Tachtig percent der Nederlandse woningen particulier eigendom Foutieve leefwijze oorzaak van „managerziekte" Radicaal Bourgès- Maunoury nu derde formateur na Pflimlin Steekproef op algemene woningtelling 1956 Eengezinshuizen verre in de meerderheid Intellectuele bovenlaag wordt bedreigd door „week-eind-neurose Mollet en Billères weigerden en men geeft de nieuweling weinig kans 7 Het ongeluk in de Iller Lichamen van 14 soldaten nog steeds niet geborgen Enquête naar invloed van t.v. op de mens Examens Klein verlof nu vier maanden Onderzoek naar afschaffing van kappersfooien-stelsel Kerkelijk Nieuws Boelganin en Kroesjtsjev onderweg naar Helsinki Prins Albert is 23 jaar Prof. Otto B. de Kat exposeert in Amsterdam De dodenherdenking op 4 mei Selectietoernooi NNBB in Eindhoven Times of Indonesia roept leger ter verantwoording Amerikaan werkzaam bij Brokopondo-project Joegoslavische prins trouwt met een Duitse prinses Honderdduizenden lijden aan griep in het Verre Oosten Philippijnen betreuren al 586 doden Grotewohl wenst geen vrije verkiezingen Voorstel om paspoort in Europa af te schaffen China moet bezuinigen om inflatie te keren Rampen en misrekeningen treffen de economie Ghincom vergaderde over het Engelse besluit Twist over eigendom van V olkswagenfabriek DONDERDAG 6 JUNI 1957 Bij de algemene woningtelling 1956 zijn jn totaal 2.549.000 bewoonde woonverblij ven aangetroffen, waarvan 2Vz miljoen be woonde woningen en 49.000 bewoonde an dere ruimten. Dit blijkt uit een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin enige uitkomsten worden vermeld van een steekproef van 1 op 30 van het grondmateriaal van de woningtelling. Van de 2'/s miljoen bewoonde woningen vormen de gewone woningen (2.134.000) de overgrote meerderheid naast de 194.000 boerderijen en tuinderswoningen, 161.000 andere bedrijfswoningen en bijna 11.000 bijzondere wooneenheden. Bij bijzondere wooneenheden zijn gewone woningen, die zich daarvan alleen onderscheiden door hun beperkte opzet (minder vertrekken dan een gewone woning) en doordat zij speciaal zijn gebouwd voor bijzondere categorieën (ouden van dagen, werkende vrouwen en dergelijken) Onze bevolking is overwegend gehuisvest jn eengezinshuizen. De totale voorraad be woonde en onbewoonde woningen telde namelijk 1.730.000 eengezinshuizen (waar van 580.000 of een derde vrijstaand). In meergezinshuizen zijn 780.000 woningen geteld. Bijna 80% (ruim 1.9 miljoen) van de 2,5 miljoen bewoonde woningen waren eigen dom van particuliere personen en instellin gen (w.o. rond 3500 in de nieuwe vorm van z.g. horizontale eigendom). Van de overige bewoonde woningen waren bijna 265.000 in het bezit van gemeenten en ruim 307.000 eigendom van woningbouwcorporaties. Van het totaal aantal bewoonde wonin gen werden 730.000 of bijna 30 bewoond door de eigenaar. Voor hoofden van huis houdens en alleenstaanden met een in komen per jaar van 6000 of hoger be draagt dit percentage ruim 40, tegen 25 bij inkomens beneden genoemde grens. Bij een onderscheiding naar beroepsgroepen blijkt het volgende: 75% van de bedrijfshoofden van een agrarisch bedrijf wonen in een eigen woning tegen bijna 50 van de overige bedrijfshoofden en ruim 50 van degenen die een vrij beroep uitoefenen. Voor de groep employés ligt het percen tage belangrijk lager, namelijk 15, terwijl het eveneens 15 bedraagt voor de hand arbeiders, met uitzondering van de land arbeiders, van welke laatste groep bijna 35 °/o in een eigen woning woont. De overheidssteun Van de totale voorraad bewoonde wonin gen is bijna 75 tot stand gekomen zonder enige vorm van overheidssteun. In dit op zicht bestaat echter een volkomen tegen gestelde verhouding voor de na-oorlogse en (Van onze correspondent in Bonn De lichamen van de veertien in de Iller in Beieren verdronken soldaten zijn nog altijd niet gevonden. Het lichaam van de vijftiende in de rivier om het leven geko men militair werd al onmiddellijk na het tragisch ongeluk uit het water getrokken. Pioniers, parachutisten en brandweerman nen en speciaal getrainde