Pastoor Van Galen neemt afscheid van zijn Overveense parochie Restauratie orgel Nieuwe Kerk moet Haarlemmers ter harte gaan Schoolkorfbalwedstrijden in Haarlem geëindigd Opnieuw „bende" van rovende Haarlemse scholieren opgerold Witte Kruis Bloemendaal sticht centrum in Vijver weg 20 Zes jongens verdacht van diefstal van grammofoonplaten en benzine Overtuigende resultaten op leerlingenavond Amsterdamse Beurs Lening van f155.000 ter financiering van aankoop en inrichting Eerste plaatsen voor de Centrale school en P. H. v. d. Leyschool MAANDAG 17 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Middenstandswoningen in Aerdenhout leerlingemiitvoerimg Kennemer Balletstudio Internationale beiaarddag in Amersfoort Praktisch verkeersexamen van Haarlem-Zuid-West Woningwetwoningen in Bloemendaal-Noord Boslaan in Bloemendaal wordt verbeterd D.S.V. gaf Lambertha een circuspaard cadeau Successen van Atmodes Bejaarde voetganger ernstig gewond bij aanrijding Scholieren-cricketers verloren van Den Haag Expositie en bijeenkomst in de Steinerschool Waterverbruik hoger dan ooit in Heemstede Aanbesteding onderhoud havenwerken HAARLEMMERMEER Het gouden feest van de christelijke school ZANDVOORT Stuk duin afgebrand Weer zomer concerten in Zandvoort Bromfietser valt in het water na aanrijding Ruim twaalfhonderd gulden voor „Margriet" Nadat de Haarlemse politie twee weken geleden twaalf Haarlemse middelbare scholieren had aangehouden, die ervan worden verdacht dertien bromfietsen, vyf fietsen en een motor te hebben gestolen, heeft zij nu zes andere scholieren van Haarlemse middelbare scholen ingerekend, die in de afgelopen tien dagen tientallen grammofoonplaten, kleine artikelen en benzine zouden hebben gestolen. Wegens diefstal, heling en medeplichtigheid aan divfstal is proces-verbaal tegen hen opge maakt. De jongens (zeventien en achttien jaar oud) zijn ingesloten, hebben bekend en zün zaterdag voor de officier van justitie geleid. Volgens het proces-verbaal trokken de jongens er in de afgelopen dagen geregeld met° z'n tweeën op uit, waarbij zij ver scheidene muziekzalen in de binnenstad bezochten. Daar zouden zij grammofoon platen bij kleine hoeveelheden tegelijk hebben ontvreemd. Ook zouden zij zich er op hebben toegelegd uit diverse' winkels artikelen, zoals schroeven, luidsprekers en mondstukken van trompetten weg te ne men. Een van de hen ten laste gelegde feiten betreft de diefstal van benzine, welke zij afgetapt zouden hebben uit ge parkeerde auto's. Deze benzine verkoch ten zij volgens hun bekentenis door aan een andere scholier, die zondags bij een benzinestation werkte. Deze jongeman heeft volgens de politie de gestolen ben zine met olie vermengd en het mengsel te eigen bate aan bromfietsberijders ver kocht. Vele liters zouden op deze wijze uit geparkeerde auto's zijn afgetankt. Het geld, dat de gestolen goederen opbrachten, zou zijn besteed aan het bezoeken van bioscopen en vooral voor het kopen van ijs en andere consumpties. Grondprijs nabij Bovenwei tien gulden per m2 Een beleggingsfonds wil op gronden nabij de Bovenweg tussen de Van Haemstedelaan en de Zijlweg te Aerdenhout een vijftigtal middenstandswoningen bouwen van verschil lende type, welke woningen voor de ver huur zullen zijn bestemd. Het heeft contact opgenomen met het gemeente-bestuur van Bloemendaal, dat berekeningen heeft ge maakt voor de verkoopprijs per vierkante meter na aanleg van de wegen, plantsoenen, riolering, straatverlichting en gas- en wa terleiding. Voor de middenstandswoning- bouw willen B. en W. een prijs vaststellen van tien gulden per vierkante meter en voor de randbebouwing welke aan de bebossing grenst en voor een geprojecteerd flatgebouw voor welke beide laatstse objecten nog geen kopers zijn aangetrokken, een prijs van res pectievelijk twaalf en vijftien gulden per vierkante meter. B. en W. merken op, dat mocht de grond aan het beleggingsfonds worden verkocht en de bouw van een aanzienlijk aantal midden standswoningen zou kunnen worden bevor derd, een belangrijke stap zal worden gedaan op het pad tot verruiming van de volkshuis vestiging in Bloemendaal. De jaarlijkse