Elk doosje Spencer bevat 20 van de beste sigaretten ter Ollenhauer hekelt Adenauers politiek en propaganda Door omleiding van verkeer via Overveen werd chaos voorkomen Van dag tot dag De leus: christendom of communisme is een belediging voor andersdenkenden <^Pra.atótozl Ongekend grote mensenmassa zocht verkoeling aan zee BAANDAG 17 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook Oostenrijk spreekt zich uit voor Duitse hereniging Adenauer tegen neutrale zone in Duitsland Kardinaal Wyszynski terug naar Polen Bevan naar Polen Toeristen waden door de modder in Oostenrijk Op de NAAR STRAND, BOS EN DUIN Capitulatie van Daud Beureuh tegengesproken Examens Diensttijd in België thans officieel vijftien maanden Polen niet op buitenlandse investeringen gebrand Jongeman verwond door ontploffende schokgranaat jjet ministerscomité van Benelux heeft zijn goedkeuring gehecht aan de tekst van het ontwerp-verdrag voor de Economische Unie der drie landen. Daarmee is een nieuwe mijlpaal bereikt op een weg, die de drie regeringen-in-exiel tijdens de oor log besloten in te slaan en waarvan het einde nu in zicht begint te komen. Begint te komen, want zelfs als deze zomer de parafering en in de herfst de plechtige ondertekening van het verdrag zullen hebben plaatsgehad, volgt er nog een overgangsperiode van waarschijnlijk vijf jaar. Pas daarna zullen alle bepalingen van het Unie-verdrag volledig van kracht zijn. En zelfs dan zal het verdrag op een goed ogenblik herzien moeten worden, op dat het zal kunnen worden ontdaan van het lapwerk, dat nu nog nodig is geweest om tegenstrijdige belangen met elkaar te verzoenen en om de samenwerking van de drie nog onvoldoende geharmoniseerde economieën ondanks de restanten van dis harmonie in de praktijk mogelijk te maken. Bovendien moet de tekst, tussen de pa rafering en de uiteindelijke onderteke ning daarvan in, nog worden voorgelegd aan de Inter-parlementaire Benelux-raad, het raadgevende parlementaire orgaan van da Unie. Het mag als een eerste succes van die raad worden beschouwd, dat het mi nisterscomité gehoor heeft gegeven aan zijn dringend verzoek, de tekst ter bestu dering voorgelegd te krijgen alvorens het verdrag door de regeringen officieel wordt gesloten. „Bestudering" door een parle mentair lichaam betekent tevens discussie, en de Raad zal voor dit doel dus tussen juli (de paraferingsmaand) en november (de eventuele ondertekeningsmaand) bij een moeten komen. Dit houdt echter ook in, dat de Raad in de gelegenheid wordt gesteld, op- en aan merkingen inzake de verdragstekst te ma ken en, als hij dat nodig oordeelt, de drie regeringen amendering van die tekst op bepaalde punten aan te bevelen. Als de regeringen de Raad niet van begin af aan willen veroordelen tot de rol van „wassen neus", zullen zij met dergelijke aanbe velingen gesteld dat die worden ge daan ernstig rekening moeten houden. Want, zoals in ons blad onlangs al is betoogd, de Benelux Unie is bij de grote massa in de drie landen nog geen levend begrip en een doelmatig functionerend parlementair orgaan, dat door de regerin gen niet alleen formeel erkend maar ook gewaardeerd en gerespecteerd wordt, zal er veel toe kunnen bijdragen, dat begrip te doen groeien. