DE BUIT BINNEN Kernwapenen De avonturen van Wang en Li Pt Agenda voor Haarlem Bloemendalers exposeren Haagse Comedie speelt in het komende seizoen experimenteel toneel r Kort en bondig ZATERDAG 18 MEI 1957 4 Huidgenezing Oogstverlof voor dienstplichtigen Prijsstop voor melk ingetrokken Politie vond brandkasten in een sloot COULEUR LUMIèRE Rioolgas ontbrandde, loodgieter omgekomen Rijks h.b.s. te Schagen In Openluchttheater Zweeds vlootbezoek in juli aan Rotterdam WM mrnf yHSöi^ Zó boeiend is nu PANORAMA Museum kreeg na 14 jaar gestolen masker terug De toneelgroep „Studio" in het komende seizoen Spek uitgevoerd met valse certificaten ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS 't Silver Stoepke doet het voor u KERKELIJK LEVEN Wij krijgen regelmatig allerlei kerkelijke berichten onder ogen, afkomstig uit vele landen. In de laatste ioeken is ons één ding zeer sterk opgevallen, namelijk dat men in alle delen van de wereld zich, ook van de kerk uit, intensief bezig houdt met de problemen, die samenhangen met de kernwapenen. Over deze vraagstukken spreken niet alleen de politici en de atoomgeleerden, ook de kerkelijke leiders menen, van hun godsdienstige en humanis tische overtuigingen uit, niet te mogen zwijgen. U zult ongetwijfeld de waarschuwende zinnen gelezen hebben, die door prof. dr. Albert Schweitzer geschreven zijn. Nu heeft ook een andere autoriteit-, de wereld beroemde theoloog prof. dr. Karl Barth, over het probleem der kernwapenen ern stige woorden gesproken. Zij zijn in ver scheidene buitenlandse bladen gepubli ceerd en wij willen zijn mening ook graag onder uw aandacht brengen: „Het appèl van dr. Albert Schweitzer aan de mannen van de wetenschap om de mensheid „de waarheid" te zeggen over de voorbereidingen van een atoomoorlog en de perspectieven, die zulks biedt, is niet ongehoord gebleven. De natuurkundigen, als de in deze aangelegenheid betrouw bare deskundigen, onder andere ook de achttien vooraanstaande Duitse vertegen woordigers dezer wetenschap, hebben om de waarheid, zoals deze zich op grond van hun kennis aan hen voordoet, gezegd (ik resumeer) 1. Wat men thans „kleine" of tactische" atoombommen noemt, zijn wapenen, wier werking gelijk is aan de in 1945 in Hiro shima geworpen bom. 2. Er zijn geen technische mogelijkheden om grote bevolkingsmassa's tegen de ver nietigende uitwerking van de („grote") waterstofbom te beschermen, ook echter niet tegen die van de „kleine" wapenen. 3. Worden de proeven met atoomwape nen voortgezet, dan zal de radioactiviteit op de aarde in afzienbare tijd zozeer zijn toegenomen, dat overal gevaar voor het leven bestaat." „Het bekendmaken van deze waarheid wordt door hoge politici en door de grote politieke pers als onbevoegde inmenging aangemerkt op een gebied, waarop zij zich uitsluitend als deskundig beschouwen. Men troost ons ermee, dat de bemoeiingen om een gecontroleerde bewapening op dit terrein der atoomwapenen verder zullen gaan. Maar men laat er geen twijfel aan bestaan, dat de voorbereidingen voor een atoomoorlog met inbegrip van de prak tische pogingen, intussen toch zullen door gaan. Voor hen, die publieke macht heb ben en een publiek woord, blijft slechts over te appelleren aan de mensen zelf: zij moeten zich zulk een afwijzing en troost niet laten welgevallen. Zij dienen de zaak in eigen hand te nemen en moeten hun regeringen en hun pers met alle middelen te verstaan geven, dat zij nóch willen ver nietigen, noch ook zelf vernietigd willen worden, ook niet ter verdediging van de „vrije wereld", ook niet ter verdediging van „het socialisme". Zij moeten de ver antwoordelijken in het Oosten en in het Westen een halt toeroepen, zodat hun oren tuite^i-Stop met de voorbereidingen.