GM HET ERFGOED De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem Zweedse Plottman zou nadelen van radar ondervangen Algerijnse fellagha's gorden zich ook in Frankrijk ten strijde Zuiverder bepaling van plaats, koers en snelheid; ook van tegenliggers Moorden in Parijs aan de orde van de dag r Kort en bondig 4 Het ongeluk op de lller Grote verontwaardiging in de Bondsrepubliek Nieuwe hindernis voor Amerikaans-Pools verdrag Kroesjtsjev's voorspelling slaat aan in Amerika Washington levert Bagdad- pact geen stafchef Geen steun aan nationale politieke oogmerken Medaille van de O.E.E.S. voor generaal George Marshall Bestolene faalde in bewijs van eigendomsrecht Examens v. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE J DONDERDAG 6 JUNI 1957 De. uitvinder kapitein ter zee Goerang Tengwell met zijn toestel. (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweedse marine heeft een nieuw toe stel dat „plottman" wordt genoemd en dat volgens vaklieden een aanvaring als die van de „Stockholm" met de „Andrea Doria" zou kunnen voorkomen. De uitvinder, kapitein ter zee Goeran Tengwall, thans leider van de radar-school van de Zweedse vloot zegt dat zijn vinding de nadelen van het oude systeem onder vangt. Het radartoestel staat buiten op de brug en de koersen worden in de stuur hut berekend. De navigator moet steeds heen en weer lopen. Dat brengt niet alleen tijdverlies mee, maar zijn ogen moeten steeds weer aan het licht in de hut en aan de duisternis op de brug wennen. De ergste handicap is echter dat hij soms in de duis ternis vaart zonder het radarscherm te kun nen raadplegen. Deze moeilijkheden kunnen soms over wonnen worden door een plastic-doekje over het radarscherm te leggen en met dik potlood de waargenomen voorwerpen aan te geven. Dit systeem komt echter neer op blinddoeken. Op het radarscherm ziet men kleine voorwerpen niet als er een plastic doekje overheen komt. Het grootste nadeel is echter dat men geen juist beeld van de situatie krijgt om dat bij het overbrengen van op de radar geobserveerde voorwerpen op de zeekaart nauwelijks rekening wordt gehouden met kleine variaties. Deze kleine afwijkingen in de positie van het eigen schip kunnen vooral in oorlogstijd van zeer groot be lang zijn. Ziet men op het tot nog toe ge bruikte radarscherm, dat men tegen een ander schip dreigt op te lopen, dan kan men niet met enige snelheid een uitwijkma noeuvre wagen, omdat men volgens het oude systeem niet zonder meer de koers en de snélheid van het andere schip kan af lezen. Al deze moeilijkheden ondervangt het (Van onze correspondent te Bonn) De tragische gebeurtenis in Beieren, waarbij vijftien jonge recruten van het Westduitse leger in de lller zijn verdron ken, heeft een storm van verontwaardi ging in de Bondsrepubliek verwekt. Het zal zeker Nnog wel lang duren voordat de gemoederen weer enigszins tot rust zullen zijn gekomen. Van alle Westduitse kazer nes en andere militaire gebouwen moeten de vlaggen drie dagen lang halfstok blij ven hangen. Veertien van de vijftien lijken waren gisteravond nog altijd niet in het bruisende water van de sterk stromende rivier gevonden, hoewel een groep pioniers en speciaal getrainde duikers, die met helikopters naar de plaats des onheils wa ren gebracht, een dag en een nacht lang gedeeltelijk in het felle licht van schijn werpers, onvermoeid aan het zoeken zijn geweest. Toen dinsdagavond de duisternis was ingevallen, werd het zoeken voorlopig afgebroken, omdat men niet nóg meer men senlevens wilde riskeren. Toch meent men, dat morgen wel de begrafenisplechtigheid zal kunnen plaats vinden. In februari had men het bataljon, waartoe de jongens be hoorden, verboden in het vervolg te voet door de lller te gaan, maar de 24-jarige staatoberjager, Peter Julitz, die het bevel had gegeven, schijnt dat niet