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren hebben 23.000 sociaal-demo craten in de Westfalen Halle te Dortmund een officieel begin gemaakt met de ver kiezingscampagne van de socialistische partij in West-Duitsland (S.P.D.). Onder de aanwezigen bevonden zich socialistische minister-presidenten en ministers van deel staten, de socialistische burgemeester van West-Berlijn, dr. Suhr, de 81-jarige vroe gere president van de Duitse rijksdag, Paul Duizenden hebben dit weekeinde weer de Nederlandse stranden opgezocht om de traditionele „verkoeling" te erlangen, die volgens de geijkte opvatting aan de boor den der zee te vinden zou zijn. Duizenden hebben echter opnieuw ondervonden, dat de ruil tussen de nog enigszins draaglijke temperatuur in hun huiskamers en die van het doorstoofde strand met verkoeling niets te maken had. Bovendien de zee was weinig gastvrij. Zij leverde kwallen in een aantal van één per bezoeker en het zeewater was groen van de viezigheid. Verkoeling is een element in de recrea tie, dat openluchtzwembaden in overvloed bieden. Daar kan men in schoon en koud water de warmte afspoelen en „een ander mens" worden, tenminste wanneer deze baden niet een zo enorm aantal zwemmers moeten verwerken, dat iedereen rechtop moet blijven staan. Waarmee enkel gezegd wil zijn, dat ons land zwembaden tekortkomt, koele zwem- gelegenheden in de open lucht, zoals Am sterdam er nu sinds kort een heeft bij het Bosplan. Deze zwemgelegenheden zijn tengevolge van de zeldzaam warme dagen in ons land niet rendabel, doch daarom moeten zij worden aangelegd in recreatie centra als bijdrage tot het natuurschoon, waarvan men ook kan genieten als men niet komt om te zwemmen, doch enkel om te rusten. De vi'oegere vorm van waterbassins met een rij houten kleedhokjes in het vierkant eromheen is uit de tijd. Wij begrijpen daarom de burgemeester van het Brabantse dorpje Heeze niet, die gisteren het zwemmen en zonnebaden ver boden heeft in het prachtige Meerven, dat midden in een onvergelijkelijk mooi stukje woeste Brabantse heidenatuur ligt. Dui zenden uit Eindhoven en omgeving maak ten een vergeefse tocht, verzekert de Volkskrant, die echter niet vermeldt waar om de burgemeester het niet wilde heb ben. Openbare zedelijkheid? Ook die over weging komt hier en daar nog voor en ook die is uit de tijd. Bij een temperatuur als die van de laat ste dagen komt het gebrek aan natuur lijke verkoeling en aan de zomer aange paste ontspanning zozeer tot uiting, dat wij meenden de warmte te moeten trot seren en dit even te schrijven. WENEN (Reuter). - Te Wenen hebben bondskanselier Adenauer, die een officieel bezoek van drie dagen aan Oostenrijk heeft gebracht, de Oostenrijkse bondskanselier, Julius Raab in een communiqué verklaard, dat „hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid een noodzakelijke voorwaarde is voor een wezenlijke ontspanning in Europa en de wereld". Adenauer en Raab verkla ren dat het bezoek de betrekkingen van goede nabuurschap tussen Oostenrijk en West-Duitsland heeft „bevestigd en ver sterkt.". De twee bondskanseliers zeggen met vol doening kennis te hebben genomen van het ondertekenen van een Oostenrijks-West- duitse overeenkomst, waardoor nog han gende financiële vraagstukken zijn gere geld. Dit heeft in het bijzonder betrekking op de Duitse bezittingen in Oostenrijk. (Reuter/AFP). - Een gecontroleerde ont wapening is het belangrijkste politieke vraagstuk in de wereld; aldus heeft Ade nauer op een persconferentie te Wenen verklaard. Over de mogelijke resultaten van de besprekingen te Londen zei Ade nauer, dat hoe langer ze duren, des te beter de vooruitzichten op succes zijn. Adenauer verwierp het denkbeeld van een geneutraliseerde of gedemilitariseerde zone in Duitsland. Dit voorstel past niet meer in deze tijd van de nieuwste wapens Een neutraal Duitsland naar het voorbeeld van Oostenrijk noemde de bondskanselier onaanvaardbaar. Over de verhouding tus sen Duitsland en Polen zei Adenauer, dat hij een verbetering in de betrekkingen tus sen beide landen zal