In Haarlem aan bouw bestaat een grote behoefte van bej aardenwoningen Het lot, de verzekering en de Spaarndamse palingvisser Rekenkamer ontdekte vele tekortkomingen Haarlemse nood wachters steunen de Goed-Zo-actie RESULTAAT VAN ENQUETE Minimum inkomen onvoldoende voor meest bescheiden levensbehoeften DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 Straatcollecte van het Rode Kruis Nieuw seminarie der Oud-katholieke Kerk Excursie van Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde TWEE KEER IN DE ROOS Financieel beheer in Nieuw Guinea Belgische ambassadeur sprak over integratie Medische verzorging op Hemelvaartsdag WOENSDAG 29 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De in 1955 en 1956 op initiatief van B. en W. uitgevoerde enquête onder de Haar lemse bejaarden is thans afgesloten. Een rapport, dat door de Commissie voor Be jaardenzorg, die het laatste onderzoek heeft uitgevoerd onder supervisie van het ge meentelijk Bureau voor Maatschappelijk Opbouwwerk, werd uitgebracht, is dezer dagen ter kennis van B. en W. gebracht. Van het aantal van 15.500 bejaarden, die buiten de inrichtingen wonen, zijn 3741 door de enquêteurs en enquêtrices bezocht. Dit aantal bestond uit 2421 huishoudin gen. Na een zorgvuldige bestudering van de toestand van deze mensen, komt het rapport tot een aantal aanbevelingen, waaronder in de eerste plaats moet worden genoemd de bouw van speciale woningen voor bejaarden, waaraan zo mogelijk voor rang moet worden gegeven. Bij toewijzing van deze bejaardenwoningen moeten in de eerste plaats de bewoners van de bovenwoningen worden geholpen. Het rapport komt verder tot de conclusie, dat het minimum inkomen van de bejaarden niet toereikend jS voor de vervulling van de minimum-levensbehoeften. Verder bestaat er behoefte aan de verstrekking van warme maaltijden tegen een redelijke prijs, aan meer ver zorgingshuizen en aan het beschikbaar stellen van goede en goedkope lectuur in de vorm van boeken en tijdschriften. Voorts beveelt het rapport een onderzoek aan naar de oorzaken van het grote aantal samenwoningen van bejaarden met verwanten. Bij het uitvoeren van de enquêtes is een volstrekte anonimiteit bewaard ten opzich te van de ondervraagden, waardoor bereikt is dat de meeste ondervraagde bejaarden hun antwoorden zonder reserve gaven. Vele aspecten, die bij het onderzoek naar voren kwamen hebben niet louter betrek king op de bejaarden, maar omspannen een breder terrein. Over de huisvesting van de bejaarden zegt het rapport, dat een grote achterstand moet worden ingehaald, als het percentage der huishoudingen, die een huisje voor be jaarden bewonen (2,7 percent), vergeleken wordt met het percentage der huishoudin gen dat voor toewijzing van zulk een huis je in aanmerking wenst te komen. Aange zien de gegadigden woonruimte voor een groter gezin vrijmaken, wordt met de bouw van bejaardenwoningen in feite geen bouwvolume verbruikt, menen de samenstellers van het rapport. Een betrekkelijk hoog percentage (3,3) van de bejaarden bewoont een winkel wo ning. Als reden hiervoor werd door ver scheidene ondervraagden opgegeven de noodzakelijkheid van de winkeliers om zelf het tijdstip van hun pensionering te bepa len, waardoor velen van hen na hun 65ste jaar nog moeten werken. Een relatief nog groter percentage (15,9) woont in een bovenwoning, vermoedelijk omdat deze woningen meer ruimte hebben. Een betrekkelijk groot deel van de on dervraagde bejaarden (19.3 percent) woont samen met verwanten. Waarschijnlijk is een groot deel van hen hiertoe gedwongen door geldgebrek. Stille armen In 18,1 percent van het aantal bezochte bejaarden was de woning eigendom van de ondervraagde. Onder deze huiseigena ren worden vele „stille armen" gevonden. Bejaarden met een eigen woning en ge ringe inkomsten staan namelijk voor een moielijkc keuze. Zij moeten de woning ver kopen en op het aldus verkregen kapitaal tje „interen" of zij moeten zich wenden tot de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken met het gevolg, dat een hypotheek op hun huis wordt genomen. Onder de thans geldende steunregeling kan geen op lossing voor dit probleem worden gevon den. Het schoonhouden van de woning en het klaarmaken van de maaltijden wordt in de meeste gevallen door de bejaarden zelf ter hand genomen. Slechts bij wassen en striiken wordt de hulp van anderen inge roepen. Het aantrekken van hulp vraagt grote financiële offers. Het rapport be veelt daarom het verlenen van goede en goedkope gezinshulp aan bejaarden aan. Vele oudere gezinnen beschikken over woningen op de begane grond gecombi neerd met slaapruimte op de tweede ver dieping. De enquête is gehouden vóór het inwer king treden van de Algemene Ouderdoms- wet op - januari 1957. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat de tijdens het on derzoek geuite klachten thans zeker nog van kracht zijn. Hoewel de financiële po sitie van de nïinst draagkrachtige groepj stellig is verbeterd, kan nog niet worden gesproken van een situatie, die is aange past aan de hoge kosten van levensonder- h°ud. Verhaalsrecht De A.O.W. heeft het lot verzacht van de grote groep bejaarden, die uit vrees voor de toepassing van het verhaalsrecht bij- steun van de overheid weigeren aan te ne men. Deze mensen zijn niet bevreesd voor het ontstaan van moeilijkheden met de kinderen, maar menen, dat zij na een leven van hard werken recht hebben op een on bezorgde levensavond. Voor deze be jaarden is het moeilijk te begrijpen, dat nog steeds velen aan het verhaal een peda gogische waarde toekennen. Het rapport beveelt daarom een zeer soepele toepas sing van het recht van verhaal ten aan zien van de bejaarden. Iets meer dan de helft van de onder vraagden was bereid het bedrag van het inkomen op té geven. Uit deze 1312 ant woorden kon een verantwoord beeld van de totale situatie worden gegeven. Hier uit blijkt, dat bejaarden met een mini maal inkomen bij onverwachte huishoude lijke uitgaven bijvoorbeeld een haard- reparatie voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden werden gesteld. In deze ge vallen werd bijsteun geweigerd uit vrees voor beslagname van het meubilair bij overlijden of opname in een rusthuis. moeten ongeveer drieduizend meer of min der -intensief verzorgd worden. Liefhebberijen In bijna elf percent van het aantal be zochte huishoudingen werkt de man nog geregeld. In 0,7 percent werken man en vrouw. Deze echtparen zijn voor het groot ste deel winkeliers. Enkele ondervraag den verklaarden nog te willen werken, om dat zij liefhebberijen hebben. Anderen hebben voor hun liefhebberijen geen geld. Ondanks het feit, dat het grootste deel van de ondervraagden verklaart geen hob bies te hebben, is de tijd van deze mensen geheel gevuld met andere bezigheden. Le zen neemt een lage plaats in (8,3 percent). Groot is de vraag naar boeken met grote letters. Ongeveer 6,7 percent leest geen dagblad, omdat zij er geen interesse meer voor hebben. Voor tijdschriften bestaat meer belangstelling, maar in vele geval len ontbreekt het geld voor een abonne ment. Een zeer voorname plaats neemt de ra dio in. Vele bejaarden dringen er op aan de radiobelasting voor minvermogenden drastisch te verlagen of geheel te doen ver vallen. Bijna een vijfde van de bejaarden is lid van een bejaardenorganisatie. Ongeveer viereneenhalf percent van de bezochte bejaarden brengt min of meer regelmatig een bezoek aan een sociëteit, waar in hoofdzaak wordt gekaart. Verscheidene alleenstaande bejaarden dreigen te vereenzamen: 3,3 percent van het totaal aantal bezochte bejaarden heeft geen regelmatig contact met anderen. Ver scheidene groeperingen uit de bevolking hebben op initiatief van de Commissie voor de Bejaardenzorg het brengen van vriendschappelijke bezoeken aan deze mensen voorbereid. BÜ (4,5 percent) bleek het verlangen te