r Panda en het meesterwerk Aanhoudend warm weer Stortvloeden in Alpenvallei kostten 20 mensenlevens Cycloon trok door drie Italiaanse dorpen: 6 doden, talrijke gewonden De radio geeft dinsdag Wereldnieuws ^Coclx ió het zo Blinden 1 y J LJ N I 19 5 7 2 HILVERSUM n, 298 m West-Duitsland herdenkt de zeventiende juni 1953 Vuren langs de grens en vele plechtigheden Na twist met broer plotseling overleden Libanese oppositie kansloos bij de verkiezingen Zege voor pro-westerse re gerings partij Betaling abonnementsgeld per giro Nasser geeft bouw van de Assoean-dam niet op Jaarcijfers en dividenden Twee kwintetten voor de gemeente Amsterdam Syrië en Egypte onthouden hulp aan Jordanië Jordaanse ambassade in Cairo gesloten Radio-actieve regen in Japan en India Britse H-bom toch niet zo „schoon"? Examens Kerkelijk Nieuws r (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl Parijs met ruim 30 graden zon dag de heetste plaats van Frankrijk was, hebben in het zuidoosten des lands in de Alpen weer hevige stormen gewoed, ge paard gaande met zware regenval, waar door opnieuw verwoestingen zijn aange richt. Men spreekt al van meer dan twintig miljard francs schade aan fabrieken, hui zen, wegen, bruggen en elektrische instal laties. Slachtoffers zijn gelukkig niet te betreuren, want met helicopters konden tot dusverre alle honderden bewoners van dorpen, die nu door het water zijn geïso leerd, worden gered. Door de zware regens waren vorige week de beekjes en riviertjes, die in de Alpen ontspringen, al tot woeste stromen aange groeid. Na een dag rust heeft gisteren het wateroffensief echter opnieuw ingezet en het gevolg was dat op sommige plaatsen over meer dan honderd kilometer alles blank staat. De nationale autoweg no. 6 is op zeven verschillende plaatsen verbroken en de militaire genie werd inderhaast in geschakeld om deze belangrijke verkeers weg zo spoedig mogelijk te herstellen. In een klein plaatsje, Modane geheten, moest de gehele bevolking van 1200 men sen door de lucht worden geëvacueerd. Wanneer de elementen nu weer tot beda ren komen, zullen de herstelwerkzaamhe den, die maanden eisen, onmiddellijk kun nen aanvangen. Voor vandaag worden er in deze streek van Frankrijk echter nieuw onweer en stormen voorspeld en de vrees van de autoriteiten is daarom groot dat de water overlast haar hoogtepunt nog niet zal heb ben bereikt. Uitersten TURIJN (Reuter) In de afgelopen drie dagen zijn door overstroming in het Al pengebied van Noord-Italië, Oost-Frank rijk, Zwitserland en Tirol minstens twintig personen om het leven gekomen. In de rest van Europa was het in het weekeinde prachtig zonnig weer. In Parijs heerste de hevigste hittegolf sinds 1917. Twee bejaar de personen bezweken aan een zonnesteek. Volgens berichten uit Nice zijn in het dal van de rivier de Queyras vijf dorpen ver woest en 18 bruggen weggeslagen. De be volking is in haar geheel met hefschroef- vliegtuigen geëvacueerd. De Paus heeft zaterdag grote hoeveel heden levensmiddelen, dekens en kleren laten zenden naar het watersnoodgebied in Piedmont. Ook in Zuidoost-Servië is een uitge strekt gebied door overstromingen geteis terd. Vijf personen zijn hierbij omgekomen. Minstens veertig huizen zijn verwoest. Aan te velde staande gewassen is grote schade toegebracht. Nieuwe bezoeking PASSA SCURO (UP) Als gevolg van een cycloon, die de dorpjes Cicognola, Rq- becco en Bressana in de Italiaanse Passa Scuro in het Pogebied heeft getroffen, zijn zes personen om het leven gekomen en honderden gewond. Men vreest echter dat het dodental nog zal stijgen, daar talrijke bewoners door de windstroom werden op gezogen en op grote afstand werden neer gesmeten. Het Italiaanse leger, carabinieri en brandweerlieden hebben in de omgeving van de vernielde dorpen tentenkampen op gericht. Maandagochtend zijn bij het aan breken van de dag de omliggende heuvels nog op slachtoffers afgezocht ADVERTENTIE FLEXA MUURVERF ook voor behang HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit.kal 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 School radio. 