max Factor Enige mogelijkheid in Italië is christen-democratisch kabinet Israel is tegen Amerikaanse inmenging in Nabije Oosten Lipstick Drie konvooien per dag door het Suezkanaal Van dag tot dag Een. Woord Een Daad Saragat kon de republikeinen niet vangen voor vier-partijen-coalitie raatótoel Men is bevreesd voor imperialistische wedijver tussen Washington en Moskou brengt een nieuw soort lipstick nieuw! de «treilend* zuiverheid van „High fidelity" kleuren max Factor Leeuwen en tijgers temidden van mensenmassa rHoe is het ontstaan ZATERDAG 18 MEI 1957 3 T weeprtij en-stelsel? Uitgehold Premier Hansen informateur Nijverheid en handel vergadert in Haarlem 0p de Britse hulp voor Arabische vluchtelingen in Palestina Ir. Mesritz neemt afscheid als leraar H.T.S. hi-fi lipstick is niet vettig, wél verrukkelijk zacht bij het opbrengen de diep-glanzende kleuren vervlakken niet, vervagen niet; hi-fi lipstick is luxueus verpakt in een moderne, goudkleurige huls met de verrassende vondst: de nieuwe, automatische vulling. Kies nog van daag uit de zes levensechte tinten! van Onteigening gronden Zijlweg te Haarlem Aankoop woningen in Haarlems „Rozenprieel" Dit woord: UITBRANDER V2 Op 26 augustus van dit jaar gaat de wereldassociatie van wereldfederalisten haar tiende verjaardag vieren met een congres in Den Haag, waar afgevaardig den uit dertig landen zullen luisteren naar de woorden van bekende persoonlijkheden die de gedachte van een wereldfederatie zijn toegedaan: Finn Moe, buitenlands des kundige in het Noorse parlement. Lord Boyd Orr, Nobelprijswinnaar en voormalig leider van de UNO-voedselorganisatie, Gbedemah, minister van Financiën van de gloednieuwe staat Ghana (Goudkust), Cle ment Davies, Brits parlementslid en an deren zullen er het woord voeren en hun leidend motief zal worden gevormd door de vraag: „Hoe kunnen we de UNO effec tiever maken?" Tien jaar wereldfederalisme betekent tien jaar uiterst moeizame, door talrijke desillusies gekenmerkte werkzaamheid in dienst van een ver en hooggestemd ideaal, dat nochtans praktische oplossingen be-> looft voor de huidige wereldproblemen. Het woord „idealisten" wordt door wereld federalisten niet gaarne als definitie hun ner gesteldheid aanvaard. Nochtans is hun streven gericht op een ideaal, al moet ieder weldenkend mens de praktische waarde van hun denkbeelden erkennen. De verwezenlijking van die praktische en vredescheppende denkbeelden echter is voor de nuchtere beschouwer in dit tijd perk onmogelijk, althans in hun conse quenties. Wel bestaat er een levensvat baarheid voor voorbereidende voorzie ningen die tenslotte zullen kunnen werken als een katalisator voor het proces van enorme revolutionaire betekenis, dat de wereld tot ordelijke en wettelijke eenheid moet brengen. Een van deze voorbereidende voorzie ningen is inderdaad de hervorming van de UNO, die totnutoe nog weinig tot de orde en de wet ener internationale eenheid heeft kunnen bijdragen. De basis der be sprekingen van het komende congres is dus met overleg gekozen. Er blijkt een beperking in idealisme uit, die serieuze en begrijpelijke woorden op het fundament van nuchterheid en gezond verstand be looft. Daarom kan dit congres met grote be langstelling tegemoet worden gezien. Het is een bemoedigende gedachte dat zovelen van zo uiteenlopende afkomst in nationaal en maatschappelijk opzicht in Den Haag met een positief idee aan het werk zullen gaan. Het is niet wereldschokkend, maar som mige mensen blijken zich te ergeren aan het woord „eengezinswoningen". De ene categorie is van mening dat het woord een pleonasme is, zoals het bekende „portes brisées deuren". Een woning, zeggen zij, is altijd voor één gezin bestemd, tenzij men onder invloed van de abnormale situatie op woongebied het samenwonen als de geijkte toestand gaat beschouwen, wat zeer zeker ongewenst zou zijn. De andere categorie heeft niet zozeer grammaticale dan wel psychologische be zwaren. Het gebruik van het woord „een gezinswoning" duidt volgens deze lieden aan, dat de daarmee bedoelde woonruimte in stand en prijs uitsteekt