Jaarcijfers en dividenden 1956 Gelukkige verdeling tussen ernst en lichte muze Ongerustheid van Delft is ongegrond Radio Moors Extra-bijdrage voor bouw van bijzondere woningen Alkmaar wil bijdragen in het „satellietplan" Modernisering van Philips in Zuid-Amerika Miljoenen werk voor derde IJselmeerpolder Ir. J. H. Tellers in Rhenen overleden Ir. W. H. van Leeuwen nam afscheid van Gist- en Spiritusfabriek „More stately mansions" van Eugene O'Neill Loonbelasting op overwerk verlaagd Chocolade voor Hongaarse vluchtelingen DEZE ZOMER IN HET KURHAUS Duitse radiofabriek contra Haagse handelaar Bende jonge inbrekers te Dordrecht gepakt Stichting ter herdenking van drie industriëlen Minister Staf opende op Nieuw Guinea een scheepswerf Chauffeur veroordeeld wegens dodelijke aanrijding „Naarden" neemt n.v. Jan Dekker Wormerveer over Gereformeerde synode te Assen in augustus Kamerleden in augustus naar Nieuw Guinea Bestuurswijzigingen in de N.Ö.T.U. Grote Prijs van België definitief afgelast Jaarvergadering van de Dierenbescherming Concert voor Ravelli DE BEURS van gisteren ZATERDAG 1 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De n.v. Koninklijke Pharmaceutische Fa brieken v/h Brocades-Stheeman en Phar macia te Meppel heeft in 1956 een bruto winst op goederen behaald van f 10.696.508 (f 9.104.428). Na afboeking der lonen en algemene bedrijfskosten resteert een saldo winst van f 2.622.130 (f 2.126.020). Voorge steld wordt een dividend van 10% op de gewone aandelen (v.j. 9%). De nieuw uit gegeven aandelen delen voor de helft in dit percentage. Het bedrijfsresultaat stemt aldus het verslag tot grote tevredenheid. Het verslag memoreert de kapitaalsuitbrei ding en de uitgifte van de obligatielening. De dochtermaatschappijen konden haar rentabiliteit wederom verbeteren. Het be drijf der Brocachemie werd aan het einde van 1956 overgebracht van Zaandam naar Meppel, waar in een nieuwe fabriek reeds einde april j.l. de produktie kon worden hervat. Ook organisatorisch worden hier van grote voordelen verwacht. Het saldo produktierekeningen over 1956 van de n.v. Mynmaatschappy Curacao te Amsterdam bedroeg f 6.611.866 (f 6.610.721). Een bedrag van f 1.300.000 (v.j. f 1.350.000) werd gereserveerd voor „reserve voor di verse belangen", waardoor deze reserve per ultimo 1956 te boek staat voor f 3.300.000. Voorgesteld wordt aan de trust maatschappij Curagao 1 n.v. en 2 n.v. ieder een bedrag van f 909.091 (onv.) uit te keren. De trustmaatschappij Curagao 2 n.v. stelt voor over 1956 een slotdividend van f 24 voor certificaatbewijzen oorspronkelijk groot f 100, f 240 voor idem van f 1000 en f 480 voor idem groot f 2000. De Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v. te Utrecht heeft over 1956 een saldo exploitatierekening behaald van f 4.347.354 (f 3.601.472). Na afschrijvingen en enkele voorzieningen resteert een saldo winst van f 1.012.266 (f 824.841). Er wordt een dividend voorgesteld van 10 pet (8 pet). Het resul taat is gunstiger geweest dan dat over 1955. De directie kon verdere voorzieningen treffen, waardoor de financiële positie we derom is versterkt. De staalproduktie is wederom belangrijk toegenomen. De n.v. Nederlandsche instrumenten- en electrische apparatenfabriek „Nieaf" te Utrecht heeft over 1956 een saldo exploi tatierekening behaald van f 280.607 (v.j. f 319.804). Na afschrijvingen en enkele voorzieningen wordt een dividend voorge steld van 8 pet. De omzet was in 1956 ruim 11 pet hoger dan in 1955, de winst na af schrijvingen circa 8 pet lager. Aan de uit breiding van het programma werd veel aandacht besteed. Aan de aandeelhouders der n.v. Rohte en Jiskoot te Amsterdam zal worden voorgesteld over het boekjaar 1956 een dividend uit te keren van 10%, waarvan 5°/o in contanten en 5% in aandelen (v.j. werd 12% betaald waarvan 10% in aan delen). De n.v. Nationaal