10.50 Platen. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Piano en Hammond orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka/th. nieuws. 13.20 Platen. 13.50 Idem. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Die Egyptische Helena, opera (1ste bedr.). 14.40 Platen. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Strijkork. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Uit het boek der boeken. 19.30 Platen. 20.00 Holland Fes- ival: The Rake's Progress, opera. (20.50 '1.05 Act.; 21.552-2.15 Vernieuwing van het niddelbaar onderwijs, caus.) 23.20 Avond- rebed en lit. kal. 23.30 Nieuws. 23.45—24.00 Platen. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 "Jagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen 10.50 V. d. kleuters. 11.00 RVU. 11.30 Platen '2.00 Italiaanse muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.C Nieuws 13.15 Meded. of platen. 13.20 Metropole ork 3.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 School- radio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Platen. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij ^aus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 18.40 Lichte muz 18.55 Paris vous parle. 19.00 Discocaus. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.- orogr. 22.00 Intel-mezzo hoorsp. 22.25 Strijk- ':wart. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Act. en New York calling. 23.35 -24.00 Platen. TELEVISIE (NTS) 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45—22.45 Filmprogr.: La Traviata, opera. BRUSSEL, 224 m 12.00 Platen. 12.15 Pianospel. 12.30 Weer ber. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00, 14.30 en .5.00 Idem. 15.40 Voordr. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muz. 16.30 Vlaamse muz. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.15 Omr.ork. 17.45 Boekbespr 18.00 V. d jeugd. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws '9.40 en 19.45 Platen. 19.50 Caus. 20.00 V. vrouw. 21.00 Omr.ork. en soliste. 22.00 Nws 22.11 Knmermuz. 72.5523.00 Nieuws. In Robecco merkte een inwoner dat zijn huis danste op de fundamenten. Hij ging naar buiten, doch werd door de wind mee gesleurd, door enkele straten geblazen en tenslotte tweehonderd meter verder in een veld neergesmakt. Hij is ernstig gewond. Volgens meteorologen is dit de enige werkelijke cycloon, die ooit in Italië is waargenomen. Het aantal slachtoffers zou aanzienlijk groter geweest zijn, indien de cycloon een half uur eerder was overgetrokken. In Ro becco werd de kerk getroffen. De toren werd in tweeën gespleten en de klokken kwamen 400 meter verder in het veld neer. Maar dat geschiedde een half uur nadat de kerkdienst geëindigd was, waaraan door 200 dorpelingen was deelgenomen. De gevolgen van het noodweer zijn in Cicognola ernstiger dan in de twee andere dorpen, omdat de bevolking van Cicognola door de cycloon overvallen werd, terwij] men in beide andere plaatsen inmiddels gewaarschuwd en op de vlucht geslagen was. De vijf doden zijn dan ook allen in Cicognola te betreuren. Ooggetuigen zeiden, dat de cycloon voor afgegaan werd door een ware wolkbreuk uit een inktzwarte hemel. Daarop volgde een bombardement met hagelstenen sommige wogen 200 gram en daarop naderde uit de