Installatie S. Daam voorzitter Raad van Arbeid te Haarlem 3 Albert Heijn Werkloosheid in bollenstreek groter dan voorgaande jaren ^uperMart vlees ^uperMals vlees Industrialisatie dient hier sterk te worden bevorderd 13 Bloemendaal gaat leningen aan Padvinders voeren actie voor groepshuis Nog geen beslissing over verhoogde uitkering „Jupiter" laat vrolijke klanken weerklinken HOUTWORM? COVELINE" Bruidspaar J. Driessen- Floris in het goud 97 55 55 69 TEKEN AAN DE WAND LISSE Ledenvergadering „Lisse" BENNEBROEK Comité voor collecte voor „Unicum" opgericht ZANDVOORT Opbrengst „Goed-zo actie Bouw van tachtig huizen in Zandvoort gegund Praktisch verkeersexamen VIJFHUIZEN Opbrengst Anjercollecte Openbare school ging er een dag op uit Leesbibliotheek met zomerlectuur uitgebreid Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Burgev-lnke Stand van V R IJ D A G 14 JUNI 1957 A. f HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De heer K a p t e ij n herinnerde er aan. dat drie jaar geleden mr. G. A. A. M. Boot werd geïnstalleerd als voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem en drie weken geleden heeft hij afscheid ge nomen wegens zijn vertrek naar Den Haag. Men zal een aangename herinnering meedragen aan mr. Boot. In de loop dei- jaren zijn enige voorzitters te Haarlem werkzaam geweest, die volledig op de hoogte waren van de sociale wetten en met energie hun taak hebben vervuld. De vorige voorzitter had een rijke ervaring op het departement van Sociale Zaken en bij raden van arbeid opgedaan, maar spreker heeft vernomen dat de nieuwe voorzitter een nog rijkere ervaring heeft bij raden van arbeid dan zijn voorgangers. Dat heeft hem gerustgesteld. De heer Daum heeft alle rangen bij de raden van arbeid doorlopen en is reeds geruime tijd als voorzitter werkzaam. Spreker heeft ge hoord, dat de heer Daum zijn plaats waard In de donderdag 20 juni te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, een geldlening aan te gaan groot f 112.400 met de n.v. Bank van Ne derlandse Gemeenten ter financiering van woningbouw. Van dit bedrag zal in 1957 f42.100 en ï'n 1958 f 70.300 worden beschik baar gesteld. De rente bedraagt 4% per cent en de looptijd dertig jaar. Ook zal in de vergadering een voorstel aan de orde komen om'een geldlening aan te gaan van f 300.000 en een om de kas geldlening te verhogen van een miljoen gulden tot twee miljoen gulden. Ter toe lichting wordt meegedeeld, dat in de ko mende maanden aanzienlijke bedragen moeten worden uitgegeven voor woning bouw, scholenbouw, enzovoorts. B. en W. hebben de raad een nota over de financiële toestand der gemeente aan geboden, waarin wordt meegedeeld, dat een beslissing op het verzoek inzake het verkrijgen van een hogere uitkering uit het gemeentefonds nog wel verscheidene maanden op zich zal laten wachten. De burgemeester heeft verscheidene bespre kingen gevoerd ter provinciale griffie en oo 1 ei deoartement van Binnenlandse Za ken. Hierbij is veel medewerking onder vonden van Gedeputeerde Staten, die be grip voor de financiële zorgen toonden en zich geheel achter het verzoek om een ver hoogde uitkering stellen. Bij de financiering van de kapitaalsin vesteringen ondervindt de gemeente nog steeds zeer grote moeilijkheden. De ge meente kan aan kort geld opnemen één miljoen gulden (voorgesteld wordt dit be drag te verhogen tot twee miljoen gul den) en het maximum rekening-courant krediet, bedraagt f (150.000. Ondanks de op brengst van de gesloten burgerzinlening, waarvoor een bedrag van ruim f 600.000 is ingeschreven, zullen deze maxima reke ning houden met de verplichtingen van de