Pleidooi voor betere huisvesting van Heemsteeds jeugdwerk Op 1 juli bestaan Heemsteedse Sportparken kwart eeuw De negen Muzen grieven aan de redactie B. en W. zwichten voor aandrang uit de raad Financiële armslag voor Haarlem G^cn extra-uitkering aan deel politiepersoneel Nieuwê „Bloemist"-show wellicht in Essen Geen steun voor Verbond voor Veilig Verkeer „De Glasblazers" stellen winterclubwerk ten toon Acht man van de „Caltex Delft" gedrost Zuster Jo van der Zwan onderscheiden Ondanks grote aanvoer toch nog hoge prijzen Twee uitvoeringen door Nederlands Operaballet «firn! Heemsteeds raadsverslag Russische kunstmaan zou al gereed zijn „Philharmonica Hungaria" maakt indruk in Wenen ..DA G 1 JUNI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE II \AK LEM.v .1i. COURANT Omstreeks 1930, in de beruchte crisis jaren dus, besloot de Heemsteedse gemeen teraad in het kader van de werkverschaf fing tot het graven van een jachthaven bij de Van Merlenvaart, waarvan het uit komende zand zou worden benut bij de aanleg van een complex sportvelden op de terreinen van „Het Oude Slot". In Heem stede was immers reeds geruime tijd ge brek aan een sportterrein met behoorlijke accommodatie, waar de plaatselijke vereni gingen haar zomer- en wintersporten kon den beoefenen. Daarom werd het project opgezet met negen voetbal-, drie hockey en twee korfbalvelden, een hoofdterrein met tribunes, kleedkamer en een restaurant inbegrepen. Men besefte echter, dat een dergelijk terreinencomplex niet te exploiteren zou zijn, wanneer hier een voetbalvereniging uit de eerste klasse van de K.N.V.B. als vaste bespeler ontbrak, zodat contact werd opgenomen met de Haarlemse eersteklasser JICH. Deze onderhandelingen hadden een gunstig verloop en het bestuur besloot uit eindelijk het terrein aan de Middenweg in Haarlem-Noord te verwisselen met de fraaie sportparken te Heemstede. De officiële openingswedstrijd werd zon dag 21 augustus 1932 door RCH gespeeld tegen Ajax, welke laatstgenoemde vereni ging in dat seizoen het kampioenschap van Nederland had veroverd. De wedstrijd eindigde met 94 in het voordeel van RCH. Inmiddels was'l juli 1932 de stichting „Heemsteedse Sportparken" in het leven geroepen, waarvan het bestuur als volgt werd samengesteld: jhr. A. van der Poll, voorzitter; C. A. Schipper, secretaris; A. J. j. Verspoor, penningmeester en de heren D. Beets, jhr. Van Lennep, J. Luiten, J. Th. Neeskens, W. A. de Tello (die tijdens de bezetting werd gefusilleerd) en A. van Win gerden, commissarissen. Tevens werd de heer C. A. Schipper tot directeur benoemd. De installatie van dit stichtingsbestuur kan worden beschouwd als de officiële oprich tingsdatum, zodat op 1 juli niet alleen de Heemsteedse Sportparken vijfentwintig jaar zullen bestaan, maar ook de heer Schipper zijn zilveren jubileum als direc teur daarvan zal vieren. In de loop dezer kwart eeuw, maar voor al in de jaren tussen 1940 en 1945 heeft de bezetting der sportvelden enige wijzigingen ondervonden. Zo was bijvoorbeeld de r.k. Sportvereniging HBC door de grondige vernieling van haar terreinen aan de He renweg gedwongen onderdak te vragen bij de stichting en RCH; hetgeen haar uiter aard onmiddellijk en welwillend werd ver leend. Het complex onderging in deze vijf- eentwintig jaar verschillende uitbreidin gen; thans beschikt men over negen voet bal-, zes hockey-, een cricket- en twee honkbalvelden. Hiervan maken geregeld gebruik: de voetbalverenigingen RCH, HBC, Spaarnevogels, SVJ en VEW, welk aantal in het komende seizoen zal worden uitgebreid door de HFC „Heemstede". Al staat hier tegenover, dat HBC binnen af zienbare tijd haar eigen sportpark aan de Cruquiusweg in gebruik zal nemen. Verder spelen hier de hockeyclubs Alliance en Rood en Wit; de cricketclub CVHW; de honkbalverenigingen RCH en Spaarnevo gels en de softbalverenigingen RCH en Pinguins. Het bestuur heeft diverse andere