Waarschuwingsborden voldoende" schrijven B. en W. aan raadslid Haags Cultureel Centrum bereidt Engels seizoen voor Gevaarlijk kruispunt in Oud-schoten „Merendeel der ongelukken eigen schuld der weggebruikers „J. J. Cremer" MIDDELBURGS DILETTANTEN TONEEL SLOT DEFECT? Demonstraties op vele instrumenten TONEEL, BALLET, VOORDRACHT EN MUZIEK Haarlems ambtenaar nam vrijdag afscheid Cabaretavond voor Kerko-personeel „Zonnebloemwerk" op prot. chr. nijverheidsschool Haarlemse deelneming gasvoorziening Subsidie voor kleuterhuis Margriet Haarlems G.E.B. won „gashoudertoernooi" Met bromfiets gevallen Districtswedstrijd van padvinders Koninklijk mannenkoor „Caecilia" Tenniskampioenschappen van Frankrijk Nachtelijke duinexcursie in nationale park G. J. Paulides overleden Hogere restauratiekosten Spaarne 43 UIT STAD EN STREEK Slechts zestig afnemers kiezen nieuwe melkslijter Medische verzorging tijden weekeinde Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 1 JUNI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Enige weken geleden berichtten wij, dat het Haarlemse raadslid mevrouw J. J. v a n der We 1B e ij e (Partij van de Arbeid) naar aanleiding van de vele ongelukken op het kruispunt van Vergierdeweg en Ekster- straat een aantal vragen aan Burgemeester en Wethouders had gesteld, waarbij zij er onder meer op wees, dat een der waar schuwingsborden bij het kruispunt onvol doende zichtbaar is en vroeg of er geen aanleiding is om verdergaande maatregelen te treffen, bijvoorbeeld door het plaatsen van knipperlichten of het aanwijzen van een der wegen als voorrangsweg. In hun uitvoerig antwoord schrijven Burgemeester en Wethouders, dat een der ongelukken gebeurde omdat (te bestuurder van een der bij een botsing betrokken auto's geen voorrang verleende. In de Eksterstraat zijn aan beide zijden van de kruising met de Vergiei-deweg bor den geplaatst volgens het Wegenverkeers reglement. Het achterwege laten van der gelijke borden op de Vergierdeweg is be wust geschied en wel, omdat het uitzicht voor het zich over deze weg bewegende verkeer ruim voldoende is om het verkeer door de Eksterstraat, waaraan eventueel voorrang moet worden verleend, tijdig op te merken. De plaats van het door mevrouw Van der Wel bedoelde bord is inderdaad niet in elk opzicht gunstig. Aangezien verplaatsing daarvan geen afdoende verbetering bleek te kunnen opleveren, is in het midden plantsoen een tweede bord geplaats. B. en W. zijn van oordeel, dat op dit kruispunt moet worden volstaan met de hiervoor bedoelde waarschuwingsborden. De aard van de kruising en de intensiteit van het verkeer ter plaatse zijn, in verge lijking tot vele andere kruisingen in deze gemeente, niet zodanig, dat verdergaande maatregelen verantwoord zouden zijn. Op dit punt deden zich in 1955 twee in in 1956 in totaal vier aanrijdingen voor, welke bo vendien niet alle aan de situatie ter plaatse kunnen worden geweten. B. en W. illustreren hun zienswijze met de ervaring welke is opgedaan met het als voorrangskruising aangewezen kruispunt Wilhelminastraat-Prins Hendrikstraat. Ge durende 1955 dus vóór de aanwijzing als voorrangskruising deden zich op dit punt acht aanrijdingen voor, waarvan zes als gevolg van het niet verlenen van voor rang. Na het aanbrengen van de borden vonden in dat jaar nog negen aanrijdingen plaats, waarvan zeven als gevolg van het niet verlenen van voorrang. Drie van de aanrijdingen, welke in het eerste kwartaal van dit jaar op di-t punt plaats vonden, moeten aan dezelfde oorzaak worden ge weten. Prijswinnaars Landjuzveel HET TREFT WEL HEEL GELUKKIG, dat de onderscheiding, welke de letterlie vende vereniging - „J... J. Cremer" ten deel is gevallen, geldt voor de voorstelling, welke als het hoogtepunt mag worden be schouwd van haar jubileumviering. Im mers in het seizoen 1956-'57 om precies te zijn op 2 april van dit jaar herdacht „Cre mer" het feit, dat de vereniging vijfenze ventig jaar geleden werd opgericht. Wel droeg zij bij het eerste optreden naar bui ten de naam van „Onder Ons", maar uit de groep van die naam is „Cremer" toch voortgekomen. Naarmate „Onder Ons" namelijk steeds minder het karakter kreeg van een gezelligheidsclub, die ook nog het toneelspel beoefende, groeide de behoefte aan een betere naamgeving Zo ontstond „Cremer" en zo kennen de Haarlemmers haar. Maar niet alleen de Haarlemmers. Want meerdere malen reeds heeft „Cremer" meegedongen