toejuichen, maar „Gomoelka en zijn aanhangers verkeren in een zeer moeilijke positie". ROME (Reuter) De Poolse kardinaal Wyszynski is maandag na een verblijf van zse weken in Rome naar Polen terugge keerd. Men gelooft dat de kardinaal tijdens zijn besprekingen met de Paus en de auto riteiten van het Vaticaan volledige instem ming heeft gekregen voor zijn politiek wel ke bestaat uit vreedzame samenleving van de katholieke kerk en de communistische regering van Gomoelka. Het vaticaan wei gert echter een algemene overeenkomst met communisten aan te gaan, welke er kenning van de communistische beginselen zou kunnen inhouden. Löbe en de vice-president van de bonds dag, prof. Carlo Schmid. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de rede van de partijleider, Erich Ollen hauer, die verklaarde dat de socialisten de algemene militaire dienstplicht zouden afschaffen, wanneer zij na de verkie zingen in september aan de regering zou den komen. Zijn partij is tegen het uit rusten van het Westduitse leger met kern wapens, omdat het bezit van deze wapens de internationale spanning slechts zou ver scherpen en het gevaar voor het Duitse olk nog groter maken. Bovendien zouden zij in geval van oorlog tot vernietiging van Duitsland leiden. Ollenhauer eiste tevens staking van de proeven met kernwapens. Hij bestempelde het als de plicht van de bondsregering de vier grote mogendheden voorstellen te doen, die tot de hereniging van Duitsland kunnen leiden en de vei ligheid in Europa waarborgen. Hij zou graag zien dat de betrekkingen tot de Sovjet- Unie en tot de overige landen van Oost- Europa zouden worden genormaliseerd. Met scherpe woorden laakte hij de uit lating van bondskanselier Adenauer dat men bij de verkiezingen voor de keus zou staan christendom of communisme. Deze bewering, zo zei Ollenhauer, is een afschu welijke belediging aan het adres van allen, die niet van plan zijn op 15 september voor de C.D.U. te stemmen. Het is een poging miljoenen mensen te belasteren en miljoenen mensen in een gewetensconflict te brengen. Zelden, aldus Ollenhauer, heeft een politicus zijn hoge ambt zo misbruikt. WARSCHAU, (UP) De Engelse La bour] eider Aneurin Bevan zal in de herfst van dit jaar een bezoek van een week aan Polen brengen, zo is van goed ingelichte zijde te Warschau vernomen. Reeds vorig jaar oktober werd over een dergelijk bezoek gesproken, maar kort ge leden, toen de Poolse premier Cyrankie- wicz en Bevan gelijktijdig een bezoek aan India brachten werd het besluit definitief. WENEN (UP) Op de Arlberg-pas zit ten acht auto's met buitenlandse toeristen vast tengevolge van aardverschuivingen die de weg vóór en achter de auto's ver sperd hebben. De aardverschuiving was het gevolg van zware regenval. De Amerikaanse, Nederlandse, Engelse en Belgische auto's zijn verlaten. De inzit tend m hebben een lange afstand wadend door de modder moeten afleggen om uit de gevarenzone te komen. Het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken heeft inmiddels vliegtuigen ingezet om voedsel te brengen naar het dorpje Sankt Jakob, in de Defreggen-val lei, waar eveneens verschillende buiten landse toeristen, in groepen en alleen rei zend opgesloten zitten. Ook daar zijn de wegen door aardverschuivingen geblok keerd. De schade wordt geschat op ruim miljoen gulden. ADVERTENTIE <O.VTROU-t$' TOBACCO COMPANY Een der duurste edelstenen die de be zoekers van de tentoonstelling „Am sterdam Diamantstad" in de Apollohal te zien zullen krijgen, is de befaamde „Hope"-diamant, eigendom van een Newyorkse juwelier, die het kleinood in bruikleen heeft afgestaan voor de genoemde expositie. De kostbare