vereni- Bijna zeven miljoen „lang" en ruim acht miljoen „kort" geld In de aanstaande vergadering van de Haarlemse gemeenteraad op woensdag 5 juni komen een aantal voorstellen aan de orde om het gemeentebestuur wat meer financiële armslag te geven. In de eerste plaats bleek de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten bereid Haar lem f 6.661.200 te lenen uit hoofde van de collectieve volkshuisvestingslening. Van dit bedrag kan dit jaar ongeveer twee mil joen ter beschikking komen, de rest het volgend jaar. De lening heeft een looptijd van dertig jaar tegen de gebruikelijke „of ficiële" rente van 4X/ percent. De helft van dit bedrag is bestemd voor de finan ciering van de woningbouw. Verder bleek dezelfde bank bereid het rekening-cou rant-krediet met anderhalf miljoen tot vijf miljoen te verhogen, terwijl tenslotte wordt voorgesteld het maximaal bedrag dat B. en W. aan kasgelden mogen op nemen voor de financiering van de in uit voering zijnde openbare werken van zeventien tot vijfentwintig miljoen te ver hogen. Voorstel B. en W.: B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld afwijzend te be schikken op het verzoek van de organi saties van politieambtenaren een aanvul lende uitkering toe te kennen over de maanden juli en augustus 1956. Zoals be kend is hebben rijksambtenaren een uit kering ontvangen, ingaande op 1 septem ber en ambtenaren van gemeenten met in gang van 1 juli. De meeste leden van het Haarlemse politiepersoneel ontvangen een uitkering volgens de rijksregeling en daar om was gevraagd een aanvullende uitke ring toe te kennen. B. en W. schrijven de raad, dat zij het betreuren, dat de regering in deze zaak heeft vastgehouden aan de datum van 1 september, omdat daardoor de ambtenaren die wel in dienst van de gemeente Haar- lem werkzaam zijn, maar wier bezoldiging van rijkswege wordt geregeld, niet van de regeling konden profiteren. Het betreft de onderwijzers, de leraren van de gemeen telijke scholen en het niet-administratieve Personeel van de gemeentepolitie. Het col lege deelt mee geen vrijheid te vinden de raad te adviseren een aanvullende uit kering te doen. Weliswaar hebben enige gemeentebe sturen met toepassing van artikel 76 van het Ambtenarenreglement voor de gemeen tepolitie aan het politiepersoneel in 1956 een gratificatie verleend van 1%, maar het is duidelijk, aldus B. en W., dat hantering van dit artikel misplaatst is. Dat heeft de minister van Binnenlandse Zaken op 26 maart 1957 ook geschreven. Het artikel opent de mogelijkheid om in incidentele gevallen van buitengewone toewijding of bijzonder loffelijke dienstverrichting een beloning toe te kennen. Van deze mogelijk heid wordt in Haarlem zo ruim mogelijk gebruik gemaakt. gingen en organisaties geregeld in.de ge legenheid kunnen stellen tot het houden van sportdagen en toernooien; zoals de MTS, Christelijk lyceum, Coornhert ly ceum, J. P. Thysse lyceum, Nederlandse Handels Maatschappij, Droste, N.Z.H.V.M., P.T.T., enzovoort. De stichting heeft ook de speelvelden aan de Wagnerkade in beheer, waarvan vooral veel scholen gebruik ma ken. Dit beheer strekt zich bovendien uit over de jachthaven, die telkens voldoende aantrekkelijk blijkt om hier elke zomer (ongeveer) een zestigtal schepen en jachten een gerieflijke ligplaats te bieden. De ani mo hiervoor is zodanig, dat uitbreiding gewenst zou zijn. Dit geldt ook voor de tennisbanen in het wandelbos „Groenen- daal"; bij de oprichting lagen er vier ba nen, in 1942 zes en in 1957 acht. De voor naamste bespeelster hiervan is de tennis club „Groenendaal". Tot de grote evenementen in de historie der sportparken behoren de diverse kam pioenswedstrijden van RCH en Haarlem, want, zoals men zich wellicht nog zal her inneren, heeft ook de voetbalvereniging „Haarlem" in 1946 en 1948 toen haar terreinen in Haarlem-Noord nog niet op een groot toeschouwersaantal berekend waren