boven een grote verzameling van ordinaire etage- en flat- woorigelegenheden. Beide categorieën kunnen best gelijk hebben. Zuiver technisch beschouwd is het woord „eengezinswoning" de aanduiding van een normale, op de begane grond ge legen, niet met andere woningen tot één gebouw geconstrueerde woongelegenheid, vaak voorzien van voor- en achtertuintje, ruimte biedend aan een gezin van door snee-aantal, uitgerust met bovenverdieping en zolder of vliering, tenzij een plat dak zulks verhindert. Uitgaande van deze defi nitie - die misschien in architectonische termen niet helemaal diamantzuiver is - zou men zeker beter een andere naam kunnen verzinnen, die zowel grammaticaal als psychologisch verantwoord is. Eenvou dig echter is dat niet. Wat denkt men van „ééngezinshuis"? „Huis" omvat zowel woning als bouwge- stalte. Een „tweegezinshuis" zou dan een bouwwerk zijn met twee afzonderlijke woningen boven elkaar, een „tiengezins huis" een flatgebouw met tien afzonder lijke woonruimten op en in elkaar geflanst Voorlopig zullen we het daar op houden. Er komen dit weekeinde misschien nog wel andere ideeën boven. In ieder geval blijven we aan de veilige kant, wanneer we ieder gezin eenvoudig een „woning" toewensen. Dat is gramma ticaal zowel als psychologisch, diplomatiek en tactisch volkomen verantwoord. Of het een huis, een flat, een etage of een kasteel is kan dan aan ieders smaak, geluk en draagkracht en aan het huisvestingsbureau worden overgelaten. De Zwarte Ruiter is gevangen door de Rotterdamse politie en daarvoor is een woord van hulde op zijn plaats. De politie van de Maasstad heeft zich niet blind ge staard op de kleurverandering, die zich aan het uiterlijk van gangster nummer 1 had voltrokken en zich niet laten mislei den door de andere foefjes van deze gladde iongen. Zij heeft het hoofd koel gehouden, ondanks stengun en schietvaardigheid van de gevaarlijke desperado. De arrestatie is een meesterstukje van politieel beleid en doortastend optreden geweest, waarbij het prestige van de poli tie op aanzienlijke wijze is uitgedeukt na de beschadigingen, die het elders in den lande de laatste tijd had opgelopen. Vertrouwen in de politie is zeer belang rijk voor de rust en de stemming in stad en land. Het kan uiteraard niet enkel leven op arrestaties zoals deze, doch de gang van zaken in Rotterdam doet de zekerheid ver der bestaan dat ook in andere opzichten de Nederlandse politie een pijler onzer maat schappelijke orde is. (Van onze correspondent in Rome) Er begint tekening te komen in de Italiaanse regeringscrisis. Niet, dat de oplossing gemakke lijker zou zijn geworden, eer het tegendeel. Maar in de vier dagen rust, die het bezoek van presi dent Coty de leiders der verschillende partijen heeft geschonken, is gebleken wat er politiek achter Saragats onverwacht gebaar moet worden gezocht. Het blijkt inderdaad, dat het hem er om te doen was de republikeinen terug te brengen in een nieuwe vier-partijen-regering. Hü heeft dit duidelijk gezegd, met het gevolg dat er in de schoot der sociaal-democratische partij een ern stige crisis is ontstaan. Saragat, wie men bijna zou gaan toedichten dat een verbreding van de democratische basis hem onwelgevallig is, beseft dat het partijcongres, dat in juni zou worden gehouden, hem waarschijnlijk geen meerderheid zou geven. Hü heeft in een vergadering van de centrale groep van het partybestuur weten door te zetten dat het congres niet in juni maar in oktober zal worden gehouden. Dit heeft de ver ontwaardiging van zowel de rechter- als de linkervleugel der party tot het kookpunt doen sty gen en ook de afgetreden partij-secretaris Matteotti had scherpe woorden voor de hebbe lijkheden van de partijleider. De ontevredenen zyn bezig stemmen te verzamelen voor een bui tengewoon partycongres, dat uiterlijk in juli by'een zou moeten komen. Volgens de partijstatuten moet zulk een con gres worden gehouden wanneer tenminste een vijfde der leden dit verlangt. Daar Matteotti ongeveer de helft van de partij achter zich heeft, is het wel bijna zeker dat dit congres van protest tegen