Adenauer verwacht hereniging niet binnen afzienbare tijd Tweede Britse H-bom in Stille Oceaan ontploft OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Voorlopig ontwapeningsakkoord kan nog een jaar of twee uitblijven Vandaag begint hengelseizoen Kroesjtsjev doet onthullingen over Russische super bom Kwestie van voorrang Verkeersongelukken I DIT JAAR: 446 DODEN j Drie doden in het verkeer Ook overleg tussen Egypte en Frankrijk aanstaande Brits-Egyptisch gesprek in Rome geschorst Zonnig en warmer De B.N.A. koninklijk Poolse stalinisten maken de veteranen het leven zuur Ook journalisten krijgen een veeg uit de pan Nasution in Makassar Poging om Ventje te bekeren? Nagy zou in gevangenis te Boedapest zijn opgesloten Auschwitz-comité vergadert drie dagen in Frankfort riuixixij Define m m Bezittingen van gevluchte Hongaren onteigend Het woord is aan Kort nieuws 71e JAARGANG No 273 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (g lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. hoofdredacteur: Simon Koster ^dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 1 JUNI 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 12x Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (UP) Bondskanselier Adenauer heeft gisteren na zijn terugkeer uit Washington op een persconferentie het Amerikaanse ontwapeningsaanbod aan Rusland bewierookt als een gebeurtenis van grote morele betekenis voor de gehele wereld. Hij verklaarde echter dat de onder handelingen over een voorlopige ontwape ningsovereenkomst langdurig en moeilijk zouden zijn. Hij zei dat het wel een of twee jaar kan duren voor daarin een punt is bereikt dat een ministersconferentie der Grote Vier zou kunnen plaatshebben over de hereniging van Duitsland. Adenauer zei dat de Sovjet-Unie thans beslissen moet of zij liever voortgaat met herbewapening dan het accent te leggen op de sociale vooruitgang van haar bevolking door vermindering van de spanning en ver mindering van de bewapeningslast te kiezen. De bondskanselier gaf zich grote moeite de critiek te ontzenuwen dat hij geen dui delijke waarborgen heeft ontvangen dat de Duitse eenheid niet losgelaten zou worden ten gunste van een Amerikaans-Russische ontwapeningsafspraak. Hij wees öp de buitengewone ingewikkelde onderhandelin gen over een inspectiezone en ontwapening en vroeg geduld te betrachten. Hij legde Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j i het leven gekomen 446 personen, j van wie 90 kinderen. Te Oldenzaal is het tweejarig meisje A. M. Boers dicht bij haar woon huis verongelukt. Een vrachtauto, die zand had gelost reed weg, toen de kleine met haar autoped van het trottoir plotseling het wegdek opliep. Zij werd door een der voorwielen van de vrachtwagen over reden. Het kind was op slag dood. Op de Sliffertsestraat te Eindhoven is een militaire jeep, die een paard en wa gen wilde passeren, in botsing gekomen met twee van de andere kant komende bromfietsers. Eén van deze, de 85-jarige J. B., wonende aan de Zeelsterstraat te Eindhoven, werd op slag gedood. De an dere, de 17-jarige Van de K. uit Veld hoven, werd ernstig gewond en is in het r.-k. Binnenziekenhuis te Eindhoven opge nomen. Vanmorgen om vijf uur gebeurde op de verkeei-s-rotonde Oude Rijn nabij Utrecht een ongeval, dat aan de 50- jarige hotelhouder J. C. M. Winterink uit Waalwijk, het leven kostte. Komende uit de richting Amsterdam reed de heer Win terink in zijn auto met zeer grote snelheid over Rijksweg 2 in de richting van het verkeersplein. Door de snelheid verloor hij in de bocht naar rechts de macht over het stuur. De wagen botste tegen de be tonnen stootrand, maakte als het ware een sprong in de lucht, nam in die vlucht een lichtmast mee en vloog in stukken. De heer Winterink werd uit de wagen ge slingerd en was op slag dood. er de nadruk op dat het geen zin heeft over hereniging te praten voor de Sovjet- Unie bereid is bij te dragen tot verminde ring van de spanning. De kanselier verklaarde nog het volgen de: 1. Er zijn geen meningsverschillen ge weest tussen hem en president Eisenhower en minister Dulles. 