Era KOLEN CONTANT Nieuw procédé bij wegenaanleg Proefvak in nieuwe rijksweg tussen Leiden en Voorschoten Levensbeschrijving van Beethoven Oosteuropese „radioactiviteit" gericht op Nabije Oosten Uitzendingen uit Praag, Boekarest en Sofia en straks ook uit Cairo Geboorte van Marshall plan herdacht RIVOLI Jaarlijkse uitstapje bejaarden werd groot succes Ondanks het zeer slechte weer DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 In de nieuwe rijksweg 4 a, die Rotterdam buiten Den Haag om met Amsterdam gaat verbinden, legt de Nederlandse Heide Maatschappij op verzoek van de Rijkswa terstaat een proefvak aan, waarin voor de fundering van de weg gebruik wordt ge maakt van een nieuw procédé, dat wordt aangeduid met de term grondcementstabi- lisatie. Het doel er van is het verkrijgen en handhaven van een verbeterd draag vermogen van de grond onder alle weers gesteldheden. Het proefvak in de rijksweg wordt aangelegd omdat rijkswaterstaat een indruk wil krijgen van de deugdelijkheid van deze funderingsmethode voor zwaar belaste wegen. Het krijgt een lengte van 8 kilometer en ligt tussen Voorschoten en Leiden. Het procédé bestaat hieruit, dat de ter plaatse aanwezige grond in een bepaalde in een laboratorium vastgestelde verhou ding wordt vermengd met cement en wa ter. Met walsen of stampers wordt dit mengsel vervolgens gedicht, waarna een stevig, vrij hard, niet-stuivend en duur zaam grondoppervlak is verkregen, waarop de gewenste slijtlaag, het eigenlijke weg dek, kan worden aangebracht. Nagenoeg alle voorkomende grondsoorten kunnen op deze wijze met cement worden gestabili seerd. De voordelen zijn: geringe mate riaalkosten, grote bestendigheid tegen vocht- en temperatuurveranderingen, de mogelijkheid om vrijwel het gehele jaar te kunnen doorwerken, het geringe onder houd en de eenvoud van eventuele her stellingen. De Nederlandse Heide Maatschappij heeft deze. methode, die in Engeland werd uitgevonden en in Amerika werd verbe terd, in ons land toegepast voor de aanleg van landbouwwegen. Volgens een opgave van de Cultuurtechnische Dienst moet er in ons land nog ongeveer 40.000 kilometer landbouwweg worden verhard. Tot dusver geschiedde dit voornamelijk met hoog ovenslakken. Dit materiaal is echter duur en zeer schaars geworden, zodat per jaar niet meer dan 800 km weg kon worden verhard. Aangezien men verwacht dat het aantal auto's in ons land in de komende twaalf jaren zal verdriedubbelen moest er naar een snellere en goedkopere wijze van Oslo wenst in vredestijd geen vreemde troepen KOPENHAGEN (Reuter) De Noorse socialistische premier, Gerhardsen, heeft op een bijeenkomst van de Deense sociaal democratische partij te Kopenhagen ver klaard, dat Noorwegen zijn grondgebied in vredestijd niet ter beschikking van bui tenlandse militaire strijdkrachten zal stel len, en dit slechts zal doen indien „We worden aangevallen of ons rechtstreeks door een aanval bedreigd gevoelen". Hij voegde er aan toe, dat de kwestie van de invoering ven kernwapens in de Noorse defensie niet actueel is. MOSKOU (UP) Het Russische dagblad „Krasnaya Zveglza" heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd Noorwegen als „een onzinkbaar vliegdekschip" voor haar „agressieve plannen" te gebruiken. De levensbeschrijving „Beethoven in Wenen, de roman van een vriendschap" door Carl Pidoll. die bij G. J. A. Ruys te Bussum is verschenen, onderscheidt zich door haar opzet van het onafzienbaar vele. dat er over deze componist is gepubliceerd. De Oostenrijkse schrijver heeft het ver haal namelijk in de mond gelegd van een ambtenaar van de keizerlijke hofkansela- rij, baron Nikolaus von Zmeskall, een