-vhn een oorlog met wapenen,die dez'e voor alle deelnemers ervan van tevoren zin loos maakt! Stop ook met de wederzijdse bedreiging ten aanzien van de aanwending van zulke wapenen! Laat er direct een einde komen aan de kennelijk al in vredes tijd voor ons allen gevaarlijke experi menten. De mensen in het Oosten en in het Westen moeten opstaan tegen de waan zin. die hier aan de gang is. Daarmee moeten zij een politieke daad stellen van de eerste orde, waarmee ook regeringen en pers hebben te rekenen. Het gaat niet om principes, ideologieën en systemen. Het gaat niet om machtsvragen. Het gaat om het leven. Om de mensen. Een zaak van het meest gewone, gezonde verstand dienen zij in het rechte spoor te brengen vóór het te laat is. Dit is het, wat ik met betrekking tot de door de atoomgeleerden geschapen situatie heb te zeggen, aldus Karl Barth. Behalve deze zijn er nog andere reacties bekend gemaakt op de verklaring van de achttien Duitse atoomgeleerden. Zo hebben de dekens van vele Duitse universiteiten, gesteund door een groot aantal kerkelijke leiders, waaronder bisschop Dibelius van Berlijn, een verklaring gepubliceerd waar in gezegd wordt: „Wij danken de Westduitse atoomgeleer den voor hun waarschuwing om de Duitse strijdkrachten met atoomwapens uit te rusten. Wij danken de Oostduitse atoom geleerden voor hun waarschuwing wat be treft het voortzetten van de atoomproeven. Wij zijn het ten volle fens met de Synode van de Evangelische Kerk in Duitsland en met de oecumenische beweging in de radi cale veroordeling van de wapens tot massa vernietiging. In deze worden de gaven Gods, het menselijk verstand, als ook de natuurkrachten, misbruikt. In deze wordt de mens, die Gods beeld draagt en voor wie Christus gestorven en opgestaan is, verraden. In deze wordt de goedheid van de Schepper zelf gelasterd. Wij waarschu wen er voor om in deze zaak mee te werken of zich over te geven aan onver antwoordelijke onverschilligheid en be rusting. Het wereldgevaar, dat niet slechts het tegenwoordige geslacht, maar ook onze kinderen en kindskinderen bedreigt, vraagt de inzet van een ieder om het doel te be reiken, dat deze middelen tot massaver nietiging worden afgeschaft. ADVERTENTIE Hu id zuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Minister Staf heeft in een legerorder -•en nieuwe regeling bekend gemaakt voor militairen, die in aanmerking wensen te komen voor oogstverlof. Aan korpscom mandanten wordt toegestaan in dringende gevallen in dienst zijnde boeren- of tuin derszoons en land- en tuinarbeiders voor liet verrichten van oogstwerkzaamheden gedurende ten hoogste zeven dagen per maand tot een maximum van 21 dagen per jaar verlof te verlenen buiten bezwaar van 's rijks schatkist. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening hebben beschikking Prijsstop Melk 1956 met ingang van 18 mei 1957 ingetrok ken. Deze maatregel is op verzoek van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel genomen, nadat bevredigende toezeggingen zijn gedaan om medewerking te verlenen aan de prijsstabilisatiepolitiek van de over heid. Overeenkomstig de hierover ge maakte afspraak zullen prijswijzigingen voor consumptiemelk en melkprodukten alleen na voorafgaand overleg met het Produktschap voor Zuivel en met de over heid mogen worden ingevoerd. De rijkspolitie te Lopik heeft uit een sloot langs de provinciale weg tussen Lopik en Schoonhoven twee brandkasten, een geldkistje en een bijl opgehaald. Deze vondst wordt in verband gebracht met in braken, die de laatste weken in IJsselstein, Lopik, Vianen en Krimpen aan de IJsel zijn gepleegd. ADVERTENTIE HAUTE