steen (rechts) op Schiphol, waar hij zaterdag aan het tentoonstellingbestuur werd overgedragen. Links een saffier van driehonderd karaat, die eens gedragen is door Catharine de Grote. Ook dit juweel zal in de Apollohal geëxposeerd worden. Een ongekend grote mensenmassa heeft zondag verpozing of verkoeling gezocht op het strand, in de duinen en de bossen en op de hei. Al vroeg in de morgen begon de uittocht naar zee: een onafgebroken rjj voertuigen, alsmede trams, treinen en bus sen voefde honderdduizenden bezoekers naar zee aan. De politie was met man en macht op de been om het verkeer in goede banen te leiden en een chaos te voorko men. De oproep van de korpschef der Heemsteedse politie om in verband met de spoorwegwerkzaamheden de Zandvoortse- laan te vermijden en naar en van Zand- voort via de Zeeweg te Bloemendaal te ryden zaterdag werd de oproep enkele malen over de radio uitgezonden heeft effect gesorteerd. De Zandvoortselaan ken merkte zich door een voor deze drukke dag ongewone rust, terwijl daarentegen in Overveen een verkeerschaos dreigde, die echter door het optreden van de Bloemen- daalse politie werd voorkomen. Bij de spoorwegovergang Heemstede Aerdenhout had de Heemsteedse politie geen moeite het verkeer te regelen. Slechts nu en dan ontstond een kleine file, als de boven van de spoorweg dicht gingen. Be zag men de Zandvoortselaan op het mid den van de dag, dan was het of zee en strand hun aantrekkelijkheid hadden ver loren en de duizenden dagjesmensen elders verpozing hadden gezocht. In de namid dag werd van de Zandvoortselaan een in tensiever gebruik gemaakt, doch ook toen deden zich vrijwel geen moeilijkheden voor. Tot laat in de avond bleef de Heem steedse politie echter paraat. De verkeersdrukte concentreerde zich in Overveen en de Bloemendaalse politie had dan ook de noodzakelijke maatregelen ge nomen: het gehele korps was ingescha keld en op de drukke verkeerspunten werd het verkeer met twee man geregeld. Omstreeks twaalf uur ontstond een over stelpende drukte bij het kruispunt Julia- nalaan-Bloemendaalseweg-Militairenweg. In de Julianalaan had zich tot aan de Verspronckweg een onafgebroken keten van auto's, scooters en fietsen gevormd. De verkeerslichten bij het kruispunt Ju lianalaanBloemendaalsewegMilitairen- weg hebben uitstekende diensten bewe zen. De afvoer van het strand verliep, hoewel soms verkeersopstoppingen dreig den, op vlotte wijze. Tot laat in de avond bleef de Bloemendaalse politie in actie. In Overveen werden de fietsers via de Tet- terodeweg afgevoerd, alleen het gemotori seerde verkeer kon de Militairenweg vol gen. Dit betekende een aanzienlijke ontlas ting van het kruispunt Bloemendaalseweg- Militairenweg; ook op volgende drukke dagen zal deze verkeersregeling worden gehandhaafd. Extra treinen en trams Op het strand in Zandvoort viel even als in de andere badplaatsen de gehele dag een dooreenwriemelende mensen massa te zien. Reeds tussen half negen en negen uur arriveerde de eerste extra trein, volgepropt met strandbezoekers. De Ne derlandse Spoorwegen hadden voor de aanvoer elf extra treinen ingelegd. De NZHVM had een groot aantal extra bus sen en trams op de lijn gebracht. In jaren is het aan het Zandvoortste en Bloemen- laalse strand niet zo overstelpend druk als gisteren geweest. Volgens een ruwe schat ting hebben ministens honderdzestigdui zend bezoekers in Zandvoort verpozing op het hete strand of verkoeling in zee ge zocht. Zeer groot was het aantal West- Duitsers, die in de badplaats logeerden; vrijwel alle beschikbare logeerruimte, ook bij particulieren, werd gebruikt. Op het Zandvoortse strand raakten