Fantini en Van Steenbergen beheersten zeventiende etappe Sport in het kort Oordeelkundigheid der 2000 fysici in twijfel getrokken Ook felle strijd in lagere klassen honkbalcompetitie May en Cowdrey stelden draw voor de Engelsen veilig Nederlands B-team won verdiend Charlie Gaul bleef in rose trui de West-Indiërs in tweede innings tot 72 voor 7 De brief van dr. Linus Pauling 9 DE RONDE VAN ITALIË Hoofdbestuur KNBB Van 13.000 leden hebben er 44 bedankt De heer J. van Beem lid van Internationale Bond NNBB lid van UIFAB Biljartfinales district Haarlem van KNBB mm Protesten in S.L.S.-rit na rijp beraad afgewezen Minister Algera antwoordt op vragen over IJ-tunnel Rotterdams Filharmonisch Orkest in Frankfort „Velsen" lid van KNHB DE EERSTE TESTMATCH Van Roessel en Westbroek gaan bij BW spelen Monaco versloeg Rapid Aanvraag overschrijvingen Cramer golfkampioen van de professionals H Top-coureurs zullen „Monza" boycotten Tienduizend gulden voor veiliger verkeer Bezoek aan het Gebouw in Den Haag toegenomen WOENSDAG 5 JUNI 1957 De zeventiende etappe van de Ronde van Italië was verdeeld in twee stukken: Varesa-Como over een afstand van 82 kilometer, en vervolgens te Como acht ronden op een circuit van 4250 meter, in totaal 34 kilometer. Het eerste gedeelte werd in zeer hoog tempo gereden. De vaart schommelde tussen de 45 en de 50 km per uur, zodat de desondanks talrijke uitloop pogingen spoedig verijdeld waren, meestal door toedoen van de drager van de rose trui Charly Gaul die achter elke vluchte ling aan ging. Op een heuveltje ongeveer vijftien kilo meter voor het eindpunt, kon een grote groep renners, by wie ook Voorting, Van Est, Donker en Wagtmans, een kleine voor sprong nemen en tot aan de finish behou den, waar Fantini de sprint won. Voorting werd achtste en Van Est negende. De twee de groep, met Kersten, De Groot en Nolten, ging ongeveer 50 seconden later over de streep. In het tweede gedeelte, de acht ronden op het circuit in Como, behaalde Van Steenbergen zijn derde zege in deze Giro, vóór zijn rivaal Poblet. Ab Donker werd vijfde. Voor de overige renners, behalve Serra, werd dezelfde tijd genoteerd als voor de winnaar. De beker van de stad Como, verreden in vijf sprints, was voor Poblet die tevens een bedrag van 150.000 lire of ongeveer 900 gulden aan premies won. De klassementen De uitslag van de eerste helft van de 17de etap pe, van Varese naar Como over 82 km, luidde; 1. Fantini (It.) 1 uur 50 min. 7 sec. (gem. snel heid 44,679 km/uur); 2. Albini (It.) z.t.; 3. Maule (It.) z.t.; 4. Van Steenbergen (Belg.) z.t.; 5. Gi- lippi (It.) z.t.; 6. Ciampi (It.) z.t.; 7. Pellegrini (It.) z.t.; 8. Voorting (Ned.) z.t.; 9. Van Est (Ned.) z.t.; 10. Padovan (It.) z.t.; 11. Poblet (Sp.) z.t.; 12. Cassano (It.) z.t.; 13. Vlaeyen (Belg.) z.t.; 14. Sabbadin (It.) z.t.; 15. Bartolozzi (It.) z.t.; Het bestuur van de Kon. Ned. Biljart Bond deelt het volgende mede: Dinsdagavond 4 juni kwam het voltallig hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Biljartbond in vergadering bijeen. De hier en d'aar gepubliceerde mededeling als zou er in de boezem van het hoofdbe stuur geen volkomen homogeniteit bestaan, is van elike grond ontbloot. Vastgesteld werd, dat het optreden van de voorzitter van het district Eindhoven, mr. J. Knecht, in hoge mate onloyaal is geweest ten opzichte van de KNBB. Bovengenoemde districtsvoorzit ter, in wezen en reglementair medebestuur der van de KNBB, heeft zonder zijn functie als bestuurder te hebben neergelegd, niet geschroomd in het geheim een nieuwe bond op -te richten. Deze handelwijze wil het be stuur van de KNBB niet nader kwalificeren. Mr. Knecht slaagde er in enkele promi nente spelers tot zijn bond aan te trekken (waarvan er zich reeds één tot de KNBB wendde met de bedoeling het door hem aan gegane contract met de NNBB ongedaan te maken) Deze spelers werd toegezegd, dat