Economisch debat met politiek accent ff N I Parijs wil Egypte slechts tot nieuw overleg aansporen Spaaks opvolger Victor Larock is uitzonderlijk begaafd Felle Egyptische reactie en afwijzende uitlating van Sovjetrussische zijde SMYRNA- en SOEDANWERK 10% KORTING Arbeiderszoon begon als werkstudent en studeerde ook in Frankrijk 5 Speciaalzaak LABOR N.Y. Beroep op de UNO „Onduldbare toestand in Hongarije" Onderhandelingen over de kwestie der waterwegen Van Lanfienhove leidt de Belgische delegatie „Geen Russische inmenging in Indonesië" Amerikaanse speelfilm krijgt eerste prijs KSG-PARLEMENT HUISTOE HAARLEMS MATR ASSEMHUIS Heringa Wathrich Lagerhuis klaagt over persexcessen Kort verhaal door Guus Vleugel Mevrouw Van der Veen nog zonder winst in Venetië Schorsing van Sunderland spelers opgeheven SATERDAG 18 MEI 1957 PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft op een persconferentie verklaard, dat het doel van Frankrijk bij zjjn beroep op de Veiligheidsraad in de Suczkwestie niet is een veroordeling van Egypte te verkrijgen, maar het bewerk stelligen van nieuwe onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal. Deze onderhandelingen zouden moeten gaan over een definitieve status voor het kanaal, in overeenstemming met de zes beginselen waarover de Veiligheids raad in oktober met algemene stemmen eens werd. De woordvoerder ontkende, dat het beroep in verband zou staan met Algerije. Waarnemers in Parijs geloven, dat Frankrijk de huidige Egyptische voorwaar den ais „voorlopige maatregelen" zal goedkeuren als het in de Veiligheids raad nieuwe onderhandelingen met Egyp te tot stand kan brengen. MOSKOU (AFP) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft op een receptie in de Noorse ambassade te Moskou verklaard dat het Franse beroep op de Veiligheidsraad „ontijdig" is inge diend, daar het gebruik van het Suezka- naal zich ontwikkelt in de richting van de toestand vóór het conflict. Ontoelaatbaar CAIRO (Reuter) Kolonel Abdel Kader Hatem van het Egyptische ministerie van Voorlichting heeft gezegd dat Egypte op grond van de conventie van Constantino- pel van 1888 het recht heeft zijn grondge bied waaronder ook het Suezkanaal valt te verdedigen. Hij zei dit als com mentaar op de berichten, dat Israel een proefschip door het kanaal zal sturen. Geen macht ter wereld, zo zei hij, zal Egypte beletten van zijn recht gebruik te maken. Over het Franse beroep op de Veilig heidsraad zei Hatem, dat Frankrijk het laatste land is dat recht van spreken heeft in de kanaalkwestie. Frankrijk wil het kanaal volgens zijn zeggen gebruiken in zijn bim nlandse partijstrijd. De voor naamste aanleiding van het beroep op de Veiligheidsraad is Frankrijks internatio naal bankroet en de toestand van zijn wankele regering, aldus Hatem. ADVERTENTIE HANDSCHOENEN en SJAALS Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 NEW YORK (UP) De „Vrije Hongaar se Nationale Raad" heeft vrijdag in een brief aan de secretaris-generaal van de UNO de beschuldiging geuit dat sinds de oktober-revolutie in Hongarije meer dan 25.000 personen zijn gedeporteerd en onge veer tweeduizend anderen ter dood zijn veroordeeld. De raad verzocht „sprekend namens het Hongaarse volk om een bijeenkomst van de UNO-Assemblee „zonder uitstel" om de Hongaarse kwestie in behandeling te nemen." Dr. Bela Fabian overhandigde de brief, ondertekend door mgr. Bela Varga, pre sident van de Hongaarse Nationale Raad die zijn hoofdkwartier in New York heeft, aan secretaris-generaal Hammar- skjoeld. Hammarskjoeld had Fabian het advies