in Heemstede haar wedstrijden om het voetbalkampioenschap van Neder land gespeeld. De Haarlemse club slaagde er in 1948 in de titel te behalen; waarvan bij een wedstrijd in dit toernooi het re cordaantal toeschouwers werd geboekt; namelijk ruim zeventienduizend. Jubileumviering Dit zilveren jubileum der Heemsteedse Sportparken wordt zondag 14 juli gevierd met een grole sport- en atletiekdag, waar van de organisatie in handen is van de Kennemer Turnkring. Hiervoor zijn reeds ongeveer vijftig inschrijvingen binnenge komen, zodat men op ongeveer vijfhonderd deelnemers mag rekenen. Het programma omvat 's morgens diverse wedstrijden van tien tot twaalf uur. Daar na volgt om kwart over één een mars door Heemstede van alle deelnemende vereni gingen, met medewerking van de plaatse lijke muziekkorpsen „Eensgezind Excel sior" en „St. Michaël". Des middags wor den de wedstrijden voortgezet en besloten met een ontmoeting tussen een combinatie van de dames-hockeyclubs Alliance en Rood en Wit met SCHC uit Bilthoven. Na afloop hiervan volgt een bijeenkomst in het „Sportpark-restaurant", waar het stichtingsbestuur zal worden toegesproken door de heer S. Hazevoet, als vertegen woordiger van alle verenigingen, die ge regeld van de jubilerende sportparken ge bruik hebben gemaakt. Op de vrijdagmiddag in „De Nachtegaal" te Lisse gehouden vergadering van het „Bloemlusf'-bestuur, waarop de heer C. J. de Vroomen als voorzitter fungeerde, heeft deze een terugblik geworpen op de in dit voorjaar door de stichting „Bloemlust" te Lisse gehouden tentoonstelling van ge broeide bolden in Keulen- Ter vergadering waren mede de deelnemers aafi de Keulse tentoonstelling aanwezig. Naar de mening van de heer De VrOomen is het experi ment, dat deze Keulse expositie was, zeker geslaagd. De kosten zijn echter tegenge vallen, waarschijnlijk doordat men onvol doende ervaring had met het maken van reclame voor een dergelijke tentoonstel ling in het Buitenland. De Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité te Haarlem heeft krachtige financiële steun verleend en wel zodanig, dat de deelnemers van de tien gulden, die zij als garantiebedrag per ge broeide pan bollen moesten betalen, vijf entwintig percent terugkrijgen. Een oproep in de vakbladen waarin deelnemers werden opgeroepen voor een in februari van 1958 in Zweden, Frankrijk of België te houden bloemententoonstel ling, heeft niet het beoogde succes opge leverd. Voor Zweden werden tweeduizend pannen of kisten gebroeide bollen opgege ven en voor Frankrijk slechts duizend. Voor een tentoonstelling in België bestond helemaal geen belangstelling. De opgege ven aantallen zijn volgens het bestuur van „Bloemlust" te klein om een tentoonstel ling te kunnen organiseren. Bij een bespreking hierover bleek, dat de meeste aanwezigen geporteerd waren voor een tentoonstelling in Duitsland, uiteraard op een andere plaats dan die van dit voorjaar. Uit verscheidene suggesties bleven tenslotte Hamburg en Essen over. In Essen kan men waarschijnlijk met wei nig kosten een zaal voor dit doel geschikt maken. Mogelijk wordt deze zaal zelfs gra tis beschikbaar gesteld en in dat geval zal de keus zeker op Essen vallen, temeer daal de transportkosten in dat geval aanmerke lijk lager zullen zijn dan bij transport naar Hamburg, namelijk door een afstandsver- schil van driehonderd kilometer. Het be stuur zal de mogelijkheden verder onder zoeken en daarna overleg plegen met de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame. Men zal niet op de steun van de expedi teurs kunnen rekenen. Zij vervoerden het materiaal voor de tentoonstelling in Keu len gratis, hetgeen voor hen een financiële tegenvaller werd, wat met de gehele ex positie trouwens het geval was. B. en W. van Haarlem adviseren de raad geen financiële medewerking te verlenen aan het Verbond voor Veilig Verkeer in de vorm van het gratis ter beschikking