voordrachtoefening van de leerlingen voor piano en viool van Pie van der Glas-Boosman en Chris van der Glas, die zaterdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal werd ge houden, heeft overtuigend aangetoond van hoeveel betekenis de pedagogische gericht heid bij het muziekonderwijs kan worden voor de instrumentale en ook muzikale vorming. Natuurlijk doen zich hierbij te genwerkende factoren voor, waartegen zelfs de bekwaamste leraar niet opgewas sen is. Die factoren bewerken dan een natuurlijke selectie, die soms even een ge voel van teleurstelling geeft. Maar met hoeveel voldoening kan dan verder ge werkt worden met de begaafden of met de leerlingen, wier doorzettingsvermogen een doeltreffende vervanging wordt voor een tekort aan talent! Hoe de leerlingen van het echtpaar Van der Glas op grond van deze overweging ingedeeld moeten worden, is moeilijk of eigenlijk bijna in het geheel niet te zeggen. Want in het tegenwoordige stadium van hun opleiding hebben alle leerlingen be koorlijke, goede, zelfs voortreffelijke in drukken gegeven omtrent het peil, dat hun technische en muzikale scholing bereikt heeft. Dit gold zowel voor de elementaire pianoleerlingen van Pie van der Glas, die de Big Ben lieten luiden, als voor haar leerlingen, die werken van Debussy, Ravel of van Albeniz speelden. En voor wat de vioolleerlingen van Chris van der Glas be treft: het meisje dat „Little Dance" van Adam Carse liet horen, bleek te spelen op die technische beginselen, die andere viool leerlingen later op de avond zo knap wer ken als van Rode en Mozart deden vertol ken en die zelfs de voorwaarden hadden geschapen voor een bewonderenswaardige uitvoering van het eerste deel van het vioolconcert van Mendelssohn. Het was een leerlingenavond met inder daad overtuigende resultaten, waarvoor de dankbaarheid, tot uitdrukking gebracht met een vaas bloemen en een elektrische klok als geschenken, begrijpelijk was. P. Zwaanswijk Ondanks de tropische hitte is de jaar lijkse leerlingen-uitvoering van de Kenne mer Balletstudio, zaterdag in een vrijwel uitverkochte Stadsschouwburg te Haarlem gegeven, een genoegelijke en een leerzame avond geworden. Genoegelijk vanwege de toewijding, waarmee alle pupillen van Jan Leo Zielstra en de beide Tschernoffs de hun toebedeelde taken uitvoerden, leer zaam omdat de ouders - voor zover zij dit nog niet wisten - thans met eigen ogen konden zien, welk een gedegen dansonder- richt hun kroost in de studio aan de Wagenweg ontvangt. Dat gold zelfs voor de hele kleintjes, peuters van vier en vijf jaar, die er in hun fleurige pakjes, uitgedost als poezen, midi- nettes en schoonmaakstertjes of in hun eigenwijze tutu's als om te stelen uitzagen. Maar er was meer om de ouderharten te vertederen dan die fleurige kostuumpjes: er was werkelijk al iets van stijlbesef en begrip voor ritmische patronen, zowel bij de kleintjes individueel als in het opstellen en bewegen van de groepen. 1-Iun dansspel letje „Een dag met Johann Strauss" mag dan ook als voorbeeld strekken, hoe men de prille jeugd spelenderwijs vertrouwd kan maken met de grondbeginselen van het harmonisch bewegen. Van de oudere leerlingen zag men onder meer een aantal soli en pas-de-deux uit „De schone slaapster" in de choreografie van Petipa en Zielstra's Chopiniana, be staande uit een polonaise, een nocturne, een mazurka en een wals, die - waarschijnlijk tengevolge van de hitte, niet zo Chopi- niaans-sprankelend gedanst werden als men had mogen hopen. Toch was het ook nu verbazend, hoe men met deze grote groepen leerlingen - met individueel zeer uiteenlopende technische en artistieke be gaafdheid - nog onder zeer ongunstige om standigheden wist te presteren. Na de pauze ging als voornaamste proeve het romantische danssprookje „La prin- cesse au jardin" op muziek van Grovlez in de versie van Jan Leo Zielstra. Uitblinkers hierin waren de zonderling en de prinses, hoewel deze laatste - die onlangs een enga gement bij het Nederlands Ballet gekregen heeft - hier en daar vrij mat en passief danste. Technisch deed zij weliswaar voor treffelijke dingen, maar men miste toch de gespannenheid in de uitbeelding der