gegeven, de „grote regeringen" te raad plegen, daar de UNO geen actie kan onder nemen tenzij haar leden daartoe besluiten. Volgens de inlichtingen van de Hongaar se Raad heersen in Hongarije onder meer de volgende onduldbare toestanden: Onder de meer dan 35.000 personen die sinds 4 november j.l. naar Rusland gede porteerd zijn, waren 12.000 tot 17.000 stu denten, 20.000 arbeiders en een groot aan tal intellectuelen, schrijvers, journalisten, artsen, advocaten en priesters. Sinds 19 maart kunnen „politiek en eco nomisch onbetrouwbare" personen uit hun woningen en betrekkingen worden verwij derd. De concentratiekampen in Recsk en Kis- taresa, die onder het regiem-Nagy waren gesloten, zijn heropend en bijna geheel vol. Kinderconcentratiekamp In Chuda is een concentratiekamp voor kinderen onder 14 jaar ingericht. Ziekenhuizen en doktoren werden ge dwongen de geheime politie een lijst van personen te'geven, die tijdens en na de rèvolutie werden behandeld, hetgeen tot „verdere vervolging" kan leiden. Wij smeken om speciale aandacht voor de 8000 Hongaarse kinderen onder 18 jaar, die naar Oostenrijk zijn gevlucht", aldus de brief. „Sommige van hen werden gedu rende de revolutie door hun ouders naar Oostenrijk gebracht. Laatstgenoemden keerden evenwel naar Hongarije terug om de strijd voort te zetten." „De Hongaarse autoriteiten eisen thans de terugkeer van deze kinderen, onder het voorwendsel dat de gezinnen herenigd moeten worden en dat de ouders aandrin gen op hun terugkeer. De waarheid is, dat de ouders gedwongen zijn dergelijke brie ven te schrijven en telegrammen te zen den, die vervolgens in clandestiene bood schappen, gezonden door de ouders, worden herroepen", aldus de brief aan Hammar skjoeld. Schade 3,5 miljard WENEN (Reuter) De schade die vorig jaar door de opstand in Hongarije is aan gericht, bedraagt tien miljard forint, (on geveer 3,5 miljard gulden), zo meldt het Hongaarse blad „Nepszabadsag". Volgens dit blad is de regering van plan dit jaar 8.200 miljoen forint uit te geven voor investeringen, 36 procent minder dan vorig jaar. De koopkracht in Hongarije is, vergele ken met vorig jaar, 13,8 procent gestegen. De stijging van het werkelijke inkomen van de Hongaren bedroeg 15 procent, aldus het blad. NEW YORK (AFP) De Veiligheids raad zal de klacht, die Syrië tegen Israel heeft ingediend wegens de bouw van een bailybrug i?i het gedemilitariseerde gebied tussen Syrië en Israel, donderdag in be handeling nemen. Deze zaak zou aanvan kelijk dinsdag in behandeling zijn geko men, doch zij is op verzoek van Syrië met het oog op de hernieuwde behandeling van het Suez-gcschil uitgesteld. WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft „een zeer kort rapport" uit Parijs ontvangen over het Franse beroep op de Veiligheidsraad. Uit de mededelingen van de woordvoerder die dit verklaarde viel op te maken, dat er geen coördinatie bestaat tusen de politiek van Frankrijk en die van de Verenigde Staten met betrekking tot de herbehandeling van de kwestie-Suez in de Veiligheidsraad. Veto? CAIRO (UP) Egypte zal zich met kracht verzetten tegen elke poging, de kwestie Suez opnieuw bij de Veiligheids raad aanhangig te maken. De Egyptische regering heeft harerzijds met de verkla ring van 24 april het laatste woord in dit geschil gesproken, aldus verluidt te Cairo. Abdel Kader Hatem heeft gezegd, er op te vertrouwen dat de Sovjet-Unie haar veto zou uitspreken over elke anti-Egyptische resolutie van de Raad. Van onze correspondent in Brussel) Fernand van Langenhove, permanent vertegenwoordiger