his torische figuur, die gedurende Beethovens Weense tijd (dus van 1792 tot aan zijn dood) met hem bevriend was. Dit -doet veronderstellen dat hij een bijzonder even wichtig mens geweest moet zijn, gezien Beethovens prikkelbaarheid en cholerisch temperament, dat vriendschappen van lan gere duur vrijwel onmogelijk maakte Het is daarom zeker een goede gedachte hem als „filterpersoonlijkheid" naar Pidolls eigen omschrijving het levensverhaal van de componist te laten vertellen, waar bij de lezer zich dit als het ware door de bril van de baron ziet afspelen. Zmeskall heeft voor Beethoven de ar geloze, trouwhartige bewondering, die een Boswell voor dr- Johnson koesterde. Een wat overmatig gebruik van termen als: zedelijke grotheid, mensheid, ethos, ideaal, geniaal enzovoorts die onvermijdelijk lijken zodra de naam van de „titaan" wordt genoemd is in de mond van een tijdge noot van Beethoven nog wel acceptabel. Tenslotte is er sinds die tijd nog wel wat meer veranderd dan de betekenis van woorden. „Kracht is de moraal van men sen die uitblinken boven anderen!" is een lijfspreuk van Beethoven, die ons ook nu toch wel een vremde smaak in de mond geeft. Het boek zal vooral in de smaak vallen van jongere lezers en lezeressen, van vijf tien tot achttien jaar, die bij voorbeeld na een werk als „Eroica" uit de Sonatine- feeks wat meer willen weten van het ka rakter en de levensomstandigheden van een der grootste componisten. verharden worden omgezien. Deze meent men nu in de grond-cementstabilisatie te hebben gevonden. De Nederlandse Heide Maatschappij heeft twee „stabilisatietreinen" samengesteld, die alle bij het stabiliseren te pas komende werkzaamheden verrichten. Terwijl de trein langzaam over het te bewerken weg- vak schuift wordt de grond opgenomen, vermengd met cement en water, weer op de grond uitgespreid, glad gestreken en met zware stampers verdicht. Bij elke „trek" wordt de grond op deze wijze over een breedte van 1.80 meter gestabiliseerd. Het proefvak in de rijksweg 4 A bestaat uit twee banen van elf meter. Hierop vor dert de stabilisatietrein 500 a 600 meter per dag. Het Nederlands Ballet is in de studio te 's-Gravenhage druk bezig met de voorbereiding van het experimentele programma, dat in een groot aantal steden gedurende het Holland Festi val zal worden vertoond. Onze foto graaf maakte tijdens de repetities enige opnamen: men ziet Linda Ma- nez en Aart Verstegen in „De Hoed" op de Eerste Symfonie van Serge Prokovjev, een choreografie van Paul Grinvis, een in België geboren Neder? landse danser, die in Australië be kend werd en thans deel van het Bal let van de Markies de Cuevas uit maakt. Op de foto links zietmen hem zijn instructies geven. MOZART-PLAQUETTE ONTHULD IN DILIGENTIA In de hal van Diligentia in Den Haag is woensdagmiddag een Mozartplaquëtte ont huld, welke vervaardigd werd door de Haagse beeldhouwster Marian Gobius. De plaquette, die Mozart aan het spinet voor stelt, is met steun van het Nederlands Kunstverbond door de Koninklijke Maat schappij voor Natuurkunde aangekocht. (Van onze correspondent in Wenen) Daar de uitzendingen in het Arabisch van radio-Moskou blijkbaar niet goed doorkomen in het Nabije Oosten, hebben enkele satellietzenders deze propaganda overgenomen en hun radioactiviteit ver sterkt, vooral in Tsjechoslowakije, dat al geruime tijd wapens aan Egypte levert. De Tsjechische radio zal tweemaal per week een Arabisch programma verzorgen. De radiosprekers zeggen bijvoorbeeld bij be zoeken aan Damascus, Aleppo en Beiroet een bewonderenswaardig „streven naar nationale onafhankelijkheid en: een bewus te ^strijd tegen het imperialisme" te