P. v. d. A.wil voor bedrijfspanden maximaal 15 pet verhoging Goed-Zo-Actie bracht in totaal 2.87 miljoen gulden op Huurdebat in Tweede Kamer Amendement maakt een goede kans aangenomen te worden ":*NDRECORDERS JAN SIERHUIS EXPOSEER T KUERTENS N.V. Vergunning voor autorij school in strijd met de Grondwet? Televisie in cijfers NTS <yaf vorig iaar f 3.3 müWn uit Parlementair commentaar Man veroordeeld wegens auto-ongeluk waarbij zijn vrouw omkwam Vier en een half jaar voor IJmuidense zeeman Den Haag verzet zich tegen opgraving van N.S.B/er Eerste Kamer Begroting voor Zaken Overzee goedgekeurd pONDER DAG 6 JUNI 19 5 7 (Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer heeft gisteren de woordvoerder van de P.v.d.A., de heer Bommer, de blokkering van de helft van de huurverhoging verdedigd. De meeste woningen (hij zei 90 percent) zijn in handen van onzakelijke amateurs, mensen, die een huis alleen beschouwen als een beleggingsobject en zich niet bekommeren om afschrijving voor vernieuwing en reservering voor het aanbrengen van verbete ringen, betoogde hij. Dit is bedroevend, omdat de woningvoorziening een eerste levensbehoefte betreft. Daarom vond de heer Bommer het alleszins noodzakelijk maatregelen te treffen om de huiseigenaren te prikkelen gelden te reserveren ten einde het woningbestand op peil te houden en te verbeteren. Bedrijfspanden zijn van de verplichte huurverhoging met 25 percent uitgezonderd. Voor zover in onderling overleg huurverhogingen tot stand komen, wordt de helft ervan'niet geblokkeerd. Bij vorige huurverhogingen is echter de huur van bedrijfs panden in onderling overleg algemeen verhoogd met het maximum-percentage. Als dat nu weer zou gebeuren zou de heer Bommer dat besljst onredelijk vinden, omdat voor bedrijfspanden de helft van de huurverhoging niet wordt geblokkeerd. Daarom diende hij een amendement in, volgens hetwelk de huur van bedrijfspanden met maximaal 15 percent mag worden verhoogd. Het amendement maakt zeer grote kans te worden aangenomen. De maatregel gelden te reserveren voor verbetering van het woningpeil is geen socialistisch denkbeeld, zei de heer Bom mer, want de gedachte is gerezen in andere kring en het vorig jaar overgenomen bij de kabinetsformatie. Oorspronkelijk was daarbij sprake van een reservering met een bestemmingsverplichting, maar die is gewijzigd in een bestemmingsdrang. De P.v.d.A. had voor een bestemmingsheffing liever een andere en meer eenvoudige methode gevolgd (verhoging van de grond belasting), maar het blokkeringsvoorstel is althans een poging iets goeds tot stand te brengen ter verbetering van de woning voorziening. Daarom kan de P.v.d.A. er mee akkoord gaan. Tegen de suggestie van kleine huurver hogingen met korte tussenpozen had de heer Bommer beslist bezwaar. Hij vindt, dat er na de komende huurverhoging wel enige behoefte is aan rust, ook met het oog op de prijzen. Bij een volgende huur verhoging zou de heer Bommer verschil lende percentages willen vaststellen naar gelang van de kwaliteit van de woningen. Hij wenste, evenals de heer Van Vliet (K.V.P.), thans reeds een onderzoek naar de wenselijkheid van, een verschillend per centage huurverhoging op basis van de gemeenteklassen. Morele plicht Ook de heer T i 1 a n u s (C.H.U.) was van mening, dat een goed onderhoud en ver betering van de oude woningen van emi nent belang is voor ons huiselijk volk. Maar dat daarvoor een blokkering van de helft van de huurverhoging nodig is, ge paard gaande met administratieve romp slomp, betreurde hij toch wel heel erg. In zijn hart is' hij het er mee eens, dat van de blokkering niets goeds valt te zeggen, maar het verstand spreekt toch ook een woordje mee. Er moet in het belang van de volkshuisvesting een aanzienlijke huur verhoging komen. Niettegenstaande alle agitatie vermocht de heer Tilanus niet in