Washington verwacht kentering in het ontwapeningsoverleg Koningin en Prins uit Zweden naar Nederland vertrokken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Controle op kernproeven en op wapenopslagplaatsen f Stuurman Cohen Stassen met „verrassing" naar Londen Luisterrijk banket besloot het bezoek LAATSTE NIEUWS Straaljagerpiloot behoedde stad voor ramp Anti-Amerikaanse rel op Formosa RONSON AANSTEKERS Opklaringen Voorbehoud Struikelblok V erkeer songelukken DIT JAAR: 425 DODEN Drie doden in het verkeer Na drie zonnige feestelijke dagen J. J. VAN KOOTEN Solex de eerste en de beste v.a. 349.50 De Franse kabinetscrisis Pleven aangezocht voor formatiepoging A. de Jong kandidaat voor wethouder in Velsen Het woord is aan Negatief besluit 71e JAARGANG No 267 VRIJDAG 24 MEI 1957 302e JAARGANG No 115 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TAIPEI, (UP) Een menigte van 1500 Chinezen heeft vandaag in de Formaanse hoofdstad Taipei de Amerikaanse Ambas sade bestormd en de Amerikaanse vlag neergehaald als protest tegen de vrijlating van een Amerikaans sergeant-majoor, die een Chinese arbeider had gedood. De woedende menigte gooide met stenen en vernielde de ramen van de ambassade. De Chinezen, die donderdag al de Ame rikanen op straat uitjouwden, stroomden vanochtend voor de ambassade samen om te protesteren tegen het vonnis van de krijgsraad samengesteld uit vijf kolonels en drie sergeant-majoors, die gisteren de ser geant majoor Robert Reynolds uit Colo rado vrijsprak van de beschuldiging van doodslag met voorbedachte rade van de arbeider Lioe Tsji-Jan. Reynolds zag Lioe door een raam van zijn woning staan gluren naar zijn vrouw, waarop hij de man in een vlaag van woede doodschoot. De vrijspraak van de Amerikaan werd overal op Formosa aanleiding tot relletjes? Een menigte kwam op het vliegveld van Taipei bijeen om Reynold te molesteren, voordat deze in alle stilte van dit eiland kon vertrekken. MaarReynolds en zijn gezin waren al vertrokken. Een andere menigte dromde voor de ambassade samen, schreeuwend „wij willen de vertegenwoordiger van die barbaarse Amerikanen zien". De Chinezen omringden Amerikaanse journalisten en trachtten hen te slaan. Een correspondent van Associated Press moest met geweld ontzet worden. De menigte rond hem riep: „sla hem dood, sla hem dood" De Chinezen drongen toen op naar de ambassade en haalden de Amerikaanse vlag naar beneden, scheurden hem in stukken en namen die stukken mee, voordat er Chi nese politie-versterkingen waren aange komen. Veertien auto's van de ambassade wer den in brand gestoken door betogers. De politie greep niet in. Twee Amerikanen in de ambassade, die er niet tijdig in slaag den zich in veiligheid te brengen in het souterrain van het gebouw, zijn afgeran seld door de Chinezen die het gebouw be stormd hebben. Het waren de perschef Alexander Boase en de politieke chef Paul Meyer. Hun kwetsuren zijn later in het legerhospitaal behandeld. Het Amerikaanse militaire radiostation heeft alle Amerikanen op Formosa aange raden binnenshuis te blijven. Ook de Chinese autoriteiten op Formosa hebben protest aangetekend tegen de vrij spraak van Reynolds. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Plaatselijk wat regen maar ook flinke opklaringen. Matige, tij delijk krachtige oostelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen Volledige weerrapporten op pagina twee De kernreactor in de tentoonstellings hal van Het Atoom" op Schiphol is kritisch gemaakt. Drie dagen is men bezig geweest met het inbrengen van de splijtstof-elementen in het hart van de reactor. Dat bevindt zich op de bodem van een zes meter diepe tank, die gevuld is met 45.000 liter gedestil leerd water. Dit water fungeert als een beschermende mantel tegen radio actieve straling. Men ziet op de foto het moment, ivaarop met behulp van het afstandsgereedschap het laatste element op zijn plaats wordt gebracht, in het verlichte bassin. Daarmee is de kernreactor in staat gebracht om te werken. LONDEN (UP) In diplomatieke kringen te Londen gaat het