Grondbezit te 's-Gra- venhage boekte over 1956 een voordelig saldo van f 930.434 (v.j. f 827.923), waarvan na afschrijving en reservering een zuivere winst ter verdeling resteert van f 275.335 (v.j. f 213.650), waaruit een onveranderd dividend van 20 pet wordt voorgesteld (voor de per 1 oktober 1956 uitgegeven aandelen 5 percent). De resultaten, die het concern gedurende het verslagjaar heeft behaald, geven in het algemeen aanleiding tot tevredenheid. De n.v. Damm en Zoon te Apeldoorn heeft in het afgelopen boekjaar de omzet aan handel en industrie zien stijgen van f 704.000 tot f 805.000 waar tegenover stond een daling van de defensie-opdrachten van ADVERTENTIE Ilsy-organisatoren Naar aanleiding van in de gemeente raad van Delft geuite bezwaren tegen de „Ilsy" deelt de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart mede: „Zowel de K.N.V.V.L. als de met haar samenwer kende militaire luchtvaartinstanties, de Koninklijke Luchtmacht en de Marine- Luchtvaartdienst, hebben in het organise ren van vliegfeesten een jarenlange erva ring, die een zodanige vliegtechnische lei ding waarborgt, dat onaanvaardbare risi co's worden uitgesloten. Het gaat er bij de Ilsy niet om sensationele vertoningen te bieden, doch wel het publiek door middel van volkomen normale demonstraties een indruk te geven van de ontwikkeling der luchtvaarttechniek in de loop der jaren. Le hierbij te vertonen verrichtingen, die zich niet boven het publiek zullen afspe len, behoren tot het dagelijkse werk der vliegers en mogen beslist niet worden be schouwd als uitzonderlijke staaltjes van acrobatiek. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de Koninklijke Lucht macht- en de gemeente Rijswijk zijn zich, mede gezien de aanwezigheid van de ko ninklijke familie en het talrijke publiek bij dit vliegfeest, terdege van haar verant woordelijkheid bewust. Vliegvertoningen van deze aard worden geregeld overal ter wereld gehouden en mogen zeker niet wor den beschouwd als speculeren op de sen satiezucht van het publiek. f 445.000 tot f 200.000. Gezien de bestedings beperking wordt voor 1957 een verdere daling van de defensie-opdrachten ver wacht. Getracht wordt voor de verminde ring van de defensie-orders een compen satie te vinden, waarin men reeds gedeelte lijk is geslaagd. De Mulder's fabriek van rollend mate riaal en landbouwmachines n.v. te Bos koop heeft na afschrijvingen over 1956 een winst behaald van f 172.478 (v.j. f 225.674). Voorgesteld wordt een dividend van 7% (9%). Door de moeilijkheden, ondervonden bij het aantrekken van personeel, was het in 1956 niet mogelijk een produktieverho- ging te bereiken. De omzet bleef hierdoor vrijwel gelijk aan die van 1955. Deze foto geeft een klein beeld van de enorme schade, welke door een aard beving werd aangericht in de Turkse provincie Boloe. Tachtig personen kwamen om het leven. ADVERTENTIE van ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Bij besluit van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is wijziging gebracht in de beschikking Bijdrage Wo- ningwetbouw 1950. Als gevolg van deze wijziging is de mogelijkheid geschapen een extra bijdrage te verlenen voor woningen van bijzondere indeling, inrichting en af werking ten behoeve van de huisvesting van maatschappelijk onaangepaste gezin nen. Deze extra bijdrage zal gelijk zijn aan de 50-jarige annuïteit van de door de mi nister aanvaarde kosten van de extra voorzieningen in deze speciale woningen. Overeenkomstig het advies van de ste- debouwkundige prof. dr. Wieger Bruin, menen burgemeester en wethouders van Alkmaar, dat het door een architecten bureau in opdracht van een aantal ge meentebesturen in Noord Kennemerland in te stellen onderzoek naar de mogelijkheid tot stichting van zg. satellietsteden ste delijke woonkernen met hoogbouw op het platteland ook voor de toekomstige