COIFFURE Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 10 JAAR JONGER door de nieuwe De natuurlijke kleur- spoeiing, die uw haar tevens sterk, soepel en glanzend maakt In een huis aan de Schiedamseweg te Kethel bij Schiedam zou vrijdag een 60- jarige loodgieter een riool nakijken, dat verstopt was. Hij moest hiervoor eerst een gat mgken in een tussenmuur. Daarna kroop hij door dit gat heen en stak een kaars aan. Vermoedelijk doordat zich rioolggssen onder de grond hadden opge hoopt ontstond er brand. De bewoners van het huis, die zich op de bovenverdieping bevonden, bespeurden na enige tijd een sterke brandlucht, die beneden uit het gat in de tussenmuur bleek te komen. Zij waarschuwden de brandweer, die de muur verder uitbrak. Toen vond men de loodgieter, die reeds overleden bleek te zijn. Zijn gezicht en zijn linker arm waren deerlijk verbrand. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat met ingang van 1 september 1957 te Scha- gen een rijkshogere burgerschool zal wor den gevestigd. Tot directeur is met ingang van die datum benoemd de heer P. Christi- aanse, thans werkzaam aan het Rotterdams Lyceum en de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers te Rotterdam. Tot 27 mei is in het Openluchttheater werk te zien van beeldende kunstenaars, in de gemeente Bloemendaal woonachtig. Deze expositie staat onder bescherming van het gemeentebestuur. Men koestert de hoop dat Bloemendaal zo tot. een levend kunstcentrum wordt. Men acht het begin natuurlijk nog bescheiden en is al blij met de niet onaardig ingerichte kleedkamer en de uitbreiding van de expositiegelegen heid, gevonden in garage en bergruimte. Men kan in de toekomst misschien nog van alles doen om de tentoonstellingsruimte te verbeteren. Het welslagen hangt uiteinde lijk toch af van de Bloemendaalse schil ders en beeldhouwers. Ik ken de leeftijd niet van de exposerenden, maar zelfs de eventueel jeugdigen in dit gezelschap zijn niet veelbelovend te noemen. Men zou eigenlijk kunstenaars moeten aantrekken in deze gemeente om tot tentoonstellingen van enig belang te kunnen komen, wanneer men zich slechts met ingezetenen wenst bezig te houden. Want zo zit er werkelijk niet veel muziek in. Werk van diletanten valt met welwil lendheid te bekijken. Van één, de heer H. Th. de Booy, weet ik dat het aquarelleren hem een liefhebberij is. Zijn reisschetsen zijn zaken die ik altijd graag tegen kom en wanneer hij meer tijd tot zijn beschikking krijgt zal ervaring zich voegen aan zijn kunnen en kan het werk er bij winnen. Van de andere exposanten weet ik veelal niet of ik met liefhebbers of vaklieden te doen heb. G, van Duffelen is natuurlijk een vakman en een behoorlijke. Als men het zelfde al niet wist van de bekende O. Mendlik, dan blijkt het toch duidelijk uit diens werk. Anton Pieck, de bekende il lustrator, is het ook, zij het dan dat ik zijn prenten erg vervelend vind, dat hij met zijn vakmanschap net zo weinig ontroert als dat van Mendlik het doet. Mij werd hier een zaaltje gewezen waar dan vooral het werk der vaklieden opge hangen werd. Het is er niet aantrekkelijker door dan de andere afdelingen, waar ik een portret en bloemen tegenkwam van H. A. Hage. die niet alleen vakman is, een smeuïg schilder in zijn bloemen, maar ook iemand die weet te ontroeren en een ge- voelsverhouding tegenover het onderwerp demonstreert. Plezierig is het vlotte werk van mej. C. R. de Josselin de Jong, onzeker in de keuze harer uitdrukkingsvormen misschien is mevr. L. ICoemans-Pelletier, maar twee harer koppen hebben iets bij zonders. Iets zeer persoonlijks hebben de schilderijen van mevr. A. Schmidt-Vos, duidelijk is het vakmanschap van F. A. van Velsen, met genoegen zag ik ook