OM HET ERFGOED 't SILVER STOEPKE De avonturen van Wang en Li Ce ta-Bever Agenda voor Haarlem Première van „De Vuurvogel" in sprookjesachtige montering Beethovencyclus besloten Droste Mozart-avond door het Hollands Strijkkwartet 'n Symfonie in chocolade Meer prijzen voor toneelspelers Kort en bondig WOENSDAG 29 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 NEDERLANDS BALLET Haags Gemeentemuseum toont werk van de jeugd HOOFDPIJN? PLASTIC REGENJASSEN Verf nu zelf van deur tot dak: PLASTIC,vm van met Hans Richter-Haaser als solist Altijd welkom i WEG HOOFDPIJN Beroep verworpen inzake instorting Vijzelstraat C ONS VERVOLGVERHAAL 1^ DOOR JULES VERMAELE J Wat men onder het „klassieke" ballet verstaat, is in de praktijk het repertoire, zoals dat door de Russische groep van Serge de Diaghilev nu bijna een halve eeuw geleden in Parijs tot vertoning werd gebracht. Vele van deze werken zijn ge liefde repertoirestukken, andere hebben een zodanige reputatie dat het publiek op kennismaking prijsstelt. Voor de dansers heeft uitvoering daarvan het voordeel dei- versterking van het stijlbesef en de ont wikkeling van de toneelpersoonlijkheid. Op het punt van traditie heeft ons land nog een grote achterstand in te halen. Dit alles moge dienen ter rechtvaardiging van de dinsdagavond in de Koninklijke Schouw burg te 's-Gravenhage gegeven première van ..De Vuurvogel" van Michael Fokine door het Nederlands Ballet, onder leiding van Sonia Gaskell, die daarmee tevens het bewijs heeft geleverd ook tot grootscheep se monteringen in staat te zijn. Het is een bewijs van verstandig artistiek beleid, dat men hiertoe pas in tweede instantie is overgegaan, voor alles aandacht bestedend aan de perfectionering van het meest ei genlijke element van de balletkunst: de dans. Het Nederlands Ballet heeft geen halve maatregelen genomen. „De Vuurvogel" - alleen al een gebeurtenis door de muziek van Igor Stravinsky, destijds voor de uitin gen van een krankzinnige uitgemaakt, ook door Anna Pavlova, die daarom weigerde er de titelrol in te vervullen! - is een bij zonder spectaculaire aangelegenheid. De instudering is geschied door Serge Grigo- riev, de gewezen regisseur der Russische Balletten van Diaghilev. in samenwerking met diens echtgenote Ljoebov Tsjernitsje- va, die vroeger de rol van de eerste prinses Marianna Hilarides als de Vuurvogel met Aart Verstegen als de tovenaar. (Een repetitie foto). oiibenulligheid en virtuositeit, die de sprookjesballetten van zijn voorgangers kenmerkt. Gelukkig is de choreografie na de première trouwens van enkele sensa tionele elementen, zoals het vliegen aan touwen en de medewerking van echte paarden, ontdaan. Het onderscheid wordt vooral duidelijk als men oog heeft voor de bijzondere expressiviteit van de twee duet ten en van de fijnzinnige wisselwerking tussen de solisten en het corps de ballet, n. - dat zowel een schilderachtige als een muzi- r, 'c, i eï. 0 e men niet ^ale functie heeft. Men merkt uit deze be gaan. De aankleding is van Natalia Gont- schriivjng wel, hoezeer men hier met een sjarova, die voor de reprise in 1926 even eens de sprookjesachtige decors en kos tuums ontwierp. Zeer terecht heeft deze befaamde kunstenares, thans in Parijs ge vestigd, zich enigszins door oriëntaalse stijl laten inspireren, in overeenstemming met. de aard van de legende, die aan het werk ten grondslag ligt. Na de muziek is het vooral deze aankle ding, die de aandacht trekt. De eerste akte van dit verhaal over Prins Iwan, die met behulp van de Vuurvogel de wereld be vrijdt van het monsterlijke kwaad, speelt zich af in een maanlichte tuin met een goudglanzende boom tegen een achtergrond van verzadigd blauw. In het daaropvol gende tafreel wordt de suggestie van ge vangenschap in een magisch woud voor treffelijk gesuggereerd door een vlecht werk van als oosterse motieven vervloch ten slingerplanten. Voor de