ViCREM Van dag tot dag Dure schrik Remmen Ko van Dijk weigert de „Louis d' Or" Oostenrijk wilde vluchtelingen van Joegoslavië overnemen Aanbod werd echter in Belgrado afgeslagenprestige-kwestie GEESTDRIFT VOOR HET ORKEST VAN ANDRE CLUYTENS Op de <:Prciatótoel Aambeien? Zwitserse componist in Zürich vermoord DINSDAG 11 JUNI 1957 3 f piet bericht, dat president Eisenhower isteren in bed moest blijven omdat hij jast van zijn maag had, heeft de waarde der aan de New Yorkse beurs genoteerde andelen in enkele uren tijds met vier biljard dollar doen dalen. Toen daarna bekend werd, dat de ongesteldheid weinig te betekenen had en dat de President van daag waarschijnlijk weer zou kunnen op- n, werd door een stijging der koersen -kwart van het verlies ongedaan ge maakt. pat de beurs gevoelig is voor politieke ontwikkelingen, die vroeg of laat wel eens invloed zouden kunnen uitoefenen op de &onomie, is niets nieuws. Maar die gevoe ligheid heeft gisteren toch blijkbaar wel een punt bereikt, waarbij men eerder van jvergevoeligheid moet spreken. De klap, dje de New Yorkse beurs in 1955 kreeg toen er, na Eisenhower's hartaanval, voor diens leven werd gevreesd, was verklaar baar omdat men toen slechts een jaar van nieuwe presidentsverkiezingen verwijderd u-as en er een grote kans bestond dat, als Eisenhower ér niet meer was, de Demo craten deze stembusstrijd zouden winnen. En dat zou, ook economisch, een nieuw regime in de Verenigde Staten hebben be tekend. Nti kunnen er de eerste drie-en-een-half jaar geen verkiezingen plaats hebben; de opvolging van Eisenhower door diens par tijgenoot Nixon - die zelfs braver in het Republikeinse partijgareel heet te lopen dan Eisenhower zelf - is verzekerd tot januari 1961. De beurs behoeft dus, wat er met de hoofdbewoner van het Witte Huis ook gebeurt, voorlopig geen verandering in het economische regime te vrezen. En toch laat men die economie, als men hoort dat Eisenhower maagpijn heeft, van schrik vier miljard dollar verliezen! In Amerikaanse beurskringen heeft men bij de twee laatste presidentsverkiezingen nogal veel geestdrift aan de dag gelegd voor de candidatuur van Nixon voor Vice- President. Zou men er daar, achteraf, mis schien tóch niet zo zeker van zijn, dat Nixon's beleid, als hij ooit tot het ambt van President geroepen mocht worden, een regen zou zijn voor de Verenigde Staten en dus ook voor de Amerikaanse economie? Dan komt die twijfel wel wat laat. In elk geval tè laat. Intussen is het een vreemd verschijnsel dat juist in de V.S., waar men zo vaak de houding aanneemt alsof men er de democratie heeft uitgevonden, de beurs op een-ongesteldheid van de President rea geert op een wijze, die bij een oningewijde de indruk zou wekken dat het hele staats bestel er met de persoon van de President staat of valt. Het Zandvoortse circuit heeft de droe vige voortzetting van de onheilsreeks der dodelijke wedstrijdongelukken beleefd: een bekende sportsman heeft door een fatale slip in het zand zijn leven verloren tijdens de eerste race die hij reed. Deze dokter uit Appelscha, deskundig en moedig auto rijder en bekende verschijning in talrijke rally's, was blijkbaar niet opgewassen te gen de enerverende sfeer van het renbaan- werk, dat hemelsbreed verschilt van het rallyrijden. Hij heeft in een bedreigde positie van tweede - de kop rij der was door hem in geen geval meer te genaken - teveel uit zijn wagen willen halen en is te hard door de bocht gegaan, met een consequentie die echter niet zo tragisch had behoeven te zijn wanneer hij wat ge luk had gehad. Het geluk, dat talrijke cou- reurs in nog gevaarlijker situaties het leven redt, heeft hem in de steek gelaten. Het kan toeval zijn, dat het aantal onge lukken bij snelheidswedstrijden de laatste tijd groter is dan voorheen, doch ongetwij feld moet daarbij ook rekening gehouden worden met de factor, dat de wagens door opgevoerde technische verfijningen meer mogelijkheden en daardoor meer kans op verkeerde