gerucht, dat de Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen in Londen, Harold Stassen, maandag verrassende nieuwe Amerikaanse ontwapeningsvoor stellen zal doen. Men brengt deze voorstellen in verband met de kwestie der proefnemingen met kernwapens. Er gaan geruchten, dat de Verenigde Staten zullen voorstellen, dat in Siberië en in het westelijk deel van Amerika een inter nationaal controle-station zal worden opgericht dat waakt tegen geheime proef nemingen. WASHINGTON (Reuter) Verwacht wordt, dat de Verenigde Staten volgen de week op de ontwapeningsbesprekingen te Londen een voorstel zullen indie nen tot een kleine beperking van het aantal wapens als eerste stap in de richting van een algemene ontwapeningsovereenkomst. Van welingelichte waarnemers te Washington wordt vernomen, dat dit is besloten op het Witte Huis tijdens de vergadering van president Eisenhower met de leden van de nationale veilig heidsraad. Dit plan zou inhouden, dat wapens uit de nationale voorraden zullen worden overgedragen aan internationale inspectiedepots, die onder toezicht zou den moeten komen van een UNO-orgaan. Onder de wapens zouden vliegtuigen, onderzeeboten en andere schepen, tanks, geleide projectielen en artillerie vallen. Volgens de waarnemers te Washington zijn de vijf mogendheden die te Londen over ontwapening beraadslagen, van oor deel, dat aan een eerste, beperkte overeen komst over ontwapening meer landen moeten deelnemen, wil de overeenkomst doelmatig zijn. Verder wijzen de waarnemers, die veel voorbehoud in acht nemen bij commen taar op de vooruitzichten, erop, dat de Sovjet-Unie heeft meegedeeld te willen onderhandelen over een beperkte, gedeel telijke overeenkomst. In Washington is men over het algemeen van mening, dat er besloten is een krachtige poging te doen de Sovjet-Unie inzake het ontwapenings- vraagstuk „halverwege" tegemoet te ko men. De verklaring, die Eisenhower woensdag op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft afgelegd en die Stassens opti mistische visie volledig lijkt te steunen, heeft in vele kringen te Washington de mening doen postvatten, dat de eerste grote kentering in het oude ontwapenings- vraagstuk wellicht op handen is. Deze ken tering kan misschien ter sprake komen bij de behandeling van de kwestie van de vermindering van de strijdkrachten tot een van te voren overeengekomen niveau en de kwestie van de overeenkomst inzake de vermindering van de wapens van het klassieke type. Het voornaamste struikelblok blijft ech ter de kwestie van de inspectie en de con trole. De Amerikaanse minister van De fensie, Charles Wilson, heeft op een bij eenkomst van de subcommissie voor toe wijzingen van de Senaat verklaard dat er naar zijn mening geen werkelijke grond bestaat om aan te nemen dat het inter nationale gevaar verminderd is. Hij zei dat het voorstel om de begroting voor de fensie voor het komende fiscale jaar met 2.587 miljoen dollar te besnoeien „in feite neerkomt op een onverstandige wedden schap met de veiligheid van de natie als inzet". Volgens Wilson bestaan er in Europa en het Verre Oosten nog talrijke moeilijke, onopgeloste vraagstukken. „De gevechten in het Nabije Oosten zijn gestaakt, maar de problemen in dit gebied zijn niet op gelost. Tegen de tijd dat de begroting voor defensie bij het Congres wordt ingediend, kunnen wij geplaatst worden tegenover nieuwe, moeilijke toestanden in het Nabije Oosten of elders", aldus Wilson. Hij ver klaarde dat zijn standpunt gedeeld wordt door de commissie van stafchefs. Tengevolge van verkeersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 425 personen, van wie 87 kinderen. De zevenenzestigjarige K. Vinke uit N i e u w-V e n n e p, die op 18 mei op de Venneperweg, toen hy op zyn bromfiets de weg overstak om naar zijn huis te rijden, door een auto is aangereden en naar de Ursula-kliniek te Wassenaar is overge bracht, is donderdag overleden. Het 3-jarige dochtertje Wietske van de familie Veldman te D r o n r ij p, is toen het kind met een autoped tussen de dorps kern en de brug over het Van