Uitgaan in Haarlem Aambeien? OM HET ERFGOED Lezen en laten lezen Dugard en Gérome in, „Jeanne" van Honegger De avonturen van Wang en Li 7 kaas Kort en bondig Zwembroeken Agenda voor Haarlem VRIJDAG 14 JUNI 1957 4 TONEEL EN DANS Zaterdag 15 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van de Kennerrier Ballet Studio geven onder leiding van Gloria en M. Tschernoff en Jan Leo Zielstra een uit voering, waarbij zij aan de vleugel worden begeleid door Leen Krammer. MUZIEK Zaterdag 15 juni, Bloemendaal, 19.30 uur: Leerlingen van Pie van der Glas—Boos- man en Chris van der Glas geven in 'iet Jeugdhuis aan de Donkerelaan 20 in Bloe mendaal een uitvoering op piano en viool. Het programma vermeldt werken onder meer van César Franck. Mozart, Beet hoven, Chopin, Debussy, Corelli, Haydn en Bartók. Maandag 17 juni. Grote Markt, 15.30—16.30 uur: De stadsbeiaardier bespeelt het ca rillon van de Grote Kerk. Dinsdag 18 juni, Grote Kerk, 20—21 uur: De stadsorganist Albert de Klerk geeft weel een gratis toegankelijke orgelbespeling. Op het programma staan werken van Sweelinck. Antonio de Cabezón, Antonio Soler. Johann Sebastian Bach, Jos. van Amelsvoort, Hans Kox en twee composi ties van de uitvoerende organist zelf. Dinsdag 18 juni. Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van het Haarlems Muziekin stituut geven een uitvoering. Woensdag 19 juni. Muziekschool. 20 uur: Enkele leerlingen van de heer Piet Vin cent aan de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst geven een uitvoering. Donderdag 20 juni. Grote Kerk. 15—16 uur: De stadsorganist Piet Kee besoeelt het Miiller-oreel. Ook dit concert is gratis toegankelijk. Het programma vermeldt werken van Banchieri. Frescobaldi. Ritter, Krebs. Franck en Mendelssohn Donderdag 20 juni. Grote Markt, 20—21 uur: De stadsbeiaardier Arte Peters bespeelt weer het carillon van de Grote \erk. Het programma bevat werken onder meer van Beethoven, Mozart, Bruckner, Schubert en Grieg. Vrijdag 21 juni. Concertgebouw, 20 uur: Ten bate van de bouw van een evangelische kerk in Reutte (Tirol) geeft de Oosten rijkse familie Engel evenals vorig jaar een uitvoering, welke onder auspiciën staat van het Comité Steun Protestantse Kerken Oostenrijk. FILMVOORSTELLINGEN Rembra-ndttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning v'an de documentaire,..Naar het rijk der Inca's", een film over een Duitse expeditie. De tekst wordt gesproken door de acteur Paul Steenbergen. Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van.„Stromboli" met Ingrid Bergman. AMATEURTONEEL Vrijdag 14 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: De personeelsvereniging ..Figee" geeft een opvoering van „In het kleine geluk". Dinsdag 18 juni. Stadsschnuwhurg. 20 uur: De r.-k. blindenbond „St. Odillia" geeft een onvorring van „Koning Midas". Donderdag 20 juni. Stadsschouwburg, 20 u.: De r.-k. blindenbond „Odillia" geeft een herhaling van „Koning Midas". ANDERE BIJEENKOMSTEN Rudolf Steinerschool: In de Rudolf Steiner- school aan de Wilhelminastraat 43a wordt zaterdag 15 juni om 15 uur een expositie geopend van werk van leerlingen en werk van de Noorse illustrator Munsterhjelm, De tentoonstelling is zaterdag tot 17.30 uur geopend, zondag van 15 tot 16.30 uur. Za terdagavond 20.15 uur spreekt mr. M. L. Stibbe over „Het sprookjesbeeld in de schoolopvoeding", zondag houdt de heer J. Kraamwinkel om 16.30 uur een voor dracht getiteld „Het natuurbeeld in .de schoolopvoeding" en om 20.15 uur spreekt de heer H. Polderman over „Het omgaan met kleuren". TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromings ramp februari 1953 Geopend dagelijks van 912 30 en van 13 30—17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012 30 uur en van 13.30— 17 uur en zondags van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, Kantwerk, handschriften fflvwxoccoccc.