van België in de Vei ligheidsraad van de UNO met de rang van ambassadeur, zal met Nederland onder handelen over de Belgisch-Nederlandse waterwegenkwestie. Van Langenhove, die de leeftijdsgrens heeft bereikt, is uit New York teruggeroepen om de delicate Moer dijkkanaal-controverse te behandelen. Van Langenhove wordt beschouwd als België's scherpzinnigste diplomaat. Hij heeft in de kringen van de Nederlandse diplomatie talrijke vrienden. Als lid van de Veiligheidsraad heeft hij Nederland in de Indonesische kwestie grote diensten bewezen. Dat een zo vooraanstaand Bel gisch diplomaat wordt benoemd tot hoofd van de Belgische delegatie, bewijst dat de Belgische regering het Moerdijkkanaal niet heeft begraven, aldus politieke waar nemers. Wanneer de waterwegen-onder handelingen zullen worden hervat, is niet bekend. Van Nederlandse zijde is de offi ciële onderhandelaar nog niet aangewezen. Terechtstelling in Jordanië Het Jordaanse ministerie van Binnen landse Zaken heeft medegedeeld, dat vier personen, die van hoogverraad beschuldigd waren, woensdag door middel van ophan ging zullen worden terechtgesteld op open bare pleinen in Amman. Nabloes, Hebron en Toelkarm. Koning Hoessein heeft de vier doodvonnissen bekrachtigd. Deze vier personen zijn veroordeeld omdat zij met verraderlijke doeleinden contact zouden hebben opgenomen met Israel. Belofte van Vorosjtlov: DJAKARTA (UP) President Sukarno heeft vrijdag op een massa-bijeenkomst gezegd, dat de Russische pi'esldent Voros- jilov beloofd heeft, dat Rusland „niet in de binnenlandse aangelegenheden van In donesië tussenbeide zal komen". Hij zei, dat de „geweldige" ontvangst van Vorosjilov voortkwam uit het feit, dat Rusland „onze nationale aspiraties steunt". „Enkele andere landen beweren, dat zij grote vrienden van ons zijn", maar zij zeg gen daarnaast, dat West-Irian (Westelijk Nieuw Guinea) niet bij Indonesië terug moet keren. Vorosjilov heeft echter her haaldelijk gezegd, dat Rusland Indonesië steunt bij zijn strijd om het betwiste ge bied. Filmrestival in Cannes De jury van het internationale film festival in Cannes heeft gisteren het gou den Palmblad voor de beste speelfilm toe gekend aan de Amerikaanse film „Friendly Persuasion" van William Wyler. Een spe ciale prijs werd toegekend aan de Poolse film „Zij hielden van het leven" en aan de Zweedse „Het Zevende Zegel". De Russische film „De Eenenveertigste" kreeg een prijs voor het originele scenario. De prijs voor de beste regie kreeg de Fransman Robert Bresson voor „Een ter dood veroordeelde ontsnapt". De prijs voor' de beste mannelijke hoofdrol was voor John Kitzmiller uit Joegoslavië voor zijn spel in „De Vallei van de Vrede". Die voor de beste vrouwelijke rol ging naar de Ita liaanse Giulietta Massima in „De Nachten van Cabiria". Voor de beste documentaires werden prijzen toegekend aan een Japan se, een Deense en een Indiase film. De Ne derlandse inzendingen: „Een leger van ge houwen steen" van Theo van Haren No- man en „Rembrandt, schilder van de mens" van Bert Haanstra hebben geen on derscheidingen gekregen. De jury van het Internationale R.K. Filmbureau, die ook in Cannes prijzen uit reikt, besloot dit jaar geen prijs toe te ken nen. Wel kregen de films „De Nachten van Cabiria" van de Italiaanse Fellini en de Franse film „Hij, die moet sterven" een eervolle vermelding „voor de moed waar mee hierin zekere aspecten van menselijk egoïsme aan de kaak worden gesteld". Watersnood in Oklahoma Na Texas is nu het zuiden van de Ame rikaanse staat Oklahoma door zware re genval getroffen. Verscheidene