Ministeriële Benelux-comité keurde het ontwerpverdrag Economische Unie goed HET WEER Belangrijk akkoord te Brussel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prinses Beatrix voer voor het eerst op haar eigen schip Scherpe critiek op MacMillans antwoord aan Boelganin Indrukwekkende vlootschouw op zonovergoten IJselmeer Parafering van het verdrag vermoedelijk in juli en de plechtige ondertekening in november Geen artikel in verdrag over Rijnvaartpremies Duitse deling volgens de „Times" niet de voornaamste oorzaak der spanning Vijf kinderen en drie volwassenen verdronken Zomerwarmte Ex-KNIL-militair verliest proces tegen de Staat Acht doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 505 DODEN Het woord is aan Burgerlijke objectiviteit Russisch wetenschappelijk blad wordt aangepakt Tien geleerden als lid van de redactie ontslagen Bij Moskou stortte Pools vliegtuig neer; 9 doden Bloedbad of) Haïti Leger opende vuur op protesterende menigte 71e JAARGANG No 285 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 17 JUNI 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 133 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, £r. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een stralende Prinses Beatrix stapte zaterdagmiddag aan boord van het Lemsteraakjacht „De Groene Draeck", nadat dit even tevoren in de haven van het feestelijk vlaggende Muiden door de voorzitter van het Comité Varend Nederland, de heer Ernst Crone, aan haar was overgedragen. Gevolgd door het koninklijke jacht „Piet Hein" met de Koningin, de Prins en de Prinsessen Irene en Marijke aan boord, voer „De Groene Draeck" door een erehaag van honderden gepavoiseerde jachten naar het zonovergoten IJselmeer, waar de Prinses genoot van een heerlijke zeiltocht. Achtjarig jongetje vond in Stoops Bad te Overveen verdrinkingsdood Zaterdagmiddag is in Stoops Bad te Over veen het achtjarige jongetje J. Chr. Kievit uit Haarlem verdronken. Het kind, dat nog niet zwemmen kon, was met zijn vader in het bad geweest. Toen het jongetje, dat naar het toilet was gegaan, niet terugkeerde ver onderstelde de vader dat het kind hem in de drukte niet had gevonden en naar huis was gegaan. Het kind was echter weer te water gesprongen. Bij ontruiming van 't bad om half-vijf ontdekte een zweminstructeur de kleding van het knaapje. Bij onderzoek werd het stoffelijk overschot van het kind op de bodem van het bad aangetroffen. In de buurtschap Rheezerveen (gemeen te Hardenberg) is het 10-jarig dochtertje van de familie Schutte in een moeras waar reeën uit de omliggende bossen ple gen te drinken verdronken. Hoewel het meisje spoedig weer uit het water werd gehaald mocht geneeskundige hulp niet meer baten. In de zwemschool-Oost te Amsterdam is zondag de 5-jarige D. J. N. Neuteboom on gemerkt in het diepe deel van het bad ge komen en verdronken. De 16-jarige Roedie Kluin is te Utrecht tijdens het zwemmen in het Amsterdam- Rijnkanaal verdronken. De knaap, die de zwemkunst niet geheel meester was, had zich ondanks waarschuwingen van zijn broertje te ver van de walkant begeven. Bij het zwemmen in de omgeving van het strand bij het Maas en Waalkanaal te Nij megen is de 31-jarige G. Th. Driessen uit Nijmegen in de diepte verdwenen. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. D. was met vrouw en kinderen aan het strand. Tijdens het zwemmen in het Amsterdam- Rijnkanaal te Utrecht is de 24-jarige F. A. van Oostrom uit De Meern verdronken. Het tien-jarige jongetje J. P. van Does- schoten uit Rotterdam, dat niet zwemmen kon en in het „kinderbadje" aan de Kra- lingse Plas was gegaan, had zich even bui ten de omrastering gewaagd. Onopgemerkt moet hij verdronken zijn. Zij lijkje werd drijvend aangetroffen. Op het noorderstrand bij Scheyeningen is een tot nu toe niet geïdentificeerde man verdronken. Het ongeluk gebeurde tegen