2. Een zone voor lucht- inspectie, als het eerste stadium van een ontwapeningsovereenkomst, zou zich tot een veel ruimer gebied dan Europa moeten uitstrekken. West- plus Oost-Duitsland zijn er niet voldoende voor. 3 Als alles goed gaat zou in een volgend stadium Europa in zulk een zone komen. 4. Wanneer een voldoende gunstige sfeer verkregen is door een voorlopige ont wapeningsovereenkomst, zal het mogelijk zijn de Duitse hereniging te bespreken op een ministersconferentie van de grote vier. PARIJS (UP) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten uit Caïro over op handen zijnde Frans-Egyptische besprekin gen tegengesproken. Hij verklaarde wel dat Frankrijk waarschijnlijk binnenkort zal onderhandelen over de vaart van Franse schepen door het Suezkanaal. Uit Caïro was gemeld dat in Genève Frans-Egyp tische besprekingen over de hervatting van de Franse vaart door het Suezkanaal zou den worden gehouden. ROME Van welingelichte zijde is ver nomen dat Groot-Brittannië en Egypte hebben besloten voorlopig de aanspraken op schadevergoeding - die van de Britse regering enerzijds en oorlogsschadevergoe ding anderzijds - te laten rusten. Beide landen zullen echter, met het oog op de binnenlandse publieke opinie, de aanspra ken handhaven, hoewel het vrijwel zeker is dat het andere land ze nimmer zal honoreren. In de nabije toekomst zal slechts worden gesproken over geschilpunten, waarvan oplossing eventueel mogelijk is. Groot-Brittannië zou, althans ten dele, de geblokkeerde Egyptische sterlingtegoe- den willen vrijgeven. Egypte zou bereid zijn de geconfisceerde Britse regerings eigendommen te vergoeden, wat eveneens zou kunnen leiden tot het verstrekken van een vergoeding voor geconfisqueerde parti culiere eigendommen. (Reuter)*— Een Britse woordvoerder heeft te Rome medegedeeld dat de Britse delegatie, die met een Egyptische afvaar diging financiële besprekingen heeft ge voerd, welke geen resultaten hebben op geleverd. naar Londen zal terugkeren. Een der Egyptische vertegenwoordigers is naar Caïro teruggekeerd. De anderen blijven nog in Rome. waar zij met ver tegenwoordigers der Italiaanse regering zullen beraadslagen over de wijze waarop Italiaanse schepen, die van het Suezkanaal gebruik maken, de kanaalrechten zullen betalen. PARIJS (AFP) De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben voorgesteld Egyptische produkten te kopen en die te betalen uit de geblokkeerde Egyptische rekeningen in die twee landen, zo melden Egyptische bladen volgens radio-Caïro. Xccccocccccoococcoocooocoocoocococxxxxx >r< oot--x;ooüooocico VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Opnieuw iets warmer. j Volledige weerrapporten op pagina twee. cocco.. x>oococoooooc<xoccoooooooooooocxx»ooocxxiooocoocc< DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ De Engelse kroonkolonie Hongkong heeft een van haar ergste natuurram pen sinds mensenheugenis beleefd. Een driedaagse regen had de heuvels zo geteisterd, dat enorme waterstromen optraden, die grote hoeveelheden mod der meevoerden. De foto geeft een beeld uit de straten van de stad, waar auto's onder de modder werden be dolven. Zesduizend mensen werden dakloos. De maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Archi tecten, heeft het predicaat „koninklijk1 verkregen. Dit is medegedeeld door de bur gemeester van Eindhoven in het stedelijk Van Abbemuseum, waar het gemeentebe stuur de deelnemers aan het congres ont ving, dat in Eindhoven door de B.N.A. wordt