kleine plaatsen zijn overstroomd. Er zijn tot op heden acht doden en er worden zes mensen vermist. Texas telde vierentwintig en Kan sas twee doden. (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, vrijdag. De twee laatste dagen van het eerste deel der zit ting van het Kolen- en Staalparlement zijn heengegaan met debatten over concentra ties, transport en de veiligheid in de mij nen. Een in hoge mate technisch debat was dat over concentraties van donderdagmid dag. In hoeverre mag de Hoge Autoriteit voortgaan, staalfabrieken en kolenmijnen toestemming te geven, zich aaneen te slui ten, opdat de staalfabrikanten van een constante bevoorrading met grondstoffen verzekerd zijn? Tot dusver heeft de Hoge Autoriteit nog geen toestemming gewei gerd, maar wel, zo deelde vice-president Elzel met nadruk mee, wordt elke aan vraag terdege bestudeerd, voordat het fiat in Luxemburg de deur uitgaat. De Assem- blée was voorzichtig-critisch gestemd. A priori vindt men concentraties niet ver keerd; ze zijn dan ook in principe toege staan, anders dan kartels. Maar wel wilde men waarschuwen voor de gevolgen van voortgaande concentratie, omdat er een „kartelachtige" toestand zou kunnen ont staan. Het meest verontrust waren daar over, zoals te begrijpen valt, de socialisten. Temidden van het hoogst technische debat over deze zaak verwekte de Franse con servatieve afgevaardigde Michel Debré enig opzien door de zaak van een heel andere kant te bekijken. Concentratie, aldus zijn visie, is een politieke zaak. De Hoge Autoriteit moet haar toestemming voor het aangaan van een concentratie niet alleen laten afhangen van economische en technische factoren, maar wel degelijk ook van politieke overwegingen. Van Duitse zijde weerklonk onmiddellijk een geluid van goede wil, verpakt in een oproep tot vertrouwen. Een ongemakkelijk moment ontstond bovendien, toen de vice-president van de Hoge Autoriteit, de Duitser Etzel, het ant woord aan de heer Debré aanvankelijk schuldig wilde blijven: bij het beantwoor den van de sprekers werd de Franse af gevaardigde eenvoudig overgeslagen. Be grijpelijkerwijs liet deze het er niet bij zitten, en in tweede termijn verklaarde de heer Etzel daarop kortaf, dat de door de heer Debré opgeworpen zaak er een was. die ter beoordeling stond van de Duitse regering en het Duitse parlement. Wij zouden deze aangelegenheid niet zo uitvoerig hebben gemeld, als niet juist vandaag het gezaghebbende Franse blad Le Monde in een opvallend artikel de zaak van de „deconcentratie" in het Roergebied naar voren had gebracht, in de kritische geest die ook de heer Debré bezielde. Vol- ADVEFTENT1E VOORSEIZOEN-SCHOONMAAK Laat reeds NU aw MATRASSEN REPAREREN, bevuilen of overtrekken. Slechts korte tijd eeven wij H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 TEL. 11485 gens Le Monde heeft kapselier Adenauer aan premier Guy Mollet een brief ge schreven, waarin hij Frankrijk vraagt, van de „deconcentratie" der staalbedrijven in het Roergebied af te zien. Guy Mollet, al dus Le Monde, zal op de kern van de zaak pas willen ingaan als hij van de Bonds kanselier een overzicht heeft gekregen van de stand van zaken. Le Monde zelf loopt op dat verlangde overzicht vooruit in een uitvoerig artikel, dat in kringen van de Assemblée, juist voordat men uiteenging, grote aandacht trok. Transport en de veiligheid in de mijnen waren de zaken, waarmee de Assemblée haar huidige bijeenkomst besloot. Drie weken van Europees parlementair werk zitten erop. De zittingszaal van het gebouw van de Raad van Europa