ongeveer vier honderd en op het Bloemendaalse strand driehonderd kinderen zoek. Zandvoort geleek een groot parkeerter rein: alle beschikbare ruimte was bezet. De politie ging er toe over, de nieuw aangelegde straten in het uitbreidingsplan Zuid als parkeergelegenheid open te stel len. De reddingsbrigade op het Bloemen daalse strand behandelde ongeveer drie honderd gevallen van kwalle-beten. Vijf tig maal moest e.h.b.o.hulp worden ver leend. Een tiental personen werd naar het Marinehospitaal in Overveen overge bracht. Het nationale park „De Kennemerdui- nen" boekte eveneens een record bezoek: DJAKARTA (ANP) De gouverneur van Atjeh, A. Hasjmy, heeft maandag de berichten tegengesproken als zou de leider der Atjehse opstandelingen, Daud Beu reuh, zich hebben overgegeven en momen teel in de woning van de gouverneur ver blijven. Deze berichten werden gepubliceerd na de order tot het staken van het vuren, welke de militaire commandant van Atjeh niet minder dan zestienduizend bezoekers. Vijftienhonderd kampeerders moesten bij gebrek aan ruimte worden tel°urgesteld. Met het oog op de verkeersdrukte ver trokken reeds velen in de loop van de middag van het strand. De Zandvoortse politie liet vroeg in de middag op het strand en in het dorp per mobilofoon om roepen, via de Zeeweg in plaats van over de Zandvoartselaan naar huis terug te keren. De Haagse reddingsbrigade moest enkele malen in actie komen, omdat kinderen nabij golfbrekers door de neerstroom naar diep water werden gezogen. Drie kinderen konden op 't nippertje worden gered. De Haagse Reddingsbrigade heeft de strand bezoekers gewezen op het gevaar van ba den en zwemmen nabij golfbrekers. Voorts bestaat gevaar bij het zich in zee begeven met opgepompte banden, luchtbedden en rubberboten (in Scheveningen bij politie verordening verboden). Vooral bij oosten wind bestaat de kans, dat de baders niet meer op eigen kracht naar het strand kun nen terugkeren. HAARLEM. Aan het Christelijk Lyceum „Mamix van Sint Aldegonde" in Haarlem- Noord slaagden voor het eindexamen gym nasium-a: mejuffrouw M. van Buurt, mejuf frouw E. van Ditmarsch, J. A. IJ. van Gif fen, G H Schaap, mejuffrouw M. van Tuijl, M. L. de Vries. Afgewezen: geen. Voor het eindexamen gymnasium-b: H. Koch, H. C. E. Kooyman van Guldener, G. van Ling, mejuffrouw W. C. Otten, J. Peper. Afge wezen: één kandidaat. HAARLEM. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen aanteke- ning-kinderverpleging de verpleegsters J. G. Auer, G. M. M. Jansen, J. E. Knibbe, A. de Ruyter, S. Vijfhuyden en G. de Vries. HAARLEM. Christelijk Lyceum, eindexa men afdeling gymnasium. Geslaagd voor diploma A: mejuffrouw A. M. J. van Andel te Heemstede: J M. Goldsehmeddng te Aer denhout. Afgewezen: geen. Geslaagd -oor diploma B: mejuffrouw J. C. Bruins Slot te Aerdenhout; mejuffrouw R Gerritzen te Heemstede; mejuffrouw A. G. Korvinus, H. P. M. Krans te Haarlem; P. A. C. de Ruiter te Heemstede; P. Smoor te Aerdenhout; A. Veefkind te Noordwijk; H. de Vries te Hil- legom. Afgewezen: geen. LEIDEN. Doctoraalexamen geneeskunde I: F B. Lammes (cum laudie), Den Haag; H. O de Fries (USA). Semiartsexamen: mejuf frouw A. A Gorter, Haarlem. Artsexamen: C. Boelhouwer, Overveen; C. E. M. G. Cami- nada, Rijswijk; M G. Rosenthal (USA); H. J. Savalle, Den Haag; J. E. Thompson (USA) AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Doctoraalexamen rechten: mejuffrouw C. Bouman en de heren J. W. v. d. Laag en C. C. Berntrop, allen te Amsterdam. Doctoraal examen sociologie: mejuffrouw M A. Thung, Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: mejuffrouw L. F. Moens, Amsterdam, D. J. Prins, Den