Mode f T.E.E. toppunt van comfort en snelheid Groen &Co Bedrijfsleven moet zich bezinnen op consequenties van Euromarkt VACANCES Reclamebureau voor duizenden gedupeerd door knoeierijen Grote veranderingen in structuur van maatschappelijk bestel URBACH Gevangenisstraffen geëist tegen twee leden van het personeel Prof. Z ijls tra tot Chr. werkgevers: „Saint Joan" in Filmweek Den Haag Griep slaat over naar Noord-Sumatra Muziekfestival in Santpoort Sigarenwinkeliers over de regeling der winstmarge Velsen neemt afscheid van wethouder Aschoff Kerkelijk Nieuws Dat is de prijs van de fijne zachte 300 veis toiletrol HAARLEMSE RECHTBANK Amsterdamse café's langer geopend in zomerseizoen Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Zeepost VRIJDAG 24 MEI 1957 „Onze binnenlandse economische verhoudingen stellen onze ondernemers voor grote problemen. Na jaren van doorgaande expansie moeten de teugels wat worden aan gehaald. Ondanks alle moeilijkheden moet toch worden gezegd, dat ook voor de onder nemer veel moeilijker situaties denkbaar zyn dan die waaronder hij thans moet leven en werken. Bedrijfsleven en overheid vragen zich op dit ogenblik met name af, of de maatregelen, die thans zijn genomen, of zullen worden genomen, voldoende zijn om de situatie te cureren." Dit zei de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, gisteren in de jaarvergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, die te Scheveningen werd gehouden. De minister zei verder dat de feiten niet geheel duidelijk zijn. Het prijsniveau is tot op heden opmerkelijk rustig gebleven, het indexcijfer van de kosten van levensonder houd is voor de vijfde achtereenvolgende maal 110. De invoer is in april met een fors bedrag teruggelopen, weliswaar de export ook, maar in mindere mate, zodat het dekkingspercentage verbeterde. Hier en daar zijn enige lichte tekenen van ont spanning op de arbeidsmarkt. De algemene financiële toestand blijft zeer gespannen. „Wij moeten echter niet „hei" roepen, vóór 'wij over de brug zijn en dat is zeer bepaald nog niet het geval," aldus prof. Zijlstra. Euromarkt Door de Euromarkt zal zich voor vele bedrijfstakken een geheel nieuw concur- rentiepatroon ontwikkelen. De minister zag zeer wel vele bezwaren, die aan het thans ontworpen Euromarktverdrag zijn verbonden en had vele dingen heel graag heel anders gezien. In de aanvankelijk soms zeer critische beoordeling van de Euromarkt klonk sterk het geluid door: laten wij met die gemeenschappelijke markt niet doorgaan, maar ons uitsluitend concentreren op de vrijhandelszone. Daar naast is vaak gesteld, dat de vrijhandels zone een zeer goede aanvulling - in menig opzicht een belangrijke correctie - op de onvolkomenheden van de gemeenschappe lijke markt zou zijn. In de laatste tijd wordt daarnaast nog een ander geluid ge hoord: laten wij, zo zegt men, ons beperken tot de gemeenschappelijke markt en ons niet aan de gevaren van de vrijhandels zone blootstellen. De Nederlandse regering heeft steeds het tweede standpunt ingeno men. Het bedrijfsleven zal er goed aan doen vooral ook bedrijfstakgewijze, na te gaan, welke de vermoedelijke consequenties zul len zijn van het samentreffen van gemeen schappelijke markt en vrijhandelszone. Een goed samenspel tussen overheid en be drijfsleven is hier zeer gewenst, zo meende de minister. Veranderingen Grote veranderingen voltrekken zich in de structuur van ons maatschappelijk be stel. Hoe houdt de ondernemer, hoe houdt de ondernemingsgewijze produktie zijn plaats in een bestel, dat veel meer dan vroeger allerlei bindingen vertoont en moet vertonen? Algemeen aanvaard wordt, dat de staat een belangrijke leidinggevende taak heeft in het economische leven, aldus prof. Zijlstra. Overheidsdaden kunnen van belangrijke invloed zijn op de financieel- economische positie van groepen in de samenleving. Maar deze groepen hebben zich inmiddels in belangrijke mate georga niseerd. Zij kunnen zich laten voelen, zij kunnen zich laten horen en zij doen dat ook. Het levensgrote risico, dat wij hierbij ADVERTENTIE ONS GROTE SUCCES EEN CIRKELROK die u zo kunt uitknippen. Stoflengte 3.60 mtr., onderwijdte 6 mtr. Een bijzonder dessin, dat iedereen kan dragen in groen, tomaat, rood, raf, grijs PER COMPLETE ROK 17.95 Gen. Cronjéstr. 