Harinxma- kanaal de weg overstak aangereden door een tankauto. Enkele ogenblikken later is het kind overleden. Op een afgesloten bouwterrein aan de Meteorenstraat te Enschedé is het acht jarig jongetje W. R. Crietee door een vrachtauto overreden. Het kind overleed vrijwel onmiddellijk. De chauffeur was bezig zijn auto achterwaarts het terrein op te rijden toen het jongetje op een treeplank sprong en enkele meters meereed. Het kind is er daarna afgesprongen of afgevallen en kreeg een voorwiel van de auto over het lichaam. MET EEN TAPTOE, gespeeld door de Marinierskapel werd donderdagavond het gala-banket, gegeven door Koningin Juliana en Prins Bernhard in het be roemde Grand Hotel van Stockholm be sloten. De taptoe besloot tevens het statiebezoek. Het vorstelijk paar is heden om 11.10 uur onofficieel vertrokken van CJ 'O cl door het Zweedse koninklijke paar. Het Koninklijke Nederlandse paar OCCCXXXXXXXXXXXXJOOOOOOOl DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S het .vliegveld Bromma, uitgeleide gedaan inkliik heeft het vermoeiende programma ken nelijk met genoegen uitgevoerd en het werd overal met grote belangstelling en genegenheid begroet. Dit werd ook dui delijk gedemonstreerd, toen de Koningin donderdagmorgen zich buiten Stockholm begaf voor het bezoek aan de industrie stad Södertalje, 37 km ten zuiden van de Zweedse hoofdstad, waar bijna de gehele bevolking van ruim 30.000 zielen op de straat was om de Nederlandse vorstin te zien. Toen Koningin Juliana en Prins Bernhard donderdagmiddag het oude kasteel Grips- holm bezochten, wachtte hun daar een ver rassing. Na de lunch met de Zweedse ko ninklijke familie in een van de historische salons werden zij door koning Gustaaf uit genodigd voor een korte voorstelling in het kleine ronde theatertje, dat in een van de ronde torens van het kasteel is gebouwd. Zij hoorden hier aria's uit Mozart's „Figa ro's Bruiloft", gezongen door artiesten van de Stockholmse opera. Van Gripsholm, welks rode bakstenen torens in het blauwe water van het Maler Meer spiegelden, ging het vorstelijke gezelschap rechtstreeks naar het Nationale Museum in Stockholm, waar zij door een belangstellende menigte met een driewerf hoera werden begroet. De Prins nam hier afscheid om zich opnieuw voor zijn keelaandoening naar een arts te begeven. Musetimbezoek De vorstelijke gasten verbleven bijna een uur in het museum en Koningin Juliana werd daarbij rondgeleid door de directeur, dr. Otto Sköld, met wie zij zich in de Rem- brandtzaal lange tijd alleen onderhield. Na afloop zei dr. Sköld: „De Koningin weet evenveel over Rembrandt als ikzelf". Bij zondere aandacht trok het grote Rem- brandtdoek „Claudius Civilis", een van de waardevolste bezittingen van het museum. Staatsiebanket Om acht uur donderdagavond is in het Grand Hotel aan de Strandweg in Stock holm het Nederlandse staatsiebanket be gonnen, dat de luisterrijke afsluiting van drie zonnige en feestelijke dagen in de Zweedse hoofdstad was. De Strandweg, an ders een centrum van bruisend verkeer, was geheel afgezet, toen de honderd gasten, die voor het banket waren genodigd, aan kwamen. Voor de ingang van het hotel was een Nederlandse wacht van mariniers in gala-uniform opgesteld. Het banket vond plaats in de gouden zaal van het hotel, een hoge pronkzaal met vergulde zuilen, waar tussen kostbare gobelins hingen en die een rijk geornamenteerd barok plafond schra gen. Geschenk naar het hart Voor de zetel van de Zweedse koning stond een kleurrijk bloemstuk van orchi deeën. Koning Gustaaf is een hartstochte lijk verzamelaar van orchideeën en dit zeldzame bloemstuk was dan ook tevens bedoeld als een vorstelijke gift aan de gastheer; het bevatte namelijk juist die zeldzame soorten orchideeën, welke tot dusver aan de verzameling van de koning ontbraken. Aan de hoofdtafel nam Koningin Juliana gekleed in een avondkleed van lichtblauw lila chiffon, plaats tussen koning Gustaaf en prins Bertil. De Zweedse koning droeg de uniform van generaal der luchtmacht. Rechts van de koning zat koningin Louise in lichtblauw satijn met bloemen van zil verborduursel en Prins Bernhard in de uni- vorm van admiraal. Voorts zaten aan de hoofdtafel de prinsessen Sybilla, Marga- rethe en Desirée, minister-president Erlan- der, minister Luns, de hofdame mevrouw Van Wickevoort Crommelin en de hertog van Söderland. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Unden, had zich laten verontschuldigen daar zijn kleinzoon bij een val van een rots om het leven was gekomen. Taptoe tot slot Toen het strijkje, bestaande uit leden van de Marinierskapel, de volksliederen had gespeeld, traden vierentwintig in tra ditionele gala-uniformen gestoken lakeien aan om de „Medaillons Neva" op te dienen. Verder omvatte het menu: „tortue claire au madeira, „delices de turbotin polignac", „jambon braise aux primeurs", „asperges de westlande", biscuits glacé princesse", „friandises et fraises". Het strijkje speelde walsen en een menuet van Mozart, een stuk van de Zweedse componist Frederik- sen en Nederlandse dansen. Het weelderige festijn, waarbij geen tafel redevoeringen werden gehouden, duurde tot elf uur. Buiten het hotel blies intussen de mariniersband van „De Zeven provin ciën" met een taptoe, die bijzonder veel belangstelling trok het staatsiebezoek ten einde. ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 Prins Bernhard en koning Gustaaf Adolf, koningin Louise en Koningin Juliana in de loges van het theater in Gripsholm, waar het koninklijk Zweeds theatergezelschap een voorstelling ver zorgde bij gelegenheid van het bezoek dat onze vorstin en de prins aan Zweden hebben gebracht. ADVERTENTIE PARIJS (UP) In Parys wordt ver nomen, dat president Coty de oud-premier René Pleven, een politicus van de „midden weg", verzocht heeft om te trachten een regering te vormen. Coty zou Pleven echter pas definitief als kabinetsformateur aanwijzen, als deze vol doende aanmoediging krygt van de 13 party-groeperingen in de Nationale Ver gadering om een regering te vormen. CRESTVIEW (UP) Een straaljager piloot van de Amerikaanse luchtmacht, kolonel Hinton, heeft het stadje Crestview in Florida donderdagmiddag voor een ramp behoed door met zyn ügen vliegtuig vlak voor een brandende onbemande straaljager te gaan vliegen die in het centrum van de stad dreigde neer te storten. Hinton en de piloot van het tweede toe stel, kapitein Morris, waren beiden met hun Super Sabres opgestegen voor een vlucht naar Las Vego„, toen Morris' ma chine plotseling in brand vloog. De vlieger was genoodzaakt van zyn schietstoel ge bruik te maken en landde ongedeerd op enkele kilometers buiten Crestview. Zijn straaljager echter koerste in een zee van vlammen op het centrum van de stad af. Hinton dook toen met zyn eigen machine onder de brandende straaljager door, ging ervoor vliegen en manoeuvreerde zodanig met de sterke luchtstroom en de uitlaat gassen, dat het andere toestel van richting veranderde en even buiten de stad te pletter viel naast een onbewoond huis. Door de gezamenlijke raadsfracties der C.H.U. en A.R. wordt als kandidaat voor de opengevallen wethouderszetel in het Vel- sense college als gevolg van de benoeming van de vanmorgen als zodanig beëdigde heer J. C. Aschoff tot burgemeester van Rozenburg, voorgesteld de heer A. de Jong, raadslid vooi de A.R.-partij in Velsen. Shakespeare: Niets is op zichzelf goed of kwaad, maar onze gedachten maken het zo. De regering heeft, op het gebied van de in ons land zo dringend nodige verbetering der verkeerstoestanden, opnieuw een nega tief besluit genomen. Opnieuw, want het is helaas niet de eerste keer dat wij iets der gelijks moeten signaleren. Het jongste ne gatieve besluit ten aanzien van deze - niet slechts voor de veiligheid maar ook voor de economie uiterste belangrijke - sector van onze nationale samenleving geldt, zoals men heeft gelezen, de oeververbindingen tussen Noordholland boven IJ en Noord zeekanaal en de rest van Nederland. Dat Amsterdam daarop heeft gereageerd met „diepe teleurstelling, verbittering, veront waardiging en boosheid", zoals een der hoofdstedelijke bladen schrijft, kan