-xc<---^ Betaling abonnementsgeld per giro U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U c bespaart daarmee incassokosten en ij vermijdt geloop aan de deur. y Het te gireren bedrag is f 7.65, post- j: abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken f door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wv behoeven dan geen kwitanties uil zenden. Voor automatische girnhi'tn'ivt (het allergemakkelijkste) zijn f om»»- lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE trcrretrvyyyyiccfxyyYrrxrrsYyrttoayxxxxxxxxiCtxxXiOCC-' r Harry Belli met zijn Afrikaanse leeuwen in een gouden kooi maakt deel uit van het Circus Strassbur ger, dat van don derdag 20 tot en met zondag 23 juni op het sportpark in Heemstede een aantal voorstellin gen geeft Dit cir cus komt dit jaar niet in Haarlem. en munten Geopend op werkdagen, be* halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 13—16 uur. Huis Van Looy: Tot 17 juni wordt een nieuwe expositie gehouden van werk van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" De expositie is dagelijks ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur; zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw Fossielen, mineralen, natuurkundige instrymenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. De Jager: Bij de firma De Jager, Grote Houtstraat, hoek Raamvest, wordt tot 23 juni een expositie gehouden van Deense, Zweedse, Italiaanse en Hollandse meube len met tekeningen van Jacques Janssen. Dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. Vishal: Tot 25 juni kan men de tentoon stelling „Grafiek uit de bloeitijd van het Duitse expressionisme" bezichtigen. Er is werk onder meer van Beck- mann, Campendonck, Chagall, Grosz, Kirchner en Kokoschka. De expositie is dagelijks geopend van 10—17 uur, dins dags en vrijdags ook -an 19 tot 22 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Gebouw „De Hoofdwacht": Onder auspiciën van de „Vereniging Haerlem" exposeert Willem Horsman tekeningen van het in terieur der Grote Kerk en stadsgezichten. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, zondags alleen van 14 tot 17 uur. Café „Irene": Tot 24 juni expositie van teke ningen. aquarellen en schilderijen van Hei-man Dootjes, dagelijks te bezichtigen van 14 tot 22 uur. Hieronder volgt een lijst van de laatste aan winsten in de stadsbibliotheek en -leeszaal: Romans: Abrahams, De wilde trek; Cham- son, Adeline Vénician: Van Gent, De laatste nacht; Mees, Demeters dochter; De Munck, Olie in het veen: Roosenburg, En de muren vielen om; Lewis, Self condemned. Populair wetenschappelijk Arbellot, Ik ben journalist; Munnichs, cj'e Moor en Maltha, Herfsttij 'van dé levensloop; beschouwingen over de ouderdom: Cramer-Schaap, Bijbelse verhalen voor jonge kinderen: Smith, De parel van grote waarde: Van Putten, De prijs van de vrijheid, de Navo en de Atlantische ge meenschap; Van Andel-Ripke, Kleuters, die we allen kennen; Bridges, Zie cn ken alle wilde dieren der aarde; Dewandel, Bewuste ontspan ning: Zechlin. Das Flechtbuch: Hornauer, In- dustrielle Automatisierungstechnik: Excursie- gids voor de Noordoostpolder en Oostelijk Fle voland; Weg- en waterbouwkunde. deel 4. Struyck en van der Veen. Bruggen; Van der Havé en Verver, Aardolie en aardolieprodukten; Dior, Ik ben mode-ontwerper; Populaire vaste planten in de tuin: Den Besten en Voeten. De muze en het meisje: gedichten; Heerkens, Jazz; het wezen en de geschiedenis; Pool, 'n Engelse sleutel, een ABC over het „Perfide Albion". Holland Festival Het Nederlands Kamerorkest opent vrij dagavond 