te zien waarom zo heftig tegen de blokkering is geprotesteerd als de laatste weken is gebeurd. Indien de regering alsnog genoegen zou willen nemen met een huurverhoging van tien of vijftien percent, zonder blokkering, zou dat de heer Tilanus verheugen, maar als de regering dat niet verantwoord vindt, dan voelde hij (evenals enige leden van zijn fractie) zich moreel verplicht het gegeven woord van vorig jaar zomer tijdens de kabinetsforma tie gestand te doen. „Wetgevend wangedrocht" Een heel ander geluid liet de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) horen. „Mogen wij dit wetgevend wangedrocht op de natie (ADVERTENTIE) ■uütraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ...ca.ve Groenmarkt 2 - Haarlem - 'fel. 15228 Proefproces voor kantongerecht te Gouda Voor het kantongerecht te Gouda is een principiële zaak behandeld tegen de auto rijschoolhouder J A. Hippe uit Amstel veen, die, volgens de dagvaarding in strijd met de algemene politieverordening van de gemeente Gouda daar een rijschool had gevestigd zonder vergunning van het col lege van B. en W. De lieer Hippe, die voor zitter is van de afdeling rijscholen Federa tie van Nederlandse Organisaties voor Per sonenvervoer (F.N.O.P.), heeft dit proefpro ces uitgelokt op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat met het oog op een in te dienen wetsontwerp, ten einde uitgemaakt te zien of de verordening van de gemeente Gouda, waarbij is bepaald dat voor het vestigen van een rijschool een vergunning nodig is, in strijd is met artikel 208, tweede lid, van de Grondwet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt. De officier van Justitie, mr. De Saint Aulair, ging in zijn requisitoir uitvoerig in op de historische achtergronden bij de tot standkoming van dit artikel. De rationa listische geest die toen heerste op de scho len en die het ontstaan van vrijheid van onderwijs nodig maakte, werd hierbij in het geding gebracht. Met „onderwijs" in art. 208 wordt naar de mening van de officier van Justitie bedoeld dat onder wijs, dat van invloed is op de levens- en wereldbeschouwing. Omdat dit volgens hem bij het rijschoolonderwijs niet het ge val is, acht hij de Goudse politieverorde ning bindend. Hij eiste daarom een boete van één gulden. Op 19 juni zal de kantonrechter schrif telijk vonnis wijzen. loslaten?" vroeg hij. Hij had geen ver trouwen in het stelsel van huurronden en loonronden. Hij voelde iets voor het Bel gische stelsel om bij stijgende draagkracht van de bevolking geleidelijk de huren los te laten; eerst de hoogste huurMassen en in de loop van jaren geleidelijk de lagere huurklassen. Voorts vroeg de heer Van Rijckevorsel of het mogelijk zou zijn de verbetering van de woningen te animeren door toe te staan dat van de kosten van verbeteringen jaar lijks 12 1/2 percent voor de inkomstenbe lasting mag worden afgeschreven. Hoe ingewikkeld de regeling is zette de heer Versteeg (A.R.) in een juridisch betoog uiteen. Ook de heer W e 11 e r (K.V.P.) meende, dat de advocaten' het meest van de huurblokkering zullen pro fiteren. De heer Van de Wetering (C.H.U.) sprak van een voortschrijdende onteige ning van het bezit, die niets verbetert aan het woningtekort. De looncompensatie De compensatie voor de huurverhoging zal twee percent van het loon bedragen, maar voor vele loontrekkenden zal het per centage hoger zijn, zei de heer VanMas- trigt (C.H.U.). Op een weekloon van 80 gulden is 2 percent f 1,60, maar de com pensatie bedraagt in de vijfde gemeente klasse tenminste f2,10 en in de eerste ge meenteklasse f3,10. Wanneer de minimum bijslagen later in- de loonovereenkomsten worden verwerkt, wordt de loonsverhoging voor velen dus in feite meer dan twee per cent en aldus wordt de loonopbouw ver stoord. Het verschil tussen arbeiders, die compensatie krijgen én de nog' niet 