustheid Rechtdoende als goede mannen Prijsstop kappersbedrijf ingetrokken Tarieven van 1 januari 1956 mogen met 5 cent worden verhoogd Zijn auto en zijn geld kwijt Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Nieuwe Kamerleden „Moortje" niet in het toneelfestival in Parijs Examens Wim Kan bereidt een nieuw programma voor Kerkelijk Nieuws T oelatings-examens afschaffen! Examens ZATERDAG 18 MEI 1957 OP 29 OKTOBER 1906 kwam te Haarlem in de vergadering van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur het Scheidsgerecht voor de Bloem bollenhandel tot stand. In grote meerderheid was de vergadering voorstander van een arbitrage-college, dat geschillen in de bloembollenhandel zou kunnen beslechten. Alleen de afdeling Overveen-Bloemendaal kon zich niet met een dergelijk gerecht akkoord verklaren en stemde ter vergadering tegen. Op 27 mei 1907 werd het scheidsgerecht, het derde in ons land, geïnstalleerd. Ter her denking van dit feit zal op maandag 27 mei 's middags van vier tot zes uur in de Haarlemse Vleeshal een receptie worden gehouden, waarop aan het gouden gerecht namens alle vakgenoten uit de wereld van bloembollencultuur en handel een geschenk zal worden aangeboden. Een besloten feestelijke bijeen komst zal om half vier aan deze receptie voorafgaan. „Rechtdoende als goede mannen naar bil lijkheid". Dat is het devies, dat de deskun digen-arbiters van het scheidsgerecht in hun wapen voeren. Onder leiding van een jurist komt dit rechtscollege bestaande uit drie kwekers, drie exporteurs en een jurist-secretaris op geregelde tijden, soms zelfs wekelijks, in het Krelagehuis bijeen ter behandeling van geschillen, die zich bij de handel in bollen voordoen. Na dat het scheidsgerecht in de eerste jaren na zijn oprichting het bestaansrecht moest bewijzen en door zijn werkwijze de vakge noten de overtuiging moest inprenten, dat het een nuttige en onmisbare plaats in de bollenwereld innam, groeide de betekenis van het arbitragecollege geleidelijk. Met de grote vlucht, die de handel in bloem bollen nam, breidden ook de werkzaamhe den zich uit. Daardoor moest het college van leke-arbeiders worden aangevuld met vakgenoten, die ten aanzien van bepaalde in de handel zijnde artikelen (tulpen, hya cinten, lelies, irissen, dahlia's, enz.), ieder specialist zijn en op hun terrein een grote deskundigheid bezitten, om welke deskun digheid zij in vakkringen een goede faam genieten. Het college van arbiters bestaat nu uit twaalf exporteurs en twaalf kwe kers. Onder hen bevinden zich vier kwe kers en twee exporteurs, die reeds vijfen twintig jaar geschillen in de bollenhandel door hun rechtspraak beslechten. Tot deze ervaren arbiters behoren de heren N. Blok ker, Limmen en L. van Leeuwen Jr., Sassen- heim (exporteurs) en Nic. H. M. Roozen Jaczn., Heemstede, J. P. Nijssen, Sant poort, P. J. de Groot, Noordwijk-Binnen, en J. W. Eggink te Voorschoten (kwekers). Preventieve werking Reeds in de algemene vergadering in de cember 1905 werd over de instelling van een arbitragecollege gesproken. In de me morie van toelichting op het bestuurs voorstel, waarin de instelling werd aanbe- ADVERTENTIE In de Staatscourant is een beschikking van de minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarbij de prijsstop voor kapperswerkzaamheden, die sinds 30 de cember 1956 van kracht was, met ingang van 18 mei wordt ingetrokken. Deze prijs stop was destijds afgekondigd om een einde te maken aan tariefsverhogingen die zonder overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken waren ingevoerd. Inmiddels zijn kostenstijgingen opgetre den, die blijkens een door het ministerie van Economische Zaken ingesteld onder zoek voor doorberekening in aanmerking komen. De minister van Economische Za ken zal met het oog hierop geen bezwaar maken tegen een verhoging van