zij wer den vrijgelaten demonstratiepartijen te spelen degen vergoeding, hetgeen bij de KNBB reglementair niet is toegestaan. Wel geeft de KNBB sinds enkele jaren aan al zijn leden, ongeacht hun spelsterkfce, een redelijke tegemoetkoming bij deelneming aang ewestelijke en nationale kampioen schappen. Natuurlijk betreurt het hoofdbestuur van de KNBB het feit, dat van zijn 13.000 leden er 44 hebben gemeend het vaandel van de KNBB ontrouw te moeten worden. Van de 760 aangesloten verenigingen bedankten er twee. Het hoofdbestuur van de KNBB gaat miet vertrouwen de toekomst tegemoet en zet zijn activiteiten zowel op nationaal als in ternationaal terrein onverminderd voort- Tijdens de algemene vergadering van de Fédération International De Billard, die in Saarbrücken werd gehouden, werd de heer J. van Beem uit Heemstede, secretaris-wed strijdleider van het district „Haarlem" en lid van het dagelijks bestuur van de Kon. Ned. Biljartbond, gekozen tot penningmees ter van de Internationale Bond. Mr. J. Knecht, voorzitter van de Nieuwe Nederlandse Biljart Bond, deelt: mede, dat het uitvoerend comité van de UIFAB de uit sluitende erkenning van deze bond heeft bevestigd. Mr. Knecht zal als vertegenwoor diger van de NNBB op 25 en 26 juli de al gemene vergadering van de UIFAB in Lis sabon bijwonen. In de biljartzalen van restaurant Brink- mann in Haarlem werden de finale-partijen gespeeld tussen de kampioenen van de ver schillende afdelingen van het district Haar lem van de KNBB. In totaal werden 43 par tijen gespeeld met een totaal aantal deel nemers van 78. De uitslagen waren als volgt: Afdeling A: Hof van Holland 2—Excel sior Scheiwijck Comb. 42 (Hof van Hol land 2 districtskampioen). Afdeling B: Hof van Holland 3OVS 1 5—3 (Hof van Holland 3 districtskampioen). Afdeling C: InsulindeDuvelshoek 1 62 (Insulinde distrietskampioen) Afdeling D: Hof van Holland 4Suisse 2 44, Hof van Holland 4De Vaart 2 62, Hof van Holland 4Kruispunt 17, Suisse 2 —Kruispunt 62, Suisse 2De Vaart 2 4—4, De Vaart 2Kruispunt 08 (Kruispunt dis trictskampioen) Afdeling E: Advendo 1Advendo 2 62, Advendo 1Noorden 2 44, Advendo 1 Hof van Holland 5 44, Advendo 1De Vaart 3 26, Advendo 2De Vaart 3 44, Advendo 2Noorden 2 80, Advendo 2 Hof van Holland 5 35, De Vaart 3Hof van Holland 5 26, De Vaart 3Noorden 2 26, Noorden 2Hof van Holland 5 26 (Hof van Holland 5 districtskampioen). Afdeling Beverwijk: Parkzicht 1Excel sior 3 62 (Parkzicht 1 districtskampioen). Finale voor de gewestelijke voorronde: KruispuntParkzicht (Beverwijk) 62, ge plaatst: Kruispunt. Van Steenbergen 16. Dall' Agata (It.) z.t.; 17. ex aequo grote groep renners waarbij de Nederlanders Nolten, Donker en Wagtmans allen dezelfde tijd als Fantini; 41. Kersten (Ned.) 1.55.54; 49. De Groot (Ned.) z.t. De uitslag van "de tweede helft van de 17de etappe. 8 ronden op het circuit van Como, luidde: 1. Van Steenbergen (Belg.) 51 min. 16 sec. (gem. 39.780 km/uur); 2. Poblet (Sp.) z.t.: 3. Guerrinl (It.) z.t.; 4. Romagnoli (It.) z.t.; 5. Donker (Ned.) z.t; 6. Maule (It.) z.t.; 7. Baldini (It.); 8. Voorting (Ned.) z.t.; 9. Pellegrini (It.) z.t.; 10. Favero (It.) z.t. Alle overige renners, bij wie dus de Neder landers De Groot, Kersten, Nolten, Van Est en Wagtmans, werden ex aequo op de 11de plaats geklasseerd. Allen hadden dezelfde tijd als de winnaar: 51 min. 16 sec. Alleen de Spanjaard Serra kwam na het grote peloton binnen. Het algemeen klassement luidde na de 17de etappe: 1. Gaul (Lux.) 80.26.02; 2. Nencini (It.) 80.26.58 (met inbegrip van de 20 seconden straf welke hij maandag opliep); 3. Louison Bobet (Fr.) 80.27.19; 4. Baldini (It.) 80.31.59; 5. Fornara (It.) 80.34.51; 6. Géminiani (It.) 80.34.59; 7. Fab- bri (It.) 80.36.38; 8. Impanis (Belg.) 80.36.59; 9. Defilippis (Italië) 80.38.16; 10. Boni (Italië) 80.39.36; 11. Poblet (Spanje) 80.40.04; 12. Wagt mans (Nederland) 