Saragat gehouden zal worden. Met dat al is de hereniging der beide socialis tische partijen voorlopig - let wel „voorlopig", het zou er voor Italië slecht uitzien indien wij moesten schrijven „voorgoed - van de baan. Nenni is de sociaal-democraten ver tege moet gekomen, maar hun halsstarrige wei gering ook maar een stap in zijn richting te doen, is door de tegenstanders van Nenni in zijn eigen partij, door de elementen dus die meer op een volksfrontpolitiek aan sturen, ten volle uitgebuit en Nenni's po sitie is op het ogenblik beslist zwak. De schuld daarvan moet gezocht worden zowel bij de Saragat-groep in de sociaal-demo cratische partij als bij de rechtervleugel van de christen-democraten. Voor die laatsten is, vooral na het artikel in de „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, dat zulk een samenwerking aan rooms-katholieken verbiedt, het sa mengaan met socialisten, al zijn het dan ook democraten, uit den boze. De politieke bedoelingen van de rechtervleugel der christen-democraten zijn duidelijk gewor den door een artikel van de huidige minis ter van Financiën, Andreotti. Bij de aan staande verkiezingen moeten de christen democraten de absolute meerderheid zien te verwerven of althans benaderen. Daarna kan een regering gevormd worden van christen-democraten, „geflankeerd door de kleinere partijen, die, zwakker geworden, minder lust tot avonturen en eigengereid heid zou vertonen". Dit is duidelyke taal. Men wil, dat er slechts twee party én overblyven, christen democraten en communisten. Voor de leus mogen de liberalen, sociaal-democraten en republikeinen nog meedoen en een „echt" democratisch karakter geven aan wat in werkelykheid een regime zou worden, dat een kruistocht voert tegen het commu nisme, wel te verstaan, zonder dat commu nisme ooit dodelyk te treffen, want daar mee zou tegelijk de bestaansreden van het „vier-partyen-front" wegvallen. De liberalen en de Saragat-groep onder de sociaal-democraten spelen dit (hoogst gevaarlijke) spelletje mee. Maar het ziet er naar uit dat Saragats bedenkelijke politiek zal mislukken. De republikeinse partij heeft met een belangrijke meerderheid be sloten niet deel te nemen aan een vier- partijen-regering. Daarmee is de kans op een spoedige oplossing der crisis verkeken. Terugkeer tot de coalitie van drie partijen, zoals die van februari tot voor tien dagen heeft bestaan, is uitgesloten, vooral ook omdat de liberalen in geen geval Martino, de minister van Buitenlandse Zaken, die het bij de christen-democraten heeft ver bruid, willen opofferen. Het enige wat overblijft is een regering, uitsluitend van christen-democraten. Een dusdanige één-partij-regering zou zich in ieder geval moeten beperken tot zuiver administratief werk. De grote poli tiek van sociale hervormingen, waar Italië nijpende behoefte aan heeft, zal wel niet aan de orde komen, als er, na de nieuwe verkiezingen, een parlement komt van an dere samenstelling. Buiten de regering blij vende hebben de democratische leken- regeringen, die sedert tien jaren stelsel- Saragat, de leider der sociaal democraten in Italië. matig zijn uitgehold door de christen democraten, de gelegenheid meer tijd en meer energie te wijden aan de voorberei ding der verkiezingen, die voor de demo cratie verre van gemakkelijk zullen zijn. Men make zich geen illusies. Het toene mend reactionair en clericaal karakter der christen-democratische partij, het gemak waarmee de kleinere partijen zich door hun grote bondgenoot op sleeptouw hebben laten nemen en de voorlopige mislukking van Nenni's goedbedoelde streven om met de sociaal-democraten tot een vergelijk te komen, het is alles de communisten ten goede gekomen. Zij zijn op dit ogenblik stellig niet zwakker, maar veeleer sterker dan in 1953, ondanks Hongarije. (UP) De kabinetsformateur (senator Adone Zoli) vertrouwt er kennelijk op dat het parlement hem, bij het ontbreken van een alternatief, een vertrouwensvotum zal geven. Men verwacht dat hij zondag of maandag met de formatie van een nieuwe regering gereed is. Dinsdag zou hij presi dent Gronchi de