gemeente uit, de onderhanden zijnde werken, zoals de bouw van veertien wo ningen aan de Donkerelaan. vierentwintig woningen aan de Noordlaan en tweeën twintig in het plan Bovenweg door de wo ningbouwvereniging „Aerdenhout", riole ringswerken in de Julianalaan en omge ving, bouw van een openbare kleuterschool te Overveen, bouw van de Sint Joseph- school te Bloemendaal enzovoorts, binnen kort worden bereikt, zelfs worden over schreden. t Enkele maanden geleden heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken met aandrang verzocht voorlopig geen nieuwe kapitaals- werken of bestedingen aan te vangen als deze vergroting van de kasgeldschuld bo ven een nprm van 25 percent, van de ge- wone dienst tol gevolg zou hebben. De ge meentebesturen dienen aan Gedeputeerde Staten voor het doen van kapitaalsinveste ringen een v.erklaring van geen bezwaar te vragen. Deze verklaring houdt in, dat ook Gedeputeerde Staten van oordeel zijn, dat de urgentie van de uitgaaf moet prevale ren boven financieringsbëzwaren. Een gevolg van de financiële omstandig heden is, dat de in de begroting 1957 der gemeente Bloemendaal geraamde aanko pen, werken en bestedingen niet geheel kunnen worden uitgevoerd. Dit staat zowel °P de gewone- als op de kapitaaldienst. is. Dat de nieuwe voorzitter zeer gewaar deerd werd in Zwolle blijkt uit de af vaardiging. Na het uitspreken van de beste wensen installeerde de heer Kapteijn de heer Daum tot voorzitter. De heer Daum dankte de plaatsver vangende voorzitter voor zijn woorden en gaf in het kort een overzicht van de werk zaamheden die hem te wachten staan als nieuwe sociale wetten van kracht zullen zijn. Ook richtte hij zich tot de leden van het personeel met wie hij prettig hoopt samen te werken. De heer G. M e ij e r i n k, plaatsver vangend hoofd van de afdeling sociale ver zekering van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zcide te be grijpen, dat de heer Daum het een vol doening zal vinden in Haarlem benoemd te zijn. Door de ontwikkeling der sociale wetten wacht hem nog veel werk in Haar lem en spreker wenste hem daarbij veel succes. Mr. H. B. J. W a s 1 a n d e r, president directeur van de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam, sprak woorden van welkom en hoopte, dat de verstandhouding goed zal zijn en dat hij van de adviezen van de voorzitter zal mogen profiteren. Uit er varing weet hij, dat het personeel te Haar lem een humaan chef zal krijgen. Namens de Vereniging van Raden van Arbeid richtte de heer A. W. Ren ge- li n k voorzitter van de Raad van Arbeid te Amsterdam, zich tot de heer Daum; hij merkte op, dat de voorzitter zijn sporen op het gebied van de sociale verzekering heeft verdiend door zijn langdurige loop baan. De heer Daum iS een man met grote wetskennis en een man die op goede wijze de voorzittershamer kan hanteren. In de Vereniging van Raden van Arbeid is de heer Daum een geziene figuur; hij is vice- voorzitter en verricht in vele commissies belangrijk werk. Spreker hoopte, dat de vereniging nog dikwijls een beroep op hem mag doen. De heer C. M. S w i e b e 1algemeen secretaris van de Sociale Verzekerings raad, noemde de heer Daum een deskun dige ambtenaar, van wie in Haarlem veel te verwachten is. Namens het personeel van de Haarlemse Raad van Arbeid heette de heer V. de Kruyff de heer Daum welkom; deze heeft alle rangen bij de Raad van Arbeid doorlopen en is dus goed op de hoogte van de werkzaamheden. Dat men hem in Zwolle ongaarne zag vertrekken is een bewijs dat de voortekenen voor Haarlem gunstig zijn, aldus spreker. De heer J. Heere s, plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Arbeid te Zwolle, gaf de Haarlemmers de verzeke ring, dat de heer Daum een deskundige voorzitter is; tien jaar heeft hij op be kwame wijze het werk in Zwolle geleid. Aan de organisatie stelde hij grote eisen en als chef was hij zeer geacht. Hem zijn vriendschap te geven is hij volkomen waard, aldus de heer Heeres. De heer S. Noordhof, chef-de-bu- reau van de Raad van Arbeid te Zwolle, richtte zich in het bijzonder tot het perso neel van de Haarlemse raad en merkte op, dat de heer Daum niet alleen een goed vak-voorzitter is, maar ook een uitstekend chef. Nadat de heer Daum woorden van dank had gesproken bestond er gelegenheid kennis met hem te maken. De afdeling Haarlem van de Kring van Draaiorgelvrienden heeft donderdagavond in samenwerking met de winkeliersver eniging „Van Zeggelcnplcin" op de rol- schaatsenbaan van het Van Zeggclenplein te Haarlem een propaganda-avond gehou den. De hoofdschotel werd gevormd door een concert van het orgel „Jupiter", dat een potpourri van nieuwe en oude wijsjes liet weerklinken. Een grote menigte kin deren was rond het oude orgel samenge dromd en was vol bewondering voor de drie orgelpoppen, die parmantig de wijs sloegen en met stramme bewegingen bel letjes lieten tingelen. De kinderen mochten meedoen aan allerlei spelletjes. Vooral het trek-aan-de-bel ondervond grote belang stelling van de jeugdige orgcllicfhebbers. Nauwelijks had het orgel een nieuw melo dietje ingezet, of een achttal van de stout moedigste kinderen rende opgewonden op de microfoon af. „Hadsjimideeé", riep een sproetig jongetje opgetogen uit en liep zo wat de man-voor-de-microfoon onderste boven. Hiermee doelde het kennelijk op de titel van een liedje. Als beloning kreeg de jongen een reep, waarmee hij zich snel tussen het opdringende publiek terugtrok. Ook de minder jeugdigen hebben zich uit stekend vermaakt en bleven soms meer dan een uur naar de vrolijke klanken van het orgel staan luisteren. Op woensdag 19 juni is het feest aan de Cruquiusweg 132 te Heemstede. Thans siert al een erepoort de ingang van deze woning, want op woensdag 29 mei zijn de bruidsdagen ingegaan van het gouden echtpaar J. Driessen-Floris. De bruidegom, de heer J. Driessen, is vierenzeventig jaar, evenals zijn vrouw, en genoot in vroeger jaren als terreinknecht van het R.K. Sport park aan de Cruquiusweg grote bekend heid; hij was een echte kindervriend. Ook was hij vele jaren werkzaam bij het aan nemersbedrijf W. Thunissen te Heemstede. Beiden verheugen zich in een uitstekende gezondheid. Zij hebben acht kinderen: vijf dochters en drie zoons, die allen getrouwd zijn. Behalve één dochter in Haarlem- Noord wonen allen in Heemstede. De oud ste zoon was op 8 juni vijfentwintig jaar getrouwd en dit heuglijk feit zal eveneens op 19 juni in „Anno Santo" aan de Achter weg gevierd worden, 's Morgens zal er een gezongen mis worden opgedragen in de r.k. kerk aan het Valkenburgerplein en 's mid dags recipieert de familie Driessen van drie tot halfvijf in „Anno Santo". De dag wordt besloten met een maaltijd en feest avond, eveneens in dat gebouw. Op 19 juni 1932 vierden de ouders van de bruidegom. Jan Driessen-Peeperkorn,- hun diamanten bruiloft; op dezelfde datum was het huidige gouden echtpaar Driessen- Floris vijfentwintig jaar getrouwd. Toen werd ook de bruiloft gevierd van de heer J. Di-iessen (zoon van het gouden bruids paar) met mejuffrouw M. Teeuwen. Prima magere runderlappen ~AQ Hamlappen Onze heerlijk gekruide saucijzen oc biefstuk tartaar, slavinken en frikandellen. heerlijk lamsvlees. Veiling-verse groenten Dubbele prinsessebonen Hagelwitte