39, Haarlem, Tel. 17245 De selectiecommissie, welke uit een to taal van ongeveer 40 ingezonden speelfilms en 50 documentaires een keuze zal maken met betrekking tot de films, welke zullen \yorden vertoond gedurende de „Interna tionale Filmweek Den Haag 1957" in het Mctropole-Tuschinski Theater te Den Haag, is thans vrijwel gereed gekomen met haar werkzaamheden. Op de navolgende films, voorkomende in de uiteindelijke keus,kon reeds voor ver toning in de „Filmweek" beslag worden ge legd: „Saint Joan", onder regie en produk tie van O. Preminger; met Jean Seberg, Richard Widmark, Richard Todd, John Gielgud en Anton Walbrook. „High Tide at Noon", regie Philip Leacock; met Betta St. John en William Sylvester en „Celui qui 'loit mourir", regie Jules Dassin met Jean Servais. In de week van 14 tot en met 23 juni, gedeeltelijk samenvallend met de „Inter nationale Filmweek Den Haag 1957", zul len in het Kurhaus Cabaret te Schevenin gen demonstratievoorstellingen worden ge geven van films, opgenomen en geprojec teerd volgens het onlangs ontwikkelde Philips Todd-ao systeem. Gelijk men zich zal herinneren, gaat dit Amerikaanse systeem, waarvoor de Neder landse industrie de benodigde projectors construeerde, uit van een filmbreedte van 70 mm inplaats van de „klassieke" 35 mm. Het beeld wordt met een grote-hoek-lens van 128 graden opgenomen en in dezelfde verhouding geprojecteerd op een gebogen doek, dat de toeschouwer als het ware om- spapt en hem daardoor in het gebeuren meeneemt. Deze illusie wordt verder nog versterkt door een zevenbands geluidsy steem, door een met raffinement gecon strueerd luidsprekersysteem weergegeven. Het Todd-systeem gaat derhalve veel verder dan de tot dusver in de praktijk ge brachte grootbeo''-' m-niecties op brede doe ken. De voorstellingen in het Kurhaus Caba ret zullen zowel des ochtends als des mid dags en des avonds plaats hebben. lopen, is, dat het politieke handelen teveel onder de invloed komt van georganiseerde belangengroepen. Het gevaar is groot, dat de grootste groep het willigste oor krijgt. Dat mag niet en dat hoeft niet. Het was de vaste overtuiging van de minister dat alleen principiële bezinning onze maatschappij kan doen ontsnappen aan een belangenstrijd van allen tegen allen. Het bestaansrecht van de christelijk- politieke en maatschappelijke organisatie was naar zijn mening thans duidelijker dan ooit. Tenslotte zei de minister het te be treuren, dat de protestants-christelijke or ganisaties niet een standpunt hebben weten in te nemen in het jongste overleg in de Stichting van de Arbeid. Critiek op loonoverleg Tevoren had de voorzitter van het ver bond, de heer A. Borst Pzn., in zijn ope ningsrede ook enige woorden gewijd aan dit overleg. „Daar het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid in de laatste jaren niet direct heeft bijgedragen tot het bevorderen van de goede betrekkingen tussen werk gevers en werknemers, ben ik van mening, dat ook op dit punt de Stichting van de Arbeid zichzelf heeft overleefd en dat de vaststelling van het meest wenselijke ge middelde loonniveau in ons land geheel in de publiekrechtelijke sfeer van de Sociaal- Economische Raad dient te geschieden" zei hij. De gecoördineerde loonpolitiek heeft vol gens de heer Borst niet kunnen verhinde ren, dat ook in ons land van een kruipende inflatie moet worden gesproken. Ook al dient de oorzaak hiervan naar zijn mening minder te worden gezocht in het systeem van loonvorming, dan wel in een onjuiste uitvoering van het systeem, niet kan wor den ontkend, dat het hanteren van niet verantwoorde criteria of het op niet ver antwoorde wijze toepassen van op zichzelf juiste criteria in een stelsel van gecoördi neerde loonvorming ernstige en ingrijpende consequenties voor de