Merbeter Uwsla met HAASazynl Zandauto rijdt motorspuit van brandweer in de flank Brandalarm bleek vals te zijn N.Z.H.-chauffeur nog in hechtenis DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 12 JUNI 1 95 7 V,S HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ernstig ongeluk op druk Haarlems kruispunt Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is op het kruispunt van de Wilhelminastraat, de Keizerstraat en de Prins Hendrikstraat een zandauto tegen een uitrukkende brand weerauto gereden, waarbij beide voertui gen ernstig werden gehavend en de chauf feur van de zandauto met een hersen schudding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo moest worden gebracht. De brandweerauto, de motorspuit num mer vijf, was uitgerukt op een alarm, dat later bleek vals te zijn, volgens welk er brand zou fcijn in de De Clercqstraat in de Leidsebuurt. Toen de motorspuit via de Keizerstraat bij het kruispunt met de Wil helminastraat was gekomen, naderde tege lijkertijd In die straat uit de richting van het Wilsonsplein een zandauto van de fir ma Faas. Deze reed de motorspuit in de flank aan, waardoor de zijkant van de brandweerwagen geheel werd openge scheurd, terwijl de voorzijde van de zand auto werd ingedeukt. De 34-jarige chauf feur van de zandauto moest met een her senschudding naar de Deo worden overge bracht. Later kon hij naar huis worden vervoerd. Het personeel van de motorspuit kreeg geen letsel en waarschuwde onmid dellijk per mobilofoon de brandweerkazer ne, waar men in allerijl een tweede wagen naar de De Clercqstraat stuurde. Daar aangekomen bleek er van brand in het geheel geen sprake te zijn. Het ongeluk is ontstaan doordat de chauffeur van de zandauto blijkbaar niet bekend was met de bepaling, dat bij gelijk tijdige nadering op een kruispunt van een brandweerauto met andere motorvoertui gen de brandweerauto, mits de sirene daarvan loeit, altijd voorrang heeft, ook als andere voertuigen zich op een voorrangs- recht kunnen beroepen. Waarschijnlijk heeft de chauffeur van de zandauto, de sirene van de brandweerwagen niet ge hoord. De genoemde regeling geldt echter niet bij stoplichten: daar dieijt de brand weer zich aan te houden. Vals alarm Intussen was dit ongeluk, dat nog veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben, voor de commandant van de Haarlemse brandweer, de heer G. J. Stap, aanleiding geweest zyn ernstige en gerechtvaardigde ADVERTENTIE Orgelspel door Klaas Bolt De Haarlemse organist Klaas Bolt speelt tijdens het wekelijkse donderdagmiddag- concert in de Grote of St. Bavokerk mor genmiddag tussen drie en vier uur een chaconne, een orgelkoraal, een canzonetta en een preludium en fuga in D van Buxte- hude, eén triosonate en een fantasie over "Kom, Heilige geest" van Bach, variaties over „Daal Schepper, Heil'ge geest, daal af" van Gerard Kremer en een fantasie over „Kom nu met zang" van Jacob Bijster. Faillissementen Op dinsdag 11 juni werd door de arron dissementsrechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: J. F. M. C. de Rijk, te Velsen.-Van Saelen- plantsoen 5. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van M. H. Sporry, echtge note van J. G. Aufenacker te Zandvoort, Nassauplein 9, uitgesproken op 9 april 1957. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. B. J. de Boer te Zandvoort. Geëindigd werd wegens hel verbindend Worden van de uitdelingslijst het faillisse ment van A. M. Roosenhart, wonende aan de Amsterdamsevaart 322 te Haarlem en aldaar gehandeld hebbende onder de naam Café-Restaurant „Die Raeckse". Rechter- Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: dir. J. G. Bettink te Haarlem. Geëindigd werd wegens het verbindend Worden van de uitdelingslijst het faillisse ment van J. Dubbeld, kweker te Hoofddorp. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muller. Cu rator: mr. F. M. Oberman te Haarlem. verontwaardiging te uiten jegens degenen, die zich niet ontzien de brandlweer te laten uitrukken voor vals alarm. De laatste tijd komt dat in Haarlem vrq vaak voor. Wij zijn het van ganser harte met de brand weercommandant eens, dat hier sprake is van een schandelijk optreden, waardoor een niet te verontschuldigen misbruik wordt gemaakt van de activiteit van de brandweer. Inzonderheid geldt dit voor de chauffeurs, die immers toch al tot het uiterste gespannen moeten rijden door het drukke en onoverzichtelijke verkeer in de binnenstad, waarmee zjj enerzijds zoveel mogelijk rekening moeten houden, terwijl zy anderzijds zo snel mogelijk bjj de brand moeten zijn. Daarbij komt nog, dat de mogelijkheid bestaat, dat er op het ogenblik, dat de eer ste motorspuit is uitgerukt voor het valse alarm, een werkelijke brand wordt ge meld. Natuurlijk is er in de kazerne wel een tweede ploeg beschikbaar, maar men loopt toch de kans, dat bijvoorbeeld de meest parate bemanning net weg is. In elk geval betekent een tweede melding altijd een extra belasting voor de vaste kern. Daarbij komt dus, dat zowel de brand weerlieden als de overige weggebruikers onnodig aan risico's worden blootgesteld. Het zou in het geheel niet ondenkbaar zijn geweest, dat gisteren geen autospuit, maar een licht uitrukvoertuig naar de De Clercqstraat w&s gezonden. In dat geval was de kans groot geweest, dat er ook bij de brandweer slachtoffers zouden zijn ge vallen. Veel waardering voor jubilerend „Klarenhof" Een prettige ongedwongen sfeer heerste er zaterdag in het gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat Haarlem, waar het bestuur van de jubilerende speeltuinver eniging „Klarenhof" recipieerde ter ge legenheid van het eerste lustrum van de speeltuin. Er bestond veel waardering voor het werk, dat de speeltuin heeft verricht en dit bleek wel uit de waarderende woor den en de geschenken. De zaal was versierd met de vlaggen van „Klarenhof" en het Haarlems Speeltuin- verbond. De kinderen van „Klarenhof" bo den het bestuur een elektrische klok aan en zongen daarbij een lied, dat betrekking had op het speeltuinwerk. De voorzitter van het Haarlemse Speeltuinverbond, de heer D. Rookhuiszen gaf een overzicht van de moeilijkheden, waarmee men in de vijf jaar na de oprichting te kampen heeft ge had en zei alle mogelijke moeite aan te wenden om een clubhuis voor „Klarenhof" beschikbaar gesteld te krijgen. Zoals men zich wellicht zal herinneren zou de speel tuin de beschikking krijgen over een huis aan het Brouwersplein, dat echter aan een urgent woningnoodgeval werd toegewezen. De heer J. Kuyper, secretaris van de ju bileumcommissie van het Haarlems Speel tuinverbond. overhandigde de voorzitter van „Klarenhof", de heer N. van der Weg, twee badmintonspelen. Tijdens de receptie voerden voorts ondermeer de secretaris van het Haarlems Speeltuinverbond en de voorzitter van de oudste zustervereniging „Oosterkwartier" het woord. Onder de aanwezigen bevonden zich vele vertegenwoordigers van zustervereni gingen. IJmuidenaar ontving ring voor gevonden armband Proces-verbaal wegens verduistering Een in IJmuiden gevonden gouden arm band is in korte tijd in waarde geslegen, maar het vinden heeft ook tot gevolg ge had dat proces-verbaal is opgemaakt tegen de vinder wegens verduistering en tegen diens echtgenote wegens heling van een ring. Dezer dagen controleerde de Haarlemse recherche het register van een juwelier en zij constateerde dat hij een gouden arm band had gekocht van een goudsmid uit Haarlem voor tachtig gulden De recherche stelde een onderzoek in en het bleek haar dat de armband in het begin van het jaar op een braakliggend terrein aan de Radar straat te IJmuiden door een achtenveertig- jarige isoleerder, wonende te IJmuiden. was gevonden. De isoleerder had aan een Haarlemse dame gevraagd bij een goudsmid te infor- mei'en welke waarde de armband had. Toen vernam de IJmuidenaar, dat eer. prijs van vijfendertig gulden geboden werd. Hij stelde meer prijs op een gouden ring dan op geld. De goudsmid voldeed aan de wens, nam de armband in ontvangst en stelde een ring beschikbaar. Later heeft de goudsmid zich in verbin ding gesteld met de juwelier die de. arm band kocht voor tachtig gulden. Deze deed hiervan aantekening in zijn register. Kort daarop verkocht de juwelier de armband voor honderdtachtig gulden aan een dame uit Bloemendaal. Wie de armband verloren heeft is nog niet bekend. Aangifte is niet gedaan, maar wel heeft de politie te Velsen inmiddels een onderzoek ingesteld en een oproep gedaan. Opbrengst collecte Rode Kruis bijna 25 mille Dé campagne 1957 van de afd. Haarlem en omstr. van het Ned. Rode Kruis heeft in totaal f 24.537.62 opgebracht. De opbrengst in dè gemeenten afzonderlijk was: Haarlem f 16.583. 