de tarie ven voor het haai-knippen en het scheren met 5 cent per behandeling, voor zover thans geen hogere tarieven berekend worden dan op 1 januari 1956. Aangezien de ondernemers in het kap persbedrijf bij monde van hun organisaties zich bereid hebben verklaard geen grotere tariefsverhogingen te zullen invoeren zon der voorafgaand overleg met het ministerie van Economische Zaken, bestaat voor handhaving van de prijsstop geen aanlei ding meer. Een 45-jarige vertegenwoordiger kwam tot de ontdekking dat zijn auto, die hij op het Rembrandtplein in Amsterdam gepar keerd had, verdwenen was. Twee mannen boden aan hem te helpen zoeken. Het drietal zocht op het Rokin, het Damrak en in de Warmoesstraat. Daar liep een van hen weg, waarna de ander de vertegen woordiger om geld vroeg om te kunnen overnachten. Toen deze laatste zijn por- temonnaie uit zijn zak haalde werd die hem door de onbekende uit zijn hand geslagen. De vertegenwoordiger zette er zijn voet op maar kreeg toen een stomp in het ge zicht. Tijdens de worsteling die hierop ont stond wist zijn belager de poi'temonnaie met 1100,te bemachtigen, waarmee hij zich ijlings uit de voeten maakte. volen, stond ondermeer: „De commissie van rechtspraak bij onderling goedvinden zal moeten bestaan uit hoogst betrouwbare vakmannen, die niet alleen hun sporen in het vak hebben verdiend, doch wier naam en persoon ongerept zijn, mannen, aan wie kweker en exporteur beiden hun geschillen zonder aarzeling of zweem van achterdocht ter berechting willen toever trouwen. Daarenboven zal de commissie door haar bestaan alleen in menig geval voorkomen, dat een geschil ontstaat, want ook hier mag men met vrij grote zekerheid een preventieve kracht ondei-stellen, welke stille kracht zich niet laat meten, maar waarvan de invloed onberekenbaar is". Een arbitrage-reglement werd opgesteld en op 15 juli 1907 reeds deden de arbiters hun eerste uitspraak geheel belange loos overigens, want de eerste tijd wer den zelfs geen presentiegelden verstrekt. Als eerste voorzitter trad mr. J. H. Thiel te Haarlem op, doch deze moest zich na een jaar terugtrekken wegens zijn benoe ming tot wethouder. Een handelsreglement werd vastgesteld, waarin de spelregels voor de bollenhandel werden omschreven. Aanvankelijk werd rechtgesproken met goedvinden van de handelende partijen, doch spoedig kwam van de afdeling Haar lem van „Bloembollencultuur" een voor stel ter tafel om de bevoegdheden van het scheidsgerecht uit te breiden, in dien zin, dat beide partijen zich bij de arbitrale uit spraken dienden neer te leggen, ook als slechts een van de twee partijen zich tot het scheidsgerecht had gewend. Met de afdelingen Hillegom, Overveen-Bloemen daal en Lisse tegen werd deze uitbreiding van de bevoegdheden op de algemene ver gadering aanvaard. Vele firma's gaven van hun bezwaren blijk. Zij lieten in 1909 in het Weekblad voor Bloembollencultuur een advertentie opnemen, waarin zij verklaar den, zich bij eventuele geschillen niet aan de uitspraken van het scheidsgerecht te onderwerpen. Ook op de inkoopnota's leg den zij een dergelijke verklaring vast. Dit belette echter een van de onderteke naren niet, korte tijd later zelf een zaak bij het rechtscollege aanhangig te maken, die hij trouwens won, waardoor zijn ver trouwen in het scheidsgerecht wel zal zijn gegroeid. Van 1911 af zijn correspondenten, thans 32, van Texel tot Zeeland werkzaam, ervaren vaklieden, die ter plaatse van het geschil een voorlopig onderzoek instellen, monsters trekken en dergelijke, en van hun bevindingen uitvoerig verslag doen. De taak van deze correspondenten is zeer be langrijk, daar hun proces-verbaal en de door hen getrokken monsters dikwijls van doorslaggevende betekenis zijn voor een uitspraak over een geschil. Soms stelt het scheidsgerecht zelf ter plaatse een onder zoek