te hebben geweten, omdat hij er indertijd niet bij was geweest, toen dit het bataljon werd meegedeeld. Zijn meerdere, Sehaffler, die op de brug had staan kijken, had dat wel geweten, maar hij was te laat geweest, want. hij was pas komen aanlopen, toen de jongens al midden in het water waren. Men heeft een paar van de overlevende soldaten gevraagd, of zij er niet tegen had den geprotesteerd in het wild bruisende water te moeten gaan. Dat ging toch niet, meenden dezen enigszins verbaasd, want we hadden er het bevel toe gekregen. Men heeft het er, toen de kwestie van de Duitse herbewapening en alles wat er mee samenhangt in de Bondsdag in Bonn werd besproken, herhaaldelijk over gehad, dat men nooit van de toekomstige soldaten zou mogen en kunnen verwachten, dat zij ook onzinnige bevelen zouden opvolgen. Maar hier heeft nu de praktijk helaas ge leerd, dat géén van de. soldaten, die de rivier in werden gestuurd, een mond heeft open gedaan. Iedereen had, naar men meent, toch duidelijk kunnen zien, dat het doorwaden van deze rivier op die plaats levensgevaarlijk moest zijn. WASHINGTON (UP) Door een onver wachte manoeuvre in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is er een spaak in het wiel gestoken voor de Amerikaanse kredietverlening aan Polen. Alles was in gereedheid dinsdag voor de ondertekening van een overeenkomst, krachtens welke Polen tegen betaling in Poolse munt voor 95 miljoen dollar land bouwoverschotten zou ontvangen. Dit zou geschieden door een wetsontwerp, dat be oogde de regering te machtigen tot verkoop van overschotten ter waarde van een mil jard dollar tegen buitenlandse betaalmid delen. De senaat heeft het wetsontwerp reeds goedgekeurd en dinsdag moest het Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring T\TglJ nieuwe Zweedse instrument. De „plott man" wordt naast het radarscherm beves tigd. Het toestel maakt het mogelijk de juiste koers te bepalen. Zelfs kleine voor werpen, boeien bijvoorbeeld, zijn zicht baar en de koers kan onmiddellijk wor den afgelezen. Als er gevaar voor een aan varing bestaat, kan men binnen enkele sekonden de koers en de snelheid van het andere vaartuig berekenen. Even vlug kan men nazien welke koersveranderingen het andere schip heeft voorgenomen. CINCINNATI (UP) De Amerikaanse hoogleraar in de economie prof. Harold Weiss heeft gezegd, dat de socialistische staat, die de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev in de Ver. Staten voorspeld heeft, misschien wel om de hoek ligt. Prof. Weiss zei: Tenzij „moedige mannen van formaat" het socialistische getij keren, zal de natie „onafwendbaar" afdrijven naar een door de regering geleide econo mie. Weiss, een vroegere vice-president van het grote warenhuis Macy and Co., verklaarde in een redevoering, dat „als de algemene tendens in de Verenigde Staten niet een halt wordt toegeroepen, wij on vermijdelijk, zij het niet meteen in het so cialisme, dan toch in een economisch systeem terecht zullen komen, dat door vrijheidlievende Amerikanen wordt ver afschuwd". De hooggeleerde in de leer van het zaken- en economische, leven legde de blaam voor die socialistische „tendens" op 1 n0g geven. Men was dan tevens gereed om de vakbonden, de „hoge belastingen en het het verdrag met Polen te tekenen en de mislukken van anti-inflatiemaatregelen", j verzending der goederen te bespoedigen. Hij zei, dat,tenzij de arbeidersleiders hun I Qp het laatste ogenblik echter wierp de tactiek van minder werk voor meer geld republikein J. J. Rooney op, dat het wets- wijzigen „wij terecht zullen komen in een ontwerp formeel niet in orde was en dat maatschappij weliswaar met volledige het een kwestie van toewijzingen van geld- werkgelegenheid, doch met een steeds middelen betrof, terwijl daarvoor de pro- slechter wordende economie". cedure niet gevolgd