duisternis een witte „slurf met vervaarlijke snelheid het dorpje Ci cognola. Zo groot was de vernielende kracht, dat tal van huizen in Cicognola prompt ineenzegen. Zelfs in Robecco, gro ter dan Cicognola, werden 80 percent van de huizen van hun daken beroofd. De cycloon was het ernstigste voorval in vier dagen, waarin Noord-Italië door stor men werd geteisterd. Het zuiden des lands zucht onder een hittegolf. De West-Duitse bondsrepubliek viert vandaag een officiële feestdag „Dag der Duitse eenheid" 'ter herdenking van de 17de juni 1953, toen in Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland een opstand tegen het communistische regime uitbrak, die spoe dig de kop werd ingedrukt. De „dag der Duitse eenheid", is voorlopig echter een dag van Duitse on-eenheid, omdat het er niet naar uitziet dat de hereniging van Duitsland aanstaande zou zijn. Een van de indrukwekkendste herdenkingsplechtig heden werd gehouden in de zittingszaal van de Bondsdag in het Bundeshaus te Bonn, waar ook bondskanselier Adenauer het woord voerde. Langs de grens door Duitsland brandde in de afgelopen nacht een keten van vuren. Op de vooravond van de herdenkingsdag zijn gisteren ongeveer vijftienduizend Duitsers,, die in vreemde krijgsgevangen schap hebben doorgebracht, in de con greszaal te Frankfort aan de Main bijeen gekomen. In redevoeringen werd gezegd dat er nog ongeveer 1,3 miljoen Duitse soldaten worden vermist. Het is nog steeds niet bekend hoevelen er nog in Russische gevangenschap zijn. Meer waard Bondskanselier Adenauer, die juist van zijn officiële bezoek aan Wenen was terug gekeerd, gaf op de bijeenkomst in Frank fort de verzekering, dat de bondsregering alles zal doen om van de Russen gedaan te krijgen dat deze Duitsers naar hun va derland worden teruggestuurd. „Wij wen sen een betere verhouding met de Sovjet- Unie, maar de vrijheid van de Duitse ge vangenen is ons toch meer waard dan handelsbetrekkingen", zo zei de bonds kanselier. (Reuter) Hij ontkende, dat de bonds regering de ontwapeningsbesprekingen zou saboteren. „Niemand wenst meer dan wij in het hart van Europa dat er werke lijk vrede komt", zo verklaarde Adenauer. BERLIJN (UP) De Oostduitse com munistische partij heeft verklaard dat een eventuele volgende opstand met evenveel elan zal worden neergeslagen als de eerste. Een 35-jarige ambtenaar is zaterdag in zijn woning in de Rozenstraat in Den Haag plotseling overleden na een heftige twist en een handgemeen met zijn broer, die bij hem inwoonde. De verhouding tussen de broers was al geruime tijd niet goed. Zaterdagmiddag ontstond over een kleinigheid een woor denwisseling, die ontaardde in een ruzie en daarna in een handgemeen. Tijdens dit handgemeen zakte de ambtenaar opeens in elkaar en overleed. BEIROET (UP). - De tweede ronde van de algemene verkiezingen in Libanon, heeft een grote ovenvinning opgeleverd voor de candidaten van de pro-westerse regerings partij. Negentien van de twintig zetels, die ditmaal in het geding waren, zijn toege vallen aan aanhangers van de regering. Er zijn tot nu toe 42 van de 66 afgevaardigden in het parlement gekozen en van deze 42 zijn er drie pro-Egyptisch en pro-Syrisch gezind. De kandidaat van de oppositie die gisteren gekozen werd, is geen tegenstan der van Eisenhower's plan voor het Nabije Oosten. Als de stemming volgende week met een derde ronde wordt besloten, zou de oppositie niet meer dan twaalf zetels krijgen. Bij de verkiezingen hebben zich geen in cidenten voorgedaan, doch in het gebied waar deze werden gehouden, in het berg dorp Zogharta in Noord-Libanon kostte de beslechting van een familievete dertig mensen het leven en werden honderd per