in, doch dit gebeurt slechts spora disch. Meer bevoegdheden In de loop der jaren zyn de bevoegdhe den van het scheidsgerecht zeer toegeno men. Deze gelden thans niet alleen voor koop- en verkoopovereenkomsten, doch ook ondermeer voor: huur en verhuur van onroerend goed ten gebruike van de bol- lencultuur en -handel, overdracht van teeltvergunningen en de behandeling van bollen (koelen, drogen, heetstoken, enz.). In de eerste vijf jaar van zijn bestaan deed het scheidsgerecht ongeveer twintig uitspraken per jaar. Na de laatste oorlog groeide dit aantal tot honderdtwintig. In de afgelopen halve eeuw hebben de „goe de mannen" in bijna tweeënveertighonderd gevallen rechtgesproken. Vele van deze beslissingen zijn voor het gehele bloembol lenvak van groot belang. En daarom is het niet overdreven om aan het werk van dit rechtsinstituut een grote waarde toe te kennen. De vakgenoten hebben over deze betekenis nooit te licht gedacht; zij weten welk een onmisbaar apparaat het gerecht voor het „vak" is. Reeds diverse malen is dan ook in de afgelopen jaren gememo reerd, dat de instelling van het scheids gerecht het belangrijkste besluit is geweest, dat de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur i.t haar bestaans- periode heeft genomen. „De conclusie is niet te boud, van een drukke arbitrale ac tiviteit te spreken", aldus mr. J. H. Eke- ring, die als secretaris aan het scheidsge recht is verbonden en de voorzitter, mr. J. H. J. Simons, en de leke-arbiters in de oplossing van de geschillen ter zijde staat. ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 Ttlïf.t 20340 De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door dat mevrouw dr. H. Verwey-Jonker (P. v. d.A.) te Eindhoven ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer, mej. mr. J. Zeelenberg, lid van de Tweede Kamer en wethouder van Rotterdam, als lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard. In plaats van de heer J. C. Deering (P.v.d.A.) te Rot terdam, die ontslag heeft genomen, is be noemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer de heer J. Grashuis te Hoogland. Mej. Zeelenberg heeft medegedeeld, dat zij lid blijft van de Tweede Kamer en dus haar benoeming tot lid van de Eerste Ka mer niet aanneemt. ADVERTENTIE Het plan om met een voorstelling van Bredero's „Moortje", waarmee op 15 juni in Den Haag het Holland Festival 1957 wordt geopend, in het Internationale To neelfestival in Parijs uit te komen, is van de baan. Het is moeilijk gebleken nog een datum te vinden, waarop dit stuk in het Théatre des Nations vertoond kon worden en bovendien zou een voorstelling in Pa rijs de vakantieplannen van de uit vier toneelgezelschappen deelnemende acteurs in de war sturen. Dit jaar laat Nederland op het festival dus verstek gaan. Vorige jaren namen de Haagse Comedie en de Nederlandse Comedie er aan deel. UTRECHT: De heer C. -A. Bouraan te Urtecht is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. UTRECHT: Kandidaatsexamen rechten: mevrouw M. J. SpierWalraven, Eindhoven; J. M. J. Quick, Utrecht. Kandidaatsexamen psychologie: J. A. Michon, Utrecht. Docto raalexamen psychologie: F. A. van de Haa- gen, Utrecht; H. L. de Koning, Utrecht. Kan didaatsexamen sociologie: mejuffrouw Th. L. de Koek van Leeuwen, Den Haag; G. J. E. Tigchelaar, Utrecht; P. Valkenburg, Den Haag. Aanvullend examen art. 135 H.O.: A. F. H. Smeets, Roermond. Doctoraalexamen tandheelkunde: J. A. Gorter, Beilen; H. F. A. Lincklaen Arriens, Den Haag; mejuffrouw AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Doctoraalexamen rechten (vrije studierich ting): mejuffrouw H. Gorter, Amsterdam. J. M. Ronk, Bussum. „Engelen en Spoken Wim Kan schrijft op het ogenblik een nieuw programma. De première daarvan is vastgesteld op 27 juli in Diligentia in Den Haag. De titel luidt: „Engelen en Spoken". 