berekening dezer mogelijkheden bieden. Een wedstrijdrijder moet in de eerste plaats een meester in de berekening zijn. Wanneer zijn wagen tot grotere snel heid bereid is dan de baansituatie gedoogt, is de zelfbeheersing van de coureur voor waarde voor de goede afloop. Wellicht hebben nieuwelingen op de haan die zelfbeheersing te weinig beoefend. Zij denken waarschijnlijk meer aan de topcapaciteiten van hun wagen dan aan de topcapaciteiten van de baan en de weg. Dat de mate aan verantwoordelijkheidszin voor eigen en anderer leven daarbij van niet te verwaarlozen invloed kan zijn. is oen onvermijdelijke overweging, die vooral aandacht vraagt wanneer mén bedenkt dat °P deze zondag niet alleen de vader van een gezin, doch ook de medische raadsman van velen plotseling uit het leven werd weggerukt. Nog nooit in de maatschappelijke prak- tijk is zelfbeheersing zozeer een bepalende factor geweest als in onze gemechaniseer de en op snelheid gebaseerde samenleving, waarin het losgooien der remmen in let terlijke en figuurlijke zin vaak regelrecht doden tengevolge heeft. De acteur Ko van Dijk heeft aan de vereniging van Schouwburg- en Concert zaaldirecties in Nederland geschreven, dat hij de aan hem toegewezen „Louis d'Or" weigert. De „Louis d'Or" is een der Bouw- meestcrprijzcn 1957, die op 3 juni te Breda werden uitgereikt en waarbij Ko van Dijk niet aanwezig kon zijn. In zijn brief schrijft Ko van Dijk: „Gaarne zeg ik u dank voor uw bedoe ling om dit jaar de Louis d'Or aan mij uit te reiken. Naar mijn mening kan ons to neelleven in hoge mate gebaat zijn met de uitreiking van blijken van waardering voor artistieke prestaties door deskundige jury's. Voor de kunstenaars kan het van grote betekenis^ zijn .om een belangrijk blijk van appreciatie voor hun pogen te ontvangen. Ik meen echter, dat de uitrei king van een attentie als de „Louis d'Or" of een andere belangrijke onderscheiding op kunstgebied geenszins vergezeld moet gaan van openbare, pedagogische bedoelde en kritische opmerkingen aan het adres van de bekroonde. Een dergelijke kritiek is mijns inziens misplaatst bij een als feeste lijk bedoelde gebeurtenis. U dankzeggend voor de goede bedoelingen moet ik daar om tot mijn leedwezen de onderscheiding weigeren", zo besluit de brief. Ko van Dijk heeft de hem toegezonden medaille terug gestuurd. De belangrijkste Bouwmeesterprijzen zijn de „Louis d'Or" en de „T.heo d'Or". De laatste werd dit jaar toegekend aan Myra Ward. Voor de eerste keer dit jaar werden ook twee zilveren en twee bron zen medailles uitgereikt, respectievelijk aan Elise Hoomans, Cees Laseur, Mimi Boesnach en Johan Fiolet. De jury heeft de toekenning der prijzen, voor elke prijs winnaar afzonderlijk, vergezeld doen gaan van een motivering, welke bestond uit een kwalificatie van spelprestaties in een rol of in een aantal rollen. Zo heeft de jury zich bij de toekenning van de genoemde prijs aan Ko van Dijk laten leiden door haar overtuiging, dat de grote verdiensten van deze acteur voor de Nederlandse to neelspeelkunst voorals nog niet op het ge bied van tragische en heroïsche propago- nisten, maar veeleer op het gebied der on middellijk herkenbare en directe senti menten liggen. Volgens een andere opmerking van de jury is zijn rijk en onomstreden toneel spelerschap het meest met eenvoud en zelfbeperking gediend. Bliksem ingeslagen in de Utrechtse Dom Een zwaar onweer, gepaard gaande met hevige regenval, heeft omstreeks kwart over vier maandagmiddag Utrecht veel wateroverlast bezorgd. Op tal van plaat sen kon de riolering het regenwater niet verwerken, waardoor in tal van wijken overstromingen ontstonden. De brandweer kreeg ruim 50 aanvragen om hulp tegen het water, maar daaraan is pas later vol daan, omdat eerst de Dom werd onder zocht, waar de bliksem was ingeslagen. De alarminstallatie reageerde onmiddellijk op deze blikseminslag, maar er ontstond geen brand. De verkeerslunnels bij het Leidse Veer en de Amsterdamse Straatweg