Pleven kan conservatieven en socialisten niet verzoenen Toenemende radio-activiteit wekt grote bezorgdheid 's nachts pifn Demissionair kabinet vraagt voorschot van 80 miljard <*Pra.a.tótoel Van dag tot dag BANDRECORDERS Acute financiële crisis in Frankrijk fOp de Vooral de dichtbevolkte gematigde klimaatstreken zijn de dupe Ondergrondse atoom- proeven de oplossing? rHoe is het ontstaan ""n 3 Opvattin; en aldoor wakker AKKERTJES" helpen direct Regeringsafvaardiging uit Boedapest in Athene Kritiek in Hongarije is nog niet gesmoord H. 3. MAERTENS N.V. In cellofaan verpakt Gemeenteraadsverkiezingen in Italië Nederlands meisje in Italië vermist Spoedzitting Krediet verbruikt Nieuwe arrestaties in Spanje Gil Robles uitgewezen? ZWAARDENAKER Luchtvaartovereenkomst NederlandHongarije Dit woord: PARELMOER WOENSDAG 29 MEI 1957 Een enigszins onverkwikkelijke recht zaak in Den Haag heeft een burenruzie van deftig allure onthuld, die zich in Wasse naars dreven afgespeeld heeft. In Wasse naar komen zelden burenruzies voor, al thans van het kaliber, dat in normale woonwijken de kop pleegt op te steken. In Wassenaar ruziet men op een afstand, en dan nog door bemiddeling van civiele procedures. In de pittoreske, van tuinen omgeven woongelegenheden in Wassenaar zou het leven heerlijk zijn, wanneer men geen buren had. Dan kon men van tuin en stilte genieten na volbrachte dagtaak en dan liep men geen kans, de honden van de buren op een afstand van honderd meter te horen blaffen. Nu is het blaffen van honden volgens veel mensen een welkome geluidsbijdrage tot de natuurlijke rust in een landelijke omgeving. Het hoort erbij, zegt men. Doch volgens een hoge functio naris van de K.L.M., is het geluid van blaf fende honden storend en ongewenst. Daarom dagvaardde hij de eigenares van een kennel in zijn buurt, en de rechter koos zijn partij: de kennelhoudster mag haar honden niet meer buiten laten, op een dwangsom van 250.per gesignaleerde hondensnuit. De ruzie is nu op Wassenaarse wijze be slecht, doch de honden die de stijl van de mensen in Wassenaar niet begrijpen zullen het verlies van hun bewegingsvrij heid en frisse lucht als een onrechtvaar dige en hondonwaardige behandeling zien. Wat het dan in feite ook is, zelfs volgens andere inwoners van Wassenaar. De vraag is nu, of de kennel te hand haven is maar of er ergens een kennel te bouwen is die nóg meer terrein heeft dan deze Wassenaarse (ruim 1700 m2) wordt een penibele vraag in ons dichtbe volkte landje. Tussen haakjes, dezer dagen kwam een kennis van ons juichend vertel len dat hij een huis gekregen had; eentje in een nieuwe buurt in een rijtje van tien. Met voor- en achtertuintje van 4 m2 elk. Als de buren hoesten, trilt de pendule op de schoorsteen. Dat mag niet hinderen, zei onze kennis opgetogen. Ik hoest ook wel eens. Wat een verschil van opvatting is er toch eigenlijk tussen de mensen. En nu herinneren wij ons plotseling, dat die hoge K.L.M.-man vroeger ook in zo'n rijtje woonde. Wat een verandering; zou dat de lucht van Wassenaar zijn? Het krachtige geluid, dat B. en W. van Amsterdam heden hebben laten horen ten aanzien van de tunnelkwestie, zal menig een met voldoening hebben vernomen. De atmosfeer voor het welslagen van de thans uit te schrijven „burgerzinlening" is, door de beroering die het regeringsbesluit heeft veroorzaakt, wel uitermate gunstig, zodat het welslagen van deze lening zal mogen worden verwacht. Nu de particuliere sector zich financieel voor de tunnelbouw gaat interesseren, zal er van regeringswege waarschijnlijk wei nig meer van de oorspronkelijke bezwaren tegen de voortzetting van de bouw over blijven. Weliswaar