is nu weer ge sloten tot 24 juni. Opnieuw is het dan de Assemblée van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die bijeenkomt - ter voortzetting van haar huidige zitting. (ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Fusie van liberale News Chronicle en socialistische Daily Herald? LONDEN, (Reuter) De Britse rege ring heeft vrijdag in het Lagerhuis een voorstel tot staatssubsidie op krantenpapier van de hand gewezen. De onderminister van Binnenlandse Zaken, Jocelyn Simon, keerde zich even eens tegen een voorstel, de persraad (een organisatie van hoofdredacteuren en uit- gevers)het recht te geven, maatregelen te nemen tegen journalisten, die handelen in strijd met de ethiek. Het voorstel was afkomstig van het con servatieve Lagerhuislid Kershaw als mid del tot bestrijding van wat hij noemde ex ploitatie van pornografie en misdaad en van inmenging in persoonlijk leed". Het Lagerhuis nam een motie aan, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over en kele gevallen van berichtgeving en waar in erop wordt aangedrongen, dat de pers krachtdadig zal streven naar handhaving van een hoogstaand gedrag. Verscheidene leden spraken over geruch ten over een eventuele fusie van de liberale „News Chronicle" en de socialistische,, Daily Herald" wegens financiële moeilijkheden. Een aantal leden schreef deze moeilijkhe den toe aan de hoge prijs van krantenpa pier. De conservatief Llewellyn stelde een staatssubsidie voor krantenpapier voor, dat door een onafhankelijke organisatie zou moeten worden verdeeld. Onderminister Simon zei, dat de pers vrijheid door een dergelijke staatsbemoei enis ernstig in gevaar zou kunnen worden gebracht. Overigens zei hij begrepen té hebben, dat een samengaan van de „News Chronicle" en de „Daily Herald" nog aller minst een uitgemaakte zaak is. (Van onze correspondent in Brussel) Dat Victor Larock Paul-Henri Spaak zou opvolgen als minister van Buitenlandse Zaken stond bij voorbaat vast. Larock, de ..komende man" van de Belgische socialis tische partij, is de zoon van een onbemid delde familie uit Ans bij Luik, die zelf een groot deel van ziin studies heeft betaald door te werken. Hij staat een beetje wan trouwig en afzijdig tegenover de „intellec tuelen" en is in de eerste plaats een man van actie, ofschoon hij filosoof is. Larock is een liefhebber van Benjamin Constant, Paul Valéry en ook van Somerset Maugham. Voor het klare en heldere woord van de auteur van de „Partial View", aldus Larock, zou ik heel het oeuvre van Sartre en van André Gide ca deau gevenDe nieuwe minister is geen „modernist" tot elke prijs. Larock die jarenlang leraar Grieks en Latijn is geweest, studeerde aan de univer siteiten van Luik en van Parijs, evenals aan de Ecole Normale Supérieure, een van de beste Franse hogescholen. Hij voelde zich niettemin aangetrokken tot Duits land. Tot in 1940 onderhield hij contact met de ondergrondse Duitse socialistische beweging in Berlijn. De Gestapo bleek hiervan op de hoogte te zijn blijkens een „ondervraging" die Larock in 1942 onder ging in Sint Gillis, de grote Brusselse ge vangenis. Victor Larock is wel een nieuwe figuur in de Wetstraat, maar geen nieuweling in OP EEN OCHTEND in het voor jaar werd ik wakker met een reep zonneschijn op mijn gezicht. Aanvankelijk gaf ik er een klap op, omdat ik dacht dat het een insect was, maar al gauw stapte ik uit bed om uit het raam te kij ken. Een dergelijk ontwaken is natuurlijk op zichzelf een verheu gend iets. Ditmaal leek het des te merkwaardiger en onverwachter omdat ik de vorige avond