hebben waargenomen. Tsjechische technicizijn in Cairo begonnen een zender van zeshonderd kw op de middengolf te bouwen. Dit sta tion zal „het sterkste van het Nabije Oos ten en van Centraal-Europa worden". Ook radio-Boekarest is met een speciaal programma voor het Nabije Oosten begon- Conferentie over Mars in de Verenigde Staten Waar kwam vorig jaar de gele sluier vandaan? WASHINGTON (UP) Van 17 tot 19 juni zullen sterrenkundigen in het Lowell obser vatorium te Flagstaff in de Amerikaanse staat Arizona gegevens uitwisselen over de planeet Mars, waarvan het oppervlak in sep tember van het vorig jaar plotseling door massieve gele wolken aan het oog werd ont trokken. Tegelijkertijd zullen leden van de Mars-commissie en de „Astronomical So ciety of the Pacific" discussiëren over de spe ciale uitrustingen die nodig zullen zijn voor interplanetaire reizen. De waarnemend directeur van het Lo well observatorium en secretaris van de in ternationale Mars-commissie, dr. Earl C. Slipher, zal de gastheer zijn op deze confe rentie. Dr. Slipher heeft zestigduizend fo to's gemaakt van Mars, toen de planeet de aarde in 1954 en 1956 naderde. In 1954 zag Mars er „precies zo uit, als sterrenkundigen hadden voorspeld". De smel tende ijskap, de blauw-groene gebieden „vermoedelijk vegetatie", en andere bekende herkenningstekens, waren duidelijk zicht baar. Maar in 1956, even voordat de planeet het dichtst bij de aarde kwam, op ongeveer 35 miljoen mijl afstand, verschenen plotseling gele wolken over de planeet". Deze omhul ling, die bijna de gehele oppervlakte van Mars bedekte bleef vier weken. Dr. Slipher vermoedt dat de wolken een mengsel waren van stof en waterdamp. De kracht die ze in de atmosfeer van Mars stootte, heeft men niet kunnen bepalen", aldus verklaarde men van de zijde van de National Geographic So ciety. De geleerden zullen hun theoriën hierover met elkaar vergelijken. „Onder de onder werpen, die besproken zullen worden", aldus de Geographic Society, „zijn het klimaat op Mars, bezien vanuit het standpunt van men selijke fysiologie en gerieven, biologische ex perimenten onder condities gelijk aan die welke naar men vermoedt op Mars bestaan, en de speciale uitrusting, die de mens nodig heeft indien en wanneer hij interplanetaire reizen onderneemt". K ort nieuws Nieuw natuurreservaat. Het Staats bosbeheer heeft in het nog niet ontgonnen gebied van noordwest-Overijsel enkele com plexen bebost rietland aangekocht, gelegen tussen de buurtschappen Hoogeweg en Ka- lenberg in de gemeente Oldemarkt. Ook een nog in bedrijf zijnde eendekooi aldaar is aangekocht. Het betreft hier een improduk- tief gebied, waarin zich een rijk natuur leven heeft ontwikkeld en dat derhalve voor de wetenschap van belang is. Waarschijn lijk zullen deze en verdere aankopen leiden tot de instandhouding van een natuurreser vaat. Ruilen. Vrijdagavond wordt in de zalen van de Landbouw- en Schippersbeurs in de Koopmansbeurs te Amsterdam een grote nationale zomer-ruilbeurs voor ver zamelaars gehouden wegens»de steeds toe nemende belangstelling voor de maande lijkse ruilbeursavonden van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar". nen, tot nu toe in het Frans en het Engels. Er wordt vijfmaal in de week uitgezonden, waarbij de luisteraars bijvoorbeeld te ho ren krijgen: Roemenen en Arabieren zijn naburen, omdat hun landen in hetzelfde geografische gebied liggen en vooral omdat zij zich gemeenschappelijk verdedigen te gen het kapitalisme. In Bulgarije heeft men een Egyptische, een Syrische en een Libanese student als spreker opgeleid voor een dagelijkse uitzending in het Arabisch, waarin fel wordt