Kerkdiensten Onthulling over fantastische ondernemingen van Hitier Ontvoering van de hertog van Windsor moord op Stalin en valsemunterij Imponerend Het eeuwige thema O orlogsromantiek A vontuur Eerste steen gelegd in „Meer en Duin" Glad Prolongaties en reprises Koninklijk bezoek aan Zweden Afgedankte ijskasten bedreigen kinderlevens Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Veilig Verkeersdag op 5 juni in Hillegom Burgerliike Stand van Hillegom Zandvoortse brandweer doet examen Zomerbricteedrives HILLEGOM Rode Kruiscollecte bracht meer op dan vorig jaar De Vroegte Wint opent het hengelseizoen Scheepvaart ZATERDAG 1 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (L i d o) Powell en Pressburgers film versie van „De ondergang van de Graf Spee" is een imponerend epos van de zee oorlog geworden, dat van begin tot eind boeit. In prachtige breedscherm-opnamen toont de camera ons eerst, hoe de beruch te Duitse raider het ene na het andere koopvaardijschip in de grond boort, totdat drie veel lichtere oorlogsbodems van de Britse vloot, de Ajax, de Achilles en de Exeter, hem eindelijk ontdekken en de strijd aanbinden tegen Hitiers vestzakslag schip, dat tenslotte, zwaar gehavend, de wijk moet nemen naar de haven van Mon tevideo in het neutrale Uruguay. Daar ont spint zich dan een felle diplomatieke strijd tussen de vertegenwoordigers van nazi- Duitsland en de Geallieerden over de vraag, of de „Graf Spee" al dan niet ge- interneerd zal worden. Dit geraffineerde spel van list en tegenlist, eindigend in de spectaculaire „zelfmoord" van het Duitse slagschip, is zeker even spannend als de uitbeelding van de zeeslag. Peter Finch vertolkt op overtuigende wijze de moei lijke rol van kapitein Langsdorff, de cor recte gezagvoerder van de „Graf Spee". Zijn tegenstanders, de Britse commandan ten en zeeofficieren, komen over het al gemeen niet uit boven geslaagde typerin gen van nuchtere „zeebonken". Veel van deze film is spektakel, kanongebulder en bloederigheid maar dat is hier wel aan vaardbaar, omdat het logisch en functioneel in het verhaal past en geen grof sensatie bejag is. De overigens fraaie technicolor deed door zijn zoetelijke effect ietwat af breuk aan de gevechtsscènes: nuchter zwart-wit zou de grimmigheid en de sfeer van de zeeslag wellicht beter vertolkt hebben. (Rembrandt) De Duitse film „De duivel in de vrouw" dankt nog enig be lang aan de medewerking van de acteur Walther Richter. Hij behoort tot de beste filmspelers in Duitsland op het ogenblik: een korte dikke man met een zwaar ge zicht, dat echt lacht als het lacht, ook zeer melancholiek kan kijken en de elementaire gemoedsstemmingen daartussen geloof waardig tot uitdrukking kan brengen. Het is altijd wel de moeite waard hem te zien spelen, zoals het altijd wel de moeite waard is om Jean Gabin .te zien spelen, ook al treedt hij op in een film, die zon der hem geen enkele betekenis zou heb ben. De film waarin Walther Richter hier speelt wordt in de aankondiging getypeerd met: „Het eeuwige thema van liefde, ver langen, schuld en zondeInderdaad is dat thema veelvuldig aan de orde in de filmmakerij. Dat het tot uitputting der ori ginele vormgeving leidt is het bezwaar dat men ertegen kan aanvoeren. Het gaat ook voor „De duivel in de vrouw" op. (Cinema Palace). Het verduis terde en door de V2 geteisterde Londen vormt het sinistere decor voor een episode' uit het leven van Gaby, een volgens strenge principes opgevoed Frans meisje, dat bij de Duitse aanval op Frankrijk haar ouders verliest en daarna in de Engelse hoofdstad verzeild raakt, waar zij als bal letdanseres en hulpje in een kantine voor Franse soldaten haar brood verdient. Met een wat schuchtere, maar vasthoudende Amerikaanse soldaat zet zij haar eerste schreden op het pad der liefde, maar zij weigert haar principes overboord te zetten op de avond voor het spoedhuwelijk, dat echter niet voltrokken wordt omdat de volgende dag de invasie begint en de sol daat hals over kop weg moet. Als er een paar dagen later bericht komt dat hij ge sneuveld is, vallen bij Gaby alle remmen weg en geeft zij anderen, wat zij haar ge liefde onthield. Diens onverwachte terug keer plaatst haar voor een gewetenscon flict, dat tenslotte onder onheilspellend sirenegeloei en het gedreun van ontplof fende bommen een oplossing vindt. Alleen al om de door Leslie Caron en John Kerr zo voortreffelijk uitgebeelde hoofdfiguren in deze oorlogsromance moet men deze film gaan zien, waarin ook de beklemmende oorlogssfeer in het Londen van 1944 zo uitstekend is getroffen. (R o x y) De koning der cowboys, Roy Rogers, gaat in de film „Prairiehyena's" een stel bandieten te lijf. Dat betekent an derhalf uur actie en