twaalf uur. Waarschijnlijk is de man in een kuil gestapt. Het lijk is een kwartier later aangespoeld. »XOXOOOCXXOOCOOCCOCCCOD3COOCOSCCCOOOOOCCCCOCCOCOOCCOr<3 In de haven van het feestelijk vlaggende Muiden is zaterdagmiddag de Lemster aak „De Groene Draeck", het geschenk van het Comité Varend Nederland, aan Prinses Beatrix overgedragen. Dat gebeurde in het clubgebouw van de Koninklijke Zeil- en Roeivereniging door de voorzitter van het comité, de heer Ernst Crone, in tegenwoor digheid van de Koningin, de Prins en de Prinsessen Irene en Margriet. Prinses Ma rijke moest wegens een lichte griep ver stek laten gaan. De heer Crone herinnerde eraan dat duizenden in den lande hebben meege werkt de aanbieding van dit geschenk mo gelijk te maken. „Tenslotte behoort Uwe Koninklijke Hoogheid zelve tot deze groep van schenkers. Immers, u vervaardigde de ontwerpen voor het beeldhouwwerk aan de roef, voor de steven en de stuurkuip van dit schip en oefende toezicht uit op de uitvoering van deze op een vaderlands jacht onmisbare ornamenten. Zij die mee werkten, ook al hebben zij met de zee en varen niets uit te staan, schaarden zich onder „Varend Nederland", dat één harte- wens koestert. Die wens is gebeiteld in een plank, die hecht in uw schip zal worden bevestigd: Varend Nederland wenst U be houden vaart". In haar dankwoord zei Prinses Beatrix: „De Groene Draeck aanvaard ik met bij zonder grote vreugde. Dit schip is een droom en ik weet werkelijk niet hoe ik mijn dank onder woorden moet brengen aan allen, die eraan hebben medegewerkt, VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanhoudend warm met plaatse lijk onweer, in hoofdzaak in de zuidelijke helft van het land. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De vergadering van het comité van ministers van Benelux heeft zaterdagmiddag zyn goedkeuring gehecht aan het ontwerp-verdrag der Economische Unie. De Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Victor Larock, deePV* na afloop, in tegen woordigheid van de Luxemburgse minister van Staat en minister Luns, mee dat de drie regeringen zich zeer verheugen thans de tekst te hebben vastgesteld van het verdrag der Economische Unie, van de overgangsconventie en van het uitvoerings protocol. Men verwacht dat het verdrag nog vóór het ingaan van het zomerreces zal kunnen worden geparafeerd. De plechtige ondertekening van het verdrag zal in Den Haag geschieden. Die ondertekening zal, naar wordt aangenomen, pas na het zomer reces plaats vinden. Tussen de parafering en de plechtige ondertekening van het verdrag zal de tekst van het unieverdrag worden voorgelegd aan de interparlemen taire Benelux-raad. De verwachting, dat het verdrag zater dag te Brussel zou zijn geparafeerd, welke verwachting ook nog door de burgemeester van Maastricht op de receptie voor de congressisten van het Economische Bene- lux-congres te Maastricht werd uitgespro ken, ging dus niet in vervulling. Maar praktisch is nu alleen nog het „toilet" van de beide documenten te maken; in de eerste plaats het verdrag van de Economi sche Unie, en in de tweede plaats de tekst van de overgangsregelingen. Hiei-mee zijn de beide ministers van Justitie belast. De parafering van het unie-verdrag zou kun nen plaats vinden eind juli en de plechtige ondertekening in november, wanneer het Belgisch parlement zijn werkzaamheden heeft hervat. Belangwekkend is nog, dat zaterdag door de ministers is besloten, dat in het verdrag der Economische Unie geen artikel zal worden opgenomen, waardoor aan de ha ven van Antwerpen het behoud van de Rijnvaart-premies wordt gegarandeerd. De Belgische delegatie had een artikel gere digeerd, volgens welke Nederland het recht zou erkennen van Antwerpen op deze Rijnvaartpremies. Zonder dit recht formeel te erkennen zal Nederland zich echter niet verzetten tegen het behoud van deze pre mies. Dit is dan