nog ge woon door plassen, goten en klei ne melancholieke meertjes naar huis gehinkt was. Aan de overkant, hoewel die in de schaduw lag, stond een dame opgetogen op een balkonnetje een kleed te kloppen, daarbij nu eens langgerekte en flemende, dan weer hoge kinderachtige geluiden uitstotend, maar dat bleek even later het Kwartiertje voor de Kleuters in een naburige radio te zijn. In ieder geval bewoog de dame wel onophoudelijk haar lip pen en opeens zag ik dat ze tegen een andere dame sprak, op een ander balkonnetje, die ook een kleed stond te kloppen. De grote schoonmaak is ingezet, dacht ik. En toen ik mij weer naar mijn kamer toekeerde, over viel mij een gevoel gemengd uit schaamte en ongewone vitaliteit. Ik raapte eerst alle boeken op die verspreid over de vloer lagen en zette ze in de boekenkast, vervol gens de kranten en kledingstuk ken, die ik respectievelijk een plaats gaf in de vuilnisbak en de hangkast, waarna ik in een hoek van de kamer neerhurkte tussen een groot aantal lege melkflessen en deze begon te tellen. Het wa ren er vierenvijftig. Nu zal men zich misschien afvragen, wat iemand met vierenvijftig melk flessen in zijn kamer doet. Niets, ik tenminste niets. Ik stop er geen stekelbaarsjes in en ge bruik ze niet voor scheikundige doeleinden. Ik vergeet alleen ze bij de melkboer terug te bezor gen, dat is de hele droevige waarheid. Vierenvijftig melk flessen, dacht ik bezorgd, in vierenvijftig dagen samenge bracht, hoe raak je die kwijt in één dag? Snel rekende ik uit dat ik de afstand naar de melkwinkel acht a negen keer zou moeten afleggen om de flessen zelfstandig te vervoe ren. Met een bakfiets zou hei vlugger gaan, maar hiermee had ik al eens minder prettige din gen beleefd. Hiermee immers ben ik eens tegen een glazen wassersladder opgereden, waar een glazenwasser op stond. Deze kwam in mijn bakfiets terecht en gaf me zonder enige reserve een stomp, hoewel hij niet het minste lichamelijke letsel had opgelopen. Nu ben ik zo gelukkig een vriend te hebben, die op zijn beurt weer een zuster heeft, die op haar beurt een auto heeft. Het duurde even voor ik op het idee kwam, maar toen belde ik dan ook heel gauw die vriend op, die Jan Roetmaals heet. „Jan", zei ik, „ik heb hier vier envijftig melkflessen". „Hou ze maar", zei hij. „Het is allemachtig aardig van je, maar je moet het echt niet doen". „Ja maar, je zuster!" zei ik. „Nummer 123556!" riep Jan haastig. „Bel haar zelf maar even op. 't Is mogelijk dat ze er mee in haar schik is, hoewel ik dat natuurlijk niet met zeker heid kan zeggen". En Jan belde Nu begonnen mijn zenuwen mij parten te spelen, in de eerste plaats omdat het me altijd veel moeite kost om een telefoon nummer te onthouden, in de tvfeede plaats omdat ik niet wist hoe de zuster van Jan Roetmaals heette. Niet Roetmaals, want ze was getrouwd met iemand die handelde in Engelse drop, of zo iets. Met bevende vingers draai de ik zo gauw mogelijk het ge tal, dat Jan Roetmaals had op gegeven. Het was in elk geval een dame, die de telefoon aan nam. „Hallo", zei ik, „ik bel u op na mens uw broer JanIs uw man niet iemand die in Engelse drop handelt?" „Mijn man is leraar Engels", zei de dame. „Wij doen niet in En gelse drop". „Ja juist", zei ik. „Hoe gaat het ermee, Emma? Prachtig weertje, niet?" „Anna", zei ze. „Verrukkelijk weertje, ja. Kan ik nog iets voor u doen?" „Ik heb hier vierenvijftig melk flessen, Anna", zei ik. „Meent u dat?" vroeg Anna. „Waarom kom je niet een kopje koffie drinken", zei ik, op goed geluk. „Je spreekt met Guus, je weet wel. Ik ben een