80.40.53; 13. Rolland (Fr.) 80.42.10; 14. Van Est (Ned.) 80.42.49; 15. Fallarini (It.) 80.45.58; 16. Moser (It.) 80.46.03; 17. Maule (It.) 80.47.20; 18. Astrua (It.) 80.48.46; 19. Sabba din (It.) 80.51.29; 20. Fantini (It.) 80.55.59; 21. Voorting (Ned.) 80.56.14; 31. Nolten (Ned.) 81.12.49; 32. De Groot (Ned.) 81.13.18; 46. Donker (Ned.) 81.26.11; 55. Kersten (Ned.) 81.34.42. In het algemeen ploegenklassement heeft de ploeg van Albani en Baldini de leiding met 802 punten, gevolgd door de ploeg van Carlesi met 893 punten, terwijl Nederland de derde plaats bezet met 946 punten. De jury d'appel van de zesde Schevenin- gen-Luxemburg-Scheveningen-rit. die van 30 mei tot én met 1 juni is gehouden, heeft zich langdurig beraden over de drie pro testen, ingediend door de heren W. Hilarius, H. Tak en J. Klein na afloop van deze rit. De wagens van deze drie deelnemers twee snelle Triumph'sTR III en een Merce des 300 SL zouden de controle te Romsee. bij Vise (België), zijn gepasseerd op een mo ment waarop de controleurs nog niet op hun post waren. Aangezien de betrokken route-controleur in het buitenland vertoef de kon niet op korte termijn uitspraak in deze kwestie worden gedaan. Nadat de jury deze controleur had gehoord, bleek dat de post reeds vóór het reglementair ver eiste tijdstip was geopend. De protesten werden derhalve afgewezen. Algemeen winnaar in de z.g. „super-klas- se" werd hierdoor de combinatie J. van NieuwenhuyzenC. Verlaan uit Den Haag, die de tocht met een fiat 600 had gereden. BRUGGENKAMP TWAALFDE IN BEL- Glë. De Belg Cyriel van Bossel heeft in Gullegem een wegwedstrijd voor professio nals over 175 km gewonnen in 4 uur 40 min. voor zijn landgenoot Foré. De Nederlander J. Bruggenkamp werd twaalfde in 4.40.30. Aan de start verschenen 119 renners. CARSON VERSLAAT HALIMI. Tijdens wedstrijden in Londen heeft de Ier Jimmy Carson gewonnen van de wereldkampioen bantarngewieht. de Fransman Alphonso Ha- limi, door interventie van de scheidsrechter in de negende ronde. De scheidsrechter maakte een einde aan het gevecht in ver band met een door de Fransman opgelopen oogblessure. Fortuna—Recife. In het Maurits-stadion in Geleen heeft Fortuna ten aanschouwe van 5000 toeschouwers met 1-1 gelijk ge speeld tegen de Braziliaanse voetbalclub Recife. De rust ging in met een 1-0 voor sprong van Fortuna, doordat de achterspe ler Mierim in eigen doel had geschoten. Na de rust maakte Nanhino de stand gelijk. BECKER. De waterpolowedstrijd Ne derlandBelgië en de wedstrijd tussen de jeugdploegen van beide landen, die zondag 23 juni in Sas van Gent worden gespeeld, zullen worden geleid door de Duitse scheids- „Geen reden voor aparte nota" Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak heeft op 23 mei aan de minister van Ver keer en Waterstaat vragen gesteld over de stopzetting der werkzaamheden aan de IJ- tunnel. De eerste twee vragen luidden: is het juist, dat het kabinet besloten heeft, dat de werkzaamheden aan de IJ-tunnel dienen te worden stopgezet en kan de minister, indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, dan mededelen, hoe dit kabinetsbesluit zich verhoudt tot de door de minister herhaaldelijk aan de gemeente Amsterdam en de beide Kamers gegeven verklaring, dat aan de gemeente Amster dam, bij de uitvoering van de tunnelwerk zaamheden, door het rijk geen moeilijk heden in de weg zouden worden gelegd? De minister heeft op deze twee vragen thans geantwoord, dat het kabinet van oor deel is, dat de huidige financieel-economi- sche situatie momenteel de bouw van de IJ-tunnel en de Coen-tunnel niet toelaat en hij verwijst voor de verklaring van de betekenis van de in deze vraag genoemde uitdrukking naar de uiteenzetting in de Eerste Kamer der Staten-Generaal (ver gadering van 4 april 1957). Het oordeel van het kabinet is gegrond op de financieel-economische situatie. Een nota daarover