vermoedelijk het compro mis, dat zaterdag over het delicate vraag stuk van de Rijnvaart werd bereikt. Mi nister Luns zei in ieder geval op het aan dringen van een journalist, dat men het artikel niet in het verdrag zal aantreffen. Het Congres te Maastricht De Luxemburgse ambassadeur te Brussel Lambert Schaus antwoordde in zijn rede te Maastrk' t op de zeer pertinente vraag, of de Benelux in de nieuwe Europese Eco nomische Gemeenschap op langere termijn nog wel reden van bestaan heeft. De am bassadeur verklaarde, dat de verdragen van Rome een artikel bevatten, waarin wordt gezegd, dat de Benelux-unie in het nieuwe Europa verder kan worden vol tooid. De drie regeringen zullen overigens het verdrag van de Economische Unie on dertekenen, waardoor zij bewijzen, dat zij met Benelux verder willen gaan dan in de Europese douane-unie tussen de zes landen van Europa mogelijk is. Maar, al dus zei Schaus, en naar de mening van de meeste congressisten terecht, in die Euro pese Unie zullen onze drie regeringen zich veel meer moeten bekommeren om de grote Europese economische politiek dan om de typische detail-kwesties van de Be nelux, zoals bijvoorbeeld de snijbloemen. Burgemeesters bijeen Tenslotte vond in dit jongste weekeinde een derdo Benelux-manifestatie plaats, na melijk in het historische stadhuis op de Grote Markt te Brussel. Daar vergaderde van Brussel, Hamilius, burgemeester van Luxemburg, en de Amsterdamse wethou der Van Wijck, die de burgemeester van Amsterdam vertegenwoordigde. In aanwe zigheid van te Brussel geaccrediteerde Be- nelux-diplomaten, werd een „verzuste- ringsactie" van de Benelux-hoofdsteden geredigeerd. Deze verklaart onder meer dat de drie hoofdsteden zich ertoe verbin den onder elkaar blijvende banden te smeden en op elk gebied de onderlinge uitwisseling te bevorderen om door een beter wederzijds begrip het levendig gevoel van de Europese broederschap kracht bij te zetten. Hij eiste salaris over 1941-1945 De civiele kamer van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft de eis van de oud sergeant-majoor instructuur der artillerie van het voormalige KNIL, de heer L. D. van der Klaauw tegen de Staat afgewezen. De heer Van der Klaauw eiste dat de staat hem alsnog zijn salaris zal uitbetalen over de periode die hij in Japanse krijgsgevan genschap heeft doorgebracht. De eiser werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het proces, die f 646.50 bedragen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) De toon van premier MacMillan's ant woord op Boelganin's brief heeft enerzijds een uitstekende indruk gemaakt, doch wordt anderzijds scherp gecritiseerd, omdat de Britse regering aarzelt een eerste stap naar ontwapening te doen. In plaats daar van komt zij voor de dag met het oude ontoereikende voorstel tot registratie van de kernproeven. De Britse regering wordt bijvoorbeeld door de Manchester Guardian verweten, dat zij bewust een vertragings- taktiek volgt op een ogenblik, dat de Ver enigde Staten de Russen inzake de kern proeven aan hun woord willen houden. Ook achten velen MacMillan's houding tegenover het oorspronkelijke denkbeeld van Sir Anthony Eden inzake een gedemi litariseerde zone in Midden-Europa, teleur stellend. Opgemerkt wordt, dat, hoe be langrijk de Duitse hereniging ook mag zijn en een einddoel moet blijven, niet elke tus sentijdse regeling daarvan afhankelijk mag worden gemaakt. De Times constateert, dat sommige delen van MacMillan's brief waarschijnlijk mede met het oog op de komende verkiezingen in West-Duitsland, meer gericht zijn tot het Duitse publiek dan tot de Russen. Tegenover MacMillans bewering, dat de grondslag van de Euro pese veiligheid alleen gevonden kan wor den in een in vrijheid gekozen Duitse re gering, stelt de Times de mening, dat vele Europeanen geloven, dat een groot deel van de rampen in de afgelopen