diverse simpele emoties, die haar rol vereiste. Maar ook haar zal de slopende hitte in de schouwburg wel parten gespeeld hebben. In Amersfoort is zaterdag een interna tionale beiaarddag gehouden. Deze kwam tot stand uit samenwerking tussen de Ne- dlerlandse Klokkenspelvereniging, de Ne derlandse Beiaardschool en het gemeente bestuur van Amersfoort, dat de deelnemers uit België en Nederland zaterdag officieel in de raadzaal ontving. Mr. Romke de Waard, vooi'zitter van de klokkenspelver eniging, zei hierbij een culturele en econo mische bedreiging van het beiaardwezen te zien in de invoering van de elektronische beiaard. Daarmee wordt, aldus mr. de Waard, ook ernstige schade berokkend aan de befaamde Nederlandse klokkengiete rijen, die een internationale reputatie heb ben opgebouwd. Mejuffrouw Pien Bolman en mejuffrouw A. J. Bakker bleken de beste inzendingen gedaan te hebben voor een ter gelegenheid van de beiaarddag ge houden compositiewedstrijd. Het Amers- foorts carillon werd tijdens de beaarddag bespeeld door verscheidene Nederlandse beiaardiers. Zoals men reeds in ons blad gelezen heeft, wordt het orgel van de Nieuwe Kerk te Haarlem, wegens zijn gebrekkige toestand, op nonactiviteit gesteld en zal het waar schijnlijk, in afwachting van een grondig herstel, vervangen worden door een elek tronisch instrument. Dit bericht zal op vele orgelkenners het effect van een noodkreet gemaakt hebben. Het gaat hier immers om Haarlems oudste orgel, dat al jaren wacht op restauratie naar zijn oorspronkelijke dispositie, doch waarvoor blijkbaar tot nog toe de nodige fondsen niet bij elkaar konden gebracht worden. Het instrument werd in 1523 voor het Vrouwengilde in de Grote Kerk geplaatst boven de deur van de Sacristy, nu het kos tershuis. Het is daar gebleven na de over gang tot de Hervormde dienst. De naam Vrouwenorgel werd behouden. Dat er ge bruik van gemaakt werd, bewijzen de reparaties en veranderingen van dispositie op stadskosten. Ten einde het instrument te kunnen aanwenden bij het psalmgezang werd het in 1668 verplaatst achter de preekstoel. Het werd bij die gelegenheid verfraaid met beeldhouwwerk. Toen het tegenwoordige grote orgel in 1738 in ge bruik genomen werd, had het Vrouwen orgel in de Grote Kerk praktisch afgedaan. Toch is het daar nog gebleven tot 1791, wanneer het op kosten van enige gemeen teleden en met goedkeuring van de stede lijke overheid overgebracht werd naar de Nieuwe Kerk. Door de bekende orgelbouwer Hess uit Gouda werd het toen belangrijk veranderd van dispositie. Ook het uitwendige werd gewijzigd. Om aan te passen bij de archi tectuur van de Nieuwe Kerk werd de bovenkast, die waarschijnlijk in Gotische stijl was, door een barok-front vervangen. Alleen de fraaie kuip herinnert nog aan het uitzicht dat het Vrouwenorgel moet gehad hebben, toen het nog tegen de zuidermuur van de Grote Kerk stond. Men kan aan nemen dat in het verloop van meer dan vier eeuwen het klankkarakter grondige wijzigingen heeft ondergaan en het is dan ook zo goed als zeker, dat men zich bij een restauratie niet zal bepalen tot het behou den van de dispositie die Hess toepaste, doch het instrument zal herstellen minstens naar de klankkleur die het bezat vóór deze ombouw. Dit betekent dan, dat Haarlem in dit instrument een Renaissance-orgel zou bezitten. Waarschijnlijk kan er dan ook nog origineel materiaal, dat Hess niet ver worpen heeft, in worden te pas gebracht. Eigenlijk is dit herstel een zeer ernstige culturele aangelegenheid en de idee om zich voorlopig met een elektronisch instru ment te behelpen, is in wezen een alarm kreet om de geldelijke middelen bijeen te brengen teneinde dit monument zo gauw mogelijk van volledige ondergang te red den. De proefbespeling welke de Amsterdam se organist Piet van Egmond zaterdagmid dag gaf op een elektronisch instrument, waarvan de kerkvoogdij de aanschaffing zal overwegen om het oorspronkelijke or gel tijdelijk t'e vervangen, heeft ons vooral doen verlangen naar de restauratie daar van. Wij zijn ervan overtuigd, dat de kerk voogdij, mocht zij inderdaad tot aanschaf fing van dit elektronische instrument over gaan, naar