Haag; F. Bergsma, Amsterdam. Duizenden hebben zondag verposing en verkoeling gezocht op het strand. Het strand te Zandvoort vertoonde een dooreenwriemelende mensenmassa. Niets-doen Door een zeer gelukkige samenloop van omstandigheden heb ik op het ogenblik veertien dagen lang niets te doen. Nu ben ik gewoon thuis en het normale vakantie gevoel van een paar uit de arbeid getrok ken weekjes-buiten ontbreekt dus. Dit is een buitengewone vakantie en zij geeft een buitengewone sensatie van luiheids bevredigingAan iedereen, die het horen wil, vertel ik hoe aangenaam dit is en het meest voorkomende antwoord hierop is: „Ja, dat kan nu wel leuk zijn voor een paar weken, maar dat houd je toch niet lang vol. Op den duur ga je toch weer naar werk snakken". Voor eens en voor al wil ik nu catego risch verklaren, dat deze veronderstelling niet juist is. Ik ben er van overtuigd deze staat van volstrekte luiheid nog een dertig a veertigtal jaren te kunnen ver dragen. Het is een algemeen verbreide opinie, dat de mens niet lang achter elkaar zonder werk kan zijn, dat hij dat niet vol houdt. Omdat iedereen dit altijd zegt, heb ik het tot nog toe min of meer voetstoots aangenomen. En in deze dagen merk ik pas welk een valsheid er in die mening schuilt. Er is niets heerlijker dan 's och tends wakker te worden en de zojuist begonnen dag zonder enige reële verplich ting te weten. Men kan de hele dag, naar eigen wil en keuze, doorbrengen met luieren of met lezen, met wandelen of met de kinderen uit de buurt spelen, met theater- of con certbezoek, met bezoekjs of met eindeloos eten, met heerlijk lummelig op terrasjes hangen of met nog wel duizend andere dingen. Dit alles is geheel naar eigen schema, voorkeur en lust in te delen. U zult er waarschijnlijk in moeten schik ken, dat al uw kennissen na een begin periode van vriendelijk-begrijpende reac ties, zullen komen tot diverse graden van onvriendelijke, scherpe en soms ook mis schien jaloerse afkeuring. Men accepteert de luiheid, het velstrekte niets doen niet van zijn medemens. Iedereen moet werken, wordt bij herhaling ernstig beweerd, en luiheid is des duivels oorkussen. Ik heb er een aantal naslagwerken op gecontro leerd, maar geen van hen brengt het ini tiatief op, enkele pagina's begrijpende be schouwing te wijden aan het wezen van de luiheid. Een paar regeltjes, waarin op het zondige karakter van al het luie wordt gewezen, is alle aandacht die men hier aan besteedt. Tot op zekere hoogte is dit echter wel te begrijpen: luie mensen zullen zeker nooit een encyclopedie of een woor denboek op touw zetten of er zelfs maar enkele pagina's in schrijven. Zelfs de Larousse gaat het onderwerp met een licht minachtend schouderophalen voorbij, ter wijl toch in bepaalde delen van Frankrijk het niets-doen tot een mooie culte is op gevoerd. Hier in Nederland heeft het idee nooit veel vat op de mensen gekregen. „Wij zijn een dapper, werkzaam volkje", is de gang bare opinie en de meeste potentieel-capa- bele luiaards leggen zich daar maar bij neer. Stil mokkend, weliswaar, maar dan toch neer. In Zuid-Amerika daarentegen, zo vertelt men mij, wordt de luiheid in hoge ere gehouden en met eigen ogen heb ik gezien met welk een diepe overtuiging vele Javanen hun dag pogen vrij te hou den van arbeid. Dat zijn, het is toegegeven, de kampioe nen. Zo ver heb ik het nog geenszins ge bracht. Als ik volgende week weer aan het werk moet, zal ik dat zonder veel tegenzin doen. Ik mag mijn werk wel. Maar men kan jager zijn op groot wild in de aller- donkerste oerwouden van Afrika en on derwijl een stille passie onderdrukken naar zich eindeloos uitstrekkende dagen vol