in wedstrijden buiten de Spaarnestad en de prijzenkast getuigt van het succes harer toegewijde leden. Nog niet zo lang geleden veroverde de vereni ging de eerste pr:' in een wedstrijd waar bij zij een voorstelling verzorgde van „Spel met het noodlot". De eerste prijs voor de regie ging toen naar haar regis seur Henk Bakker en de beste individuele prestatie leverde op dat concours haar werkend lid Eki Oostwald Bouwer. En. zo herinneren wij ons, ook met „Mademoisel le" behaalde Cremer de hoogste eer. Men kan dus met recht vaststellen, dat het niet ongewoon is, wanneer Cremer in de prij zen valt, al blijft het altijd nog een van bijzondere kwaliteit sprekende prestatie om in het zwaar bezette Landjuweel zo veel geduchte mededingers achter zich te laten en de tweede prijs in de wacht te slepen. Voor het amateurtoneel in Haar lem is dat een verdienste temeer. De hoog ste plaatsen werden door twee Haarlemse amateurgezelschappen bezet. Wie geregeld de voorstellingen van deze verenigingen bijwoonde, kon zich reeds een beeld vor men van hun kracht. In de uitslag van het Landjuweel is ze afgetekend en dat is iets wat tot grote voldoening stemt. Wij menen, dat die voldoening tegelijk een ondubbelzinnig compliment inhoudt voor „Cremer", waardig representante van het serieuze amateurtoneel in Haarlem. HET MIDDELBURGS DILETTANTEN- •ONEEL is op 16 april 1926 opgericht door >ud-leden van de Middelburgse H.B.S.- •ereniging „Rhetorica". In de loop der een endertig jaar heeft de vereniging een groot aantal opvoeringen gegeven van stukken van bekende schrijvers, onder andere van Shaw, Priestley en Den Hertog. Het M.D.T. won in 1955 het Zeeuws landjuweel. Sinds énkele jaren geeft het in de zomer een 'oorstelling ter gelegenheid van de Gentse leestweek in de Koninklijke Schouwburg Ie Gent Dit geldt als een uitwisseling met le Koninklijke Maatschappij de Melomanen alt Gent. Het M.D.T. is opgenomen in de orde der ervolle onderscheidingen van het Belgisch Nationaal Toneelverbond, afdeling Oost- Vlaanderen. De regie van het stuk „Meisjeslyceum" was in handen van B. A. van Verre. In de '°op der jaren heeft nooit een beroeps- 'egisseur medewerking verleend; steeds voerden eigen krachten de regie. Uit een en ander blijkt, dat het meren deel van de ongevallen wordt veroorzaakt door onoplettendheid van de weggebrui kers, dan wel door onbekendheid met de verkeersvoorschriften. De aanwijzing als voorrangsweg of -krui sing dient naar de mening van B. en W. be perkt te blijven tot die gevallen, waarin zulks om redenen van verkeerstechnische aard aanbeveling verdient. Op het door mevrouw Van der Wel bedoelde kruispunt is zulks niet het geval, besluit het college. Vrijdag nam de heer J. Kuyken, tech nisch hoofdambtenaar bij de dienst van Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem af scheid van de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De directeur, ir. R. G Veenenbos. bracht in herinnering, dat de heer Kuyken op negentienjarige leeftijd in dienst trad bij de gemeente Schoten, waarvan hij als hoofdopzichter in 1927 overging naar de gemeente Haarlem wegens de annexatie. Bij de binnendienst van Bouw- en Wo ningtoezicht is hij gedurende dertig jaar belast geweest met de behandeling van bouwaanvragen. Spreker prees de heer Kuyken voor de prettige, accurate wijze waarop hij deze taak heeft vervuld en wenste hem nog vele goede jaren toe. Als blijk van waardering bood hij namens de dienst een paar pitrieten stoelen aan. Namens de contactcommissie sprak de heer Zuelen, die de heer Kuyken als col lega een goed voorbeeld noemde. De heer J. Loerakker dankte namens de A.R.K.A. de scheidende ambtenaar, die van de oprichting lid en ook nu als gepensio neerd ambtenaar lid zal blijven en wenste hem nog vele gezegende jaren toe. Nadat de heer M. van Waard als naaste medewerker zijn kwaliteiten geroemd had. dankte de heer Kuyken allen voor de be langstelling, de prettige samenwerking en de blijken van waardering. Woensdagavond werd in de Haarlemse stadsschouwburg voor de leden van het personeel van de Haarlemse overhemden- fabriek Kerko n.v. een cabaretavond on der de titel „Schots en Scheef" gegeven, die door de leden van het personeel werd verzorgd. Het programma bestond uit sketches en liedjes, sportoefeningen en ballet. Voor het begin van de voorstelling wer den de heren J. J. Kuperus en G. H. de Vreede, die vijftien jaar aan