bloemkool Grote export komkommers Soeptomaten Sunkist sinaasappelen 5 voor 97 kruidenierswarenafd. Ananasblokjes 250 gram 39 Verpakte vruchtendrups Zaanse korstjes Gezouten pinda's GROTE HOUTSTRAAT 99 In de conjunctuur-gevoelige bloembollenstreek beginnen thans heel langzaam de gevolgen van de bestedingsbeperking door te werken. Hoewel deze gevolgen zien nog nauwelijks doen voelen en de mechanisatie van de bollenbedrijven nog slechts in de kinderschoenen staat, kan men bij het Gewestelijk Arbeids bureau te Lisse thans cijfers over het aantal werkzoekenden vernemen, die enigszins alarmerend zijn en de overheid en het bedrijfsleven tot een nauw keurige observatie van het verdere verloop op de arbeidsmarkt manen. Bij het G.A.B. in Lisse staan thans meer werkzoekenden ingeschreven, dan in de laatste jaren ooit het geval is geweest en een vergelijking van de huidige cijfers met die van vorig jaar stemt tot nadenken. Eind mei 1956 was in de bollenstreek geen enkele werkzoekende metselaar en slechts één werkzoekende bloembollen arbeider te vinden. Eind mei van dit jaar stoncren twaalf werkloze metselaars en vierenveertig bloembollenarbeiders ingeschreven. In totaal stonden eind vorige maand 84 werkzoekenden meer geregistreerd dan op dezelfde tijd in 1956. „Deze cijfers moeten worden beschouwd als een teken aan de wand", aldus de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse, de heer G. F. B. Maas. Nu is het bekend, dat de bollenstreek met zijn bloembollencultuur als hoofdbe roep altijd een bijzonder kwetsbare en con junctuur-gevoelige streek is geweest. De geschiedenis heeft dit wel bewezen. Daar om zullen zich hier verschijnselen als ge volg van een algehele slechtere financiële toestand sterk doen gelden. Wat betreft de cijfers van werkzoekenden- komt de bol lenstreek van de gehele provincie Zuid- Holland het ongunstigst te voorschijn. In de periode van november 1956 tot eind april 1957 moesten uit deze streek duizend zestien arbeiders elders worden ingezet. Deze mensen werden te werk gesteld in het havenbedrijf te Rotterdam of Amsterdam, in fabrieken in Alphen aan de Rijn, Den Haag, Delft, enz. Uiteraard zullen juist deze arbeiders bij een teruglopende con junctuur het eerst in aanmerking komen om te worden ontslagen. Immers: zij kosten de werkgevers meer geld dan werklieden, die dicht bij het werk wonen. Voor arbei ders, die van ver moeten worden aange voerd, moet reisgeld worden betaald en dikwijls hebben zij ook kortere werktijden. Verscheidene gemeenten hebben wat dit betreft reeds goede successen geboekt. Noordwijkerhout ondermeer, dat steeds meer fabrieken binnen zijn grenzen krijgt, alsmede Sassenheim, waar zich vooral in de na-oorlogse jaren uitstekende bedrijven hebben gevestigd. Op het Arbeidsbureau is men zeer verwonderd over de bezwaren, die het raadslid Bergman te Sassenheim in de laatstgehouden raadsvergadering uitte tegen de vestiging van een nieuwe fabriek aldaar, een metaalwarenbediüjf. „Heeft toen het raadslid Bergman of de werkgever Bergman gesproken?" heeft men zich op het arbeidsbureau afgevraagd. Voortschrijdende mechanisatie De mechanisatie in de bollenbedrijven zal zich steeds verder ontwikkelen, is de mening van de heer Maas. Vele kwekèrs hebben voorzichtig afgewacht wat de ge- vólgen zijn van het spuiten tegen onkruid met Chloor I.P.C. Nu is gebleken, dat hier aan voor de gewassen geen risico's ver bonden zijn, zullen vermoedelijk ook de kwekers, die liever eerst de kat uit de boom kijken, volgend jaar tot spuiten over gaan. Een gevolg hiervan zal zijn, dat de vraag naar wieders sterk vermindert. De heer