gehouden. (Van onze correspondent in Wenen) Het tegenwoordige Polen telt slechts drie officieel erkende partijen: de „Ver enigde arbeiderspartij", de „boerenpartij" en de „democratische partij". Daarnaast zijn er duizenden Polen buiten deze poli tieke groeperingen die, wel georganiseerd zijn, maar geen stem in het parlement hebben. Hiertoe behoort in de eerste plaats de organisatie van de vroegere front strijders, die onder de regering in Londen hebben gestreden en die zich grote ver diensten hebben verworven in de gevech ten rondom Monte Cassino, Narvik, To- broek, El Alamein en, niet te vergeten, in Arnhem. Van deze vroegere frontstrijders is ten hoogste twintig percent communist. Nadat de stalinistische veiligheidspolitie hen in de afgelopen jaren als spionnen en als buitenlandse agenten had behandeld, kunnen zij zich onder het bewind van Go- moelka vrij bewegen en zelfs organiseren. Ofschoon zij voor het grootste gedeelte anti-communisten zijn, verzetten zij zich niet tegen de huidige regering. De meesten van hen behoren tot de intellectuelen en hebben een sterk gevoel van verantwoor delijkheid en onbaatzuchtigheid in tegenstelling met de behoudende partij functionarissen, die bang zijn hun baantjes te verliezen, de oudstrijders nog altijd een fascistisch gevaar noemen en trachten hen op alle mogelijke manieren te diskwalifi ceren. Zij vinden in deze actie steun bij een andere vrij georganiseerde groep, de „vereniging tot bevordering van de vriendschap tussen Polen en de Sovjet- Unie", waarin vele vroegere stalinisten on derdak hebben gevonden. In het blad „Przyjazn" (vriendschap) is een serie ar tikelen verschenen waarin niet alleen de oud-strijders herhaaldelijk worden aan gevallen, maar waarin ook het merendeel van de Poolse journalisten tot vijanden van het socialisme wordt verklaard. De journalistenvereniging heeft zich hiertegen verzet en de hoofdredacteur van het blad, A. Nowicki, als lid geroyeerd. De beide groepen vechten voor hun posities en be zorgen zowel Gomoelka als de verenigde arbeiderspartij veel overlast. De oud strijders voelen zich sterk, omdat zij de sympathie van het volk en ook van Go moelka genieten, maar de stalinisten voe len zich onkwetsbaar, omdat zij zich als de verdedigers van de Sovjet-Unie opwerpen en omdat niemand ook Gomoelka niet het waagt hun wa^e bedoelingen te ont maskeren en aldus de „vriendschap" met Moskou in gevaar te brengen. DJAKARTA (UP) Generaal-majoor Nasution, de chef-staf van het Indone sische leger, is vandaag in Makassar op Celebes aangekomen. Het doel van zijn bezoek aan het opstandige gebied, waar kolonel Ventje Sumual gerebelleerd heeft, is hoogstwaarschijnlijk een poging om Su mual tot andere gedachten te brengen. Kolonel Sumual is maandag van zijn commando ontheven door premier Djuan- da die tevens minister van Defensie is. De kolonel heeft dit bevel echter ge negeerd. In Djakarta wordt betwijfeld of generaal-majoor Nasution's missie succes zal hebben. De chef-staf heeft vanochtend in het zwaar-bewaakte gouverneurshuis een bespreking gehad met de plaatselijke autoriteiten. Hr. Ms. „Alert" (UP) Tussen Christ mas Island en het eiland Malden, in het midden van de Stille Oceaan, is vrijdag avond de tweede Engelse waterstofbom ontploft. De bom werd op grote hoogte af geworpen door een Valiant-straalbommen- werper. De thans geëxplodeerde H-bom zou door Valiants, die van Engelse vliegvelden zijn opgestegen, boven Moskou kunnen worden afgeworpen. Tien journalisten zijn getuige geweest van de ontploffing. Voor de ontploffing zocht een groep vliegtuigen een uitgestrekt zeegebied af om er zeker van te zijn dat er geen schepen voeren. In Japan is meegedeeld dat de instru menten aldaar op geen enkele wijze gerea geerd hebben op deze tweede Britse atoomexplosie. Russische