duikers zijn nu al sedert maandag onvermoeid aan het zoeken geweest. Ook Amerikaanse soldaten hebben meegeholpen. Wel heeft men een eind stroomafwaarts even het lichaam van een der soldaten boven het water zien uit steken, maar dat was juist op een plaats, waar het veel te gevaarlijk was om te pro beren het aan land te halen. Het water is sedert maandagmorgen ongeveer ander halve meter gestegen. Duikers zullen nog in enkele kuilen in de bedding zoeken, maar in het ministerie van Verdediging in Bonn vertelde men ons al. dat men maar weinig hoop meer koes tert de veertien lijken nog te vinden. Doordat de kracht van het water steeds heviger werd, heeft men immers enkele waterkeringen moeten openzetten en daar door kunnen de lichamen verder de kant van de Donau uitdrijven, waarin de Iller te Ulm uitmondt. Bij de herdenkingsplechtigheid van mor gen in Kempten zou dus maar een enkele doodkist kunnen worden neergezet van de maandag direct levenloos uit het water op gehaalde recruut Gerhard Zarn en alleen deze zou maar met militaire eer ter aarde kunnen worden besteld. Vlak voor de mi litaire ceremonie in de kazerne, waaraan de Westdui'tse minister van Defensie Franz Josef Strauss, de minister van Financiën Schaffer en de Beierse minister van Bin nenlandse Zaken Geislhöringer wilden deelnemen, hadden plechtigheden in een protestantse en een rooms-katholieke kerk in Kempten moeten plaats hebben. Schaffler en Julitz, die na het gebeurde in hechtenis waren gesteld, hebben allebei verzocht op vrije voeten te worden gesteld. Schaffler, die pas op de plaats des onheils was gekomen, toen de soldaten al in het water waren, verklaarde, dat hij thans in ziet, dat hij het bevel, dat Julitz had gege ven, had moeten intrekken. Maar hij had op het ogenblik, dat hij op de brug stond, voornamelijk aan de schade gedacht, die de kleren en de schoenen in het water be dreigde en de gedachte was geen enkel ogenblik bij hem opgekomen, dat het leven van de recruten op het spel stond. Intussen is bekend geworden, dat een soldaat van dezelfde troep in januari al léén door het ijskoude water van de Iller was gestuurd om aan de andere kant van de rivier brood en worst voor een korpo raal te gaan halen. Een mededeling van de staatssecretaris in het Beierse ministerie van Arbeid Weis- haupl, dat de familieleden van de ver dronken soldaten volgens de letter van de wet vermoedelijk niet eens aanspraak op een financiële schadevergoeding zullen kunnen maken, heeft in heel de Bondsre publiek een zeer onaangename indruk ge maakt. Intussen is echter nadat de soldaten zijn verdronken een stichting van het leger zelf in het leven geroepen om ver ongelukte kameraden en hun bloedver wanten financieel te kunnen helpen. de vroegere bouw. Van de vóór 1946 ge bouwde woningen is bijna 90% zonder overheidssteun gebouwd; van de in 1946 en later gereedgekomen woningen is meer dan 90% met steun gebouwd. Beziet men alle 690.000 met overheidssteun gebouwde wo ningen onder de huidige voorraad bewoon de woningen als afzonderlijke groep, dan blijkt dat ruim 450.000 of twee derde deel daarvan na de oorlog is tot stand gekomen. In een te Amsterdam gehouden causerie heeft de heer G. Wielan, hoofdingenieur van een Duitse radio- en televisietoestel- lenfabriek, medegedeeld, dat aan de Ne derlandse Stichting voor Statistiek te Den Plaag opdracht is gegeven, gedurende de komende maanden een enquête te houden onder de Nederlandse televisiekijkers. „Aangezien internationaal zeer weinig ma teriaal, betrekicing hebbende op de verhou ding mens en televisie, ter beschikking staat, „is na overleg met de televisie-in stanties in Nederland een uitgebreid aan tal vragen opgesteld", teneinde met „dit eerste verantwoorde opinie-onderzoek op dit geb'ed" de invloed van de televisie op het leven en de levensgewoonten der Ne derlandse kijkers te peilen". Het ligt in de bedoeling, de resultaten van de omvangrij ke enquête in september a.s. aan de Sta- ten-Generaal, de televisie-autoriteiten en de publiciteits-organen aan te