zou moeten bevatten het geen reeds herhaaldelijk met betrekking tot deze situatie is uiteengezet in de beide Kamers der Staten-Generaal. Het Rotterdams Filharmonisch Orkest heeft dinsdag ter gelegenheid van de „Rot terdam groet Frankfort"-week in de aan twaalfhonderd mensen plaats biedende „Festhalle" in Frankfort een concert ge geven. Het orkest, dat onder leiding stond van Eduard Flipse, was opgesteld op een door duizenden rose anjelieren omringd podium. Het programma werd geopend met de volksliederen van de twee landen. Het orkest gaf hierna een uitvoering van de Symfonische Variaties van Henk Ba- dings. De in Duitsland geboren Neder landse violist Theo Olof vertolkte met het orkest het vioolconcert in a van Mozart, kv 219 en het programma werd besloten met Bruckner's zesde symfonie. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, sprak voor de uitvoering tot de aanwezigen over de nauwe verbon denheid, die altijd tussen Rotterdam en West-Duitsland heeft bestaan. „Nu heeft het Rotterdams Filharmonisch Orkest de grens overschreden om met het hele en semble een boodschap te verkondigen", zei mr. van Walsum. „Ik hoop dat u deze bood schap wilt aannemen in de geest van grote verstandhouding van ons nieuwe Europa". (UP). Nu de honkbalcompetitie in de lagere klassen ook reeds enkele weken draait, blijkt overduidelijk dat de spanning ook hier dit seizoen weer bijzonder groot is. In de over gangsklasse A is het zeer verheugend dat het gedegradeerde HEC Haarlem zich na een zwak begin weer heeft hersteld, terwijl ook Rooswijk een behoorlijke plaats op de rang lijst inneemt. De Schoten-reserves hebben na het uitstekende resultaat van verleden jaar een terugslag ondervonden. De resulta ten waren tot dusver dan ook teleurstellend. In de overgangsklasse B heeft het eveneens gedegradeerde RCH nog niet veel succes ge boekt; de HHC-reserves staan in deze klasse zelfs onderaan. De ranglijst 'is als volgt: Overgangsklasse A: Overgangsklasse B: WV HEDW 5 10 OVVO 2 5 8 Sparta 2 5 6 Spartaan 6 8 Rooswijk 5 6 UW 4 6 HFC Haarlem 5 6 RCH 5 4 Schoten 2 5 4 RFC 5 4 Catchers 5 4 Neptunus 5 4 Thor 5 3 DEC 5 3 DWV 5 1 HHC 2 5 3 Gouden feest. De Bond van Neder landse Handelaren in Brandstoffen viert zijn gouden jubileum met een driedaags feest in Amsterdam. Tijdens een receptie heeft de directeur-generaal voor de Middenstand, dr. W. L. Groene veld Meijer, medegedeeld dat de Koningin de bondsvoorzitter, de heer H. van Galen Last, had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Galen Last is sinds 1923 hoofdbestuurslid en sinds 1934 voorzitter. In de tweede klasse A is slechts het re servenegental van EDO ondergebracht. De EDO-ers bleven in dit specifiek Amster damse gezelschap in de minderheid en delen met APGS de laatste plaats. De tweede klasse B herbergt alle overige Haarlemse tweede klasse negentallen; in deze afdeling heeft het dit jaar gedegradeerde Sportclub Haarlem 2 nog steeds ongeslagen de leiding. De standen zijn hier: Tweede klasse A: Tweede klasse B: SC Haarlem 2 5 10 Shell 5 9 Rood Wit 5 6 ABC 2 5 7 DSS 5 0 TIW 3 5 6 Kennemerl. 2 5 6 TOG 5 5 Bloemendaal 5 4 WGA 2 5 5 HCK 2 5 4 JOS 5 4 THB 5 4 APGS 5 2 RCH 2 5 0 EDO 2 5 2 In de derde klasse A heeft het gepromo veerde Kennemerland 3 pas zondag het eer ste winstpunt behaald in de ontmoeting tegen koploper RCH 3, terwijl in de andere klasse DSB nog ongeslagen de leiding heeft behou den, dank zij een kleine zege in de laatste innings tegen Schoten 3, welk negental even eens nog goede kansen heeft. Derde klasse A: SC Haarlem 3 4 RCH 3 EDO 3 Terrasvogels DIO EHS 2 Kennemerl. 