Premiers van India en Ceylon tegen H-proeven Koningin en Prins op weg naar Stockholm aan boord van „De Zeven Provinciën OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER nieuws Gomoelka zegevierde over Poolse stalinisten da Jeugdige Rotterdamse vandalen vielen politieagenten aan Voor en tegen proefexplosies NA VLIEGREIS SOESTERBER G-KARLSKR ON A Twee medestanders in het partijsecretariaat opgenomen Een der raddraaiers kreeg schotwond AUTORIJDEN? Komt U maar U leert het snel bij Metselaar Lord Cherwell verwerpt radio-actief gevaar „Daroel Islam wilde Vorosjilov schaken" Saluutschoten te Karlskrona Regen Italië krijgt katholiek minderheidskabinet Tsjechoslo waakse spion in Marokko gevat Acht doden in het verkeer Het woord is aan Verkeersongelukken I DIT JAAR: 414 DODEN I Prinses Beatrix steunt actie „Toverbal" Zeventienjarig meisje door haar verloofde vermoord 7i« Jaargang No 263 MAANDAG 20 MEI 1957 302e JAARGANG No 111 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, £r. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman COLOMBO, (Reuter) De premiers van India en Ceylon, Nehroe en Bandaranaike, he ben zondag aan het einde van een be zoek van vier dagen van Nehroe aan Cey lon een communiqué uitgegeven, waarin zij er bü de grote mogendheden op aandringen de proeven met kernwapens op te schorten in afwachting van een verbod. „Opschor ten van de proeven zou niet slechts de reeds bestaande gevaren van de radio-acti viteit beperken, doch ook de spanning in de wereld verminderen en de besprekingen Vlaggetjesdag te IJmuiden werd onder meer gevierd met een optocht van verenigingen en muziekkorpsen, die langs de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, ds. S. L. Mansholt trokHier houdt de minister aan boord van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" een toespraak. Radio Peking onthult: Neptunus, God van de zee, was zater dag persoonlijk naar Scheveningen gekomen om de viering van Vlagge tjesdag luister bij te zetten. We zien hem hier bij zijn intocht in de Scheveningse haven. LONDEN (UP) Radio Peking heeft, een bericht uit een Indonesische krant aan halend, bericht dat tijdens het bezoek van president Vorosjilov aan Indonesië een sa menzwering tegen het Russische staats hoofd was ontdekt en verijdeld. Het bericht, dat afkomstig was uit de „Berita Minokwan", meldde volgens Radio Peking, dat een bataljon van het „Islami tische leger" (bedoeld wordt kennelijk de Daroel Islam) dat op 9 mei door regerings troepen is vernietigd, het plan had om op de verkeersweg tussen Bandoeng en Tji- panas (een bergstadje waar president Soe- karno zijn buitenverblijf heeft) een aanval te ondernemen op Vorosjilov, die met Soe- karno langs deze weg zou reizen. Koningin Juliana en Prins Bern- hard bevinden zich aanb oord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" op weg naar Stockholm voor het staatsiebezoek aan Zweden. Heden morgen om 9.57 uur zijn de Koningin en de Prins per regeringsdakota van het vliegveld Soesterberg vertrokken naar Rönneby in Zuid-Zweden, van waar zij per auto naar de dichtbij gelegen marinebasis Karlskrona re den, waar zij aan boord zijn gegaan van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". Het vorstelijk paar werd op Soester berg uitgeleide gedaan door de heer Olof R. Kayser, eerste secretaris van de ambassade van Zweden en door jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef protocol. Het smaldeel 5 Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" en de onderzeeboot jagers „Friesland" en „Rotterdam" dat vorige week donderdag uit Rotterdam ver trok is zaterdag reeds te Karlskrona aan gekomen, Aan boord van „De Zeven Pro vinciën" bevindt zich ook de Mariniers kapel der Koninklijke Marine, onder lei ding van de majoor G. Nieuwland, die ver gezeld wordt door de toekomstige direc teur eerste luitenant-ter-zee H. C. van Lijnschoten. Bij aankomst te Karlskrona te ongeveer 8.15 uur 's morgens gaf Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" een saluut af van 21 schoten voor het Zweedse gouverne ment, welk saluut door een batterij aan de wal werd beantwoord. Inscheping Hedenmiddag hebben