stellen van een populair gestelde schrifte lijke verkeerscursus van dit Verbond voor gemeente-ambtenaren-weggebruikers. Het Verbond had de gemeente Haarlem om volle medewerking en steun verzocht, zo als het ook van de rijksoverheid steun had De speeltuinvereniging „De Glasblazers" te Haarlem heeft vrijdagavond van acht tot tien uur in het clubhuis aan de Papen- torenvest een tentoonstelling gehouden van het winterclubwerk. Vanmiddag is de ten toonstelling eveneens te bezichtigen en wel van half drie tot zes uur. De expositie geeft een indruk van wat de kinderen in de afgelopen maanden onder leiding van leidsters en leiders hebben gepresteerd. Ondermeer is te zien: figuurzaag werk, pit- riet- en touwwerk, voorts plakwerk van de kleuters. Eén van de medewerkers heeft de beide speeltuinen met speeltoestellen en clubhuis in miniatuur nagebouwd. Kalma naar Bonn. De bariton Rom Kal- ma heeft een uitnodiging aangenomen om in het Beethoven Festival in Bonn mee te werken aan de uitvoering van de Negende Symfonie. Expositie later. De zomérexpositie in het stedelijk museum „Het Prinsenhof' in Delft zal niet, zoals aanvankelijk de be doeling was, op de zaterdag voor pink steren worden geopend. De opening ge schiedt op vrijdag 14 juni in de namiddag. Zoals needs werd bericht zal de tentoon stelling gewijd zijn aan de molen in hel Hollandse landschap. Opera De bariton Anton Huisman, leerling van de operaklas van het Amster damse Conversatorium en zangleerling van Henk Angenent, is met ingang van 1 sep tember benoemd aan de Koninklijke Vlaamse Opera in Antwerpen. De tenor Harry France, die zijn zanglessen ontving van Jan Keizer, heeft een benoeming aan vaard bij het operagezelschap „Forum" in Enschedé. Acht leden van de bemanning van het Nederlandse tankschip „Caltex Delft" zijn in Brunsbuttelkoog gedrost. Het zijn zeven Hollanders en een Duitser, die in Neder land woont. Zij deserteerden omdat zij niet nog eens met hun schip, dat naar hun zeg gen niet voor vaart in de tropen is inge richt, naar de Perzische Golf wilden. De „Caltex Delft" was van Stockholm onder weg naar de Perzische Golf. De klachten van de acht deserteurs zijn: het schip is niet voor de vaart in de tropen geschikt, sinds een maand hebben zij geen verse groenten gekregen en over de voeding in het algemeen is men eveneens ontevreden. Een maand terug hebben de acht man kapitein S. Bakker van de tanker al om verlof gevraagd, maar hun verzoek werd afgewezen. Reden daarvoor was onder andere dat zij pas zes weken daarvoor in Rotterdam aan boord gekomen waren. Uit Rotterdam had de „Cal.tex Delft" een reis gemaakt naar Turkije, Venezuela en Stock holm. De gezagvoerder van het schip scheen massale desertie te vrezen. Via zijn maat schappij, de n.v. Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschappij te Den Haag, wa ren twintig zeelieden aangemonsterd voor de reis naar de Perzische Golf. Deze ston den in Brunsbuttelkoop klaar om aan boord te gaan. De acht bemanningsleden die het werk hadden neergelegd zonder af te monsteren, werden in Brunsbuttelkoog uitbetaald. De gezagvoerder behield hun monsterboekjes. Met een auto die uit Nederland materialen voor de ..Caltex Delft" naar Brunsbuttel koog had gebracht, zullen zij terugkeren naar Nederland. Vanmorgen heeft burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard te Heemstede de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan zuster Jo van der Zwan, die eenenveertig jaar werkzaam is geweest bij „Meer: qn Bosch" te Heemstede. De uitreiking geschiedde in tegenwoor digheid van de voorzitter van de Christe lijke Vereniging tot verpleging van lijders (essen) aan vallende ziekte, mr. C. C. van Helsdingen, de geneesheer-directeur, dr. A. M. Lorentz de Haas, de predikant directeur, ds. J. A. de Klerk en een aantal leden van het personeel. Zuster Jo van der Zwan is vroeger hoofd geweest van een