3 Derde klasse B: DSB Schoten 3 TYBB 2 Rood Wit 2 Rooswijk 2 HCK 3 5 10 4 6 HFC Haarlem 2 2 In de vierde klasse zijn dit seizoen enkele nieuwe verenigingen opgenomen. De resul taten van deze negentallen zijn niet be- In Driehuis-Westerveld werd dinsdag avond door de R.K. Sportvereniging „Vel- sen" een vergadering gehouden, teneinde te komen tot een afdeling honkbal. Door omstandigheden was deze vergadering slechts matig bezocht, want slechts twaalf leden waren aanwezig. De heer C. Jonker, competitieleider van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond, was op deze oprichtingsvergadering aanwe zig en ofschoon de honkbalafdeling dit sei zoen nog niet in competitieverband zal uit komen, werd besloten wel tot aansluiting bij de KNHB over te gaan. De resterende zomermaanden zullen wor den gebruikt voor het spelen van oefenwed strijden. De eerste testmatch tussen Engeland en West-Indië is geëindigd in een draw. De eindscore luidde: Engeland 186 en 583 voor 4 en West-Indië 474 en 72 voor 7. Peter May (285 ont out) en Colin Cowdrey (154) hebben de draw in deze eerste test match voor de gastheren veilig gesteld. Te zamen zorgden zy voor een vierde wicket stand van 411 runs, een nieuw record in test cricket. Aanvoerder Peter May kon de En gelse tweede innings sluiten op het onge kende hoge totaal van 583 voor 4. West-Indië moest, om tot winst te komen, tenminste 296 runs scoren. De gastheren brachten het in het korte tydsbestek dat hen was gelaten, niet verder dan 72 voor 7. Het was dxis zonder meer te danken aan May en Cowdrey dat de Engelsen nog een draw konden bereiken. De vrij hopeloos lijkende stand na de eerste innings veran derde diit feilloos spelende duo in een situa tie, die op zijn minst een draw moest op leveren. En het scheelde nog niet eens zo heel veel, of de Engelsen hadden een over winning behaald. Toen May op 583 voor 4 de innings sloot, stonden de Engelsen 295 runs voor op de West-Indiërs. Er restte toen nog drie uur en tien minuten. Enerzijds dus een redelijke kans om de runs te maken, anderzijds tevens een tijdsperiode, waarin de West-Indiërs all out konden gaan op het moeilijke wicket, Het laatste leek al spoedig het meest waar schijnlijk, want er vielen, verschillende wie- Het Nederlands b-voetbalelftal, dat een trip naar Noorwegen gaat maken, heeft dins dagavond in Boxtel een oefenwedstrijd ge speeld tegen BW. De Nederlandse reser ves wonnen met 5-2, nadat de rust met 3-0 was ingegaan. Aanvankelijk gaf BW de toon aan. De B-ploeg moest zich nog inspelen. De Bosse- naren konden de hechte verdediging van de bondsploeg echter niet tot overgave dwingen. Nadat Kerssens een schot van middenvoor Tol (Volendam) van richting had veranderd, waardoor de stand 1-0 voor Nederland B werd, zette BW een of fensief in. Hierbij toonde Van Roessel zich een geduchte aanwinst voor BW. Na ruim een half uur gaf Louer (NOAD) een goede pass naar Tol die inschoot (2-0). Voor de rust werd het 3-0. Weer was Kerssens hier van de oorzaak weer veranderde de BVV-er een schot van Tol van richting. Kort na de rust maakte Tol zich vrij op de vleugel, lanceerde een voorzet, waar na Koopal de bal beheerst in het doel tikte (4-0). Deze stand was evenwel enigszins geflatteerd, want BW gaf goed partij. Van Roessel zorgde voor het eerste tegenpunt, (4-1). Enkele minuten later plaatste Louer de bal weer voor de voeten van Tol, die de kans niet miste (5-1). De Bossenaren werden agressiever en Van Beurden kon de stand op 5-2 brengen. Koning en Louer waren de besten in de B-ploeg. Het was een aantrekkelijke wed strijd die door ongeveer 3000 toeschouwers werd bijgewoond. Het Nederlandse B-elftal zal pas in Noorwegen worden samengesteld. De bonds ploeg kwam in de volgende opstelling uit: doel: Van Dijk (Sparta), achter: Walhout (Noad) en Kraay (DOS), midden: Koning (Sparta), Anderiesen (Ajax) en Kruvver (KFC)voor: Coenen (MVV), Dahrs (Blauw Wit), Tol (Volendam), Koopal (Willem II) en Louer (NOAD). De Willem Il-speler Van Roessel en de DOS-speler Westbroek, die beiden dinsdag avond in het BW elftal meespeelden tegen het Nederlands B-elftal, hebben met mede werking van hun