23: Heemstede f 4.186.31; Bl'daal f 3.227. 21; Bcnnebroek f 540.87. Parochianen nemen afscheid van pastoor Van Galen Aangezien pastoor J. Th. van Galen van de r.k. kerk Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen op eigen verzoek wegens gezondheidsredenen emeritaat heeft verkregen en in het rusthuis „H. Augustinus" te Alkmaar zijn intrek zal nemen, zal zondag te half één in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad een af scheidsreceptie worden gehouden voor de besturen van de katholieke organisaties in deze parochie. Van één tot twee uur zal er dan voor de overige parochianen gelegen heid zijn van pastoor Van Galen afscheid te nemen. Het ligt in de bedoeling de scheidende pastoor een televisiètoestel als afscheidsgeschenk te geven. Ongeval bij oversteekplaats op Houtplein Haarlemmer door bestelauto aangereden Op de eerste dag dat in Haarlem de knipperbollen voor beschermde oversteek plaatsen voor voetgangers in werking zijn gesteld is een ongeluk gebeurd en proces verbaal opgemaakt tegen een Hagenaar. Een agent van politie assisteerde om streeks twee uur bij de oversteekplaats op het Houtplein aan de oostzijde. Een aantal voetgangers stak de weg over en de laat ste, een achtenvijftigjarige Haarlemmer, werd aangereden door een bestelauto. Deze auto reed in de richting van de Houtbrug met een snelheid van ongeveer veertig kilometer en kwam in aanraking met de Haarlemmer. De bestuurder, een negenenveertigjarige Hagenaar, bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rij bewijs. De voetganger klaagde over pijn in de rug en is voor onderzoek naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht- Op de bus viel niets aan te merken De adjunct-directeur van de N.Z.H., de heer H. J. Kaptcyn, heeft dinsdag geen succes kunnen boeken bij zijn hardnekkige pogingen om de Haarlemse chauffeur B. Dieters, die na het zaterdag gebeurde on geluk by Dinslaken, waarbij ook een bus van de N.Z.H. was betrokken, hangende het onderzoek in voorlopige hechtenis was genomen, in vrijheid gesteld te krijgen. De Duitse rechter-eommissaris heeft daarvan, ook toen de heer Kapteyn een borgstelling aanbood, niet willen weten omdat hem de omstandigheden waaronder het ongeluk plaats vond nog volstrekt onduidelijk waren. Wel slaagde de heer Kapteyn erin zo veel medewerking van de betrokken poli tiële en justitiële autoriteiten te verkrijgen, dat zij reeds vanmorgen vroeg een belang rijke Nederlandse getuige wilden horen. Het gaat hier om de chauffeur van de eerste bus van het convooi van drie reis wagens, waarin de N.Z.H. bus reed. Deze chauffeur, een' personeelslid van de ver voermaatschappij „De twëe provinciën" in Jutphaas, zou kunnen verklaren hoe snel de Nederlandse bussen reden, hetgeen de rechter-commissaris een voor het onder zoek noodzakelijk gegeven acht. De toeringcar van de N.Z.H. is dinsdag door de verkeerspolitie de gehele dag nauwgezet onderzocht. Er werden onder meer tientallen remproeven genomen. Maar 's avonds om half acht verklaarden de deskundigen, dat op de wagen niets viel aan te merken. Twee monteurs van de vervoermaatschappij hebben de wagen gisteravond naar Haarlem gereden, de zware beschadigingen ten spijt. De bus kwam 's nachts om één uur bij de werk plaatsen aan de Leidsevaart aan. Het schijnt, dat de rechter-commissaris vooral ook naar een verklaring zoekt voor het feit, dat de N.Z.H.