volkshuishouding in houdt. Het loonbeleid De voorzitter was van oordeel dat men eventuele loonmaatregelen niet moet kop pelen aan de ontwikkeling van het natio nale inkomen per hoofd van de bevolking, doch aan het verloop van de arbeidspro- duktiviteit en aan veranderingen in de ruilvoet. Deze norm zal men consequent moeten toepassen en niet mogen overstap pen op een andere norm, waarbij de lonen, ongeacht de ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit, worden gekoppeld aan de kosten van levensonderhoud. Het door el kaar hanteren van beide normen moet ver werpelijk worden geacht, omdat zulks in een tijd van hoogconjunctuur onherroepe lijk tot looninflatie zal leiden. Een eenmaal gekozen norm zal men niet alleen consequent, doch ook juist moeten toepassen. Sedert oktober 1954 hebben de loononderhandelingen in de Stichting van de Arbeid telkenmale er toe geleid, dat de uitkomsten van de S.E.R.-norm, welke in de S.E.R.-adviezen meestal niet volledig werd geconcretiseerd, in het overleg in de Stichting van de Arbeid in niet onaanzien lijke mate werden verhoogd. Sprekende over de dwingende macht van de staat noemde de heer Borst de voorge stelde huurblokkering een symptoom daar van. Het gaat er om de huiseigenaren zo danig te leiden, dat zij zich in de concur rentiestrijd met nieuwe woningen staande kunnen houden. Dit is een volkomen ge brek aan vertrouwen in het vrije maat schappelijke leven. Bij aanneming van dit voorstel wordt een stukje staatssocialisme aanvaard, aldus de heer Borst. „U keek mij zo aan bij die passage over huurblokkering en u weet wat er in mij omging," zei minister Zijlstra hierop. „Ik kan daar thans niet op ingaan (algemene vrolijkheid) maar ik zou wel eens een catalogus willen opmaken van de dingen, die in de afgelopen dertig jaar als een stukje staatssocialisme zijn aangemerkt en die thans algemeen zijn aanvaard." Na de lunch hielden prof. ir. J. J. de Jong en prof. dr. T. P. van der Kooy, hoogleraren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, referaten over de ondernemer en de poli tiek. DJAKARTA (Reuter) De griep-epide- mie in Zuid-Oost Azië zou volgens donder dag uit Djakarta ontvangen berichten thans naar Noord-Sumatra zijn overgeslagen. Radio-Medan maakte bekend, dat het provinciale bestuur van Noord-Sumatra met functionarissen van de gezondheids dienst confereert over maatregelen ter voorkoming van verdere verspreiding dei- ziekte. Alle scholen zijn voor een week gesloten, de middagvoorstellingen van de bioscopen zijn verboden en ook de zwembaden kregen opdracht tot sluiten. Op Singapore en op Malakka is de epi demie thans aan het afnemen. Minstens twintig mensen zijn daar aan de ziekte bezweken. De sectie muziek van de Velser gemeen schap houdt zaterdagavond 25 mei haar derde festival in het Rijkenspark in Sant poort. Deelnemende verenigingen zijn: Hoogoven-Harmonie, IJmuider Harmo nie, het Jeugdorkest van de IJmuider Har monie, de christelijke muziekvereniging „Wilhelm!ia" te IJmuiden, de r.k. harmo nie „Sint Caecilia" uit Velsen-Noord, de r.k. harmonie „Soli Deo Gloria" uit Drie huis, de fanfare „Wilhelmina" uit Sant poort. Aan het festival gaat een stertocht, van tamboerkorpsen der aangesloten ver enigingen vooraf. Tijdens de te Rotterdam gehouden lan delijke vergadering van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers, is door de afgevaardigden uit alle delen van het land ernstige ontstemming geuit over de huidige regeling van de winstmarge na de laatste prijsverhoging. Deze ontstemming vindt haar oorzaak in de binnenkort stijgende lasten door huur verhoging en premie oudedagsvoorziening. Hierdoor zullen vele sigarenwinkeliers, die thans met moeite een bestaan uit hun zaak kunnen putten in zeer grote moeilijkheden geraken, aidus werd opgemerkt. In een re solutie is de minister van Economische Za ken nog eens aan de zeer grote moeilijk heden voor sigarenwinkeliers herinnerd. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Treslong in Hillegom was gisteravond het middelpunt van een show, georgani seerd door de N.V. Confectie Industrie Noordwijk te Haarlem. Het personeel honderdzestig meisjes met introducees konden nu eens zien hoe de japonnen, waaraan zij dag in dag uit hun krachten wijden, het in de praktijk doen. Ook de dertig personeelsleden van de vestiging in Heerhugowaard waren aanwezig bij el kaar een enthousiast publiek, dat spontane applausjes weggaf, en terecht! Wat deze Haarlemse confectiefabriek te bieden heeft is een keur van draagbare en betaalbare jurkjes, die op charmante wijze zijn afge stemd op de nieuwste tendensen in de mode. Bijzonder succes oogstte een "zomerjurk met gedrapeerde ceintuur van Boussac- katoen, die op een onlangs op Corsica ge houden show met tweehonderd inzendin gen uit alle delen van de wereld tot de tien best beoordeelde behoorde. Veel modellen uit de collectie voor aan staande winter werden getoond: rechte jurken met jasjes in de floulijn voorzien van enigszins afstaande kragen en voorts chemisiermodellen van wollen stof, witte jersey of draion (een 100 percent synthe tische vezel) in een mooi imprimé dessin in nuances van paars en blauw. Van de cocktailjurkjes willen we vooral het zachtrose met witte organza toiletje noemen, romantisch doorweven met zilve ren lurexgarens en gecompleteerd met een organza cocktailmantel. Liefst vier bruiden tegelijk traden voor het voetlicht, meest in korte japonnen van kant of van tulle met flockprint, die steeds j meer opgang maken, vooral in het westen van ons land. Mèt bolero zijn het ingeto gen bruidsjaponnen, zonder bolero feest jurk j es voor na de grote dag. Ook buiten onze grenzen, met name in Denemarken, zijn deze Haarlemse bruidsjaponnen zeer gewild. Terwijl Koningin Juliana met het pot lood in de hand toeziet, zet koning Gustaaf Adolf van Zweden zijn naam in een van de marmeren platen die in de Zweedse Scania Vabisfabrieken een blijvende herinnering aan het konink lijk bezoek zullen vormen. (ANP Telefoto) In verband met de benoeming per 1 juni a.s. van de heer J. C. Aschoff, wethouder der gemeente Velsen, tot burgemeester van Rozenburg, is er een spoedeisende verga dering van de raad op woensdag, 29 mei, te 19.30 uur, ten gemeentehuize van Velsen uitgeschreven. Tijdens deze bijeenkomst zal gelegenheid bestaan van de vertrekkende wethouder afscheid te nemen. Gercf. Kerken Beroepen te Bozum J. Pasveer, kand. te Coevorden. Tweetal te Amersfoort (4de pred.pl.): nu-, clr. J. Ozinga te Lunteren en R. Ypma te Emmen. Geref. Kerken art. 31 Bedankt voor Bussum W. van der Lingen te Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gouda M. Vlietstra te Eem- dijk; te Woerden B. Bijleveld te Noordeloos. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Winschoten J. Segaar te Schiedam. ADVERTENTIE VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POPLA (Van onze vervoersredacteur) „Deze T.E.E.-treinen zijn niet alleen het symbool van het samengaan van commer cie en techniek, maar ook van de wil tot vérgaande samenwerking der Westeuro- pese spoorwegen en daarmee van de West- europese samenwerking in het algemeen." Deze woorden sprak de presider.t-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, donderdagmorgen in de DE-E002, het treinstel waarmee op het railcircuit in de Randstad Holland een voorproefje werd gegeven van de rijkwali- teiten en het comfort van deze nieuwe verschijning op de ijzeren weg. De heer Den Hollander begon zijn toespraak onmiddellijk na het vertrek in Utrecht. De trein was Woerden al voor bij toen hij was uitgesproken. Deze snel heid werd teweeggebracht door het ge zamenlijk vermogen van de dieselmotoren, dat drieëntwintighonderd paardekrachten bedraagt, maar de passagiers hebben min der op de techniek gelet tijdens de korte rit langs Rotterdam, Den Haag en Haar lem naar Amsterdam dan wel op de vele kleine snufjes waaraan de reizigersaccom modatie in deze treinen zo rijk is. Om maar enkele voorbeelden daarvan te noemen: men kan op een knop drukken in de arm leuningen van de fauteuils om