verenigingen een contract gesloten orii voor BW uit te komen. De betrokken verenigingen zijn overeen gekomen om zich niet uit te laten over de transfersommen. Voor ongeveer 10.000 toeschouwers heeft Rapid in het Goffertstadion in Nijmegen de voetbalwedstrijd tegen de Franse club Mo naco met 21 verloren, nadat de rust met 11 was ingegaan. Tifour opende de score (01) waarna Bisschop uit een goede voor zet van Van Melis de stand gelijk maakte. Na de rust bezorgde Waloriszek de Fransen de leiding (2—1). kets zonder dat een noemenswaardig aantal runs op het scorebord verscheen. Toch slaagden de West-Indiërs er tenslotte in de tijd uit te spelen, vooral door toedoen van captain Goddard, die drie kwartier batte zonder een run te scoren. Hun totaal werd 72 voor 7, doch was er iets meer speeltijd over gebleven, Engeland zou de eerste test match vrij zeker hebben gewonnen. De scores waren: Engeland tweede innings Richardson c. substitute b. Gilchrist Close c. Week es b. Gilchrist Insole bowled Ramadhin May not out Cowdrey c. substitute b. Smith Evans not out Extra's 34 42 0 285 154 29 39 West-Indië, tweede innings: Pairaudeau bowled Trueman 7 Kanhai c. Close b. Trueman 1 Sobers c. Cowdrey b. Lock 14 Weekes c. Trueman b. Lock 33 Worrell c. May b. Lock 0 Walcott c. Lock b. Laker 1 Smith l.b.w. b. Laker 5 Goddard not out 0 Atkinson not out 4 Extra's 7 De wickets vielen op: 1/1, 2/9, 3/25, 4/27, 5/43, 6/66, 7/68. Bowlingcijfers: Lock 3 voor 31 in 27 overs (19 maidens), Trueman 2 voor 7 in 5 overs en Lakar 2 voor 13 in 24 overs. Volgens het laatste nummer van de Sport kroniek, officieel orgaan van de KNVB, heeft de Hongaar Laeszlö Nanai van de ver eniging Vóróslobogo overschrijving aange vraagd naar RCH. Zoals men weet speelde deze Hongaar reeds mee in die wedstrijd van RCH tegen Derby County. S. Kops heeft voorts overschrijving aan gevraagd van RCH naar De Kennemers. Ongeveer twee jaar geleden ging Kops van De Kennemers over naar RCH. Dinsdag is op de Kennemer Golfclub het Nederlands kampioenschap golf voor pro fessionals over 36 holes gehouden. De uit slagen luidden: 1 C. Cramer (Twentse Golf club) 69—72 141, 2 P. Witte (Eindhoven- se Golfclub) 75—70 145, 3 G. de Wit (Noordwijk) 72—78 150, 4 J Ruhl (Ken- nemer Golfclub) 75—76 151, 5 C. Pen nington (Hilversumse Golfclub) 75—77 152. De eerste helft van een der twee goten, waarop het Atomlum van de wereld tentoonstelling 1958 te Brussel zal ko men te rusten, is van de fabriek te Nijvel naar Brussel gebracht. Het ge vaarte, dat veertig ton weegt, werd 's nachts overgebracht om het verkeer zo weinig mogelijk hinder te veroor zaken. In de afgelopen nacht is het vav de rand van Brussel naar het Heysel- terrein vervoerd. Deze foto toont het transport klaar voor het vertrek uit Nijvel. paald daverend. Slechts het negental van Halfweg is nog ongeslagen gebleven, doch in dit team zijn spelers opgenomen die en kele jaren geleden reeds in competitie-ver band uitkwamen. Vliegende Vogels neemt in de B-klasse slechts een bescheiden plaats in. Geel Wit won in de C-klasse nog geen enkele maal. Jammer is het dat de vereniging Spaarne- vogels op het laatste moment niet in de ge legenheid was een negental op de been te brengen en het team dus weer uit de com petitie terugnam. De standen in deze Haarlemse afdelingen zijn: f4' 2 0 In de C-klasse bewees het nog ongesla gen leidende HHC-team een duidelijk over wicht. De uitslagen waren 38-6, 24-1 en 40-5, terwijl concurrent HCK eveneens met groot verschil verloor: 10-4. De Internationale Unie van Beroepscou reurs, waarvan behalve de Argentijn Fan- gio de voornaamste Europese coureurs lid zijn, heeft bekend gemaakt, dat alle aange sloten rijders de 800 km-race van Monza op 30 juni zullen boycotten. De race werd beschouwd als een kracht meting tussen de tien beste Amerikanen en de top-rijders van Europa. Als motief is door de