-bus plotseling is gaan slingeren. Het is dit slingeren, dat de politie van Dinslaken uiteindelijk als oor zaak van de botsing heeft opgegeven. Het is mogelijk, dat de rechterwielen van de toeringcar op een natte weghelft hebben gereden en de linkerwielen op een droog gedeelte, waardoor de heer Dieters, die een zeer ervaren en bekwaam chauffeur is, de macht over het stuur heeft verloren toen de rechterwielen slipten. Honderden runs in het school-crickettoernooi Ook op de tweede dag van het crickettoer- nooi voor scholieren in Haarlem werd er met veel enthousiasme gespeeld. De jonge cricketers leverden vaak goede prestaties. Dat enkele elftallen in de hun toegemeten tijd van ongeveer een uur boven de honderd runs kwamen, bewijst wel dat er snel ge scoord werd. De uitslagen waren: KLV 2 wint met 52 runs en 8 wickets van het Gym nasium. KLV: 85/4 (B. Vermeer 24). Q. de Wijn 331. Gymnasium:'33. F. Thoden van Velzen 58. Jac. P. Thijsse Lyceum 2Gym nasium werd een overwinning voor het Jac. P. Thijsse Lyceum. Jac. P. Thijsse Lyceum 121/5 (F. van Asperen 43). Gymnasium 45 runs <Q. de Wijn 11). A. van de Bos 311. Met 86 runs en 4 wickets won het tweede elftal van het Coorrahert Lyceum van die Hartelustschool. Coornhert Lyceum 110/6 (J. Pot 37). N. Tol 311. Hartelustschool 24. F. Pot 3—3. Tegen het Jac. P. Thijsse Lyceum deed de Hartelustschool het beter. Harte lustschool 115/3 (Ph. Schouw 73) E. v.an Liemt 445. Jac. P. Thijsse Lyceum 2: 96 (E. de Jong 25) N. Tol 46, Ph. Schouw 549. HBS A 2 won met 101 runs van Lo rentz Lyceum 2. HBS A: 134 (F. van Buchem 31) F. Herkenq 3—30. Lorenlz Lyceum: 33. F. van Buchem 68. In de afdeling van de oudere spelers wa,- ren de resultaten: HBS A wint van HBS B met 42 runs. HBS B: 36. F. van Buchem 610. HBS A: 78 fF. van Buchem 31). Lorenlz Ly ceum 1 wint met 32 runs van de HTS. HTS: 24. W. van Baaren 518. Lorentz Lyceum: 56. M. Vissers 59. Coornhert Lyceum 1 speelde een tie tegen het Christelijk Lyceum, beide elftallen scoorden 69 runs. Coornhertr Ly ceum: (H. Frijns 21) Van Lennep 423. Chr. Lyceum: CR. Onstein 53) H. van Son 68. Van KLV 1 won het Chr. Lyceum met 27 runs. Chr. Lyceum: 70 fR. Onstein 44) T. Venker 414, T. Vogelaar 617. De uitslagen van dinsdag, de laatste dag van het toernooi, waren: Afdeling van spelers tot 15 jaar: HBS B 2 wint met 34 runs van het Lorentz Lyceum 2. HBS B: 56. F. Herkenij 436. Lorentz Ly ceum: 22. F. Kales 511. Hartelustschool KLV 2 werd gewonnen door de Hartelust school met 28 runs. Hartelustschool: 108 (Ph. Schouw 31) F. Thoden van Velzen 541. KLV: 80 (B. Vermeer 36) Ph. Schouw 627. Coornhert Lyceum 2 won met 51 runs van KLV 2. KLV 2: 73 (P. Elias 34) F. Pot 3—6. Coornh. Lyc.: 124 (L. Steffelaar 31). Jac. P. Thijsse Lyceum 2—Coornhert Lyceum 2, ge wonnen door Coornhert Lyceum 2 met 11 runs en 5 wickets. J. P. Thijsse Lyceum: 75 L. Steffelaar 329. Coornhert Lyceum: 86/5 (L. Steffelaar 50). GymnasiumHartelust school. gewonnen door de Hartelustschool met 47 runs. Hartelustschool: 110 (Ph. Schouw 28). C. van Schouwenburg 5—67. Gymnasium: 63. Afdeling van oudere spelers: Jac. P. Thijsse Lyceum 1 wint met 27 runs van HBS B 1. HBS B: 40. P. Dodd 6—9. J. P. Thijsse Lyceum: 67 C. Pliester 31) W. de Waard 37. Coornhert Lyceum 1 wint met 17 runs van KLV 2. KLV: 42. G. van Mai'celis Hart- sinck 3—8. Coornhert Lyceum: 59. E. Westra 49. HTS wint met 10 runs en 3 wickets van Triniteits Lyceum 1. Triniteits Lyceum: 71. H. Vaandering 4—13. HTS: 81/7 (F. Nagt- zaam 33) J. Olsthoorn 421. Na afloop van het toernooi reikte de voor zitter van de HCB, de heer A. W. Roggeband, de prijzen uit. De eerste prijs-winnaars in de afdeling van spelers tot 15 jaar waren: Triniteits Lyceum 2, Coornhert Lyceum 2 en HBS A 2. In de andere afdeling gingen Coornhert Lyceuih 1 en Jac. P. Thijsse Ly ceum 1 met de eer strijken. Uitvoer van bloembollen neemt geleidelijk ai De uitvoer van siergewassen geeft we derom een stijging te zien en heeft in 1956 in totaal f 263.800.000 bedragen, hetgeen ten opzichte van 1955 een vooruitgang van ongeveer 9 percent betekent, aldus deelt het Produktschap voor Siergewassen in zijn jaarverslag over 1956 mee. Het aan deel van de bloembollenexport in de totale uitvoer van siergewassen loopt sedert 1951 echter regelmatig terug. Volgens de in het jaarverslag