ruitenbreker MOSKOU, (UP). De Sovjetunie be schikt thans over een zo krachtige H-bom, dat deze niet kan worden beproefd van wege het gevaar voor de nabuurlanden, al dus heeft Kroesjtsjev tegenover een groep op bezoek zijnde Poolse journalisten ver klaard. „Alle ruiten in de naburige staten zouden breken, als wij dit projectiel tot ontploffing zouden brengen", zei hij. „Atomische"-infanterie De staf van het Amerikaanse leger, ge neraal Maxwell D. Taylor, heeft onthuld dat de infanterie- en parachutisten-divi sies medio volgend jaar uitgerust zullen zijn met atomische wapens. De generaal verklaarde dat het leger reeds over „meer dan vijf- verschillende wapens beschikt, die in staat zijn atoom wapens af te vuren". Duitse primeur (UP) West-Duitsland heeft thans een WENEN (Reuter). - Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Wenen zouden er in Boedapest „hardnekkige" geruchten gaan, dat de voormalige Hongaarse premier Nagy uit Roemenië is overgebracht naar de staatsgevangenis van de veiligheids politie in Boedapest. Andere geruchten willen, dat de Hongaarse regering een pro ces voorbereidt tegen generaal Pal Maleter. die minister van Defensie in de regering- Nagy was. en andere voormalige militaire leiders. rijdend laboratorium voor de meting van radioactiviteit. In Garmisch-Partenkir- chen werd het vrijdag aan deskundigen op het gebied van kernenergie getoond. Het laboratorium is in een vrachtauto ondergebracht. Het heeft instrumenten voor de meting van radioactiviteit in de lucht, in stof en slijk, en in vloeistoffen en op oppervlakken. Proeven betreffende radioactieve besmetting van de lucht kun nen ook onder het rijden genomen wor den. FRANKFORT (UP) „De overlevenden van Auschwitz zullen nimmer het gehele Duitse volk verantwoordelijk stellen voor hetgeen in dit concentratiekamp is ge schiedt", aldus heeft mevrouw Odette Eli- na, voorzitster van het internationale Auschwitz-comité, dat voor een driedaagse vergadering in Frankfort bijeen is, ver klaard. Dit comité, waarin afgevaardigden uit België, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Ne derland, Oostenrijk, Polen, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Hongarije en Duitsland zitting hebben, beraadt zich over het smar- tegeld. dat men v m de I.G. Farben wil ontvangen en over het proces tegen dr. Clausberg, die medische experimenten toe paste op vrouwelijke gevangenen. Hij werd onlangs uit Russische gevangenschap ont slagen en zal in West-Duitsland worden berecht. „Wij zijn hier niet om het hoofd van Clausberg te eisen voor de duizenden, die in Auschwitz zijn vermoord. Wij willen alleen zekerheid dat zij, die hun medische kennis in dienst stelden van Hitiers uit roeiingsprogramma, niet wederom praktijk kunnen uitoefenen," zo verklaarde de vice- voorzitter van het comité, de Oostenrijker Langbein. De beheerders van de I.G. Farben hebben dertig miljoen mark beschikbaar gesteld, waarvan 27 miljoen voor joodse slacht offers. Indien de andere gevangenen meer dan drie miljoen mark eisen, zal dit van het bedrag, dat aan de joden wordt toe gewezen, worden afgetrokken. Langbein verklaarde dat dit voorstel onaanvaardbaar is. „Zij die Auschwitz overleefden hebben dit niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat de S.S. er nimmer in slaagde de verschillende groeperingen in het kamp tegen elkaar op te zetten," zo zei hij. ADVERTENTIE barteiiorissir: haariem iel 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Damesblazers in kleuren 39.50 j WENEN (Reuter en UP) Het Weense blad „Neuer Kurier" zegt, van betrouwbare zijde in Boedapest te hebben vernomen, dat er 50.000 werkloze Hongaren naar de Sovjet-Unie zullen worden gezonden om daar te werken. Er zou onmiddellijk met de aanwerving worden begonnen. Er zou een keus worden