was de zuinigheids- noodzaak niet het enige regeringsargument, doch Den Haag zal taktisch genoeg zijn om de uitvoering van dit bij uitstek het alge meen belang dienend werk thans geen be lemmeringen meer in de weg te leggen. Het is te hopen dat de gemeente Amster dam slaagt in het vinden van een aan vaardbare investeringsregeling voor de tunnelbouw, in welk geval deze kwestie een oplossing zon krijgen die alle betrok kenen zou kunnen bevredigen. De stimulering van particuliere kapi taaldeelneming in openbare nutswerken is in het algemeen zeer moeilijk gebleken, vooral bijvoorbeeld in de woningbouw. Wanneer het thans geschapen klimaat in Amsterdam voor deze stimulans kan zor gen, wordt de Y-tunnel een demonstratie van hoofdstedelijke eensgezindheid. De tunnel als een sentimentskwestie wie had het achter de nuchtere hoofdste delingen durven zoeken? ADVERTENTIE ATHENE (AFP) In Athene is een Hongaarse regeringsdelegatie aangekomen, die de mogelijkheden voor een toenadering op diplomatiek en economisch gebied moet onderzoeken. Nasser uitgenodigd LONDEN (Reuter) De Griekse ambas sadeur in Egypte heeft president Nasser uitgenodigd voor een bezoek aan Grieken land, zo meldt radio-Cairo. De uitnodiging werd gedaan toen een delegatie van de Griekse gemeenschap in Cairo en Alexan dria door Nasser werd ontvangen. (Van onze correspondent in Wenen) Een groot aantal Hongaarse boeren heeft op een vergadering in de stad Gyoer zijn Sympathie voor Imre Nagy tot uitdrukking gebracht. Nagy heeft in 1945 als minister van Landbouw de wet inzake de verdeling van het land gemaakt en toen hij minis ter-president was zijn de omstandigheden voor hen verbeterd. Om niet als contra revolutionairen te worden uitgekreten, er kenden de boeren dat hij in oktober een misgreep heeft gedaan, waardoor echter zijn vroegere verdiensten niet kunnen wor den aangetast. Een regeringsvertegenwoor diger zei in antwoord op deze verklaring dat zevenhonderd duizend boeren niet van Nagy, doch op grond van de bevrijding door de Sovjet-Unie land hebben gekregen van de communistische partij. De arbeiders in de steden blijven onte vreden en klagen er over dat de vakbon den niets voor haar doen. Zij zeggen „dat de vakverenigingen zich van de arbeiders hebben vervreemd. Het grote aantal wette lijke overtredingen dat de vakbonden be gaan heeft hen lusteloos gemaakt. Zij wor den ontslagen, maar de vakbond doet niets Onze mening wördt niet eens gevraagd, maar men plaatst ons voor voldongen fei ten", aldus wordt gezegd. Het officiële bericht van de regering dat de arbeiders zelf om invoering van het normsysteem zouden hebben gevraagd, blijkt niet waar te zijn. Het blad van de vakverenigingen „Nepakarat" geeft dit toe en zegt dat volgens een groot aantal ar beiders het normsysteem een ongunstige invloed heeft gehad op het werk en dat de arbeiders er tegen zijn. Ondanks de pogingen vooral de jonge ar beiders voor het regime te winnen en ze op te vangen in de Kisz-organisatie, heb ben zich van de duizenden jonge arbeiders in de 22 bedrijven van Gyoer er slechts 800 als lid opgegeven. De communistische leiders beklagen zich er over dat de jeugd haar vrije tijd nutteloos doorbrengt of op eigen gelegenheid aan sport doet. Het ver dient aanbeveling zo wordt gezegd dat de sportgroepen van politiek standpunt worden gecontroleerd en de openlijke con tra-revolutionaire elementen worden ver wijderd, aldus het blad „Kisafoeld" uit Gyoer. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) De rechts-radicale ex-premier René Pleven, die vrijdag door president Coty verzocht werd de weg voor een kabinetsformateur te willen effenen, heeft deze informatie-opdracht vandaag met een uitvoerig schriftelijk rapport aan het Franse staatshoofd voltooid. Vanmorgen was nog niet bekend, welke ge volgtrekkingen president Coty uit Pleven s adviezen maken zal. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat Pleven, die gelegenheid kreeg de ingewikkelde politieke situatie grondig te bestuderen, zal worden verzocht ook te pogen een nieuw kabinet te vormen. Plet is echter ook mogelijk dat een ander met deze taak wordt belast en in dat geval zouden de beide rooms katholieken Pflimlin en Schneiter, oud-voorzitters van de Kamer, bovenaan het lijstje staan. Zeker is, dat de ervaringen van de in formateur niet uitzonderlijk hoopgevend zijn. Pleven heeft in de afgelopen nacht voor de pers verklaard dat hij een aantal gemeenschappelijke noemers van alle ver langens, eisen en wijzigingen der verschil lende partijen had bepaald en dat hij bij geen der politici op duidelijk onbegrip of ROME (Reuter) De Italiaanse chris ten-democraten en de communisten hebben bij verkiezingen die in het afgelopen weekeinde in 142 Italiaanse gemeenten zijn gehouden, aanzienlijke winst geboekt. Zware verliezen leden de neo-fascistische sociale beweging en de monarchisten. De sociaal-democraten, liberalen en republi keinen hebben kleine verliezen geleden of zich kunnen handhaven. Het succes van de christen-democraten was groter dan dat van de communisten. De leider der christen-democratische partij, Fanfani, heeft meegedeeld, dat vol gens de volledige uitslag de christen-demo craten van 40.2 tot 44.5 percent zijn geste gen. Een communistische woordvoerder verklaarde dat de partij kennelijk „de cri sis te boven is", die door de Hongaarse op stand werd veroorzaakt. ROME (UP) De Italiaanse politie stelt een onderzoek in naar de verblijfplaats van een Nederlands meisje, van wie sedert 15 april niets meer vernomen is. De politie zegt dat het vermiste meisje Margot Lohle heet en 21 jaar is. Zij woont in de Westduitse plaats Manningen, doch is volgens de Italiaanse politie van Neder landse nationaliteit. De politie zegt dat mej. Lohle op 25 maart in Rome gearri veerd was, om een maand met vakantie te gaan. Haar ouders thuis hebben Interpol verwittigd dat zij sedert 15 april niets meer van hun dochter vernomen hebben. Margot Lohle, geboren in Rotterdam, is op 25 maart met een vriendin, in Rome aangekomen om werk als vertaalster te zoeken. Na 15 april hebben haar ouders geen brieven meer van haar ontvangen. „Interpol" in Den Haag deelde ons mede, dat zij nog niet over deze zaak was inge licht. gebrek aan medewerking gestuit was. Niettemin tonen de socialisten, wier daad werkelijke steun onontbeerlijk is, nog steeds geen bereidheid mee te werken aan een spoedige oplossing van de crisis, waar van zij zich het slachtoffer gevoelen en waarvoor zij de conservatieven aansprake lijk stellen. De demissionaire socialistische premier, Mollet, heeft medegedeeld, dat hij in geen geval zichzelf wil opvolgen een standpunt, dat overigens voor wijziging vatbaar blijkt en verscheidene andere socialistische leiders zouden er niets voor voelen aan een volgende regering deel te nemen. Deze politieke moeilijkheden worden door een acute financiële crisis begeleid, zo niet overschaduwd. Het demissionaire kabinet heeft zich genoodzaakt gezien vanmiddag het parlement in een spoed vergadering bjjeen te roepen om toestem ming te verwerven onmiddellijk een voor schot van tachtig miljard franc bij de Franse bank aan te vragen teneinde aan de lopende staatsverplichtingen te kunnen voldoen. Met dat bedrag zou net de datum van 7 juni bereikt kunnen worden, doch voor de volgende maand