ont wikkeling van Alkmaar van belang kan zijn, mits het plan wordt uitgewerkt in sa menwerking met de provinciale planologi sche dienst in Noordholland, opdat de plannen van beide zijden elkaar niet door kruisen. B. en W. hebben daarom de raad voorgesteld een bijdrage van f 6.000 te verlenen, in de kosten van het onderzoek, die in totaal f 10.000 zullen bijdragen. Ir. F. J. Philips, vice-voorzitter van het presidium der n.v. Philips Gloeilampen fabrieken heeft tijdens een persconferentie te Buenos Aires medegedeeld, dat hij een omvangrijk plan zal bestuderen voor het moderniseren van de Philipsfabrieken in de omgeving van Buenos Aires. Hij heeft voorts medegedeeld, dat de Argentijnse Philips maatschappij binnenkort ook haar activiteit zal uitbreiden op het gebied der elektronica en televisie. De heer Philips zal ongeveer drie weken in Argentinië ver toeven. De dienst der Zuiderzeewerken heeft he den het eerste werk van de Markerwaard, de derde IJselmeerpolder, aanbesteed. Het betrof het maken van een bouwput voor een gemaal met een verbindingsdam naar de kust bezuiden Enkhuizen en een ge deelte van de Meerdijk van de Marker waard. De hoogste inschrijver was R. Boltje te Zwolle met 7.763.623,de laagste J. P. Broekhoven te Arnhem met 5.372.000, De gunning is aangehouden. Vrijdag is in Rhenen, waar hij de laatste tijd woonde, overleden de heer ir. Jean Henri Tel'' ers. De heer Tellfers kwam in 1911 als hoofdingenieur bij Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk van welke n.v. hij in 1922 directeur werd. Deze func tie heeft hij tot 1950 bekleed en daarna werd hij benoemd tot president-commissa ris. De heer Tel' ers vervulde in het open bare leven talrijke bijzonder belangrijke functies terwijl hij ook op sociaal terrein werkzaam was. De thans overledene was onder meer voorzitter van de raad van beheer van de Maatschappij Uitvoering Zuiderzeewerken (afsluitdijk) en van het Maastunnelconsortium. De heer Tel' ers die 73 jaar is geworden was voorts Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Het stoffelijk overschot zal woensdag om kwart over twaalf in Rhenen teraardebe- steld worden. In het kantoorgebouw van de n.v. Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spiritus fabriek te Delft heeft ir. W. H. van Leeuwen, die zijn functie als directeur der onderneming heeft neergelegd, een af scheidsreceptie gehouden. Enige uren lang hebben de heer en mevrouw Van Leeuwen autoriteiten en personen uit het bedrijfs leven ontvangen die afscheid kwamen ne men en tevens de nieuwe directeur, ir. F. G. Waller, hun gelukwensen aan te bieden. Prins Bernhard en minister Mansholt hadden telefonisch afscheid genomen, om dat beiden verhinderd waren ter receptie aanwezig te zijn. Des avonds trokken personeelsleden van de fabriek en de fabrieksverenigingen in optocht met brandende fakkels naar het Agnetapark, waar de heer Van Leeuwen namens het personeel een fontein werd aangeboden, welke in de vijver van het park is aangebracht. De fontein bestaat uit drie geglazuurde vissen, welke naar een ontwerp van Dick Elffers werden ver vaardigd. De heer Van Leeuwen stelde, na een hartelijk dankwoord, de fontein in wer king, waarna de dag met een vuurwerk werd besloten. Een toneelspel in vier bedrijven, van Eugene O'Neill, dat niet door hem zelf werd gepubliceerd en waarvan men dacht dat het door de schrijver vernietigd was, is dezer dagen door zijn weduwe ter be schikking gesteld van de Koninklijke Schouwburg in Stockholm voor eventuele opvoering. Het draagt tot titel „More sta tely mansions" en is het vierde uit een reeks van negen spelen, waaraan O' Neill de laatste jaren van zijn leven heeft ge wijd. Teneinde de bereidheid tot overwerk te stimuleren, heeft de minister van Finan ciën bepaald, dat de belasting op overwerk wordt verlaagd met ingang van vandaag. De heffing wordt