14 juni in de Scheveningse Kur- zaal het Holland Festival met een gala uitvoering. Het orkest speelt onder leiding van Szymon Goldberg werken van Handel, Vivaldi, Bach en Haydn. Vrijdagavond om half elf wordt ter gelegenheid van deze opening voor het Kurzaalterras een vuur. werk afgestoken. Zaterdag daarop wordt in de Kurzaal onder leiding van Carlo Maria Giulind een uitvoering gegeven van de „Messa da Requiem" van Verdi, waar aan wordt medegewerkt door het Residen tie-Orkest, de sopraan Gré Brouwenstijn, de mezzosopraan Miriam Pirazzini, de te nor Alvinio Misciani en de bas Raffaele Arie. Het r.-k. Residentiekoor zingt de ge deelten voor koor in deze festivaluitvoering. Zondagavond speelt in Scheveningen het Cleveland Orkest onder leiding van zijn dirigent George Szell met medewerking van de Amerikaanse pianist Léon Fleisher. Op 19 juni komt het Nederlands Kamer orkest terug voor een concert onder leiding van Szymon Goldberg, en op 21 juni wordt in de Kurzaal een uitvoering gegeven van het oratorium „Jeanne d' Are au Bücher" van Honegger met medewerking van het koor en orkest van de Nederlandse Radio Unie en Marthe Dugard (als Jeanne), Cor- ry van Beckum en Corry Bijster, Willy Brill, Watty Krap, Raymopd Gérome (als frère Dominique) Frederic Anspach, Léon Combé, Guus Hoekman en Frans Somers. Het geheel staat onder leiding van Henk Spruyt. Prijsvraag van „Gaudeamus" Composities van Ketting en Schat bekroond Voor de compositieprijsvraag, die de stichting „Gaudeamus" heeft uitgeschreven ter gelegenheid van de van 31 augustus tot 8 september tc houden internationale mu- ziekweek, zijn drieënvijftig composities ingezonden uit dertien landen: Zuid-Afri- ka, Nederland, België, Duitsland, Frank rijk, Engeland, Denemarken, Zwitserland, Noorwegen, Tsjeehoslowakije, Joegoslavië, Libanon en Argentinië. De door de AVRO beschikbaar gestelde prijs werd, op advies van de uit dr. Anthon van der Horst, Ma- rium Flothuis en Henk Stam bestaande jury verdeeld tussen Otto Ketting en Peter Schat, respectievelijk 'voor Passacaglia voor kamerorkest en Septet. De AVRO biedt ter opening van de mu- ziekweek een concert aan door 't Omroep orkest onder leiding van Roelof Krol, waar van het programma, behalve van de be kroonde werken van Otto Ketting en Peter Schat onder meer een bekroond werk be vat van het vorig jaar, namelijk Sette Aforismi van Jan Wisse, dat tot dusver nog niet werd uitgevoerd. Een kamermu ziekprogramma. dat in de muziekweek door de N.C.R.V. wordt uitgezonden en ten dele door het Gaudeamus-kwartet wordt uitgevoerd, is samengesteld uit werken van de Argentijn Olazabel. de Engelsman Wild, de Joegoslaaf Zupanovic en de Fransman Maché. Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans besluit de muziekweek met een programma, dat werken vermeldt van de Tsjechoslowaak Burghausér, de Zwitser Huber. de Belg Baarvoets en de Nederlanders Van Vlijmen en Eisma. Het kamermuziekpr,ogramma wordt ge completeerd met het Derde Strijkkwartet van Wolfgang Fortner en het galaconcert met Elegie voor altviool en orkest van Matyas Seiber, beide componisten die de lezingen en discussies in de muziekweek verzorgen. Alle drie concerten worden voor de eerste keer sinds het bestaan van „Gau deamus" door het N.I.R. in Brussel uitge zonden. Het centrale onderwerp van deze muziekweek is het samengaan van muziek met andere kunstvormen: muziek en thea ter, muziek en film, muziek en hoorspel. DE NEGEN MUZEN Artifexconcerten. Ook voor het nu be gonnen zomerseizoen heeft de stichting „Artifex" weer een aantal orgelconcerten georganiseerd, die zullen worden gegeven in kerken in Den Haag en Delft. Als bui tenlandse gasten zullen hier aan meewer ken Leopold Yager uit