apotheose aan het. slot, de glorieuze bevestiging van de feodale orde, waarbij in het geheel niet meer wordt gedanst, is een magnifiek achterdoek in middeleeuwse trant, een ommuurde stad met torens en minaretten voorstellend, geschilderd. Vooral voor de jonge edelvrouwen zijn prachtige kostuums gemaakt, crèmekleurig, waarbij dat van de prinses, met het zachte blauw, bekoor lijk afsteekt. Jaap Flier, die de mannelijke hoofdrol vervult, draagt een op zichzelf fraaie uitdossing, die evenwel minder goed bij zijn voorkomen past. De dans komt pas in de laatste plaats, hetgeen allerminst wil zeggen, dat Fokine zich heeft beperkt tot de afwisseling van Internationale expositie van 20 augustus tot 1 oktober Ter gelegenheid van een congres van de „International Society for Education through Art", een internationale vereniging van leraren en opvoeders, die te maken hebben met de kunstzinnige opvoeding en vorming van de jeugd, zal het Haags Ge meentemuseum onder de titel „Scheppende Jeugd" van 20 augustus tot 1 oktober een tentoonstelling huisvesten van teken- en schilderwerk van kinderen van twaalf tot twintig jaar. Het congres wordt van 19 tot 23 augustus in het Tweede Vrijzinnig Christelijke Lyceum in Den Haag ge houden. Het is de bedoeling, dat in een groot aantal tekeningen en ander werk een beeld wordt gegeven van de uitings mogelijkheden van de rijpere jeugd en van de wijze waarop deze in de verschillende landen wordt gestimuleerd. Voor deze in ternationale expositie verlenen tal van landen hun medewerking. Er wordt onder andere werk tentoongesteld uit Israel. Zweden, Trinidad, Ierland, Denemarken, Pakistan, Noord-Amerika, Luxemburg Schotland, Oostenrijk, Spanje, Frankrijk. Duitsland, Australië, Engeland, Japan en Nederland. ADVERTENTIE romantisch produkt te doen heeft. Mis schien is Fokine elders in zijn gebruik van folkloristische motieven (in de Polowetser danser voor „Prins Igor" met name) geluk kiger geweest, maar als ëen zeldzaam ge slaagde toepassing moet zeker de dans van de prinsessen met de gouden ballen wor den genoemd. Het hoogtepunt van het werk is de mysterieuze solo van de Vuurvogel, waar bij Marianna Hilarides niet alleen vol maakt aan de technische eisen beant woordde. maar ook een buitengewone nobele allure aan haar tengere verschij ning wist te geven, een autoriteit, die ook in de bewegend gespeelde scènes onmis kenbaar was. Schitterend wist zij met grote sprongen en opwaarts strevende arm_ houdingen de illusie van vogelvlucht voort durend te bewaren. Milly Emmer was een bevallige prinses, Aart Verstegen een door bewonderenswaardige plastiek overtuigen de tovenaar. Maar om het dansante aan deel naar waarde te kunnen schatten, zal ik „De Vuurvogel" in deze uitvoering voor een tweede keer moeten zien. De première werd gegeven in een wel zeer Russische avond, die met „Les Syl- phides" van Fokine geopend was. Rudi van Dantzig was de choreograaf in „La Création" van Lichine, waarin Willy de la Bye als „het ideaal" veel voldoening schonk en Andrea Jungen zich als „de ver leiding" bijzonder onderscheidde. Met „Ca- dettenbal" van Lichine werd dè succes rijke avond besloten. Onder directie van Anton Kersjes heeft het Gelders Orkest voor een zeer te waarderen begeleiding van „De Vuurvogel" gezorgd. Davicl Koning Kunst maand A msterdam Na 1750 ongeveer ging de muzikale kunstvorm het divertimento steeds meer de plaats innemen van de partita, die lang zamerhand als vorm verdween. Het di vertimento had over het algemeen niet veel diepgang. Maar het zou verkeerd zijn om oppervlakkigheid als karaktertrek te be schouwen van alle divertimenti, die in de tweede helft van de achttiende eeuw wer den geschreven. Wolfgang Amadeus Mozart schreef in zijn jeugd divertimenti voor allerlei in strumenten. Het was muziek, die om haar eenvoudige, frisse aard vreugde gaf bij het uitvoeren en bij het luisteren