be staan naar opname in een tehuis. Hel huisje voor bejaarden, dat volledige vrij heid van handelen biedt trekt de meeste gegadigden. Een groot gedeelte van de ondervraag den (22,8 percent) heeft voorkeur voor het wonen in een drukke stadswijk, bijna evenveel wensen buiten te wonen en de rest heeft geen voorkeur. Haarlem-Noord geniet in 15.9 percent van het aantal ondervraagden de voor keur. Daarna volgen centrum, zuid, west en oost. Bij ongeveer de helft van de huis houdingen bestond geen voorkeur. Naar het oordeel van de enquêteurs blij ken in de meeste gevallen financiële draag- De straatcollecte van de afdeling Haar lem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis op 1 juni dreigt door gebrek aan collectanten een mislukking te worden. Voor de collecte hebben zich slechts 64 col lectanten aangemeld. Het bestuur der af deling doet een beroep op de inwoners van de afdeling (Haarlem, Heemstede, Aerden- hout, Blöemendaal, Bennebroek, Vogelen zang en Spaarndam) zich als collectante of In Amersfoort is de kapel van het nieuwe Oud-katholieke Seminarie aan de Koningin Wilhelminalaan ingewijd door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. Andreas Rinkel. De inwijding hield tevens de inge bruikneming in van het seminarie. De aartsbisschop werd geassisteerd door deken C. F. Itteuwenhuyzen en kanunnik Th. Mo- leman, respectievelijk secretaris van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht en voorzitter der synode. Terzijde van het priesterkoor hadden de bisschoppen van Haarlem en Deventer, mgr. Jacobus van der Oord, en mgr. En- gelbertus Lagerwey, plaats genomen. De plechtigheid, die een uur duurde, werd door tal van geestelijke en burgerlijke autoriteiten bijgewoond. Onder hen be vonden zich reverend dr. R. Maxwell uit Genève, lid van het hoofdbestuur van de Wereldraad van Kerken, vertegenwoordi gers van de Episcopale Kerk in Amerika, voorts de regent van het seminarie der Oud-katholieke Kerk in Duitsland en een vertegenwoordiger van de Oud-katholieke theologische faculteit der universiteit van Bern. Voorts waren er vertegenwoordigers van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën, van de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, en de burgemeester van Amers foort. Paviljoenslaan 3, tel. 21485. kracht en tijdsbesteding te wensen over te. collectant aan te melden. Het adres luidt: laten. Huisvesting, inrichting van de wo- ning, ligging en kleding, persoonlijke ver zorging en gezondheidstoestand vertoonden over het algemeen een gunstiger beeld. De afdeling Blöemendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde gaat op donderdag 1 augustus een zomerexcursie maken naar Enkhuizen. waar het gezelschap ten stadhuize officieel zal worden ontvan gen. Er zal een wandeling worden gemaakt langs de Zuiderzeewerken en door het ge meenteplantsoen, waar de planten voor de vaste keuring staan uitgeplant. Daarna wordt een boottocht langs de bloemenvel den naar de bloembollenveiling „West- Friesland" gemaakt. Na de lunch volgt een Het lot is de heer J. Berk. de enige pa lingvisser van Spaarndam, wel heel gun stig gezind geweest. De heer Berk speelt al van zijn zeventiende jaar af in de loterij. Begin maart van dit jaar had hij geluk: de vijftigduizend viel op zijn lot, een „tientje", zodat hij maar even een mee vallertje had van bijna vijfenveertighon derd gulden. En dit feit zou, hoewel voor de palingvisser in kwestie een geweldige verrassing, niet belangrijk genoeg zijn ge weest om te vermelden, ware het niet, dat Een accountant en twee ambtenaren van de Algemene Rekenkamer hebben een onderzoek ingesteld naar het beheer van kassen en voorraden op Nieuw Guinea. Zij constateerden, dat in het byzonder de rekeningen over 1950 cn 1951 vele on juistheden bevatten, waardoor in verschil lende begrotingsposten wijzigingen moes ten worden aangebracht. Hetzelfde was het geval met de cijfers