heel goede vriend van je broer Jan". .,0, wat enig", zei Anna. „Kom even met de wagen", zei ik. „Je bent hier in een wip. Ko ninginneweg 76, je weet het". „Goed dan", zei Anna. „Dan lucht Carolientje ook even op". „Ja, neem Carolientje vooral mee", zei ik. „Die kan dan fijn met de flessen spelen". „Wat?", zei Anna. „Met de vierenvijftig lege melk flessen", riep ik. „Ja, enig", riep Anna. In mijn kamer teruggekeerd on derwierp ik het interieur aan een tamelijk nauwgezette in spectie. Ik had de zuster van mijn vriend Jan nog nooit eerder op bezoek gehad en wilde be grijpelijkerwijze een aangename indruk op haar maken. Hoewel er bijna niets meer over de grond slingerde en aan de stoel leuningen geen kleren meer hin gen, leverde het geheel toch een te rommelig effect op. En rom meligheid is natuurlijk niet erg, mits het een lieve, luchtige rommeligheid is, met hier en daar een vrolijke toets. Hier ontbreekt iets, dacht ik en meteen wist ik ook precies wat: bloemen. Allicht, zei ik bij me zelf: waar damesbezoek wordt verwacht, mag een bloemetje niet ontbreken. Ik wilde echter de koffie bruin hebben voor Anna's komst en daarom riep ik mijn hospita, mevrouw Koos- plaat, een alleraardigst mens van een jaar of zestig, dat altijd voor een ander klaar staat. „Ach mevrouw Koosplaat", zei ik, „zoudt u even wat bloemen 'willen halen, bij het mannetje op de hoek. Ik heb vreselijke haast en weet dat ik op uw smaak kan vertrouwen". „Goed meneer", zei mevrouw Koosplaat gestreeld, volgens plan. In welke vaas had u ze gezet willen hebben?" „Ik heb geen vazen", riep ik ge prikkeld, de koffiemolen tussen de knieën nemend. „Maar waar wilt u ze dan la ten?" vroeg mevrouw Koosplaat. „Kom hoor, zo burgerlijk zijn we niet", zei ik. „We zetten ze ge woon daarin". En ik wees naar de hoek met de lege melk flessen. „Hoeveel flessen zijn dat, me neer, als ik vragen mag?" „Vierenvijftig melkflessen", riep ik en mevrouw Koosplaat snelde de kamer uit, naar het mannetje op de hoek. Even later werd er gebeld. Ik trok de deur open. waarna Anna naar boven kwam. met een jengelend kind in de armen gekneld. ZOALS IK reeds opmerkte, had ik Anna nog nooit op bezoek ge had. Maar ik had haar vaak ge noeg gezien om meteen te be seffen, dat Anna niet de zuster van mijn vriend Jan was, die trouwens Emma heet. Ze was een nog tamelijk jonge vrouw, met blond haar in een wrong, met achter een grote zwarte bril levendige bruine ogen die mij nieuwsgierig opnamen, terwijl ze ondertussen het kind pro beerde te sussen. „Mijn broer heeft het dikwijls over u gehad, geloof ik", zei ze. „Bent u niet iemand die wis kunde studeert?" „O nee", zei ik geschrokken, eraan toevoegend: „Ik vind het wel een mooi vak. Ik blader graag in een wiskundeboek, als het zo uitkomt". „Ik heb de wagen maar in het tuintje laten staan", zei Anna. „De wagen, o leuk", zei ik. „De kinderwagen", zei Anna. „Dat kan toch geen kwaad, hoop ik". „Welnee", zei ik, „dat kan echt geen kwaad". En ik begon de koffie in te schenken waar ik ondertussen spijt van gekregen had, omdat mijn laatste bonen er in verwerkt zaten. Nu hoorde ik gestommel op de trap en wel dra werd er geklopt. Ik deed open en zag mevrouw Koosplaat voor me staan, zij het onduide lijk, omdat ze bijna geheel schuilging onder een massa rode en gele bloemen. „Tulpen", zei ze hijgend. „Het mannetje dacht dat dit wel ge noeg zou zijn voor vierenvijftig melkflessen. Als het mocht tegenvallen, dan wil hij graag voor andere zorgen". „O wat enig", riep Anna die overeindgekomen was en op on beheerste wijze in de handen