ondervon den eveneens overlast. De politie moest het verkeer stremmen omdat de pompin- stallaties het water niet konden verwerken. ADVERTENTIE Dit was onze PIER - op een mooie zomerdag - in de twintiger jaren! Luchtttui K.L.M. waren ze er trots op in Den Haag. En terecht! Een frisse wandeling, een prachtig uitzicht en met uw liefste meisje een consumptie in de zon. Dit alles bood de Pier, en't behoefde niet veel meer dan wat losse dubbeltjes te kosten! Kom daar nu eens om Troost uSteek - net als toen op de Pier - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar toch blijft North State in kwaliteit en prijs uw allerbeste koop Een slof verse North State sigaretten gratis Hebt u ook nog andere goede en interessante foto's uit de twintiger jaren Zend ze inVermeld naam en adres (in blokletters) op de achterzijde van de foto. Adresseer aanNorth State, postbus N 3001, Amsterdam. Indien wij de foto geschikt achten en voor publikatie gebruiken, is een slof fabrieksverse North State sigaretten uw deel. Alle foto's, ook de gebruikte, worden teruggezonden. Quality since 1873 de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! Rook niet in bos en hei, zelfs geen North State Manufactured for the Successors to Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville, Ky. U.S.A. Bouwkunst. In het Arnhems Gemeen temuseum zal van 18 tot 23 juni een ten toonstelling worden gehouden van geselec teerd werk uit het cursusjaar 1956'57 v?n het Voortgezet Bouwkunst Onder- hcht in Arnhem. BELGRADO (ANP) De Oostenrijkse regering heeft de regering van Joegoslavië aangeboden, 5000 Hongaarse vluchtelingen, die in Joegoslavische kampen in moeilij ke omstandigheden verkeren over te ne men ondanks de zware last die zij al te dragen heeft. Dit aanbod is evenwel door de Joegoslavische regering in eerste in stantie van de hand gewezen, hoewel deze regering er prijs op stelt dat deze vluch telingen zo spoedig mogelijk emigreren. Ondanks deze afwijzing handhaaft de Oostenrijkse regering haar aanbod, zodat Joegoslavië desgewenst op zijn weigering kan terugkomen. Deze berichten hebben in de kringen van het hoge commissariaat van de UNO voor de vluchtelingen en van de vrijwilli ge organisaties, die zich met vluchtelingen hulp bezig houden, opschudding verwekt. Een speciale verslaggever van het A.N.P., die de afgelopen weken een reis door Joegoslavië, Oostenrijk, Duitsland en Zwitserland heeft gemaakt ter bestudering van het vluchtelingenvraagstuk, heeft ge tracht over aanbod en weigering nadere informaties te krijgen. Hij sprak daartoe met de Joegoslavische minister van Binnenlandse Zaken S. Ste- fanovic, de Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken O. Helmer en de Hoge Commissaris der UNO voor vluchtelingen, dr. A. R. Lindt. Minister Stefanovic verklaarde desge vraagd, dat Joegoslavië het aanbod van Oostenrijk heeft moeten weigeren, omdat de vluchtelingen zelf niet naar Oostenrijk wensen te gaan. Door hun vlucht naar Joegoslavië hebben de vluchtelingen name lijk Joegoslavië als land van zogenaamd eerste-asiel gekozen, aldus de minister. Gaan zij nu naar Oostenrijk, dan is dat voor hen het land van tweede-asiel. Dit betekent, dat zij in een slechtere positie zouden komen te verkeren dan hun dui zenden. landgeroten, die regelrecht naar Oostenrijk zijn gevlucht en voor wie Oos tenrijk dus land van eerste-asiel is. Inter nationaal wordt namelijk bij emigratie aanvragen verschil gemaakt tussen eerste en tweede asiel. Het is voor vluchtelingen in de reel gemakkelijker weg te komen uit hun land van eerste-asiel dan uit lan den van tweede-asiel. Over de merites van het aanbod zelf wenste minister Stefa novic zich niet uit te laten. Oostenrijkse lezing De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, O. Helmer, verklaarde dat het Oostenrijkse aanbod enkel en alleen uit menslievendheid is gedaan. Het is voor Hongaren mogelijk, uit Oostenrijk naar Amerika te emigreren, zo zei hij, en het is voor hen