voorkomende in de maandelijkse overzichten van de kasmu- taties. Voor 1950 bleek een verschil van ruim f 33.000 en voor 1951 van ruim f 12.000 te bestaan. Ter verontschuldiging werd aangevoerd dat de administratie in Nieuw Guinea, opmerkelijk weinig huishoudingen vooral in de eerste jaren, met grote moei lijkheden had te kampen door gebrek aan personeel en door het tussentijds wijzigen van boekhouding en begrotingsopzet. De Algemene Rekenkamer heeft haar be vindingen aan de gouverneur gerappor teerd. Naar aanleiding van dat rapport is de betrokken ambtenaar over zijn onjuiste handelwijze onderhouden. Bij de controle der contante verkopen door de centrale bevoorrading en lands- magazijnen bleek, dat zowel de admini stratie van deze verkopen als de interne controle daarop belangrijke leemten ver toonden. Een behoorlijke debiteurenadministratie v aiiuiui^uii tic Qcliiieü o. oiUeiuji J oedingden-Poppen, Neptunusstraat 53 en J. de Het kwam voor, dat ondervraagden slechts twee keer per week een warme maaltijd gebruiken. Voor een niet onbelangrijk aantal be jaarden bestaat de hoofdmaaltijd meer dan drie keer per week uitsluitend uit soep, pap of brood. Door het te lage inko men werd vlees en fruit slechts heel zel den gebruikt. Bij 372 huishoudingen bleek belangstelling te bestaan voor de verzor ging van de warme maaltijd tegen beta ling. Negentig percent der gegadigden bleek niet meer dan één gulden per maal tijd te kunnen betalen. De gezondheidstoe stand van de vrouw speelt bij de opgave voor maaltijdverzorging een rol. Op het totaal aantal buiten de inrichtin gen verblijvende bejaarden in Haarlem Leeuw van Weeneii-Edelschap, Vondelweg 48 te Haarlem, noodwachtsters bij de Be scherming Bevolking (afdeling eerste hulp bij ongelukken) in de verbindingswagen van de B.B. met een pop naar de NCRV- studio te Hilversum getrokken. Het dool was aan de heer Joh. Bodegraven de pop aan 'te bieden voor de Goed-Zo-actie. De pop stelde een e.h.b.o.-ster van de B.B. voor en in een tasje zat een bedrag van f 1125,50, dat bijeengebracht was door de noodwachters uit Haarlem. Het was niet mogelijk de pop op een steravond aan te bieden, omdat de pro gramma's reeds vastgesteld waren en daar om zijn de dames vanmorgen naar Hilver sum gereisd. een initiatief van een Haarlemse noocl- wachter, die zich met het hoofd van de B.B., de heer H. J. de Vries, in verbinding stelde. Hij had meegedeeld in zijn jeugd geleden te hebben door lichamelijke onge lukken, waarvan hij later hersteld is. Daar door voelt hij het leed van hen, die aan kinderverlamming lijden. De heer De Vries heeft zich daarna tot de noodwachters gewend met de vraag of zij er voor voelden deel te nemen aan de Goed-Zo-actie en het resultaat was, dat in korte tijf' een bedrag van f 1125,50 bijeen gebracht werd. Leden van het personeel van de dienst Bescherming Bevolking hebben de pop ge- De actie in Haarlem was het gevolg van maakt. was niet aanwezig. Lijsten van de niet direct betaalde posten waren nimmer op gesteld. Bij controle van de kas der landsmaga- zijnen kwam aan het licht, dat een bedrag van ruim f 186.000 niet in de administratie was verwerkt. Een ambtenaar van de boek houding bleek de hierop betrekking heb bende bescheiden onder zijn berusting te hebben gehouden. Deze administratieve fouten zijn hersteld. Er werden voorts onregelmatigheden ontdekt bij het geldelijk beheer van een onder de dienst van Gezondheidszorg res sorterende instelling. De schade kon niet nauwkeurig worden vastgesteld, daar de ambtenaren, die met de administratie wa ren belast, niet voor hun taak berekend bleken te zijn. In 1954 is, zo bleek de Rekenkamer ver der. uit een der landskassen f 184.000 ge stolen, benevens f 12.000, welke som aan particulieren behoorde. De Rekenkamer heeft de gouverneur erop attent gemaakt dat in het algemeen gelden van particu lieren niet in de landskassen thuis horen, hoewel zij kan