vrouwenafdeling en ook heeft zij de leiding gehad van het zuster huis en van de keuken. Na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft zij nog haar krachten aan de inrichting gegeven en half februari van dit jaar heeft zuster Van der Zwan haar taak neerge- legd. Veilingen in Beverwijk Het is op de groentemarkt in Beverwijk weer een dure week geweest. Ondanks de grote aanvoeren ging alles weer voor hoge prijzen weg. De sla liep erg in prijs op tot 23 cent per krop. Spinazie loopt heel erg in prijs uiteen evenals in kwaliteit. Er werd van 9 tot 43 cent per kilo betaald; andijvie varieerde bij een matig aanbod van 65 tot 76 cent per kg. Bloemkool was ruim vertegenwoordigd en hield goed prijs; er werd tot 73 cent per stuk betaald; bos- peen komt er steeds meer, de prijzen draai den rond de 50 cent per bos. Asperge gaat steeds duurder van de hand, er werd nu tot 300 cent per kilo betaald. Enige kistjes peulen noteerden 325 ct per kilo. Rabarber liep in prijs op tot 59 cent per bos. Prei is nog steeds aan de markt; er werd tot 22 cent per kilo betaald. Aardbeien komen in prima kwaliteit aan de markt met prijzen die tot 110 cent per doosje opliepen. Bos uien varieerden van 8 tot 12 cent per bos. Op de bloemenveiling komen nu grote partijen irissen aan de markt waarvoor grote belangstelling van koperszijde be staat. De prijzen zijn voor de koudegrond irissen uitstekend te noemen. De meeste getrokken partijen draaiden rond de 80 cent per bos, gesneden irissen gingen tot 75 cent per bos, met prof. .Blauw als duurste tot 120 cent. Anemonen^gingen tot 40 cent per bosje. De eerste gladiolen noteerden 18 cent per stuk, korenbloemen, margrieten en pyretrums zijn er weinig. Anjers gingen tot 25 cent per stuk, duizendschoon noteer de nog 90 cent per bos. De aanvoer van pot- en perkplanten is nog van behoor lijke betekenis. Holland Festival Het ballet van de Nederlandsche Opera, onder leiding van Frangoise Adret. zal op dinsdag 9 juli in de Stadsschouwburg in Am sterdam en op zaterdag 13 juli 1957 in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag voor stellingen geven ter gelegenheid van het Holland Festival. Het programma bestaat uit: ..Palais de Cristal" van Bizet/Balanchine, „Le pas d'Acier" van Prokoviev/Lifar, „Jeu de Cartes" van Strawinsky/Charrat en „Le Sanctuaire" van Strawinski/Adret. Het laatst genoemde ballet werd door me vrouw Frangoise Adret speciaal voor deze voorstelling ontworpen. Zij zal in de ge noemde voorstellingen ook als solodanseres optreden, te weten in ,.Le pas d'Acier", „Pa lais de Cristal" en „Le Sanctuaire". V'"ij "l Op vijftien bij Breedband (koud) ge walste stalen platen is het kleurige, gestyleerde beeld van Hoogovens uit gebeeld door Maaike Braat. Het enorme werkstuk, dat nieuw leven gaf aan de haast vergeten emailleerkunst, is tot en met 3 juni in het Stedelijk Museum te Amsterdam te zien en wordt daarna gebruikt als achtergrond voor tentoonstellingsstands Zoals wij gisteren hebben meegedeeld moesten wij wegens technische moeilijkhe den het Heemsteedse raadsverslag dras tisch beperken. De overige, na het voorstel tot subsidiëring van kerkbouw behandelde punten laten wij hiernaast volgen. Daar ook onze verslaggeving over de ge- dachtenwisseling naar aanleiding van het voorstel tot subsidiëring van de kerkbouw niet aan enige bekortingen kon ontkomen, laten wij hieronder de belangrijkste ach terwege gebleven passages nog volgen. De liberale spreker, de heer Zeelen- b e r g, liet zich niet uit over de vraag of aan niet-kerkelijke, maar wel voor het Nederlandse geestesleven belangrijke stro mingen het hoofdpunt in het debat maar bepaalde zich tot een paar door hem gewenst geachte redactiewijzigingen dei- bepalingen. Zo wilde hij de restitutiebepa lingen pas vastgesteld zien nadat de rijks regeling van kracht zal zijn geworden. In het gemeentelijk ontwerp is die restitutie imperatief