beste weten handelt, omdat zij te maken heeft met een reeks van factoren, welke niet alle op het gebied van de esthe tiek liggen. De keuze kan dan inderdaad acceptabel zijn, indien men slechte goed in het oor knoopt, dat men niet met een orgel De deelnemers aan de Veiligverkeerscur- sus, die de vereniging Haarlem-zuid-west met medewerking van „Veilig Verkeer" or ganiseert hebben zaterdag hun praktische examen afgelegd. Van de HBS-b aan de Zijl vest in Haarlem vertrok een groot aantal auto's, scooters, motors en bromfietsen, wier berijders hun, in vier lessen onder leiding van de heer Van Zeyl opgedane kennis in de praktijk moesten beproeven. Het parcours, ongeveer vijf tot zes kilomter lang, voerde dwars door de stad en bevatte verscheidene lastige punten. Op tien plaatsen stonden controleurs verdekt opgesteld, die op lijsten de goede en minder goede verkeersverrich- tingen van de deelnemers aantekenden. Het enthousiasme en de belangstelling voor el kanders prestaties waren groot. Dinsdagavond 2 juli zullen in „Ons Ge bouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat te Haarlem de prijzen worden uitgereikt. Deze avond zal met enige feestelijkheden worden opgeluisterd. Wij hebben meegedeeld, dat de woning bouwvereniging Sint Benediktus te Bloemen daal plannen heeft in het noordelijk deel der gemeente vierentwintig woningen te bou wen. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor ten behoeve van de bouw van de stichting „Sint Josephgesticht" een strook grond langs gedeelten van de Duin- lustparkweg en de Noordlaan met een diepte van ongeveer vijfentwintig meter en een to tale oppervlakte van 5274 m2 aan te kopen tegen een prijs van 39.133 7.42 per m2). Voorgesteld wordt ter financiering van de bouw der woningwetwoningen een voorschot te verlenen van 407.100. Hierbij is een be drag van 14.735 voor de kosten van bouw rijp maken begrepen. In de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om van negen eigenaren van grond aan de Boslaan al daar grond aan te kopen tegen een koop prijs van een gulden per grondstrook. Aan gekocht wordt ongeveer driehonderddertig vierkante meter en de lengte bedraagt tachtig meter. Hét doel is de Boslaan te verbeteren. De plicht tot onderhoud van de Boslaan (een openbare weg) berust op het ogenblik bij een aantal particulieren. Het repertoire van het kindercircus Lam bertha is sinds zaterdag uitgebreid met een paarddressuur-nummer. Zaterdag had het kindercircus een voor stelling gegeven voor de korfbalvereniging DSV. Na afloop van deze voorstelling over handigde de voorzitter van DSV, de heer Smits, als blijk van waardering een reeds goed gedresseerd circuspaard aan Lam bertha. Het geschenk werd dankbaar door het circus aanvaard. te maken heeft, maar met een imitatie daarvan, dat er soms bedriegelijk op lijkt. Het elektronische instrument biedt zeker ruime mogelijkheden, gedeeltelijk van aan vaardbare, maar ook van twijfelachtige aard. Men zal goed moeten nagaan welke middelen passen bij de belangrijkste taak van het instrument: de begeleiding van de gemeentezang en welke daarmee strijdig zijn. Dit alles is waard ernstig te worden overwogen. Ten slotte zou men met een klein pijporgel van zeven of acht spel (waaronder kwint en terts) dichter bij huis en bij het kerkelijk karakter blijven. En zou dan toch het elektronischapparaat de voorkeur krijgen, kan ik de bespeler slechts toewensen er de beste hoedanigheden van op te sporen en deze uitsluitend toe te passen. Doch hoe dan ook, de wens dat het eer waardige oude orgel eerlang een volkomen restauratie te beurt moge vallen, dient levendig gehouden te worden en uit te groeien tot een daad, die Haarlem als orgelstad waardig zal zijn. ]os. de Klerk Tydens een H. Mis in de parochiekerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen, heeft pastoor J. Th. van Galen, die op eigen verzoek met emeritaat gaat, zondagmorgen zijn afscheidspredikatie ge houden. 