Maas heeft wat de mechanisatie van het bollenbedrijf betreft bewezen een vér ziende blik te hebben. Slechts enkele jaren na de oorlog voorspelde hij al, dat in het De heer J. v. d. Gevel, de trainer van de voetbalvereniging „Lisse" gaat de ver eniging met ingang van 30 jiini verlaten. I-Iet bestuur heeft contact opgenomen met Tonny Kantebeen, die onder meer War- munda en Ter Leedé traint. Een definitief besluit is nog niet genomen. Dat werd gisteravond op een goed bezochte leden vergadering van de voetbalvereniging „Lisse" meegedeeld. De voorzitter, de heer C. Strik, wees er op dat „Lisse" het afgelopen seizoen veel met pech te kampen heeft gehad. Mede daardoor was het verblijf in de derde klasse,van korte duur geweest- De penningmeester, de heer M. Beijk, kon melden, dat er was ontvangen f 10.565.64 en uitgegeven f 8.414.47. Ex- was dus een batig saldo van f 2151, 57. Vervolgens belichtte de secretaris, de heer P. Verheijen, in een vlot gesteld verslag het afgelopen jaar. De aftredende heren van de elftalcom missie, J. van de Poel, J. v. Diest, M. v. Dijk, P- v. Dijk en F- Beijssens, wérden met algemene stemmen herkozen, evenais de aftredende bestuursleden, de heren C. Strik, R. Langelaan en D. Kortekaas. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of het mogelijk was een veteranenelfjtal op te richten. Men had hiervoor al vijftien gegadigden. Besloten werd tot het samen stellen van zo'n team over te gaan. In Bennebroek is een comité opgericht, dat zich ten doel stelt volgende week een lijstcollecte te houden ten bate van het herstellingsoord „Unicum" te Heemstede. In deze inrichting worden een vijftigtal invaliden verpleegd en omdat een uitbrei ding van de gebouwen noodzakelijk is, heeft men daarvoor veel geld nodig. Het comité bestaat uit de dames H. E. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, G. Olivier, Ringnalda, M. van Aalst, Van Riet en zuster F. Jordan. Het beveelt de komende collecte in de be langstelling van iedereen aan. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor het Rode Kruis heeft in totaal 540,87 opgebracht. bollenbedrijf de machine een steeds be langrijker plaats zal gaan innemen. Lange tijd heeft de mening geheerst, dat de bloembollencultuur niet sterk kon worden gemechaniseerd, doch de tijd heeft anders geleerd en vele vakgenoten, die aanvanke lijk de ideeën van de heer Maas argwanend hebben bezien, hebben hem later gelijk gegeven. Enkele jaren geleden, toen steeds meer (dure) machines hun intrede gingen doen, adviseerde de heer- Maas de kleine kwekers al in coöperatief verband de ma chines aan te schaffen om niet achter te blijven bij de grote kapitaalkrachtige be drijven. Toen haalde men zijn schouders op, maar nu overwegen vele kleine kwe kers in alle ex-nst om coöperatief aankopen te doen. Thans vraagt de directeur van het ar beidsbureau zich af, waax-om bloembollen niet machinaal kunnen worden verpakt. Een te teer produkl? Dit is vermoedelijk geen argument. Want in de chocolade industrie worden de bonbons ook machi naal verpakt en die moeten veel voorzich tiger dan bloembollen worden behandeld. Omscholing Thans al bestaat een tekort aan deze krachten en daarom dient de technische scholing te worden aangemoedigd, vooral voor dié jonge krachten die zich tevens kennis van het bollenvak willen eigen maken. Jonge vakmensen zullen moeten worden omgeschoold tot mechanisch grond bewerker. Op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling in Haarlem en Leiden zou een dergelijke scholing kunnen worden geboden, als blijkt dat hieraan behoefte is. Het initiatief hiertoe zal uiteraard van de vaklieden zelf moeten uitgaan. Op korte termijn zal worden getracht de werkzoe kenden in de bollenstreek elders in te zet ten. Binnenkort zullen de ongeschoolde werkzoekenden vermoedelijk wel in de „pakkerij" de handen uit de mouwen kun nen slaan, doch dit is slechts een tijdelijke oplossing, daar deze krachten over enkele maanden, na afloop van de „pakkerij", weer aan de kant staan. 