nu berekend volgens het tarief „bijzondere beloningen" van de loon belasting. De minister heeft dit bekendge maakt in een brief aan de belastingdien sten. Als overwerk wordt beschouwd de arbeid, die gedaan wordt buiten de nor male arbeidsduur van het bedrijf. Het Nederlandsche Jeugd-Rode Kruis zal dezer dagen op verzoek van de Liga van Rode-Kruisverenigingen honderdduizend repen chocolade ter beschikking stellen van Hongaarse vluchtelingen in kampen in Joegoslavië. De aankoop hiervan is moge lijk geworden door bijdragen van scholen en jeugdverenigingen via giro 777. Hoewel de n.v. Exploitatiemaatschappij Scheveningen nog lang niet al haar plan nen ten uitvoer heeft kunnen brengen - tengevolge van de bouwstop moest onder meer het plan voor de aanleg van een nieuwe pier blijven liggen is men er toch in geslaagd voor het komende seizoen een programma samen te stellen, dat Scheve ningen als cultureel- en amusementscen trum zeker waardig zal blijken te zijn. Zo zal een grote groep Franse chansonniers en chansonnières in de komende zomer maanden in de KurzaaLvoor het voetlicht treden, onder meer op 16 juli Catherine Sauvage, 13 augustus Charles' Trenet, op 22 augustus Gilbert Bécaud en op een nog nader te bepalen datum het „Theatre des trois Baudets". Er worden nog onderhan delingen gevoerd met onder andere Edith Piaf, Mouloudji en Maurice Chevalier. Het Kurzaalseizoen begint, zoals gebrui kelijk, met het Holland Festival tussen 15 juni en 15 juli, waarover wij reeds uitvoe rig berichtten, en duurt tot en met 12 sep tember. De woensdag- en vrijdagavondconcerten - in totaal achttien - zullen worden ver zorgd door het Residentie-Orkest, het Ra dio Filharmonisch Orkest en het Concert gebouw Orkest met als dirigenten Willem van Otterloo, Eugen Jochum, Antal Dorati, Eduard van Beinum, Bernard Haitink en de Amerikaan van Nederlandse afkomst Thomas Schippers, die vorig jaar reeds was aangekondigd. Thomas Schippers is dirigent van de Newyorkse Metropolitan Opera en kan als een der voornaamste orkestleiders in Amerika worden be schouwd. Als solisten bij deze concerten treden op: de pianisten Geza Anda, Stefan Askenase. Cor de Groot, Rudolf Firkusny, Ingrid Habler, Hans Henkemans, Hans Richter-Haaser en de violisten Szymon Goldberg, Herman Krebbers, Johanna Martzy, Yehudi Menuhin en Nathan Mil- stein. In de reeks van zondagochtendreci tals zullen dit jaar onder meer optreden de pianist Cor de Groot, de violist Theo Olof, de pianisten George van Renesse, Theo Bruins, Dick Vanderven en Stefan Askenase en de zanger Henry Blackmon. Deze recitals beginnen 21 juli. Aan de maandagavondconcerten, die op De Duitse Telefunken-radiofabriek is in hoger beroep gegaan van de beslissing van de president der Haagse rechtbank inzake het kort geding, dat de radiofabriek des tijds tegen een radiohandelaar in Den Haag aanhangig had gemaakt. Geëist werd dat de handelaar verboden zou worden toe stellen van deze fabriek te verkopen zon der toestemming van de door de fabriek aangewezen alleenvertegenwoordiger. De handelaar betrekt de toestellen buiten de importeur om van Duitse handelaars, waar door hij de toestellen ongeveer 25 percent goedkoper kan aanbieden dan de officiële dealers. De president van de Haagse rechtbank heeft destijds de eis van de Telefunken af gewezen. Thans heeft de civiele kamer van het Haagse gerechtshof deze zaak behan deld. Namens de Duitse fabriek betoogde mr. H. Mulderije, dat de handelaar een on rechtmatige daad begaat door gebruik te maken van verbreking van contracten tus sen Duitse handelaars en de Telefunken- fahriek. Voor de Haagse handelaar pleitte mr. S. M. Vonk. Hij zei dat het contract tussen de Duitse handelaars en de fabriek onwet tig is, omdat het in strijd is met de Duitse kartelwet. De Telefunkenfabriek heeft nog geen enkele Duitse handelaar vervolgd wegens