's Middags werd in gebouw „Domi" een drukke receptie gehouden, waar het eerst aan de besturen van de r.k. parochiële organisaties en vervolgens aan de overige parochianen gelegenheid werd gegeven van hun scheidende herder af scheid te nemen. Pastoor Van Galen zei in zijn afscheids preek ondermeer, dat hij uit welbegrepen plicht tegenover de parochie ontslag had gevraagd. Hij toonde zich bijzonder dank baar voor alle medewerking, hartelijkheid <n volgzaamheid, die hij tijdens zijn tien jarig pastoraat in Overveen had ondervon den. Tenslotte gaf de pastoor zijn parochi anen herderlijke raad en wekte hij hen op zich door Godsvertrouwen te laten leiden. De 's middags in „Domi" gehouden re ceptie verliep in een sfeer van hartelijk heid. Vele sprekers van r.k. organisaties voerden het woord, waarvoor hun op ver zoek van pastoor Van Galen slechts korte tijd was toegemeten. Als eerste sprak de voorzitter van het kerkbestuur, mr. F. Vorstman, die een schets gaf van het vele goede, dat de scheidende herder voor de parochie heeft gedaan. Velen betreuren uw vertrek, aldus mr. Vorstman, die pastoor Van Galen kenmerkte als een opgewekt mens met een sterke zin voor humor. De predikaties werden door de parochianen zeer gewaardeerd, omdat zij nooit cliché achtig waren en moderne problemen be handelden. Een rij van sprekers volgde; allen be treurden het besluit van pastoor Van Ga len, hoewel zij dit in verband met diens gezondheidstoestand alleszins gerechtvaar digd achtten Namens de collectanten voer- „Atmodes" heeft het er in de eerste der drie jeugdcompetitiewedstrijden niet slecht afgebracht. De beste prestatie kwam ongetwijfeld van het C-meisje Map Pijl, die zich van de 70 deelneemsters op de 60 m. als tweede klassificeerde in 8,3 sec., waarmede zij het clubrecord met 0,5 sec. verbeterde. Ook Lottie Plugboer bleef onder het op haar naam staande record en werd 4e in 8,6 sec. Map Pijl wist met 4.40 m. ook de 4de plaats in te nemen op het vèrspringen meisjes C. Rina Stremming werd 5de op het num mer kogelstoten voor C-meisjes met 9.08 m. De 4 x 60 m. meisjes C was ook voor „Atmodes" in 33 sec., hetgeen een verbe tering van het clubrecord betekende (3.1 sec.). De ploeg bestond uit Map Pijl, Joke Timmerman, Lottie Plugboer, Rina Strem ming. De ploeg van ADA uit Amsterdam plaatste zich als tweede in 35,7 sec. Ver der werden diverse finaleplaatsen door „Atmodes" bezet o.a. Anneke Kools op het spee- en discuswerpen A, Jenny Kneyns- berg met 1.30 m. als 4de op het hoogsprin gen A, Magda Kools met 4.30 m. als 5e op het vèrspringen meisjes B. Op de 4 x 80 m. meisjes B bereikte de Atmodesploeg ,de 2de plaats in 45 sec., ter wijl de A-meisjes er 43 sec. over deden en zich als 4de plaatsten. De B-ploeg bestoüd uit L. Wytsma, H. Bergering, J. Takken en L. Janse; de A-ploeg kwam uit met M. Kools, J. Kneynsberg, T. Bouman en M. Wijkhuizen. Zondagavond omstreeks zeven uur is op het kruispunt Rijksstraatweg-Vergierde- weg te Haarlem een 83-jarige voetganger door een motor aangereden. De bejaarde heer, die waarschijnlijk niet voldoende op het verkeer lette., werd tegen het asfalt geslingerd en met een hersenschudding, een hoofdwond en een gebroken linker onderbeen naar de Mariastichting overge bracht. De veertigjarige duo-passagiere van de motorrijder viel door de schok van de motor en liep enige schaafwonden op. Na in de Mariastichting te zijn behandeld, kon zij naar huis worden gebracht. De motorrijder kwam er het beste vanaf. Hij slaagde erin, zij het met veel moeite, op zijn motor te blijven zitten. De toestand van de bejaarde heer is nog vrij ernstig. de de heer H. Aarts het woord waarna de heer H. J. M. Bouchette speciaal de medi taties van de scheidende pastooor belicht te. Als afgevaardigde van het r.k Jeugd- comité sprak de heer H. C. Dechesne, waarna de heer Groenendijk namens de gymnastiekvereniging „Hercules" het woord voerde. De voorzitter van de K.A.B., de heer P. F. A. van der Laarschot, be lichtte hetgeen de pastoor voor de arbei dersbeweging heeft gedaan. Tenslotte spra ken mevrouw G. J. H. van der Weiden- Roozendaal als afgevaardigde van de r.k. Vrouwenbond en de heer P. A. M. Defoer namens de r.k. speeltuinvereniging. In en kele sobere bewoordingen bedankte pastoor Van Galen voor de vriendelijke woorden en de geldelijke gaven, die bestemd wor den voor de aankoop van een televisie toestel. De opvolger van pastoor Van Galen, pastoor Chr. ten Velthuis, zal vrijdag avond om half acht in de Overveense pa rochie worden ingehaald. De schoolkorfbalwedstrijden in Haar lem zijn afgelopen zaterdag geëindigd. In afdeling C legde de P. H. v. d. Leijschool beslag op de titel. Spanning was hier wel, want pas na strafworpen met de Wethou der Westerveldschool I werd dit resultaat bereikt. Een wedstrijd tussen scholieren-elftal len uit Haarlem en Den Haag is zaterdag door de Hagenaars gewonnen met 17 runs. Haarlems elftal: 57, D. Wiersma 14, P. van Steenwijk 13 n. o. Haags elftal. 