de Kerko-to- neelvereniging zijn verbonden, gehuldigd. De directeur van het bedrijf, de heer C. J. Noltë,spraTc de beide artiesten" en bun echtgenoten waarderend toe. De sketches, waarvan de teksten door de heer Chiel de Boer waren geschreven, vie len zeer in dè smaak. De ballet-, koor- en sportgroepen zorgden voor een aantrekke lijke afwisseling. Vooral de ballet-wals op Webers „Aufforderung zum Tanz", inge studeerd door Nel Roos viel hierbij op. Na de pauze werden enige vrolijke lied jes en dansjes opgevoerd, waarbij de deel nemers allen gekleed waren in kleurrijke Schotse kostuums. De avond werd mede opgeluisterd dooi de radio-zangeres Dini van Amstel. O nderwijsvo or stellen Haarlem Het bestuur van de Protestants Christe lijke Nijverheidsschool aan de Tetterode straat te Haarlem wil, evenals dat reeds het geval is bij de Haarlemse Huishoud en Industrieschool en de r.-k. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem, komen tot het uitbreiden van het leerplan van de school met cursussen in het zogenaamde „zonnebloemwerk" voor werkende meisjes, die niet in de gelegenheid zijn zich op huishoudelijk terrein te bekwamen. Het bestuur heeft het gemeentebestuur om een noodzakelijkheidsverklaring voor het ge ven van dit onderwijs gevraagd. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een der gelijke verklaring af te geven. Voorts stelt het college de raad voor medewerking te verlenen tot het aan brengen van verbeteringen aan de bijzon dere kleuterschool aan de Voorzorgstraat van de Vereniging van Vrouwen tot be vordering van huiselijk geluk te Heijthuij- sen. De verbeteringen houden onder meer in het maken van een betonnen bodemaf sluiting in drie leslokalen en het speel lokaal, het aanbrengen van ondervloeren en een linoleumvloerbedekking in alle schoollokalen, het wijzigen van toiletge legenheden, alsmede enige andere voor zieningen en het aanschaffen van meubi lair en ontwikkelingsmateriaal. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de Duitse taal aan de Meisjes-h.b.s. de heer D. Scheffener te Heemstede. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Bealrixschool is een voordracht samengesteld, waar de volgen de namen op voorkomen: mejuffrouw R. Idema te Hilversum, mejuffrouw F. Moes te Vlissingen- en mejuffrouw J. M. Ul- samer te Petten. Op de voordracht tot be noeming van een onderwijzeres aan de Teylerschool staan de namen van: me vrouw M. van Delden-De Jong te Haarlem, mejuffrouw I. A. A. de Borst te Haarlem en mejuffrouw A. Koster te Heemstede Voorgesteld wordt ontslag te verlenen aan de heer W. D. J. Marchant als leraar aan het Lorentzlyceum. Als de gemeenteraad van Haarlem woens dag een voorstel aanneemt van B. en W. zal de gemeente Haarlem meewerken aan de oprichting van een n.v. Gasvoorziening Noord-west-Nederland, gevestigd te Am sterdam, welke vennootschap ten doel heeft het in samenwerking met haar aandeel houders bevorderen van een rationele gas voorziening in het regionale gebied noord west Nederland. Haarlem zal deelnemen met twintig aandelen, elk groot 600. Voorstel B. en W. Haarlem B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de Stichting Kleuterhuis Mar griet een subsidie voor één keer van f 14.725 toe te kennen bestemd voor de dekking van de in het afgelopen jaar ont stane tekorten. Voorts ligt het in de be doeling van B. en W. reeds voor het lopende jaar te komen tot een regeling, waarbij de jaarlijkse subsidie komt te ver vallen en waarbij de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst onder nader door B. en W. vast te stellen voor waarden voor iedere verzorgingsdag een bijdrage verleent tot het verschil tussen de bijdrage van het gezin en de kostprijs. In de toelichting tot dit raadsvoorstel wordt gezegd, dat de exploitatie van het kleuterhuis Margriet grote tekorten op levert doordat de stichting, die het kleuter huis bestuurt, er niet in is geslaagd uit andere bronnen dan die van de gemeente subsidie te verkrijgen. De door de ge meente verstrekte subsidie van f 1,50 per kind is ten enenmale onvoldoende, zelfs al zou deze subsidie verhoogd worden tot f 2,50 per kind. Aangezien opneming in het kleuterhuis geschiedt op medische indicatie van de geneeskundige en gezondheids dienst kan men de verzorging in het kleu terhuis beschouwen als preventieve ge zondheidszorg. Vandaar dat het college het als de meest gelukkige oplossing be schouwt, dat