bieden. HAARLEM. Rijkskweekschool. Eindexa mens tweede leerkring. Nuttige Handwer ken. Geëxamineerd zes kandidaten. Geslaagd de dames R. Gorter uit Heemstede; R. Kerk hof! J. Lazeron en A. Naastepad, allen uit Haarlem. De examens zijn geëindigd. HAARLEM. Kennemer Streekschool. De acte B (hoofdacte) is behaald door de vol gende dames, leerlingen van de Kennemer Streekschool tot opleiding van kleuterleid ster bij het openbaar V.L.O.: A. M. Aiders, Haarlem; H. Bink, Velsen; I. Bos, Haarlem; J. S. Brits, Driehuis; M. J. v. Damme, Bloe- mendaal; M Eveleens, Aalsmeer; C. Evers, Haarlem; E. Hazevoet, Heemstede; H. L. Klaassen, Santpoort; M. E, Landwier. Haar lem; J. W. v d. Linde, Ov. rveen; G. C. Mat thews, Heemstede; G. W. v. d. Steen, Eg- mond aan Zee; L. E. C. Pieters, J. v. Rave- steyn, R. v d. Schaaf, G. v. d. Stolpe. E. Vooren, R. v. Weert en G. Willemse. allen uit Haarlem. Herexamen drie kandidaten. Voor de acte A is geslaagd mejuffrouw M. H. Zaal te Haarlem. De examens zijn geëin digd. GRONINGEN. Kandidaatsexamen ge neeskunde 2b: A. Brsma, Stiens: G. A. Reyn- tjes. Haren: J. B. W. Inuiverink, Enschedé: R. M. Laming, Groningen: W. A. Dankbaar, Groningen; J. Bender, Marssum; H. Schraf- forclt Roofs, Leeuwarden; J J. Koster, Sneek; H. A. Assen, Meppel. Kandidaatsexa men letteren en wijsbegeerte (Frans): D. J. Hager, Dokkum; H. Volband, Appingedam. Kandidaatsexamen psychologie: W. K. B. Hofstee, Groningen LEIDEN. Kandidaatsexamen' 'F wis- én natuurkunde: mejuffrouw, G. M Sanders, mejuffrouw P. J Cramer en de heren A. van de Geer en R. Black*-* one, allen te Leiden: mejuffrouw J. A. v d. Hoek, Loiden en de heer W. J. Beeemann, Den Doctoraal examen scheikunde: mejuffrouw P. R. Et- berg, Leiden; R. Borgers. Den Haag; H. W. Loef. Leiden; ,T. C. van Fvmond. T. Klapwijk, Rotterdam (cum lande) Kan didaatsexamen I wis- en natuurkunde: P. F. L. de Groot, Leiden: Th. F. J. Dessauvagie, Leiden. Idem H: J. F. Noorthoorn v. d. Kruijff, Leiden. Idem J: J. H. M. Tonino, Leiden. Doctoraalexamen geologie: G. J. Krol, Leiden. Mmister Staf heeft bekend gemaakt, dat de duur van het zogenaamde klein verlof voor dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht beneden de rang van officier of onder-officier is verlengd van twee tot vier maanden. De maatregel wordt van kracht voor de lichting 1957—4 en is genomen in verband met het reorganisatie-plan van het leger, waardoor men de effektieve sterkte op voert. Gedurende dit klein verlof bestaat geen recht op militaire inkomsten en de dienst- olichtige blijft onderworpen aan het mi litaire straf- en tuchtrecht. Het klein ver lof kan worden ingetrokken indien de mi nister van Oorlog daartoe machtiging ver leent. De duur van de eerste oefening onder gaat door deze maatregel uiteraard geen wijziging. Zij blijft gesteld op achttien maanden voor militairen beneden de rang van onder-officier en op 21 maanden voor dienstplichtigen die een opleiding hebben gevolgd voor een rang hoger dan korpo raal. In een openbare bestuursvergadering van het hoofdbedrijfschap Ambachten, ge houden in het gebouw van de Sociaal Eco nomische Raad te Den Haag. is besloten, dat een commissie zal worden ingesteld, die het fooienstelsel bii de kappersbedrij- ven zal gaan onderzoeken. De organisaties in het kanpersbedrijf hadden zelf aan het hoofdbedrijfschap verzocht een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van afschaffing van het fooienstelsel in het kaDhersbedri.it. De commissie gaat de mogelijkheid onderzoe ken, zowel van de gezichtshoek van de on dernemers uit als van die van de werkne mers en de klant. Mocht blijken, dat het wenselijk is het fooienstelsel af te schaffen, dan zullen de voorwaarden wor den onderzocht, die tot een volledige af schaffing moeten leiden. In de commissie hebben hoofdzakelijk mensen zitting, die niet uit het kappersbe- drijf afkomstig ziin en dus onbevooroor deeld tegenover deze materie staan. Ook zullen drie leden van de Nederlandse Huis- houdraad in de commissie zitting hebben Eén kapper is lid van de commissie. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Sliedrecht: L. Kievit te Woerden. Geref. Kerken Beroepen te Leimuiden: J. Pasveer, kand. te Coevorden; te Sellingen: J. W. de Roo kand. te Ruinerwold. MOSKOU (UP) Premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev zijn gisteravond in een speciale trein met hun medewerkers van het Leningradski station te Moskou naar Helsinki vertrokken, waar ze van avond worden verwacht. Het gezelschap werd uitgeleide gedaan door de voornaam ste leiders van de partij en van de regering en door een groot aantal leden van het diplomatieke corps. HELSINKI (UP) Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Russische en Finse leiders bespre kingen over allerlei onderwerpen zullen houden op vrijdag en zondag. Het is de gewoonte van de Russische leiders om zulke gelegenheden te gebruiken voor besprekin gen en er zullen ongetwijfeld ook nog op andere dagen beraadslagingen worden ge houden. Uit niet-officiële bron is vernomen, dat generaal Ivan Serov, de chef van de Russi sche veiligheidsdienst, de vorige week ge durende twee dagen alle veiligheidsmaat regelen in en buiten Helsinki geïnspecteerd heeft. De bank van Finland heeft de nieuwe regering van premier Sukselainen voor drie maanden een krediet verstrekt. De premier, die in het parlement op een minderheid steunt, heeft zich echter verplicht de regeringsuitgaven te beperken. De regering heeft ongeveer 190 miljoen gulden nodie voor het betalen van salarissen en sociale voorzieningen. Vandaag viert prins Albert van België, de tweede zoon van koning Leopold en wijlen koningin Astrid, zijn 23ste ver jaardagDeze foto van de prins werd onlangs gemaakt toen hij bij het paleis te Laeken in zijn auto zou stappen. 99 „Er is in de laatste tijd veel geschreven over de managerziekte, hart- en vaat- stoornissen bij de mens, die in voortduren de spanning zichzelf overbelast en dag en nacht met zijn werk bezig moet zijn. De oorzaken van deze ziekte moeten veel meer gezocht worden in karaktereigen schappen en in de foutieve leefwijze van leidinggevende mensen. Een overdreven eerzucht en een eenzijdige belangstelling uitsluitend voor het werk zijn daar niet vreemd aan", aldus heeft de heer H. J. Dijkhuis, directeur van de Volksgezond heid, op het te Utrecht gehouden congres voor openbare gezondheidsregeling ver klaard. De maa'schappelijke en intellectuele bo venlaag van het Nederlandse volk klaagt erover, dat er voor haar recreatie geen mo gelijkheden meer open blijven en dat zii door de massa verdrongen wordt, zo zei hij. Een vraag is echter hoevelen van hen persoonlijk werkelijk in staat zijn om zich zelf te recreëren. Voor deze intellectuele bovenlaag geldt volgens de heer Dijkhuis, dat degenen, die ertoe behoren, niet in staat zijn, om zich periodiek van hun werk los te maken. In Amerika spreekt men van de week eind-neuroticus, die zich wel voorneemt 'hietfP'të 'doen, maar tëttëéns nog 'friet zij ff5 werk bezig is, nog even iets afmaakt, nog even opbelt of zich laat-'(opbellen óf zich erover verheugt, dat hij thuis op het week. end eens rustig kan werken. En besluit hij dan toch, op aandrang van zijn gezin, eens helemaal er uit te gaan dan wordt ook dif in de puntjes georganiseerd en wordt een vast plan ongesteld om de vrije tijd zo efficiënt mogelijk te besteden. Het is erg, aldus de heer Dijkhuis, wanneer de mens in zijn werk geen bevrediging meer kan vinden en van weekeind tot week eind leeft en -van vakantie tot vakantie. Maar het is even erg om over het week eind heen te leven om in gedachten reeds met de volgende week bezig te zijn. Kinderuitzending Sprekende over het gezondheidskolonie- wezen, vroeg de heer Dijkhuis zich af, of de vorm, waarin dit zich heeft ontwikkeld nog wel beantwoordt aan de behoefte van het ogenblik. Het is gericht op kinderen, die voor hun gezondheid een aantal weken Bij kunsthandel Santee Landweer n.v. aan de Prinsengracht in Amsterdam wordt van 12 juni tot 3 juli een expositie gehou den van werken van prof. Otto B. de Kat ter gelegenheid van diens vijftigste ver jaardag. De tentoonstelling wordt 11 juli 's middags om vier uur geopend door prof. dr. N. R. A. Vroom, directeur van de Rijks academie van Beeldende Kunsten in Am sterdam. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Calmeyer (C.H.), of de regering niet van mening is, dat het onbevredigend en grievend is voor de nabestaanden, zowel van de tussen 3 september 1945 en 27 de cember 1949 in het voormalige Neder- landsch-Indië bij het herstel van orde en vrede gevallenen, als van'hen, die in 1950 en volgende jaren in Korea voor recht en vrijheid hun leven gaven, dat de op 4 mei gehouden herdenking, blijkens de richtlij nen van de Commissie Nationale Herden king, evenals in vorige jaren, beperkt bleef tot de gevallenen in de oorlogsjaren 1940 1945, heeft de minister-president geant woord, dat de regering in dit karakter der herdenking geen miskenning kan zien van hen, die later voor Koningin en vaderland dan wel voor de internationale rechtsorde het offer van hun leven hebben gebracht. De regering is van oordeel, dat een an dere omschrijving in de richtlijnen van de Commissie Nationale Herdenking, gezien de oorsprong der herdenking, geen wezen lijke verandering zal brengen in de ge voelssfeer, waarin deze plaatsheeft. De Nieuwe Nederlandse Biljartbond houdt van vrijdag 14 tot en met zondag 16 juni in het clublokaal van de biljartvereniging „Eindhoven" in Eindhoven, een dubbelron- dig toernooi groot biljart libre, teneinde uit te maken, wie de NNBB zal vertegenwoor digen bij het Europees kampioenschap groot- bil jart-libre van de UIFAB, dat van 19 tot en met 22 juni in Barcelona wordt gehou den. Deelnemers aan het toernooi in Eind hoven zijn: C. van Oosterhout (Breda). C. de Ruyter jr. (Waalwijk), A. W. C. Jacobs (Amsterdam) en H. Scholte (Eindhoven). in een gezondheidskolonie in de vrije na tuur kunnen doorbrengen. Als regel selec teert de huis- of schoolarts. Maar iedere arts, aldus de heer Dijkhuis, die deze selectie heeft moeten toepassen, weet, dat het vaak in wezen sociale om standigheden zijn, die voor uitzending pleiten. Het heeft hem vaak een onbevre digend gevoel gegeven, dat niet alle kin deren voor deze uitzendingen in aanmer king kunnen komen. Eigenlijk zouden voor ieder gezond stadskind in principe de mo gelijkheden moeten worden geschapen om met vakantie naar buiten te gaan. Dan zou een uitzending ontstaan, die niet op een medische, zelfs niet op sociale indicatie be hoefte te berusten, maar veel meer als een stuk sociale zorg voor het kind moet worden gezien. DJAKARTA (UP) Woensdag heeft de „Times of Indonesia" in een hoofdartikel zijn bevreemding uitgesproken over het feit dat Mochtar Lubis, hoofdredacteur van „Indonesia Raja", nu al vijf maanden in arrest verkeert, terwijl nog nimmer is duidelijk gemaakt waarom men hem heeft gearresteerd. Het Indonesische leger, aldus de „Times óf Indonesia", heeft aangekondigd dat Lu- bis gearresteerd en vastgehouden is'in ver band „met activiteiten die geen betrekking hebben op zijn journalistieke functie". Maar wat heeft hij dan wel gedaan?" Na te hebben verklaard dat buiten Indo nesië critiek wordt geoefend op het In donesische leger, verklaarde het blad in zijn hoofdartikel: „Alleen de Nederlanders hebben hier voordeel van. Zij wijzen met verholen vreugde op al deze dingen, zeg gende dat ermee bewezen wordt, dat In donesië bergafwaarts holt, dat er in Indo nesië geen recht bestaat, en dat het leger doet wat het wil zonder zich maar iets aan te trekken van wat de rest van het land denkt". Lubis is door de militaire politie gear resteerd op een duistere tenlastelegging en moet zich bovendien verantwoorden als auteur van een artikel, dat schadelijk wordt geacht voor de Indonesische re gering. Naast Mochtar Lubis van „Indonesia Raya" verkeren de hoofdredacteur van „Keng Po", Injo Beng Goat, en de hoofd redacteur van „Marinjo", Dick Josep, in hechtenis. Zij zijn door de militaire politie gearresteerd, nadat tijdens de periode van de staat van beleg bepaalde berichten in hun bladen zijn gepubliceerd. Te