vooralsnog onmogelijk dat te doen van Joegoslavië uit. Gezien de alge mene drang van de Hongaren om naar de Verenigde Staten te komen achtte de Oos tenrijkse regering het gewenst, het ook voor Hongaren in Joegolslavië mogelijk te maken naar de Verenigde Staten te emi greren. Het verschil tussen eerste en twee de asiel doet volgens de minister in dit geval niet ter zake. In antwoord op de vraag, wat zijns in- "iens'.da- wel de reden van de Joegoslavi sche weigering was, antwoordde minister Helmer, dat hier naar alle waarschijnlijk heid een prestigekwestie in het geding is. „Het Oostenrijkse aanbod heeft in Belgra do geen goede ontvangst gehad. Men zal daar zo geredeneerd hebben: wat het kleine Oostenrijk kan, dat al zo zware lasten heeft te dragen, dat kunnen wij hier zelf ook", aldus de minister. De hoge commissaris van de UNO voor vluchtelingen, dr. A. R. Lindt, verklaarde desgevraagd, dat men niet zonder meer kan spreken van een weigering van Joego slavische zijde. Er is een aanbod, zo zei hij, maar geen weigering of acceptering. Daar om blijft de deur open. Noch op de ver klaring van minister Stefanovic noch op die van minister Helmer had de hoge com missaris nadere commentaar. Hij sprak al leen de hoop uit, dat de Joegoslavische re gering indien nodig van de geboden gele genheid gebruik zal maken en dat het dan voor de betrokken Hongaren inderdaad mogelijk zal zijn van Oostenrijk uit de Verenigde Staten te bereiken. In de wandelgangen van het Palais des Nations te Geneve wordt echter een ge heel andere oorzaak voor de moeilijkheden genoemd. Een tactische fout van het hoge commissariaat zou de oorzaak zjjn van de Joegoslavische weigering. Het hoge com missariaat zou namelijk via de pers al be kendheid aan het Oostenrijkse aanbod hebben gegeven nog vóórdat de Joegoslavi sche regering ervan op de hoogte was ge steld. President Tito zou van het aanbod hebben vernomen uit persberichten en op grond daarvan hebben geweigerd notitie ie nemen van het later komende officiële Oostenrijkse aanbod. Tekort „Dé oplossing van het vluchtelingenpro bleem in zijn geheel, zowel dus van de oude als van de nieuwe vluchtelingen, wordt steeds moeilijker, en duurder. Voor de uitvoering van het program tot eind 1958 komen we nog altijd rond 3 miljoen dollar te kort. Maar afgezien daarvan is zeker nog eens 4,8 miljoen dollar nodig om de vluchtelingenkampen op te ruimen", al dus zei dr. Lindt voorts. Er zijn volgens de hoge commissaris twee mogelijkheden om het probleem op te lossen: doorgaan op de ingeslagen weg der geleidelijkheid, die een heel dure en heel moeilijke weg zal blijken te zijn, èn: Helft van honderdduizend wellicht in Haarlem Het winnende lot van de series b, c en d van de Nederlandse Staatsloterij is in Rot terdam verkocht, zodat vandaag een aantal bewoners van de Maasstad hun kapitaal met driemaal honderdduizend gulden zien uitgebreid. Over hoeveel personen de drie bedx-agen verdeeld moeten worden, is nog niet bekend. Ook behoort een Haarlemmer vei-moedelijk tot degenen, die in een van de hoofdprijzen delen. De collecteur A. Hiep te Haarlem heeft namelijk de helft van het winnende lot in de serie e ver kocht. Het is thans nog niet bekend, wie de helft van dit lot heeft gekocht. Kerkelijk Nieuws Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Gorredijk (toez.) W. Hijlkema te Hornhuizen-Kloosterburen (Gr.) Geref. Gemeenten Bedankt voor Moercapelle A, F. Honcoop te Goes. ADVERTENTIE Vitamine Haarcrème 1 Grote pot 1,65 - tube 1,20 IN DE KURZAAL Het orkest van de Fx-anse nationale radio-omroep en televisie is op het ogen blik op toernee. Einddoel van de reis is Bergen in Noorwegen. Vx'ijdagavond speel de het orkest in Scheveningen in de Kur- zaal onder leiding van zijn dirigent André Cluytens. Van een ox-kest, dat speciaal op musiceren in de x-adiostudie is ingesteld, verwacht men wellicht een spel, dat de uiterste pi'ecisie betracht en de suggestie van het kunstwerk daai-uit laat