de G.G.D. een bijdrage per opnamegeval verleent. De reeds ontstane tekorten zullen dan moeten worden gedekt door de door B. en W. gevraagde subsidie voor één keer. Ds personeelsvereniging van het Ge meentelijk Energiebedrijf te Haarlem is winnaar geworden van het in Arnhem ge houden voetbaltoernooi van gas- en of energiebedrijven. De inzet was een zilveren gashouder, beschikbaar gesteld door de Plaatwellerij Enthoven te Delft. Voor het eerst werd in 1950 om de prijs gespeeld en sinds 1952 nemen de Haarlemmers aan het toernooi deel. Zij bereikten in de eerste ja ren weliswaai goede resultaten, maar zij zijn er thans in geslaagd in het bezit te ko men van de wisselprijs. Daardoor zijn zij ook gerechtigd op Hemelvaartsdag 1958 het toernooi in Haarlem te houden. Hnarlem kwam in de voorronde in een poule uit met Hilversum (uitslag 0-0) en 's-Gravenhage (zege van 4-0). Hilversum won met 3-1 van 's-Gravenhage en door dat Haarlem een beter doelgemiddelde had kwam het met Arnhem en Enschedé in de finale. De uitslagen waren: Haarlem-Arn hem 0-0; Haarlem-Enschedé 1-0; Arnhem- Enschedé 0-0. Haarlem behaalde drie pun ten, Arnhem twee en Enschedé een punt. De opstelling van de Haarlemse ploeg was: G. Kessens; Roels en Van Bezu; Smits, B.ie en Schornagel; Griekspoor, Fransen, Evers, Veen en Van Haren. Vrijdagochtend omstreeks half acht raakte een achtlieniarige vrouw op de Schalkwij- kerweg te Haarlem met een van de pedalen van haar bromfiets de trottoirband en viel. Haar duopassagiere. een achttienjarige win keljuffrouw liep enige schaafwonden aan een van haar knieën op. De bromfietsberijd ster kwam er echter minder goed- van af; met twee ernstige hoofdwonden en een her senschudding werd zij naar de Mariastich- ting overgebracht. In de duinen bij het circuit te Zandvoort is donderdag de jaarlijkse wedstrijd van het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders gehouden. Het programma vermeldde een spel, waarvan het doel was de zigeunerkoning te zoeken. Na een cpan- nende strijd werd „De Kennemers" uit IJmuiden eerste met 145 punten, gevolgd door Brederode met 144 punten. Twee iaar achtereen is Brederode winnaar geweest en de patrouille moest thans de wissel- prijs afstaan. Derde werd Santpoort met 142 pnt, vierde Duinzwervers, Haarlem met 140 pnt en vijfde de Zeeverkenners uit Heemstede met 130 pnt. Eenentwintig patrouilles namen deel. Dr. G. de Vos, die als zigeunerkoning optrad, deelde de uit slag mee en ir. J. Pool reikte het wissel- schild uit. Tijdens de Pinksterdagen zal De Kennemers het Haarlems district ver tegenwoordigen in de eindstrijd in Om men. Nadat Den Haag kortgeleden heeft afgezien van het organiseren van de jaarlijkse Kunstmaand zullen in de toekomst door de stichting Haags Cultureel Centrum mani festaties worden georganiseerd, verspreid over het hele komende periode zullen deze een Engels karakter dragen. winterseizoen. Voor de Op 29 oktober wordt begonnen met een gala-voorstelling door het Londen Festival Ballet. De Engelse gasten komen met twee verschillende programma's, die een aantal nieuwe werken zullen bevatten. Het toneel wordt vertegenwoordigd met een groep, die John Osborne's „Look back in anger" in Nederland aangekocht door „Theater" zal spelen, de Oxford Playhouse Group met twee werken, waaronder een modern Engels stuk „The Children's Theatre" met voorstellingen voor de middelbare scholen en ook door de vermaarde actrices Peggy Ashcroft en Moira Lister met voordrach ten. Het Hallé-Orkest uit Manchester komt in de loop van het seizoen naar Den Haag om te concerteren onder leiding van Sir John Barbirolli, die bovendien als gastdi- rigent van het Residentie-Orkest zal op treden. The Golden Age Singers, talrijke andere ensembles en vele solisten uit En geland zullen eveneens de reis naar Den Haag maken. Het christelijk koor „Asaf" zal Patrick Hadley's cantate voor solisten, orkest en koor „Fen and Flood" uitvoeren. Deze cantate heeft tot onderwerp de drooglegging van land in Oost-Engeland, waarin de Nederlanders hun aandeel had den. „Excelsior", een ander Haags zang koor, zal „De Apostelen" van Edward Elgar ten gehore brengen. In Diligentia zullen piano-recitals worden gegeven door Dame Myra Hess en Louis Kentner. Kentner zal voor de eerste keer als solist in Den Haag optreden. Voorts zullen drie concerten worden gegeven, gewijd aan kamermuziek. Daarbij maakt het Haagse publiek