naar believen lui of rechtop te gaan zitten, men kan op een knopje drukken in het bagagenet en er flitst een klein, gericht leeslampje aan, men kan aan een handle draaien en de zonwering zakt tussen de dubbele ramen. Voor de luchtverversing zorgt een perfecte „airconditioning". Er is ook een toiletkamertje met verstelbare spiegels en aansluiting voor elektrische scheerapparaten. Het overige comfort be staat hierin, dat men zijn jassen en andere kledingstukken kwijt kan in de garderobes op de balkons van de trein. En wat de bediening betreft: deze kan van het keukenrijtuig uit in een speciale restauratieafdeling geschieden en op de plaats waar men zelf gezeten is. De mo derne, geheel elektrisch ingerichte keuken is er op ingesteld om aan hoge culinaire eisen te kunnen voldoen. De doorlopen tussen de personenrijtuigen zijn aan de zij kant der rijtuigen gebouwd, in tegenstel ling tot de conventionele manier, waarbij men in de aslengte van het ene rijtuig in het andere stapt. Hierdoor zijn ruime en- trées ontstaan, die er toe bijdragen de hele trein het karakter van een rijdende salon te verlenen. Wat betreft de vouwbalgen tussen de vier rijtuigen in, deze zijn geheel gemaskeerd door grijze wanden waardoor men nauwelijks merkt, dat men in het volgende rijtuig komt. Verder zijn de pas sagiersafdelingen en de entrees uitstekend geïsoleerd tegen geluids- en temperatuurs- invloeden. Het stof kan niet in de rijtuigen doordringen. De verlichting geschiedt in direct door T.L.-buizen en verder is er dan een geluidsinstallatie voor mededelingen aan de reizigers. De heer Den Hollander hield daardoor gisteren zijn toespraak. De vier rijtuigen zijn ook onderling ver schillend naar type en bestemming. Hel eerste rijtuig is geheel ingericht als motor rijtuig met bagageruimte en een comparti ment voor douaneambtenaren. Het tweede rijtuig is een rijtuig met compartimenten indeling. Het derde rijtuig bestaat gedeel telijk uit een salonafdeling waar ook aan tafeltjes de maaltijden en verversin gen kunnen worden geserveerd en een restauratieafdeling met de reeds genoem de keuken. Het laatste rijtuig is een zoge naamd salonrijtuig waarin tweeënveertig reizigers kunnen plaatsnemen. De drie verschillende voor reizigers bestemde rij tuigen zijn in zeer smaakvolle, onderling verschillende kleuren uitgevoerd. Wij hebben reeds gemeld, dat de T.E.E.- treinen met ingang van 2 juni gaan rijden en zeventig Europese steden zullen ver- De Haarlemse rechtbank heeft twee za ken behandeld tegen vroegere employé's van een bureau voor marktonderzoek en reclame, gevestigd te Haarlem. Beiden wonen in Den Haag. Tegen een tweeën- vijftigjarige kantoorbediende, verdacht van valsheid in geschrifte, werd een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den geëist en tegen een vijfendertigjarige bediende een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk. De oudste verdachte was in 1953 in dienst van het bedrijf getreden, dat zich bezig houdt met het verspreiden van re clamefolders in het gehele land. In vele plaatsen zijn agenten aangesteld, die in opdracht van het Haarlemse bureau fol ders huis aan huis bezorgen. De verdachte was in 1956 belast met de afwikkeling der zaken met de agenten en met de afreke ning. De agenten moesten, als zij een op dracht hadden ontvangen folders ver spreiden, op een formulier invullen welke werkzaamheden zij hadden te verrichten en welke de vermoedelijke inkomsten zou den zijn. De verdachte zorgde er voor, dat de verdiensten uitbetaald werden via de bank, met een postwissel of per giro. Aan de rechtbank deelde de verdachte mee, dat hij de formulieren vervalste; hij vulde in, dat de agenten meer werkzaam heden verrichtten dan in werkelijkheid. Dat betekende dat hogere bedragen be schikbaar moesten worden gesteld. De ver dachte ontving van de boekhouder van het bureau het op het formulier vermelde be drag, maar hij betaalde aan de agenten het bedrag uit waarop zij recht hadden. Daardoor kwam hij in het bezit van aan zienlijke bedragen. Moest