geageerd tegen het pact van Bagdad en het plan van Eisenhower. Saoedie - Arabië, Irak, en .Jordan w.qrden nog niet rechtstreeks bewerkt. - v'. „Hulpdollars wezen Europa de weg naar samenwerking" „Samenvattend kan ik stellen, dat het Amerikaanse initiatief van 1947, neerge legd in de rede van George Marshall met groot, en historisch gezien vrijwel onge kend, succes is bekroond", aldus de staats secretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel, in een radiotoespraak, die hij woensdagavond hield ter herden king van het feit, dat tien jaar geleden de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, George Marshall, in zijn beroemd geworden rede voor de Harvard-universiteit een plan ont vouwde voor krachtige hulp aan het door de oorlog ontredderde Europa. Marshall stelde de voorwaarde dat de Europese regeringen gezamenlijk met een initiatief zouden komen. De rol van de V.S. moest volgens hem bestaan uit hulp bij het opstellen van een Europees pro gramma en uit latere steun bij de uitvoe ring daarvan, voorzover dit mogelijk zou zijn. Amerika wenste ook dat geen onder scheid zou worden gemaakt tussen over winnaars en overwonnenen, zo vervolgde de heer Van der Beugel, een onderscheid, dat na de eerste wereldoorlog tot slechte resultaten had geleid. De uitvoering van het Marshall-plan slaagde in beide opzich ten. De Amerikaanse hulp van bijna 15 miljard dollar, waarvan Nederland een miljard dollar ontvng, was de injectie die Europa nodig had om weer geheel te her stellen van vijf jaar oorlog en tien jaar depressie en oorlogsvoorbereiding. Betekenis voor Nederland De directe betekenis van de Marshall hulp voor Nederland hebben wij allen aan den lijve ondervonden, aldus de spreker. In de achter ons liggende jaren is de wel vaart snel gestegen, zo, dat in januari 1953 de Nederlandse regering aan Amerika kon mededelen af te kunnen zien van verdere hulpverlening. Het snelle herstel van de watersnoodschade bewees het her wonnen weerstandsvermogen van de Ne derlandse economie. De Europese samenwerking, die Marshall als tweede doel had beoogd, kwam even eens snel tot stand. Reeds in april 1948 werd in Parijs het verdrag gesloten, waar bij een permanente organisatie voor Euro pese samenwerking (de OEES) in het leven werd geroepen. Deze nieuwe organisatie hield zich in eerste instantie bezig met de verdeling van de beschikbaar gestelde hulp maar daarna ontwikkelde de OEES zich als de organisatie, waarin regels voor han dels- en betalingsverkeer in Europa wor den vastgesteld en de naleving van deze regels wordt besproken. De activiteit van de OEES is thans ge richt op het doen verwezenlijken van een associatie tussen zes landen, die het ver drag tot de Europese economische ge meenschap en Euratoom tekenden en de overige OEES-landen. Deze associatie zal de vorm moeten aannemen van een vrij handelszone, aldus de spreker. De heer Van der Beugel zei tenslotte: „De Marshall-hulp was niet alleen een on misbaar element in het economische her stel van de Europese landen, maar mede dank zij dit wijze en edelmoedige initiatief dat wij vandaag herdenken, is een nieuwe 'Periode in de Wes'teiiropese samenwerking ingeïuid". ADVERTENTIE ADVERTENTIE |P Voor Pinkster! JAPONNEN v.a. 29.75 GROTE HOUTSTRAAT SS. HAARLEM Het jaarlijkse uitstapje van de Benne- broekse bejaarden is ook dit maal, ondanks het slechte weer, een groot succes gewor den. In ruim vijfentwintig personenauto's met 218 ouden van dagen ging het onder een fikse regenbui op Oud-Valkeveen aan. Tijdens de reis werd de voorraad versnape ringen en sigaren duchtig aangesproken en onder het genot van- een rokertje werd