geweld. Natuurlijk weet Roy zijn superioriteit glansrijk te be- De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, heeft vrijdag de eerster steen ge- gelegd voor de nieuwbouw in „Meer en Duin", het dorpsgedeelte, waarin binnen enkele jaren zeshonderd huizen zullen ver rijzen. De burgemeester deed dit door met een troffel de specie uit een in Lissese kleuren versierde ton te halen en hiermede de gedenksteen vast te leggen. Mr. De Graaf zei hierbij, dat Lisse mo menteel bijna driehonderd woningen in aanbouw heeft, de bouw in „Meer en Duin" meegerekend. Naar de mening van de bur gemeester duurt de bouw van sommige complexen te lang. Een bouwperiode van dertien tot veertien maanden per huis is normaal, doch de huizen aan Broekweg, Geraniumstraat enz., aan de bouw waarvan men begin 1956 begon, zijn thans nog niet gereed. Deze stagnatie heeft haar invloed op de ontwikkeling van nieuwe projecten. Spr. adviseerde de aannemers bij het uit besteden van schilder-werk en dei-gelijke niet alles in één hand te geven. Voorts deel de de burgemeester mede, dat in de nabije toekomst in Lisse een nieuw type wonin gen zal worden gebouwd, en wel flats met drie of vier woonlagen. De voorzitter van de woningbouwvereni ging „Volksbelang" memoreerde, dat de burgemeester thans voor de derde maal op uitnodiging van de bouwvereniging de eer ste steen legt, nu in een deel van het dorp, waar enkele maanden geleden nog bollen- of weiland was. Niet te spreken was de voorzitter over het feit, dat de woning bouwvereniging huizen in beheer krijgt, waarin mensen worden geplaatst, die geen lid zijn van de bouwvereniging. Hierop zei de burgemeester, dat de gemeente zich het recht vooi-behoudt ook aan niet-leden van de woningbouwvereniging huizen toe te wijzen. Men kan niemand dwingen lid van de bouwvereniging „Volksbelang" te wor den, aldus spr. vestigen. De tegenstanders leggen allen het loodje. Hoe hij dat bewerkstelligt is het geheim van de Western. Voor de lief hebbers! Van maandag af de har-de film „De over val op de woudlopers". (Frans Hals) „Na 12 uur 's nachts" stelt op een vrij eenvoudige manier het nozemprobleem aan de orde. In deze Zweedse film, die uitmunt door intelligent camerawerk, ziet men een troepje jongens lantei-fanten en lummelen, tot ze natuur lijk voor de rechter belanden, na bij een dilettantistisch gepleegde inbraak gepakt te zijn. Eén hunner, de leider, is echter met één van zijn makkers ontsnapt en dit tweetal draaft regelrecht het pad der grote misdaad op. De anderen komen langzaam tot inkeer onder de druk van een voor waardelijk vonnis en kiezen een goed bur- germansbestaan. Het tweetal-der-misdaad pleegt ongewild een moord en wordt na een politie-drijfjacht gepakt. De bekeer den zien bij die arrestatie toe, gelukkig in de zekerheid dat dit hun nooit meer mag overkomen. De dialogen in de film maken helaas niet voelbaar, dat de jongens lummelen omdat ze het niet laten kunnen. De film mist dan ook de diepte, die het de moeite waard zou maken het gezwalk der jongens met aandacht te volgen, hun kleine mis daad en geniepige pretjes. Daardoor ont stond een glad zwart-wit verhaal, waarin het goede onovertuigend wint en het slechte onovertuigend verliest. (L u x o r) De geestige film van Lubitsch „To be or not to be" is op het pi-ogramma gehandhaafd. Een spirituele komedie, die tegen het eind steeds plezieriger wordt. (Minerva). Een vooral op het specta culaire gerichte vertoning treft men aan in „Storm over de Nijl". Alleen in de avondvoorstellingen van zaterdag en zon dag. In de matinees fungeren Martin en Lewis als „Pechvogels en Co.". Maandag en dinsdag gaat een herhaling van „East of Eden". Woensdag en donderdag draait „Achter de schermen van Scotland Yard". (Studio) Tot en met .zondag worden in dit theater de vertoningen voortgezet van „The Glenn Miller Story". Over de film, die maandag wordt ingezet, „De deur naar de afgrond", zullen wij nog schrijven. Polygoon heeft een uitstekende gekleur de filmreportage gemaakt van het staatsie- bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Zweden en zich daarbij niet uitsluitend bepaald tot de officiële, aan dit bezoek verbonden gebeurtenissen, maar het oog van de camera ook laten dwalen over en door de Zweedse hoofdstad en het Zweedse landschap. Een reportage vol kleur en sfeer, waarvoor Polygoon welver diende lof toekomt. V.S. overwegen veiligheids maatregelen (Van onze correspondent in New York) Herhaaldelijk leest men in Amerika over kinderen die gestikt zijn in ijskasten. Vooral afgedankte koelkasten, die soms op vuilnishopen liggen, zijn geliefd speelgoed voor de jeugd. Het grote gevaar is dat een deur van een ijskast van binnenuit niet geopend kan worden. Valt