was. WASHINGTON (Reuter) Ambtenaren van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zijn van mening, dat op de huidige bijeenkomst van de landen van het pact van Bagdad in Karatsji geen oplossingen gevonden zullen worden voor de samenstelling van het opperbevel en de grootte van de „paraplu", die de landen- leden van het pact van Bagdad ter verde diging van hun grondgebied bereid zijn te dragen. Ook zou de olierijke Perzische Golf de besprekingen ingewikkeld maken. Sa- oedie-Arabië dat met Perzië en Irak aan de Perzische Golf grenst, heeft zich tegen het pact van Bagdad verzet. Het nam later echter een tegemoetkomende houding aan tegenover het plan van Eisenhower voor het Nabije Oosten. BAGDAD (Reuter) In betrouwbare Iraakse kringen verluidt dat de Verenigde Staten het aanbod hebben afgeslagen om de leiding te nemen van de voorgestelde gemeenschappelijke militaire staf voor het maken van plannen. Men neemt aan dat deze staf uitgebreid zal worden van vijf tot vijftien officieren. Het hoofdkwartier zou bij Bagdad gevestigd worden. KARATSJI (Reuter) Naar verluidt, heeft Groot-Brittannië aangedrongen op uitbreiding van de infrastructuur, waar voor het een half miljoen pond sterling ter beschikking heeft gesteld. Groot-Brittan nië wenst een radarnet in Perzië en ver betering van de vliegvelden in het gehele gebied van het pact. Volgens UP is het bericht dat de sjah van Perzië opperbevelhebber zou worden, tegengesproken. In Bagdad is voorts meegedeeld, dat er dinsdag enig meningsverschil is gerezen over de interpretatie van het begrip „on dermijning". Pakistan zou er op hebben aangedrongen dat hieronder ook de activi teit van Indische agenten in Oost-Pakistan en Kasjmir valt en Irak zou het toegepast willen zien op Israel. Naar verluidt zouden Groot-Brittannië en de Verenigde Staten er bij de leden van de verdragsorganisatie op hebben aangedrongen zich te concen treren op de ondermijning van commu nistische zijde. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben besloten voorlopig niet tot het pact van Bagdad toe te treden, al dus is van gezaghebbende zijde in Wash ington vernomen. De Verenigde Staten zullen in de raad wel vertegenwoordigd blijven door een waarnemer. Volgens ambtenaren van het departement van Bui tenlandse Zaken is dit besluit ingegeven door de wens van de Verenigde Staten om landen als India en Egypte, die vijandig staan tegenover de verdragsorganisatie, niet voor het hoofd te stoten. ADVERTENTIE O bier om in, te bijten,1. WASHINGTON, (UP) Namens de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking, waarin zeventien landen ver tegenwoordigd zijn, heeft sir Harold Cac- cia, de Britse ambassadeur te Washington, tijdens een plechtigheid in Blair-Lee House generaal George Marshall een me daille aangeboden, bij gelegenheid van de tiende verjaardag van het Marshall-plan. Na afloop van deze ceremonie ging ge neraal Marshall met zijn echtgenote naar de Westduitse ambassade, waar de West duitse ambassadeur in Washington, Kre keier, generaal Marshall een eetservies van Rosenthal-porcelein aanbood. Generaal Marshall heeft zich reeds lang uit de politiek teruggetrokken. Zijn liefste hobby, tuinieren, heeft hij moeten opgeven. De soldaat-staatsman kwam uit zijn land goed in Virgina, waar hij zich teruggetrok ken heeft, even in de openbaarheid. On middellijk na zijn pers-confex-entie in het Witte Huis stak Eisenhower Pennsylvania Avenue over naar Blair-Lee House om de oud-minister van Buitenlandse Zaken en de staf-chef in oorlogstijd de hand te drukken. Het was gelukt! Wang had het bootje helemaal naar de overkant geboomd, en daar bereikten ze nu de andere oever. Vlug sprongen ze uit het bootje en daar stonden ze nu veilig aan land. Toen keken ze om. Aan de andere kant van de rivier zagen ze de troep soldaten van de mandarijn; die stonden daar te schreeuwen en te tieren en met hun wapens ie zwaaien Maar dat hielp niets. Wang en Li waren gelukkig buiten hun bereik! 