Salzburg, Marie Claire Alain uit Parijs, Walther Schuster uit Passau en Conrad Schuba uit Kon- stanz. Anton Eldering. De baszanger Anton El- dering, verbonden aan het operagezelschap „Forum" in Enschedé is uitgenodigd van 15 tot 24 juni aan uitvoeringen tijdens de „Wiener Festwochen" mee te werken. Hij zal optreden als solist in de Missa in C van Beethoven en in „St. Antoine" van Sem Dresden. In Klagenfurt zal hij mee werken aan de uitvoering van de „Mes sias" van Handel. Expositie. In de loop van deze zomer zal in Apeldoorn een tentoonstelling worden gehouden van werken uit Veluws particu lier kunstbezit. De organisatoren van deze tentoonstelling hebben bericht ontvangen, dat Prinses Wilhelmina een aantal schilde rijen uit haar particuliere collectie be schikbaar stelt. Vele kunstbezitters hebben hun medewerking toegezegd. If U i l Mm 9° Wang's vader nam zijn zoon mee naar huis en Li's vader de zijne. En zo waren de twee vriendjes dan gelukkig weer veilig terecht gekomen. Ze lagen even later, ieder in hun eigen huis, op hun slaapmatjes. Zo laat in de nacht waren ze nog nooit naar bed gegaan! Vóór ze in slaap vielen, dachten ze nog na over dat opwindende avontuur, dat nu gelukkig afgelopen was. Tenminste dat dachten ze! 89-90 ADVERTENTIE Koop morgen 'n eVAP^W ROLFILM M voor Zondag Jacob Marisstichting stelt jeugdprijzen in Bekroonde werken worden in Den Haag geëxposeerd De Jacob Marisstichting in Den Haag heeft zich voorgenomen eens in de drie jaar ,te beginnen met 1957, Jacob Maris- jeugdprijzen uit te loven voor schilder kunst, beeldhouw- en grafische kunst, die zullen bestaan uit een bedrag van vijf honderd gulden en een zilveren medaille. De jury, die de eventuele prijswinnaars zal aanwijzen, zal bestaan uit V. H. Elenbaas, kunstschilder en graficus in Rotterdam, prof. V. P. S. Esser, beeldhouwer en hoog leraar aan de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten in Amsterdam, Jan van Heel, kunstschilder en bestuurslid van de Jacob Marisstichting in Den Haag, Harry Ver burg-, directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem en mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van de dienst voor Schone Kunsten van de gemeente Den Haag en bestuurslid van de Jacob Marisstichting. Mededingers naar een van de jeugdprijzen mogen op 1 januari 1957 de leeftijd van 28 jaar nog niet hebben be reikt, moeten van 1 januari 1957 af in Den Haag of een der randgemeenten wonqn,.of indien dit niet het geval is, een verklaring van een docent, in het kunstvak waarin zij naar de prijs mededingen, kunnen overleggen en voor elk onderdeel drie kunstwerken inzenden. Ze móet'ep allen tevens een portefeuille mét" vijf düidelijk gesigneerde tekeningen inzenden. - De bekroonde werken zullen worden tentoongesteld in de tentoonstelling 'van de stichting „De Haagse Salon", die van 3 tot en met 31 augustus in de zalen van Pulchri Studio in Den Haag wordt ge houden. Een zo groot mogelijk aantal van de voor de prijzen ingezonden werken zal voörts op deze expositie een plaats krij gen. De expositie van „De Haagse Salon" is mede wegens de instelling van de jeugdprijzen dit keer voorbereid in ge zamenlijk overleg met het bestuur van de Jacob Marisstichting. Uitspraak Haarlemse rechtbank Een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging Donderdag heeft de Haarlemse Rechtbank een 56-jarige Haarlemse autohandelaar, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het besturen van een auto, terwijl hij on der invloed was van de sterke drank en het niet voldoen aan een stopteken van een politieagent, veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Het ver zoek van de officier werd toen ingewilligd en de autohandelaar werd ter zitting