kennis met het Melos Ensemble en het Dennis Brain Wind Ensemble. Het Nederlands Kamerorkest musiceert met medewerking van een Britse solist onder leiding van een Britse dirigent. Ook zullen enkele con certen van muziek uit de tijd van Elisabeth I en Jacobus II in de aula van het Ge meentemuseum worden uitgevoerd. Een ensemble, dat oude instrumenten bespeelt, zal met medewerking van de clavecinist Thurstan Dart oude Engelse muziek in oorspronkelijke stijl ten gehore brengen. In het Gemeentemuseum staat een grote historische tentoonstelling „De Eeuw van Shakespeare" op het programma. Er ko men Engelse schrijvers lezingen houden en enkele representatieve Engelse films zul len in première worden vertoond tijdens een zogenaamde „Film-Fortnight". Van Nederlandse zijde wordt aan deze manifestaties ook nog meegewerkt door de Haagse Comedie, die „Hamlet" en „Veel leven om niets" (Much ado about nothing) van Shakespeare zal spelen, het Neder lands Ballet, dat de choreograaf Anton DE SLEUTELSPECIALIST' s ft 5 i Het jaarlijkse concert van het Konink lijk Mannenkoor „Caecilia" voor Haarlem se ouden van dagen is bepaald op woens dag 5 juni in het Concertgebouw. Mede werking verlenen de pianiste Lily Lepiet en het jeugdorkest van Haarlems Instituut onder leiding van Jan Hoeben. Het concert staat voor de pauze onder leiding van de eredirigent Nico Hoogewerf en na de pauze van Anton de Beer. In de uitgaans agenda van vrijdag is meegedeeld, dat de organisatie berustte bij de Algemene Ne derlandse Invalidenbond;- dit was niet juist, de oi'ganisatie is voor de elfde maal in handen van het mannenkoor. In het verslag van de academische siui- tingszitting van het landjuweel is ge schreven, dat het mannenkoor „St. Cae cilia" medewerking verleent. Bedoeld was het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia". De Engels - A m e rik aanse combinatie Shir ley BloomerDarlene Hard heeft zich ge plaatst in de finale dames dubbelspel van de internationale Franse tenniskampioenschap pen, die in Parijs worden gehouden. In de halve finale versloeg de combinatie Bloo merHard de Tsjechisch-Duitse dubbel V. PuzejovaErica Vollmer met 61 60. Het Australische herendubbel Don Candy en Mervin Rose heeft zich geplaatst voor de finale. In de halve finale versloegen de Australiërs het Italiaanse koppel Orlando Sirola en Nicola Pietrangeli met 97, 61, 3—6, 6—1. In de andere halve finale van bet dames dubbelspel wonnen de Mexicaanse speelsters mejuffrouw Y. Ramirez en mejuffrouw Reyer van het Italiaanse paar mevrouw A. Bellani en mejuffrouw S. Lazzarino met 6—3, 3—6, 6—2. De Australiërs Anderson en Cooper zege vierden in de halve eindstrijden heren dub belspel over hun landgenoten Fraser en Hoad met 8—6, 7—5, 6—4. In de halve finales gemengd dubbelspel hebben mevrouw Puzejova en Javorsky (Tsj.sl.) het Duits-Amerikaanse paar Erika Vollmer/Stewart verslagen met 46, 62, 6—2. Haarlems Muziekinstituut heeft voor dit jaar negen leerlingenuitvoeringen op zijn programma staan. Met de honderdachten dertig uitvoeringen, die in voorafgaande jaren werden gegeven vormen zij een respectabel aantal demonstraties van mu zikale vorderingen in allerlei graden van progressiviteit. Met de voordrachten, die leerlingen woensdag en vrijdag lieten horen, zijn er twee van het genoemde negental voorbij. De uitvoering van vrijdag begon met een omvangrijke reeks vertolkingen van mu ziek, die componisten met speciale ambi ties voor de pedagogische zijde van hun vak, hebben geschreven. Zij bleken voor een groot deel musici te zijn, die begrip hebben voor de moeilijkheden, die het jonge kind moet doorworstelen om het toch zo erg grote instrument van zijn keuze of van die van zijn ouders: de piano naar zijn hand en zijn oor te zetten. Maar bij de componistennamen op het program ma waren er ook van hen, die de jeugd bij het leren bespelen van andere instrumen ten, zoals de blokfluit, de Böhmfluit, de trompet, de viool, violoncel en zelfs de gitaar van dienst wilden zijn. Deze om standigheid verleende aan de avond een afwisselend karakter. De pianomuziek was echter verre in de meerderheid. Zij werd uitgevoerd door leerlingen van de heer N. Hoogerwerf jr. en van mejuffrouw L. Lepiet. Dat gebeurde uiteraard onder spanning van de leerlingen zelve, maar ook onder die van de vele in de tuinzaal van het ge meentelijk Concertgebouw aanwezige ouders en andere belangstellenden. De ge