55 Het Zandvoortse comité „Stuivertjes actie Goed-zo" heeft de opbrengst bekend gemaakt van de op Hemelvaartsdag ge houden „stuivertjes-actie". Een bedrag- van f 2.470 kon aan de heer Johan Bode- graven worden ovei-gcmaakt. De gedetail leerde opgave luidde als volgt: Collecte (30 bussen) f 357,82, Scholen f 214,05; Ten tenkamp f 62,50, Caravan en trekkers- kamp f 16,10; Strandtenten f 150,90; Ha- ringkarren f 100; twee sportverenigiiïgen f 78,75; Kinderen (gi-abbelton, kijkdoos, verkoop schelpen en muziek) f 177,48 en winkeliers en Horeca-bedrijven f 1.318,40 is totaal f 2.476. Doordat alle druk- en stencehverk gratis werd geleverd was ex- slechts f 6 aan onkosten. De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort heeft aan de aannemingsmaatschappij G. W. J. van Schaik te Laren (N.H.) opgedragen de bouw van tachtig woningen nabij de Van Lennepweg voor f 1.320.200. Bij de op 8 april gehouden aanbesteding was deze maatschappij de laagste inschrijfstex-. Hét daax-na met de instanties van het departe ment van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid gevoerde overleg heeft dezer dagen tot een positief resultaat geleid. Het complex omvat 36 flatwoningen, welke worden gebouwd tussen het voet balterrein van „Zandvoortmeeuwen" en de Van Lennepweg; twintig eengezinswo ningen nabij de Dr. Jac. P. Thijsseweg en 24 middenstandswoningen ten noorden van de algemene begraafplaats. Het praktisch verkeersexamen zal dit jaar aan de Zandvoortse scholieren uit de hoogste klassen der lagere scholen worden afgenomen op donderdag 20 juni. Na af loop zal 's middags in theater Monopole Zandvoorts bux-gemeester, mr. H. M. van Fenema, de uitslag bekend maken en de diploma's uitreiken. Het gaat de padvindersgroep „De Meer- vogels" te Hoofddorp enerzijds voor de wind: momenteel bestaat deze groep na melijk uit een volledige welpenhorde, twee vex-kennerstroepen en een voortrekkers- stam. Aan de andere kant doet zich het bezwaar van geen eigen gebouw te neb ben, nu echter dubbel gelden. Tot heden werd gebruik gemaakt van de zolder van de Landbouwwinterschool te Hoofddorp, waarvan het bestuur welwil lend alle steun aan dit jeugdwerk vex-leent. Omdat echter onlangs een centrale ver warmingsinstallatie in de school is aan gelegd, is het vei-blijf van de padvinders er niet geriefelijker op geworden. De ver warmingsbuizen lopen namelijk over de zolder, zodat deze niet alleen te weinig ruimte biedt, maar bovendien door de jongelui nu moeilijk te gebruiken is. Hier bij komt nog dat er in de wintermaanden, tengevolge van een voorschrift van de brandweer, niet mag worden gestookt. Er zijn daax-om plannen gemaakt om te komen tot de bouw van een eigen groeps huis, waarin alle afdelingen een ondex-dak kunnen krijgen. Hoewel de medewerking van het gemeentebestuur van Haarlem mermeer is ingeroepen, heeft de groeps- commissie van „De Meervogels" zich be zonnen op de mogelijkheden voor een ver dere financiering. Getracht zal worden renteloze aandelen uit^te geven. Om ieder in de gelegenheid te stellen hieraan mede te werken, zullen deze in lage waarden worden uitgegeven, namelijk van vijf, tien en vijfentwintig gulden. Na verloop van tijd worden de aandelen successievelijk weer