in arrest gesteld. Op 21 maart des avonds had de autohan delaar een café in Spaarndam bezocht. Toen de autohandelaar in zijn auto weg wilde rijden, gaf een politieagent een stop teken. De man stoorde zich hieraan echter niet Verdachte beweerde de agent niet te hebben gezien. ADVERTENTIE PIJN? JËÜK7" BRANDERIG? ZWAAR GE VOEL BIJ HET ZITTEN? OBSTIPATIE? TRANSROID, een nieuw, modern HYGIë- NISCH middel ter bestrijding van al die on aangename klachten staat tot uw beschikking. Tenzij uw arts onders voorschrijft: Eenvou dig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en alle narigheid behoort tot hel verleden. SCHUIF UW KLACHTEN AF OP TRANSROID en vraag nog heden een kuurverpakking van twaalf tabletten bij uw apotheker of drogist. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam ADVERTENTIE M'n lievelingskaas, hoezee Ook op 16 juni leidt de weg naar het vaderhart .door de maag. Verras hem met 'n echte mannen- tractatie: een extra portie van de kaas, waar hij altijd zo van smult. Dan komt hij meteen in de goede stemming voor de andere cadeautjes^ v.yo!t Doe méér met Uitslapen mag, op vaderdag Het beste vaderdag-idee DOOR JULES VERMAELE 20. Maak geen herrie, Kees ik ga toch niet met je mee. En Janus, vergeefs trachtend los te komen om zich tegen zijn vijand te keren: Laat me los, ellendeling. Jan van 't Sas gooide de deur open: Vechten jullie het buiten uit, toe asjeblieft. Toen pakte Mie Kakkerlak me bij mijn arm. Toe rap, meneerke, dat wordt bonje zulle. Buiten gekomen zagen we al twee agenten aankomen. Die zijn hier altijd bij of omtrent, zei Mie en met 'n „ajuüs", glipte ze haastig het slopje in. Ik ging maar weer aan de kuier, in 't holle van de nacht. Geen muis in de hele lege straat, geen muis. En ik maar lopen door de holle straat over de holle bolle keine, hos klos, daar kom ik aan. Soit, laat ze me horen, ik ben niet bang. Maar waar loop ik eigenlijk? Ik vaar maar op lichtbakens. Die lantarens, van die kleine licht jes met kringetjes er om heen, zijn net steenpuisten. Ineens werd ik door een stevige hand bij mijn arm gegrepen. Ik zei: Bedankt, maat, maar ik val niet hoor. Ik blijf wel overeind. De man, die mij vasthield, was een politie agent. Hij zei: Ik zal je wel thuisbrengen vriend. Maar ik merk te op: Ik ben je vriend niet. Ik ben Jules Vermaele, voor zitter en. Maar hij liet me niet uitspreken. Ga maar mee, zei hij en ik zei: Goed dan, ik zal met je mee gaan. ACHTSTE HOOFDSTUK in alles, hoe dan ook, toch nog tot een oplossing T)t D< ilgende morgen werd ik gewekt door een harde wart- mannenstem, maar ik hield mijn ogen nog even .licht, om voor mezelf vast te stellen, dat ik heerlijk ge slapen had. Nog wat pijn in mijn ribben, wat hoofdpijn, maar dat zou wel weer over gaan. Toen kreeg ik een stomp. Hoor je me niet? Opstaan! Ik keek nog een beetje versuft en uit een instinctieve lust tot sabotage vroeg ik onnozel: Hoe laat is het? Tijd om op te staan, brulde de diender, en vlug! Ik stond al. Mijn kleren had ik nog aan, zelfs mijn regenjas en mijn schoenen, mijn pet lag op de grond. We bevonden ons in een kleine cel. De lucht was er on danks het kleine raampje niet fris. Ga mee, zei de agent. We gingen een stenen trap op en kwamen door een lange gang in een ruim lokaal. Er was heen en weer geloop van ambtenaren en agenten en geroezemoes van stemmen. Op een bank tegen de muur zaten drie sjofele mannen, waaronder een oude met een houten been. Ik moest bij hen gaan zitten. Na mij werd nog iemand binnen gebracht. In het midden, achter een zware schrijftafel, zat een dikke meneer, wiens silhouet zich in de rokerige atmosfeer scherp aftekende op het lichte vlak van een matglazen raam. Hij zei tegen de agent' Zijn ze er