opgegeven cijfers bedroeg dit aantal in 1951 nog 80.5 percent van het totaal. In 1956 was dit cijfer echter tot 70,9 percent gedaald. Het aandeel van de bloemkwekerijprodukten, dat in 1935-1938 gemiddeld 8,5 percent bedroeg is thans ge komen op 17,6 percent waarmee de sterke stijging van deze export wordt aangetoond. Het percentage van de export van boom kwekerij produkten in de gehele siergewas- senuitvoer vertoont ten opzichte van 1935- 1938 geen grote wijziging. Bij de bloem bollenexport blijkt uit het overzicht, dat vijftien landen (die ieder voor meer dan f 1.000.000 uit Nederland hebben betrok ken) gezamenlijk 95 percent van deze uit voer voor hun rekening nemen. Deze lan dden, in volgorde van grootte, zijn de Ver enigde Staten, West-Duitsland, Engeland, Zweden, Frankrijk (deze landen nemen weer 83 percent op van het totaal dezer vijftien landen of bijna 79 percent van de gehele bloembollenuitvoer), Italië, Canada, België-Luxemburg, Zwitserland, Finland, Guernsey, Cuba, Denemarken, Noorwegen en Oostenrijk. Brits schoolorkest wil in Haarlem spelen „Master of Arts" L. G. Caisley, school- hpofd van de „Boscombe Secondary School" te Bournemouth, Engeland, doet ons schriftelijk het volgende aanbod, dat wij gaarne in de aandacht van onze lief dadigheids-, school- en andere vereni gingen aanbevelen: Tweeëndertig leerlingen van mijn school Engelse jongens en meisjes van elf tot vijftien jaar zullen van 13 tot 22 augus tus een bezoek aan Amsterdam brengen. Zij brengen ook hun eigen „Brass Band" (harmonieorkest) mee, dat uit twintig leer lingen bestaat. Deze jongelui zullen gaarne concerten, binnenshuis of in de openlucht, verzorgen voor allerlei niet-politieke en niet-sektarische organisaties als school clubs, verenigingen van opvoedkundige, so ciale of filantropische aard. Zij zijn bereid, daarvoor naar elke plaats te komen, die binnen een redelijke afstand van Amster dam ligt. Betaling voor hun concerten wordt niet verwacht, wel vergoeding van de reiskosten van en naar ons hotel in Amsterdam. Onze leerlingen doen dit aanbod in de hoop, op deze wijze kennis te kunnen ma ken met meer mensen in uw land zonder hun toch al hoge vakantiebudget nog meer te belasten, terwijl zij tevens zouden kun nen helpen, enig geld bijeen te brengen voor een of ander goed doel." Wie voor hun aanbod belangstelling heeft, schrijve „headmaster" L. G. Caisley. Zijn adres is: Boscombe Secondary School, Ashley Road, Bournemouth. BENNEBROEK Auto's in botsing op voorrangskruispunt Maandagmiddag om vier uur zijn op het kruispunt. Schoollaan, Bennebroekerlaan, Reek te Bennebroek een personenauto en een bestelauto met elkaar in botsing ge komen. De bestelauto reed in de Schoollaan in de richting van de Binnenweg en de personenauto kwam vanuit de Bennebroe kerlaan. Het verkeer in Schoollaan en van af de Binnenweg heeft op dit "kruispunt voorrang, doch de borden, die dit moeten aangeven, zijn nog niet geplaatst, zodat de bestuurder van de personenauto hiervan vermoedelijk niet op de hoogte was. D< auto's liepen lichte schade op. Proces-ver baal is opgemaakt. D.V.O. in de prijzen De wandelsportvereniging D.V.O te Hil- legom heeft'succes geboekt tijdens de wan deltochten, georganiseerd door de Ned. Chr. Wandelsportbond. De B-groep onder leiding van de heer A. de Boer wist be slag te leggen op de vierde prijs. De A- en de seniorengroep kregen elk een beker als groepsprijs. Zaterdag zal worden deelgenomen aan de wandeltochten die zijn uitgeschreven door „Hooglaren" te Blaricum. ZAMDVOORT „Fiësta" besluit seizoen De Zandvoortse cabaret- en operettever eniging „Fiësta" zal op dinsdag 25 juni in theater Monopole een opvoering brengen van de operette: „Vrouwe Luna" van Paul Lincke. Met deze opvoering zal het Zand voortse seizoen van amateurverenigingen worden besloten. Speeltuinvereniging viert „Vader Klarendag" De Zandvoortse speeltuinvereniging „Kindervreugd" zal de speeltuindag, de z.g. „Vader Klarendag" op zondag 23 juni vie ren met een „Kinderkennis", welke in de speeltuin aan de Noorderduinweg zal wor den georganiseerd. Deze kinderkennis