lieve werkjes van F. W. Wild. De brutaliteit van D. P. H. Wentzel zou me amuseren bij een dilettant, bedenkelijk zijn bij een vakman. Het emailwerk van K. Draaisma ziet er aanirekkelijk uit. Er is ook beeldhouwwerk. Nogal veel van mevr. H. W, Wildervanck de Blecourt, van wie een tuinbeeldje aan de vijver ge plaatst werd. Zo'n waterspuwertje is een moeilijk probleem Dit bleef een kindje dat alsmaar het water uit de mond loopt - en een aangenaam gezicht kan ik dat moeilijk noemen. Bij de tijdelijke opstelling had men goed gedaan de toevoerslang, te ver bergen. Wat .hebben dit port exposities;, echter vpor zin ais niet zóver wég zoveel beters te zien is? Nogmaals, voor het maken van kunstcentra dient men over kunst van belang te beschikken. Bob Buys HOOG BEZOEK IN RIJKSMUSEUM De hertog en hertogin van Gloucester hebben vrijdagochtend een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum in Amsterdam. Tegen half twaalf arriveerden zij in het museum. De hoge gasten werden rondgeleid door de heer Th. H. Lunsingh Scheurleer, direc teur van de afdeling kunstnijverheid. (Van onze correspondent te Stockholm) Op 23 juli zullen 13 onderdelen van de Zweedse vloot de haven van Rotterdam binnen lopen. Dit is waarschijnlijk het grootste vlootbezoek dat de Zweden ooit buiten Scandinavië hebben afgelegd. Ruim 2500 officieren en manschappen zullen er aan deel nemen. Het eskader zal bestaan uit de moderne kruiser „Drie Kronen", drie jagers, vijf on derzeeërs en vier motortorpedoboten; de jagers „Halland", „Smaland" en ,.Uppland" zijn in het buitenland al bekend. Nieuw daarentegen is de onderzeeër „Valen" (de walvis), die pas dit jaar gereed is gekomen. De Zweden zijn vrij openhartig met ver strekken van gegevens.. Zij zwijgen echter over de snelheid van de motortorpedobo ten. Jammer genoeg zullen de Nederlan ders wel geen kans hebben deze boten (voorzien van Duitse motoren) in volle vaart door de golven te zien breken. Men schat de snelheid op om en nabij 40 kno pen. Li pakte de vlieger op. Ja, dat was-ie! Hier was het ding dus neergekomen. Maar dan moest Wang dus ook hier ergens in de buurt zijn... Li dacht daarover na en keek in het rond. Zou Wang misschien in de omgeving rondlopen? Of zou hij daar in die stad zijn „Ik geloof, dat het maar 't beste is, dat ik daar eens ga kijken", meende Li. Met nieuwe moed liep hij in de richting van de stad47-48 ADVERTENTIE .'7 De Haagsche Comedie heeft nu ook haar repertoire bekend gemaakt, waaruit in het komende seizoen een keuze zal worden ge daan. Dit bestaat uit „Pauvre Bitos" van Jean Anouilh, die dus blijkbaar zijn be zwaren tegen opvoering van deze bijtende satire buiten Frankrijk heeft laten varen, voorts uit „Les oiseaux de lune", een fan tasierijk blijspel van Marcel Aymé over een jongeman die mensen in vogeltjes kan veranderen, „Nude with violin", het nieuw ste blijspel van Noel Coward, dat thans in Londen wordt opgevoerd, „Der gute Mensch von Sezuan" van de enige tijd ge leden overleden Duitse dramaturg Bertolt Brecht, de nieuwe versie, die T. S. Eliot van „The family reunion" zijn eerste toneelspel maakte, Fritz Hochwalders „Die Herberge", „Hamlet" en „Much Ado about Nothing" van Shakespeare, het pas ontdekte eerste werk van Tsjechov, „Die dwaze Platonov", in Parijs gespeeld door Jean Vilar, en het experimentele spel „Les chaises" van Eugène Ionesco. Voorts staan op de nominatie om gespeeld te worden „Brocéliande" van Henrv de Montherlant, de tragikomedie van een ambtenaartje, dat ontdekt, dat hij van adellijke afkomst is, „The entertainer" van de in het Londense West-End furore makende John Osborne, „The potting shed" van Graham Greene, „Après la nature ou presque" van