1-Iet zal een cabaret worden van schijnfi guren en schertsgestalten. Behalve Corry Vonk werken in dit nieuwe cabaret zeven engeltjes en enkele spoken mee. Voor de serie voorstellingen in Den Haag en Am sterdam is bovendien een extra gastengel- tje geëngageerd. In de voorstellingen in Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Hilversum en vele ander steden komt een speciale gast, die dwars door de engelen en spoken heen danst. De muziek wordt gecomponeerd door Cor Lemaire en Ru van Veen, de laatste zal Wim Kan weer begeleiden bij zijn op treden, dat het gedeelte na de pauze in beslag neemt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg (toez.) G. H. van Kooten te Genemuiden. Aangenomen naar Oldenzaal H. A. Hauer te Bredevoort. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Oost (vac. wijlen J. Attema) J. Thomas te Hilversum en D. A. Zijlstra te Amersfoort. „Het spoorwegverkeer en wegverkeer in verband met de opening van de Velser tunnel" was het onderwerp, dat de af deling voor verkeer en verkeerstechniek van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs vrijdag behandelde op een bijeen komst in restaurant Brinkmann te Haar lem. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Haarlem, ir. Th. H e y- blom, sprak over de verbindingen naar en van de tunnel. Deze week hebben wij reeds uitvoerig geschreven over plannen voor de rijkswegen en daarom zullen wij ons beperken in het weergeven der plan nen. Spreker deelde onder andere mee, dat de weg over de sluis voorlopig in stand zal blijven. De aanleg heeft een miljoen gekost en het zou onverantwoordelijk zijn Twee Franse biologen, professor Jacques Benoit en de jezuïtenpater Leroy, zijn er in geslaagd op kunstmatige wijze een nieuwe variëteit eenden te kweken door kuikens van het zeer stabiele Pekingras een injectie te geven met een zuur, dat voorkomt in de kern van levende cellen, verkregen van eenden van het Kaki-ras. De proeven zijn genomen in het labora torium nabij het Roland Garrosstadion te Auteuil bij Parijs. Op de bovenste foto haafd ziet men pater Leroy een eendekuiken van het Peking-ras inspuiten met het DN A-zuur, met assistentie van prof. Benoit. Op de onderste foto ziet men beide biologen met de nieuwe variëteit eend (liyiks), die volkomen afwijkt van de Peking-eend (rechts). Men wacht nu op de resultaten van een broedproces van 32 eieren van de nieuwe eendesoort om te zien of de kunstmatige verande ring langs de natuurlijke weg gehand- blijft. de verbinding op te heffen. Te verwachten is, dat door de Velser tunnel duizenden auto's zullen rijden en dat het gebruik van de ponten bij Buitenhuizen, bij de Hem- brug erj mogelijk in Amsterdam minder zal worden dan thans. In Haarlemmermeer is het mogelijk di verse verbindingen met de rijksweg Am sterdam-Den Haag tot stand te brengen. Wegen zouden aangelegd kunnen worden langs de tochten. Dat is beter dan de smal le polderwegen, waarlangs bebouwing ligt, te verbreden. Ook is gedacht een weg te maken op de plaats, waar op het ogenblik de Geniedijk loopt; dan kan de weg Am sterdam-Den Haag het gemakkelijkst wor den bereikt. Deze mogelijkheden moeten nog onderzocht worden. De directeur van de Noord-Zuid-Hol landse Vervoermaatschappij, de heer J. J. Jurrissen, informeei'de of het te verwach ten is, dat het rijk spoedig een bijdrage zal verstrekken aan de gemeente Haarlem voor de verbinding Vondelweg-Spaarn- damseweg-Prinsenbrug. Ir. Heyblom antwoordde, dat iedere ver betering haar tijd nodig heeft. Het is jam mer, dat deze weg niet eerder tot stand is gekomen, en wel in een periode toen de tijden beter waren dan nu. De hoofdinspecteur bij de Nederlandse Spoorwegen, mr. W. J. de G r a a f f, chef van de reizigersdienst vertelde een en ander over de spoorwegverbinding. Het is de bedoeling de