unie opgegeven, dat de coureurs de nieuwe bochten van het circuit van Monza te gevaarlijk achten. Vierde klasse A: Terrasvogels 2 3 Halfweg 5 10 TYBB 3 3 Bloemendaal 2 4 0 HCK 5 4 Schoten 5 4 6 Vliegende Vog. 4 THB 2 5 6 HHC 4 4 SC Haarlem 4 4 2 Vierde klasse C: RCH 4 5 2 HHC 3 4 DIO 2 3 1 HCK 4 5 DSS 3 4 1 DSS 2 3 Vierde klasse B: Rooswijk 3 4 Schoten 4 3 6 EHS 3 5 Rood Wit 3 3 4 Geel Wit 3 Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een schriftelijke verkeerscursus samenge steld als middel ter bestrijding van de verkeersonveiligheid. Deze cursus, samen gesteld door een algemeen erkende des kundige op verkeersgebied, wijdt de cur sist niet alleen in de wettelijke verkeers- voorschriften in, doch brengt hem ook op de hoogte van de nog zoveel belangrijker gedragsregels op de weg. De Nederlandse Vereniging van Auto mobielassuradeuren, een vrijwel alle automobielverzekeraars omvattende orga nisatie, heeft f 10.000 ter beschikking van het Verbond voor Veilig Verkeer gesteld ter bevordering van de verspreiding van deze schriftelijke cursus. Getuige jaarverslag over 1956 In het verslag over 1956 van de n.v. Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in en Haag wordt medegedeeld, dat de be zetting van en het bezoek aan het gebouw in het afgelopen jaar in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar een toe name te zien geeft. Het aantal zaalverhu ringen heeft boven het gemiddelde van een aantal afgelopen jaren gelegen. Het bezoek van het publiek is ook intensiever geweest. Evenwel zijn de kosten en lasten in 1956 aanzienlijk hoger geweest. De ge meenteraad van Den Haag heeft besloten tot dekking van de kosten van vooi'berei- ding en uitwerking der plannen met betrek king tot de verbouwing van het gebouw een bedrag van honderdduizend gulden toe te staan. Men hoopt, dat de bestedings beperking geen struikelblok zal opleveren voor de definitieve uitvoering der verbou wingsplannen. Er zyn in de Verenigde Staten felle re acties losgekomen op de brief, ondertekend door tweeduizend fysici, tegen voortzet ting der kernexplosies, welke uitging op initiatief van de Nobelprijswinnaar dr. Linus C. Pauling. Van de tweeduizend ge leerden is er (volgens één geleerde, die de oproep niet tekende) nog niet één percent, die gespecialiseerde kennis bezit op het gebied waar het in de oproep over gaat. Inmiddels hebben drie vooraanstaande ge netici voor de subcommissie voor de ge varen van atoomstraling van het Ameri kaanse Congres verklaringen afgelegd, die nog heel wat alarmerender zijn dan de uitspraken van dr. Pauling, waartegenover, zoals gebruikelijk bij dit onderwerp, ook weer een aantal geruststellende uiteenzet tingen staan. WASHINGTON (AFP/Reuter) Drie vooraanstaande Amerikaanse genetici heb ben dinsdag voor het Amerikaans Congres verklaard, dat er voor de erfelijkheidsleer géén „veilige dosis" straling bestaat en dat de kernproeven er reeds voor gezorgd hebben, dat miljoenen mensen ziekelijk of mismaakt ter wereld zullen komen. Vol gens de drie geleerden, dr. J. Crow, dr. Bentley Grass en dr. H. J. Muller, is er reeds onherstelbare schade aan het erfe lijk systeem berokkend, volgens hetwelk het menselijk ras wordt gevormd. Dr. Crow verklaarde voor een subcommissie van de Senaat voor kernenergie, dat men mag verwachten, dat de mensen, die thans aan radio-actieve neerslag zijn blootgesteld, twee miljard kinderen zullen krijgen en dat ruw geschat 80.000 van dezen, „met bepaalde ernstige geestelijke of lichame lijke afwijkingen van erfelijke oorsprong zullen zijn behept". Hij zei, dat er in de eerste generatie 8000 zullen worden ge boren. Dr. Muller verklaarde, dat er een merk waardig officieel stilzwijgen heeft geheerst over de bevinding dat straling van matige intensiteit „de weerstand van het lichaam verraderlijk verzwakt" tegen ziekte, het geen zijn weerslag vindt in een minder