Michel Arnaud, „Twilight of a warrior" van Wal ter Macken en „Don Gil de las Calzas Verdes" van Tirso de Molino. Ook aan het experiment zal dus aandacht worden be steed, blijkens deze opgave, maar dat zou ook in het lopende seizoen al het geval zijn. Belangwekkende stukken als „Fing- Pong" van Adanov en „Un cas interessant" kregen we echter nog niet te zien. GESCHENK VOOR HET INTERNATIONAAL PERSMUSEUM Het Internationaal Persmuseum in Den Haag heeft van de heer en mevrouw dr. M. van Crevel-Van Oss ten geschenke ont vangen het in 1922 door Willy Sluiter ver vaardigde pastelportret van de heer S. F. van Oss, de oprichter-directeur-hoofdre dacteur van de Haagse Post. Het portret toont de heer Van Oss schrijvende aan zijn werktafel. Met grote dankbaarheid is deze fraaie aanwinst aanvaard. /nt 'vp,tf.ntie H§®1 //V- //-v> f.' y y Veertien jaar geleden, in juli 1943, werd een zeldzaam Eskimo-masker uit een dei- zalen van het Museum voor het Onderwijs in Den Haag gestolen. Enige dagen geleden kreeg de conserva tor een telefoontje van de eigenaar van een antiekzaak in Den Haag, waarin deze hem meedeelde dat hij van een verzamelaar een masker had gekocht. H.'j vermoedde dat dit eigendom van het museum was. Het bleek dat dit vermoeden juist was. De eige naar van de antiekzaak heeft het masker belangeloos ter beschikking gesteld van het museum. De terugkeer van het masker is te dan ken aan het feit dat de antiquair in een boekje, dat de vorige conservator van het museum had geschreven, iets over de in 1943 gepleegde diefstal van het masker had gelezen. De toneelgroep „Studio" is in het vol gende seizoen als volgt samengesteld: Vera Bondam als gast, Emmy van Swoll, Fransje Hart, Dora Smit, Ingeborg Uijt den Bo gaard, Jaap Iioogstra, Eduard Palmers, Ton Dalenoord, Han Surink, Jan Velze- boer, Eddy Prins. Artistieke leiding: Jaap Hoogstra, Han Surink, Jan Velzeboer. Dra maturge: dr. Eline Verkade-Cartier van Dissel. Directeur Han Surink. In septem ber 1957 zullen onder regie van een gast regisseur de Nederlandse premières ge geven worden van „Sector Oost-West" van Gerd Oeschlegel in de vertaling van Jan Velzeboer en „Met gebruik van keuken", een blijspel van Max Reitemann in een Nederlandse bewerking door Eline Ver kade. In oktober volgt de „Warenar" van P. C. Hooft, speciaal voor de middelbare scholen. De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof heeft zes maanden gevangenis straf geëist tegen een 27-jarige Duitser, di recteur van een vleesexportmaatschappij te Groenlo, wegens vervalsing van gezond heidscertificaten voor de export van uit Frankrijk afkomstig spek naar Duitsland. Invoer van spek uit Frankrijk en België naar West-Duitsland was wegens daar heersende veeziekten verboden. Slechts Nederlands spek, voorzien van door de keuringsdienst afgegeven gezondheidscer tificaten, werd toegelaten. Tot twee keer toe werd Frans spek naar Duitsland uitge voerd onder bescherming van voor Neder lands spek geldende keuringsbewijzen. De rechtbank te Zutphen had de Duit ser veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Intussen heeft hij al een week langer ii. voorarrest doorgebracht. Op ver zoek van de raadsman stelde het gerechts hof de Duitser onmiddellijk in vrijheid. A CC Toch trilde hij van razende woede, die zich plotse ling van hem had meester gemaakt, sinds Heals re volver voor het eerst op hem gericht werd. De politie mannen maakten overigens en dit bevreemdde hem toch wel geen aansalten Heal dezelfde behandeling te doen ondergaan als hem, de Baas, zo onverwacht ten deel was gevallen. Hij begreep, dat hij door een van zijn meest vertrouwde medewerkers aan de politie was ver raden Tenslotte kon hij