honderd jaar zijn veroorzaakt door Duitse regerin gen, die hun buitenlandse politiek in vrij heid hebben gekozen en gewijzigd. De waarde van het Duitse lidmaatschap van NAVO is, dat Duitsland daardoor opgeno men wordt in een organisatie, die zich be hoort te ontwikkelen in een deelgenoot- de heren Lucien Cooremans, burgemeester schap, dat zowel Oost- als West-Europa omvat De Times is het niet eens met Mac Millan. dat de verdeling vdn Duitsland de voornaamste oorzaak van de spanningen in Europa vormt. Het is er eerder een symp toom van. De oplossing Kan alleen komen van de Sovjet-Unie en het hoofddoel van het Westen moet zijn omstandigheden te helpen scheppen, die de Russen zullen dwingen te erkennen dat de verdeling van Duitsland geen zin meer heeft. Ook de Times voelt voor een non-agressie overeen komst tussen de NAVO en de landen van het pact van Warschau, als een zijdelingse bijdrage tot het doel waarnaar zowel de Britse als de West-Duitse regering streeft. De Times valt MacMillan aan over zijn uitspraak, dat er geen hoop is op oplossing van de hoofdproblemen, zonder vrijheid voor Duitsland, en merkt op dat er ergens een begin moet worden gemaakt en dat het aankomt op de eerste stap. Niet bommen, maar Russen Ook de leider van de oppositie Hugh Gaitskell heeft in een rede opgeroepen tot het nemen van een Brits initiatief inzake ontwapening. Hij zei dat Groot-Brittannië het Sovjet-voorstel tot stopzetting van de kernproeven voor twee of drie jaar dient te aanvaarden. Niet de bommen moeten wor den beproefd, aldus Gaitskell, maar de Russen. Hij zei, dat indien alles afhankelijk wordt gemaakt van alle andere dingen, er eindeloos obstructie, vertraging en ver warring zullen heersen. DONCASTER (Reuter) - Aneurin Bevan, leider van de linker vleugel van de Britse socialistische partij, heeft in een redevoe ring gezegd, dat het jongste Russische voorste] om voor een tijd van twee of drie jaar geen proeven te nemeii met waterstof bommen, onmiddellijk door de Britse rege ring moet worden aangenomen. in het bijzonder het Comité Varend Neder land. Op tweeërlei wijze voel ik mij ver bonden met varend Nederland. In de eerste plaats door het water, het element dat alle Nederlanders bindt. Bovendien is er nu dit schip, waarmee ik de Nederlandse wa teren hoop te bevaren. Daarom heeft dit geschenk nog groter waarde voor mij ge kregen, daar het mij juist door Varend Nederland gegeven is. De overdracht van „De Groene Draeck", genoemd naar Piet Heyn's admiraalsschip, past opvallend goed in het kader van evenementen van dit jaar, waarin wij De Ruyter herdenken en daarmede onze glorie ter zee van wel eer en thans. Deze Lemster aak, een voor beeld van zuiver verband en perfecte een heid tussen een oud model en moderne scheepsbouwkunde, kreeg voor mij per soonlijk karakter, daar ik zelf mee heb mogen werken aan de inrichting en ver siering, het resultaat van een bijzonder prettige onderlinge samenwerking. Ik ben ervan overtuigd, dat ik mijn hele leven genieten zal van dit grootse geschenk". Na dit 'officiële begin werd op het bordes van het clubhuis een dronk op het nieuwe schip uitgebracht en daarna stapte de Prinses aan boord van „Dc Groene Draeck", waar aan de mast haar standaard omhoog ging. Vervolgens werd een wit-blauwe vlag gehesen en tegelijk een schot gelost, het teken, dat de jachten die geschikt wa ren het IJselmeer te bevaren het anker mochten lichten en in de kiellinie van de koninklijke jachten het IJselmeer moch ten opvaren. Toen volgde het vertrek- voorop „De Groene Draeck" met aan boord Prinses Beatrix in gezelschap van de heer Ernst Crone en enkele anderen, op 20 a 30 meter gevolgd door het koninklijk jacht „Piet Hein", waarop de Koningin en de Prins, de Prinsessen Irene en Margriet en leden van het gevolg zich hadden ingescheept. Langzaam voeren de twee koninklijke jachten de haven