bewoners uit de ge meente Velsen, die gebruik maken van de zes halteplaatsen ten noorden van Santpoort, ter wille te zijn. Een halfuur- dienst zal blijven bestaan. Omwonenden van Santpoort en Driehuis kunnen gebruik maken van de nieuwe halte Driehuis-Zuid, als zij naar de richting Beverwijk moeten. De nieuwe halte Santpoort-Noord is van belang voor het splitsen en koppelen van treinen. Het voorste deel van de trein, ko mend uit Haarlem, vertrekt twee minuten na aankomst naar IJmuiden en het achter ste deel een minuut later naar Beverwijk. De aankomst is een minuut voor het hele en een minuut voor het halve uur. De trein uit IJmuiden komt om vijf en om vijfen dertig minuten over het uur in Santpoort- Noord aan en die uit Beverwijk twee mi nuten later. Het koppelen duurt drie mi nuten en om tien en om veertig minuten over het uur vertrekt de gecombineerde trein naar Haarlem. Een verbetering zal in Haarlem ontstaan voor de reizigers, die uit IJmuiden of Be verwijk komen en naar de richting Leiden reizen. Voor het overstappen zal men op zes inplaats van vier minuten kunnen rekenen. Van IJmuiden uit zal men per autobus naar Beverwijk moeten reizen of anders de omweg over Santpoort-Noord moeten maken. De halte Hoogovens vervalt voor het openbaar vervoer. Wel zullen er van en naar Beverwijk treinen voor personeel van bedrijven en van de Hoogovens rijden. Meningen over belangwekkende onderwerpen, ter redactie ontvangen en hierbij in de vorm van een forum-discussie aan onze lezers aangeboden. Als directeur van een middelbare school kan ik het in grote trekken eens zijn met de bezwaren, die de heer (of mevrouw?) A. v. B. te berde brengt tegen het toela tingsexamen. Toch werkt het systeem niet helemaal zo ongunstig als deze briefschrij ver het voorstelt. Er is namelijk bij de be oordeling der kinderen op hun geschiktheid voor middelbare school nog een andere factor in het spel. Over iedere examinandus wordt name lijk door het schoolhoofd in kwestie advies uitgebracht aan de directeur of de rector van de middelbare school die deze leerling hoopt te gaan bezoeken. Dit advies legt bij twijfelgevallen zoveel gewicht in de schaal, dat het de doorslag ten gunste van een leerling kan geven, zelfs wanneer die met een of enkele onvoldoendes uit het toe latingsexamen te voorschijn komt. Voor zulke kandidaten kan op verzoek van de ouders een herexamen voor bepaalde vak ken worden toegestaan, indien het advies van het schoolhoofd de hoop geeft dat het kind inderdaad zal kunnen meekomen op h.b.s. of gymnasium. Alleen als een jongen of meisje zijn toe latingsexamen zo slecht maakt, dat hij of zij ver beneden de minimum-normen blijft, moeten wij, zelfs tegen het gunstige advies van zijn of haar schoolhoofd in, zo'n leer- ling afwijzen. Nu is het allerminst ondenk baar, dat een dergelijke leerling door over matige zenuwachtigheid zijn examen ver broddeld heeft, terwijl hij toch echt veel beter kan. Uit de praktijk van een van mijn collega's ken ik daarvan een zeer recent ge val. Het betrof hier een meisje van twaalf jaar, dat op grond van haar pres taties bij het toelatingsexamen voor een middelbare school als totaal ongeschikt moest worden afgewezen. Haar hoofdon derwijzer bezwoer echter bij hoog en bij laag, dat het kind het best zou klaren. Daarom besloot de h.b.s.