later de juiste kwitantie getekend worden dan kreeg hij assistentie van de jongste verdachte. Deze ontving voor zijn hulp geld. Aan beide verdachten waren twee feiten tenlastegelegd. Over het bedrag dat zij ten onrechte geïnd hadden liepen de meningen uiteen. De oudste verdachte schatte het bedrag tussen de tien- en vijftienduizend gulden. De accountant van het bureau was bij een voorlopig onderzoek tot een bedrag van f 23.000 gekomen en de direc teur-eigenaar van het bureau meende, dat f 40.000 ten onrechte was uitbetaald. Mr. J. W. R. Sanders, die als verdediger van de oudste verdachte optrad, vroeg de directeur, die als getuige was verschenen, of de rechercheur van politie, die het pro ces-verbaal had opgemaakt, thans als hoofdinspecteur van het bureau fungeert. Dit werd door de getuige bevestigd. Op een vraag van de verdediger waarom het accountsbureau de fraude niet eerder ontdekt had, antwoordde de directeur, dat bij steekproeven geen onregelmatigheden ontdekt zijn. Begin januari deelde de ac countant mee, dat de bezorgingskosten aanmerkelijk waren gestegen en toen koesterde men argwaan. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir in de zaak tegen de oudste ver dachte, dat deze een vertrouwenspositie vervulde; hiervan heeft hij misbruik ge maakt. Bovendien heeft hij een ander meegesleurd. Daarom meende hij dat er verschil in de straf moet zijn. Tijdens de behandeling der zaak kwam aan het licht, dat de jongste verdachte de "3PSW Van 1 juni tot 15 september zullen alle café's in Amsterdam een uur langer ge opend mogen zijn. Dit betekent echter voor de tachtig zaken, die thans van 's avonds 20 uur tot 's morgens 2 uur open zijn, slechts een verschuiving. Deze zaken zul len tijdens het zomerseizoen pas om 3 uur in de ochtend de deuren moeten sluiten, maar zijn zullen niet voor 9 uur 's avonds geopend mogen worden. De circa 1400 ge wone dagzaken, die thans om 1 uur 's nachts sluiten, mogen open blijven tot 2 uur 's nachts. De nachtclubs zullen, zoals steeds, om 4 uur 's ochtends dicht gaan. TRANS EUROP EXPRESS Duitsland fR JJIrottcroam^N^ ^£-rïro»»L i ^ANTWCRPEM o ItHissa r»AUK. ronri -XsAMOl f v n n i ys w'S c.LintctawK "s I I V-'-Y-!«ASUS- v>. •I*" 7 r Frankrijk STSAATsVtl «UBC i i ■^jHAUMBMT l M2CL*-a binden. De Nederlandse Spoorwegen en de Zwitserse hebben met vijf vierwagentrei- nen deelgenomen aan het bouwprogramma van de T.E.E.-organisatie. Deze vijf trein stellen zullen het T.E.E.-verkeer onderhou den tussen Amsterdam en Züricl" en tussen Amsterdam en Parijs. De treinstellen zijn in nauwe samenwerking tussen N.S. en S.B.B. geconstrueerd en gebouwd door de firma Werkspoor in Amsterdam en twee Zwitserse ondernemingen. De snelheid van de treinen bedraagt on der normale omstandigheden honderd- veert is kilometer per uur. Bij een dezer dagen gemaakte proefrit werd met een der treinstellen reeds een snelheid van honderdzeventig kilometer per uur bereikt. valse handtekeningen in Den Haag had gezet. Dit was voor de officier van Justitie aanvankelijk aanleiding om op te merken, dat de Haarlemse rechtbank onbevoegd is kennis te nemen van de zaak, omdat het feit zich in een ander arrondissement heeft voorgedaan. Door een fout van de verbali sant was hem niet bekend, waar de hand tekening geplaatst was. Na in raadkamer te zijn geweest deelde de president mee, dat de rechtbank wel bevoegd is kennis te nemen van de zaak, want op het ogenblik van de aanhouding van de verdachte vertoefde deze in het arrondissement Haarlem. De verdediger, mr. J. Klazinga, vroeg het onvoorwaardelijk deel van de straf gelijk te stellen aan het voorarrest. De uitspraak volgt op donderdag 6 juni. Inbraak in Aerdenhout Een drieëntwintigjarige wasser uit Haarlem was tenlastegelegd, dat hij een inbraak had gepleegd in Aerdenhout. Van de bewoner had hij een portefeuille, in houdend veertienhonderd gulden, meege nomen. Uit het onderzoek was gebleken, dat de jongeman ook verdacht werd van inbraken in Haarlem en Velsen. De officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den, waarna mr. J. C. Smilshuysen vroeg een gecombineerde straf op te leggen. „Olieleiding" naar Beverwijk Naar aanleiding van een geval van dief stal van lijnolie uit een oliefabriek uit West-Knollendam merkte de officier van Justitie op, dat hij de indruk had, dat er een permanente olieleiding heeft bestaan van die fabriek naar een bewoner in Be verwijk. Een vroegere nachtwaker uit Wormerveer, die negenenvijftig jaar is, en zich wegens diefstal te verantwoorden had, werd er van verdacht, dat hij van 1944 af regelmatig olie uit de fabriek wegnam én die aan een Beverwijker verkocht. Hij was van beroep veehouder, maar in het weekeinde fungeerde hij als nachtwaker. Iedere week nam hij wat olie weg en de directie van de fabriek meent, dat de schade op twintigduizend gulden gesteld kan worden. De officier van Justitie eiste tegen de nachtwaker, die volledig bekende, een ge vangenisstraf van'een jaar en zes maan den. Mr. A. V. M. Leesberg merkte in zijn pleidooi op, dat er wel een dief is, gelet op de bekentenis van de verdachte, maar de diefstal staat niet vast. Het wettelijke bewijs ontbreekt en daarom vroeg hij vrijspraak. Voorts zei mr. Leesberg, dat de controle slecht was en daarom zijn er verzachtende omstandigheden aan te voeren. Het is niet na te gaan hoe groot de schade is en f 20.000 noemde hij overdreven. „Ik vind het tamelijk brutaal", voegde hij er aan toe, „dat een civiele procedure aanhangig is gemaakt om een dergelijk bedrag uit te keren". Verder vond hij het vreemd, dat het huis, waarin verdachte woont en dat eigendom van de fabriek is, gevorderd is. De Beverwijker, een tweeënzeventig- jarige los arbeider, was heling van dé olie ten laste gelegd. Hij zeide niet ge weten te hebben, dat ze van diefstal af komstig was, maar de officier van Justitie was van mening, dat verdachte begrepen moest hebben, dat er van een misdrijf sprake moest zijn. Hij eiste een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Mr. G. J. Vermeulen achtte de opzet heling niet bewezen en pleitte vrijspraak, subsidiair clementie. De uitspraak volgt op 6 juni. Twee inbraken De officier van Justitie heeft donderdag tegen twee broers van 23 en 19 jaar, res pectievelijk een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en een straf van een jaar door te brengen in de ge vangenis voor jongelieden te Zutphen ge- eist wegens twee inbraken gepleegd in de laatste week van november van het vorig jaar. Eerst waren zij op 23 november naar een fabriek aan de Anthoniestraat te Haarlem gegaan. In een kantoor stond een kassa en uit de lade is een bedrag van acht gulden gestolen. Een week later brachten de broers een bezoek aan een bedrijf aan de Maarten van Heemskerkstraat. Op lat ten van een liftkoker kropen zij naar bo ven en via een trap bereikten zij het kan toor. De broers hebben een geldkistje, in houdend zeventienhonderd gulden en be dragen van dertig en vijf gulden meege nomen. Het geld hebben zij gedeeld en op gemaakt. Mr. J. Jansonius, die voor de jongste verdachte als verdediger optrad, meende dat een gecombineerde straf een betere oplossing is dan de maatregel de straf in de jeugdgevangenis door te brengen en mr. K. Heimig, die de oudste verdachte verdedigde, vroeg een kortere straf te la ten ondergaan met het oog op de toekomst. De uitspraak volgt op donderdag 6 juni. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Australië: via Engeland (1 juni): Argentinië: s.s. „Ar gentina" (27 mei); Brazilië: s.s. „Argen tina" (27 mei); Canada: m.s. „Noordam" (30 mei); Chili: via New York (30 mei); Indonesië: s.s. „Drente" (30 mei); Ned. An tillen: m.s. „Jason" (27 mei); Nederlands Nieuw Guinea: s.s. „Bengalen" (30 mei); Nieuw Zeeland: via Engeland (1 juni); Suriname: s.s. „Blaafjeld" (27 mei); Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s. „Jagersfontein" (27 mei) en m.s. „Stirling Castle" (1 juni); Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk (1 juni).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7