23- jarigen aan wie geen compensatie wordt verleend, vergroot hét verschil tussen deze groepen. In de toekomst zal er uit de jong ste groep dus aandrang komen om het ver schil te verkleinen, waaruit een verdere loonsverhoging zal voortvloeien. Al met al vreesde de heer Van Mastrigt daarom ge vaar voor de prijsstabilisatie. De heer Roemers (P.v.d.A.) vond de compensatieregeling bevredigend, omdat zij aan de lagere loontrekkers volledige vergoeding geeft voor de huurverhoging. Hij zag geen gevaar voor prijsstijging, want omdat de huurverhoging en de daar mede gepaard gaande compensatie op 1 augustus ingaan en de premie voor de kinderbijslag met 0,4 percent wordt ver laagd, zullen over het gehele jaar 1957 ge rekend de lasten voor de werkgevers stij gen met gemiddeld 0,8 percent over de totale loonsom. Die last is te dragen, om dat de werkgevers volgens het S.E.R.- advies hadden gerekend op 1 percent las tenverzwaring en zich bereid hadden ver klaard die last te dragen zonder de prijzen te verhogen. Inderdaad werkt de mini mum-bijslag minder fraai ten opzichte van de loonopbouw, maar die invloed kan vol gens de heer Roemers worden gecorrigeerd als de economische omstandigheden daar toe de mogelijkheid scheppen. Vandaag zal de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, de in de Kamer gemaakte opmerkingen be antwoorden. rjo Mo^ovi3nd«p televisiezender is in 1956 biim ""'T uur in 8» hwht geweest. Dat komt neer op een gemiddelde zendduur per week van ongeveer twaalf uur en drie kwartier. In deze zendtijd werden 651 uitzendingen verzorgd, waarvan 386 door de Nederlandse Televisie Stichting (journaal, weerover- zicht, filmavonden, Eurovisie). Deze cijfers zijn ontleend aan het verslag over 1956 van de Nederlandse Televisie Stichting. Het N.T.S.-journaal, dat vorig jaar januari is begonnen, verzorgde 163 uitzendingen, waarvan er twintig zijn uitgezonden als extra-programma's. Deze uitzendingen na men in totaal 43 uur en 15 minuten in beslag, waarin begrepen dertien uitzendin gen over de gebeurtenissen in Hongarije en het Midden-Oosten, waarmee in een perio de van elf dagen één uur en veertig minu ten waren gemoeid. De Eurovisie-programma's hebben 134 uur, dat is 18.79 percent van de totale zend tijd, in beslag genomen. Er zijn 126 pro gramma's gerelayeerd, waarvan 26 aan de Olympische winterspelen in Cortina d'Am pezzo gewijd waren. Van de door het N.T.S.-journaal vervaar digde binnenlandse onderwerpen werden er 99 naar het buitenland gezonden als onder deel van de uitwisseling van journaalpro gramma's met het buitenland. De N.T.S. heeft in 1956 in totaal 3.313.999.12 uitgegeven, 172.129.88 min der dan was begroot. Van deze uitgaven is 837.489.74 besteed voor investeringen. Bij de exploitatie waren de grootste lasten de technische dienst 796.901,06) en de pro- grammadienst 1.206.839.26). De omroep organisaties, zo vermeldt het verslag van de N.T.S., hebben in 1956 aan televisie uit gegeven 847.014 voor voorbereiding en 795.219 voor de programma's zelf. Van onze parlementaire redacteur) Woensdagavond viel er in de rede van de heer Tilanus, de leider van de C.H.-fractie, veel goeds te beluisteren. Heel nuchter de vraagstukken, waarom het bij de voorstel len inzake de huurverhoging gaat, in be schouwing nemend, verwees deze afgevaar digde het verhaal als zou er thans met de blokkeringsregeling zo iets als een koude socialisatie gaande zijn, naar het rijk dei- sprookjes. De heer Tilanus, een rustig, evenwichtig man, bleek heel wat demago gie, welke er in de jongste tijd rondom de huurverhogingskwestie ten beste is ge geven, ten volle te doorzien. In één opzicht intussen was er echter iets wonderlijks in zijn beschouwingen. Hij viel er over, dat een van de kranten had geschreven, dat nu de anti-revolutionaire afgevaardigde de heer Eibergen, zo kalm gesproken