-directeur het meisje bij wijze van proef toch tot de eer ste klas toe te laten, hoewel hij daarmee eigenlijk buiten zijn boekje ging. De resul taten echter gaven het schoolhoofd gelijk en veroordeelden daarmee het toelatings examen-als-systeem: het kind ging onlangs zonder onvoldoendes over naar de. tweede klas en alles wijst erop, dat het zonder struikelen de h.b.s. zal voltooien. Of een eindexamen voor het lager onder wijs ter vervanging van het toelatings examen een betere regeling zou zijn, kan ik, als niet-LO-man, moeilijk beoordelen. Er is echter ook een ander en mijns in ziens veel doeltreffender alternatief te vinden, en wel: de brugklasse. De adspi- rant-middelbaar scholieren worden hiertoe enkele weken op de school hunner keuze in een soort proefklas samengebracht, waar zij „echt" middelbaar onderwijs in een of meer vakken ontvangen. De leraar, die met de leiding van zo'n brugklas belast is, kan zich na de proeftijd een veel zui verder oordeel vormen over eventuele ge schiktheid en de graad van intelligentie van elk zijner pupillen, dan bij een examen mogelijk is. Immers: in deze proefklassen wordt de leerling als het ware spelender wijze ingewijd in de sfeer van de middel bare school, zodat hij in alle kalmte de beste prestaties kan leveren, waartoe hij bij machte is. Daar komt bij, dat de instelling van zul ke brugklassen een sterk argument in deze tijd van bestedingsbeperking de overheid geen cent extra zou behoeven te kosten. Het probleem is alleen, dat de meeste middelbare scholen nu al ruimte tekort komen, zodat er aan het inruimen van klaslokalen voor brugklassen niet te denken valt. Het komt mij echter voor, dat hier met wat goede wil wel een mouw aan te passen ware. Wat, bijvoorbeeld, zou er tegen zijn, om een keer, bij wijze van con troleproef, een aantal voor hun toelatings examen gezakte kandidaatjes op één be paalde middelbare school in een brugklas te verzamelen en dan eens te kijken, wat er van zo'n groepje terecht komt? Zo'n experiment zou stellig belangwekkend ver gelijkingsmateriaal opleveren. Ik verraad waarschijnlijk geen geheim als ik hier aan toevoeg, dat de brugklas vorig jaar ook in Haarlem onderwerp van uitvoerige bespre kingen tussen de gemeentelijke autoritei ten en onderwijskringen geweest is. Tot een besluit is men daarbij echter niet ge komen. Toch is het naar mijn smaak hoog tijd, dat er iets veranderen gaat óók op lan delijk niveau. Jarenlang wordt er nu al druk gediscussieerd en geschreven over on derwijsvernieuwing, maar in feite gebeurt er niets. Hier is de kans om een begin te maken: bij de „poort" van het middelbaar onderwijs! EEN DIRECTEUR ADVERTENTIE N.Y. MIJ. „HOLSTE R" - OVER VEEN Tel. K2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook GRONINGEN: Doctoraalexamen Frans: mejuffrouw M. Boersma, Assen. Doctoraal examen economische wetenschappen: U. Hettinga, Oldehove (Gr.). Kandidaatsexamen godgeleerdheid: I. J. Walpot, Leeuwarden. LEIDEN: Doctoraalexamen rechten: D. Reitsma. Leiden. Kandidaatsexamen rech ten: mejuffrouw T. Verjaal. Heemstede; mejuffrouw J. D. van Utenhove, Heemstede; mejuffrouw M. B. W. van Strailen. Wasse naar; de heren L. J. A. S. Kloos, Schiedam; J. O. Keunen, Tilburg; J. A. M. Krusse, Leidschendam; J. P. B. M. van Dijk. Rotter dam; H. J. Helb, Den Haag; H. M. von Baumhauer, Amsterdam; J. H. Bergsma, Hengelo: P. G. H. N. Jansen, Maastricht; F. Melzer, Breda. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Kan didaatsexamen economie: W. Sickman, Haarlem; H. Haarbosch, Amsterdam; J. B. Overstegen, Hilversum; F. Dijkslag, Zwolle; J. de Groot, Amstelveen. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Ge promoveerd tot doctor in de theologie Ra den Soedarmo, die benoemd is tot hoog leraar aan de theologische hogeschool te Djakarta. Zijn proefschrift: „In de wereld maar niet van de wereld", bevat een studie over de grondgedachten van de theologie van Friedrich Gogarten. GRONINGEN: Bevorderd tot arts: W. Reitsma te Assen. (Van een onzer verslaggevers) De laatste tijd zijn enkele verspreide ge vallen van tuberculose onder leerlingen van middelbare scholen waargenomen, o.a. in Den Helder, Arnhem, Doetinchem en de inrichting Effatha te Voorburg. Ook in het Rooms-Katholiek Lyceum te Leiden zijn gevallen van tuberculose gemeld. Het eer ste gevolg van een