voorgeschreven. Aan de andere kant wenste hij een bindende formulering ten aanzien van de beperking der subsi die tot het werkelijk Heemsteedse belang bij de kerkbouw, terwijl hij voorts duide lijker tot uitdrukking gebracht wilde zien, dat bij valutawijzigingen de normen en 'bëdragendèi'araan aangepast kunnen worden. Een en ander wilde hij op korte termijn; dbor een commissie ad hoe be keken zien. De heer R e ij n d e rs (Arbeid) wilde ter voorkoming van mogelijke kansen op mis bruik de grondkosten uitdrukkelijk buiten de subsidieregeling houden een daartoe door hem ingediend amendement werd evenwel verworpen met alleen de stem men van z;m fractie voor en ook wilde hij de subsidies ten laste van de kapitaal- dienst laten komen om de lasten over een groter aantal jaren te verdelen. De heer Van Bruggen prot. chr.) tenslotte meende ten aanzien van het pro bleem van de overlapping der kerkelijke en burgerlijke gemeenten een oplossing te zien in gemeenschappelijke regelingen. LONDEN, (UP) De Sovjet-Unie staat gereed haar eerste aardsatelliet het lucht ruim in te zenden. Dit bericht radio Mos kou op gezag van de president van de Rus sische academie van wetenschappen, pro fessor Nesmejanov, die in de Pravda het volgende schreef: „Na vele jaren van werk hebben Sovjet geleerden de raketten en al de andere benodigde uitrustingen voor het afschieten van een kunstmatige aardsatelliet voor wetenschappelijke waarnemingen voltooid". „De eerste Russische aardsatelliet zal rond de aarde draaien op enkele honder den kilometers van het aardoppervlak." hierdoor zal het mogelijk zijn de verschijn- selenin de bovenste lagen van de atmos feer te bestuderen". Radio Moskou deelde niet mede, wan neer de aardsatelliet zal worden afgescho ten, maar de voorbereidingen zijn getrof fen met een streefdatum, die in het geo fysische jaar 1957-1958 valt. WASHINGTON, Ernstige financiële moeilijkheden zijn gerezen bij het Ameri kaanse aardsatelliet-project. De moeilijk heden hebben een zodanige omvang aan genomen dat het ministerie van Defensie, dat voor het lanceren van de satelliet ver antwoordelijk is, overweegt de kwestie aan het Congres voor te leggen. De voorbe reidende werkzaamheden voor het afvuren, dat tussen 1 juli van dit jaar en 31 decem ber van het volgende jaar de duur van het internationale geofysisch jaar zal geschieden, zijn echter nog niet vertraagd. Deskundigen schatten de kosten aanvanke lijk op tien miljoen dollar, zonder de kos ten van de raketten. Verkort weergegeven) A.O.W. Na de inwerkingtreding van de A.O.W. volgen de Voorlopige aanslagen voor de Inkomstenbelasting 1956 en 1957 elkaar met één week tussenruimte op, het geen voor menig gepensioneerde nu van de uitkering uit de A.O.W. geen loonbe lasting wordt ingehouden dit jaar wel funest is. 1-Iet voordeel van de A.O.W. gaat hierdoor voor vele gepensioneerden geheel of gedeeltelijk over 1957 verloren. Wat kost dit menig gepensioneerde hoofd brekens! P- De besprekingen over het inrichten van een BB-centrum in het rechterbouwhuis van „Het Oude Slot" werden door de bur' gemeester woensdagmiddag in de Heem steedse gemeenteraad ingeleid met het voorlezen van een brief, welke het col- lege had ontvangen van de oudheidkun dige vereniging „Oud Heemstede-Benne- broek". Hierin werd aandacht gevraagd voor de fraaie betimmering welke zicb nog in dit gebouw bevindt. Men verzocht er naar te streven, dat deze betimmering bij een eventuele verbouwing behouden zal blijven. De brief vormde geen aan leiding tot enige discussie, omdat de bur gemeester onmiddellijk verklaarde dal reeds tot het gevraagde besloten was. Hiermee was het voorstel echter nog niet aanvaard, want de heer Z e e 1 e n- b e r g (WD) wenste hierna uitdrukking te geven aan zijn verwondering over hel bedrag van f 30.000, dat volgens B. en W. zou zijn gemoeid met het inrichten van lokaliteiten voor jeugdorganisaties. In