volgen van die spanning waren bij som mige voordrachten wel eens merkbaar. Maar voor degenen, die hun oordeel niet alleen laten afhangen van het al of niet bereiken van een volmaakte prestatie, was dit toch geen beletsel om de indruk te krij gen dat de pianistische vorming met nauw gezetheid 'ter hand was genomen, hetgeen bij tal van goede vertolkingen nog eens een éxtra bevestiging kreeg. Dan traden ook muzikale aanleg en pianistische dis positie onmiskenbaar naar voren met be loften, waarvan men mag hopen dat zij vervuld zullen worden. Dit alles gold dan voor de pianoleerlin gen. Maar in dezelfde zin zou ik kunnen gewagen van de resultaten die de andere aankomende instrumentalisten bereikten. Want ook hier was een zelfde differentia tie in het muzikale ontplooiingsproces waar te nemen. In elk geval hadden de fluitleraar G. Spaan, de blokfluitleraar J. Wildschut, de vioolleraar J. Vierveyzer, de gitaar-leraar B. Kwist en de trompetleraar N. Hoogerwerf jr. eer van hun werk, ook voor wat de uitvoeringen betrof van leer lingen. die het elementaire stadium ver, zelfs al zeer ver te boven waren gekomen. Gaarna zou ik nog de uitvoering van het eerste deel van Haydns Trio in C willen vermelden en ook het optreden van het leerlingenorkest der school, dat onder lei ding van de heer J. Hoeben verdienstelijk de begeleiding van de gitaarsolist ver zorgde en geheel zelfstandig, uitgebreid met blaasinstrumenten, een klokkenspel en pauken, een te waarderen uitvoering gaf van de „Kennemerland"-suite van Jac. Bonset. P. Zwaanswijk Dolin en de danser John Gilpin in zijn midden hoopt te hebben en door een aan tal orkesten, dat voornamelijk Engelse composities zal uitvoeren. Ook in de amu sementssfeer zijn programma's (cabaret) in voorbereiding. De Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, en de Britse ambassadeur Sir Paul Mason hebben zich bereid verklaard het beschermheerschap op zich te nemen van dit Britse seizoen. The British Council heeft alle medewer king toegezegd. Eén van de hoogtepunten voor de leden der afdeling Haarlem van de Koninklijke Natuurhistorische Vereniging (en in heit bij zonder voor hen, die studie maken van het vogelleven in onze omgeving) is wel de nachtexcursie door de Kennemerduinen, die elk jaar op Hemelvaartsdag wordt gehouden Voor deze tocht bestaat telkenjare veel belangstelling, hetgeen geen verwondering behoeft te wekken. Het ontwaken der na tuur, waarvan men dan getuige is, is altijd een indrukwekkende belevenis, vooral wan neer dit plaatsvindt in de Kennemerduinen, waar de vogelwereld zo rijk is vertegen woordigd. Nu beginnen de vogels reeds vroeg aan vhun dagelijkse zangconcert. De beste tijd om ze te beluisteren is vóór zons opgang. Wie de eerste wil horen beginnen, moet dus erg vroeg aanwezig zijn. Overdag zwijgen de meeste vogels of laten zich slechts in beperkte mate horen. Daarom verzamelden de leden zich op Hemelvaarts dag om half drie bij de ingang Bergweg van de Kennemerduinen, waar onder leiding van drs. R. Kofman het donkere duinterrein werd betreden. Dit was het begin van een uitzonderlijk succesrijke studietocht. In de Kennemer duinen broeden ongeveer zestig vogelsoor ten; hiervan zijn er tijdens en na deze nacht wandeling niet minder da^ veertig waarge nomen! Toen men om half drie de duinen inliep, zong reeds de boomleeuwerik ziin liedje tegen de donkere nachtlucht, waarin de sterren snel werden verduisterd door de ookomende regenwolken, die het dauwtrap- idi?te langzamerhand veranderden in enkele motregenvlagen. Natuurlijk ontbrak in deze prille och tenduren de nachtegaal als traditionele zan ger niet op het appèl. Behalve deze vogel soort werden echter nog verschillende andere vogels waargenomen, die de bezoe ker meestal slechts zelden te zien of te horen krijgt. Zo weerklonk in de scheme ring het geratel van de nachtzwalu en liet ook de houtsnip zich horen, waarbij de vogel in grote kringen om het broedterrein vloog. Houtsnippen zijn vrij zeldzame broedvogels in de Kennemerduinen: bij de gehouden vogeltellingen werden hiervan slechts^ vijf broedende paren gesignaleerd. Deze dieren laten zich alleen in de schemering horen. Later zagen de excursisten de sprinkhaan- rietzanger en hoorden het lang aangehou den, snorrende geluid, dat deze vogel maakt. Q.ok higryan broeden ,er slechts enk )e paren in dit auingebied, alsook van de eveneens waargenomen tjiftjaf. Natuurlijk