contractbreuk, omdat dit onmoge lijk is. En al zou er wel contractbreuk zijn gepleegd, dan nog maakt de handelaar door gebruikmaking hiervan zich niet schuldig aan het plegen van een onrechtmatige daad. Dat zou alleen het geval zijn indien de contractbreuk in ons land plaats heeft. Het hof zal op 26 juni uitspraak doen. 22 juli beginnen, wordt medewerking ver leend door het Radio Filharmonisch Orkest, het Residentie Orkest en het Utrechts Stedelijk Orkest, dat tevens begin septem ber een speciaal Bach-Vivaldi-programma zal uitvoeren. Op vrijdag 7 juni concerteert het „L'Orchestre National de la Radiodif- fusion Television Frangaise", gedirigeerd door André Cluytens. Er worden ook diepgaande onderhande lingen gevoerd met het Minneapolis Sym phony Orchestra, waarvan men verwacht dat het ep 3. september onder leiding-van zijn eigen dirigent Antal Dorati in de-Kur- zaal zal optreden. Enkele tijdens het ko mende Scheveningse concertseizoen uit te voeren werken vallen buiten het stan daardrepertoire. Zo voert Thomas Schip pers op 19 juli uit de Vijfde Symfonie van Prokovjev en het Adagio for Strings van Barber, dit samen met het Residentie Or kest. Willem van Otterloo brengt op 24 juli de „Elektra-suite" van Dienenbrock- Reeser en op 26 juli „Prima Vera voor 12 instrumenten" van Hans Henkemans. Op 7 augustus dirigeert Eugen Jochum „Symfonische Dansen" van Hindemith en op 4 en 6 september Bernard Haitink ach tereenvolgens de Zevende Symfonie van Prokovjev en de Zevende Symfonie van Henk Badings. Lichte muze Ook de licht muze is niet vergeten in deze Scheveningse zomeravondfeesten. Van 29 juni tot en met 14 juli komt in het Kur- hauscabaret een dagelijks optreden van het Internationaal Cabaret uit Zwitserland met Voli Geiler en Walter Morath, dat een voor ons land geheel nieuw internationaal transformatie-cabaretprogramma biedt on der de titel „Rendez-vous met Voli Geiler en Walter Morath". Van 15 juli tot en met 31 juli treedt op een litterair-muzikal ca baret uit Miinchen, „Die Kleinen Fische" met een programma getiteld „So lange wir da sindTenslotte zal gedurende de hele maand augustus Wim Sonneveld in het Kurhaus Cabaret optreden. In de bal- let-en dansprogramma's zullen te zien zijn het Ballet der Lage Landen op 12 juli, het Nederlands Ballet op 25 juli, het Afrikaans ballet van Keita Fodéba op 4 en 6 augustus en de Spaanse dansgroep van Luisilio op 17 en 18 augustus. In vérgaande staat van onderhandeling is ook het eerste optreden in ons land van het Poolse staat-volks- danstheater „Mazowsze" in de tweede helft van juli. Het programma bevat ook ver schillende jazzprogramma's onder andere met Sidney Bechet en het kwartet van J. J. Johnson. De Dordtse politie heeft in samenwer king met de spoorwegrecherche een bende van zes jongens, variërend in leeftijd van tien tot vijftien jaar, allen wonende te Dordrecht, gepakt wegens activiteiten op het pad der misdaad. De jongens waren er, zoals uit het on derzoek bleek, herhaalde malen op uit getrokken om in te breken. Zij opereerden bij voorkeur in 'kantines van sportvelden, in scholen en in de goederenloods van Van Gend en Loos bij het Dordtse station. Snoepgoed, limonade en sigaretten vorm den veelal de buit. De jongens hebben tien inbraken bekend. Ter nagedachtenis van de Nederlandse industriëlen Leman en Meijer de Swaan, die op 14 maart van dit jaar bij een vlieg ongeval in Manchester om het leven kwa men en ter nagedachtenis van hun oudere broer Abraham de Swaan, die vorig jaar in Mexico overleed, is in Amsterdam met medewerking uit Israël en de Verenigde Staten een „De Swaanstichting" opgericht, die - gelijk de drie broers tijdens hun leven - steun wil verlenen aan jonge kun stenaars en culturele manifestaties wil be vorderen. Als secretaris der stichting treedt op mr. Th. Ph. van Raalte in Am sterdam. De minister van