74, P. Dodd 3-16, T. Vogelaar 3-12, S. Post 1-9, R. Onstein 2-8. Vooral het fielden was bij de Haarlemmers goed verzorgd, in aanmerking genomen dat tien spelers van het elftal de cricketsport niet regelmatig beoefenen. Voor de competitie won BMHC II met 5 wickets van Haarlem III. Haarlem: 135, P. van Bueren 19, G. Goossens 36, K- v. Giffen 12, J. Boot 19, M. Vissers 18, E. Brongersma 7-60, P. Doelwijt 1-19, H. de Jong 1-7, Ph. Schouw 1-43. BMHC: 137/5. E. Brongersma 73 n.o., C- Nolte 16, J. Schouw 19, P. de Jong 11 n.o., J. Fortgens 1-48, H. Vermeulen 1-29, G. Strik 1-20, G. Goossens 2-21. Rood en Wit D won na een spannend slot met vier runs van Rood en Wit B- Rood en Wit D: 84, G. Vermeer 20 n.o., C. Vogelsang 16, F. van Muiswinkel 4-14, J. Kersten 3-33, E. Diets 1-11, ..E,_van Liemt 1-19. Rood en Wit "B: 80, W. Rijpma 20, F. van Muiswinkel 23, G. van Marcelis Hartsinck 5-2, O. Koenders 4-11, H- Ran- dag 1-10. Gedurende het afgelopen weekeinde werd in de Rudolf Steinerschool een ten toonstelling gehouden. In de eerste plaats was werk van leer lingen te zien, voornamelijk schilderwerk. Tezamen met inzendingen van de Noorse sprookjes-illustrator G. Munsterhjelm werd een zeer gelukkige combinatie verkregen. De ruimte voor de tentoonstelling was he laas maar zeer kort beschikbaar. Uit het werk van de kinderen bleek welke moge lijkheden er zijn, wanneer zij op weg ge holpen worden vrij met kleuren te werk te gaan. Wij zagen bijvoorbeeld hoe sprook jesbeelden via hetschilderen tot letter- beeld kunnen worden zodat het kind een innerlijke verhouding tot deze tekens kan krijgen. De heer Stibbe, sprekende over sprook jesbeelden op zaterdagavond, stelde de vraag: Waar is het gebied te vinden waar over een sprookje zijn waarheid verkon digt? Door veel omgang ermee gaan de sprookjes zichzelf uitspreken over de levenssfeer waarin zij thuishoren. Over de sprookjesillustratie zei spreker: „Dat wat niet volmaakt is, wat zichzelf niet opdringt valt te waarderen. De film laat nooit ruim te voor eigen fantasie en omdat de beelden ook nog bewegen werken zij vernietigend op de creatieve vermogens van de ziel. Zondagmiddag sprak de heer Kraamwin- kel over natuurbeelden. Hoe krijgt het kind een verhouding tot de wereld? Spreker toonde hoe het bewustzijn en de moraliteit gewekt kunnen worden door op een juiste wijze het kind in de natuur binnen te lei den. 's Avonds heeft de heer Polderman met veel animo deelnemers laten schilde ren, zoals hij dat met de kinderen doet. Op zaterdagmiddag vindt in de tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw nog eens een openbare leerlingendemonstratie plaats. De directeur van het gemeente duin waterbedrijf te Heemstede verzoekt de in woners van Heemstede zeer zuinig te zijn met water, omdat het waterverbruik mo menteel hoger is, dan ooit tevoren. Het sproeien van de tuinen dient bij voorkeur in de vroege ochtenduren te geschieden (bijvoorbeeld voor negen uur des mor gens), terwijl het sproeien op andere uren dient te worden nagelaten. De watervoor ziening in Haarlem baart tot nu toe nog geen zorgen. Toch worden ook de Haar lemmers aangeraden een zo groot moge lijke zuinigheid met water te betrachten. Door de hoofdingenieur van de Rijkswater staat te Haarlem is aanbesteed het onder houdswerk ten behoeve van de havenhoof den. de zeeweringen en de lichtopstanden, de wegen enz. van en bij de haven van IJmui- den benevens het treffen van voorzieningen aan en de uitvoering van diverse leverin gen ten behoeve van deze werken gedurende 1957. De