ministerlijst overleggen. De christen-democraten bezetten 260 van de 590 zetels in de Kamer en 111 van de 243 in de Senaat. KOPENHAGEN (Reuter) Koning Frederik van Denemarken heeft premier Hansen verzocht met de leiders der poli tieke partijen overleg te plegen over de vraag, of een meerderheidsregering ge vormd kan worden. Bij de algemene ver kiezingen is geen der Deense partijen er in geslaagd een voldoende meerderheid te behalen om een één-partijregering te kun nen vormen en ook de partijen die de be staande socialistische minderheidsregering steunen kregen geen duidelijke meerder heid in het nieuwe parlement Ontsporing. In Maastricht is gisteren tijdens het rangeren een goederenwagen ontspoord, waardoor het baanvak Maastricht Visé werd versperd. De D-trein uit Maas tricht naar BelgiëLuxemburg is via Lana- ken over de grens gegaan. De Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel houdt haar algemene vergadering op donderdag 20 juni in het 'Concertgebouw te Haarlem. Behandeld zal worden het onderwerp: „Gezond geld. De betekenis daarvan voor onze volkswel vaart". Een discussie zal worden gehouden tussen de leden van een forum, dat onder voorzitterschap zal staan van prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandse Bank n.v. en waarin een aantal personen, verschillende facetten van de Nederlandse volkshuishouding vertegenwoordigend, be reid is gevonden zitting te nemen. Busmensen TEL AVIV Men heeft in Israel geens zins het gevoel, dat de recente gebeurte nissen in het Nabije Oosten een politieke stabiliteit in dit gebied en een rooskleurige toekomst voor Israel garanderen. Integen deel: de ontwikkelingen der afgelopen we ken worden met uiterste reserve en waak zaamheid gade geslagen. Dit kwam zeer duidelijk tot uiting in de reacties van de Israëlische pers en in de formulering der officiële communiqué's tijdens en na de be sprekingen met Eisenhowers afgezant Richards en secretaris-generaal Hammars- kjoeld. In de laatste kabinetszitting is be sloten het plan van Eisenhower te aan vaarden. Eban, de Israëlische vertegen woordiger in Washington, heeft nu de moeilijke opdracht de juiste en voorzich tige formulering te vinden voor een ge meenschappelijke verklaring met het State Department. Óp de vraag wat de resultaten in New York zullen zijn van de besprekingen met Hammarskjoeld gaf de officiële woord voerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken aan de vertegenwoor digers der internationale persagentschap pen het laconieke antwoord: „We zullen zien welk standpunt de secretaris-generaal van de UNO in de toekomst ten opzichte van Israel en de Arabische staten zal inne men". Voorzichtig Waarom die voorzichtigheid tijdens het bezoek van Richards? Israel is geïnteres seerd in een status quo aan zijn grenzen en de wijze waarop koning Hoessein van Jor danië de communistische en Egyptische in vloeden en het dreigende gevaar van een verdeling van zijn koninkrijk wist te we ren, kwam ook hier als een verrassing. Aangezien Israel Egypte nog steeds als zijn gevaarlijke vijand beschouwt, zou een ADVERTENTIE de kleur bll|ft tot U haar self verwildert houdt direct, zonder „afhappen" droogt xelfs de gevoeligst* lippen niet uit In moderne lux* huls - met automatisch* vulling hi-fi: het hedendaagse begrip voor volmaaktheid nu ook toegepast in lipstick, waarbij een weergaloze serie van betoverende, natuurzuivere tinten is ontstaan. LONDEN, (Reuter) Groot-Brittannië is van plan 5.400.000 dollar beschikbaar te stellen aan de UNO-organdsatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. De helft van dit bedrag zal in de tweede helft van dit jaar beschikbaar komen, de rest volgt in januari 1958, zo heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd in het Lagerhuis bekend gemaakt. Het Lagerhuis moet dit plan nog goed keuren. Op donderdag 6 juni zal ir. A. D. Mesritz, leraar aan de afdeling elektro-techniek van de Hogere Technische School te Haarlem, wegens het bereikep van de pensioenge rechtigde leeftijd officieel afscheid nemen. Het korps van leerlingen en oud-leerlingen van de school heeft het plan opgevat ir. Mesritz een geschenk aan te bieden tijdens een feestelijke bijeenkomst op 6 juni in de kroonzaal van café-restaurant Brinkmann. Degenen, die een bijdrage willen geven voor het geschenk- kunnen zich in verbin ding stellen met de heer J. C. C. Geerts, postbus 85, Haarlem. HIGH FIDELITY hl-fi lipstick houdt uw lippen zacht en soepel geeft dat prettige gevoel van frisse natuurlijkheid; HOLLYWOOD Imp. Marfao N.V., Huddestraat 3-5, Amsterdam In moderne luxe hult 4.»5 Automatische vullingen 3.