naar de ver tolking ervan. Mozart heeft de compositie van divertimenti enkele jaren laten rusten. Drie jaar voor zijn dood schreef hij weer een werk indeze vorm, dat op 27 sep tember 1788 gereed kwam. Hij droeg het op aan zijn vriend Michel Puchberg, die Mozart herhaaldelijk van een geldelijke nood bevrijd had door financiële steun. Mozarts maatschappelijke positie was in die dagen verre van rooskleurig. Veelvul dige ziekte van zijn vrouw Constanze en andere problemen versomberden zijn leven. Geeft Mozarts muziek uit die jaren daar aan geen uitdrukking? Er is een groep musici die deze relatie van leven en kunst ontkennen. Maar zij, die in de mysterieuze taal der klanken ook de stem des harten waarnemen, denken er anders over. En met het aan Puchberg opgedragen diverti mento (K.V. 563) krijgt hun mening een positieve bevestiging. Het lichte karakter der jeugddivertimenti zal men in dit werk vergeefs zoeken. De ernstige stemming voert letterlijk de boventoon in muziek, die opgerept bleef en die ook de draagster kon worden van zonniger klanken, die ondanks de harde levensrealiteit spraken van een behoudende verbondenheid van de mens met een hogere werkelijkheid. Het is deze straal van licht, die Mozart steeds weer doorgeeft als een teken van een eeuwige waarheid en waarvan het besef ook aan zijn korte leven zin kon geven. Niet alleen aan zijn leven, maar ook aan dat van de tallozen die zijn muziek mochten horen en met het hart konden verstaan. Dinsdag avond zijn in de kleine zaal van het Con certgebouw te Amsterdam weer velen ver rijkt met de boodschap van Mozarts mu ziek. Zij werd gebracht door het Hollands strijkkwartet, dat met het voornoemde divertimento en het Kwintet voor klarinet en strijkkwartet (K.V. 581) optrad in de Kunstmaand Amsterdam. Het divertimento, dat geschreven werd voor de sobere bezetting van viool, altviool en violoncel, werd door de violist Nap de Klijn, de altviolist Paul Godwin en de violoncellist Carel van Leeuwen Boom kamp ten gehore gebracht. Het werd een vertolking die het uiterste van de geest kracht en de technische beheersing van deze drie instrumentalisten vergde. Maar zij bereikte een meesterlijk niveau van samenspel, harmonisch artistiek inzicht, ADVERTENTIE en MANTELS, voor kinderen Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Tel. 15438 voor Dames en Heren, en in iunior-maten. Haarlem toonvorming en uitdrukking, in overeen stemming met de bijzondere aard van het werk, dat aan het befaamde tintelende tonenspel van Mozart zo opvallend weinig ruimte bood. Voor de uitvoering van het kwintet voeg den zich bij de reeds genoemde kunste naars nog de violist Jaap Schroder en de klarinettist Jolle Huckriede, wiens instru ment niet alleen door de aparte klank, maar ook door de muzikale opdracht door Mozart de leiding gegeven werd. Verleden jaar werd het ook door dit ensemble in de Kunstmaand Amsterdam gespeeld. Deze uitvoering was dus een herhaling, die wat mij betreft, wel traditie mag worden. Want het is goed schoonheid te ondergaan, die niet in abstractie buiten de mens blijft staan, maar juist tot hem komt en hem verrijkt, sterkt en gelukkig maakt. De uit voering was onvergetelijk mooi. De klari net zong zijn melodieënrijkdom uit in zijn fraaie klanktimbres en daarbij vormde de gave, bewogen klank der strijkinstrumen ten een prachtige, eenheidscheppende ach tergrond. De toehoorders waren opgetogen. Met langdurige bijval hebben zij getuigd van hun dankbaarheid. P. Zwaanswijk Dat was dus alvast gelukt... Wang stond buiten zijn gevangenis. „Nou oppassen, dat ze ons niet zien!", fluisterde Li. „We moeten maken, dat we weg komen!" Eerst slopen ze voorzichtig langs de muur van het paleis en ze keken naar alle kanten rond, of er geen onraad was; want overal waren schildwachten! Maar alles leek wel veilig. Toen renden Wang en Li samen weg, in het licht van de maan 65-66 