had, daarmee wel was komen vast te staan, dat de anti-revolutionaire ministers rustig konden aanblijven. Deze opmerking was de heer Tilanus onwelge vallig, omdat ministers dienaren zijn van de Kroon en in een kabinet geen zitting hebben als mandatarissen van hun partij. Dit laatste moge tot op zekere hoogte waar zijn, het is beslist in strijd met de werke lijkheid, het te doen voorkomen, alsof er tussen de ministers en de partijen waartoe zij behoren, geen enkele band meer bestaat. Tenslotte is het toch zo, dat er tussen de samenstelling van een kabinet en de partij verhoudingen in het parlement een samen hang bes'taat. Indien nu een partij onom wonden haar vertrouwen opzegt aan haar in een kabinet zittende geestverwanten, dan ligt het voor de hand, dat deze daaruit de consequenties trekken. Het is daarom waarlijk niet nodig om, gelijk de heer Tilanus deed, het te doen voorkomen alsof men in een dergelijk geval met een af schrikwekkende navolging .van minder ge lukkige politieke verschijnselen elders te doen zou hebben. De geest van het parlementaire stelsel brengt met zich mee, dat een kabinet, dat heeft samen te werken met een Kamer, waaraan het kabinet verantwoording ver schuldigd is, acht heeft te slaan op de door de Kamer, dus door de groepen, waarop het kabinet steunt, aangenomen houding. Dronken achter het stuur De rechtbank te Arnhem heeft de ko perslager Th. P. N. uit Arnhem veroor deeld tót. zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De rechtbank bevond N. schuldig aan een auto-ongeluk te Hummelo op 16 maart. Als gevolg van dit ongeluk kwam de echtgenote van N. om het leven, hijzelf en twee inzittenden werden zwaar gewond. N. zou grovelijk onachtzaam onder de in vloed van sterke drank hebben gereden. De officier van Justitie had zes maanden gevangenisstraf geëist en vijf jaar intrek king van het rijbewijs. Tijdens een intieme bijeenkomst in het Amsterdamse Rijksmuseum is woens dagmiddag de kunsthistoricus prof. dr. M. J. Friedlander ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag gehuldigd. Hierbij werden hem door de loco- secretaris-generaal bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. J. Schölvinck, de ver sierselen uitgereikt behorende bij de onderscheiding van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, welke de kunsthistoricus dezer dagen bij K.B. is verleend. »ooooooocoococoococoooooocio(x»5r»oo(xoocoocooocioocoooco( WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE jÓCOCC«X»OOCOOOOOCXXDOOOOOOOOOOUXXXXXXX)OOCOt>OCCCCCOCCC<X Puttense overval berecht De rechtbank te Zwolle heeft de 25-jarige losarbeider W. van der W. uit Amsterdam en de 37-jarige stuurman van de grote vaart W. E. G. van den E. uit IJmuiden, wegens het plegen van een groot aantal inbraken, comform de eis, elk veroordeeld tot vier jaar en zes maanden gevangenis straf. Op 19 januari j.l. zagen zij in Amster dam een eierhandelaar uit Putten een gro te som gelds in zijn zak steken. Zij volg den hem per auto naar Putten. Daar werd de wagen van de eierhandelaar aangehou den van den E. trok daarbij zijn revolver en schoot er mee in de lucht. De eierhande laar, die in gezelschap was van zijn beide zoons, overhandigde hierop zijn portefeuille, die-echter-slechts-honderd* guldenbevatte.. De zoon, die het grote bedrag bij zich had, wist te ontkomen. De overvallers gingen er ijlingkvaTidboï,' maar in huff haast reden' zij tegen een paal. Ze vervolgden te voet hun weg en werden kort daarna gegrepen. Van der W. was 5 september uit de straf gevangenis te scheveningen ontvlucht. Met van den E. en vaak samen met een derde, een zekere S. E. H. heeft hij sinds half de cember ongeveer 24 inbraken gepleegd. Deze inbraken "Waren mede vermeld in de dagvaarding. Raad van State behandelde beroep van weduwe Voor de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State