sonen gewond. (AFP/Reuter). - Volgens de Libanese minister Joessef Hitti ging het gevecht tussen leden van de familie Frangieh, van wie er een voor de verkiezingen op 30 juni kandidaat is voor het pro-Egyptische natio nale front, en leden van de familie Doe- wehi, die de regering steunt. De strijd ont stond bij een begrafenis, die door beide families werd bijgewoond. Na een hand gemeen gingen de partijen over tot. het ge bruik van geweren en machinegeweren. Gendarmes moesten de orde herstellen. ■SccOOCC>cc<xx>xcoocxyrxrKx^yrcfrYyyyyyynccccccoMXX>xoocq U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f7.65. post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE CAIRO, (Reuter) President Nassers politieke adviseur Aly Sabry heeft op een verkiezingsbijeenkomst verklaai'd, dat Egypte's inkomsten uit de exploitatie van het Suezkanaal zullen worden gebruikt, voor de bouw van de dam van Assoean, die voorrang boven „de andere plannen der revolutie" geniet. De inkomsten worden op zestien miljoen Egyptische ponden per jaar geschat uit gaande van de veronderstelling, dat het verkeer op hetzelfde peil als verleden jaar blijft, „wij hebben zestien miljoen als mini mum genomen, maar de gehele netto- in komsten zullen voor de dam worden be stemd", aldus Sabry. „Als het werk gereed is zal er meer landbouwgrond beschikbaar komen, ter verdeling onder de kleine boe ren. Het werk zal het volgend jaar begin nen en vijf jaar duren. Egypte zal blijkens olievondsten, zijn gehele behoefte aan olie binnen twee jaar kunnen dekken", aldus Sabry. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Financiën heeft verklaard, dat de voormalige Suezkanaal maatschappij geen wettelijke status heeft en niet gerech tigd is officiële onderhandelingen namens aandeelhouders te voeren. De woordvoerder verstrekte deze mede deling in antwoord op vragen van persver tegenwoordigers, die gesteld werden naar aanleiding van een bericht uit Parijs, dat Frankrijk de secretaris-generaal van de UNO verzocht had rechtstreeks contact tot stand te brengen tussen de Egyptische regering en de voormalige Suezkanaal- maatschappij, voor het regelen van nog openstaande vraagstukken, die uit de natio nalisatie van het Suezkanaal voortvloeien. De exploitatierekening van de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabrieken n.v. te Amsterdam heeft over 1956 bedragen f 1.018.524 (v.j. f 1.367.010). Na afschrij ving ad f 167.629 (f 126.590) en een dotatie aan de vernieuwingsrekening ad f 350.000 (f 200.000), bedraagt het saldo winst f500.375 (f939.741). Voorgesteld wordt een dividend van 11 pet. (14 pet.). Het be drag aan orders voor 1957 is zodanig, dat de directie verwacht dat de bezetting der fabrieken in 1957 ongeveer gelijk zal zijn aan die van 1956. Het bestuur van de n.v. Elektromotoren- fabriek „Dordt" te Dordrecht zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1956 een di vidend van 7 percent te declareren (v.j. 8 percent). Bij vrijwel gelijk gebleven om zet zijn de resultaten, door kostenstijging enerzijds en niet mee gestegen opbrengsten anderzijds, minder dan over 1955. B. en W. van Amsterdam hebben op ad vies van een jury bestaande uit de heren Henry Arends, André Jurres en Guillaume Landré besloten de hieronder genoemde in opdracht van de gemeente Amsterdam geschreven composities te aanvaarden: een kwintet voor klarinet, fagot, viool, altviool en cello door Jan Mul. en een kwintet voor fluit, hobo, viool, altvjool en cello door Luctur Ponse. Hoewel tijdens het weekeinde de lucht- merd door een nieuw hogedrukgebied, dat druk bijna overal in Europa is gedaald, van de oceaan komende thans het 'zee- kwam in de