begrijpen dat op deze regel uitzonderingen worden g maakt bijvoor beeld omdat er plaatselijk geen bank instelling is. De gouverneur heeft geantwoord dat het geld bij een inbraak was gestolen, maar dat het, op ruim f 1500 na, was achterhaald. De daders, die niet tot het ambtelijk apparaat behoorden, zijn gestraft. Er zijn maatregelen genomen voor een betere be veiliging der landsgeldcn. Vóór de tweede jaarvergadering in hotel ,,De Wittebrug" te Den Haag van het Bel gisch-Luxemburgs genootschap voor Han delsbetrekking gehouden op de voor avond van de vandaag te Brussel begonnen ministeriële Benelux-conferentie heb ben de ambassadeurs van België en Luxemburg tijdens een lunch het woord gevoerd. De Belgische ambassadeur, baron F. X. van der Straten Waillet wees er op, dat het bevorderen der Belgische export een der voornaamste taken zijner functie is en lichtte dit onder meer toe met cijfers, waaruit blijkt hoe belangrijk Nederland als afzetgebied voor België is. De export naar Nederland bedroeg in 1946 meer dan die naar Frankrijk en die naar Duitsland, en meer dan die naar Amerika en Enge land tezamen. De waarde van de Neder landse export naar de Belgisch Luxem burgs Economische Unie (BLEU) bedroeg dertien maal de gemiddelde waarde van die van 1936-1938: de waarde van de BLEU-export naar Nederland twaalf maal het gemiddelde van 1936-1938. Weliswaar hebben kleine landen, aldus de ambassa deur, weinig invloed op de internationale handelsvoorwaarden, maar tezamen kun nen zij wel het inter-Europees handelsver keer beïnvloeden. De economische integratie, die zoals uit de cijfers blykt, het handelsverkeer al zeer heeft doen toenemen, zou een grote toekomst beschoren zijn als zij volledig kon worden. In dit verband wees de am bassadeur op het thans in ontwerp zijnde verdrag der Economische Unie, dat zeker offers zal vragen, want integratie gaat niet samen met protectie. Maar de overgang hoeft niet plotseling te geschieden. Er is een tijd gegeven, waarin storingen verme den kunnen worden en ieder de gelegen heid krijgt zich voor te bereiden op de ge volgen van de Unie. De ambassadeur besloot zijn rede met gelukwensen aan het Centrum voor het belangrijkste werk dat ten bate van de integratie wordt verricht. Na een toespraak door de Luxemburgse ambassadeur werd in een andere zaal van het hotel de jaarvergadering gehouden van het Centrum. GESLAAGD Het diploma machineschrijven werd uit gereikt aan de dames T. Fransen, M. Markhof, C. L. H. de Reus, A. Kiefer, A. Heidebrink, M. Paap, J. J. B. Keizer en M. Kroes. de heer Berk van het geld een auto had gekocht en er een verzekering op afsloot. Nu wilde het toeval, dat hij bij de verze keringmaatschappij als de honderddui zendste te boek kwam te staan. En een ver zekeringmaatschappij, die zichzelf respec teert laat zoiets niet onopgemerkt voorbij gaan. En zo kon het gebeuren, dat ver scheidene heren vanmorgen voor de deur van zijn huis stonden om de gunsteling van het lot nogmaals een verrassing te berei den. De heer Berk is wat je noemt een „door bijter". Als hij eenmaal aan iets is begon nen, dan maakt hij het ook af, dan zet hij door, koste wat het kost. Dit heeft hij als palingvisser getoond en dit toont hij ook met andere zaken. Vroeger leefden ruim veertig inwoners van Spaarndam van de palingvisserij. Op den duur moesten zij steeds meer hun heil zoeken in de industrie, dezelfde industrie, die de uitoefening van hun tra ditionele beroep onmogelijk maakte. Eén man zette de traditie van Spaarndam voort en dat was palingvisser Berk en tot nu toe heeft hij geluk gehad. Hij heeft bewezen het hoofd - in de meest letterlijke zin van het woord - boven water te kunnen hou den. Ondanks het feit, dat hij gedeeltelijk invalide is. In maart bleek het lot ook weer in zijn (paling)schuitje mee te varen. Juist had de heer Berk de krant gelezen en vanzelfsprekend ook de trekkingslijst van de staatsloterij .vluchtig bekeken. „Nou ja", dacht hij. „ik heb weer eens pech gehad". Berustend vouwde hij de krant dicht en liep de straat op om een praatje te maken met zijn buurvrouw. Plotseling rende de vrouw van de kaste lein op hem af. „Wel gefeliciteerd, wel ge feliciteerd", riep zij buiten adem van op winding uit. De heer J. Berk vond die uit bundigheid wel wat overdreven, maar zei er verder niets van, omdat zij er alle reden toe had om hem te feliciteren. Zijn dochter was namelijk die dag ondertrouwd. Maar toen de vrouw van de kastelein er aan toe voegde, dat „ze hem maar een reuze bof- ferd vond om juist het lot te hebben, waai de vijftigduizend op was gevallen", drong de oorzaak van haar opwinding langzaam aan tot de heer Berk door. Hij. winnaar van de vijftigduizend. Buiten zichzelf van vreugde liep hij zo snel mogelijk naar huis terug en gooide een hoeveelheid oude spij kers, die hij uit een kist had gehaald, om ze later nog eens te gebruiken, pardoes in het water. „Die heb ik toch niet meer no dig. ik heb nu geld genoeg". Van het geld werd een auto gekocht, waarmee de heer Berk sindsdien voor dag cn dauw met zijn netten naar zijn vissers boten trekt. En vanzelfsprekend moest de auto ook verzekerd worden. Het hoeft geen betoog .dat hij helemaal in de wolken was, toen een dezer dagen de verzekerings agent opbelde met de lakonieke medede ling dat „zijn cliënt" als de honderdvijftig- duizendste verzekerde te boek stond. Na de vijftigduizend nu de honderdduizend. Wij hebben gisteravond een gesprek ge voerd met de heer Berk. die achter een kopje thee gezeten een uitvoerige uiteen zetting gaf van het wel en wee van de pa lingvisserij en zelden hebben wij iemand gelukkiger gezien toen „het lot" ter sprake kwam. „Wat zal ik de heren morgen nu geven", vroeg hij zich af. „Een bosje lekkere vette paling of een borrel? Weet je wat, ik zal ze allemaal een paling geven, tenminste, als de verrassing meevalt, anders niet", voeg de hij er lachend aan toe. De directeur van de verzekeringmaat schappij was zeer verheugd, dat een zo'n bekende Spaarndamse figuur als de heer Berk met zijn auto als de honderddui zendste thans lopende motorrijtuigen-ver zekering bij de maatschappij te boek staat. Het eerste jaar zal hij daarom geen premie behoeven te betalen. Ook de kinderen en de gelukkige echtgenote van de bekende palingvisser werden niet vergeten. Me vrouw Berk kreeg bloemen, de kinderen allerlei spelletjes. HAARLEM: artsen: men raadplege per tele foon firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: Jan Heek, Koninginneweg 51, tel. 13174. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13. tel. 11793; Centraal-apotheek. Gro te Houtstraat 78, tel. 10.500; Bos- en Vaart apotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. HEEMSTEDE: Artsen: K. L. Kout, Johan de Wittlaan 23. telefoon 38411 en L. Wijn berg, Beethovenlaan 36. telefoon 35743. Wijkverpleging: zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat9, telefoon 34673 (en vrij dag 31 mei en zaterdag 1 juni, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 (en vrijdag 31 mei, des avonds na zes uur). BENNEBROEK: Artsen:, Dr. F. Graaf. Rijksstraatweg 53, tel. 02502-300. KONINGIN VANAVOND NAAR DE AMSTERDAMSE STADSSCHOUWBURG Het ligt in het voornemen van Koningin Juliana om heden (woensdagavond) in de Amsterdamse Stadsschouwburg de jubi leumvoorstelling bij te wonen, die het Bal let der Lage Landen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan geeft. AMSTERDAM Over vrijwel de gehele linie was de markt in reactie. De ongeanimeerde en la gere slotkoersen van New York droegen hier in niet onbelangrijke mate toe bij. De arbitrage kon wederom niet tot zaken ko men en dat had tot gevolg, dat het midden koersaanbod in bijna alle hoeken oorzaak was, van de lagere koersen. Kon. Olie, in de morgenuren nog verhandeld op 199, opende 's middags op 197,70,hetgeen ruim 2,50 lager