77-78 (Va7i onze correspondent in Parijs) Er zijn verschillende aanwijzingen dat het politieke en militaire opperbevel der Algerijnse nationalisten zijn actie tegen de Fransen nu ook in Frankrijk zelf voorbe reidt. Die actie is zelfs al ingezet. Er gaat bijna) geen dag voorbij of de kranten mel den moorden en aanslagen op Franse mili tairen of burgers, die soms midden in Pa rijs worden gepleegd door activisten van het Algerijnse verzet. De (demissionaire) minister-resident van Algerije, Robert La- coste, moet er bij zijn collega van Binnen landse Zaken aan ook met kracht op heb ben aangedrongen onmiddellijk de nodige maatregelen te nemen om de ondergrondse fellagha-beweging in Frankrijk ten spoe digste op te rollen. De moord door een jonge Algerijn op zijn landgenoot, de advocaat Ali Chekkel, die zich in het directe gevolg van president Coty bevond, heeft al wel duidelijk aan getoond, dat de fellagha's en hun hand langers reeds tot in de hoogste kringen van Frankrijk zijn doorgedrongen. En hét bloedbad in het Algerijnse dorpje Meloeza, waar ruim driehonderd mannen door een fellagha-bende de hoofden werden afgesne den, bewijst dat de rebellen ook voor de beestachtigste wreedheden niet terugdein zen om hun doelstellingen te bereiken. Het is dan ook geen genoegelijk perspectief, dat zich nu ook in Frankrijk zélf zou kunnen openen. In Frankrijk leven ettelijke tienduizen den Algerijnen, die vooral naar Parijs en de directe omgeving zijn gelokt door de betrekkelijk hoge lonen. Ze hebben hun vrouwen en kinderen in Algerije achter gelaten en een ruim deel hunner verdien sten wordt dan ook naar het vaderland ge stuurd. Voor het overgrote deel behoren deze Algerijnen tot de laagste categorieën van hand- en grondarbeiders en ze leven in uiterst primitieve omstandigheden in de armste wijken van Parijs. Daar ontplooit zich dan ook in het bijzonder de propagan da van de fellegha-beweging, die bij deze paupers over het algemeen een gretig oor vindt. Dagelijks doet de Franse politie in vallen in de armoedige en smerige hotelle tjes waar de Algerijnen een onderdak ge vonden hebben zonder dat, naar het schijnt de leiders ooit worden gevat. Ook met deze pacificatie lijken de Fransen weinig geluk te hebben. In sommige Parijse politieke kringen wordt nu gehoopt, dat Frankrijk profijt zal trekken uit de concurrentie of rivaliteit, die er tussen de twee grote Algerijnse natio nalistische organisaties, de M.N.A. en de F.L.N., moet heersen. Een zeker aantal Algerijnen zou inderdaad vrijwillig hebben dienst genomen in het Franse leger uit walging en protest tegen de barbaarse methoden van de fellagha's. Doch dat blij ven slechts enkelingen. Het ziet er dan ook eerder naar uit, dat de kloof tussen de Fransen en de Arabieren in Algerije, doch óók in Frankrijk, steeds dieper en breder zal worden, als gevolg van het feit, dat Robert Lacoste er in Algiers de laatste zestien maanden niet in is mogen slagen het vertrouwen van de bevolking in de officiële Franse politiek te winnen. Rouwstakitig PARIJS (Reuter) Twee Noordafrika nen zijn woensdag te Parijs en Valencien nes omgekomen bij relletjes tijdens de rouwstaking van 24 uur van de Noordafri kanen in Frankrijk voor de slachtoffers van het bloedbad van Meloeza. Minstens twee personen werden gewond en tien wer den in hechtenis genomen. Franse autoriteiten maakten bekend, dat in Algerije bij fort national in Kabylië een slag heeft gewoed van twee dagen, waarbij 125 opstandelingen zijn gesneuveld. Tien Fransen kwamen hier om het leven door het verongelukken van een helikopter. (UP berichtte, dat deze helicopter door de Alge rijnen is neergeschoten.) Te Tlemcen in het westen