is het beroep behandeld, ingesteld door mevrouw F. S. Rost van Tonningen-Heubel te Velp, tegen een beslissing van de burgemeester van Den Haag waarbij verlof tot opgraving van de stoffelijke resten van haar echtgenoot, mr. M. M. Rost van Tonningen, werd ge weigerd. Mr. Rost van Tonningen, een dei- voormannen der NSB, die na de bevrijding werd gearresteerd, overleed op 6 juni 1945 en werd met 128 anderen in een massagraf op de algemene begraafplaats in Den Haag begraven. Mevrouw Rost van Tonningen wil de stoffelijke resten naar een eigen graf doen overbrengen. Namens de ge meente Den Haag werd medegedeeld dat dc zich in het massagraf bevindende stof felijke resten niet meer kunnen worden geïdentificeerd. Mevrouw Rost van Ton ningen is evenwel van oordeel dat identifi catie wel mogelijk is aangezien haar man is begraven in een deel van de begraaf plaats waarvan de grond een mummifice rende werking zou hebben, hetgeen echter door deskundigen van de gemeente wordt ontkend. Gedeputeerde Staten hadden de Raad van State in overweging gegeven het be roep ongegrond te verklaren, doch appèl- lante in de gelegenheid te stellen bij de ruiming van het desbetreffende gedeelte der begraafplaats aanwezig te zijn. Mevrouw Rost van Tonningen betoogde dat zij over gegevens beschikt waaruit de juiste plaats van het stoffelijk overschot van haar man dat volgens haar in een graf van 16 personen zou zijn begraven kan worden opgemaakt. Namens de gemeente werd verklaard dat tegen inwilliging van dit verzoek bezwa ren bestaan. Het nagaan van alle stoffe lijke overschotten zou de rust in het des betreffende graf verstoren. De directeur van de begraafplaats bleef bij zijn verklaring dat' in het graf waar schijnlijk 129 overschotten zijn begraven, 'waardoor identificatie niet mogelijk zou zijn. Hiertegenover stelde mevrouw Rost van Tonningen echter, dat zij over meer authentieke gegevens beschikt, en dat de mening van de gemeente gebaseerd is op verklaringen van de huidige directeur en niet op die van de vroegere directeur van de begraafplaats. De Raad van State zal over deze zaak advies uitbrengen aan de Koningin. De nationale radio-actie „Goed Zo", die de N.C.R.V. het afgelopen seizoen via radio en televisie heeft gevoerd ten bate van lichamelijk gehandicapte kinderen, heeft in totaal 2.870.439,65 opgebracht. In liet Amsterdamse Concertgebouw heeft Johan Bodegraven woensdagavond met heel zijn hart het motto van deze slotavond kunnen uitroepen: „Eind goed zo al goed zo". Het eindbedrag is door de voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen symbolisch aangeboden aan de vertegenwoordigers van de instellingen, waarvoor de actie was be doeld: mr. J. Klaasesz, voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds nam het leeu wendeel in ontvangst namelijk ruim één miljoen gulden; prof. dr. I. A. Diepenhorst, voorzitter van het instituut voor blinden- en slechtzienden „Bartimeus" te Zeist kreeg ruim een half miljoen gulden; prof. dr. L. H. van der Meiden, voorzitter van het instituut voor doofstomme kinderen „Ef- fatha" te Voorburg eenzelfde bedrag en ds. A. Keers, voorzitter van de stichting voor spastische kinderen, de Johannastichting ruim vierhonderdduizend gulden. In het to taal bedrag is ook begrepen twee ton, die bijeengebracht is voor de Hongaarse jeugd en die reeds waren afgedragen aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Vluchtelingen De verrassingen waren in het Concert gebouw talrijk. Aan de blinde kinderen van Bartimeus werd een kostbare Bechstein- vleugel aangeboden, die dit nieuwe instru ment dankbaar aanvaardden en onder lei ding van Mees van Huis enkele liedjes zongen, begeleid aan deze vleugel. Enkele doofstomme welpen uit Effatha namen mede voor hun kameraadjes tien tenten met volledige uitrusting in ontvangst en