luchtdrukverdeling nog maar gebied tussen IJsland en Schotland heeft weinig verandering. Boven het Noord- en bereikt. Bij deze ontwikkeling in de lucht- Oostzeegebied handhaafde zich een hoge- drukverdeling duurt de aanvoer van war- drukgebied, terwijl boven Frankrijk, Spanje en de Golf van Biscaye een lage drukgebied aanwezig bleef. In de oostelijke luchtstroming boven zuidwest-Duitsland, noord-Frankrijk, Bel gië, zuid-Nederland en midden-Engeland liepen de temperaturen zondag op tot om streeks 30 graden. In verband met het ge ringe vochtgehalte van de aangevoerde lucht bleef het weer zonnig, maar in mid den- en zuid-Frankrijk, waar de lucht vochtiger was, ontstonden onweersstorin gen, die zich over het Alpengebied uit breidden. De onweersactiviteit neemt eveneens in noordelijke richting toe, zodat nu ook voor de zuidelijke helft van Nederland een kans op onweer bestaat. Een verder opdringen van de onweersstoringen wordt nog belem- Dinsdag 18 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.05 uur. Maan op 23.54 uur, onder 10.49 uur. Maanstanden 20 juni 11.22 uur laatste kwartier. 27 juni 21.53 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 juni Hoog water: 6.45 en 19.07 uur. Laag water: 2.22 en 14.36 uur. Dinsdag 18 juni Hoog water: 7.22 en 19.43 uur. Laag water: 2.56 en 15.13 uur. me lucht naar onze streken nog voort. VVEERRAPPORTEN Tempera turen buiten- es es land maxima van giste E c ren Binnenland lieden d 2 7 uur. Neerslag: laatste S O c 24 uur SP 5 c 2 Stockholm onbewolkt wzw 24 0 Oslo licht bew. windst. Kopenhagen onbewolkt ozo 25 0 Aberdeen geheel bew. nnw 23 0 Londen onbewolkt nno 28 0 Amsterdam onbewolkt ono 27 0 Luxemburg geheel bew. zzo 28 0 Parijs geheel bew. zzo 28 9 Bordeaux onbewolkt windst. 26 0 Grenoble mist windst. 20 9 Nice licht bew. nnw 22 0 Berlijn onbewolkt o 27 0 Frankfort licht bew. windst. 31 0 Miinchen onbewolkt windst. 26 14 Zurich geheel bew. nw 27 0,3 Genève zwaar bew. w 20 11 Locarno onweer wzw 21 27 Wenen onbewolkt zo 27 0 Innsbruck licht bew. wzw 30 0 Rome licht bew. windst. 30 0 Ajaccio licht bew. ono 23 0 Den Fielder onbewolkt ono 18 0 Ypenburg onbewolkt ono 17 0 Vlissingen onbewolkt ono 18 0 Eelde onbewolkt ono 17 0 De Bilt onbewolkt ono 18 0 Twente onbewolkt ono 17 0 Eindhoven onbewolkt ono 17 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt no 18 0 CAIRO (Reuter) Egypte en Syrië zul len de beloofde hulp aan Jordanië niet geven, zo blijkt uit een hoofdartikel in het Egyptische blad „Al Massa", waarin in stemming wordt betuigd met een verkla ring van de Syrische minister van Defensie, dat Syrië zijn deel niet zal betalen. Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië zouden gezamenlijk Jordanië jaarlijks een bedrag van 125 mil joen gulden geven. Alleen Saoedi-Arabië is zijn verplichtingen nagekomen. De Verenigde Staten hebben Jordanië vijf miljoen dollar voorschot gegeven op een toewijzing van tien miljoen voor eco nomische doeleinden. AMMAN (Reuter) Jordanië heeft be sloten zijn ambassade in Caïro te sluiten als reactie op „de uitwijzing van de Jor daanse ambassadeur" door Egypte. Volgens de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Samir Rifai zijn de diplomatieke betrekkingen tussen Jordanië en Egypte niet verbroken. De Jordaanse regering heeft aan de pers fotokopieën verstrekt van stukken, waaruit zou blijken, dat de twee uitgeweken Jor daanse stafchefs, generaal Noewar en gene raal Hijari, met Egyptenaren zouden heb ben samengespannen. De twee generaals hebben in april asiel in Syrië gekregen. Pressie WARSCHAU (UP) In een onderhoud met een redacteur van het Poolse commu nistische dagblad „Tryboena Loedoe" heeft