uitgeloot en krijgen de geldschieters het gestorte bedrag terug. Omstx-eeks 29 juni wordt ook in Vijf huizen en omgeving weer de jaarlijkse Anjercollecte gehouden ten bate van het Prins Bernhardfonds. De opbrengst van deze inzameling komt ten goede aan eul- tux-ele en sociale ox-ganisaties en instel lingen, die steun behoeven om hun werk zaamheden te kunnen voortzetten. In Vijf huizen betreft dit bijvoorbeeld het te stichten dorpshuis, waartoe het gymnas- tiekgebouw aan de Spieringweg zal wor den verbouwd. Om de kosten voor het dox-p zo laag mogelijk te houden, over weegt het Prins Bernhardfonds namelijk om een belangrijk percentage van de stich- tingskosten voor zijn rekening tè nemen. De burgerij van Vijfhuizen is dus in dit geval direct belanghebbend bij deze in stelling. De organisatoren hopen daarom, dat aan de collecte in ruime mate medewerking wordt verleend. Dit betreft niet alleen de geldelijke steun, maar ook de onmisbare medewerking als collectant(e). Zij, die er toe willen bijdragen om de Anjercollecte in Vijfhuizen en omgeving tot een succes te maken door enkele uren te collectoren kunnen zich in verbinding stellen met het hoofd van de openbare lagere school, dé heer W. A. Braakensiek, Spieringweg 438. Woensdag hebben de kinderen van de openbare school hun jaarlijkse schoolreis gemaakt, die begunstigd door het fraaie, zonnige weer een groot- succes is ge worden. Met deze reis ging tevens een lang gekoestex-de wens in vervulling, omdat nu een bezoek werd gebracht aan „De Efté- ling" te Kaatsheuvel. Ondanks de hieraan verbonden hoge kosten was dit onder meer mogelijk gemaakt omdat de leerlingen der school een oudpapieractie organiseerden. Om kwart voor acht vertrok de bus via de kortste weg naar het verre reisdoel, dat om half elf werd bei-eikt. Na eerst de inwen dige mens te hebben versterkt, werd een wandeling door het sprookjesbos gemaakt. De kinderen, hebben genoten van het vele, dat daar voor hen was te zien en te doen. Na dit bezoek werd de belangstelling ver deeld over de aanwezige speeltuin en het zwembad van „de Efteling". Op de terug- weg werd nog een bezoek gebracht aan een speeltuin in de omgeving van Uithoorn; om half negen keerde de bus met juichen de en zingende kinderen in Vijfhuizen terug. Het bureau van de Centrale Vereniging voor Reizende Bibliotheken in Nedeidand (dat reeds gedurende drie winterseizoenen Vijfhuizen van goede lectuur heeft voor zien) heeft dit jaar voor het eerst een depot van „zomerlectuur" in Vijfhuizen voor het publiek opengesteld. Dit betreft vakantie- en ontspanningslectuur in de vorm van romans en populaii--wetenschap- pelijke boeken. De leiding van het depot berust zoals gewoonlijk weer bij de heer W. A. Braakensiek, die hiervoor elke vrij dag zitting houdt van drie tot vier uur 's middags en 's avonds van zeven uur tot half acht. In de collectie, die vijfenzeventig titels omvat, is ook een groot aantal jeugd boeken opgenomen. GEBOREN: Martin us, v. M. Schouten en M. E. van cisr Berg: Elisabeth Maria, d. v. H. I. J. van der Bijl en A. Koopman: Hen drik Cornelis, z. v. J.. Cardol en L. Bok horst: Arie Willem, z. v. W. Dol en A. Hel- lendoorn; Cornelia Adrian;., d. v. W. C. Al- derden en L. M. Fieman; Ferdinand, z. v. J. Jongkind en C. J. Fokker: Ronald, z. v. J. H. Ferree en J. H. Nooteboom; Geurt, z. v. W. L. Schuurman en H. Weij; Hcndricus An dreas, z. v. M. H. Bakker en M. Huiberts; Carla, d. v. A. Eigenhuis en C. Hoogendam; Marianne Esther, d. v. L. M. Petit en B. Mandrup Jensen: Petronella Catharina Eli sabeth. d. v. G. M. Loogman en A. H. J. Wouters: Lucas. z. v. H. van den Berg