allemaal, De Kort? Ja inspecteur, antwoordde de agent, behalve die ene, we hebben hem naar het ziekenhuis laten brengen. Delirium zeker? Jawel inspecteur. Hoe is zijn naam? Heb ik niet uit hem kunnen krijgen. Nou, jij dan maar, zei de inspecteur tegen de eerste man op de bank. De man ging voor de tafel staan en moest een aantal vragen beantwoorden. Daarna werd er nog in een kaartsysteem gekeken en zo kwam ook ik aan de beurt. Kom maar eens hier, hoe heet je? Jules Vermaele. Beroep? Ik ben voorzitter en werkend lid van het schilders genootschap „St. Lucas". Goed, goed, schilder zullen we maar zetten en waar kom je vandaan? Gisteren van Rohdrecht. Hè, wacht 's even. Zeg, De Kort, vraag die inspecteur uit Rohdrecht even hier te komen. En toen weer tegen mij: Woon je in Rohdrecht? Neen in België, ik was in Rohdrecht maar ander halve dag. Wat deed je daar eigenlijk, in Rohdrecht? Ik logeerde op „De Beukenstein". Hij ging rechtop zitten, deed zijn bril af en keek me nog eens goed aan. Toch nietop 't kasteel? Toen werd ik opeens van achteren bij mijn schouder gepakt en een kwartslag omgedraaid en stond tegen over inspecteur Pieck. Ik schaamde me diep. Wat moet ik in mijn verfomfaaide plunje, met mijn ongeschoren gezicht en ongekamde haren een vreemde indruk op hem hebben gemaakt. Hij nam mij tenminste van het hoofd tot de voeten op met zo'n vernietigende blik, dat ik me klein voelde worden. Ik begon te vrezen dat ik verloren was. Ze hadden dacht ik, Jazik gepakt, mijn correspondentie met Zwarte Gerrit ontdekt en nu, zo moest Pieck wel denken, zag hij mij in mijn ware ge daante. Hoe moest ik dat ophelderen? Ahaaaa!, zei Pieck eindelijk met een lange uithaal en tot de meneer achter de tafel: Ik mag dit heerschap zeker wel even meenemen? Even later zat ik weer in een ander kantoortje tegen over inspecteur Pieck en nog een Rotterdamse politie man, die ik Brantjes hoorde noemen. Zo, meneer Vermaele, begon de eerste, die naam gaf u toch tenminste op zaterdagmiddag, niet? Zo heet ik, Jules Vermaele. U herinnert zich onze eerste ontmoeting toch nog wel, op het voorplein van het kasteel. Waarom was u toch zo bang toen? U zakte bijna door uw knieën van angst. Ja, mijnheer Pieck, ik was inderdaad heel erg bang. Vindt u dat zo vreemd? Ik zag mij op een zeer eenzaam punt, waar ik van alle menselijke hulp verstoken was, de weg versperd en opgewacht door twee onbekende mannen op een motorfiets. Ik ben geen held. Ik was echter volkomen gerustgesteld, toen ik bemerkte, dat ik met politie te doen had, want voor politie behoef ik niet bang te zijn, mijnheer Pieck en dat ben ik nog niet. Ik zei het uitdagend. Ik wilde zekerheid. Brantjes lachte gemoedelijk: Maar je hoeft voor ons ook helemaal niet bang te zijn, beste man, we menen het heus goed mot je, niet waar inspecteur Pieck? (Wordt vervolgd). Geëlektrokuteerd. Een 17-jarige leer ling-elektricien uit Winschoten is bij werk zaamheden in de coöperatieve melkproduk- tenfaforiek aldaar met elektrische stroom in aanraking gekomen. De jongen was direct dood. Acht j'aar. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek eiste het O.M. bij de rechtbank te Rotterdam tegen de 26-jarige L. K. uit Rotterdam, die in de tweede helft van het vorig jaar achttien inbraken had gepleegd, In het bijzonder had hij het gemunt op r.