zulk een deur dicht achter het kind, dan kan het zich zelf niet meer bevrijden. Zelfs het Amerikaanse Congres is zich met deze zaak gaan bemoeien door op dracht te geven om veiligheidssystemen te onderzoeken. Eventueel zou een goed veiligheidssysteem bij de wet voorgeschre ven kunnen worden. Het bureau dat met dit onderzoek belast is, volgt een ietwat lugubere methode om uit te maken hoe kinderen, die in zulk een val zitten, in het algemeen reageren. Men construeerde daartoe een klein „huisje" (ter grootte van een ijskast) en daarin vertoonde men op een klein televisie scherm een tekenfilmpje. Zodra het kind het huisje binnengekropen was, ging de deur dicht en hield de vertoning op. De reactie der kinderen was heel verschil lend. Kleuters van twee en drie jaar deden vaak in het geheel geen poging om zich te bevrijden. Zou het „huisje" werkelijk een ijskast geweest zijn, dan zouden zulke kinderen eenvoudig zijn gestikt. Voor hen is het heel moeilijk een veiligheidssysteem te bedenken, waarmede zij zichzelf kunnen bevrijden. Kinderen van vier en vijf jaar schrok- ken meer dan de jongeren, maar toonden ook meer vindingrijkheid en energie om de deur open te krijgen. Men heeft nu ver schillende „noodopenings-systemen" ge probeerd: lichtgevende knoppen bijvoor beeld waaraan gedraaid of waai-tegen ge drukt moest worden. Maar de ideale oplos sing is nog niet gevonden. Drieëndertig Amerikaanse staten hebben reeds een wet aangenomen, waarbij wordt voorgeschreven, dat afgedankte of niet- gebruikte ijskasten ontdaan moeten wor den van hun deur. Voor de wei-gebruikte ijskast schijnt een oplettende moeder voor alsnog het best-denkbare „veiligheids, systeem". De oliepolitiek Volgens radio Cairo heeft de economische raad van de Arabische Liga besloten tot de bouw van een Arabische vloot van tankschepen en van raffinaderijen in Arabische landen teneinde te verhinderen, dat de olie in ruwe vorm wordt uitgevoerd. Emissie-uitslag Op enkele uitzonderingen na hebben alle hou ders van aandelen Eerste Nederlandsche Ver zekering Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit n.v. te 's-Gravenhage van hun claim recht gebruik gemaakt. Investeringen van Ketjen In de jaarvergadering van de Koninklijke Zwave'.zuurfabrieken v.h. Ketjen n.v. heeft de directie desgevraagd medegedeeld, dat ook in 1957 investeringen nodig zullen zijn. De liquidi teit van de n.v., aldus de directie, is voldoende om de nieuwe investeringen uit eigen middelen te financieren. Zoals de zaken thans staan, ligt het zeker niét in de bedoeling om te zijner tijd tot een nieuwe emissie over te gaan. NEW YORK (UP) De reden waarom Hitier geen inval in Groot-Brittannië deed, was dat hij de Britten als een „Germaans broedervolk" beschouwde, dat tenslotte verstandig zou worden en samen met Duitsland een nieuwe Euraziatische orde zou scheppen. Dit wordt verteld door Wal ter Schellenberg, de vroegere chef van de buitenlandse geheime dienst der nazi's, wiens memoires, getiteld „The Labyrinth", gepubliceerd zijn door Harper and brothers. De buitenwacht heeft als verklaring ge geven dat Hitier niet durfde doorzetten en zelfs leden van de Duitse generale staf waren deze mening toegedaan. De werke lijke reden was echter verankerd in Hitiers overtuiging dat Frankryk een stervende natie was en dat het Britse volk waard was te blijven voortbestaan. Weliswaar gaf hy opdracht tot voorbereiding van de invasie, maar door zyn innerlijk gevoel trad hy aarzelend op, aldus de schryver. Volgens Schellenberg waren er moeilijk heden en meningsverschillen over de „operatie zeeleeuw" in de generale staf en Hitier liet toe dat deze moeilijkheden en persoonlijke vooroordelen de beslissing vertraagden. De auteur vertelt ook dat Hitier de her tog en de hertogin van Windsor uit hun woning in Portugal wilde ontvoeren in 1940 en de ex-koning te gebruiken om een bestand met Groot-Brittannië te bewerk stelligen. Verscheidene nazi-agenten wer den naar Lissabon gestuurd om het plan uit te voeren, onder wie Schellenberg. De hertog vertrok echter bijtijds naar zijn nieuwe standplaats als gouverneur van .de Bahama-eilanden. Hitler was bereid voor de ex-koning in Zwitserland vijftig mil joen Zwitserse franken te deponeren, in dien de hertog zich van de Britse konink lijke familie zou distanciëren. De feitelijke ontvoering zou geschieden op Spaanse bo dem, maar de hertog, die waarschijnlijk gewaarschuwd was, zoals uit de mémoires van de hertogin van Windsor valt op te maken, nam de uitnodiging voor een jacht partij in Spanje niet aan. Schellenberg had agenten onder de politie die de woning van de hertog in Estorial bewaakte en onder het dienstpersoneel. Schellenberg moest tenslotte melden dat het