ADVERTENTIE De Beethovencyclus van het Noordhol lands Philharmoniseh Orkest werd dins dagavond in de Haarlemse Concertzaal met een kapitale vertolking van de Pastorale onder leiding van Henri Arends besloten. Tevoren had het publiek kunnen genieten van een scherp geprofileerde „Prome- theus"-ouverture en had het geestdriftig met een ovationeel applaus gereageerd op de interpretatie van het Vierde Pianocon cert door de Duitse solist Hans Richter- Haaser, die in dirigent en orkest de ge wenste tegenspelërs vond om het werk naar zijn inzichten overtuigend te doen klinken. In Hans Richter-Haaser kunnen wij de gerijpte klaviervirtuoos zien, die het even wicht vindt tussen een technische gaafheid en een expressief vermogen, dat de poëti sche aanleiding oproept, die Beethoven be zield kan hebben. Hij romantiseert daarbij niet meer dan nodig is, maar hij leeft het klankgedicht mee in een steeds durende spanning, wat maakt dat er geen enkele dode noot uit de vleugel komt en er uit de interpretatie een sfeer geboren wordt, die suggestief tot meeleven en meevoelen dwingt. Tot de technische gaafheid van Richter-Haaser is vooral ook te rekenen zijn wonderlijke beheersing van de dyna mische schakeringen cn zijn vermogen tot rijke variatie der klankkleuren. Er is dan ook geen breuk tussen middel en doel, want de innerlijke stuwingen van de pia nist worden opgevangen door een eerlijk en geacheveerd kunnen. Hans Richter- Haaser hield zich aan de cadansen die Beethoven zelf voor zijn Concert in G schreef. Wij willen hopen dat deze fameu ze pianist, die reeds verleden jaar bij. het N.Ph.O. optrad, ons ook in de toekomst het genot van zijn prachtig herscheppingsver mogen zal komen verschaffen. De Zesde Symfonie werd onder Arends' weloverwogen, maar tevens levendige ver tolking een muzikaal evenement, dat de nieuwe dirigent van het N.Ph.O. volop wind in de zeilen geeft. Hij vermocht het ADVERTENTIE dessert melk mokka bitter-zoet PASTILLES werk de frisse charme te geven van een y aarlijk pittoresk natuurbeeld, de spiri tuele vondsten zonder overdrijving te ka rakteriseren en een warm gevoel in de klank te wekken zonder sentimenteel te worden. Het onweer kraakte waar het kra ken moest en de variaties op het natuur geluid van het herderslied vormden als het ware een stralende regenboog van melo dieën en rankende notenguirlandes. En concertmeester Jan Hesmerg bestond het om op drie snaren een vierde had het in de loop van de symfonie begeven als een tweede Paganini met het overschot van zijn instrumentale uitrusting briljant het einde te halen. Geen mens heeft er wat van gehoord en Beethoven kwam er niets aan te kort. En hiermee behoort de beknopte Beet hovencyclus van dit jaar tot het verleden. Straks beginnen de zomerconcerten en in tussen rijpen alweer de plannen van het volgend winterseizoen. Deze avond was alvast een goede belofte voor wat ons te wachten staat. Jos. de Klerk De Vereniging van Schouwburg- en Concertzaaldirecties in Nederland zal maandag 3 juni in Breda haar jaarlijkse congresvergadering houden. Na afloop daarvan zal bekend worden gemaakt aan welke actrices of acteurs, verbonden aan een Nederlands toneelgezelschap, voor het seizoen 1956-'57 de jaarlijkse toneelprijzen zijn toegekend. Deze prijzen, genoemd naar mevrouw Theo Mann-Bouwmeester, de „Theo d'Or" en naar Louis Bouwmeester, de „Louis d'Or", worden dit jaar voor de derde maal uitgereikt. Het eerste jaar vie len deze onderscheidingen te beurt aan Ank van der Moer van de Nederlandse Comedie en Paul Steenbergen van de Haagse Comedie, het tweede jaar aan Ida Wasserman van de Haagse Comedie en Han Bentz van den Berg van de Neder landse Comedie. Het toekennen van deze prijzen voor de beste prestaties in een heel seizoen, heeft zoveel weerklank ondervonden, dat de vereniging heeft besloten het aantal dezer onderscheidingen uit te breiden tot zes en