men zich gemakkelijk ••oorstellen. Want voor Amsterdam is dit besluit van de ministerraad niet minder dan een slag in het gezicht, een slag die men (nogal on handig) heeft gepoogd enigszins te ver zachten door hoofdambtenaren van Ver keer en Waterstaat enkele dagen tevoren te laten verklaren, dat zovéél oeververbin dingen als waarnaar gestreefd werd - IJ-, Hem- en Coentunnel naast de nu bijna vol tooide Velser tunnel en Schellingwouder brug toch écht niet helemaal nodig wa ren. Die manoeuvre was daarom onhandig omdat zij het vermoeden wekte, dat het departement van plan was te gaan afdin gen, hetgeen op zichzelf de gemoederen der Amsterdammers al prikkelde: toen daarop de mededeling volgde, dat het in 't geheel niet de bedoeling was, af te dingen, maar dat de hele transactie werd geannuleerd, was daardoor de ergernis des te groter! Het ligt voor de hand, dat men vooral in de hoofdstad zeer geschokt is door dit kabinetsbesluit, want men had daar terecht verondersteld, dat het jarenlange gezeur en gemarchandeer over de bouw van de IJ- tunnel nu eindelijk was afgelopen en dat die tunnel tenslotte werkelijkheid zou wor den. Even terecht staan de Amsterdammers op het standpunt, dat de IJ-tunnel voor hun stad en voor hun handel een levens belang is en dat de twee andere geprojec teerde tunnels slechts in geringe mate voor de belangrijkheid van de IJ-tunnel onder doen. Maar het vraagstuk van de oeververbin dingen is niet alléén voor Amsterdam (en voor Zaandam) van grote betekenis. Het bouwen of niet bouwen van de drie tunnels zal ook zijn terugslag doen gevoelen op de gehele verkeerssituatie rondom de IJmond. De in-gebruik-neming van de Velser tun nel, zonder dat er behoorlijke voorzienin gen zijn getroffen voor de daarbij behoren de royale aan- en afvoerwegen, zal voor dit gebied toch al genoeg moeilijke proble men scheppen. Zolang de randwegen nog alleen op kaarten bestaan, zal het snelver keer, dat van de Velser tunnel gebruik maakt, in steeds toenemende mate door de drukke binnenstad van Haarlem razen, voortdurend groter gevaar opleverend voor voetgangers en fietsers en tevens voor Haarlems kostbaar bezit aan oude cultuur monumenten. Als de andere oeververbindingen er zou den komen, zou de bevolking van Kenne- merland zich althans hebben kunnen troos ten met de gedachte, dat over enige jaren de .taak van de Velser tunnel tenminste in hoofdzaak beperkt zou blijven tot het die nen van dat verkeer dat van nut is voor de Hollandse kuststrook benoorden en bezui den het Noordzeekanaal. Die taak zou op zichzelf al omvangrijk genoeg zijn en zou alleen naar behoren kunnen worden ver wezenlijkt indien de tunnel niet als op zichzelf staand einddoel zou worden be schouwd maar zijn practische functie zou kunnen vervullen als schakel in een reeks moderne verkeerswegen. Worden de plannen voor de bouw der andere tunnels nu in de (toch al zo boorde volle) regerings-ijskast gestopt, dan moet Kennemerland er op rekenen, van dag tot dag méér een doorgangskanaal te worden voor alle snelverkeer dat zich beweegt tus sen westelijk Nederland en België ener zijds en niet slechts noordelijk Noordhol land, maar bovendien Friesland. Gronin gen, Noord-Duitsland en Scandinavië an derzijds. De brug bij Schellingwoude zal dan voornamelijk het meer locale verkeer tussen het noorden van Noordholland en het midden en zuiden des lands opvangen. Economische voordelen van enige be tekenis zullen Haarlem, de IJmond en de rest van Kennemerland van dit snelverkeer, dat er doorheen zal ijlen, niet kunnen ver wachten. Daarentegen kan men er wél van op aan, dat de overbelasting der op de Vel ser tunnel aansluitende wegen, die onher roepelijk in het vooruitzicht komt als er geen tweede en derde tunnel worden ge bouwd, allerlei ongewenste problemen voor dit toch al zo dicht bevolkte gebied en voor zijn nog overgebleven recreatie-mogelijk heden zal scheppen. In zo verre is er ook voor Kennemerland wel reden tot bezorgdheid over de gevolgen van het anti-tunnel-besluit. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1