dergelijke melding is, dat alle kinderen uit een klas, waar een van de leerlingen t.b.c. heeft gekregen, nauwkeurig worden onderzocht. Dit onder zoek kan zich ook uitstrekken tot de ge zinnen, waaruit de leerlingen afkomstig zijn. Een en ander was voor ons aanleiding, met enkele longartsen, verbonden aan con sultatiebureaus tot bestrijding van de tuberculose, te gaan praten. In de eerste plaats zij opgemerkt, dat naar hun mening geen ongerustheid bij ouders van middel bare scholieren behoeft te bestaan. Maar het vóórkomen van deze, op zich zelf nog zeldzame gevallen van t.b.c. onder de mid delbare schooljeugd, wijst er wel op, dat de jonge mensen bijzonder gevoelig voor deze besmettelijke ziekte zijn. De intensieve bestrijding van de t.b.c. na de oorlog heeft tot gevolg gehad, dat steeds minder mensen in hun jeugd met tuber culose in contact komen. Nu heeft de er varing geleerd, dat een contact met tuber culose in de overgrote meerderheid van de gevallen voor de betrokkenen ongemerkt verloopt. De verschijnselen zijn dan zo licht dat men er niet werkelijk ziek van wordt. Het voordeel van een dergelijk contact met t.b.c. is evenwel, dat men een zekere on vatbaarheid en ongevoeligheid voor t.b.c. overhoudt. Aldus krijgen mensen een gro tere weerstand tegen tuberculose op latere leeftijd, als ze er in hun jeugd, in heel lichte vorm, mee in aanraking zijn geweest. Omdat de t.b.c. zo krachtdadig aangepakt is, wordt de kans om met tuberculose ook in lichte vorm in contact te komen, steeds geringer. Wordt iemand dan op latere leef tijd besmet met tuberculose, b.v. in de leeftijd van de middelbare schooljeugd, dan is dit een eerste contact bij iemand, die geen enkele weerstand nog heeft ontwik keld. Een dergelijke eerste besmetting kan dan tot echte ziekteverschijnselen aanlei ding geven. In sommige landen probeert men wel, kunstmatig een verhoogde weerstand op te wekken tegen t.b.c. door middel van in entingen met B.C.G. Dit is een soort vaccin, bereid uit verzwakte tuberkelbacillen. Deze bacillen zouden de mens niet ziek maken, maar wel weerstand tegen echte t.b.c.-be- smetting doen ontstaan. In ons land wordt dit B.C.G.-vaccin wel toegediend aan studenten en aan verpleeg sters, die tuberculose-patiënten moeten verplegen, echter alleen in die gevallen, indien door middel van een bepaald onder zoek gebleken is, dat zij eerder geen con tact hebben gehad met tuberculose. Uit een onderzoek van T.N.O. is komen vast te staan, dat bij honderden studenten, die met B.C.G. werden ingespoten, geen enkele complicatie is opgetreden. Vele mil joenen mensen over de gehele wereld zijn ingespoten met dit B.C.G., zonder dat van echte verwikkelingen kon worden gespro ken. Voorlopig neemt de Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid in ons land nog een afwachtende houding aan ten aanzien van de vraag, of kinderen op middelbare scholen met dit middel moeten worden be handeld. Er zijn echter school- en longartsen, die van mening zijn, dat in de eerste plaats uit breiding van het schoolgeneeskundig toe zicht tot de leerlingen ook van middelbare scholen en van scholen die daarmee gelijk gesteld kunnen worden wat de leeftijden der leerlingen betreft (zoals industriescho len, ambachtsscholen) moet worden uitge breid. Deze artsen zijn er van overtuigd, dat regelmatig onderzoek van leraren en onderwijzers alleen niet voldoende is. Ook de leerlingen zelf zouden regelmatig moe ten worden gecontroleerd. Daarnaast pleiten vooral longartsen voor een onvatbaarmaking van de middelbare schooljeugd met behulp van B.C.G.-vaccin. Voorlopig is dit echter niet te verwachten. Maar gelijk gezegd, de zeer zeldzame ge vallen van tuberculose die zijn waargeno men, verspreid door het gehele land, zijn geen reden tot ongerustheid.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3