uit, langs de onafzien bare rij van particuliere jachten en zeil schepen, die zich van de haven tot bij Pampus uitstrekte; een erehaag van scheepjes, die zeker vier kilometer lang was. Op al die schepen bracht men de bei de koninklijke jachten een saluut. Op „De Groene Draeck" beantwoordde een lachende Prinses Beatrix het gejubel met armzwaaien. Op het IJselmeer greep Prins Bernhard een enorme scheepsroeper, klom op het puntje van de voorplecht van de „Piet Hein" en riep naar „De Groene Draeck": „Ga nu zeilen!" Die raad werd prompt opgevolgd. De zeilen gingen omhoog, de motor werd af gezet en geruisloos gleed het jacht verder. Na geruime tijd liet Prinses Beatrix een rood-gele vlag hijsen en twee schoten los sen. Dat sein betekende: „Ik dank u voor uw groet Ik ontbind de vloot. Een ieder kiest zijn eigen weg". En zo eindigde de imposante vlootschouw op de-.e zonover goten middag. Op de hoek van de Putsebocht en de Ericastraat te Rotterdam is de 48-jarige M. C. Verhagen, door een auto aangereden Op weg naar het Zuiderziekenhuis is hij overleden. De 76-jarige heer P. D. uit Vorden is, toen hij per fiets de rijksweg Vorden- Zutphen overstak, in aanrijding gekomen met een personenauto. De heer D. liep ernstige hoofdwonden op en brak enige ledematen. Hij is naar een ziekenhuis te Zutphen vervoerd waar hij is overleden. De 61-jarige hoofdconducteur W. Bos uit Amersfoort, is op het station Uitgeest tus sen de trein en het perron gevallen. Hij kreeg ernstige inwendige kneuzingen en was vrijwel op slag dood. De heer Bos was op de reeds in beweging zijnde trein ge stapt en is toen vermoedelijk van de tree plank afgegleden. Te Woudbloem (gemeente Slochteren) is de pasgehuwde 54-jarige D. Houwen, vlak bij zijn woning op zijn motorfiets te gen een trottoirband van de nieuwe be- tonbrug gereden en gevallen. Hij kreeg vermoedelijk een schedelbasisfractuur en overleed vrij kort na het ongeval. In de nacht van zaterdag op zondag is m het Piusgesticht te Harderwijk de 33-ja- rige T. Polhoud uit Harderwijk overleden, die zaterdagavond in zijn woonplaats werd aangereden door een auto. Het derde slachtoffer van het verkeers ongeval, dat Woensdagmiddag gebeurde aan de Franciscus Roma: usweg te Maas tricht, is overleden. Het is de 50-jarige J. Quix uit Sittard. Hoewel zij daarvoor volgens de wette lijke bepalingen nog te jong was, ging zon dagavond in Rotterdam een 14-jarig meisje een ritje op een bi-omfiets maken met haar 10-jarig zusje achterop. De bromfiets botste tegen een auto en beide meisjes werden tegen de straat gesmakt. Het 10-jarige meisje werd zo ernstig ge wond dat het tijdens de overbrenging naar een ziekenhuis overleed. De 14-jarige bromfietsrijdster kreeg zeer ernstig letsel aan beide benen. Te Schiedam is een 37-jarige dame dodelijk verongelukt. Zij zat bij haar man achterop het motorrijwiel. Toen hij plotse ling voor een verkeerslicht moest stoppen, viel ze over hem heen. Haar echtgenoot viel met de motorfiets op haar. Zij werd zeer ernstig gewond en is later in een zie kenhuis ovei'ieden. Haar man kreeg geen letsel. Tengevolge van verkeersonge- .!<Wen in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 505 personen van wie 99 kinderen. Machiavelli: Niet de titels sieren de man, doch de man siert zijn titels. MOSKOU (AFP) Tien leden van de redactie van het Russische tijdschrift „His torische vraagstukken" zyn ontslagen, om dat zy alleen hebben gewezen op „de fou ten van Stalin" en niet met kracht „de huidige revisionistische tendenties" heb ben afgewezen. Slechts drie leden van de redactie blijven in functie. Bovendien zal het tijdschrift, dat tot dusver werd uitgegeven door het historisch instituut, het orgaan worden van de af deling geschiedenis van de Sovjet-acade mie van wetenschappen. Het blad was reeds herhaaldelijk door de partijpers beticht van „grove fouten" en onlangs nog