menig pandoertje gelegd. Nadat de bejaar den zich geruime tijd in Oud-Valkeveen hadden verpoosd, werd om ongeveer half vijf de reis naar Hillegom aanvaard, waar het gezelschap in de versierde zaal van „Flora" het feestdiner nuttigde. De voor zitter van het comité „Autotocht Bejaar den", de heer C, Bregman, heette de aan wezigen, waaronder zich onder meer de oud-burgemeester van Bennebroek, mr. K. K. G. baron van Hardenbroek van Berg ambacht, de burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, de predikanten ds. H. S. J. Kalf en ds. C. Klapwijk, en kapelaan A. Voorbij bevon den, hartelijk welkom. Ook was wethouder C. Elgersma aanwezig. Vervolgens werden de overleden leden van het comité her dacht. Bennebroeks burgemeester dankte het comité voor het vele werk, dat het heeft verzet. De oud-burgemeester, baron Van Har denbroek, was er trots op nu ook tot de bejaarden te behoren en meende, dat men dan toch nog jong van hart kan zijn. Zowel ds. Kalf als ds. Klapwijk en kape laan A. Voorbij wezen er in hun toespraak op, dat het ouder worden in feite niets anders betekent dan een zich voorbereiden op de eeuwigheid en dat men deze met vreugde kan tegemoet zien, wanneer men bedenkt dat God, die altijd jong blijft, alle dingen eens nieuw zal maken. Ds. Kalf herdacht in het bijzonder wijlen pastoor Janssen Schmidt, die hij om zijn vele kwa liteiten prees. Mej. Hester de Groot zorgde, evenals het vorig jaar, voor een aardig gedicht en schonk alle leden van 't comité een doosje sigaren. Voorts werd nog het woord ge voerd door de heer P. van der Lijn, die de bezwaren, die kapelaan Voorbij reeds eer der opperde tegen de kwalificatie „ouden van dagen", volkomen deelde en meende dat in het algemeen gesproken moet wor den van bejaarden. Onder grote hilariteit deelde hij mede, dat men bijvoorbeeld in 1 Hillegom iemand pas rekent tot de ouden van dagen wanneer hij zeventig jaar is. De penningmeester van het comité, de heer F. G. Lommerse, dankte voor de ver leende financiële steun en deelde mee, dat het comité het volgende jaar een kwart eeuw bestaat. De harmonie „Kunst na Arbeid" liet vrolijke klanken uit haar in strumenten vloeien toen de bejaarden hun intocht deden in Bennebroek. LISSE Voltooiing van de speeltuin komt in zicht Het speeltuinwerk maakt nu goede voort gang. Men heeft de zandbakken gemetseld en het middenterrein betegeld. De funda menten voor het wachthuisje, waarin ook de toiletten en de drinkgelegenheden zullen ko men, zijn gelegd de kraan van de water leiding kan al lopen en de wippen, de schommels en de draaimolen zijn ook op het terrein gearriveerd. Vermoedelijk had het bestuur dit allemaal niet verwacht. Want men heeft in de afgelo pen paar jaar al veel meer moeilijkheden moeten overwinnen dan voorzien waren en er zijn zelfs perioden geweest, waarin de be stuursleden er hard over dachten, alle plan nen maar te laten varen. Men vroeg de me dewerking van de leden, maar kreeg die nimmer. Een handjevol mensen heeft alles in zijn vrije tijd moeten opknappen, maar die zijn dan onder het gegrinnik en het hoongelach van de omstanders dan toch maar zo ver gekomen, dat de zaken nu vrij wel klaar zijn. De laatste weken heeft men hulp-in-natura gekregen. Zo verschafte een Lissese timmerfirma gratis het hout voor het te bouwen huisje; een aannemersfirma heeft een stel schommels toegezegd en voorts heeft men ook steun van enkele grote midden standszaken gekregen. De laatste loodjes hebben de minder pret tige eigenschap het zwaarste te wegen. Ook nu! Maar wie gezien heeft met welk een voortvarendheid het bestuur alle eerdere moeilijkheden heeft overwonnen, die twij