ontvoeringsplan niet uitgevoerd kon worden. In een ander hoofdstuk vertelt Schellen berg dat de minister van Buitenlandse Zaken Von Ribbentrop had aangeboden Stalin te vermoorden tijdens een voorge nomen „vredesconferentie" tussen dit twee tal. Een speciaal pistool dat op een vulpen leek, zou tot dit doel gemaakt worden. Dit plan, dat door Schellenberg het produkt van een neurotische en overspannen geest genoemd wordt, is nooit uitgevoerd, omdat Sialin zich niet voor een conferentie liet vinden. Wel werd onder leiding van de chef der geheime politie Heinrich Himmler, een helse machine vervaardigd, die er als een kluit modder uitzag en die aan de auto van Stalin bevestigd zou worden. De helse ma chine zou tot ontploffing worden gebracht door een kort-golf-zender. Twee Russische krijgsgevangenen werden per parachute nabij het hoofdkwartier van Stalin neer gelaten om het plan uit te voeren. Verder is niets meer van hen vernomen. Misschien zijn ze gepakt of misschien hebben zij het komplot verx-aden. Zee kabel afgetapt Schellenberg vertelt ook dat de Duitsers sommige gesprekken hebben afgetapt die via de zeekabel gevoerd zijn tussen Roose velt en Churchill. Ondanks de isolatie van de kabel, lukte het door middel van korte-golf-instrumenten de hoog-frequen- te impulsen die er door liepen, op te van gen. Een nazi-luisterpost in Nederland ont cijferde een gesprek dat begin 1944 via deze kabel ging en gezag verleende aan de vele rapporten over een op handen zijnde in vasie. De nazi's drukten ook valse Britse bank biljetten van een een en vijf pond sterling, die het financiële verkeer in Groot-Brit tannië moesten ontwrichten. Schellenberg vertelt dat het twee jaar kostte het papier na te bootsen. Het gra veerwerk kon pas beginnen, nadat de 160 belangrijkste identificatiekenmerken vast gesteld waren. De beste graveurs van Duitsland werkten in drie ploegen aan dit project. Rekenkundigen knobbelden uit volgens welk systeem de Bank of England de bankbiljetten nummerde. De Duitse ver valsers bleven steeds enkele honderden bankbiljetten voor op de Bank of England. De valse bankbiljetten waren zo perfect, dat Schellenberg ze bijna uitsluitend ge bruikte om de activiteit van zijn geheime dienst in het buitenland te bekostigen. Hij vertelt dat een agent eind 1941 enkele valse biljetten van vijf pond in Zwitserland in wisselde en vroeg hun geldigheid te con- troleren. De Bank of England trok onge veer tien percent van de biljetten in. Dit was voor Schellenberg het sein op massa- produktie over te gaan. Een plan om bom- menwerpers de bankbiljetten te laten af- werpen boven Groot-Brittannië werd op gegeven omdat het Britse luchtruim te goed verdedigd werd en omdat de brand stofsituatie kritiek was. De geldvervalsing droeg de naam „actie Bernhard". Het geld werd, volgens Schellenberg, ook gebruikt voor een uitgebreide handel in gesmokkel de wapens. We kregen Britse en Ameri kaanse wapens in ruil voor onze valse bankbiljetten door te infiltreren in ver zetsbewegingen in Italië, Griekenland en Frankrijk, zo zegt Schellenberg. Hij vertelt dat de Bank of England in 1945 alle biljetten van vijf pond moest in trekken en een geheel nieuw biljet moest drukken. Woensdag 5 juni zal Hillegom in het teken staan van het veilig verkeer. De plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft er voor zorg gedragen, dat op deze dag voor de hoogste klassen der lagere scholen in het Nutsgebouw te Hillegom een zeer instructiteve verkeers- film zal worden vertoond. Voorts zal een geluidswagen door het dorp rijden en op vele plaatsen zullen spandoeken worden aangebracht, 's Avonds zal de film voor volwassenen worden vertoond. Woensdag 29 mei heeft de jeugd het ver- keersexamen afgelegd. Ongeveer honderd tachtig jongens en meisjes hebben zich aan het practische gedeelte van dit examen onderworpen. De startplaats was achter Treslong, waar de rijwielen eerst gekeurd werden door leden van de Rijkspolitie. Er werd gereden langs een van tevoren door de politie en de bond vastgestelde route, waarin tal van verkeersmoeilijkheden wa ren opgenomen. Het onderwijzend perso neel van de scholen had voor dit examen spontaan zijn medewerking toegezegd en bij de controleposten plaats genomen. Na afloop van het examen werd in café restaurant „Treslong" een bespreking ge houden met het bestuur en de controleurs. Aan de hand van de gemaakte fouten zal een rapport worden samengesteld. De meest voorkomende fouten zullen aan de deelnemers bekend worden gemaakt. De uitreiking der diploma's zal over enige tijd plaats hebben. GEBOREN: Jan, z v. J. Griekspoor en J. Reijneveld; Leendert Arie, z. v. A. v. d. Kooij en E. v. Kralingen; Wilhelmina Jaco- ba, d. v. H. Broekhof en Th. v. d. Linden; Andreas Catharina Johannes, z. v. H. War merdam en C. M. J. Eichhorn. ONDERTROUWD: P. J. Brands en Th. S. Fr ederiks. GEHUWD: C. Th. v. Loon en A. M. Pij pers; J. de Vos en W. Smits. OVERLEDEN: P. J. Rovers, 74 jaar. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Na met grote ijver van 1 oktober 1956 af de brandweercursus te hebben gevolgd, hebben vrijdagavond een aantal leden van de Zandvoortse brandweer examen afge legd voor brandwacht tweede en eerste klasse, welk examen werd afgenomen door de Rijksbrandweer-inspektie, afdeling hoofdinspectie te Den Haag. Het theore tisch gedeelte werd gehouden in restaurant „Zomerlust" te Zandvoort; het praktisch examen had plaats op verscheidene pun ten in het dorp, waar de verrichtingen van het korps talrijke kijklustigen op de been brachten. Tot grote vreugde van de geëxamineer- den en van de Zandvoortse commandant, de heer J. Zeepvat, slaagden alle kandida ten. De examinatoren betuigden na afloop hun grote tevredenheid over de paraat heid van het Zandvooi'tse brandweercorps, dat ondanks het sterk verouderde lage- druk-materieel ten volle voor zijn taak berekend bleek. Voor brandwacht tweede klasse slaagden de heren: J. W. van der Berg, H. Keur, KI. Paap, W. H. Schraal, J. J. Sebregts, W. L. Seders en H. J. ter Wolbeek. Voor brandwacht eerste klasse slaagden: A. Dorsman, C. J. van Koningsbruggen, J. van der Kruk, A. Loos, H. Paap en P. Pijper. Na afloop van de uitslag verzamelde het brandweercorps zich in restaurant „Zomerlust", waar men nog enige tijd ge zellig bijeen bleef en burgemeester mr. H. M. van Fenema persoonlijk de geslaagden gelukwenste. Zoals ook in voor fa and- jaren het geval was, organiseert de Zandvoortse bridgeclub in seizoen 1957 wederom een tweetal zomer- bridgedrives, speciaal ten gerieve van de badgasten. De eerste drive is vastgestelop dinsdag 18 juni in hotel Keur aan de Zee straat. In deze wedstrijd wordt om de „Keur-wisselbekex-" gespeeld. GESLAAGD. Mejuffrouw A. Siderius te Zandvoort be haalde het verpleegsters-diploma A in het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem. Obligaties Pietersen Bij de inschrijving op f 500.000 5 li'4 pet. 20-ia- rige aandelen converteerbare obligaties Pieter sen en Co.'s Automobielbedrijf n.v. te Rotter dam, hebben nagenoeg alle houders van claims van hun inschrijfrecht gebruik gemaakt. ZONDAG 2 JUNI 1957. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, H. Doop. 7: Ds. G. van Leeuwen, Studenten- pred. te Amsterdam. Jeugddienst. Medew. van het Jeugddienstkoor, o.l.v. Klaas Bolt. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. R. Bijl. Noorderkerk, Velserstraat* Zaterdag 45: Bidstond. Zondag 10.30: Ds. J. van der Wiel. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.30: Geen dienst, zie Grote Kerk 7 uur. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Dr. H. Faber, van Wassenafer. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kin- derkerk. Dhr. A. Zonnevijlle. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Diaconessenhuis. Hazepa terslaan. 4.30: Ds. J. van der Wiel. Aula Chr. Lyceum, Emmakade. 10.45: Dr. G. Snij ders. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. P. de Vink. West, Leidsestraat 10: Dhr. R. Hengstmangers. Theol. Cand. Centrum. O. Groenmarkt. 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne. 10 h. 30: Pasteur J. F. Baudraz. 7 h. 30: Groupe de Coligny. Church of Eng land, Kinderhuissingel. Evening service 7.30 p.m. Deutsche Ev. Gemeinde. Mittwoch 5 juni 20 Uhr: Bibelstunde. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm- straat 3. 15: Dienst met H. Avondmaal. Voorganger E. Ch. Hermes. Dinsdag 19.30: Bidstond o.l.v. Br. Matray. Donderdag 14: Zustersamenkomst t.h.v. Zr. L. Weber-Im- mink, Havenstraat, Heemstede. Alle-Dag-Kerk.* Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park- laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangeli satie op Geref. grondslag. Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. Polderman, van Utrecht. Woens dag 7.30: Ds. v. Dijk, van Garderen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Ds. Jac. Buiten, Haarlem. Medewerking zangclub. Woensdag 8: J. F. Snoeks. Zuider kapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o. 1. v. Jan Schulz. Donderdag 8: Dhr. Th. Dik- kes, Leiden. Bidstond voor de Landdag te Velsen. Broedergemeente, Parklaan 34. Za terdag 8: Kerkconcert. Zondag geen dienst. 12: Zondagsschool. O. R. G. Centrum, Wes- terhoutpark 1A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. H. Johannes, van Middelburg. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer 19.30: in wijkgeb. N.H. Kerk, Zomer kade 161. Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wery. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. 9.30: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Ooster- kerk. 9.30: Ds. C. Morgenstern, van Amstel veen. 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum-aula. 9: Ds. D. J. Roos. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 9 en 4.30: Ds. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned. Park laan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptisten gemeente, Begijnhofkapel. 10.30: dhr. F. Oosterwijk. 19: Ds. J. van Dam, H. Av. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. (Broodbrekem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente. (Pinkstergemeente) Elim-Kapel. Paul Kru- gerstraat 36. 10: H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 12-13: Zondagsschool. 7- Opwek kingssamenkomst. Verschillende sprekers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor ge meenteleden). lmmanuëlkapel, N.we Kruis straat 14. 10: Br. J. Verwoert, v. Rhenen, H. Av. 10: Zondagsschool. 7.30: Br. J. Ver woert. Donderdag 8: Bidstond. Vrijdag 7: Jeugddienst voor jongeren. 7.30: Idem voor ouderen. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. M. v. d. Sluis. 5: Dhr. E. Schuurman 10.30: Zondagsschool Colensostraat 2. Don derdag 7.45: Bidstond Schotersingel 99. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags- Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. E. Kroon-Steutel, Apeldoorn. Jehova's Getuigen, Wolstraat 7. 5.306.30 en van 7.30—8.30. Donderdags en vrijdags van 7.30—9.30. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Zang Tiny van Raalte. 7: Ds. R. Bijl, van Haarlem. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos. Jeugdkapel (Jeugdhuis Schoterweg). 10: Dhr. D. Boer. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam W.) 10.30: Ds. Jac. Poortj Ziekendienst. 7: Ds. v. Zanten, Bijz. Kerkdienst. In beide diensten medew. v. h. Kerkkoor. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Ver. Doopsgez. Gemeente. Noorderkapel, In- dischestraat. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Zuiderkapel afd. Noord, Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets", Verleng de v. d. Geusevesperstraat. 10: Dhr. R. Paas, Evang. te Doorn. Maandag 7.30: Jeugd- evangelisatie, leeftijd 12-16 jaar. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Dhr. A. H. Ag- tereek, Evang. te A'dam. Vrijdag 8: Bijbel bespreking. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. J. C. Jonkers, van Delft. Sionskerk. 8.45: Ds. J. C. Jonkers 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk. 9.30: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. C. Klapwijk, van Bennebroek. Geref. Kerk, in gebouw N. P. B.. Berken straat 10. 9: Leesdienst. 2.45: Ds. Bos. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. D. H. Biesma. 5: Ds. J. C. Maris. Jehova's Getuigen, geb. N. P. B., Berkenstr. 10. 6.457.45, woensdags 7.309.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds van Dijl. 19: Ds. Oskamp, H. Avondmaal. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. Henkels, H. Avondmaal. 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. H. Avondmaal Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. Snijders. Ka pel Irene, Meer en Bosch, 10: Ds De Klerk Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J C. A. Fetter, Rem. Em„ Den Haag. Geref Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J Richel. 5.30: Ds. D. J. Roos. Jehova's Getuigen. Binnenweg 79 c. 23 Gezamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.30 9.30: Praktische toerusting voor de predi king van het evangelie. Maandag, Ir. Lely- laan 63. 89: Huis-Bijbelstudie. Donderdag Ci-ayenestersingel 7. 89: Huis-Bijbelstudie AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30 Ds. C. R. H. ter Haar Romeny, Vlootpred te Overveen. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool, Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. Mr. J. A Oosterbaan, Doopsgez. uit Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. v. d. Berg IJmuiden. Geref. Kerk. 10: Ds. C. Klapwijk. 5: Ds. J A. van Arkel, Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 Contactdienst. Ds. H. A. C. Hildering, van Oegstgeest. 10.30: Ds R.. H. Oldeman. van Zandvoort. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Ma- ranatha. 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk, Dg Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds. G Toornvliet, 7.30: (Belangstellenden) Ds. D J. Roos, van Haarlem-Zuid, Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. van Asperen, van Haarlem. 10.15: Zon dagsschool Julianakwartier, Kon. Wilhel- minaschool, Dompvloedslaan. 