gedaan uit de werklozen die verdacht worden van deelneming aan de revolutie en van afkerigheid van het te genwoordige regime. Een woordvoerder van het Hongaarse mi nister van Bi itenlandse Zaken heeft het bericht in het Weense blad tegengespro ken. De Hongaarse presidentiële raad heeft besloten, dat alle Hongaren, die na de ok- toberopstand het land zijn ontvlucht en op 31 maart j.l. nog niet waren teruggekeerd, al hun bezittingen zullen verliezen. Volgen, het decreet zullen hun bezittin gen worden geërfd door hun wettige erfge namen. Ind'er de réfugié's geen wettige erfgenamen in Hongarije hebben, zal de staat de h°zittingen confiskeren. Bij een ander decreet is beprald, dat buitenlandse vrouwen die met Hongaren trouwen hun eigen nationaliteit niet zullen verliezen. Hongaarse meisjes die met buitenlanders trouwen, zullen op hun beurt het Hongaar se staatsburgerschap behouden. Joegoslaaf gearresteerd Radio-Boedapest heeft donderdag ge meld, dat een Joegoslaaf, Ekarem Kemel, is gearresteerd en beschuldigd van deel neming aan de contra-revolutionaire acti viteit tijdens de opstand in oktober. Kemel zou het bevel ebben gevoerd over contra-revolutionaire strijdkrachten in een district van Boedapes* en daar een aanval op een hoofdkwartier van de com munistische partij hebben geleid. Hij zou voorts leden der geheime politie mishan deld hebben en westelijke diplomaten heb ben ingelicht over de opstand. Gratie Aan twee „contra-revolutionairen", die met 12 anderen op 16 mei in Miskolc ter dood waren veroordeeld, is door het hoog gerechtshof van Boedapest gratie verleend, meldt Radio-Boedapest. Het vonnis tegen dr. Istvan Szombati is verminderd tot 13 jaar gevangenisstraf en dat van Gyoersgy Varsany tot 11 jaar. Frans bezoek Volgens het Hongaarse persbureau MT1 is te Boedapest een d.legatie van de Fran se communistische partij aangekomen voor overleg met de Hongaarse communistische partij. De afvaardiging wordt geleid door Raymond Guyot, lid van het politieke bu reau en afgevaardigde van Parijs in de Franse Kamer. (UP). - De Hongaarse nieuws- en infor matiedienst heeft bekend gemaakt, dat het Vaticaan de excommunicatie van dr. Richard Horvath, de voormalige voorzitter van het vredescomité van priesters, heeft ingetrokken. Anonymus: Alle mensen hebben een ruggegraat, maar niet iedereen heeft ruggegraat. Rijbewijs. Ook de <NAC heeft be zwaar gemaakt tegen wijziging van de We genverkeerswet, waardoor, indien de rech ter aan iemand de rijbevoegdheid ontzegt, voortaan automatisch zijn rijbewijs komt te vervallen. Het standpunt, dat degeen die door ontzegging van de rijbevoegdheid zijn bekwaamheden als bestuurder kwijt raakt, deze door een rijexamen ccr zal moeten verwerven, acht de KNAC niet houdbaar. Dit examen geeft geen waarborgen voor rij- routine. Deze routine is nagenoeg juist het enige dat verloren kan zijn gegaan. De verklaring, die Bondskanselier Adenauer gisteren op zijn persconferentie in Bonn heeft afgelegd, zal door het be stuur van zijn partij niet bepaald zijn be schouwd als een welkome bijdrage tot de verkiezingscampagne der Christen-Demo craten. Want iedere Duitser heeft uit die verklaring kunnen opmaken, dat hij zijn ongeduld inzake de hereniging van Oost en West-Duitsland nog even zal moeten bedwi- gen en dat dit „even" op z'n minst een kwestie van jaren zal zijn. Zulke waar schuwingen zijn in het huidige West-Duits land niet populair en zullen bij de verkie zingen in septembei nauwelijks verdiscon- teerbaar zijn in stemmenwinst voor de waarschuwer. Maar Adenauer was wel realistisch en daarom waren zijn woorden waardevoller voor de Duitsers dan een op niets geba seerde belofte van naderende hereniging zou zijn geweest. Trouwens, ook in Washington schfjnt de bondskanselier een realistisch standpunt te