laagste inschrijver was de fa. J. Stolk te Driehuis voor 221.000; de hoogste was de fa. N.V. Strijland te Uithoorn voor 248.000. De gunning is aangehouden. Op 1 juli zal het vijftig jaar geleden zijn dat de christelijke school in Vijfhuizen of ficieel werd geopend, welk feit zal worden herdacht met een tweetal bijeenkomsten, alsmede een receptie. Op dinsdag 2 juli houdt het bestuur van de schoolvereniging 's middags van drie tot vijf uur een receptie in één der lokalen van het schoolgebouw, 's Avonds wordt in de gereformeerde kerk de officiële herden kingssamenkomst gehouden. Prof. dr. K. Dijk zal een herdenkingsrede uitspreken. De heer O. van der Weij te Heemstede, die vanaf de oprichting tot in 1936 hoofd van deze school is geweest, zal een terug blik werpen op het lief en leed in het schoolleven van vroeger dagen. Ook zullen nog enige andere sprekers het woord voeren. Vier weken daarna, op dinsdag 30 juli, is er een bijeenkomst van oud-leerlingen, tijdens welke onder andere de voor drachtskunstenaar Jan Oosterwelder uit Amsterdam zal optreden. Verscheidene oud-leerlingen zullen herinneringen uit het verleden ophalen. In de verliezersfinale werd de Theo Thijssenschool met twee overwinningen nummer één. De finale der B-afdeling was een aangelegenheid -van de Centrale School I: het eerste twaalftal speelde één één tegen het tweede twaalftal. Strafwor pen eindigden onbeslist; bij loting won het tweede twaalftal- De uitslagen luidde: afdeling B: Cen trale School 1-1Centrale School 1-2 1-1; afdeling C (winnaarsronde): P. H. v. d. LeyschoolWeth. Westerveldschool I 0-0; P- H. v. d. LeyschoolVondelschool 2-0; Weth. Westerveldschool IVondelschool 1-0;. afdeling C (verliezersronde): Chr. HuygenschoolWeth. Westerveldschool II 0-0, Chr. HuygenschoolTheo Thijssen school 0-1, Weth. Westerveldschool II Theo Thijssenschool 0-1. Na afloop reikte de voorzitter van de HKB, de heer J. W. Vreeling, de prijzen uit- Zondagmorgen om half twaalf werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een duinbrand, welke bleek te zijn ontstaan langs de spoorbaan, ongeveer drie kilometer van het station Zandvoort. Dikke rookwol ken deden het ergste vermoeden, doch de brandweer, die ondanks het slecht bereik bare terrein in een oogwenk ter plaatse was, wist het vuur spoedig in te dammen en uit breiding te voorkomen. Een strook van onge veer 200 vierkante meter duinbeplanting brandde af. De oorzaak moet waarschijnlijk worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een- brandende sigaret of sigaar. In de hervormde kerk in Zandvoort zul len gedurende de maanden juli en augus tus op woensdagen weer gewijde muziek avonden worden gegeven ten behoeve van de badgasten. Op enkele van deze avonden zullen grammofoonopnamen ten gehore worden gebracht. Voor dergelijke concer ten in de kerk, waarmee de afgelopen winter als proef werd begonnen is veel belangstelling gebleken. Het programma voor de maand juli luidt: Woensdag 3 juli: Beethovenprogramma. Uitgevoerd worden de ouverture Egmont, het Vioolconcert en het slotkoor uit di Negende Symfonie. Spreker is ds. A. Oskamp uit Heemstede. Woensdag 10 juli zingt het hervormd kerkkoor onder leiding van de heer Her man Dees werken van Johann Sebastian Bach, Buxtehude en Mozart. De organist Kees Bornewasser is solist, spreker ds. L. D. van Dijl uit Heemstede. Woensdag 17 juli volgt een avond met Russische liederen, uit te voeren door het Don Kozakkenkoor en de Maastreechter Staar. Spreker is dan ds. J.. E. Drost van Aerdenhout. Woensdag 24 juli kan men een programma met werken van Mendelssohn beluisteren, onder meer het Vioolconcert en de Itali aanse Symfonie. Spreker is ds. R. II. Ol- deman uit Zandvoort. 31 juli zingt de alt Aafje Heynis op de grammofoonplaat liederen van Johann Sebastian Bach, Schubert en Handel. Ook deze avond zal ds. R. H. Oldeman uit Zandvoort spreken. Het programma voor de maand augus tus zal binnenkort worden bekend ge maakt. Slotkoor Voorbeur. vrijdag koersen VA °/o Nederl. '47 86% 86% 3 #/o Ned. 1962/64 907/ie 90% A. K. U 201% 199 Calvé Delft 363 363 Van Gelder Zonen 193% 191% K. N. Hoogovens 313 314 Nederl. Ford 274 275 N Kabelfabriek 293 295 gew PhilipsGloeil 307 304 oref PhilipsGloeil 150% 150%* Unilever 471% 470 Wilton Fijenoord 246 248 Dordtsche Petrol. 