van Algerije vielen rebellen een politiepost aan. De aan vallers, die werden teruggeslagen, verloren hier negen man aan doden. (AFP) Bij de aanval in Tlemcen zijn volgens de laatste gegevens twaalf mensen om het leven gekomen en 32 gewond, van wie zes zwaar. Voor de rechtbank te Breda heeft te recht gestaan de 60-jarige P. M. uit Breda, een thans' geschorste hoofdagent van poli tie, die ervan verdacht werd op 21 oktober 1950 een inbraak te hebben gepleegd in een huis aan de Driesprongstraat te Breda. Bij de buit, die hem toen in handen viel, was onder meer een geldkistje met 600, een gouden dameshorloge, een herenhorlo ge, ringen, halskettingen, broches, een bont mantel, zilveren tafelgerei, lakens, bad handdoeken. en, ondergoed. Dit alles was ontstolen aan de verhuizer A. De rechtbank vroeg deze verhuizer ietwat verbaasd, hoe hij aan het zilvex-en tafelgerei gekomen was. Deze antwoordde dat dit tafelzilver van zijn vader geërfd was, maar hij kon echter niet goed waai-maken dat hij de eigenaar van het gestolene was geweest. Het zilver bleek bij een zekere R. in Amsterdam achterhaald te zijn. Deze man bleek echter te goeder trouw te zijn ge weest. De verdachte M. gaf de feiten toe. De officier van Justitie had een geval als dit in zijn langdui-ige praktijk nog nooit meegemaakt. Hij kwam tot de con clusie dat het eigendomsrecht der goederen niet was komen vast te staan. Hij eiste een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek, een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling der reclassering. Bovendien ver langde hij dat de in beslag genomen goede- ren zouden worden teruggegeven aan dege ne bij wie ze in beslag genomen waren, te Amsterdam dus. DELFT. Ir. H. de Lange is gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen op een proefschrift, getiteld „Attenuation characteristics and phase-shift characteris tics of the human fovea-cortex systems in relation to flicker phenomena". "IJ. Klaarblijkelijk zocht hij naar woorden en een ge- schikte gelegenheid om de arme Ethel voor te be reiden op het doodsbericht van haar vriend. Alstublieft heren, zei Ethel, een kop sterke koffie zal u goed doen. Hè ja, dat is lief van je zuster, en de agent zei: Dank u, en mag ik nu die mijnheer nog een paar vragen stellen? Dacht ik het niet, zei Drost, daar komt hij weer met zijn opschrijfboekje. Dat is een ellendig werk. Als jullie dood gaat, maak je tegen magere Hein nog proces-ver baal op. Maar laat nou voor deze keer mijnheer Ver- maele maar met rust en drink je koffie op voor ze koud wordt. Ja maar Ik zal het je wel allemaal 'ne keer vertellen. Nou goed dan, een lekker bakkie zuster, bedankt en goeie nacht samen. Ethel was zichtbaar opgelucht toen de politieman weg was. En nou de patiënt, zei ze. Lilly, Lilly, kom eens- helpen Wel verdorie, die heb ik toch net met die bruine kerel zien staan praten, zei Drost en op hetzelfde moment vloog de deur weer open en de agent stormde naar binnen. Drost, staat er nog een wagen in de garage, gauw De politieauto is weg. Daar heb je het geduvel, zei Drost, die zijn er samen van door. Zo'n nikker. Een wagen Drost, drong de agent ongeduldig, vlug Drost ging met hem weg. U bent zeker nieuwsgierig, zo wilde ik een gesprei" beginnen met Ethel, maar ze legde me haastig het zwij gen op. Ik begrijp het, zei ze, u bent bij de brand gewee?' O, wist u. Ja, stil maar, zei juffrouw Drost. Toen kwam Drost weer terug. Zuster Ethel, begon hij. Is ie weg? vroeg Ethel. Wie? De agent? O ja, met een vaart van honderd kilometer, ver klaarde Drost. Prachtig, zei Ethel, het terrein is dus vrij. Een ogen blik Drost. Haastig verliet ze de keuken en kwam een minuut later terug in gezelschap van een zeer vreemde verschij ning. Het was een lange, magere jonge man, gehuld in een bontgebloemde kimono. Drost zette een gezicht