Defensie, ir. Staf, die een bezoek brengt aan Nieuw Guinea, heeft woensdag in Manokwari een scheeps werf in dienst gesteld. In Nieuw Guinea bestond reeds vele jaren grote behoefte aan een inrichting om de gouvernements- en marinevaartuigen droog te zetten voor het uitvoeren van re paraties onder de waterlijn. Tot dusver was men voor onderhoud en reparaties der grotere schepen van de koopvaardij of de marine aangewezen op Singapore, Hong kong, Sydney of Brisbane. Thans behoeft geen schip meer buiten Nieuw Guinea in het dok te gaan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 23-jarige chauffeur-monteur J. K. uit De Rijp veroordeeld tot een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en honderd gulden boete wegens roekeloos, onoplettend rijden, waardoor een aanrijding met dodelijke af loop was veroorzaakt. In eerste instantie was de man door de rechtbank te Alkmaar vrijgesproken, nadat de officier van Justitie drie maanden en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid had gevorderd. De rechtbank gxondde haar vrijspraak op de onvoldoende ver lichting ter plaatse van het ongeval. De officier tekende daarop appèl aan tegen dit vonnis. Op 7 oktober van het vorig jaar had K. bij het viaduct te Sijbekarspel des avonds met zijn auto mevrouw M. Lakeman-Bak- ker, die met haar man bij een bromfiets aan de kant van de weg stond, aangereden. Mevrouw L., moeder van een gezin van negen kinderen, is de volgende dag in het ziekenhuis te Hoorn aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur overleden. De procureur-generaal had veertien da gen geleden in hoger beroep tegen de man vier weken gevangenisstraf geëist en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De directie van de n.v. Chemische Fa briek „Naarden" deelt mede, dat haar stre ven naar uitbreiding van het produktie- programma kort geleden geleid heeft tot overneming van alle aandelen van de n.v. Jan Dekker te Wormerveer, gepaard gaan de met een ruil van aandelen dezer ven nootschap tegen 500.000 nominaal nieuw uit te geven aandelen „Naarden". Het verwerven van de n.v. Jan Dekker biedt de mogelijkheid het produktiepro- gramma van dit bedrijf, na een reorgani satie, vruchtbaar met dat van Naarden's eigen bedrijf te coördineren, waarbij het niet is uitgesloten, dat enkele werkzaam heden van het bedrijf te Naarden naar het bedrijf te Wormerveer zullen worden over gebracht, gezien de daarvoor gunstiger plaatselijke situatie. In het nieuwe jaarboek voor de Gerefor meerde Kerken in Nederland 1957 wordt meegedeeld dat het kerkverband thans 829 kerken telt, tegen 823 in 1956. Het aantal dienstdoende predikanten steeg van 971 tot 996 en het aantal vacaturen daalde van 165 op 161. Het aantal emeritus-predikan ten bedraagt nu 155. Het aantal belijdende leden steeg van 383.279 op 387.734 en het totale ledental van 722.903 op 732.612. Bij de gereformeerde kerken in Nederland be horen ook de gemeenten in de graafschap Bentheim en Oost-Friesland (Duitsland) met veertien kerken, tien predikanten en 5059 zielen en de classis Buenos Aires met zes kerken,acht predikanten en 2038 zielen. De generale synode van de gereformeerde kerken zal voortaan om de twee jaar bij eenkomen. De eerstvolgende synode zal eind augustus te Assen worden geopend. Een aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer zal van 4 augustus tot 1 september een bezoek brengen aan Nieuw Guinea. Van deze parlementaire delegatie maken deel uit de leden van de Eerste Kamer H. Algra (A.R.), dr. ir. W. Schermerhorn (P.v.d.A.) en J. H. M. Derk- sen (K.V.P.), en van de Tweede Kamer de leden F. H. van de Wetering (C.H.), J. de Kadt (P.v.d.A.), J. G. H. Cornelissen (V.V.D.), mr. Th. M. J. de Graaf (K.V.P.), ir. C. J. van Meel (K.V.P.) en W. Wierda (P.v.d.A.). De heer Van de Wetering is leider der delegatie. Mr. G. M. A. M. Huigens, com