-k. pastorieën waar hij overdag wist binnen te dringen. De buit van al deze inbraken be droeg 17.000 gulden. Ook stal hij voor 9.000 gulden aan gouden sieraden uit een villa te Zwijndrecht. Hij was in de zomer van 1956 ontvlucht uit een gesticht f i pleegde daarna inbraken in Den Haag, Hillegom, Castricum, Breda, Pijnacker, Vlaardingen, Brielle, Amersfoort en Amsterdam. Commandowisseling. Kapitein-luite nant ter zee A. M. Niiessink is eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. onderzee bootjager „Groningen" en belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", Hij wordt als commandant van de „Groningen" opgevolgd door kapitein-luitenant ter zee J. Smith, tevoren commandant van de „De Ruyter", Eredoctoraat voor dr. Oort. Met de secretaris-generaal der Verenigde Naties Dag Hammarskjöld heeft de directeur van die Leidse sterrenwacht, dr. J. H. Oort, don derdag een ere-doctoraat in de natuurweten schappen van de universiteit van Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachusetts in ontvangst genomen. De universiteit van Cambridge bestaat 306 jaar en is de oudste universiteit van de Verenigde Staten. Ambonezen terug. Met de „Willem Ruys" keert een tweede groep Ambonezen naar Ambon terug. Het zijn negen gezinnen, tezamen 52 personen, afkomstig uit het Am- bonezenwoonoord „Golflinks" te Arnhem. Vorstvergoeding. De Gelderse Maat schappij van Landbouw is van mening dat de fruittelers een financiële tegemoetkoming in de door vorst en droogte geleden schade toekomt. Men wil het provinciaal bestuur een voorstel doen, analoog aan hetgeen in Overijsel na de waterschade in 1956 is ge schied. Teveel varkens. Er zijn te veel varkens in ons land, zo heeft de voorzitter van de Nederlandse Bond van Varken shandeleren op de algemene ledenvergadering van deze bond in Arnhem gezegd. Hij wil het aantal varkens teruggebracht zien tot drieënhalf miljoen, om de prijzen in de hand te kunnen houden. Schippersscliool. Prinses Margriet zal zaterdag 22 juni het geheel verbouwde in ternaat te Zwolle van het Schoolfonds voor Schipperskinderen vanwege de Nederlands Hervormde Kerk openen. Internaat en school zijn beide naar de prinses genoemd. Twintigduizendste. Donderdagmorgen werd met de geboorte van Maarten Gerrit Lindeboom het inwonertal van de gemeente Sneek op twintigduizend gebracht. Een ge volg hiervan is dat het aantal wethouders tot drie zal worden uitgebreid. De gemeente raad zal met twee leden worden vermeer derd. Bovendien zullen de salarissen van burgemeester en secretaris thans worden verhoogd. ADVERTENTIE o.a. Lastex, Tijger en Katoen. SPORTHUIS SC HOLTE Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem VRIJDAG 14 JUNI Roxy: „De stad der verschrikking", 14 j., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de grote wereld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het miljoenencomplot", 18 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „De witte sjeik", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schuld en boete", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Met zachtheid en geweld", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Safari", 14 jaar, 8.15 uur. Wilhelminastraat 22: Psy chometrische avond van de Vereniging van Spiritisten „Het Licht", 8 u ZATERDAG 15 JUNI Minerva: „Safari", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De stad dei» verschrikking", 14 'aar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het miljoenencorr.- plot", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De witte sjeik", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur, Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luvor: „Schuld en boete", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Met zachtheid en geweld", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 rar. Stadsschouw burg: Ballet door leerlingen van de Kenne- mer Balletstudio, 8 uur. Rudolf Steiner school: Mr. M. Stibbe over „Het sprookjes beeld in de schoolopvoeding", 8.15 uur. Ex positie tekeningen van G. Muusterhjelm en van leerlingen, 15 tot 17.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6