™ PORT SAID (Reuter) Met ingang van heden zal het aantal konvooien door het Suezkanaal van twee op drie per dag wor den gebracht. Dit is het gevolg van het feit, dat de Britse schepen het kanaal weer gaan gebruiken. Twee konvooien zullen ADVERTENTIE Dat is een verontrustend verschijnsel. Maar voor de artiesten die in de piste van het circus staan, is het dagelijkse kost. Dat er toch dikwijls verrassende gebeurtenissen plaats vinden, waar het publiek niet eens wat van merkt, spreekt voor zich. Wat een bont panorama is dit circusleven eigenlijk. De muziek zet in en schilderachtig gearran geerd komen clowns, koorddansers, acroba ten en de hele lange rij van dieren de piste binnen. En dan begint de voorstelling, be roemde namen weerklinken. Reeds kondigt de directeur persoonlijk met luide stem het nog nooit vertoonde nummer aan Lees deze boeiende en romantische geschie denissen in het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Maak het ontstaan mee van dit klayxxjjJw lsv«c v-aaaf het Romeinse Circus tot Barnum and Bailey en Carré. Een boeiend en afwisselend ver haal met talloze pentekeningen, vele prach tige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Dove- ren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw room- boterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Room- boteralbum". Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag dan in zuidelijke richting varen en het an dere in noordelijke. Het passagiersschip „Oranje", dat op weg is naar Djakarta, is vrijdag door het Suezkanaal gevaren, de tolgelden worden in Duitse marken vol daan, hangende het resultaat van de on derhandelingen tussen de Nederlandse ambassade te Caïro en de Egyptische regering. Onder de 22 schepen, die vrijdag het kanaal passeerden, bevonden zich een Brits passagiersschip, de „Devanha", en een Brits vrachtschip, de „Egidia", die voor het eerst de tolgelden in vrij inwis selbare ponden betaalden. LONDEN (Reuter) Het Londense insti tuut van assuradeuren maakt bekend, dat de toeslag voor scheepvaartrisicotarieven voor ladingen, die het Suezkanaal passeren, opnieuw is verlaagd. PARIJS (Reuter) De kosten van een Franse boycot van het Suezkanaal zullen niet zo hoog zijn als men aanvankelijk had gevreesd, zo blijkt uit een vertrouwe lijk rapport, dat door deskundige hoogge plaatste ambtenaren van het Franse minis terie van Financiën aan de regering is uit gebracht. Naar men meent wordt in het rapport een schema voorgesteld, volgens hetwelk Franse tankschepen gebruikt zul len worden voor het korte traject naar de eindpunten der buisleidingen verzwakking van Nassers invloed ook hier meer verheugde reacties hebben moeten uitlokken. Maar zal de jonge koning in staat zijn zich blijvend te handhaven? Voor een militaire interventie in Jorda nië had Egypte niet de fysieke mogelijk heden. Het had hiervoor door Syrisch ge bied moeten trekken en voor de gevolgen daarvan deinsde kolonel Nasser terug. Een wonderlijke coalitie kwam tot stand tussen de koningen van Saoedi-Arabië, Irak en Jordanië om een interventie van Nasser te voorkomen. Nasser zal zich er echter niet bij neerleggen dat zijn positie als leider der Arabische staten verzwakt werd. Hij heeft nog één sterk en beproefd middel om zijn doel te bereiken: een om verwerping van het regiem in Jordanië door zijn agenten. Met deze mogelijkheid wordt in Israel rekening gehouden. Onbehaaglijk Men heeft met groeiende onbehaaglijk heid een zeer wezenlijke verandering zich zien voltrekken: het zwaartepunt van de koude oorlog tussen