resulteren. Dat leek mij ook het geval met het grote ensemble van de Franse omroep, toen ik het vier jaar geleden voor het eerst in ons land hoorde. De hernieuwde kennismaking verschafte nu echter een totaal andere indruk. Het ox-kest speelde als het ware los van de matex-ie, bezield, maar daarom niet minder correct. Heeft het veelvuldig optreden in concertzalen en dus het direc te contact met een meelevend publiek deze ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES trachten van de betrokken regeringen vóór 1958 een bedrag van 7 miljoen dollar be schikbaar te krijgen, om in één keer „grote schoonmaak" te houden. Kiest men de tweede mogelijkheid, dan weet men waar men aan toe is, aldus di\ Lindt. Kiest men de eerste, dan valt het einde nog niet te voorzien. In Genève gaan geruchten, dat dr. Lindt voornemens zou zijn, zich na af loop van zijn ambtstermijn niet hei-kies baar te stellen als niet de regeringen der UNO hem de middelen vex-schaffen om het werk voor de vluchtelingen te doen op de wijze die hem de enig juiste lijkt. gewijzigde instelling bevorderd, of is het de toverstaf van diligent Cluytens, die het orkest zo'n vibrerend élan geeft? Nutte' loze vi-aag. Ik constateerde slechts het feit, dat dit ox-kest, zoals het vx-ijdag in de Kurzaal musiceerde onder de vermaarde Franse dirigent van Antwex-pse afkomst (hij gaat er nog prat op Vlaams te spre ken), zich succesi-ijk kan meten met de meest gerenommeerde concertinstellingen, die een eerbiedwaardige traditie hoog te houden hebben. De cantabiliteit van het „strijk" is voor beeldig, doch het zijn vooral de blazers, die in een subliem evenwicht het rijke koloriet van het ensemble bepalen. Ik meen te mogen zeggen, dat ik nog nooit een zo wonderlijk fx-aai Engelse-hoorn- timbre gehoord heb, zo lxcht en lenig te vens. Men bracht een programma zonder solist, wat eigenlijk tegen de gebruiken van de Kurzaal is. Maar des te meer wex-d het een onverdeeld genot muziek te be- luistex-en, die slechts door een impuls die van de dirigent geregeerd werd. En hoe! Cluytens interpreteert de „Symfonie Fantastique" van Berlioz op een wijze, die het geloof in de romantiek van 1830 een eeuwigheidswaarde geeft. Fel en lenig is zijn beeldend gebaar en het heeft steeds een doeltreffend resultaat: een flitsende geste, een wenk met de kleine vinger van de linkex-hand, een opgestoken vuist en men hoort een verrassende reactie. Maar ook ervaart men daarbij de natuurlijke spanningen van een echte muzikantenziel. En dat is juist wat het dirigeren van Cluy tens zo ongemeen suggestief maakt. De „Prélude a l'après-midi d'uii faune" van Debussy, voor de zoveelste keer gehoox-d, was weer een gloednieuwe openbaring en de tweede suite uit „Daphnis et Cloé" van Ravel was een wonder van kleur, even wicht en dynamische stuwing. Daarna heeft de Kurzaal gedaverd van de ovaties van een niet al te talrijk, maar dankbaar en tot geestdrift gebracht publiek. Jos. de Klerk Van dik hout Elke keer dat een editie van dit blad uitkomt, is er een half bos voor geveld. Want papier wordt gemaakt uit bomen. Wat een verantwoording, dat onze onzin gedrukt wordt op de eeuwen gegroeide schoonheid van 's werelds wouden. Hoe veel mooier en leuker is een bos dan de beursnoteringen en dit geschrijf. Kruinen wuiven in de wind. Hak, hak, zegt de bijl van de hakker. Spreeuwen en paradijsvogels kwieken op de takken. Boomkevers voelen trillend, dat de laatste dag gekomen is. Mos valt af, slingerloten ritselen. Krak valt de boom. Door het bos wordt de stam gesleept, takken er af gekapt, in de rivier wordt de stronk geduwd en met de dartele stroom meegestuwd, over tinkelende watervallen, door waterwervelingen en stroomversnel lingen, tussen moerassige oevers en hoge wallen; de stronk ligt maanden te wach ten in vreemde vijvers, gaat naar de zaag molen, wordt van dit hout tot planken ge zaagd, verpulpt, vermengd, verbonden, verplet en versneden, verpakt en verzon den, opgerold en afgerold, door de