zou tenminste eenzelfde som nodig zijn. Informateur Pleven heeft een ruim deel van zijn besprekingen aan deze financiële noodtoestand van de staatskas gewijd en hij zou zijn gesprekspartners de onver mijdelijkheid van nieuwe en drastische maatregelen onder het oog hebben ge bracht. Men spreekt al weer over nieuwe belastingen, die tweeëneenhalf inplaats van anderhalf miljard gulden zouden moe ten opbrengen. De liberalisatie van de im port zou, net als in 1953, voorlopig moeten worden opgeschort. Economisch gezien, lijkt de situatie aan zienlijk ernstiger te zijn dan de demissio naire regering tot dusverre had erkend. Die ernst wordt nog verhoogd door de omstandigheid dat politieke aspiraties en tegenstellingen voorlopig een onover- komenlijk obstakel vormen voor een door tastend en doelbewust beleid in de econo mische sectoren. (Reuter) Waarnemers zijn van oor deel, dat Pleven president Coty zal mee delen, dat zijn poging om de grote niet- communistische partijen te verzoenen, mislukt is. Het was Plevens bedoeling deze partijen te winnen voor een minimum programma, op grond waarvan een re gering op brede basis gevormd zou kun nen worden ter oplossing van de dringend ste problemen. Men verwacht, dat de nieuwe regering genoodzaakt zal zijn op zijn minst 250 miljard franc aan voor schotten van de Franse bank te vragen. Frankrijk heeft het „hulp" krediet van 262,5 miljoen dollar, dat het enkele maan den geleden van het Internationale Mone taire Fonds kreeg, bijna geheel verbruikt. (AFP) Het is niet uitgesloten, dat Frankrijk het (I.M.F.) zal verzoeken te mogen trekken op de tweede helft van zijn bijdrage tot het kapitaal van deze in stelling (iets meer dan 260 miljoen dollar), of zal besluiten om voor de aankoop van deviezen een deel van de goudvoorraad te gebruiken. WASHINGTON (Reuter) De Franse ambassadeur in de Verenigde Staten, Her- vé Alphand, heeft president Eisenhower meegedeeld, dat president Coty zijn voor genomen bezoek aan Washington graag in de komende herfst zal brengen. Het Franse staatshoofd zal zijn reis naar Washington moeten uitstellen met het oog op de kabi netscrisis. MADRID (UP) Volgens goedingelichte kringen in Madrid zijn er in Spanje op nieuw een aantal personen, die als militan te monarchisten beschreven worden, in hechtenis genomen. Er zouden 20 arresta ties verricht zijn. Deze kringen verklaren ook, dat een van de beroemdste rechtsgeleerden en politici van" voor de burgeroorlog, José Maria Gil Robles, bevel heeft gekregen, Spanje te verlaten. Gil Robles, een vooraanstaande politicus uit de dertiger jaren, kwam enige tijd ge leden terug uit ballingschap in Portugal. Hij deed vorig jaar van zich spreken, toen hij studenten verdedigde die gearres teerd waren tijdens ongeregeldheden die in februari 1956 op de universiteit van Madrid waren uitgebroken. Een woordvoerder van zijn familie ver klaarde dinsdag dat Robles „voor zaken in Brazilië" is. De monarchisten zouden gearresteerd zijn omdat zij „groepen organiseerden om koningsgezinde propaganda in Spanje te verspreiden". In het officiële communiqué wordt ge zegd, dat de drie arrestanten ter beschik king der civiele autoriteiten gesteld zijn. Volgens hen is dat een aanwijzing dat de autoriteiten de zaak niet ai te ernstig nemen. WASHINGTON (United Press) Dr. Alvin C. Graves, voorzitter van de sectie wapenonderzoek van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie heeft verklaard, dat het onmogelyk is „schone" atoombom men (zonder radio-actieve neerslag) te ver vaardigen. Er zyn echter diverse kernwapens, waar bij deze neerslag tot een minimum is be perkt, zo voegde hij hier bij wijze van