11.45: Zon dagsschool Ramplaankwartier, Beati-ixsch. en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Ds. D. Ringnalda HILLEGOM. Ned. Herv. Gemeente. 10: Ds. F. Brouwer. 5: Vicaris Camman, uit Noordwijk a. Zee. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Kraan uit Vlaardingen. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 7: Ds. van Wijngaarden. Doopsgezinde Gemeen te. 10.30: Ds. R. C. de Lange, van Noordwijk. Geref. Kerk 9.30 en 6.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. A. de Jonge, van Zaandam. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes 9.30: Ds. J. A. v. Boven. Bethelkapel. 10: Ds. H. v. d. Linde, van Amsterdam. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. D. Hoornstra. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 4.30: Ds. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. H. Doop. 19: Dr. H. van der Loos, Haarlem-N. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. „Jeugdhuis" 10.30: Jon- gejeugdkerk. Dhr. W. Doevendans, Santpoort Chr. Geref. Kerk. Pniël-kapel, Pastorie- weg. 10: Ds. J. C. Maris. 4: Ds. D. H. Biesma SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. A. v. Rhijn, van Haarlem Jeugddienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. C. de Ru. Medewerking van het Kerkkoor. 19: Ds. R. H. Oldeman, Jeugddienst. Vooraf samenzang om 18.45. Ned. Prot. Bond, Brug straat 15. 10.30: Ds. G. Kroes, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds. A. Pos, van Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Dhr. J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. W. H. Walvaart, van Sassenheim. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 7: Ds. A. Dönszelman van A'dam. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond 10: Ds. J. A. Nieuwenhuizen, van Hilversum. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. J. Heule, van Rotterdam. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eer sten. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Lees- land. Geref. Gemeente. 10 en 4: Leesdien- diensten. De Rode Kruis-collecte te Hillegom is dit jaar een groot succes geworden, enerzijds door de goedgeefsheid van de inwoners, anderzijds door de activiteit van de cöllec- trices én collectanten. De opbrengst be draagt f 1716,13; dat is vierhonderd gulden meer dan vorig jaar. De hengelsportvereniging „De Vroegte Wint" te Hillegom zal het hengelseizoen openen met een wedstrijd om het kam pioenschap van de vereniging. Deze wed strijd heeft zondag om half zeven plaats aan de Leidse Vaart nabij de kalkovens. Alwaki, 30 te Amsterdam. Agamemnon, 29 v. Rotterdam n. Bremen. Alamak, 29 te Rotterdam. Amstelland, 31 te Amsterdam. Abbekerk, 30 v. Port Said n. Genua. Algenib, 29 te Pepel. Alioth, 30 v. Buenos Aires n. Rosario. Almdijk, 30 v. Lissabon n. Havana. Almkerk, 29 v. Genua n. Marseille. Ampenan, 31 te Cochin. Amsteldiep, 30 v. Port Said n. Gdynia. Artemis. 2 6 te Antwerpen verww. Astrid Naes. 31 v. Mena Adbullah n. Shimotsu. Arkeldijk, 30 te Singapore v. Surabaja. Amstelpark, 3X te Tarakan v. Honolulu. Amstelveen, 31 voor anker te Geraldton. Amstelland. 31 te Amsterdam. Ariadne, 31 te Rotterdam n. Ceuta. Bangga, 30 v. Rotterdam n. Houston. Boschkerk, 30 te Rotterdam. Balong, 30 v. Chittagong n. Surabaja. Beninkust, 31 te Grand Bassa. Baarn, 31 v. Puerto Ordaz n. Trinidad. Bloemfontein, 31 v. Las Palmas n. Southampton. Baud. 31 te Belawan v. Singapore. Britsum, 30 v. Honolulu n. Osaka. Boskoop, 31 te Golf Ito. Callisto, 30 v. Stettin n. Kopenhagen. Caltex Delft, 29 v. Stockholm n. Port Said. Caltex Nederland, 1/6 te Sidon verw. Carillo, 30 v. Pto. Cortes n. New York. Celebes, 29 v. Newport News n. Paulsboro. Caltex The Hague, pass. 31 Bizerta n. Stockholm. Coryda, 2/6 te Singapore verw. Crania, 31 v. Durban n. Curacao. Corilla, 30 te Singapore v. Balikpapan. Calamares, 31 180 m. z. Cape Hatteras n. Puerto Barrico. Caltex Rotterdam, pass. 31 Gibraltar n. R'dam. Concepcion, 30 200 m. z. Kp. Verdische eil. naar Sao Francisco. Cottica. 30 v. Madeira n. Barbados. Cistula. verm. 31 v. Curacao n. Recife. Cleodora, 3/6 te Abadan verw. Camerounkust, 29 te Antwerpen. Delfland, 30 v. Pta. Cardon n. Maracaibo. Delfshaven, 30 v. Dakar n. Le Havre. Doris, 31 te Curapao. Delft, 31 te Rotterdam n. Pta. Cardon. Eenhoorn, 31 v. Izmir n. Istanbul. Enggano, 1/6 te Semarang. Esso Den Haag, pass. 31 Malta n. Rotterdam. Esso Nederland, pass. 31 Malta n. Port Said. Etrema. 1 te Curasao verw. Gadila. 31 te Tjv Priok. Ghanakust, 30 v. Lagos n. Douala. Gordias, 30 v. Kingston n. Pto. Limon. Guineekust, 30 v Lagos n. Matadi. Giessenkerk, 1/6 te Brisbane. Hector, 31 te Ceuta. Hispania, pass. 30 Ouessant n. Rotterdam. Houtman, 31 te Surabaja. Hydra, 29 90 m. o. Kp. Hatteras n. Cap Haitien. Helicon. 