ver band met de investeringsbeperking had het college te kennen gegeven, wegens deze hoge kosten voorlopig niet tot hei- verlenen van een dergelijk onderkomen te moeten overgaan. Nadat zijn vraag, oi hier wellicht een nul teveel was gedruxt door de voorzitter ontkennend was be antwoord vestigde de heer Zeelenberg de aandacht op de slechte huisvesting van de Heemsteedse Trekkers. „U snreekt als va der", interrumpeerde de voorzitter glim- i'liAhe% Zeelenber§ re pliceerde metv „'Pardöh burgemeester, ik spreek als raadslid, die als president van de oudercommissie van de Heemsteedse Trekkers toevallig goed met de situatie op de hoogte is". Spreker vervolgde met erop te wijzen, dat deze padvinders allerminst een luxueus onderkomen verlangen, maar tevreden zullen zijn met een clubhuis dat goed, droog en ventileerbaar is. En omdat een dergelijk gebouwtje zelfs nieuw nog geen tienduizend gulden zal kosten, bleef spreker ervan overtuigd dat ergens een rekenfout moest zijn gemaakt. Spreker vroeg tenslotte deze kwestie nog eens te bezien, opdat de jongens „in het zog van de BB kunnen worden meegezogen". De heer Verspoor (Arbeid) was even eens van oordeel dat men moet trachten te voorkomen, dat de jeugdzorg hier het kind van de rekening wordt en ook hij vroeg B. en W. uit te zien naar een gaatje, dat voor de jeugdorganisaties een veilig plekje zou betekenen. Wethouder Van Lent gaf hierop een verklaring van de begroting van der tigduizend gulden. Het betreft hier een gebouw dat gedeeltelijk bewaard zal moe ten blijven, zodat de restauratiekosten ho ger zijn dan bij nieuwbouw het geval was geweest. De voorzitter wilde op zijn beurt niet nalaten de raad te verzekeren, dat het college evenmin onverschillig tegenover jeugdzorg staat. Maar omdat men ervan overtuigd was geweest, dat Gedeputeerde Staten in deze tijd van bestedingsbeper king hun toestemming aan een dergelijk plan toch zullen onthouden, hebben B. en W. tenslotte van dit voornemen moeten afzien. De vergadering bleef echter aandringen, zodat men uiteindelijk tot een compromis besloot. Het college zal Gedeputeerde Sta ten polsen naar de mening over een der gelijk voornemen en wanneer de uitslag hiervan gunstig zou zijn, kan de raad bin nenkort een voorstel ten gunste van de jeugdorganisaties tegemoet zien. Het noodzakelijk geworden uitbaggeren van De Haven, waarvoor B- en W. een krediet van f 25.000 hadden aangevraagd, noopte de heer Reijnders (P.v.d.A.) er toe meer toezicht te verzoeken op het zandvervoer, dat hij als voornaamste oor zaak van de klachten beschouwde. „Dempen!", riep mr. Zeelenberg uit, een suggestie waarvoor de burgemeester niet geheel ongevoelig bleek wegens het fraaie bouwterrein, dat dan beschikbaar zou komen. Maar wethouder Van Lent dempte niet De Haven doch het enthou siasme daarvoor, met erop te wijzen dat de zandaanvoer in dit geval via de Ring vaart zal moeten geschieden, hetgeen voor de gemeente nog onaangenamer gevolgen zou hebben. Bovendien hebben de in deze omgeving gevestigde industrieën zich reeds geheel op een haven voor het scheepsver- voer ingesteld. Daarnaast vestigde spre ker er de aandacht op, dat de uitbagger- kosten voor een belangrijk deel worden gecompenseerd door de stellig niet onaan zienlijke bedragen, welke de gemeente als havengeld hiervan incasseert. En toen de wethouder tenslotte wees op de waarde volle bagger, die onder meer in de Schouwbroekerpolder kon worden gestort, verklaarde de raad zich unaniem met het voorstel akkoord. Bij de rondvraag informeerde de heer Hopstaken (KVP) naar de mogelijk heid tot het plaatsen van meer tussen- meters bij dubbele bewoning, omdat hier door de oorzaak van veel meningsver schil en onaangenaamheden kan worden weggenomen. Wethouder Van W ij k (Prot. Chr.) bleek hiervan eveneens een voorstander te zijn, vandaar dat het hem speet over te weinig meters te beschikken om in alle