de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Bitar, verklaard dat de buitenlandse politiek van Saoedi-Arabië en Jordanië, zoals die op het ogenblik wordt gevoerd, kan worden gekarakteriseerd als een politiek van gezamenlijke pressie op Syrië. Volgens „Tryboena Loedoe" verklaarde de minister dat er een zekere oppositie bestaat tegen zijn buitenlandse politiek, omdat Syrië onder een democratisch bestel wordt geregeerd. HIROS"TA (UP) De universiteit van Hirosjima ïeeft laten verklaren, dat in de afgelopen drie dagen radio-actieve neer slag is gevallen in de omgeving van Hiro sjima. De neerslag werd geregisteeerd in een water-bassin buiten de universiteit, en is, naar verklaard werd, veroorzaakt door de Engelse kernproeven bij Christmas- island. SRINAGAR (UP) Het Gulmark-obser vatorium te Srinagar, in India, heeft be kendgemaakt dat de afgelopen week radio actieve regen is gevallen in de Kasjmir. De radio-activiteit was in enkele gevallen 40 malen groter dan die, welke normaal het gevolg is van de kosmische straling. Er werden aan deze waarnemingen geen con clusies verbonden. TOKIO (UP) Afgevaardigden van twintig landen nemen deel aan het derde internationale anti-atoombomcongres, dat van 6 tot 16 augustus in Tokio wordt ge houden. Van 6 tot 11 augustus zullen ge leerden besprekingen voeren over de meer technische aspecten van de kwestie der kernwapens. De resterende tijd wordt ge bruikt voor meer algemene zittingen. Charlie Chaplin en de Amerikaanse socio loog P. Sorokin hebben zitting in het co mité van aanbeveling. Het eerste anti- atoomcongres werd twee jaar geleden in Hirosjima gehouden. LAS VEGAS (UP) De vierde Ameri kaanse proef met kernwapens van het hui dig programma is voor de zesde maal uit gesteld, thans van maandag tot aanstaan de dinsdag, met het oog op de heersende wind. De explosie is nu voor dinsdag vast gesteld een kernwapen zal, hangend aan een ballon op 150 meter boven de Yucca Flats" ontploffen. ROTTERDAM. Aan het Rotterdams Toon kunst Conservatorium zijn geslaagd voor het staatsexamen voor muziek, piano-a: mejuf frouw M. C. C. van Deursen. Schiedam; J. van Heyningen, Rotterdam; mejuffrouw A. F. M. van Hoorn, Loon op Zand. Viool-a: mevrouw L. A. ten HoopenStoop. Rotter dam. Orgel-a: Th. J. Blaern, Schiedam. Blok fluit-a: mejuffrouw E. I. Both. Rotterdam; mevrouw B. Jacob van der Meer, Rotter dam; J. Kenndphaas, Rotterdam. Koning. De zigeunerkoning Petulengro is zondag in Littlehampton in Engeland op 90-jarige leeftijd overleden. Hij werd in de tweede wereldoorlog bij miljoenen radio-luisteraars bekend door zijn praatjes over manieren om nieuwe ge rechten te maken uit kruiden. Hij werd in 1937 tot koning gekroond. Hij trad ook op als gedachtenlezer en was leider van verscheidene orkesten. Overstromingen. In het gebied van St Louis, in de Amerikaanse staat Mis souri, zijn door overstromingen tenge- volge van wolkbreuken tenminste ze. ventien personen om het leven ge- komen. Het peil van het water begint langzaam te dalen. Regen. In de Turkse provincie Sivas zijn twaalf personen om het leven gekomen bij door zware regenval veroorzaakte overstromingen. Ook honderden stuks vee verdronken, terwijl meer dan 120 huizen werden vernield. Ondersteuning. De Zwitserse posterijen zullen de volgende maand, ter onder steuning van de Europese gedachte, „Europese" postzegels uitgeven. Er zijn zegels in twee waarden: 25 centimes (rood) en 40 centimes (blauw). Vrees. In New Delhi heeft een menigte van 150 inwoners van een klein dorp zondag geprobeerd enkele Amerikaanse auto- mobilisten, die kinderen verzochten hun de weg te wijzen, af te ranselen. Zij dachten, dat de Amerikanen