zich in zoverre beheersen, dat hij zijn wogde onder woorden kon brengen. „Als ik kans kreeg om je nu in mijn handen te krijgen, Harry Heal", zei hij en de dreiging in zijn stem was vre selijk om aan te horen, „dan zou ik je met het grootste genoegen de nek omdraaien, met het grootste genoegen, hoor je me?" De ander barstte in lachen uit, toen hij met enkele handgrepen zijn hoed afnam, zijn bril afzette en de kleine snor van het gezicht verwijderde. „Jg, dat geloof ik graag. Maar ik zei je toch, dat ik je nog voor de rechtbank zou spreken Toogood week verschrikt achteruit en een grove ver wensing rolde hem van de lippen. Daphne Wrayne lachte verachtelijk, toen zij hem zo zag schrikken van de ontdekking, dat hij niet Heal, maar zijn meest gevreesde vijandin tegenover zich had. „Ik breek nooit mijn woord, als ik er iets aan kan doen, meneer Toogood", zei ze. Sir Geoffrey Anstruther keek met verbaasde blikken naar hoofdinspecteur Frensham, toen die hem de volgen- dé ochtend rapport uitbracht over wat zich in die nacht had afgespeeld. „Wat zeg je, Frensham?", vroeg hij „kleedde ze zich in de jas van Heal en ging ze in haar eentje met het geld lp tent van Toogood binnen? En jij vond het goed!?" „Ja, kijkt u eens, meneer", zei de hoofdinspecteur op •nigszins verontschuldigende toon, „als juffrouw Wrayne lich iets in het hoofd gezet heeft, is het erg moeilijk mar tegen te houden „Ja, bij nader inzien geloof ik wel, dat je gelijk hebt", merkte Sir Geoffrey op, terwijl hij een mislukte poging deed niet te glimlachen. „Niettemin blijf ik erbij, Fren sham, dat ze een groot risico liep, een zeer groot risico zelfs, dat bovendien ietwat overbodig was. De vorige maal, dat zij bij ons was, vertelde ze ongeveer, dat, als wij een inval deden in het huis van Toogood, daar genoeg bewijsmateriaal te vinden was om hem en die drie an deren in de gevangenis te helpen". „Volkomen juist, meneer, maar het ging eigenlijk zo. Toen zij en ik in de schuur stonden en de drie mannen met elkaar hoorden fluisteren vlak voordat ze tot de in braak overgingen, kwam zij op het denkbeeld Heal in de kraag te pakken, nadat hij de buit in ontvangst zou hebben genomen. Zij zou zich dan vermommen als Heal en op diens fiets naar Toogood gaan om hem het geld te overhandigen. Ze gaf me de verzekering, dat er geen enkel gevaar was, omdat ze een revolver bij. zich had. Bovendien hielden twee man van haar staf de tent van Toogood in de gaten en als ik dat wilde, kon ik haar volgen, het gesprek van haar met Toogood afluisteren en op het geschikte ogenblik tot de arrestatie van de Baas overgaan. Intussen konden onze mensen dan ook nog Purssey en Roberts arresteren op het moment, dat zij uit het huis zouden komen. Dit alles klonk zo aannemelijk, toen ze het mij vertelde, dat ik niet lang aarzelde om het zo te doen". Sir Geoffrey knikte en lachte luid. „Ja ja, ik hoor het al, het was weer het oude lied: een vrouw bracht een man weer eens in verleiding. Geluk kig is alles op z'n pootjes terecht gekomen". „Het liep alles verbazend soepel, meneer. Natuurlijk moesten we nogal lang in de schuur wachten en ik kan niet zeggen, dat ik het erg naar mijn zin had. Ik was eerlijk gezegd bang, dat er hier of daar iets verkeerd zou gaan. Integendeel echter. Plotseling kwam een van de twee mannen, die binnen bezig geweest waren, te voorschijn. Hij overhandigde het kistje aan Heal en zei, dat hij er dadelijk mee naar Toogood moest gaan. Toen ging hij weer naar binnen. Ik heb nog nooit iemand zo stomverbaasd zien kijken als Harry Heal toen deze even later een revolver in zijn ribben gedrukt kreeg en hij zich door juffrouw Wrayne hoorde toefluisteren, dat, als hij een kik