felt er niet aan, of de speeltuin gaat nu bin nenkort open. ZANDVOORT Raadsvergadering De eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Zandvoort is vastgesteld op dinsdag 2 juli, des avonds te acht uur. De Vereniging van Brandstoffenhandelaren Haarlem Omstreken deelt mede dat de aflevering van O dient te geschieden HILLEGOM Veilig-Verkeersdag Woensdag stond Hillegom in het teken van het veilig verkeer. In de vroege mor genuren kwam een aantal geluidswagens van het Verbond van Veilig Verdeer het dorp opvrolijken met muziek. Dat dit ech ter niet het belangrijkste was, bleek al spoedig. De weggebruikers, die zich aan een verkeersfout schuldig maakten, werden op zeer vriendelijke wijze tot de orde ge roepen. Hij werd verzocht hun fout te herstellen, wat dan ook prompt gedaan werd. Verder waren de morgenuren be stemd voor de verkeersopvoeding der schooljeugd. De hoogste klassen van de verschillende scholen gingen onder leiding van hun onderwijzers naar het Nutsge- bouw, waar de verkeersfilm werd ge draaid. Ook werden enige leerlingen uitge zocht, die als verkeersbrigadiertjes het dorp „onveilig" maakten. Zij moesten huis aan huis trachtten lectuur te verkopen teneinde de dorpsgenoten in de gelegen heid te stellen, thuis te leren, hoe men heer of dame in het verkeer kan zijn. Ook in de middaguren reden de wagens met muziek door de straten, 's Avonds werd er in het Nutsgebouw een filmavond gegeven voor de ouderen. Hiervoor bestond grote belangstelling. Door een afgevaardigde van het plaatselijk comité werd een pro pagandistisch woord gesproken. Men mag dan ook constateren, dat de verkeersdag in Hillegom goed geslaagd is: AMSTERDAM Unilevers aandelen blijven de belang stelling vragen, vooral van publieke zijde, door ruilingen van aandelen Koninklijke Olie in dit fonds alsmede van de arbitrage voor buitenlandse rekening. De aandelen openden op 444 tegen dinsdag 441V2 slot- prijs. Aanhoudende vraag gedurende het gehele beursverloop deed de koers belan den op 446 op welk niveau ongeveer ge sloten werd. Voor de aandelen Kon. Olie bestond meer belangstelling dan de vooraf gaande dagen, doordat de arbitrage met aankopen in de markt lag. Na een opening op 208,20, dinsdag 207,trok de koers aan tot 208,70. Philips-aandelen, die de laatste dagen nogal van verlies te lijden hebben, gehad, konden zich goed handhaven en waren fractioneel beter. AKU hield zich 'oök wederom uitsfékend en kon on geveer 1 pet. hoger noteren. Aandelen KLM lagen verlaten doch prijshoudend 124,—. Van de scheepvaartwaarden waren voor al Van Ommeren aan de flauwe kant. Te- gen een slotkoers van 266 dinsdag werd gisteren als laagste dagkoers 258 gedaan. Speciale redenen voor deze flauwte waren niet aanwezig. De overige scheepvaart- waarden waren over het algemeen iets lager. Staatsfondsen konden zich fractioneel verbeteren. Van de Indonesische waarden lag HVA opnieuw goed in de markt op de verwachting van gunstig nieuws in het aanstaande jaarverslag. De aandelen ver beterden circa 2 punten. Amsterdam Rub ber en Deli Mij. onveranderd. Prolongatie 3%%. (ANP). NEW YORK Vraag naar olie waarden en enkele ge selecteerde fondsen gaf een vast aanzien aan de beurs, die feitelijk flauw en volgens het routineschema verliep. Bij gebrek aan enig nieuws dat de marktopinie kon be ïnvloeden was de handel aarzelend en de aandelenomzet daalde dan ook tot een dieptepunt sinds 16 april: 1.940.000 aan delen tegen 2.200.000 op dinsdag. Du Pont schommelde met een ruime marge, nog steeds in reactie op de mono polie-uitspraak van het Hoge Gerechtshof. General Motors, dat bij deze affaire be trokken is, werd actief verhandeld en daalde een fractie, evenals andere auto fondsen. Er was een licht aanbod van tabakver werkende industrieën naar aanleiding van de laatste publikaties over rookkanker. American Tobacco daalde een dollar tot 71%. Het industriegemiddelde kwam van 502,97 op 502,07; dat voor spoorwegen van 144,86 op 144,99 en dat voor openbare nuts bedrijven van 73,72 op 73,75. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% °/o Nederl. *47 86"/is 86% 3 ®/o Nedl. 1962/64 90% A. K. U 187 186% Calvé Delft 350 355 Van Gelder Zonen m'A 189 K. N. Hoogovens 305 305 Nederl. Ford 270 270 N. Kabelfabriek. 286 285 gew. PhilipsGloeil. 282 285% pref. PhilipsGloeil. 148 148* Unilever 446 461 Wilton Fijenoord 248 Dordtsche Petrol. 1020 1025 Konkl. Petroleum 208,70 209,— A'dam Rubber 74 74 K. L. M 123,— 124,— Holl. Amer. Lijn.. 172% 173 N. Scheepv. Unie 175 175 Phs. v. Ommeren 259 260 H. V. A 117 119 Verg. Deli Mijen 94% 93 Amsterd. Bank 204 205 Ned. Handel Mij. 159% 159% Rotterd. Bank 175 175% Twentsche Bank 182 182* Anaconda Copper 68 68 Bethlehem Steel.. 189 189% 66 66% General Motors.. 41% 41% Shell Union 91% 91% 40 "/u 42 Vorige koers NIEUWE UITGAVEN Singapore zal je graf zijn, vertaald door E. Elias-Eneström is het verhaal dat de Britse sergeant Charles McCormac vertelt van de ontsnapping van twintig Britse on derdanen uit een Japans krijgsgevangenen kamp (Het Spectrum-Utrecht-Antwerpen). Van de twintig mannen, die in april 1942 aan de ontvluchtingspoging deelnamen, kwamen er twee, een half jaar later, na een tocht door bezet Java en Sumatra, in Au stralië aan. De derde overlevende moet ergens op Sumatra wonen, waar hij onder weg door een inlands meisje werd bekoord. De vierde die Indonesië bereikte, stierf in het dorp, waar de ander achterbleef. Deze historie is in de Prismareeks al eens eer der in „Erop of eronder" van Paul Brick- hill, een bloemlezing van de meest fantas tische ontsnappingen van personeel van de Royal Air Force, verschenen. In dit ove rigens uitstekende boek treft men een ty pisch staaltje aan van een conclusie ach teraf. De schrijver verontwaardigt zich er over dat de ondergrondse Nederlands-Indische legergroep, die hem en zijn Australische kameraad voorthelpt, geen onderscheid maakt tussen Japanners en Javanen. Hij maakt daaruit let wel in 1954 de ge volgtrekking dat dergelijke incidenten de geboorte hebben gegeven aan de Indone sische onafhankelijkheidsbeweging. Nachtmerrie der onschuldigen is de ver taling door J. L. van Tijn uit het Noors van „Jeg var Sovjet Spion" van Otto Lar- sen, uitgegeven door Servire te Den Haag. De lotgevallen van Larsen als spion voor en gevangene van de Sovjet-Unie zijn door Haavard Haarvardsholm naverteld. Larsen was een visser, die vlak voor het uitbreken van de oorlog naar de Sovjet-Unie vluchtte en daarna met een Russische onderzeeboot naar Finmark in Noord-Noorwegen werd gebracht om spionage te verrichten. Zijn groep verloor het contact met de Russische basis, werd aan de Duitsers verraden en vluchtte in 1943 via Finland naar Zweden, waar zij tot het eind van de oorlog geïn terneerd bleef. Na zijn terugkeer in Noor wegen besloot Larsen naar de Sovjet-Unie te gaan om te proberen in Moermansk de boot van zijn omgekomen broer en zijn persoonlijke bezittingen terug te halen. Hij werd met zijn beide metgezellen, aan de hand van het authentieke verslag van zijn verklaringen voor de Zweedse autoriteiten in 1943, op verdenking van spionage ge arresteerd, tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld en van gevangenis naar gevange nis en van kamp naar kamp tot in Siberië gevoerd. Aan deze lijdensweg kwam pas na de arrestatie van