bood ook het duinmeèrtje in de Paardekopvlakte weer een groot aantal moeras- en zwemvogels, onder andere een paartje dodaarsen. Op de terugweg werd studie gemaakt van het gedrag der boom piepers, vogels die zwijgend tot op grote hoogte stijgen om dan de vleugels als parachute gebruikend luid zingend om laag te duiken. Ook de in de Kennemerduinen zo rijke plantenwereld trok de aandacht. Toen het licht begon te worden (de excursie duurde tot half acht) werden tal van interessante planten gevonden, welke door de in het ge zelschap aanwezige flora-deskundigen wer den toegelicht. In het ziekenhuis Sint Joannes de Deo is in de leeftijd van 58 jaar overleden de heer G. J. Paulides, leraar geschiedenis aan het Triniteitslyceum te Haarlem. Van 1 septem ber 1924 af was hij aan het lyceum verbon den. Bij het zilveren jubileum van het Tri niteitslyceum in 1947 stelde de heer Pauli- dins een gedenkboek samen. Maandagmorgen zal in de r.-k. kerk te Bloemendaal de mis van requiem worden opgedragen, waarna de begrafenis volgt op het St. Adelbertuskerk- hof. De kosten voor.de restauratie van Spaar ne 43 te Haarlem hebben f 32.745 bedragen en niet zoals in 1953 verwacht werd f 11.740. Destijds heeft de gemeenteraad besloten 15 percent der kosten (f 1761) be schikbaar te stellen, maar daar dit bedrag niet voldoende is stellen B. en W. de ge meenteraad voor het bedrag te verhogen tot f 4911. De rijksbijdrage zal ook ver hoogd worden. Tijdens de uitvoering van de restauratie is de oorspronkelijke opzet, waarbij slechts een bescheiden herstel van de bestaande toestand werd beoogd, losgelaten en met instemming van de Rijksdienst voor de mo numentenzorg gestreefd naar een zo volle dig mogelijk herstel van het zeer fraaie ze ventiende eeuwse interieur van het pand. Invoering vrije keuze Ni e a tos in het hort Nadat vorige week de Coöperatieve ver eniging van melkhandelaren in Haarlem en omstreken had medegedeeld, dat met ingang van afgelopen maandag de aan loopperiode van de sanering der melkbe- zorging achter de rug was en de afnemei's in de gelegenheid werden gesteld een keuze uit drie slijters te doen, hebben zes tig afnemers aan de Vertrouwenscommis sie voor de melkhandel te kennen gegeven, dat zij een andere dan de hun vorig jaar december toegewezen slijter aan de deur wensen. Uit dat aantal blijkt andermaal, dat de sanering van de melkbezorging in de Spaarnestad zeer goed is verlopen. Im mers op een totaal aantal van 55.000 ge zinnen in het gesaneerde melkleverings- gebied, is het aantal van zestig afnemers van de vrije keuze gebruik wenst te ma ken, te verwaarlozen. Het betreft hier melkgebruikers, die vanaf de invoering der sanering de toegewezen slijter hebben geweigerd en de afgelopen maanden zelf de melk hebben gehaald bij de hande laar, naar wie hun voorkeur uitging. Meisjes-H.B.S. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de biologie aan de hogereburgerschool voor meisjes ir. P. L. Swanborn te Bloemendaal. Kleuteronderwijs. In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal wor den voorgesteld met ingang van 1 januari 1957 te benoemen to hoofdleidster aan do Kleuterschool De Pol (Spaarndam) mevrouw M. W. Wiedemeijer—Walrabenstein te Vel- sen en met ingang van 15 oktober 1956 tot hoofdleidster aan de Beatrix kleuterschool (Gilles Schoolmeesterlaan) mejuffrouw L. G. van Urk te HaarLam. Slagers met vakantie. Ook voor de aanstaande zomer hebben de Haarlemse slagers een vakantieregeling voorgesteld. De gemeenteraad zal woensdag een voorstel van B. en W. behandelen om slagerswinkels volgens rooster gedurende zes werkdagen te sluiten in de periode van 9 juni en 15 sep tember. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Julinaschool te Hillegom is met ingang van 1 september benoemd mejuffrouw H. W. Eikelenboom uit Uithoorn. Benoemd. Bij beschikking van de minister van Justitie is de heer J. Ch. Noord zij, psychiater-neuroloog, te Santpoort, be noemd tot vaste deskundige bij de Raad van Beroep, bedoeld in de beroepswet, te Haar lem. Kunstkring Apollo. De Haarlemse harmonie „Kunstkring Apollo" heeft tijdens een nationaal muziekconcours in Moor drecht dezer dagen twee eerste prijzen be haald, respectievelijk in de ereafdieling har monie en in de marswedstrijden. Gaslantaarn in brand. Een gaslantaarn in de Tafelbergstraat te Haarlem verspreid de vrijdagavond aanzienlijk meer licht dan bij een straatlantaarn gebruikelijk is. Door een lek in de toevoerleiding stond de lan taarn in lichterlaaie. Een controleur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, die omstreeks half elf toevallig passeerde, heeft de brand ge blust door de gastoevoer af te sluiten. HAARLEM: Artsen: men raadplege, uitslui tend per telefoon firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. D. Beyers, Raamsingel 28. tel. 13164. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnixstr. 65. te. 23525; firma Loomeyer en Zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175, Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel, 11596. HEEMSTEDE: Artsen: P. M. van der Gug- ten, Heemsteedse Dreef 37. telefoon 39903 en J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tele foon 34445. Wijkverpleging: zr. G. Badings, Heem- steedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818 en in de week van maandag 3 tot en met zaterdag 8 juni, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197 (en van zater dag 1 tot en met vrijdag 7 juni, des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Z Stationsweg 12, tel. 22261. Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Mili- tairenweg 18. Overveen, tel. 24480. Aerden- hout: Dokter W. E. Ulrici, Spiegelenburgh- laan 20, Aerdenhout. tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal tel 25769, b.g.g. 10920 zuster A. G. Haagsma, Spie- gelènburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994. Apotheken: De Elswout Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; De Santpoortse Apotheek. Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560 -8249 en de Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). BENNEBROEK: Artsen: Dokter G. Mans strot. Rijksstraatweg 34, tel. 02502-430. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, tel. 02500-26994. LISSE: Artsen: Dokter J. M. van Dijk, Ach terweg 6, tel. 3134. ZANDVOORT: Artsen: Dokter Es, Kostver- lorenstraat 4, tel. 2058 en dokter C. Fm M. Robbers, Koninginneweg 34, tel. 2813. Wijkverpleegsters: Zr. M. E. Niezen, Bre- derodestraat 11, tel. telefoon 2774. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg 6. tel. 2816. Dierenarts: J. D. Beijers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164.. Apotheken: zondag 2 juni de Zeestraat apotheek. M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073 en in de week van 1 t.m. 7 juni geopend (óók 's zondags) des avonds na 7 uur. HAARLEMMERMEER. Hoofddorp: dok tor Nanninga, tel. 6220; Badhoevedorp: dokter Van Glabbeek; Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, tel. 280; Zwanen burg: dokter D. H. Honin-gh, Baumann- plein 31, Halfweg, tel. 405. HALFWEG. Artsen: dokter D. H. Ho- ningh. Baumannplein 31, tel. 405, Halfweg HILLEGOM. Artsen: dokter G. P. D. Ie Coq d'Armandville, Sixlaan 7, tel. 5613. DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING^! Aantal leden 23000 Contributie f 1.per jaar voor hei gehele gezin, met restitutie bi| overlijden van het lid Haarlem, 31 mei 1957 ONDERTROUWD, 31 mei: H. H. van der Putte en A. M. I. van Assema. GEHUWD, 31 mei: P. B. H. Alkema en G. A. I. Buurman; J. B. Blankwater en G. Loo- man; W. J. Eichelberg en A. Groeneveld; J. van Witteloostuijn en G. Vixseboxse; M. J. A. Molenkamp en A. J. M. van Graas. BEVALLEN van een zoon, 29 mei: A. A. Blanker!Blansjaar: A. H. Doodens—Roos; M. BoonKoning; B. J. Th. Murk—Verde- gaal; 30 mei: M. G. Horn—Olthof; J. A. Lc- toor—Wijker; E. E. van der WeideMes- kes; R. Kroezen—Verbeek; E. G. Konings— Strengholt; 31 mei: G. A. Maré—Meijer; J. BosmaVan der Giezen. BEVALLEN van een dochter, 29 mei: C. JordaanZwemmer; 30 mei: H M. van Va- neveld—Gieliam; A. H. Mast—Flasknn*] E. A. van der VeldenSminia; J. M. Cats Smits. OVERLEDEN, 28 mei: J. F. Kampes, 66 j„ Jan Gijzenkade; J. de Jong, 78 j„ Maerten van Heemskerkstraat; Chr. J. de Goede, 64 j.. Bloemhofstraat; B. van Pu-ten—De Bruin, 76 j.. Kloosterstraat; 29 mei: Th. J. van Zutphen. 81 j„ Ridderstraat; H. J. van Gun- steren, 62 j„ Julianalaan; P. John, 74 jaar, Sperwerstraat; 30 mei: J. C. Mol, 79 4aar, Graafschapstraat; G. M. Troll. 89 j„ Wilhel- minastraat. 27 mei: J. J. H. A. Wafelbakker —Van Voorthuijsen. 85 j.. Mr. Gerüngstraat. 99 ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11498 ADVERTENTIE ZIJLWEG 63- TELEFOON 15141(2 LIJNEN) ''v* Sr*

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7