behoeften te kunnen voorzien. Daarom wilde hij gaarne toezeggen dat de nog voorradige meters zo spoedig mogelijk zul len worden geplaatst, terwijl men met de zelfde spoed zal trachten nieuwe aan te kopen. Geen extra werk" Als laatste vragenstelster zorgde me vrouw Van der Meulen-Houwer (P.v.d:A.) nog voor een interessant slot van deze vergadering, door de komende huur verhoging in het geding te brengen. De huurwet bevat namelijk de bepaling, dat onbewoonbaar verklaarde en hiermee ge lijk te stellen woningen niet voor deze ver hoging in aanmerking zullen komen; bij welke gevallen de minister zich een be slissing heeft voorbehouden. Dit was voor mevrouw Van der Meulen aanleiding het college te verzoeken na te gaan, welke Heemsteedse ingezetenen zich straks op deze uitzonderingsbepaling kunnen beroe pen-en de minister overeenkomstig te adviseren. De wet biedt het college daar toe dé mogelijkheid. Zowel de voorzitter als wethouder Van Lent trokken op dit verzoek een bedenkelijk gezicht. De eer ste, omdat dit „extra werk voor het col lege zoy betekenen" en de wethouder, om dat hij het moeilijk achtte vooruit te lopen op een wet, welke nog niet is afgekondigd. De heer Reijnders (P.v.d.A.) kwam zijn fractiegenote te hulp door vast te stel len, dat aan de komende huurverhoging niet behoeft te worden getwijfeld. Daarom zou het ook volgens zijn mening niet mis plaatst kunnen worden genoemd, wanneer B. en W. tot het door mevrouw Van der Meulen genoemde initiatief zouden over gaan. Dit voorkomt dan stellig later moei lijkheden tussen eigenaar en huurder, als de verhoging eenmaal is vastgesteld. Me vrouw van der Meulen voegde hieraan het argument toe, dat anders ongetwijfeld velen een onevenredig hoge huur zullen betalen, omdat zij niet met deze mogelijk heid op de hoogte zijn. De voorzitter bleef het advies echter onuitvoerbaar noemen en meende ..dat iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen". (Van onze correspondent in Wenen) Na zich drie maanden in Baden bij We nen te hebben voorbereid is het grote Hongaarse orkest in ballingschap onder de naam „Philharmonica Hungaria" voor het eerst in de grote zaal van het „Kon- zerthaus" te Wenen opgetreden. In ons blad van vrijdag heeft men over dit orkest reeds iets kunnen lezen. Bij de beoordeling behoeft men geen beroep te doen op de goede bedoelingen of op de om standigheden, dat deze kunstenaars vluch telingen zijn, want hun prestaties zijn voortreffelijk. Het is een begaafd orkest, dat ver boven de middelmaat uitkomt. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat een van de tien dames, die aan dit ensemble zijn verbonden, de triangel en de kleine trom bedient. Zoals men had verwacht is de klankkwaliteit van de violen het mooist. Zij vertoont een geheel eigen karakter, vooral in het zachte zwaarmoedige en echte Hongaarse vibrato. Ofschoon het orkest toevallig tot stand is gekomen en voor een groot gedeelte uit oudere en rasechte indi vidualisten bestaat, weet de jonge en tem peramentvolle dirigent Zoltan Rosnyay het goed te beheersen. Hij heeft laten horen hoe Hongaren Bartok's „divertimento voor strijkers" en Kodaly's „Dansen uit Galan- tha" opvatten en uitvoeren. Een grote ver rassing was daarbij het optreden van de in Amerika levende Hongaarse cellist Ja nos Starker. Dezé musiceert zo fascinerend en heeft in Wenen zo diepe indruk ge maakt, dat hij al dadelijk voor een hele serie concerten werd uitgenodigd. De geest drift van het publiek was groot. Het orkest moest twee keer de „Hongaarse mars" van Berlioz spelen. Ter gelegenheid van het Weense Festival, dat nu is begonnen, zal de „Philharmonica Hungaria" meermalen optreden, een keer met Yehudi Menuhin. Daarna begint de tournee door West- Europa. Als het in Amsterdam komt spe len hoort men het werk uitvoeren van moderne Hongaarse componisten. il

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3