lang leven. (UP) Dr. Bentley-Glass van de John Hopkins-universiteit, verklaarde: „Een mu tatie kan te voorschijn worden geroepen door één enkele ionisatie op de juiste plaats", zo zeide hij. „Er is geen dosis stra ling die, hoe klein ook, onder bepaalde omstandigheden geen mutatie tot gevolg kan hebben elke dosis straling heeft een mutatie tot gevolg, die onder bepaalde omstandigheden gelijk is aan de sterkte". De Amerikaanse Commissie voor Kern energie heeft steeds betoogd, dat de stra ling der radio-actieve neerslag van kern wapen-ontploffingen steeds beneden een niet-gevaarlijk minimum is gebleven. Een andere gezaghebbende deskundige op het gebied der genetiek in de V.S., dr A. H. Sturtevant van het technologisch instituut van Californië, heeft een rapport het licht doen zien, hetgeen concludeert, dat de straling tengevolge van de tegen woordige bewapeningsproeven in het niet valt bij de natuurlijke straling, waaraan de mens is blootgesteld. Onlangs heeft een commissie uit de Na tional Academy of Sciences over de hoe veelheid straling, waaraan de mens wordt blootgesteld, een rapport uitgebracht. De commissie houdt zich speciaal bezig met de genetische uitwerking van stralingen. Zij kwam tot de slotsom, dat een mens gedurende een periode van 30 jaar en gerekend naar de huidige proeven met kernwapenen aan de volgende hoeveel heden straling blootstaat: 1) natuurlijke straling door kosmische invloeden en door de stoffen, waaruit de aarde bestaat: 4 Röntgen; 2) straling door gebruik van Röntgen- apparaten: 3 Röntgen; 3) straling van radio-actieve bijproduc ten van wapenproeven: 0.1 Röntgen. Dit zijn dan de totale, bijeengevoegde doses in die 30 jaar. De cijfers zijn opge steld aan de hand van metingen, die ge durende 3 jaar zijn verricht. Overigens meent de commissie, dat de invloed van straling, zelfs bij een atoom oorlog, op de menselijke soort gering zou zijn, dat wil zeggen: in het species zouden geen belangrijke evolutionaire wijzigingen worden aangebracht. „Ongelukkige daad" BERKELEY, CALIFORNIë (UP) Twee vooraanstaande geleerden van de univer siteit van Californië, dr. K. S. Pitzer en dr. Joel H. Hildebrand, de eerste deken, de tweede emeritus-hoogleraar aan de che mische faculteit, hebben verklaard, dat de door 2000 handtekeningen van weten schapsmensen ondertekende brief van dr. Linus Pauling „een ongelukkige daad is, waarvoor wij onze steun niet kunnen ge ven". Dr. Hildebrand verklaarde, dat een man van de wetenschap „zeker van zijn zaak moet zijn, eer hij met zijn weten schappelijk gezag p.larmerende berichten gaat verspreiden. Pitzer verklaarde dat het risico van kernproeven voor de mens heid „zeer klein" is, „en veel kleiner dan de risico's die wij elke dag nemen". Reuter) De Amerikaan dr. Eugene Cronkite, die aan radio-actieve straling blootgestelde eilandbewoners uit het Stille Oceaangebied heeft behandeld, heeft maandag verklaard, dat veel waterstof bomontploffingen in een oorlog voor al het leven op aarde gevaarlijke gevolgen zullen hebben. In een rapport voor de ge noemde Congrescommissie zei dr. Cron kite, dat de gevolgen onvoorstelbaar zullen zijn. Hij waarschuwde echter voor over dreven bezorgdheid over de verspreiding van radio-actieve stof over de gehele we reld door de proeven met kernwapens. Dr. Cronkite zei vastgesteld te hebben, dat bloedkanker, dat een gevolg van radio actieve straling kan zijn, reeds toenam, vóórdat men atoomerengie toepaste. Hij stelde voor antibiotica op te slaan, omdat daarmee waarschijnlijk in veel niet hopeloze gevallen het leven van personen, die aan straling hebben blootgestaan, kan worden gered. Verder zou men misschien een aantal zware gevallen kunnen redden door transplantatie van beendermerg van andere mensen. Proeven op dit gebied ge ven aanleiding tot hoop, aldus dr. Cronkite.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9