klapte. „Kijk dan, Carolientje! Bloe metjes! Het kleine meisje hield eindelijk op met huilen en staarde met de duim in de mond, vol verruk king naar mevrouw Koosplaat. Gezamenlijk begonnen we de tulpen te schikken. Voordat we daarmee klaar waren, was de koffie jammer genoeg koud ge worden. Doch ik heb me niet beklaagd. Want het was me nooit zo opgevallen, maar zelfs koude koffie is te drinken, ten minste op een lentemorgen, als de zon in je kamer schijnt op twee dames, een klein meisje en vierenvijftig melkflessen vol tulpen. Victor Larock de politiek. Als socialistisch militant en als pleitbezorger van de Spaanse republikei nen, heeft Larock in zijn partij een „ver leden". In de Wetstraat, eerst in het par lement en later in de regering, zag men hem pas- na de oorlog. Tien jaren is hij hoofdredacteur van de „Peuple" geweest, het hoofdorgaan van de socialistische par tij. Het hoofdartikel van Larock, dat steeds in een voortreffelijk Frans was gesteld, en de gehele courant waren in die dagen uit stekend. Thans mist men de vaste hand van een stuwende kracht: de „Peuple" staat vol polemiek tegen andere kranten: een veeg teken. Verschillen In grote lijnen zet Larock Spaaks poli tiek voort. Zij komen echter uit een ge heel verschillend milieu en socialistische sfeer. Larock is de arbeiderszoon die zich opwerkte tot een intellectueel van for maat. Spaak komt uit de rijke liberale bur gerij van Brussel, en ging naar het socia lisme over. Larock zal eerder geneigd zijn iets te ondernemen als er een kans is de Oost-West verhouding te verbeteren, of schoon hij overtuigd anti-communist is. Larock is praktischer en „administratiever" dan Spaak. Hij heeft echter niet de ver beeldingskracht van Spaak, noch diens overtuigingskracht, maar soms toch een meeslepend woord. In Venetië is 't zone-schaaktoernooi voor dames voortgezet. Mevrouw Roodzand won haar afgebroken partij uit de vierde ronde tegen de Spaanse mevrouw Cifuentes. In de vijfde ronde verloor zij echter van de Fran- gaise mevrouw Chaude de Silans. Mevrouw Van der Veen was vrij. De uitslagen uit de vijfde ronde waren: mevrouw Bruce (G.B.)mevrouw Rinder (Did) 01; mevrouw Kattingen (O.) mevrouw Lazarevic (J.sl.) 01; mevrouw Nedeljkovic (J.sl.)mevrouw Pritchard (B) remise; mevrouw Cifuentes (Sp.)mevrouw Benini (It.) 10. De stand na de vijfde ronde is: 1. mevrouw Nedeljkovic (Jsl.) 4'.i pnt.; 2/3. mevrouw Lazarevic (J.sl.) en mevrouw Pritchard (B) ieder 4 pnt.; 4. mevrouw Chaude de Silans (Fr.) 3 pnt.; 5/6.. mevrouw Benini (It.) en mevrouw Rinder (Did.) ieder 2lit pnt.; 7/8. mevrouw Kattinger (Oost) en mevrouw Roodzand (Ned.) ieder l'/i pnt.; 9. mevrouw Cifuentes (Sp.) 1 pnt.; 10. mevrouw Bruce (G.B.) ',2 pnt.; 11. mevrouw Van der Veen (Ned.) 0 pnt. De schorsing voor onbepaalde tijd van vijf Engelse professionals, die hun door de FA en het bestuur van de Engelse League was opgelegd omdat zy weigerden inlich tingen te verstrekken over onreglemen taire betalingen voor Sunderland, is vrij dag opgeheven. Voor een speciale com missie hebben zij n.l. alsnog verklaringen afgelegd. De spelers zijn Daniel, Elliot, Fraser en Hannigan, allen van Sunderland, en Chis- holm, een oud-speler van Sunderland, die nu voor de derde divisieclub Workington uitkomt. De commissie deelde, na een ver gadering van vier uur, mede dat de beslis sing schriftelijk ter kennis zal worden ge bracht van de betrokken officials en spe lers. Aan de mededeling werd toegevoegd, dat de zaak tegen Trevor Ford is uitge steld.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7