be gint om twee uur. Op zondag 30 juni zal het jaarlijkse uit stapje met de kinderen worden gemaakt. Het eerste doel is Amsterdam met een rondvaart door de havens, en 's middags gaat men naar het Spaanderswoud, waar voor de kleintjes spelletjes worden georga niseerd, terwijl de groteren zullen deel nemen aan een Vossenjacht. Programma^ Zomeravondconcerten De stichting „Touring Zandvoort" ver strekte ons het voorlopig vastgestelde pro gramma van de zomeravondconcerten, die de komende weken in de muziektent op het Raadhuisplein zullen worden gegeven. Het luidt als volgt: 20 juni: Tiroler kapel; 27 juni: Harmonie Haarlem; 29 juni: Zandvoortse muziek kapel; 4 juli: Tiroler kapel; 6 of 13 juli: IJmuider Harmonie; 11 juli: Tiroler kapel; 20 juli; Zandvoortse muziekkapel; 25 juli: Tiroler kapel; 29 juli of 3 augustus: Haar lemse Postfanfare; 1 augustus: Tiroler kapel; 8 augustus: Zandvoortse muziek kapel; 10 en 15 augustus: Tiroler kapel; 17 augustus Zandvoortse muziekkapel; slot- concert op 22 augustus door de Tiroler kapel. i ADVERTENTIE VIJFHUIZEN „Dorp Vijfhuizen" sluit feestjaar af Dinsdagavond is het bestuur van de ver eniging „Dorp Vijfhuizen" bijeen geweest om een bespreking te wijden aan het af sluiten van de werkzaamheden, welke ver band houden met het dorpsfeest in Vijf huizen ter gelegenheid van de voltooide verfraaiing en uitbreiding van het dorp. Namens de dorps vereniging is in de af gelopen weken aan de burgerij een lucht foto van hun woonplaats aangeboden, ter herinnering aan deze, voor Vijfhuizen zo gedenkwaardige tijd. Het bestuur besloot om een klein aantal van deze foto's voor lopig in depot te houden, omdat gebleken is dat er verscheidene dorpelingen zijn, die deze willen toezenden aan familieleden en kennissen. Als laatste bedrijf van het feest is con tact met het gemeentebestuur opgenomen over de aanbieding van de oorkonde na mens de burgerij door het bestuur van de dorpsvereniging. Deze oorkonde, die werd getekend door de Haarlemse kunstschil deres Heieen Zomerdijk geeft in een om lijsting van gekleurde aquarellen verschil lende beelden uit Vijfhuizen en omstreken. Het centrum wordt gevormd door een luchtfoto van het dorp na de verfraaiing en de uitbreiding alsmede de gecalligra feerde opdracht. De verdere plannen van de Vereniging „Dorp Vijfhuizen" worden opgeschort tot na de zomermaanden. Het nieuwe werksei- zoen zal dan worden geopend met een ver gadering. met de burgerij, waarbij de toe komstplannen gezamenlijk worden bespro. ken. AMSTERDAM De beurs heeft zich door de maagziekte van president Eisenhower niet laten af brengen van. haar opgaande lijn die vrij dag al zo sterk aan het licht trad maar dinsdag in versterkte mate is voortgezet. De internationale fondsen vormden weder om de hoofdschotel van de markt en merendeels werden de Amerikaanse pari teiten. benaderd of overtroffen. Alleen in het geval van Kon. Olie bleek de New Yorkse pariteit te hoog gegrepen voor Am sterdam. De koers voor olie was hier tus sen f 226 en f 228 tegen de Amerikaanse pariteit f 230. Dit neemt niet weg dat het hoofdfonds daarmee weer een forse sprong omhoog heeft gemaakt. De records zijn overigens niet van de lucht. Unilever genoot een heel speciale belangstelling en boekte een spectaculaire winst van ruim 21 punten tot 490. Vraag voor Londense rekening was hieraan niet .vréémd. Ook Philips trok heel sterk de aandacht. De vaste stemming van New York werd hier grif overgenomen en in de tweede helft van de beurs wisten de aan delen van het Eindhovense concern de mijlpaal van 300 te bereiken. Daarentegen bleven aandelen K.L.M. iets ten achter. Hierin was zeer weinig te doen. A.K.U. echter deed heel spontaan mee en liep zelfs vijf punten omhoog hetgeen voor dit rayonfonds zeer ongewoon is. Toch kon men niet zeggen dat de stem ming levendig was, zeker niet voor cul tures en scheepvaart die welinig van zich lieten merken. Staatfondsen waren aan de vaste kant voor investeringscertificaten en de lening 1956. De markt sloot rustig maar vast voor de internationale waarden. Pro longatie 3 3/4 pet. (ANP) NEW