deze ook uit te reiken aan de actrices of acteurs, die de meest opvallende prestatie in een bepaalde rol leverden en aan hen, die in een andere dan een hoofdrol het meest zijn opgevallen. Hiervoor worden respectievelijk zilveren en bronzen pen ningen beschikbaar gesteld. De prijzen worden toegekend op advies van een jury, bestaande uit de heren dr. P. H. Schroder, algmeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Th. W. Pos, di recteur van de Amsterdamse Toneelschool en A. den Hertog, toneelschrijver en cri ticus. De Hoge Raad heeft conform de conclu de van de procureur-generaal het beroep ;n cassatie van de 41-jarige bouwkundige 3. D. uit Amstelveen verworpen. De heer D was verantwoordelijk gesteld voor het istorten van een pilaar van een ?*bouv n de Amsterdamse Vijzel.-traat waai or enige bewoners verwondingen "»plie m. Aan het gebouw en de pilarwer den reparaties verricht, zonder dat af 'oende gestut werd. Als straf werd hem een boete van f 150 subs. 30 dagen hechtenis opgelegd. Op grond van bepalingen en uitvoeringsbe sluiten bleek de Hoge Raad van mening, dat de heer D. verantwoordelijk voor de instorting was. O O, stotterde ik zenuwachtig, is het uw krant? Natuurlijk, natuurlijk. Alstublieft. Ik had instinctief de brief haastig weggetrokken en reikte hem de krant. Maar het voorval had me volko men wakker geschud. Ik keek om me heen. Er waren verscheidene tafels gedekt. Er werd gegeten en gedron ken. De drie dronken kerels met hun piepballonnetjes en toetertjes waren verdwenen, evenals de meeste Ara bieren. Alleen die ene met zijn krant zat daar nog. Wat was dat voor een man? Ik bedacht nu, dat hij, hoewel in een vreemde tongval, Hollands tegen me sprak en trouwens nu ook een Hollandse krant zat te lezen. Waar om was hij zo geruisloos achter mij komen staan? Was het hem alleen maar om zijn krant te doen, of had hij misschien over mijn schouder heen de brief mee staan lezen? Die vragen kwelden me, terwijl de Arabier een eind verder rustig zijn krant zat te lezen. Ik moest toe geven, zo te zien, had hij geen ongunstig uiterlijk. In tegendeel, een kop om te tekenen. Ik herinnerde me een schilderij, wacht 's, drommels, wat was dat ook weer? O ja, nu wist ik het: de „Banjospeler" van Lo Bax. Daar leek die kerel op. Toevallig misschien. Of zou Lo hem gekend hebben? Toch vertrouwde ik hem niet. Dat hij Hollands sprak en las, was een bewijs, dat hij al lang in deze contreien verkeerde, 't Was vast een spion, öf van de politie, öf van Zwarte Gerrit, maar voor mij van beide kanten gevaarlijk. Die ellendige brieven. Ik moest ze kwijt, maar hoe? Peters, riep ik. Ja meneer. Kan ik hier vanavond terecht voor een kamer? Zeker meneer, mooie kamer, frisse kamer, wilt u hem zien? Neen, dat zal wel in orde zijn. Mag ik mijn bagage 'uht achterlaten? Ik moet een bezoek brengen op het ''.•ist'-el. Hoe kom ik daar het gemakkelijkst? De mensen in mijn omgeving keken even op. Gesprek ken werden plotseling afgebroken om mij even tersluiks te observeren. De Arabier was naderbij gekomen en voordat Peters mij antwoorden kon, mengde hij zich in het gesprek: Als u mij toestaat, ik uw gids zijn. Wat wilde die zwerver toch *Tan me? Wat donder had hij hier nu weer mee voor? Maar waarom zou ik niet op zijn voorstel ingaan om nader kennis met hem te maken? Peters keek een ogenblik wantrouwend. Weet je de weg? vroeg hij de Arabier. Ja, monsieur, zei deze. Nou graag dan, zei ik. De ober hielp me in mijn jas. Hij is nog een beetje nat meneer, maar het regent gelukkig niet meer. Dank u, meneer. Hij stak het fooitje in zijn zak. Even later liep ik naast mijn oosterse metgezel op straat. Schildert u portretten? begon hij het gesprek. Hoe weet u, dat ik schilder ben? vroeg ik. Zag bagage en sehilderkist, en u observeerde mij. Schilders vinden mij altijd interessant.. Inderdaad, je Ja ik voor veel schilders model gestaan, Franse