Beria een einde. Hij werd in vrijheid gesteld op grond van een amnestiebesluit, dat na de dood van Stalin op 27 maart 1953 werd uitgevaardigd, maar pas op 28 oktober 1953 kwam hij terug in Noorwegen, voorgoed genezen van zijn communistische sympathieën. Larsen's be levenissen zijn onopgesmukt verteld en men heeft geen redenen aan de. juistheid van zijn verslag te twijfelen, hoewel het merk waardig is dat iemand een vrij gedetail leerd verhaal kan vertellen over een zo langdurige periode zonder aantekening te hebben kunnen maken. De stam die het hoofd verloor. Een lange titel voor een lijvige fictie, die bijzonder boeit door de associaties met de werke lijkheid. Wel vraagt men zich bij het lezen af wat nu zo treft: de zo knap ge schreven ontwikkeling naar de climax of de uit die schrijftrant resulterende drama tische gang van zaken. Een feit is, dat de schrijver, Nicholas Monserrat, de roman met alle beheersing van zijn schrijvers vermogen heeft opgebouwd. De constructie is weldoordacht en gaaf. Zo gaaf, dat men alles voelt aankomen wat de auteur achter de hand heeft en dat is heel wat. Een nieuw stamhoofd keert terug uit Engeland naar het eiland, waar hij zijn vader zal opvolgen. Hij heeft in Oxford gestudeerd en is, wat men noemt, verlicht. Hij hoopt een werkzaam aandeel te kunnen nemen in het bestuur van zijn eiland, dat door de Engelsen wordt geregeerd, omdat de in landers inderdaad voor zelfbestuur nog niet rijp zijn. Een sensatie-journalist ziet echter in deze verhoudingen kopij. Hij legt het stamhoofd woorden in de mond, die, uit hun verband gelicht, van veel verder strekkende betekenis zijn dan was bedoeld. Het gevolg is dat het Engelse bestuurs apparaat in werking komt met maat regelen, die het misverstand alleen maar vergroten. Nu wordt het eiland door jour nalisten overstroomd, in het Engelse parle ment branden de vragen los, heel de we reld wordt gealarmeerd en de onvermijde lijke rebellie der inlanders tegen het ge zag is het gevolg. Wanneer het stamhoofd ten overvloede laat weten dat hij niet afkerig is van een huwelijk met een blan ke vrouw men denke aan Seretse Karna nemen de ongeregeldheden de af metingen van een revolutie aan. De rust wordt krachtdadig hersteld, maar het zaad der onrust is voor altijd ontkiemd. Het knappe van dit boek is de wijze, waarop de noodlottige gang van zaken voelbaar wordt gemaakt en toch nog de mogelijk heid hoe klein ook voor een gezonde afloop opengehouden. Het had zo helemaal niet hoeven gaan. Er zijn echter te veel duistere machten werkzaam om het tij te keren. De ironie, om niet te zeggen het sarcasme, waarmee Monserrat dit alles be schrijft, wekt wel eens de indruk van ge zochtheid en onnoodzakelijke opzettelijk heid. In zijn schildering der karakters overtuigt hij minder dan in zijn type ringen. Zijn knap vakmanschap dwingt echter alle respect af. Ge zult niet begeren. Een boerenroman, zich afspelend in Drente, geen groots epos van kleine luiden, maar meer een onop gesmukt relaas uit de pen van een man, die graag vertelt over eenvoudige dingen. De kaarten liggen spoedig open op tafel, men weet snel waar men aan toe is. De schrijver is L. Kombrink, de uitgever „De Torenlaan" te Assen. Late zon. In deze bij „De Torenlaan" te Assen verschenen boerenroman van Geert Koops schijnt de zon maar zelden. De personen zijn met weinig fantasie tot leven gewekt en bieden niets verrassends. Het is recht toe, recht aan en noch naar vorm, noch naar inhoud opmerkelijk. Voor de zeer eenvoudige lezers, die behoefte hebben aan dit genre, kan de roman aan vaardbaar geacht worden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17