troost aan toe. Een andere Amerikaanse deskundige, de meteoroloog dr. Machta, verklaarde giste ren, dat de radio-actieve neerslag als ge volg van kernontploffingen vooral in de ge matigde luchtstreken op het noordelijk half rond schijnt neer te komen, in streken dus, waar de meeste mensen wonen. In de noordelijke gematigde luchtstreken is de neerslag van radio-actief strontium 90 tweemaal zo groot als men aanvankelijk dacht, aldus dr. Machta, die hieraan toe voegde, dat hy pas de vorige week aanwij zingen voor deze opvatting heeft ontvangen. Waar de radio-actieve deeltjes ook in de atmosfeer komen, bij het neerdalen hebben zij de neiging zich in de gematigde zones van het noordelijk halfrond te concentre ren, zo verklaarde deze deskundige. „Ondergrondse" kernproeven? De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft meegedeeld dat zij een plan ontwerpt om kernwapens onder de grond tot ontploffing te brengen. Hierdoor zou de radio-actieve uitstraling praktisch nihil worden. Bij de nieuwe huidige serie proe ven in de woestijn van Nevada die gis teren begonnen is met een „kleine" atoom explosie worden de tot ontploffing te brengen apparaten geplaatst op verhogin gen die „gestut" worden door hoge torens en ballons. Het is reeds bekend dat de hoogte waarop de ontploffingen geschieden, van invloed is op de radioactieve stoffen die vrij komen. Hoe hoger de bom tot ont ploffing wordt gebracht, des te kleiner de kans op schadelijke bijprodukten (Reuter). Geleerden eisen verbod OSLO (UP) Een groep van 64 Noorse geleerden heeft dinsdag een beroep gedaan op de Noorse regering om te ijveren voor een onmiddellijk verbod op het nemen van kernproeven. De geleerden verklaarden bezorgd te zijn over de toegenomen radio-activiteit, ver oorzaakt door de vele proefnemingen met A- en H-bommen sinds 1954. De vele tegenstrijdige verklaringen, die door gezaghebbende kringen over de gevol gen van deze proeven zijn afgelegd, tonen duidelijk aan dat er tot dusver geen vol doende solide wetenschappelijke basis be staat om het risico precies af te meten, meent de groep. Daarom acht zij het onver antwoordelijk met de proeven voort te gaan. De Japanse regering heeft dinsdag of ficieel in Washington geprotesteerd tegen de nieuwe serie kernproeven in Nevada. Waarheen met het afval? MüNCHEN (UP) De radio-actieve af val van de atoomreactor die in Garching bij München gebouwd zal worden, zal in kisten verpakt en naar Amerika worden vervoerd, alwaar het afval dan voor verder transport naar de radio-actieve „vuilnis belt" in de oceaan zal worden overge bracht. De reden voor deze tamelijk omslachtige procedure is dat het bestuur van Beieren hierom gevraagd heeft na een noodkreet van de bierbrouwers in die staat Deze vreesden namelijk dat de kwaliteit van hun bier zal lijden als radio-actief afval in het Beierse water wordt gegooid. Benjamin „Wat lig je toch te woelen?" had moeder gevraagd en vader had kort en bondig ge antwoord: „Ik pieker". „Pieker jij? Waarover?" „Over Joost". „Over Joost? Kom, maak het nou een beetje. Wat mankeert er aan dat kind?" „Aan dat kind, niks", zei pa, „maar vóór dat kind! Ik vind het niet leuk dat-ie altijd met afgedragen kleertjes van zijn oudere broertje moet lopen. Nooit heeft-ie zelf es de verrassing van iets nieuws!" „Mdak het een beetje", viel moeder in herhaling. „Ik maak niks een beetje", zei pa in een soort puzzel, „maar ik vind dat het jog ook wel es bijvoorbeeld een nieuw jasje mag hebben. Je hebt nou je kinderbijslag, ik heb dat meevallertje op kantoor, en de thee is ook weer afgeslagen. Ma forceerde een klein fop-snurkje om pa het zwijgen op te leggen, wat