YORK Het herstel van president Eisenhower had het herstel van de beurs tot gevolg: allé groeperingen gingen mee met de stij ging, die voor individuele fondsen winsten van één tot zes dollar deed noteren bij ac tieve handel. De terugkeer, vlak voor de beursopening, van de president naar zijn kabinet, bracht nieuwe vraag bij de vele koopopdrachten, die sedert maandagmid dag al waren verstrekt. De stijging ont wikkelde zich gelijkmatig over de beurs- periode. De omzet van 2.850.000 aandelen was een der beste van het jaar, hoewel over schaduwd door de 3.050.000 van maandag. Door flinke stijgingen in de staal-, auto-, olie-, metaal- en chemische fondsen en in vele verspreide aandelen, steeg het in dustriegemiddelde met 5.72 tot 509.48; dit is de sterkste stijging sinds 15 februari, en het koersniveau van 6 september 1956 werd er weer door bereikt. Het spoorweg gemiddelde kwam van 144.23 op 145 68; dat voor openbare nutsbedrijven van 73.62 op 73.76. Van de 1.182 verhandelde fondsen sloten er 713 hoger. 251 lager en 218 onveranderd. Er werden 65 nieuwe hoogtepunten en 44 nieuwe laagtepunten bereikt:(UP). Slotkoers gisteren 3% Nederl. '47 87 3 Ned. 1962/64 90u/i8 A. -K. U 195 Calvé Delft 380 Van Gelder Zonen 189 K. N. Hoogovens 307 Nederl. Ford 274 exd. N. Kabelfabriek. 285 gew. Philips Gloeil. 300 pref. Philips Gloeil. 149 Unilever 493 Wilton Fijenoord 277 Dordtsche Petrol. 1095 Konkl. Petroleum 227,70 A'dam Rubber 73 K. L. M f 126,— Holl. Amer. Lijn. 171/4 N. Scheepv. Unie 174'/,' Phs. v. Ommeren 261 Vs H. V. A 117% Verg. Deli Mijen 93 Ij Amsterd. Bank 202 Ned. Handel Mij. 161 Rotterd. Bank 178 Twentsche Bank 182 Anaconda Copper 70% Bethlehem Steel 191% U. S. Steel 67% General Motors 42 Shell Union 91% 41% 310 492 f 226,50 Nieuws in het kort UIT STAD EN STREEK Ontvangsten. Burgemeester en a et- houders van Haarlem zullen in het kader van het in Den Haag te houden Internatio nale gemeentencongres de deelnemers aan de naar Haarlem te organiseren excursies officieel ten stadhuize ontvangen, op don derdag 13 juni, om vier uur 's middags en op maandag 17 juni om vijf uur 's middags. Museumdiefstal. Uit het Provinciaal Overijselse Geschiedkundig Museum aan de Melkmarkt te Zwolle zijn een gouden ge denkpenning. een Staphorster horlogeketting en enige oude munten gestolen. De waarde van het ontvreemde bedraagt ongeveer f 2500,—. Scheepvaart GROTE VAART Artemis. 10 v. Amsterdam n. Bremen Abbekerk, 12 te Rotterdam Almkerk, 11 van Amsterdam 12 te Bremen Allisto, 12 te Sorel Aldabi, 11 v. Santos naar Sao Francisco Do Sul Alderamin, 12 te Karachi. Alioth, 11 van Buenos Aires n. Montevideo Axeldijk. 12 te Tampa Aalsum. 13 te Singapore verwacht Amstelslot, 11 naar Rotterdam Antonia t., 12 te Pladju Arkeldijk, 11 v. Penang naar Colombo Amstelbrug. 13 te Tj. Priok verwacht Adonis, 11 van Maracaibo naar Bachaquero Alblasserdijk, 11 van Galveston naar Corpus Christi Amstelveen, 11 van Geralaton naar Karachi Abbekerk, 11 te Antwerpen Algcnib. 12 n.m te IJmuiden verw. Amsteldiep 13 te Kielerkanaal verwacht Amstelveen 11 van Geraldton naar Karachi Alwaki, 12 v. Suez nr Djibouti Bloemfontein, 9 te" Amsterdam. Breda, 9 te Amsterdam. Batu, 11 van Amsterdam naar Houston. Büjdendijk, 12 te New York Boissevain, 11 van Santos naar Buenos Aires Beninkust. 11 naar Le Havre Banggai, 12 te Houston Bali. 11 te Tandjung Priok Bliidendijk, 11 te Norfolk Bussum. 11 van Kawasaki nr Sunggei Pakning Britsum 9 1400 mijl van Osaka Banka, 12 van Amsterdam naar Hamburg Baarn, pass. 12 Startpoint naar Antwerpen Bintang. 12 van Port Said naar Landsend Congokust, 13 te Dakar verwacht Coryda t.. 12 v. Pulubukom n. Sydney Canierounkust, 11 naar Freetown Cottica, 10 n.m. van Trinidad naar Paramaribo Calamares, 11 van Almirante naar Mobile Charis, 11 te New York Cradle of Liberty, 11 van Philadelphia naar Cadiz Camitia. 11 van Fremantle naar Curasao Camitia t„ 11 naar Curasao Dongediik, 12 te Tacoma Duivendrecht t„ 12 naar Houston Dorestad. 10 van Glasgow naar Carasao Delfshaven, 11 te Le Havre Drente, 11 van Zeebrugge naar Port Said Esso Den Haag t., 11 naar Sidon Friesland, 11 te Aarhus Gaasterland. 