had het hoofd van de af deling agitatie en propaganda van het cen trale partij comité, Konstaninov, ernstige critiek geuit. Onder de redactieleden die zijn ont slagen, bevinden zich de hoofdredacteur, Broedjalof, en de ook in het buitenland be kende hoogleraren Artsiklowski en Jeroes- salinski. In het jongste nummer van het tijd schrift wordt in het hoofdartikel gezegd, dat „de oude redactie de weg van het sen sationele en van de concessie aan de bur gerlijke objectiviteit had ingeslagen, die niets gemeen heeft met de ware weten schap". De nieuwe redactie verklaart, dat zij niet alleen de partij zal helpen bij haar strijd tegen de persoonsverheerlijking, maar dat zij „ook met kracht de revisionistische neigingen moet bestrijden, die zich in ze kere landen voordoen en die ten doel heb ben de rol van onze partij te bekladden, te kleineren en te miskennen". Waarde van Stalin (UP) De communistische partij heeft dezer dagen critiek geoefend op profes soren aan de universiteit, omdat zij in hun colleges niet voldoende respect zouden op brengen voor Josef Stalin en voor datgene, wat hij voor de geschiedenis van Rusland heeft gedaan. Die critiek werd geuit op een bijeen komst van studenten en universiteits- en partij-autoriteiten, die in het Kremlin samen was geroepen om een verbetering te bespreken in het onderwijs van de marxistisch-leninistische filosofie, econo mie en van de partij-historie. Konstaninov sprak uit naam van de af deling propaganda en agitatie en zei. dat, niettegenstaande het feit dat de partij Sta lin heeft becritiseerd en zal blijven be- critiseren, diens enorme theoretische ar beid erkend moest worden en geloof moest krijgen. De bijeenkomst werd bijgewoond door Dmitri Sjepilov, die nu de eerste doctri- nale supervisor is van de partij inzake de kunst, de wetenschappen en het onder wijs. WARSCHAU (Reuter) Bij Moskou is in de nacht van vrijdag op zaterdag kort voor middernacht een Pools lijnvliegtuig verongelukt. Negen mensen onder wie vier leden van de bemanning, zijn om het leven gekomen. Het toestel van de „LOT'Mucht- vaartmaatschappij was met 13 passagiers op een normale lijnvlucht van Warschau naar Moskou. PORT AU PRINCE (UP) - In de ar moedigste wijken van Port Au Prince heeft zondag een bittere politieke strijd gewoed, die vele mensenlevens geëist heeft. Tal van gewonden werden in ziekenhuizen op genomen. De vrijdag afgezette voorlopige presi dent, Fignole, had zijn aanhangers vooral in deze sloppenwijken en omstreeks mid dernacht stormde deze bevolking de stra ten op. De militaire junta, die regeert en Fignole naar de V.S. verbannen heeft, zond daarop het leger tegen de bevolking uit. Mitrailleurs ratelden, kogels doorboorden de dunne wanden van de krotwoningen, bloed vloeide. De opstandigen bestormden een gebouw der belastingen en staken het in brand Een pakhuis der regering werd gesloopt. Enige winkels werden eveneens in brand gestoken. Van buiten werden troepen naar Port au Prince gedirigeerd om het oproer te onderdrukken en de gehele dag reden overvalauto's af en aan en transporteerden opstandelingen naar de gevangenis. Latere berichten doen geloven, dat het aantal doden ver boven de vijftig zal blij ken te liggen. Honderden zouden tijdens de gevechten, die ruim 12 uur duurden, ge wond zijn. Het leger schoot in het wilde weg op de drommen mensen op straat, salvo's sloegen in de flenterdunne wanden der krot woningen in en troffen de daarachter op eengepakte bewoners bij tientallen. De opstand begon als niet meer dan een protest tegen de militaire junta, die de voorlopige president verdreven heeft. Betreffende het aantal slachtoffers is te vermelden, dat één bestuurder van een ambulance verklaarde, zelf 48 lijken te hebben geteld en dat niet te schatten is hoeveel doden de militair m zelf hebben weggeruimd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1