of hij een spook zag. Zijn ogen gingen wijd open en zijn mond ook. zodat zijn pijp op de stenen vloer viel. Mijnheer Reginald, bracht hij uit. Ethel, zoals ze daar stond naast haar vriend leek me opeens wel tien jaar jonger en Reginald keek met een beminnelijke glimlach het gezelschap rond, maakte een lichte buiging en zei: Die ben ik, om u te dienen. VIERDE HOOFDSTUK Waarin ik een ontdekking doe, die mij de schrik op he: lijf jaagt. Dit tafereel is me, ondanks de doezeligheid in mijn hoofd, vrij duidelijk bijgebleven, zij het dan ook meer als een droombeeld. Er zijn echter hiaten in mijn her innering en hoe het nu precies verder verliep, weet ik mij niet meer te herinneren. Wel staat me weer helder voor de geest, dat we na een poosje om een feestelijk gedekte tafel zaten. Juffrouw Drost was blijkbaar aan het bakken en braden gegaan en Drost, om de feestelijk heid te verhogen, had een fles wijn op tafel gezet. Er werd gepraat en gelachen en Reginald werd natuurlijk bestormd met vragen. Drost echter als gastheer nam het woord, klonk met ons op de bevrijding van Reginald en op mijn gezondheid en nodigde daarna de eerstgenoemde uit, om nu eens regelmatig en precies te vertellen hoe hij hier gekomen was. Met genoegen, begon deze en kuchte even, als emand, die zich gereed maakte voor een speech, mijn xrrestatie vernamen jullie zeker van moeder? En uit de krant, zei Drost. Uit de krant? kraaide Elackfield, terwijl zijn stem xversloeg van afschuw, stondstond mijn naam erbij? Voorletters, stelde Drost hem gerust. Horrible! een meisjesachtige blos overtoog zijn wan gen, ze hebben me trouwens ook vreselijk onheus behan deld hoor en als die vervelende affaire achter de rug is, zal ik me ook zeker beklagen. Dat verhoor, o foei, het was beledigend gewoon. Ze hebben geprobeerd me een bekentenis af te dwingen en me een stuk ter tekening voorgelegd, ver beeld je. Ik heb het met verontwaardiging teruggescho ven. Toen gingen ze insinueren dat mijn zaken slecht gingen en zo meer. Ze dachten zeker, dat ik kwaad zou worden en een domheid begaan. Ha ha, wie zo denkt, kent Reginald Blackfield niet. Ik had dat spelletje door. Bovendien, als men sterk staat in het geloofEnfin, laat ik u vertellen hoe ik vrijgekomen ben. De Ronde Toren is eigenlijk bedoeld als cachot voor landlopers en dronken lui en niet voor zware misdadigers zoals ik, ha ha ha. Foei, dat mag je niet zeggen, zei Ethel bestraffend. In het middaguur werd mij dan ook aangezegd, dat ik naar het huis van bewaring zou worden overgebracht. De agent, die me eten bracht, zei het. Maarde Voor zienigheid had het anders beschikt. Vannacht begon het. Het was opeens of God zelf in al Zijn geweldigheid in nodder en bliksem vei-scheen en met eigen hand aan de toren schudde. Ik voelde me nietig, viel op de knieën en smeekte om erbarming. Nog weet ik niet wat er gebeurd is, een aardbeving, een vulkanische uitbarsting, een ontploffing. Er sprongen stukken uit het plafond en muren. In het donker hoorde ik iets naast me neerploffen, dat een wolk van stof, kalk en steengruis door mijn cel ver spreidde. De grond onder mijn voeten schudde en alles kraakte. Het was vreselijk hoor en ik kan jullie wel zeg gen, dat ik in angst zat. Toen het even stil was hoorde ik boven mijn hoofd enige vexwaarlijke vloeken. Ik wist al, dat ik een bovenbuurman had, omdat ik de zolder planken had horen kraken onder zijn voetstap. Nu had ik natuurlijk maar één gedachte: hoe kim ik eruit? Door mijn raampje kon ik de hemel zien. Verroeste tralies in een verweerde muur zitten niet vast, maar het raampje was veel te hoog, al zou ik op mijn brits gaan staan. Buiten klonken stemmen. „Brand" werd er geroepen. Het was een wanhopige toestand. Ik riep, ik schreeuwde, maar daar buiten scheen niemand mij te horen. Boven mijn hoofd hoorde ik mijn