de ongelukkige kinderen uit de Johanna stichting, die het podium opstrompelden, waren zichtbaar verrast met de afbeelding van een achtpersoons autobusje, dat straks eigendom van de stichting zal zijn en waar mee zij dan vervoerd kunnen worden. De grootste verrassing was te lezen van de ge zichten van twee verpleegsters uit het Zuider Ziekenhuis in Rotterdam. Zij staar den vol verbazing naar hun eigen beel- Niet minder dan 2.870.439,65 bracht de Goed Zo-actie op, welke onder leiding van Johan Bodegraven door de N.C. R.V. is gevoerd ten bate van lichame lijk gehandicapte Nederlandse kinde ren. Het resultaat werd op de hierbij uitgebeelde wijze bekend gemaakt op de slotavond van de actie, woensdag avond in het tot de nok gevulde Con certgebouw te Amsterdam. Achter de microfoon Johan Bodegraven. Er is op het ogenblik een aantal, meren deels jongere schilders, die uitgaan van ge lijke schilderkunstige principes en wat be treft voorkeur voor bepaalde kleurengam ma's elkaar lijken te beïnvloeden. Wan neer dit zo mocht doorgaan zou jnen kun nen spreken van een nieuwe Amsterdamse School een school, die gelijk de Bergen se, steunt, hetzij direct of indirect, op de ideeën van Cézanne. De later gekomen Fransman Villon wees met zijn werk naar een verdere uitwerking van Cézannes principes en dit werk is niet zonder invloed op Groenestein en enigs zins ook op Zwier geweest. Lataster heeft het werk van Matisse er op bekeken hoe in andere richting één en ander uit dat van Cézanne ontwikkeld kon worden. Die deren, wiens laatste tentoonstelling nog vers in het geheugerï kan liggen, stond dicht bij Lataster en beet zich vaster in de meer of minder gemeenschappelijk ver worven uitdrukkingswijze, die ook die van Nols werd. Iets minder bekommerd om de uitdrukkingsvorm, meer bezeten misschien door de inhoud, tonen zich Reneman, En gelman en Jutta Metzger, wier werk niet te denken is zonder 't expressionisme, dat ook voor Defesche een aanwijzing was. De meer nog zoekende Kouwer Boomkens lijkt iets van zichzelf in het werk van de voorlaatsten te herkennen. In aansluiting bij al deze figuren moet nog Bierman ge noemd worden, al is hij in dit gezelschap de meest uitzonderlijke persoonlijkheid. Een lange inleiding voor het werk van Jan Sierhuis, die tot 20 juni bij Magdalena Sothmann in Amsterdam exposeert. Maar hij heeft dan ook alles te maken met de anderen, met wie hij wel bij „Start"-expo- sities of die van De Keerkring optrad. Sterk doet een enkel landschap van hem denken aan wat Nols liet zien. In een Bretons havengezicht („Guivelec") ont moet men een wijze van bouwen van het schilderij, die ons uit het werk van Groe nestein en Zwier bekend was. In weer an dere doeken schilderde Sierhuis luchten, die aan die van Diederen herinneren. Hij neigt op eenzelfde intuïtieve wijze naar het expressionisme als Jutta Metzger, Engel man en Reneman met zijn stadsgezichten. Sierhuis heeft zich daarmee niet laten lei den door de anderen maar hij wordt ge leid door een zelfde geest als die welke achter het werk der anderen staat. Wel heeft Sierhuis iets van dat eigene verloren, dat mij bij vroeger optreden van hem zo boeide. Al schildert hij nog met dezelfde vaart zijn dingen, zijn zeggen is vergeleken bij voorheen meer in een bepaalde vorm gepast en het komt mij voor dat dit nog niet zijn meest eigene is. Deze opmerking betreft vooral mijn indruk van het totaal dezer expositie. Want nóg spreken mij Sierhuis' enkele tekeningen direct aan. Het boeiendst waren voor mij de in zijn directe omgeving geschilderde werken, met vermoedelijk dus een groter contact met het onderwerp. Een gezicht op het Singel uit zijn raam, het gezicht op de Stroomarkt, waar hij woont, of de Brou wersgracht gezien in de richting van zijn huis zijn voor mij de beste schilderijen naast dat van Oppijnen, dat ook de