1064% 1058 Konkl. Petroleum 221,70 219,60 A'dam Rubber 72% 72% K. L. M 123,70 f 123,— Moll. Amer. Lijn 177 177% N Scheepv. Unie 178% 179 Phs. v. Ommeren 268% 276% H. V. A J22 123 Verg. Deli Mijen 94% 95 Amsterd. Bank 204 204 Ned. Handel Mij. 160 160% Rotterd. Bank 178 177% Twentsche Bank 178% Anaconda Copper 70% 70 Bethlehem Steel 195% 194% U. S. Steel j 69% 69% "pp.ernl Motors 43% 43% ^hell Union j 92 91% 41 40% Vorige koers B. en W. van Bloemendaal hebben de ge meenteraad voorgesteld in principe te garan deren de rente en aflossing van een door de afdeling Bloemendaal van de Noordhol landse Vereniging „Het Witte Kruis" te slui ten geldlening, groot .1' 155 000 ter financie ring van de kosten van aankoop en verbouw van Vijverweg 20 te Bloemendaal, welke wo ning zal worden ingericht als wijkgebouw. Wij hebben reeds meegedeeld, dat er plan nen bestaan bij het „Witte Kruis" om tot inrichten van een nieuw wijkgebouw over te gaan. De werkzaamheden der afdeling hebben zich de laatste tijd steeds uitgebreid. Het werk bestaat thans uit wijkverpleging (verpleging thuis, hygiënische verzorging van ouden van dagen en hulpbehoevenden enzovoorts), bestrijding van de tuberculose en andere besmettelijke ziekten, het ver strekken van verpleegartikelen, gezinsver zorging, hoogtezonbestraling, kleuter- en zuigelingenzorg en het geven van moeder cursussen. Voorts bestaat de wenselijkheid om nog andere werkzaamheden ter hand te nemen, zoals het oprichten van poliklinie ken en het scheppen van gelegenheid tot het geven van heilgymnastiek en massage. Het bestuur der afdeling merkt in een brief aan de gemeenteraad op, dat de uitbrei ding der werkzaamheden tot gevolg heeft, dat Bloemendaalseweg 307. waarin de afde ling nu is gehuisvest, in genen dele meer aan het doel kan beantwoorden. Reeds thans is de vereniging voor het uitoefenen van een deel der werkzaamheden aangewezen op de gastvrijheid van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland en van de Bornwaterschool, terwijl verwacht mag wor den, dat het ruimtegebrek door de geschet ste gang van zaken zich in steeds sterker mate zal doen gevoelen. Het bestuur is in de gelegenheid Vijver- weg 20 te Bloemendaal aan te kopen; na verbouwing is deze woning zeer geschikt te maken voor wijkgebouw. Het ligt in de be doeling om het bestaande wijkgebouw aan te houden als wijkcentrum voor Overveen, als woning voor de aldaar gevestigde wijk zuster en als magazijn voor kleine verpleeg artikelen. Het hoofdmagazijn zal worden ge vestigd in het nieuwe gebouw, De kosten van aankoop en verbouwing van Vijverweg 20 worden geraamd op 155.000 en de jaarlijkse exploitatiekosten door de ingebruikneming van dit gebouw op 15.000 gedurende de looptijd van een te sluiten le ning. die een looptijd heeft van negenender tig jaar. De rente bedraagt 4 1/4 percent. B. en W. merken op, dat zij zich niet ont- i veinzen, dat het om belangrijke bedra gen gaat. maar bedacht moet worden, dat met het werk, dat de vereniging verricht, de volksgezondheid in hoge mate wordt ge diend. Toen een zesjarig meisje zondagmiddag omstreeks half drie het portier van een bestelauto, die op de Bakenessergracht in Haarlem stond geparkeerd, opendeed, pas seerde juist een 28-jarige bromfietser, die het portier niet meer kon ontwijken. Hij slipte, gleed weg, viel van zijn brommer en duikelde in de gracht. Zijn bromfiets bleef op de wallekant liggen. Voorbijgangers snelden toe en slaagden erin de man weer op de kant te trekken. Het slachtoffer klaagde over pijn in zijn armen en benen en is ter observatie naar het Grote Gast huis overgebracht. De straatcollecte voor het medisch kleu terdagverblijf „Margriet" heeft ruim twaalfhonderd gulden opgebracht; dit is ongeveer vierhonderd gulden meer dan het vorige jaar. De lijstcollecte zal plaats heb ben van 24 tot en met 29 juni. Collectanten kunnen zich aanmelden bij de heer H. C. Hartman, Corn, van Noordestraat 20rd., telefoon 17189.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3