was vergeleken bij de slotprijs van maandag en ruim 2,on der New Yorkse pariteit. Aandelen Philips hebben nog steeds van aanbod te lijden en de vraag, die hier van arbitragezijde aanwezig was, kon een prijsdaling van het fonds niet voorkomen: 283V2 284 was de koers waarop vrijwel de gehele middag werd gehandeld. Slotkoers maandag 285V2. Ook Unilever, dat de laatste tijd krach tig in de markt heeft gelegen, was 4 pun ten in reactie op 428J/2.De dinsdagmorgen gehouden jaarvergadering van het AKU- concern bracht geen nieuws van betekenis. Het fonds was fractioneel lager 185'/2. Aandelen K.L.M. konden de avance van maandag niet voortzetten en vielen terug tot 132,50 133.80). De handel was ook hier zeer minimaal. Van de culturen was H.V.A. gevraagd op 111 y2, waardoor de stijging van maan dag werd voortgezet. Als reden gaf de beurs op, het te verwachten jaarverslag, dat, gezien de reeds eerder gepubliceerde dividendverhoging van 6 op 8 pet. moge lijk gunstig zal zijn. De scheepvaarten lagen over de gehele lijn 1 a 2 punten lager. Het dividendvoor- stel van de Kon. Paket Mij. van 11 pet. (v. j. 10 pet.) had een terugslag op de koers van het aandeel tot gevolg: 169 V2 (170%). Het fonds was de laatste dagen ruim 6 punten gestegen op gunstige divi dendvooruitzichten. De algemene markt positie was mede oorzaak van deze terug slag. Staatsfondsen nauwelijks prijshou dend. Claims Excelsior metaalbuizen werden geadviseerd op 40,—, theoretische waarde 45,—. Prolongatie 3->4 pet. (ANP). NEW YORK Een sterke vraag vlak voor beurseinde deed de koersen boven de laagtepunten uitkomen die zij na het dalend verloop ge durende zes dagen bereikt hadden. Het in dustriegemiddelde sloot 1,49 lager op 497,72; spoorwegen 0,06 hoger op 145,10 en open bare nutsbedrijven 0.16 lager op 74,04; het gemiddelde voor de 65 fondsen daalde met 0,35 tot 174,02 De uiteindelijke verliezen waren echter minder dan de helft van die, welke midbeurs genoteerd stonden, toen het industriegemiddelde daalde tot het niveau van 9 februari Deskundigen zeiden dat deze gang van zaken verwacht had kunnen worden na de recente consolidatie. Termijndekkingen en andere voorzorgsmaatregelen in verband met Memorial Day - die voor velen een onofficieel lang weekeinde betekent - wa ren ook van invloed. De handel was licht; de omzet bedroeg 2.070.000 aandelen tegen 2.290.000 op maandag. Getty Oil trok even als maandag sterk de aandacht en liep tegen het einde van de beurs 1 1/8 dollar op, gevolgd door General Dynamics, dat bijna een dollar steeg, en Bethlehem Steel en Standard Oil of New Jersey.Van de 1174 verhandelde fondsen sloten er 372 hoger, 539 lager en 263 onveranderd. Er werden 14 nieuwe hoogtepunten en 66 nieuwe laagtepunten bereikt. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 354 fl/o Nederl. '47 86"/te 8654 3 °/o Nedl 1962-64 89% 89% A. K U. 18614 183 Calvé Delft 33614 337 Van Gelder Zonen 190 190 K. N. Hoogovens 30214 302 Nederl. Ford 275 278 N. Kabel fabriek 285 285 gew.PhilipsGloeil 284 23414 pref.PhilipsGloeil 147'/° 14714 Unilever 42854 431 Wilton Fijenoord 254 254 Dordtsche Petrol. 974 990 Konkl. Petroleum 197,50 f 201,— A'dam Rubber 81 77 K. L. M 132,- f 131,90 Holl. Amer. Lijn. 174 174 N. Scheepv Unie 180 18014 Phs v Ommeren 26954 270 H. V A 111*4 113 Verg. Deli Mij en 9314 96 Amsterd. Bank 204 204 Ned. Handel Mij. 160 160 Rotterd. Bank 17514 175 Twentsche Bank 18214 182 li Anaconda Copper 66"/i <i 6614 P.othlei-«m Steel 186 185 U S. Steel 6514 6514 General Motors 4214 4214 Shell Union 89»/ie 8954 4314 4254 Je du-nies Uitlerliaden en De Leeuw van Weenen met de pop, die voor de Goed-Zo-actie gemaakt is. De heer J. S. Boelsmade agent die de verzekering afslootoverhandigt de versierde polis aan de heer Berk bij de autodie een grote rol in het „blij spel" heeft gespeeldNa de vijftig duizendnu de honderdduizendste.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7