schilders, Vlaamse schilders, Hollandse schilders, Jazik te paard, als Bedouine, Jazik als muzikant met banjo Heet je Jazik, vreemde naam. Bulgaarse naam. Jazik pikeur en kunstrijder bij Beaumont Frères. Opgegroeid te paard in Bulgarije. Wij Bulgaren Hoe oud ben je, Jazik? Bij Beaumont Frères ingeschreven als vijfenveertig jaar, monsieur, zei hij, ik denk, u vindt mij jonger. Hm ja.zei ik, zeg Jazik, heb je ook wel eens model gestaan voor meneer Bax, meneer Lo Bax? A oui, oui, certainement. Monsieur Lo Bax, mij heeft leren tekenen. Kijk. Hij haalde een schetsboekje uit zijn zak en gaf het mij ter inzage. Opeens klonk achter ons hevig fietsbelgerinkel. We moesten even achter elkaar lopen om de fietser te laten passeren en Jazik wilde me voor laten gaan. Heel be leefd, maar onwillekeurig week ik terug. Nee, ga jij maar voor. Misschien was mijn wantrouwen wel geheel misplaatst. De arme drommel drong zich wellicht alleen maar aan mij op om als model te kunnen verdienen. Maar toch Al voortlopend bekeek ik de krabbels in zijn schets boek. Ze hadden nog enigszins bet primitieve van kinder tekeningen, maar onmiskenbaar ook durf en originaliteit. Dat is goed Jazik, zei ik, je moet er mee doorgaan. Hij gaf er geen antwoord op, maar met een wijds ge baar wees hij me een oud gebouw, dat nu terzijde van de weg voor ons zichtbaar werd. Voila, monsieur, de Ronde Toren. Ha, dat is mooi, riep ik, een prachtig oud stuk bouwwerk. Maar hoe komen ze er nou toch in 's hemels naam bij om dat lelijke fabrieksgebouw daar tegenaan te zetten? Vandalisme, heiligschennis. Jan Potage in.een treurspel. Kijk.... Maar waar was Jazik? Hij was opeens verdwenen. Ik keek om me heen. De zon, die nog zo'n beetje water achtig was gaan schijnen, begon al aardig te dalen. Er passeerden enkele voetgangers, een oude deftige heer op middagwandeling met zijn hond, een troep huiswaarts kerende werklieden op de fiets, waarvan er een even omkeek. Toen kwam Jazik weer te voorschijn. Schichtig om zich heen kijkend kwam hij uit een portiek. Ik moet hier terug, zei hij haastig. Spijtig, u gaat zo: Hier de brug over, grote weg tot bij krombocht. U ziet in de verte rechtuit kasteel. Kan niet mislopen. Adieu! Weg was hij. Zijn gedrag was nu toch wel weer erg verdacht. Enfin. Ik stapte flink door en was weldra aan wat hij noemde „de krombocht". Inderdaad, daar zag ik, op een heuvel gelegen, het kasteel „De Beukenstein" Twee brede torens, sober van bouw, in romaanse stijl, verhieven zich boven het geboomte. Het was een heer lijke wandeling en in de lange oprijlaan kwam ik weer helemaal op mijn gemak en zag de toestand weer opti mistisch in. Wat kon me eigenlijk gebeuren? Dat Jazik de brief van Perrault Decosse zou hebben gelezen? Och kom, hersenschimmen. Hij kwam alleen maar om zijn krant. Jazik een spion? Onzin. Hij had voor me willen poseren. Daar onder de hoge beuken van de oprijlaan in het late zonlicht, bij de aanblik van dat oude kasteel, kreeg ik weer het gevoel, alsof ik door een af andere geheimzinnige toverij in de middeleeuwen was ver plaatst en het verwonderde mij nog steeds geen dolende ridder te hebben ontmoet. Ik meende zelfs de hoefslag van zijn paard te horen, toen een motor met zijspan met een vaart achter mij aan kwam snorren. Dit moderne voertuig droeg twee twintigste-eeuwse ridders in leren jekkers, die mij vluchtig groetten bij het passeren. Ik zag, hoe ze een sierlijke bocht beschreven over het voor plein, stopten en afstegen. Als een klein stuk speelgoed stond het motorrijwiel tegen het muurvlak van het kollosale gebouw. (Wordt vervolgd). Valse dollarbiljetten. 'se Amsterdamse politie waarschuwt tegen in omloop zijnde valse Amerikaanse honderd-dollarbiljetten. Dit biljet draagt de kop van Benjamin Franklin en is olijfgroen van kleur. De groe ven in het voorhoofd van Franklin lopen niet door, zoals op de echte biljetten en de achterkant van het biljet, waarop een af beelding staat van Independence House, maakt een zeer matte, indruk.