mies-griffier der Tweede Kamer, zal de delegatie als griffier vergezellen. Tijdens de dezer dagen gehouden leden vergadering van de Nederlandse Organi satie van Tijdschriftuitgevers in Den Haag is tot voorzitter gekozen de heer J. Sikke- ma, die reeds sedert september 1948 deel uitmaakt van het dagelijks bestuur. Tot nieuwe leden van het dagelijks bestuur werden gekozen de heren mr. S. C. H. Coe- bergh en mr. H. A. M. Roelants. Laatst genoemde is sedert 1 januari 1950 lid van de Raad van Bestuur. De vergadering heeft de heren P. A. Dijkema.en mr. W. H. A. M. Lucas, die hun functies van respec tievelijk voorzitter van de N.O.T.U. en lid van het dagelijks bestuur neerlegden, be noemd tot ereleden van de organisatie. Nadat bekend geworden was dat Ferrari en Maserati de door de organisatoren van de Grote Prijs van Duitsland (4 aug.) gestel de voorwaarden hadden aanvaard, heeft de Kon. Belg. Automobiel Club nog een laatste poging gedaan om mist hen tot een akkoord te komen wat de Grote Prijs van België aangaat. De Italiaanse fabrieken hebben echter hun eisen gehandhaafd, met het ge volg dat de Grote Prijs van België, die >p 2 juni was vastgesteld, definitief is afgelast. Grand prix. Op de tiende „Semaine internationale du car" te Nice is ons land goed uit de bus gekomen. Vrijdag namen de vele proeven met autobussen een einde. Voor de tweede maal in successie behaalde reisbureau Beuk uit Noordwijk de „Grand prix d'excellence" in alle categorieën. Een tweede en derde prijs ging eveneens naar ons land. In Enschedé is de 94-ste algemene jaar vergadering van de Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren ge houden. De voorzitter, dr. mr. W. Hugen- holtz uit Leiden, deelde mede, dat het ledenaantal der vereniging het afgelopen jaar van 73.000 tot 76.000 was gestegen. Er kwamen zes nieuwe afdelingen bij. Dr. Hugenholtz zei in grote spanning te ver keren over het aanhangige wetsontwerp op de dierenbescherming. Het was hem bekend dat de regering voor 70 percent met zijn wensen heeft rekening gehouden. De niet overgenomen 30 percent is te split sen in bepalingen, die noodzakelijk wor den geacht en in zodanige die zeer ge wenst zijn. Hierna stond de voorzitter stil bij een wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend en dat gevonden dieren betreft. Uit de desbetreffende bepalingen blijkt, dat de burgemeester gevonden dieren 14 dagen in bewaring moet houden, waarna hij bevoegd is het dier te verkopen of te laten afmaken. Hij mag het dier direct doen afmaken indien bewaring oneven redig hoge kosten met zich brengt of af making om geneeskundige redenen beslist nodig is. Het hoofdbestuur heeft nu voor gesteld het direct doden wegens te hoge kosten te schrappen, daar dit rekbare be grip voor de dieren funest kan worden, ten tweede te bepalen dat de burgemeester pas mag laten afmaken als verkoop on mogelijk is en en dat de burgemeester het recht krijgt het betrokken dier te schen ken aan een dierenvriend. De voorzitter verklaarde dat de dieren bescherming en zeker de verplegende dierenbescherming in de asiels tot de so ciale taak der overheid behoort. De ge meenten incasseren al het geld van de hondenbelasting, maar laten de zorg voor de zwervende, gewonde en zieke dieren rustig over aan de particulieren. In 1956 zijn bijna drie miljoen dieren op de markten aan- en afgevoerd, waarvan 99 percent met de door de inspectie der vereniging gekeurde veewagens. Alle vee markten worden geregeld door de inspec teurs der vereniging gecontroleerd. Vrijdag heeft de Haagse zanger Willem Ravelli, hoofdleraar aan het Conservato rium voor Muziek in Antwerpen en oud- hoofdleraar aan het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek in Den Haag, zijn vijfenzestigste verjaardag gevierd. Zijn leerlingen en oud-leerlingen hebben hem ter gelegenheid van dit feit een concert