Paramaribo is aangekomen de heer Jim Healy, voormalig beheerder van de Alcoa Steamship Company. De heer Healy zou de functie krijgen van assistent van ir. Meyer, die directeur-beheerder is van de Surinaamse Bauxiet-Maatschappij en spe ciaal belast worden met de werkzaam heden dier maatschappij in verband met de uitvoering van het Brpkopondo-project. SALEM (UP) Een fruitkweker van koninklijke bloede en een gediplomeerd verpleegster van adel zijn vandaag in de echt verbonden in een dubbele ceremonie, die een flauwe herinnering aan een luis terrijk verleden opwekte. Prins Tomislaw van Joegoslavië, die een fruitkwekerij heeft buiten Londen, werd echtgenoot van prinses Margarita van Baden, een verpleegster in een Lon- dens ziekenhuis, tijdens een ceremonie in de ouderlijke woning van de bruid, het kasteel Salem in Zuidwest-Duitsland. De huwelijksband werd bevestigd in af zonderlijk Grieks-orthodoxe en protestant se plechtigheden. De 24-jarige prinses en de 29-jarige prins hebben elkaar op Buck ingham Palace ontmoet. Voor prins Philip, hertog van Edinburgh, was het de tweede maal in een jaar dat hij een van zijn Duit se nichten zag huwen met een lid van de in ballingschap vertoevende Joegoslavi sche koninklijke familie. Prinses Christine van Hessen trouwde vorig jaar met prins Andrei, de jongere broer van prins To mislaw. De graaf en gravin Mountbatten (vroe ger Baltenberg), de pleegouders van prins Philip, en prinses Alexandra van Kent, be hoorden tot de gasten, evenals koningin Frederike van Griekenland, als lid van het Huis van Hannover. Verder zag men de ex-koningen Peter van Joegoslavië, Um- berto van Italië en Simeon van Bulgarije, en kroonprins Alexander van Joegoslavië. LONDEN (Reuter) In Londen is mee gedeeld, dat de influenza epidemie, die op het ogenblik in Azië heerst, zich nog steeds over nieuwe gebieden verder verspreidt. Britse en Amerikaanse geleerden werken aan een entstof om de ziekte te kunnen be strijden als zij het westen mocht bereiken. De epidemie, die in december in Japan begonnen is, heeft nu Zuid-Korea bereikt. Ook uit India en Ccntraal-Malakka ko men berichten van nieuwe gevallen. Volgens de Wereldgezondheidsorgani satie zou uitbreiding van de ziekte slechts voorkomen kunnen worden als de volken van Azië in hun geheel tegen deze griep ingeënt zouden kunnen worden. Vaccines zijn echter niet in grote hoeveelheden be schikbaar. c (UP) In vele delen van het Verre Oosten zijn de scholen gesloten. Men schat het aantal mensen in Japan, dat door deze ziekte is aangetast, op zestigduizend. In Tokio zijn 149 scholen gesloten. Op de Phi lippijnen zouden vierhonderdduizend ziek tegevallen geconstateerd zijn Sinds de epidemie hier het hoofd opstak, zijn er op de Philippijnen 586 mensen aan de griep overleden. In Thailand zou het aantal ge vallen honderdduizend bedragen. In dit land zijn vijf mensen het slachtoffer van deze ziekte geworden. (Reuter) De epidemie heeft zich over het grootste deel van Java en Sumatra verspreid. De Indonesische regering dringt er bij de bevolking op aan vitamine c-tabletten te gebruiken en de politie heeft invallen bij apothekers gedaan teneinde zwarte han del en hamsteren te voorkomen. (UP) De griep-epidemie heeft zich in India uitgebreid tot alle grote steden, en bedreigt de activiteit van zakenleven, in dustrie en verkeer. Uit de zakenwereld van Calcutta wordt gemeld, dat bijna de helft der emnlové's woensdag van het werk is weggebleven. Uit Bombav worden 21 sterfgevallen ge meld. In Nieuw Delhi zi.in achthonderd nieuwe gevallen geconstateerd, waarvan drie met dodeliike afloon. In de zieken huizen ontstonden moeilijkheden. toen de aanvragen om onname zich vermenigvul digden en dokters en vernleegsters zelf ziek werden. AfohHele colonnes brengen kosteloos mediciinen rond en in het stad huis van Nieuw Delhi zijn medische teams gevestigd. BERLIJN (Reuter) De communisti sche premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl,-heeft woensdag het denkbeeld, dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland een eerste stap op de weg naar hereniging moeten zijn. verworpen. Sprekend op een bijeenkomst in een werkplaats van de spoorwegen in Oost- Berlijn zei hij, dat deze opvatting, onlangs verkondigd door de leider van de West- duitse socialisten, Ollenhauer, „heden ten dage slechts eën gevaarlijke illusie is". Grotewohl zei: „Wij wensen geen zoge naamde vrije verkiezingen in een land met atoomkanonen, vóór overeenstemming over onze voorstellen is bereikt, namelijk: 1. Stopzetting van alle propaganda en voorbereiding voor een oorlog met kern wapens op Duits gebied; 2. Overeenstemming tussen Oost- en West-Duitsland over verbod van kernwa pens en de produktie ervan in Duitsland. 3. Verbod van het legeren van kernwa pens op Duits gebied. (UP) Volgens het Westberlijnse in formatiebureau „West" is prof. dr. Eber- hard Schuster van de veterinaire faculteit der Oostberlijnse Humboldt-universiteit naar het Westen gevlucht. Schuster was assistent van prof. Ber- mann, die evenals de rector-magnificus prof. Günter Schützler na vorige maand naar het westen uitweek. BONN (UP). - Een commissie van des kundigen van de Raad van Europa heeft een ontwerpvoorstel, dat voorziet in de afschaffing van paspoorten voor de vijf tien landen, die bij de raad zijn aange sloten, voltooid. Het ontwerp zal aan de ministerraad worden voorgelegd en treedt een maand na de ratificatie door ten min ste vijf staten in werking. De commissie beveelt voorts aan, de grensposten van twee landen samen te voegen, zodat doua ne-formaliteiten in één gebouw kunnen worden afgewikkeld. De voorzitter van de commissie, die twee dagen in Bonn bijeen is geweest, de Frans man Pinon, wees er op dat Oostenrijk, Bel gië, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Zwitser land en West-Duitsland van eikaars onder danen slechts een deugdelijk legitimatie bewijs verlangen. De commissie heeft voorts gesproken over maatregelen ter vergemakkelijking der formaliteiten op vliegvelden, het rei zen van statenlozen en een overeenkomst volgens welke toeristen zonder accijns een aantal souvenirs kunnen invoeren. HONGKONG De regering te Peking is gedwongen bezuinigingen in te voeren in eigen huis zowel als op aankopen in het buitenland, ter oorzaak van'misrekeningen en geleden rampen, aldus meldt de corres pondent van de Londense Times te Hong kong. De goede oogsten van 1955 en de socialisering van industrie, handel en land bouw, hadden grote verwachtingen gewekt. Er werden nieuwe produktiedoelen opge steld, lonen verhoogd en toezichtmaatrege- len beperkt. Maar reeds voor het einde van het vorige jaar begon er vrees voor inflatie te ontstaan. De grootste tegenslag was de overstroming van de graan- en katoen- gebieden in de noordelijke provincies. De hierdoor ontstane crisis is nog niet opge heven. Vele grote moderne bedrijven hebben hun produktie aanzienlijk moeten beper ken door gebrek aan grondstoffen. De be volking is aangezegd zuinig te leven. Er is gewaarschuwd dat in het tweede vijfjaren plan meer gedaan zal moeten worden met minder geld en dat er niet gemechaniseerd moet worden ten koste van het handwerk en de produktie op kleinere schaal. De bouw van grote staalfabrieken zal doorgaan, met Russische hulp.Daarnaast worden echter kleinere bedrijven en niet- gemechaniseerde kolenmijnen heropend. TOKIO (UP) Niet-communistische po litieke groeperingen zullen een groter taak krijgen in het landbestuur, aldus meldt radio-Peking. Afgevaardigden van deze partijloze democraten zullen elke twee weken bijeenkomen om de toestand van het land te bespreken. Het centrale partij comité hecht grote waarde aan dergelijke critiek en zal zich, indien de critiek juist mocht zijn, zeker corrigeren, aldus radio- Peking. „Chincom" het comité voor de handel met de Chinese volksrepubliek, heeft te Parijs een nieuwe bijeenkomst gehouden, tijdens welke het de toestand onderzocht, die geschapen is door het besluit van En geland de beperkingen, die aan de Britse uitvoer naar China zijn opgelegd, te ver lichten door ze in overeenstemming te brengen met