buurman bezig de rotte plan ken van zijn vloer te bewerken in een wanhopige poging om uit te breken. r v (Wordt vervolgd). Borkopondoplan. De minister-presi- dent van Suriname, dr. J. Ferrier en de mi nister van Financiën W. Smit, zullen op 10 juni naar Nederland vertrekken, waar zij overleg plegen in verband met de financie ring van het Surinaamse Borkopondoplan. Nieuwe hoogleraar. Met ingang van de dag, .waarop hij zijn ambt zal aanvaar den, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de Duitse letterkunde van de Middeleeuwen en de nieuwere tijd: dr. J. Elema, thans leraar, tevens onder-direc teur aan de gemeentelijke hogere burger school en middelbare school voor meisjes te Hilversum. Reünie van oud-gijzelaars. Woensdag is in Den Bosch de jaarlijkse reünie gehou den van de oud-gijzelaars uit de kamoen Haaren en St. Michielsgestel, waaraan door ongeveer 160 personen werd deelgenomen. Deze reünie heeft het karakter van een vriendschappelijk samenzijn. Dronken automobilist. De politie te Arnhem zag woensdag in de stad een auto rijden, waarvan de chauffeur kennelijk on der invloed van drank verkeerde. De politie slaagde er niet in de auto tot staan te bren gen, omdat deze zo slingerde, dat zij niet kon worden gepasseerd. Pas in Apeldoorn kon de chauffeur, de 45-jarige F. D„ toen hij bij zijn woning uitstapte, worden aangehouden. Hij is door de Arnhemse politie in arrest gesteld. Vice-president van Liberia. De heer William R. Tolbert, vice-president van Liberia, is woensdagavond op Schiphol aan gekomen. De heer Tolbert zal aanwezig zijn op een receptie, welke de Liberiaanse am bassadeur op 6 juni houdt. De dag daarna biedt de heer Peal een lunch aan in het Kurhaus, waaraan onder meer de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zullen aanzitten, alsmede de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Oo 11 juni vertrekt de vice- president van Liberia met de „Nieuw Am sterdam" naar New York. AIS DE WERELD SOLDAAT WORDT.. DUUR VAN DE DIENSTT'JD IN HET LEGER Ver. Staten 2 jaar Engeland 2jaar yt Frankrijk 1,5jaar W-Duitsland 1 jaar Sovjet-Unie 2 jaar Nederl.18-21 maanden Noorwegen 16 maand, Finland 8 maanden DNDERDAG 6 JUNI Minerva: „Achter de schermen van Scot land Yard", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De ovex-val op de woudexpress', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De deur naar de afgrond", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De dui vel in de vx-ouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaby", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ondergang van de Graf Spee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: Schnei ders Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue, doorlopende voorstelling van 13 uur af. Vleeshal: Expositie „Huis en Techniek", 8 tot 10 uur. VRIJDAG 7 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft.. 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Santiago", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „The lady and the tramp", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Zwijgend heldendom", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lnxor: „Dwars door Parijs". 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Trroler Blut", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met ruw geweld", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Staatsiebezoek van het Ko ninklijk Paar aan Zweden en van het En gelse koningspaar aan Parijs, alle leeftijden, doorlopende voorstellingen van 10—12 uur v.m. „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: „Schneiders Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue, door lopende voorstelling van 13 uur af. Vlees hal: Expositie „Huis en Techniek", 2 tot 5 en 8 tot 10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6