aangeboden, dat zaterdag 22 juni in Dili- gentia in Den Haag zal worden uitgevoerd en waarvan de solistische gedeelten door zijn leerlingen en oud-leerlingen zal wor den verzorgd. AMSTERDAM Het was vrijdag een historische dag op het Damrak voor de aandelen Koninklijke Olie, doordat de hoogste koers voor deze aandelen, 1014 percent van mei 1920, met circa 30 percent werd overschreden. Een groot contrast vormden deze aandelen met die van de H.V.A., die in 1920 ook circa 1015 percent noteerden, tegenover nu 114 percent. Dat de eerste kwartaalcijfers van de Koninklijke Shell-groep ook in Ameri ka gunstig werden ontvangen, werd daar in de koers voor het fonds gedemonstreerd. De vaste tendentie van Amsterdam werd niet alleen overgenomen, doch er werd nog een flinke schep aan toegevoegd. Het ver hogen van de exportpriizen door de Shell Petroleum Co Ltd aan de Perzische Golf, alsmede de algemene vaste stemming voor alle oliewaarden in Wallstreet, zullen on getwijfeld tot de hoge koers voor de Royal Dutch hebben bijgedragen. Het fonds no teerde 2 dollar hoger. De aandelen Konink lijke Olie werden heden in Amsterdam verhandeld rond de 205 gulden ex ZVz gulden dividend. Omgerekend tegen oude basis betekent dit 1025 percent ex YlVz percent dividend, of 38 percent hoger dan woensdag. Tegenover de vraag stonden bijna verkooplimieten, waardoor een hoge prijs tot stand kwam. De arbitrage had weinig te doen. Alleen Londen kocht op kleine schaal. Unilever was in sympathie met de Ko ninklijke door het publiek gevraagd en verbeterde 5 punten. Ook Philipsaandelen lagen goed in de markt en boekten 2 pun ten winst. AKU zette de stijging van woensdag voort en trok 4 punten aan. In de K.L.M.-hoek was het zeer rustig. Het fonds moest ruim 1 gulden prijsgeven. Koers f 130.70. De scheepvaartmarkt was zeer kalm. Het merendeel van de aandelen was circa 1 percent hoger. H.V.A. kon de hoge koers van de morgenuren, 116 percent, niet ha len, doch was ten opzichte van woensdag weer 1 percent hoger. Amsterdam Rubber en Deli Maatschappij waren een half per cent lager. Staatsfondsen waren over het algemeen Vs tot JA percent lager in stille markt. Prolongatie 394 percent. (A.N.P.). NEW YORK De aandelenkoersen ondergingen een onverwachte en sterke avans, ondanks de afwezigheid van zeer vele beursmensen, die aldus een onofficiële vakantie van vier dagen namen met inbegrip van Memorial Day. De beurs werd dus gehouden tussen twee vrije dagen in - Memorial Day en zaterdag - en de omzet was dan ook zeer gering, namelijk 2.050.000 aandelen - de geringste omzet sinds 16 april -, tegen 2.270.000 op woensdag. De koersbeweging was echter opmerke lijk. De oliefondsen en geselecteerde chemi sche, staal en andere fondsen stegen één tot meer dan twee dollar, ondanks winst nemingen laat-beurs. De olie- en staalwaarden waren gevraagd in verband met te verwachten prijsstijgin gen. De stijgingen van de oliekoersen be liepen - ondanks aanzienlijke afbrokke ling tegen het einde van de beurs - een dollar of meer bij Cities Service, Conti nental Oil, Seaboard, Texas Co., Gulf Oil en Standard of California. Bij staal beliep de stijging bijna twee dollar bij Lukens, en bijna een dollar bij Youngstown Sheet and Tube en Bethlehem. Bij de chemicaliën viel Eastman Kodak op, dat ex dividend werd verhandeld, en Spencer Chemical; beide sloten bijna twee dollar hoger. Het meest actieve fonds was Getty Oil, dot door verkopen zwaar getroffen werd en 1 3/8 dollar beneden openingskoers sloot. De autowaarden waren vast. Het verloop der spoorwegwaarden was verdeeld. Het industriegemiddelde sloot 2,75 hoger op 504,93, dat voor spoorwegen 0,09 lager op 145,55 en openbare nutsbedrijven 0,10 lager op 74,03. Van de 1.110 verhandelde fondsen sloten er 512 hoger, 355 lager en 243 onveranderd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15