die, welke voor de Sovjet- Unie gelden. De Franse afvaardiging, die meent dat het huidige lichaam als gevolg van het Britse besluit opgehouden heeft te bestaan, stelde de oprichting van een nieuw comité voor. Dit voorstel wordt door de andere delegaties niet gesteund. (Van onze correspondent in Parijs) De voorzitter van de rooms-katholieke volksrepublikeinen, Pflimlin, heeft uitein delijk gistermiddag zijn opdracht een nieuwe Franse regering te formerpn aan president Coty moeten teruggeven. Na een langdurig en inspannend touwtrekken met de socialisten, die desnoods wel zijn rege ringsprogramma wilden onderschrijven, maar uiteindelijk toch weigerden in zijn kabinet zitting te nemen, heeft Pllimlin zich, door moeheid en teleurstelling over mand, gewonnen moeten geven. Omdat nu de socialisten voor de mislukking verant woordelijk konden worden gesteld, werd dit keer hun leider, de demissionaire pre mier, Guy Mollet, voor een formatiepoging uitgenodigd. De heer Mollet achtte, en ver moedelijk terecht, de omstandigheden voor zijn wederoptreden nog niet rijp, en hield de eer dus aan zich. Zijn voorbeeld werd gevolgd door de radicale minister van On derwijs in het gevallen kabinet, Billères, die meent dat hij nog te weinig bestuurs- ervaring bezit om reeds als premier te kunnen optreden. Zijn nog jonge partij genoot, de demissionaire minister van Oorlog, Maurice Bourgès-Maunoury, bleek wat meer vertrouwen in zijn gesternte te hebben en is tot nader order de man, die pogen mag Frankrijks staatskaros weer in het rechte spoor te brengen. Anti-Mende s Bourgès-Maunoury, die 43 jaar oud en een afstammeling is van een van Napo leons bekende maarschalken heeft in zijn carrière overdadig blijk gegeven van een souplesse, die zelfs voor Franse verhou dingen opmerkelijk mag heten. Van 1948 af heeft hij zich in bijna alle regeringen staande weten te houden op vele verschil lende posten en onafhankelijk van de vlag, waaronder de premiers voeren. In de ra dicale partij staat hij aangeschreven als een der scherpste tegenstanders van Pierre Mendès-France, die onlangs de leiding heeft neergelegd. Politiek valt hij tot het rechtse kamp te rekenen. Veel kans op succes wordt ook de am- Dltieuse Bourgès-Maunoury niet toege dicht. Een basis voor een meerderheids regering schijnt nauwelijks aanwezig na de jongste mislukking van Pflimlin, die de partijen nog verder uit elkaar heeft ge dreven. En een minderheidskabinet op rechtse basis lijkt weinig geschikt de pro blemen op te lossen, waarvoor Frankrijk zich vooral in Algerije en op financieel- oconomisch gebied ziet geplaatst. Generaal De Gaulle Kenmerkend voor de ernst van de toe stand, waarin Frankrijk na ruim twee we ken regeringscrisis raakte, is dat men in steeds breder kring de naam van generaal Charles De Gaulle hoort noemen als de sterke man, die het vaderland misschien opnieuw van de ondergang zou kunnen redden. Geen enkel teken wijst er echter nog op dat de generaal zich voor deze taak wenst te lenen, tenzij het parlement hem blanco volmacht zou willen geven. Doch zo ver is het voorlopig nog niet. (Reuter) De nieuwe informateur, die voorstander is van de Europese verdragen heeft als minister van Defensie een helang- rijk aandeel gehad in het vaststellen van de campagne in Algerije en de Brits-Franse besprekingen die geleid hebben tot de in terventie in Egypte. HANNOVER (U.P.) De regering van de deelstaat Nedersaksen heeft haar ver tegenwoordigers in Bonn opgedragen, de belangen van Nedersaksen te behartigen met betrekking tot de kwestie van de Volkswagen-fabriek. Nedersaksen meent, dat niet de Bonds republiek, doch Nedersaksen eigenaar is van de Volkswagen-fabrieken. Nu de Bondsregering voornemens is de aandelen Volkswagen te verkopen, en wel in kleine coupures, wordt de vraag of de Bonds republiek, dan wel Nedersaksen rechts opvolger is, weer actueel. Tevens zal dit waarschijnlijk vertragend werken bij de behandeling van het wetsontwerp tot ver koop van de a->ndelon nnn h°f

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7