- Twee jaar. Onlangs belde een Roer- mondse koopman aan bij een inwoner van Alphen aan de Rijn, toevallig een poEtie- agent, en probeerde hem coupons stof te ver kopen. De agent, die de zaak niet vertrouw de, gelastte de koopman te wachten, maar deze stapte in zijn auto en reed Yveg. De agent sprong op de wagen en de koopman probeerde vergeefs hem door hevig te gaan slingeren en plotseling te remmen hem eraf te krijgen. De rechtbank heeft nu de koop man wegens poging tot doodslag tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Honden. Bewoners van de Konijnen laan in Wassenaar hadden een proces aan hangig gemaakt tegen de houdster van een hondenfokkerij, omdat zij hi-ndietr hadden van het geblaf. De rechtbank heeft thans de kennelhoudster veroordeeld „tot het zich ervan onthouden één of meer honden in de buitenlucht te brengen, zodanig dat hierdoor de rust wordt verstoord". Voor iedere over treding moet zij f 250,betalen. De kosten van het arrest, f 527.komen voor haar rekening. ADVERTENTIE ooooccoooxocoooocxxxxxx>KXxxo2ooccoccc<x»ococcoccca:co: v.a. ƒ42.50 per paar GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem - Tel. 20049 WOENSDAG 29 MEI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen". 18 jaar, 9.15 uur. Roxy: „Texas lady", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Parachu tisten vallen aan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn zoon is onschuldig", 14 j., 7 en 9.15 uur. Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden, en 9.15 uur. Cinema Palace: „The mountain", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio- „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Nieuw Berkenrode: Groot lunapark. Concertgebouw: 139ste muziekschool-uitvoe ring van Haarlems Muziekinstituut van Nico Hoogerwerf sr., 7.30 uur. Leeuwerik: Ballet en Volksdansen van de leerlingen van Cor Teves, 7.30 uur. Terrein achter DreoGieht: Schneiders Lilliput Sprookjesstad en Circus revue, doorlopende voorstellingen van 15 uur af. DONDERDAG MEI Minerva: .Leven in de brouw ir'j". alk leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Met dieven vangt men dieven", alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Texas lady", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 2, 4.15, 7 en P 15 uur. Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.1 uur. Studio: „The Glenn Miller Story", alle 1 eftiiden. 2, 4 15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeftijden, 2, 4.15. 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Het monster van dr. Qiiötermass". 14 iaar, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Terrein achter Nieuw Berkenrode: Groot lunapark. Terrein achter DreePzioht: Schneiders Lilliput Sprookjesstad en Circus- revue, doorlopende voorstellingen van 13 uur af. VRIJDAF 31 MEI Minerva: „Storm over de Mijl", 14 jaar. 8.15 uur. Roxy: „Prairiehyena's", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Staatsie- bezoek van het Koninklijk Paar aan Zwe den en van het Engels koningspaar aan Parijs, alle leeftijden, doorlop nde voorstel lingen van 10—12 uur v.m. „Gaby", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „The Glenn Miller Story", alle leC 'iden, 2.15, 7 en 9.15 u. Lido: „De ondergang van de Graf Spee", 14 jaar. 2. 4 15, 7 en 15 uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Theater met „Tocht naar het duister", 7.30 uur. Leeuwe rik: Voordracht met film van pater T. Suasso de Lima over problemen van Centraal Afrika voor afdeling Haarlem van de Wereld Federalisten Beweging Nederland, 8 uur Terrein achter Dreef/.icht: Schneiders Lilli put Sprookjesstad en Circusrevue, door lopende voorstelling van 13 uur af. Rem brandt: „De duivel in de vrouw", 18 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6