en S. Grosscurt: Jan Cornelis, z. v. J. Arendsman en J. M. de Kooker. ONDERTROUWD: Willem Roos en Catha rina Johanna Leithuijser: Henri Pieter Ka rei van Raam en Hendrikje Bos: Jacobus Johannes Hctem cn Francina Maria Maes; Teunis Schalk en Lamberta Johanna Bouw man: Adriaan Jan Filius en Maria Geèr- truida Eilander; Jan Moes en Matje Gross curt. GEHUWD: Hendrik us Johannes Siebelir.g en Johanna Neeltje Wolse: Jan Groenendijk en Jenny Geertruida Duiser: Arie van der Werff en Adriana Elisabeth Ka<ts. OVERLEDEN: Christianus Bijlhouwer, 64 jaar, e. v. H. M. M. Koenders. L oort GEBOREN: Marit Saskia, d. v. J. Zwem- mei- eu A> Zwart; Cornelis Hendrik, z. v. J. Hoogendijk en L. Zijlsti-a. '0 De lieer S. Daum, die tien jaar voorzitter js geweest van de Raad van Arbeid te Zwolle en met ingang; van 1 juni benoemd is tot voorzitter van die te Haarlem is donderdagmiddag in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann geïnstalleerd door de plaatsvervangend voorzitter, de heer P. J. Kapteijn. Bü de installatie waren afge vaardigden van de Raad van Arbeid te Zwolle en alle leden van het personeel van de Raad van Arbeid te Haarlem aan wezig. De heer P. J. Kapteijn overhandigt de heer S. Daum (rechts) de voorzitters hamer. Links zit de heer V. de Kruyff, chef-de-bureau van de Raad van Arbeid te Haarlem. ADVERTENTIE Gegarandeerde vernietiging met ANTIBOCKTOR „COWOREX" ff Ged. Oudegracht 95 Telefoon 16507 ADVERTENTIE 15 juni a.s. 500 gram 24o 500 gram 268 500 gram Ij O SPECIAAL AANBEVOLEN onze vlug-klaar-artikelen als Tevens vanaf heden verkrijgbaar Speciale opdrachten worden bij vooruitbestelling voor u klaar gemaakt. 15 juni a.s. 500 gram per stuk per stuk grote zak Uit onze Voor week-end en vacanties 100 gram vanaf 25 Delicata choc.blokken per stuk 45 Zware choc.repen 1 smaken 6 VOOT 100 per pak 25 grote zak 59 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen 9 Rente winstaandeel Op de aanbeveling-. Op een der aan bevelingen ter voorziening in twee vaca tures van rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam is onder meer ge plaatst mr. G. A. M. van Leeuwen, substi- tuut-griffier en rechter-plaatsvervanger te Haarlme. „Men zal de industrialisatie in de bollen streek nimmer mogen afremmen", aldus de heer Maas. „Dat zou moreel onverantwoord zijn". De directeur van het arbeidsbureau heeft trouwens steeds de vestiging van industrieën in de bollenstreek gepropageerd en hjj is dan ook van oordeel, dat onop houdelijk de aandacht op de bollenstreek gevestigd moet worden en op krachtige wijze industrieën moeten worden aange trokken. De toenemende mechanisatie zal de werk loosheid in de hand werken en daarom is er slechts één remedie: industrialiseren. Voorts dient gelegenheid te worden gege ven tot omscholing. Op de Rükswerkplaat- sen voor vakontwikkeling in Leiden. Haar lem en Den Haag volgen thans 38 arbeiders uit de bollenstreek een omscholingscursus. Voortgegaan zal moeten worden met de be vordering van de emigratie. De toenemende mechanisatie eist van de leiders der bollen bedrijven ook een. ruim inzicht. Op de grote bedrjjven is reeds nu een vraag naar jonge, technisch-geschoolde krachten, naar jonge arbeiders, die zelf een tractor, rooi en plantmachine of een fraismachine kun nen repareren. Dagtocht. Woensdag, deze week, heb ben bejaarden van 't Rustoord aan de Ramp laan 84 in Haarlem een tocht ■mmaakt met een touringcar naar Zandvoort. P'npmpp^aaj Velscn. Beverwijk. Schoor!. Bergen. Alk maar en IJmuiden. waar de haven werd be zichtigd, evenals de nieuwbouw in dat ge bied.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15