Oost en West is in het Nabije Oosten komen te liggen. De zwij gende kanonnen van de Amerikaanse zes de vloot doorboorden een illusie en hielden een nieuwe waarschuwing in: De Verenig de Staten zullen in interne geschillen in terveniëren indien zij dit nodig oordelen. Tot voor kort hadden de grote mogendhe den naar de vechtenden in de arena als toeschouwers gekeken. „De mededingers kregen tot nu toe slechts de wapens uit het publiek, dat als toeschouwer de strijden den gade sloeg: zullen zij nu actief gaan deelnemen aan de strijd? Zullen zij als rechter gaan optreden? En kan dit publiek door een glas voortreffelijke olie omge kocht worden?" zo vroeg onlangs het on afhankelijk socialistische dagblad „The Je rusalem Post". Het dagblad „Davar", woordvoerder der regeringspartij, vertolk te de mening van menig Israëliër, toen het schreef: „De hardnekkige vijandschap van de Arabische landen tegen Israel heeft de deur geopend voor imperialistische pene tratie en voor dit hoogst gevaarlijke spel tussen Moskou en Washington'De Pan-Arabische eenheid die gebaseerd is op agressieve en negatieve beginselen valt voor onze ogen uiteen. Niet de ver deling der fragmenten tussen twee verre grote mogendheden, maar alleen een re gionale Arabisch-Israelische eenheid kan tot een oplossing leiden". Wordt met een dergelijke oplossing wel genoegzaam re kening gehouden?" zo vraagt men zich be zorgd af. De twee links georiënteerde partijen der socialistische coalitie uitten felle critiek. Hun ministers vier in totaal stemden tijdens de laatste kabinetszitting tegen een gemeenschappelijke verklaring met Wash ington. Zij stemden onlangs ook tegen het terugtrekken van de Israëlische troepen uit Gaza, maar verlieten de coalitie niet. Men verwacht ook nu geen regerings-crisis ten gevolge van hun scherpe critiek. Alhoewel de overgrote meerderheid fel anti-commu nistisch is, is niemand op deze Amerikaan se interventie in het Nabije Oosten gesteld. Ook in de Arabische staten moet men er niets van hebben. Koning Hoessein heeft twee belangrijke verklaringen afgelegd toen het er om ging de genegenheid en het vertrouwen te winnen van zijn volk en van zijn nieuwe Arabische vrienden. Hij zou geen interventie, van welke zijde ook, aan vaarden. Richards zou niet ontvangen wor den. Afhankelijkheid van de Verenigde Staten werd niet gewenst. De gemeen schappelijke vijand blijft, zo zei hij, het agressieve Israel, waar communistische agenten voortdurend werkzaam zijn. De aanwezigheid van Amerikaanse vloot- eenheden in de Middellandse Zee werd in Israel als een waarschuwing tegen Syrië beschouwd en als daadwerkelijke steun aan koning Hussein, maar ook zonder of ficiële verklaringen mag Jordanië in de toekomst militaire en economische hulp van de Verenigde Staten verwachten. Gevaarlijk „Wij zullen Richards een antwoord moe ten geven" zo schreef het invloedrijke, politiek-onafhankelijke dagblad „Ha'arefz", „maar wij zijn daar niet bepaald verrukt van. Drie miljoen Joden leven in Sovjet- Rusland en de Oosteuropese landen. De hoop op de vernieuwing van een immigra tie uit deze landen kan niet vei-wezenlij kt worden zonder de toestemming der com munistische autoriteiten". Overigens wacht men af of de verrassende Amerikaanse in terventie en de intensivering van de koude oorlog in dit gebied Israel in zijn bewe gingsvrijheid zullen beperken, indien de spanningen aan zijn grenzen toenemen. Een dergelijke beperking, wanneer aan zijn grenzen ijverig bewapend wordt, staat voor Israel met langzame vernietiging gelijk. Juist de spanning aan de grenzen, de aanvallen der Fedayeen, de weigering aan Israëlische schepen het Suez-kanaal te ge bruiken, en het standpunt van Egypte, dat het zich in staat van oorlog met Israel be vindt, waren de onderwerpen van het ge sprek met Hammarskjoeld. Men heeft niet willen spreken over de stationering van UNO-troepen in de Nitzanastreek. Men heeft slechts het bekende Israëlische stand punt verdedigd, dat tot nu toe in New York niet is aanvaard of begrepen. Als ge volg hiervan werd Israel als agressor be schouwd en moest