visgenot aan het stilste deel van de Ring vaart. Dat nu is mijn dilemma. Ik werk zonder tegenzin en zelfs met plezier. Maar achter in het hoofd rommelt de herinnering aan het oorkussen. Daar ga ik nu mijn hoofd weer op neervlijen. Ik geniet. Dank u. E. Rornayn BRUSSEL (Belga/ANP/AFP/UP) De Belgische regering heeft besloten de dienst tijd van achttien maanden tot vijftien te verminderen. In de officiële bekendmaking wordt gezegd, dat er speciale maatregelen nodig zijn om er voor te zorgen dat België toch zijn internationale verplichtingen kan nakomen. Voor aspirant reserve-officieren blijft de diensttijd achttien maanden. (AFP) In mei 1954 had de socialis- tisch-liberale regering van Van Acker de socialistische verkiezingsbelofte ingelost en de diensttijd reeds van 24 tot 18 maanden teruggebracht. Over de nieuwe verminde ring van de diensttijd is overleg gepleegd met de N.A.V.O. De rooms-katholieke C.V.P. die in de oppositie is, had, naar mate de verkiezingen van 1958 naderen steeds krachtiger op een verdere vermin dering van de diensttijd aangedrongen. Het regeringsbesluit slaat dus een belangrijke troef uit de handen van de C.V.P. WARSCHAU, (AFP) „Wij wensen geenszins, dat buitenlanders hun kapitaal in Polen investeren, maar wij kunnen in vesteringskredieten vragen, die wij later zullen aflossen", zo verklaarde volgens het Poolse nieuwsbureau de Poolse ondermi nister voor Buitenlandse Handel op een persconferentie ter gelegenheid van de in ternationale jaarbeurs te Poznan. „Wij moedigen buitenlandse firma's niet aan fi lialen in Polen te openen," zo vervolgde hij, „en wanneer wij een uitzondering heb ben gemaakt voor de Zweedse firma „Asea", die een groot aandeel heeft in de elektrificatie van het Poolse spoorwegnet, is dit een zeer bijzonder geval". Over de onlangs verleende Amerikaanse kredieten merkte de minister op, dat deze vergeleken met de hulp, die van de zijde der landen van het socialistische kamp werd ontvan gen van zeer weinig betekenis waren. Zij waren echter een belangrijke stap vooruit bij de ontwikkeling van de betrekkingen tussen Polen en de Verenigde Staten. Tussen Polen en Noorwegen worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd over het tewerkstellen van 1.000 Poolse zeelieden op Noorse koopvaardijschepen, zo meldt het Warschause blad „Zycie War- zasy". Noorwegen zou hierom gevraagd hebben. DE GROOTSTE ETERS VD WERELD JAARL'JKSE HOEVEELHEID VOEDINGSMIDDELEN PER HOOFD VAN DE BEVOLKING de grootste aardappel eters zijn de leren met 181 kilo (Nedert.1C6kilo) de grootste suikereters zijn de Australiërs met 5ikilo(Nederl.38kilo) degrootstevleeseters zijn de Australiërs met 108 kilo(Nederl.38kilo) zijn de'Jslanders met 3 901 i terj Nederl. 2101 iterj degrootsterierdrinkers zijn de Belgen mefllO liter(Nederl.!7 liter) de groots^^Sutors van eiwitten zijn de 'Js- landers met H3gr.(Ned.8l) vruchten zijn de Grieken, met13kilo (Nederl.3kilo) degrootste verbruikers van vetten enoliën zijn de Nederlanders m.28 kilo De 20-jarige J. V. speelde te Berkel- Rodenrijs in zijn ouderlijk huis met een schokgranaat. Toen hij deze liet vallen, explodeerde het projectiel gedeeltelijk. Het achterste gedeelte drong door de borst en rug van het slachtoffer. Het voorste stuk vloog door de vloer naar de benedenver dieping. De jongeman, die alleen thuis was, wist nog de voordeur te bereiken, waar hij op de stoep ineen zakte. De juist passeren de postcommandant dei rijkspolitie riep onmiddellijk geneeskundige hulp in. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam vervoerd. Zijn toestand is redelijk.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5