hebben ingenomen: hij heeft zich daar niet onverzettelijk ge toond ten aanzien van de Amerikaanse wens, een eerste stap in de richting van ontwapening voorrang te verlenen boven een akkoord tussen de Sovjet-Unie en het Westen inzake de Duitse hereniging. Het is geen geheim, dat Adenauer zelf de moge lijkheden van hereniging in een enigszins nabije toekomst niet al te hoog aanslaat en zijn toegeven is dus, psychologisch gezien, gemakkelijk gene te begrijpen. Maar politiek gezien lagen de kaarten anders; politiek gezien was het voor Adenauer een zwaar offer, thuis te moeten komen zonder de belofte dat het Westen geen enkele ont- wapenings-overeenkomst met Rusland zou tekenen alvorens de herenigingskwestie ge regeld was. Want zulk een belofte zou bij de verkiezingen goud waard zijn geweest. Maar - en dit heeft Adenauer gelukkig ingezien - voortgezette Duitse hardnekkig heid in dit opzicht zou de meest onwense lijke gevolgen kunnen hebben gehad, om dat het Londense ontwapeningsgesprek er zonder enige twijfel door zou zijn getorpe deerd. Zolang de Russen niet bereid zijn, Oost-Duitsland los te laten, en zolang het Wester niet bij machte is, de Sovjet-Unie deze concessie af te dwingen, zijn onder handelingen, waarbij de Duitse hereniging als conditio sine qua non zou worden ge steld, bij voorbaat tot mislukking gedoemd. En nu zou het weliswaar een naïeve illusie zijn. te menen dat de Londense conferentie een daverend succes zou worden als het Westen de Duitse hereniging maar af schreef, dit neemt niet weg dat de kans op zelfs maar een klein en gedeeltelijk succes van die conferentie niet mag wor den verspeeld. De herenigingskwestie is een vrijwel on oplosbaar probleem omdat niet alleen het Westen en de Sovjets er heel verschillend tegenover staan, maar bovendien de Duit sers zelf nog een derde, met geen der beide andere geheel te verzoenen standpunt in nemen. Voor de Duitsers zelf is hereniging immers slechts een aanloop tot verdere herwinning van de verloren oostelijke ge bieden. Zulk een herstel van de oude Duitse rijksgrenzen, ten koste van Rusland en Polen, zou voor sommigen in het Westen wel aanlokkelijk zijn als een element in de grote politieke machtsstrijd der wereld delen. het is op den duur even onaanvaard baar voor het Westen als voor het Oosten, omdat de situatie, waaruit nu al twee wereldoorlogen zijn voortgekomen, erdoor zou worden herschapen. Het zou dwaasheid zijn, aan dit vooruitzicht ook maar een minimale kans op enig succes in Londen op te offeren. Want succes in Londen - zelfs al leidt het niet tot ontwapening op grote schaal, doch slechts tot een bescheiden stapje in die richting - is een eerste voorwaarde voor verbetering van de internationale atmos feer. Als Adenauer's schatting juist is, dat er alleen al met de technische voorberei ding van de „eerste fase" der ontwapening - de lucht-inspectie - één tot twee jaar zullen heengaan, kan die periode nuttig ge bruikt worden voor het scheppen van het politieke klimaat waarin men kan gaan praten over verder-gaande ontwapening - én eventueel over de Duitse hereniging. Die laatste kwestie (als zij al oplosbaar is) kan namelijk zeker niet worden opgelost zolang Oost en West tot de tanden gewapend tegenover elkaar staan, elkanders kleinste bewegingen argwanend beloerend. Pas als de twee delen van Duitsland niet langer, overdrachtelijk gesproken, in de eerste plaats betekenis hebben als onderdelen van de twee grote wapen-arsenalen, kan die kwestie met enige kans op overeenstem ming worden besproken. Maar om deze toestand te bereiken is het onvermijdelijk, dat er eerst iets wordt gedaan om die wapen-arsenalen zélf hetzij geheel of ge deeltelijk - maar liever geheel dan gedeel telijk te liquideren. Simo.n Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1