het Israëlische leger zich uit Sinai en Gaza terugtrekken. Nu Israel aan deze eisen heeft voldaan, houdt het koppig vast aan zijn eisen van vóór de Sinai-campagne. Mirjam Gerzon „Mensen in blik" is een symboliek die haar intrede heeft gedaan toen men in massa per bus ging reizen. Het reizen per bus mag van buitenaf gezien enige reden tot deze smadelijke terminologie geven, een feit is het dat het talrijke voordelen biedt boven de trein en - wat zijn blik- achtigheid betreft - niet méér narigheden heeft dan de spoorwegen hun klanten ple gen te bezorgen. Dit alles daargelaten, is het zondermeer duidelijk hoe de spotters aan dat „mensen in blik" zijn gekomen. Inderdaad houdt een gevulde bus met starende toeristen steeds die sfeer van „sardientjes-in-een blikje", doordat zij zo netjes in rijen ge rangschikt voor de raampjes zitten en echt de indruk maken precies te passen in de hun toegemeten ruimte - wat met sardientjes eveneens het geval pleegt te zijn. Bovendien zijn de inzittenden van gezelschapsbussen ook vaak - net als sar dientjes - in de olie. Er zijn echter vele categorieën busmen senIn de eerste plao.ts heeft men de buurtvereniging, die een dagje naar de bollen gaat. Getooid met feestmutsen en plichtmatig oubollige liedjes kwelend on der leiding van de bestuursfeestneus, laat men zich niets meer gelegen liggen aan de huiselijke zorgen, doch geniet men van het deinen en het galmen, de kleuren van het landschap en de pepermuntjes uit het rolletje. Deze gezellige bussers zakken echter, naargelang de dag vordert en de thuisreis naakt, steeds meer onder hun verslapte feestmuts uit en realiseren zich niet hoe zij, met moede, slaperige gezich ten naar voorbijgangers starend, steeds sterker de indruk maken van makrelen in een viskist. Het is waarschijnlijk dat het passeren van zo'n versmolten gezel schap de spotters het beeld van een „blik met zure pruimen" in gedachten heeft ge geven. Er zijn echter ook heel gedistingeerde busreizigers. Niet alleen kenmerken zij zich doordat zij witkanten kleedjes op de kopstuken van hun stoelen bezitten, doch ook doordat zij zwaar-geëtiketteerde kof fers meevoeren op het busdak. Bovendien zijn zij uitgerust met sceptische gezichten en over-het-paard-getilde onderkinnen. En tenslotte hebben zij een met goud ge- galloneerde gids bij zich, die zeven talen spreekt en bij het uitstappen aan het restaurant-onderweg eerbiedig de deur van de bus voor alle passagiers openhoudt. Wat die gedistingeerde bussers niet we ten - en de gouden gids evenmin - is, dat men ook in hun opzicht de vergelijking met de conservenindustrie heeft doorge trokken. Want een passerend jongmens hoorde ik laatst - toen hij het ledigen van zo'n deftige bus had aanschouwd - tot een collega roepen: „Hé, Arie - dat is nog es 'n dure bus opener!" R. Agferati ADVERTENTIE Met het oog op de realisering van het uitbreidingsplan „Omgeving Zijlweg" te Haarlem is het nodig, dat de gemeente Haarlem de beschikking krijgt over gron den, die gelegen zijn aan de noordzijde van de Zijlweg. Het college van B. en W. vraagt de raad zijn voorlopige goedkeuring te ver lenen aan het plan tot onteigening. Voor de sanering van het zogenaamde „Rozenprieel" te Haarlem is het nodig, dat de gemeente beschikt over de twee wo ningen Voortingstraat 47 en 49. Met het oog hierop stellen B. en W. van Haarlem de raad voor bedoelde woningen aan te kopen. Het college vraagt hiervoor een krediet van in totaal f 6.110. De huurprijs van elk der beide woningen bedraagt f 6,30 per week. Het woord uitbrander komt alleen voor in de zegswijze: iemand een uitbran der geven in de betekenis: iemand ernstig berispen, iemand een flink standje geven. Het is afgeleid van het werkwoord uitbranden voor: door vuur zuiveren. Men kan vaten door uitbran den reinigen, maar ook een pijp of een wond. De uitdrukking is dus te verge lijken met: iemand een schrobbering geven, dat wil zeggen afschrobben en met: iemand de mantel uitvegen. In het Vlaams kent men de zegswijze: iemand de frak (jas) uitborstelen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5