persen gelrokken en tegelijkertijd bedrukt Honderden jaren groeide die boom. Hij werd gezaaid of zaaide zichzelf. Het bos werd gedund of dunde zichzelf. Bliksem kwam en velde reuzen, parasieten kwamen en doodden andere bomen, regen viel, zon scheen, ijs en sneeuw spreidde en smolt, bloesem geurde open, blaren verrotten en verdroogden, takken braken af en kronen verhieven zich hoog en heilig. Dieren ver scholen zich, vogels nestelden, insecten kropen onder de schors, mensen schuilden, maar de boom groeide en groeide en werd rijp voor de bijl. Een woudreus viel en vond zijn weg naar de zaagmolen en pa pierfabriek. Honderden werkers zwoegden, duizenden bemoeiden zich; beurstransac ties, handelsovereenkomsten; schepen ver voerden, auto's verreden, kranen hesen en havenarbeiders laadden. Chemici, technici, sorteerders en ran geerders, hoevele mensen beijverden zich niet vol liefde en toewijding om dit papier te maken? En dan - na honderden jaren 'groei, tien tallen weken werk, het kappen, het slepen en verwerken, het verkopen en verhande len, betalen en bekijken, na al die inspan ning van natuur en mens - vraagt men zich af: waarvoor is dat alles nu geschied? En het antwoord is: voor dit ene stukje praatstoel. Geef mij maar het bos. Herman Fortuin ADVERTENTIE dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing: ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. HEMOTABS 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten Plan voor universiteit te Rotterdam B. en W. van Rotterdam hebben aan de gemeenteraad medegedeeld, dat bjj bespre kingen over de status van de stichting „Klinisch Hoger Onderwijs" te Rotterdam gebleken is, dat naar het oordeel van de Utrechtse faculteit der geneeskunde de vestiging in Rotterdam van een volledige medische faculteit aanbeveling verdient. De Utrechtse faculteit is bereid aan de tot standkoming van deze Rotterdamse facul teit medewerking te verlenen. Reeds in 1954 was door B. en W. aan het Nederlandsch Economisch Instituut op dracht verleend een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan universitair onder wijs in Rotterdam. Op grond van de door dit instituut uit gebrachte rapporten werd een commissie van advies inzake het hoger onderwijs te Rotterdam ingesteld. Zij gaf in overweging werkcommissies te vormen voor de ge neeskunde, voor de wis- en natuurkunde en voor de letteren en wijsbegeerte. Een werkcommissie voor de economische en sociale wetenschappen werd niet nodig ge acht omdat de Nedei-landsche Economische Hoogeschool in Rotterdam is gevestigd. Het curatorium der stichting „Klinisch Hoger Onderwijs" zal bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voorstellen indienen tot verlening van een meer zelfstandige status aan het onderwijs in de geneeskunde. Het ligt volgens B. en W. in de bedoeling, dat bij de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht een aantal buitengewone hoog leraren met standplaats Rotterdam zal worden benoemd. Met he' toezicht op dit onderwijs zal zijn belast een nevenfaculteit van de Utrechtse faculteit der geneeskunde. De internationaal bekende Zwitserse componist Robert Oboussier is op Eerste Pinksterdag levenloos in zijn woning in Zürich aangetroffen. Het lichaam had een aantal messteken. Aangenomen wordt, dat Oboussier werd vermoord. Het motief tot de misdaad is niet duidelijk. De componist was zevenenvijftig jaar. Op het deze maand in Zürich gehouden festival voor hedendaagse miiziek zijn en kele werken van Oboussier met succes uit gevoerd, te weten een reeks psalmen voor sopraan, tenor, vocaal en instrumentaal koor, welke Oboussier in 1946 en 1947 schreef, geïnspireerd door de bevrijding van Nederland, waar hij vele vrienden had. Onder zijn wérken bevinden zich ook onder meer de opex-a ..Amphitryon" en koor- en ox-kest werken. Hij. was een der mededirecteuren van het internationaal 1 bureau voor muziekauteux-sx-echten, Suisa.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5