lukte. Maar het feit stond vast voor deze echte lieden: Joost zou om te beginnen een nieuw jasje krijgen. En de volgende mid dag was dan meteen al het grote gebeuren. In de afdeling drie-tot-zes-jaar kreeg h\i zijn bruine jas met echte marine-kno pen en een schotse voering. Hij vond zich zelf enorm, zoals hij in de grote spiegel zijn beeld weerkaatst zag. Bij de kassa kwam er ook nog een grote ballon. Buiten op het grote plein trok hij moeder mee naar het midden, waar het vrij stil was. „Wat wil je nou, Joost?", vroeg moeder. „Dit!", zei Joost en hij liet de prachtige rode ballon los zodat die in een statige vaart ópschoot naar het onbekende. Eigen lijk was dit Joost's grote vreugde van de inkoop. Die ballon, die de vrijheid inging. Zó maar. De volgende morgen bracht vader zijn Joost, nu in zijn eigen nieuwe jas, naar school en hij was om ze te zeggen nog trotser op die jas dan het kind zelf, ver baasde zich dat niet iedereen vertederd naar hem keek, want het was toch een ver duveld lollig jog zoals ie er nu uitzag, in die jas en die extra verzorgde scheiding, met het plukje-recht-op boven op de kruin. Bij de school kwam wel nog de extra waarschuwing: „En Joost, als je om twaalf uur naar huis gaat: niet spelen onderweg. Direct thuis de jas uit en dan sjoelen!" De vader ging en de zoon ging en zoals het nou eenmaal altijd gaat in dat leven van ons, het werk weer twaalf uur en half één en kwart voor één Riiim een half uur te laat zagen de ang stig hun kind verbeidende ouders hun jongste van zes het tuinhek binnenwande len. Mét stond hij in de serre. Zonder jas. „Waar is je jas, jongen?", zei moeder. Er viel een stilte. Joost stond daar als eens de grote Napoleon, de rechterhand in zijn bloes, de linker op de rug. „Je jas, Joost!", drong vader ernstig aan, terwijl moeder er nog een schepje op gooi de met: „Jongen! Waar is je jasje?" „Geruild", zei Joost, ietwat timide. Er kwam een klein koortje van ma, pa en de oudste: „G er uil d?" „Ja, met een jongetje". Het kleine handje kwam uit de bloes tevoorschijn, zijn linker kivam er bescher mend bij. Boven de kleine vingertjes tuur den twee kleine speldeknop-oogjes van een nog jonge spreeuw naar het auditorium.. Joost hield zijn hoofdje iewat scheef, keek smekend van zijn rechters naar het spreeuwenkind en weer terug. Toen kwam het korte pleidooi, dat de stellige belofte inhield tot vrijspraak voor hém en zijn beschermeling: „Aadach hij is zo zaaacht!" Jan van Ees ADVERTENTIE Jm H vruchtenjams Dinsdagmiddag is te Boedapest een bi laterale luchtvaartovereenkomst getekend tussen de regering van de Hongaarse volksrepubliek en de Nederlandse re gering. De tekst is het resultaat van on derhandelingen, welke van 14 tot 17 mei 1957 te Boedapest zyn gevoerd tussen twee luchtvaartdelegaties. De overeenkomst voorziet in rechten voor de K.L.M. en voor de M.A.L.E.V. om geregelde luchtvaartdiensten uit te oefe nen tussen Hongarije en Nederland. De K.L.M. heeft een regelmatige wekelijkse dienst van Amsterdam over Boedapest naar Cairo. In het tweede deel dezer samenvoe ging vindt men de vorm moer terug, die naast: moeder in gebruik was en thans in ruwe taal nog is. Parelmoer is de regenboogkleurige stof, waaruit de schelp van de pareloester bestaat. Het woord is een vertaling van het middel- latijnse: mater perlarum, de moeder of voortbrengster van de parels. Zo heeft het Duits perlmutter, het Frans mère- perle, het Engelse mother of pearl. Ten onrechte meende men vroeger dat het woord eigenlijk perle d'amour: liefdes parel luidde. Vandaar dat men soms de ^schrijfwijze -parlamoer aantreft. j

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5