gaf, zijn laatste ogenblik geslagen zou hebben". „En toen?" vroeg Sir Geoffrey, die tenvolle meeleefde met de spannende gebeurtenissen. „Verder was het gemakkelijk. Binnen een paar minu ten had Heal een prop in de mond en was hij stevig, gebonden. Juffrouw Wrayne was zo vrij zijn regenjas te lenen, zijn hoed mee te nemen en ook zijn bril op te zetten. Achteraf ben ik tot de overtuiging gekomen, dat, ook al deed ze net alsof het een plotselinge inval van haar was, het denkbeeld om I-Ieal te overvallen en in zijn rol naar Toogood te gaan, al veel eerder in haar hoofd moest zijn opgekomen. Dat leid ik namelijk hier uit af, dat ze een klein snorretje te voorschijn haalde, toen we Heal eenmaal gekneveld hadden. Dat had ze dus meegebracht. En inderdaad leek ze toen als twee drup pels water op die schurk, zodat Toogood onmogelijk iets kon ontdekken". „Behalve door de stem, Frenshammerkte Sir Geoffrey op. De hoofdinspecteur lachte. „U kunt het geloven of niet, maar toen ze daarop nog even met me sprak, leek het precies de stem van Heal. Een van haar mensen vertelde me later, dat ze onover troffen is als het er om gaat stemmen na te bootsen. Ze is er zelfs meermalen in geslaagd haar eigen collega's, de Raadgevers, die haar toch zeer goed kennen, bij de neus te nemen". „Ik zou wel eens willen weten, wat Heal al die tijd dacht", grinnikte Sir Geoffrey. „Voordat we weggingen, lieten we nog even ons lampje op zijn gezicht schijnen. Nu, als er ooit moordlust in iemands ogen te lezen is geweest, dan was het op dat ogenblik wel in de ogen van Heal". „Die juffrouw Wrayne is werkelijk een bewonderens waardige jonge vrouw. Werkelijk bewonderenswaardig! En Toogood legde ze dus ook al in de luren?" „En of. We stonden met z'n tweeën buiten de tent en konden de hele conversatie afluisteren. En toen ze plot seling haar revolver op hem gericht hield, was Toogood zo ontzet over het feit, dat een van zijn medewerkers hem verraden had, dat hij er niet aandacht tegenstand te bieden. De man was volkomen verlamd en geloofde vast en zeker, dat Heal met een revolver voor zijn neus stond. Maar een halve minuut later, toen juffrouw Wrayne haar vermomming had afgelegd en Toogood ont dekte hoe ze hem voor de gek had gehouden, nu, toen zou hij, als hij niet geboeid was geweest, haar wel in duizend stukken hebben kunnen scheuren, zo razend was hij. Hij was werkelijk door het dolle heen. Hij kon toen echter niets meer beginnen!" (Slot volgt)-1 Ex-loodgieter. De politierechter té Amsterdam heeft een 26-jarige gewezen loodgieter, die door een soldeerlamp met benzine te vullen bij een brandend gasstel, een felle brand in een oud grachtenhuisje had veroorzaakt, een boete van 75 gulden opgelegd. Het huisje aan f'e Oudezijds Ach terburgwal ging geheel in vlammen op. De loodgieter liep brandwonden op en moest een paar weken in een ziekenhuis verpleegd worden. Zijn beroep van loodgieter had hij, evenals zijn broer, daarna maar opgegeven. Sla goedkoper. Op de Nederlandse veilingen is de laatste dagen een vrij sterke prijsdaling opgetreden voor sla. Op het laatst van de vorige week en begin van deze week werd voor de beste kwaliteit nog 15 cent per krop betaald. Thans echter wordt voor de beste kwaliteit natuursla niet meer dan 9 cent per krop betaald. Deze vrij sterke prijsdaling wordt voor een deel ver oorzaakt door het feit dat België de grens voor de Nederlandse sla heeft gesloten. Ver der gaat ook de aanvoer van natuursla toe nemen. Boekhouder veroordeeld. De recht bank te Utrecht heeft een 25-jarige boek houder- veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, omdat hij in de jaren 1954/'56 door hem geïnde cheques niet aan zijn werkgever, het Nationaal Verbond van de Katholieke Arbeidersjeugd, had af gedragen. Van het geld bestemde hij een deel voor de aankoop van een huis. De rest maakte hij op met cafébezoek en een royaal leven. Totaal verduisterde hij f26.000, ADVERTENTIE Ook voor gecompliceerde uurwerken hebben wü een zeer modern Atelier. Echte vaklieden kunnen u adviseren. Vraagt eerst vrijblijvend prijsopgave. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem ZATERDAG 18 MEI Studio: „Wat prettig om een vrouw te zijn", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes van heden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Voorbij Mombassa dreigt de dood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De laatste uren van Mary Hilton", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Het leven van Vincent van Gogh", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „In de macht der Indianen", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Minerva: „Moby Dick", 14 j., 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemen daal: Tentoonstelling van werken van Bloe mendaalse beeldende kunstenaars. 1017 u. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Concertgebouw: Concert van Koninklijk Heerlens Mannenkoor „Pancratius". Solist: Sas Bunge, piano, 8 uur. S'adsschouwburg: Pantomimetheater van Marcel Marceau, 8 uur. ZONDAG 19 MEI Minerva: „Moby Dick", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes van heden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „In de macht der Indianen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De laatste uren van Mary Hilton", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", alle leef tijden, 11 uur. „Voorbij Mombassa dreigt de dood", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 915 uur. Rem brandt: „Naar hel rijk der Inca's", alle leef tijden, 11 uur. „Het leven van Vincent van Gogh". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen zeespiegel en zeebodem", 11 uur. „Wat prettig om een vrouw te ziin". 18 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Cultura: Wiidingsmor- gen van de Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 10.30 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozokruizer^pnoot- schan. 10.30 uur. Jansstraat 74: Diensten van de First Church of Christ, Scientist, Haar lem. 10 uur. In de Engelse taal om 11.15 uur. Spreker dr. A. F. N, Lekkerkerker, organist Klaas Bolt, Zangdienst van 6.45 uur af. Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Kat op een heet zinken dak". 8 uur. Zuiderkapel: J. J. van Capelleveen, 10 en 5 uur. Jeugdsamcnkomst, 8 uur. Frans Hals museum: Avondonenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.39 uur. Openlucht theater Bloemendaal: Tentoonstelling van Bloemendaalse beeldende kunstenaars, 10— 17 uui\ MAANDAG 20 MEI Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 u. Roxy: „De wraak van Hakim", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Wat prettig om een vrouw te zijn", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Meisjes van heden". 18 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. I,ido: „Voorbi' Mom bassa dreigt de dood", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De laat.s'e uren van Mary Hilton", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het leven van Vincent van Gogh", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoon stelling van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars, 10—17 uur. Frans Halsmuseum: Avondopens' Hling met kaars licht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Zang en Vriendschap: „De grotere wereld" met toespraak, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6