9 te Amsterdam Gabonkust, 12 te Abidjan Groote Kerk, 11 te Genua Ganymedes. 12 te Willemstad Gordias, 11 te Beliz Ghanakust. 11 te Takoradl Hector, 11 van Rotterdam naar Hamburg Hilversum t.. 12 te Bandarmashur Heelsum 11 naar Houston r Hoogkerk. 11 n.m. te Suez Hersilia, 11 te Hamburg Helder. 12 van Amsterdam naar Hamburg Jason, 12 te Curasao Joban van Oldenbarnevelt, 12 te Southampton Joseph Frering, 11 v. Las Palmas n. Monrovia Japara krl 11 te Tegal Joseph Frering, 11 te Las Palmas Konineswaard, 8 te Amsterdam Kota Baroe, 12 te Aden Korovina t., 12 v.m. te Thameshaven Kertosono, 14 Kaapstad verwacht Karimata, 9 van Genua naar Aden Kota Baroe, 11 te Aden verwacht Kennemerland. p. 11 Finisterre nr Montevideo Loosdrecht, 11 te Pt Sudan Leopoldskerk, 11 van Rastanura naar Kuweit Lemsterkerk, 11 te Bremen Louislantz. 11 van Rotterdam naar Las Palmas Lutterkerk. 11 van Suez naar Aden Maas, 12 te Lissabon Merwelloyd, 12 te Singapore Moordrecht, 11 van Mena naar Landsend Murena t.. 15 Nigata verwacht Nieuw Amsterdam, 11 van Rotterdam 12 te Le Havre Nieuw Holland, 11 van Bali naar Sydney Oranjefontein, 12 te Kaapstad Orion, 11 naar Amsterdam Ouwerkerk, 11 van Genua naar Port Said Oranje, 11 van Colombo naar Aden. Oberon, 11 te Maracaibo Ommenkerk. 11 van Aden naar Colombo Prins Casimir. 10 v. Rotterdam n. Antwerpen Prins Frederik Willem, 12 van Rotterdam naar Montreal P G. Thulin, 11 v. Seven Islands n. Halifax Purfina Nederland t., 11 te Kuwait Prins Casimir. 11 te Antwerpen Prins Willem TTI, 11 te Milwaukee Pt-lns Alexander. 11 ie Montreal Prins Frederik Hendrik. 11 te Quebec Prins Willem V, 11 van Cleveland nr Hamilton Rotti, 10 v. Amsterdam n. Hamburg RHnkerk, 8 te Amsterdam Raki. 11 van Abadan naar Bahrein Roepat, 11 v. Aden n. Mogadiscio Statue of Liberty t., 12 te Rotterdam Soestdiik, 11 v. New York n. Antwerpen Stad Maassluis. 11 naar IJmuiden Stad Rotterdam, 12 te Seven Islands Sumatra, 11 van Labuan naar Sandakan Schiedijk, 11 te New York Sunetta, 11 van Surabaia naar Singapore Statendam, 14 te Southampton verw. Stad Arnhem, 12 te Vlaardingen Tabian, 8 v Amsterdam n. Port Said Trajanus. 9 te Amsterdam Tero. 15 te Antwerpen verwacht Tankhaven, 11 van Bangkok naar Sungeigerong Teiresias. 11 naar Pt Sid Tjitjalengka. 11 te Kaapstad Tawali, 12 te Rotterdam Tara. 11 te Rosario Vasum t„ 11 naar Mena al Ahmadl Willemstad. 11 te Madeira Wonogiri, 12 v. Pt Said n. Rotterdam Wonosare, 11 van New Orleans naar Mobile Zuiderkruis. 11 naar Balbao Zijpenberg. 11 naar Sint Vincent kv. Zaanland. 11 te Salvador Zaankerk, 11 van Takunar naar Tsingtao KLEINE VART Aeneas. 11 van Gamos naar Algiers Arban, 11 van Messina naar London Ardeas, 11 van Rotterdam naar Genua Bebox, 11 te Zaandam van Mantyluoto Bab t., 8 v. Trolhattan naar Kristinehamn Caprl. 11 van Swansea naar Antwerpen Daniel. 11 van Goole naar Amsterdam Dido, 11 van La Pallice naar Amsterdam Elsa, pas. 7 Brunsbuttel naar Zaandam Frans van Seumeren, 11 van Bristol naai Middlesbrough Joost, 8 van Kotka naar Zaandam Kaap Falga, 5 van Rundvik naar Amsterdam Kaap St Vincent, 6 v. Skutskaer te Middelburg Maasym. 11 van Casablanca naar Boness Maris Callopez, 11 van Antwerpen naar Las Palmas Markab van Oran naar Byonne Meteoor, 11 van Nykoping naar Amsterdam Meuse, 11 van Stockholm naar Rotterdam Pionier, 11 van Delfzijl naar Goole Pavo, 7 van Kemi naar Zaandam Ponza, 8 van Zaandam te Lubeck Prior, 11 van Goole naa' Amsterdam Sint Walburg, van Tunedal naar Rochester Stella Maris, 11 van Grangemouth nr Olmsuno Schippersgracht. 11 van Kotka naar Amsterdam Santa Lucia, 11 te Teignmouth van Limerick Tilly, 6 pass. Kiel naar Munksund Viking, 11 van Mostijn naar Rotterdam Vlieland, 11 van Manchester naar Parijs SLEEPVAART Oceaan nr Hikari (Japan) met kruiser Moren-- Cycloop, 9 naar Maracaibo Ebró. 10 naar Aden Loire, 10 naar New Orleans zonder sleep Noordholland, 10 van Savona naar IJmuiden Pooizee, naar Trinidad met bak Zwarte Zee, 8 naar Rotterdam zonder sleep

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11