de Koningin en Prins Bernhard en de leden van het gevolg zich ingescheept op „De Zeven Provin- >xreyyyy^rr>-x-cn-rryrxYrr mvn VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ciën" In het gevolg van het vorstelijk paar maken de minister van Buitenlandse Za ken mr. J. M. A. H. Luns en de wnd. di recteur van het kabinet van de Koningin jhr. mr. W. F. Roëll de reis mee. On ongeveer 3V2 mijl ten zuiden van het lichtschip Almagrundet zal een Zweeds escorte bestaande uit de onderzeeboot jagers Halland en Smaland en vier tor pedomotorboten rendez-vous maken met het Nederlandse smaldeel waarbij aan de koninklijke standaard welke vanaf de voormast van Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" waait een saluut van 21 schoten zal worden afgegeven. In formatie zal vervol gens worden opgestoomd waarbij ter hoogte van Saxarfjarden vaart wordt ge minderd tot 4 mijl teneinde de hertog van Halland en de Nederlandse ambassadeur mr. J. Visser in de gelegenheid te stellen te embarkeren. De hertog van Halland zal zijn gekleed in het uniform van schout bij-nacht van de Zweedse marine. Dinsdag te Stockholm In zicht van het Tisterogrundet licht zal Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" een saluut van 21 schoten afgeven aan het Zweedse gouvernement, welk saluut zal worden beantwoord door de batterij Oscar Frede- riksborg. Ter hoogte van Fjadarholmrna zal het Zweedse escorte het verband ver laten en achter Hr. Ms. „Rotterdam" aan sluiten, waarna een formatie van de Zweedse luchtmacht bestaande uit 200 straaljagers zal overvliegen. Vervolgens zullen achtereenvolgens de batterij Kastelholmen en de Zweedse kruiser Tre Kronor (drie kronen) elk een saluut van 21 schoten afgeven aan de vlag van de Koningin. „De Zeven Provinciën" zal een saluut van 21 schoten afgeven aan de vlag van de Koning van Zweden waar na het smaldeel op de boeien zal vast maken. Onmiddellijk hierna zullen Hr. Ms. „Friesland" en „Rotterdam" pavoiseren; Hr. Majesteit „De Zeven Provinciën" zal echter pas pavoiseren nadat de Koningin, die door de Koning van Zweden met de koninklijke sloep „Vasaorden" zal worden afgehaald, het schip zal hebben verlaten. ROME (Reuter) De gematigd-progres^- sieve Christen-Democraat senator Adone Zoli heeft zondag de samenstelling be kend gemaakt van een homogeen chris ten-democratische Italiaanse minderheids regering. President Gronchi heeft de mi- nisterlijst onimddellijk zijn formele zegen gegeven. Zoli moet nu voor zijn nieuwe regering een motie van vertrouwen krijgen in de Italiaanse Kamer en in de Senaat. De portefeuille van Buitenlandse Zaken is gegaan naar oud-premier Giuseppe Pel- la, een lid van de rechterzijde van de chris ten-democraten en een vurig voorstander van de Westerse alliantie. Zoli heeft de portefeuille van Financiën, die hij in de regering-Segni in handen had, voor zichzelf behouden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Het zojuist geëindigde vierdaagse con gres van de leiding der Poolse communisti sche party heeft een overwinning opgele verd voor eerste partijsecretaris Gomoel ka, die de voldoening smaakte, de vurige ex-stalinist Edward Ochab uit het party - secretariaat gewipt te zien. Ochab is weg gepromoveerd naar het departement van Landbouw, waarvan hij minister wordt. Twee medestanders van Gomoelka, de schryver J^rzy Morzawski en de minister van Justitie Klisko, zijn wel in het party - secretariaat opgenomen; de eerste wordt lid van het Politburo het hoogste gezag in de party. Het congres besloot tevens, een commissie in te stellen die amende menten zal moeten opstellen op de be staande partyregels. Gomoelka deed tijdens het partijcongres een felR aanval op de „stalinisten" in de Poolse communistische partij, die hem hadden beschuldigd van „te ver doorgedre ven democratie", terwijl zij ook critiek hadden op het feit, dat Gomoelka welis waar een communistische politiek voert, doch onafhankelijk wil worden van het Kremlin. United Press meldt dat Gomoelka's rede op het congres heftig is aangevallen door Franczisek Mijal, de voormalige minister voor plaatselijk bestuur, die te boek staat als een overtuigd „stalinist". Merkwaardig genoeg ontpopte volgens UP de man, die door Gomoelka's rehabili tatie het meest in zijn carrière geschaad is, Edward Ochab, zich als Gomoelka's on- verschrokkenste verdediger. Ochab was eerste partijsecretaris tot Gomoelka in ere hersteld werd en die functie overnam. Waarnemers geloven, dat Gomoelka op het partijcongres in december weer slag zal moeten leveren met de „stalinisten". Hoewel deze laatsten ditmaal met hun aanvallen geen succes boekten, blijken zij toch nog een macht te zijn, waar Gomoel ka terdege rekening mee moet houden. over de ontwapening gemakkeler maken", aldus het communiqué. De beide premiers erkennen het belang van de UNO als „instrument voor het ver zekeren van de wereldvrede". Zij hopen, dat de grondbeginselen van het UNO-handvest inzake politieke vrijheid, sociale gelijkheid en harmonie tussen de verschillende ras sen leidende beginselen voor de UNO-leden zullen zijn. Nehroe en Bandaranaike veroordelen elke vorm van agressie of pogingen om ko lonialisme of imperialisme, in welke vorm ook, te herstellen. Zij spreken hun voldoe ning uit over de heropening van het Suez- kanaal, doch zeggen „zeer bezorgd" te zijn over de ontwikkeling in sommige delen van het Midden-Oosten. Japan: tegen KANAZAWA, (United Press) Tachtig Japanse geleerden, allen lid van een groep die zich bezig houdt met de kernsplitsing, hebben tijdens een bijeenkomst in de uni versiteit van Kanasawa zondag verklaard dat zij de achttien Westduitse geleerden volledig steunen in hun eis om een ver bod van alle atoomwapens. Zei zegden toe samen te werken in pogingen om een ver bod voor proefexplosies te verkrijgen, noemden de Japanse poging om via de UNO waarschuwing-vooraf van atoomex plosies te verkrijgen „nutteloos", aange zien de atmosfeer ook door geregistreerde explosies besmet wordt, en gaven als hun mening te kennen dat de verklaring van de Japanse premier over de mogelijke aan wezigheid van atoomwapens ter verdedi ging in Japan „onjuist" is, in de zin van veel te gevaarlijk. Engeland: voor LONDEN (United Press) - Lord Cherwell, een van Engelands vooraanstaande natuur kundigen en tijdens de oorlog Churchill's wetenschappelijke adviseur, heeft de vrees dat kernproeven een gevaar voor de ge zondheid opleveren als „volkomen onge grond" van de hand gewezen. Engeland: tegen De nationale raad van de vereniging van wetenschappelijke werkers heeft zondag op het houden van een bijeenkomst van regeringsleiders aangedrongen om het af schaffen van alle proeven met atoombom men te bespreken. De raad betreurde de actie van de Britse regering, en complimenteerde in een ande re resolutie de Duitse geleerden, die ge weigerd hadden een aandeel te hebben in de productie van kernwapens. In een reso lutie wordt tevens de hoop uitgesproken, dat de geleerden in alle landen hun voor beeld zullen volgen. Engeland: voor De aanwijzigingen worden talrijker, dat Engeland erin geslaagd is een waterstof bom te construeren, die kan worden ge bruikt tegen één bepaald punt van de vij andelijke linies en toch weinig gevaar op levert voor radioactieve neerslag. Verder zijn er aanwijzigingen, dat de Engelsen dicht bij een oplossing zijn van het probleem der constructie van een wa terstoflading voor intercontinentale pro jectielen. Dit zou betekenen, dat Engeland op het gebied der superexplosieve wapenen Amerika en Rusland voor is. ADVERTENTIE BARTEllORlSSÏR HAARLEM- TEl 1 343? fERD.' B01STR. 48 ADAM TEl /J7U2 Falcon Popeline Regenjassen CASABLANCA (UP) Marokkaanse politie heeft een vroegere Tsjechoslowaaks handelsattaché in dit land gearresteerd op het moment, dat deze een enveloppe met een grote geldsom aan een Marokkaans burger overhandigde in ruil voor docu menten. In de nacht van zaterdag op zondag om streeks halféén is de 73-jarige schilder Otto van Rees bij het plotseling overste ken van de Biltstraat te Utrecht door een auto aangereden. De heer Van Rees overleed ter plaatse. (Voor levensbeschrij ving zie pag. 3). Op het Hobbemaplein in Den Haag is de 63-jarige onderwijzer J. P. Naessens uit de Wormerveerstraat aldaar door een tram van lijn 11 aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis Zuidwal. De 45-jarige motorrijder F. Schreurs uit Maastricht is op de rijksweg Maastricht- Valkenburg onder Vilt, gemeente Berg en Terblijt, bij een aanrijding met een perso nenauto gedood. Zijn twee zoontjes, die achter bij hem op de motor zaten, werden gewond. De 9-jarige Andreas brak een been en kreeg een hersenschudding, de 4- jarige Maximilaan liep verwondingen aan het hoofd op. De personenauto raakte het voorwiel van de motor, waardoor deze uit de koers raakte en de bestuurder met zijn hoofd tegen een boom botste. De 50-jarige mej. J. Koops uit Oos terbroek, gemeente Eelde (Gr.), is za terdag dodelijk verongelukt toen zij bij D e Punt bij een motorongeluk was betrok ken. De vrouw reed achter op de motor bij F. J. uit Muntendam (Gr.). In de bocht van de Legroweg tussen De Punt en het Vliegveld Eelde is J. waarschijnlijk door gladheid van de weg geslipt. De duo-pas- sagiere kwam met haar hoofd op de be tonweg en overleed ter plaatse. De be stuurder werd eveneens gewond, maar kon naar,huis terugkeren. De 67-jarige J. H. ter Voorde uit Ter Wolde is in Apeldoorn door een auto aangereden toen hij plotseling met zijn rij wiel nabij de Apeldoornse messenfabriek de Deventerstraat overstak. Hij werd ern stig gewond naar het ziekenhuis gebracht en is later op de dag overleden. Op de hoek Laan 1914Utrechtseweg te Amersfoort is mevrouw A. S. om het leven gekomen, toen de door haar echt genoot bestuurde auto tegen een andere wagen botste. De heer S. kreeg een hersen schudding. Petit-Senn: Zij, die door de godsdienst gescheiden worden, zijn niet godsdienstig. De 23-jarige H. Arfman uit Arnhem is op de Hengelostraat te Enschede met zijn auto tegen een boom gereden. De man was op slag dood. Het echtpaar A. BosboomW. Bosboom- Hoogervorst dat zondag met enkele ken nissen uit Beverwijk naar zijn kinderen ging die te Boxtel in een koloniehuis ver blijven, is met het volkswagenbusje waar mede het met de Bever wij kers meereed te Loenersloot in de Vecht gekomen. De stuurinrichting van het busje was onklaar geraakt. Allen konden worden gered. Mevr. Bosboom kreeg hierbij eei hoofdwonde waarvoor zij naar een ziekenhuis werd vervoerd om te worden verbonden. Nadien kon zij evenwel toch naar huis worden vervoerd. Op de Friese Straatweg bij G r ij p s - kerk is in de nacht van zaterdag op zon dag een bestelauto, die uit de richting Leeuwarden kwam, ter hoogte van de Bosscherweg achtereenvolgens tegen drie bomen gebotst. De auto reed veertig me ter door en botste toen met de linkerzijde tegen een boom. De chauffeur, de 42-jarige slager H. Wiersma uit Groningen, werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. De mede- inzittende J. O., eveneens uit Groningen, kreeg een schedelbasisfractuur en zijn borstkas werd ingedrukt. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar het akademisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om I het leven gekomen 414 personen, van wie 82 kinderen. taais*aaaaaaaaaaaaaaa* OP DE PARKKADE te Rotterdam hebben zich zondagavond ernstige ongeregeld heden voorgedaan. Opgeschoten jongelui hebben er de politie zo in het nauw gedreven, dat er moest worden geschoten. Een van de ergste raddraaiers, de 16-jarige leerling-automonteur L. van der S., is daarby door een kogel in het llnkerdybeen geraakt. Hy is naar het ziekenhuis gebracht, waar operatief moest worden inge grepen. Reeds sinds lang plegen grote groepen opgeschoten jongens, vaak in het gezelschap van meisjes, zich des avonds op te houden voor het gebouw van de tunnel op de Parkkade. Zy maken het de voorbygangers lastig. Er verscheen zondag een radio-surveil lancewagen met twee agenten, waarvan er een de trap opging naar de heuvel in het park. Zijn collega maande de jongelui op de kade aan door te lopen. Plotseling werd de politieman op de kade aangevallen door ongeveer dertig jongens. De agent, die op de heuvel stond, snelde naar beneden om zijn collega te ontzetten. Daarna ging hij naar de radio-wagen om versterking te vragen via de mobilofoon. T or een knaap werd het portier van de auto dichtgegooid met het gevolg, dat het been van de agent bekneld werd. Het bleef