kinder rovers waren, totdat het dorpshoofd tussenbeide kwam en uitlegde wat er gebeurde. De Amerikanen kregen toen geschenken. Slordig. Bij een juwelier in Piccadilly in Londen is zaterdagochtend een etalage leeggeroofd met diamanten sieraden ter waarde van meer dan 60.000 pond ster ling. Enkele honderden mensen waren getuige van de inbraak. De dieven had den in hun haast een diamanten arm band van 4000 pond op het trottoir laten vallen. Ook de hamer waarmee zij de etalageruit insloegen lieten zij achter. Virus. Weense dokters hebben het virus van de epidemische gele koorts met be hulp van elektronische microscoop ont dekt. Verbinding. Een internationaal geofysi sche conferentie in Parijs heeft zaterdag besloten, de weerkundige waarneming en de radioverbindingen met het zuid poolgebied te verbeteren door de op richting van drie radionetten. Posten, die in deze verbindingen zijn opgenomen zijn: Pretoria, Canberra, Balboa (Pana ma) en twee stations op de zuidpool. Tendens. In 1957 zijn in de Verenigde Staten 7950 voetgangers als gevolg van aanrijdingen door auto's om het leven gekomen. Hoewel het aantal ongelukken met automobielen steeg, daalde het aan tal doden onder de voetgangers met 50. Hiermede heeft zich een tendens, die de afgelopen twintig jaar merkbaar was, voortgezet. Samenwerking. Een tiental circuspaarden is er in Stamboel in geslaagd een uit zijn kooi ontsnapte tijger, die door hon ger gedreven een bezoek aan hun stal bracht, in een hoek te drijven en in be dwang te houden tot hij door oppassers kon worden overmeesterd. Vlucht. Een Roemeense luitenant, die zei Roland Birmingham te heten, is met een eenmotorig verkenningsvliegtuig in de Turkse provincie Edirne geland. Hij heeft verzocht als politiek vluchteling in Turkije te mogen blijven. De luitenant verklaarde beschoten te zijn toen hij over Bulgaars gebied vloog. Toch maar weer. De voedsel- en land bouworganisatie van de UNO (FAO) deelt mede, dat Hongarije, dat in 1952 als lid van deze organisatie bedankte, heeft verzocht weer te worden toege laten. Op de novemberzitting in Rome zal over dit verzoek worden beslist. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als zendingspredikant voor de Evang. Chr. Kerk te Bolaang Mongondow II. Bultje, vicaris te Oudenbosch. Beroepen te Hui- zum (toez.) H. A. J. Smits te Akkerwoude; te Lochem (vac. J. F. Ossewaarde) M. S. J. de Jong te Noordwijkerhout. Aangenomen naar Haamstede L. Boer te Silvolde. Geref. Kerken Aangenomen naar Marken C. van Zuy- len, kand. te Hillegom. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.0. Beroepen te Zalk en Veocaten F. van Deursen, kand. te Schiedam. Examens. De classis Schiedam heeft pi-nep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer F. van Deursen te Schie dam, kandidaat aan de Theologische Hoge school te Kampen. 91. De Minister van Geruïneerde Zaken schrok hevig, toen hij de persoon in onder- kleding samen met een agent op zich af zag komen. Zonder zich een ogenblik te bedenken, keerde hij zich om en sprong van het perron af, tussen de eerste wagen en de kolenwagen. Dit was een vreemde handelwijze voor een Minister en indien Pat O'Nozel dit gezien had, zou de scherp zinnige speurder wellicht vermoed heb ben, dat hier iets niet in de haak was. Onvervaard sprong ook de agent tussen de beide wagons, knipte een zaklantaarn aan en zocht ijverig rond. „Heb je hem al?!", riep de heer in onderkleding. „Nee, Excellentie", antwoordde de agent bedrukt, „hij is spoorloos tussen het spoor verdwe nen! Maar ik vind hem wel", voegde hij er grimmig aan toe, „hij kan niet ver weg zijn!" De voortvluchtige was inderdaad niet ver wegTussen de kolen