indruk maakt in levendiger verband met het on derwerp te staan, meer geïnspireerd te zijn. Sierhuis bevindt zich in een bepaalde fase van een ontwikkeling. Hij heeft aan beheersing van de schilderkunstige mid-- delen in het algemeen gewonnen. Met minder bijgedachten op den duur aan de uitdrukkingsvorm zal hij zeker weer per soonlijker, maar dan meer gerijpt, worden. Nog hecht hij iets te zeer aan het manuaal, hangt zijn structuur iets te zeer af van een zeker automatisme, waarmee hij lijnen en vegen neerzet. Zijn etsen werden hier door wel sterk spiegelbeelden en hebben iets onnatuurlijks nu, terwijl ze toch op natuurlijke wijze werden neergezet. Sterk voelt men in zijn schilderijen hoe alles van links naar rechts werd aangebracht, hoe geborsteld werd in een richting die neigt van rechtsboven naar linksbeneden of omgekeerd. Het gevolg is een ietwat té gelijke beweging in alle schilderijen, een beweging, die soms de compositie mede bepaalde. Het wijst er echter ook op dat Sierhuis begrijpt dat zijn natuurlijkheid van doen niet verloren mag gaan bij zijn streven naar een grotere beheersing van zijn vak. Bob Buys tenis op niet minder dan twaalf televisie toestellen, die op het podium waren aan gebracht en de uitzending direct weerga ven en die bestemd zijn voor de beademing centra voor polio-patiëntjes, te verdelen door het Prinses Beatrix Poliofonds. Dit fonds krijgt behalve de 1,1 miljoen gulden uit de actie goed-zo ook de opbrengst van 150.000 aan effecten, die eerdaags op de Effectenbeurs te Amsterdam in het open baar ten bate van deze zieke kinderen zul len worden verkocht. Voor Johan Bodegraven is „Goed-Zo" voorlopig de laatste actie, want hij krijgt bij de N.C.R.V. de functie van hoorspel regisseur als opvolger van Dirk Ferèl die met pensioen gaat. Bij de behandeling van de begroting voor zaken Overzee in de Eerste Kamer heeft minister Helders verklaard, niets te kunnen mededelen over de thans in Den Haag aan de gang zijnde onderhandelin gen met een Antilliaanse delegatie over de verbreding van de welvaartsbasis. Van ganser harte hoopt hij, dat de besprekin gen zullen leiden tot volledige bevrediging van beide partijen. Over de kwestie van de uitwijzing van een journalist en het ontslag van de waar nemend procureur-generaal van de An tillen zei de minister, dat deze aangele genheid er een is van overleg binnen de regering van de Antillen, dus tussen de regering en de gouverieur. Het zou thans niet passen aan deze commissie deel te nemen. Er is nog geen oordeel over de vraag, in hoeverre deze kwestie op basis van het statuut de regering van het koninkrijk aangaat. Het is evenwel zeer wel mogelijk, dat deze kwestie daarin aan de orde zal komen. Naar aanleiding van door de heer Cam- melbeeck (P.v.d.A.) gemaakte opmerkin gen verklaarde de bewindsman, dat er geen concrete plannen zijn genoemd voor het werk van de nieuwe Sticusa. Cultu rele samenwerking is echter een zaak van zoeken en tasten. Overigens heeft het werk van de Sticusa, zowel de oude als de nieuwe, meer waardering dan critiek on dervonden. De culturele samenwerking staat overigens reeds in het brandpunt van het beleid en zal dit ook blijven. De heer Cammelbeeck was teleurgesteld over dit antwoord. Sinds 1948 wordt al „gezocht en getast" en uit de gemaakte fouten had reeds lang lering kunnen wor den getrokken. Hij vroeg of er eindelijk een plan komt, waarbij in het oog moet worden gehouden op het feit, dat in Su riname een veel groter affiniteit jegens Zuid-Amerika dan het westen bestaat. Mi nister Helders zegde toe, dat hij overleg zal plegen met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over het werk van de Sticusa. De begroting werd goedgekeurd met de aantekening dat de communisten geacht wensen te worden te hebben tegengestemd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9