niet bij het dicht- werpen van het portier. De 16-jarige J. C. C. voelde zich geroepen het in te trappen. Een inspecteur en zes agenten waren spoedig ter plaatse en slaagden erin schoon schip te maken op de kade. Een rijwiel agent hield nog een oogje in het zeil. Om streeks half tien ontstonden weer moei lijkheden, toen verscheidene knapen uit het park en van andere punten, waar zij zich hadden teruggetrokken, opnieuw de Parkkade opliepen. Toen de rijwielagent maande tot doorlopen kree hij een jas over het hoofd geworpen en drie rad draaiers sprongen op zijn rek. Daarbij was ook Van der S. De politieman was genood zaakt te schieten. Van der S. werd door een kogel in het linkerdijbeen getroffen. ADVERTENTIE Autorijschool L.Vaart 270 - Tel. 18530 Hiernaast reproduce ren wij de tekst van een brief, die Prinses Beatrix richtte aan het bestuur van de Nederlandse Jeugd gemeenschap om haar instemming met de „Actie Toverbal" te betuigen. Landelijk duurt deze campagne ten bate van de Hon gaarse kinderen in de Oostenrijkse vluchte lingenkampen van eind april tot eind mei. Te Haarlem is men zaterdagmiddag begonnen met een enkele dagen durende „bliksemactie" voor dit doel. Zoals reeds eerder bekend werd gemaakt, heeft deze campagne een wed- strijdkarakter, waar omtrent men te zijner tijd nadere bijzonder heden via de radio zal vernemen. Paleis Soeatdijk. Aaa da Kederlandee Jeugd Ceaeensohap. Met veel belangetelliog heb Uc kennis genoaen van de aktie "Toverbal"dia thans onder auspiclSn van. uw vereni ging wordt gevoerd. Ben ieder, die weet hoe ontstellend groot de nood onder de jonga vluchtelingen ie, in het bijzonder onder de jonge Hongaarse vluchtelingen, die nu nog in de Oostenrijk se kaapen verblijven, aal zich geroepen voelen deze aktie enthousiast ta steunen. Sa&rne *11 Ik laags deze »eg uiting geven aan aijn vreugde over het feit, dat de vHederlandse-.jeugd zich hi er voii^inzeten j ki-ïho o p>'dat dit voorbeeld<,ook ,door jongeren^'iniendererlsmdon.rgevolgd- zal'sworden.' Met een ziekenauto werd hij naar het Cool- singelziekenhuis vervoerd. C. en nog acht andere knapen zijn gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De inspecteur en zijn marinen, die opnieuw waren uitgerukt, hebben met de gummi stok de Parkkade leeggeslagen. ADVERTENTIE In 6 tellen versgemalen koffie S met de sensationele nieuwe 1 TOMADO elektrische koffie- g molen voor de fantastisch lage prijs van f 23,50. jj Volgende week overal ver- i krijgbaar. Ililllllllllllllll Dader legt volledige bekent nis af Zaterdagavond is op het terrein „Kyk in de Pot" te Bergen op Zoom het zeventien jarig meisje N. Koopman vermoord. De 23-jarige P. van der B. is als de dader in de loop van de avond door de politie aan gehouden. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Uit het onderzoek heeft de politie de in druk gekregen dat Van der B. het meisje, waarmee hij reeds ruim een jaar verkering had, van het leven heeft beroofd, omdat zij de verkering op uitdrukkelijk verlangen van haar familie wilde beëindigen. Toen Van der B. haar zaterdagmiddag aan het station te Bergen op Zoom afhaal de, toen zij van haar werk te Breda huis waarts keerde, was hij gewapend met een beitel, welke hij speciaal had geslepen en aangepunt. Eerst heeft hij met het meisje een bezoek aan zijn zuster gebracht en daarna is hij met haar gaan wandelen. Bij de kogelvangers op „Kijk in de Pot" heb ben zij vermoedelijk weer woorden gekre gen over het verbreken van de verkering, waarna Van der B. zijn wapen greep.waar- mee hij haar enkele steken in de hals toe bracht. Daarbij heeft hij de halsslagader doorstoken, waardoor het meisje spoedig overleed. De dader is daarop naar zijn kosthuis ge gaan, waar hij zijn kostbaas meedeelde zijn meisje te hebben vermoord. Na de bloed sporen van zijn handen te hebben gewas sen, is hij er vandoorgegaan. In de loop van de avond bezocht hij meerdere café's. De politie, die inmiddels door de kostbaas van de mededeling van Van der B. op de hoogte was gesteld, heeft hem 's avonds om 10 uur in een café aan de Korenbeursstraat kunnen arresteren. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1