dook een besmeurd hoofd op, dat voorzichtig rond- gluurde. „Welaan", mompelde het, „hoe wel dit eigenlijk geen verblijfplaats is voor een Minister, heeft deze kolenwagon toch bijzondere voordelen. LUCUS A NON LUCENDO!, riepen reeds de oude latijnen, waarmede zij zeggen wilden, dat men op sommige ogenblikken beter kan onderdui ken". Maar nu hij zijn steek niet op had, kwam iets aan het licht, dat zelfs meester- speurder Pat O'Nozel niet vermoed had. de voortvluchtige Minister was geen Minis ter, doch Joris Goedbloed! ONDANKS een grote lichamelijke han dicap kunnen sommige mensen verbazing wekkende prestaties leveren. Een voor beeld dat velen nog wel duidelijk voor ogen zal staan, is in dit opzicht F. D. Roosevelt geweest, die ondanks zijn verlamde onder ste ledematen er in slaagde de hoogst be reikbare post in de Verenigde Staten te bezetten. Hoewel het op het eerste gehoor volslagen onmogelijk schijnt, dat een invalide man onder de moeilijkst denkbare omstan digheden, t.w. tijdens een cata strofale wereldcrisis en in een wereldoorlog, wordt uitverko ren de machtigste staat ter wereld te leiden, slaagde Roo- sevelt er desondanks in presi- dent te worden. Ook al zullen velen voor zijn politiek niet altijd waardering hebben, niemand zal kunnen ontkennen dat de wilskracht die Roosevelt heeft moeten ont wikkelen om zijn hoge post te bezetten en te behouden de hoogste bewondering af dwingt. Blindheid, die in het maatschappelijk verkeer als een welhaast nog grotere han dicap moet worden beschouwd, is voor sommigen evenmin een beletsel geweest met groot succes een loopbaan te volgen die voor blinden onbereikbaar schijnt. Dat vele blinden bekendheid hebben verwor ven als musicus, is in dit opzicht niet zo verwonderlijk. Maar dat een blinde direc teur van de posterijen wordt en in het par lement zitting neemt, mag toch zeker als een bijzonderheid gelden. Dat was H. Faw- cett, die op 25-jarige leeftijd blind gewor den. was en naam venoierf door zijn tal rijke bijdragen over staathuishoudkunde in tijdschriften In 1863 verscheen een werk van zijn hand, waarin hij zich aansloot by bepaalde opvattingen van de Engelse eco noom Stuart Mill, waarna hij benoemd werd tot hoogleraar te Cambridge. Twee jaar later - hij was toen 32 jaar oud - werd hij lid van het Lager Huis en werd in 1880 tenslotte benoemd tot postmaster- general. Ook voor Alexander von Rodenbach was hel ontbreken van het gezichtsvermogen geen beletsel voor een politieke functie want. hij was een verdienstelijk en gezien staatsman in z\jn tijd. Nico- laas Saunderson trad even eens in de voetsporen van Fawcett, zij het dan op andere wijze, n.l. als hoog leraar in de wiskunde. Sprekend over openbare J functies, moeten we toch ook even in de herinnering terugroepen George V, koning van Han nover in het midden van de vorige eeuw. Op 14-jarige leeftijd was hij volkomen blind, maar beklom desondanks 18 jaar later (in 1851) de troon, die hij overigens weer verloor omdat hij zich in 1866 aan de kant van Oostenrijk schaarde. Het meest verbazingwekkende is echter, dat blinden op het gebied van beeldsnij- en beeldhouwwerk zulke opmerkelijke prestaties hebben geleverd. Algemeen be kend is Degas, wiens gezichtsvermogen op latere leeftijd zodanig achteruit ging, dat hij tot boetseren overging. Het danseresje, dat hij in deze periode maakte, is kortweg een juweeltje. Voorts verivierf L. N Vidal in de vorige eeuw grote bekendheid als beeldhouwer van dieren en Josej Klein- hons als houtsnijder. Waarna we eens iets moeten zeggen over de accomodatie van jonge en van oude ogen. Daarover morgen fj péfillnn (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2