31 te La Guaira. Hera, 29 v. Carupano n. Trinidad. Hilversum, 30 170 m. z.z.o. Beira n. Perz. Golf. Ittersum, 30 dw. Oporto n. Duinkerken. Ivoorkust. 31 rede Accra. Jason, 30 v. Amsterdam n. West-Indiè. Joh. v. Oldenbarnevelt, 31 te N. York v. Halifax. Kabylia, 30 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Kloosterdijk, 29 v. New York n. Antwerpen. Kota Gede, 30 v. Tj. Pandan n. Tj. Priok. Kalinga. 2/6 te Singapore verw. Khasiella, 9/6 te Rotterdam verw. Kopionella, 8/6 te Durban verw. Krebsia, 5'6 te Singapore verw. Kylix, 4/6 te Dakar verw. Karimata. pass. 31 Gibraltar n. Marseille. Kieldrecht. 31 v. Madras n. Calcutta. Korovina, 31 v. Trinidad n. Isle of Grain. Kota Baroe, pass. 31 Gibraltar n. Belawan. Kalianda, 31 te Kota Baroe v. Surabaja. Kara, 31 te Piraeus. Kermia, 31 390 m. w. Bombay n. Perz. Golf. Leopoldskerk, 1/6 te Bandar Abbas verw. Lutterkerk. 30 te Marseille. Leersum, 31 20 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Lombok, 31 te Los Angelos. Louis Lantz, pass. 31 Ouessant n. Rotterdam. Mylady, 28 te Velsen. Mapia, pass. 29 Suez n. Aden. Mijdrecht, pass. 30 Gibraltar n. Houston. Mataram. 1/6 te Aden. Murena, 31 v. Hongkong n. Miri. Mentor, 31 te Port of Spain v. Amsterdam. Marnelloyd, pass. 31 Perim n. Ummsaid. Moordrecht, 31 25 m. z.w. Jabalatair n. Mena. Musi, 2/6 te Singapore v. Bandjermasin. Macoma, 2 6 te Beira verw. Mirza, 31 te Hongkong verw. Naes Comander, pass. 31 Lissabon n. Fawley. Ouwerkerk, 30 te Rotterdam. Ommenkerk, 29 v. Marseille n. Genua. Oranjestad, 30 te Pto. Limon. Prins Willem II. 30 v. Rotterdam n. Bremen. Poelaulaut, 30 te Savannah. Polydorus, 31 te Pandang. Prins Willem V. 30 te Cleveland. Prins Willem George Frederik, 30 te Cleveland. Purfina, Hellas. 31 in Suezkanaal verw. Pr. Alexander, pass. 31 Orkney eil. n. Bay Comeau. Perna, 30 te Chittagong v. Calcutta. Prins Willem III, te Montreal v. Le Havre. Peperkust, 31 te Takoradi v. Grand Bassa. Pieter S, 31 te Rotterdam. Radja, 30 rede Vizagapatam. Radja, 1/6 te Vizagapatam. Rondo. 31 v. Surabaja n. Palembang. Rempang, 30 te Port Swettenham, v. Penang. Ridderkerk. 166 te Lour. Marques v. Beira. Schiedijk, 30 te Rotterdam. Stad Haarlem, 29 v. Rotterdam n. Melilla. Stad Schiedam, 31 te Rotterdam. Sarangan, 30 te New York. Schelpwijk. 30 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Schouten. 28 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Sibajak, 31 te Surabaja. Stad Dordrecht, 30 te Melilla. Stad Rotterdam, pass. 30 Scillys n. Seven Islands. Straat Cook, 3/6 te Mauritius verw Strat Lombok, 30 te Port Elizabeth. Straat Mozambique, 30 v. Rio de Jan. n Santos. Stad Arnhem. 31 v. d. Mersey n. Narvik. Straat Bali, 31 v Singapore n. Hongkong. Straat Torres. 16 te Singapore. Sumatra, 1/6 te Singapore. Siave, 31 te Chittagong. Siberoet, 30 te Belawan. Statue of Liberty, 31 te Punta Cardon. Solon, 1/6 te Miragoane. Stentor, 30 600 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Saidja, 1/6 te Bukom v. Pladju. Trompenberg, 30 te Amsterdam. Teiresias, 30 te Amsterdam. Tabian, 30 te Londen. Tarakan, 30 te Port Said. Trajanus, pass. 30 Finisterre n. Amsterdam. Tabinta, pas. 31 Malta n. Amsterdam. Tjibanae, 31 te Tj. Priok. Tomori, 30 te Tj. Priok, Trajanus, 28 v. Lissabon n. Amsterdam. Tjitjalengka, 31 v. Santos n. Rio de Janeiro. Triton, 31 v. Curasao n. La Guaira. Taria, 6/6 te Buenos Aires verw. Theobaldius, 10 6 te Spezia verw. Tomini, 29 75 m. o. Algiers n. Gdynia. Utrecht, 1/6 te Napels. Vlist, 30 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Van Neck, 1/6 te Wellington. Van Noort, 29 te Whampoa v. Probolinggo. Van Riebeeck, 1/6 te Tj. Priok v. Singapore. Waal, pass. 30 Finisterre n. Hamburg. W. Alton Jones, 29 72 mijl z.w. Freetown naar Philadelphia. Westland, 31 te Las Palmas v. Santos. Wieldrecht, 31 te Port Said n. Ummsaid. Zaankerk, 16 te Shanghai. Zuiderkruis, 1/6 te Fremantle. Zeeland, 1/6 te Maracaibo verw. KLEINE VAART Amyntas, 3/6 te Rotterdam verw. Bab T, 28 v. Gefle te Zaandam. Biesbosch, 31 v. Gefle te Rouaan verw. Draco, 30 te Amsterdam n. Rotterdam. Daniel, 31 v. Marans te Bremen verw. Elsa, 28 v. Ostrand te Skutskaer. Frans van Seumeren, 31 van Middlesboro te Southampton verw. Flevo, 30 v. Barcelona n. Taragona. Geeststroom, 31 v. Maassluis te Boston verw. Joost, pass. 27 Kiel n. Helsinki. Kaap Falga, 27 v. Oscarshamn n. Obbola. Kaap St. Vincent, 29 v. Ostrand te Skutskaer. Plato. 30 v. Gibraltar n. Oran. Pavo, pas. 26 Kiel n. Munksund. Tilly. 29 te Sikea te Zaandam. Tinda, 31 v. Les Sables d' Olonnes te DelfzfjL

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13