Katwijkse kotter „Prinses Beatrix zonk na brand in de motorkamer OM HET ERFGOED f ONS VERVOLGVERHAAL^ JIJLES VERMAELE 4 Reddingsloep met twee man bijna in de diepte meegesleurd De avonturen van Wang en Li^j Agenda voor Haarlem Belg Van der Benden kwam van acht deelnemers het verst „JOKURMA" SNELDE TE HULP Kort en bondig HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Loodsafhaler redde drie man van jachtje Vier woonhuizen afgebrand Man door eigen auto overreden Gouverneur Van Tilburg op terugreis naar de West Berucht inbreker op heterdaad betrapt Felle brand op in aanbouw zijnd tankschip OM DE TROPHEE DU BALLON LIBRE D. Manassen overleden Handboek over Sociaal- Cultureel vormingswerk l DOOR Dodelijk ongeval in fabrièk van MEKOG Weggeworpen peukje zette bos en duin in brand DE RUIMTE IN DE WERELD v Bi 51 "EN 2i M A A N D A G 17 JUNI 1957 (Van een onzer verslaggevers) OP DE VIJFDE DAG van een weekreisje naar de visgronden benoorden de Wad deneilanden is de uit vijf koppen bestaande bemanning van de Katwijkse kotter „Prinses Beatrix" KW 72 zaterdagmiddag in een benarde situatie komen te verkeren, toen hun 22 meter lange scheepje in de motorkamer door brand werd geteisterd en ruim negen uren daarna binnen twee minuten zonk. Schipper Arie van der Plas slaagde er met de andere vier opvarenden in om het felle vuur in de motorkamer te doven, maar de hitte van de vlammen had inmiddels ernstige schade toegebracht aan de houten huid van de kotter. In de loop van de middag drong het water in het schip door en het is vooral aan kapitein J. Steiger van de Rotterdamse kustvaarder „Jokurma" te danken geweest, dat de vijf vissers nog vlot konden worden gered, toen de „Prinses Beatrix" zaterdagavond om half tien naar de Noordzeebodem zonk. Met zijn met hout geladen kustvaarder had hij de kotter, die na de brand weer vaart kon maken, op eigen initiatief geëscorteerd op de route naar IJmuiden. Hij heeft het scheepje zelfs nog vijf uur op sleeptouw gehad, maar ter hoogte van Terschelling moest de strijd worden opgegeven. In de nacht van zaterdag op zondag bracht hij de vijf geredden en de reddingsloep van de KW 72 bij de Middensluis te IJmuiden aan land. Maandagmorgen zou de „Prinses Bea trix" aan de IJmuidense afslag verschijnen om de vangst aan schol en tong te verko pen. Schipper v. d. Plas ging zaterdagmor gen op de thuisstoom en voer omstreeks tv.aalf uur ter hoogte van de routeboei ET 15, benoorden Ameland, toen de brand in de machinekamer uitbrak. Er was kortslui ting ontstaan in de voedingskabel van het lichtnet tussen de olietank en de huid van het schip. Het vuur breidde zich snel uit, daar de olieresten op de bodem van de machinekamer onmiddellijk vlam vatten. De kans op een ontploffing van de olie- dampen was niet gering, nadat de beman ning de machinekamer had afgedicht en het motorgat had gesloten. Schipper Arie van der Plas, die de kot ter in 1954 als de Duitse „Nordlicht" kocht, stelde Scheveningen Radio op de hoogte via de onderlinge werkfrequentie. De kotter KW 36 „Stern" gaf de melding door aan de schipper van de trawler „Am sterdam" IJM. 28 en deze zorgde voor het alarm bij het kuststation. De KW 72 „Prin ses Beatrix" wenste assistentie, zodat ook de reddingboot van Oostmahorn naar zee werd gestuurd. „Jokurma" erbij Op de onderlinge werkgolf had toevallig ook kapitein J. Steiger van de Rotterdam se kustvaarder „Jokurma" meegeluisterd. De kustvaarder was op enige uren afstand varen van de „Prinses Beatrix" en bood onmiddellijk alle hulp aan. De kotter lag toch in de koers, daar de „Jokurma" on derweg wa-i met een houtlading van Ma- tulyoto in de Oostzee naar Zaandam. On geveer om tien minuten over een meldde schipper v. d. Plas echter, dat de brand was gedoofd en dat zelfs de motor weer draaide. Men zou opstomen naar IJmuiden en verdere assistentie was niet meer nodig. De „Jokurma" bleef echter toch in de nabijheid van de KW 72. Beide schepen moesten toch naar IJmuiden en kapi tein Steiger besloot de kotter te escorteren. Op sleeptouw Voor deze escorte zijn de vijf vissers van de „Prinses Beatrix" hem achteraf uiterst dankbaar geweest, want om tien minuten over half vijf werd opnieuw alarm gesla gen. De „Prinses Beatrix" bleek water te maken. De lekkage, die is ontstaan doordat de felle brand de houten scheepshuid aan tastte, het pek liet smelten en misschien een deel van de huid liet springen, nam in omvang toe, toen de kotter ongeveer twee mijl ten morden van de boei ET. 10 voer. Weldra staakte de motor weer het werk en lag de „Prinses Beatrix" lam geslagen, ter wijl het schip langzaam vervuld raakte. Om tien minuten voor vijf stuurde ka pitein Steiger zijn schip naar de kotter en brachten zijn mensen een sleepdraad over. Op een lange lijn nam hij het scheepje op sleeptouw, desnoods naar de kust om het aan de grond te zetten. Voorlopig werd nog koers gezet naar IJmuiden. terwijl de vijf man aan boord bleven. Kapitein Steiger verwachtte omstreeks drie uur 's nachts in IJmuiden binnen te lopen. Gezonken De Middensluis ving de kustvaarder om half vijf 's nachts op. En zonder KW 72 „Prinses Beatrix", maar wel met de vijf opvarendei en de reddingsloep. De kotter was om half tien 's avonds ge zonken. In slechts twee minuten was de KW 72 ondergegaan in de nabijheid van Terschelling. Eerst verdween het achter schip en om 21.39 uur was de „Prinses Beatrix" in de golven verdwenen. Drie bemanningsleden waren al om ne gen uur van boord gegaan en met de sloep overgegaan naar de „Jokurma". Dat wa ren Jan de Best, Dirk Hoek uit IJmuiden Een man en twee jongens hebben zon dagmiddag hun leven te danken gehad aan de oplettendheid van de kustwacht op het semafoorduin te IJmuiden en de paraat heid van de IJmuidense loodsafhaler „Geep", die gemeerd lag aan de steiger bij het Sluisplein. Het kleine jacht, afkomstig van het strand tussen de pieren, koerste omstreeks half twee tussen de pieren, toen zich moei lijkheden voordeden ter hoogte van het uit einde der Noorderpier. De zeiltjes werden gestreken en er werd verder geroeid. Kort daarop raakte het jachtje vervuld en sloeg om, vaardoor de drie opvarenden te water raakten. De man wist de twee kinderen boven water te houden tot de in middels door de kustwacht gewaarschuwde „Geep" ter plaatse was. De loodsafhaler nam het drietal aan boord en bracht hen eerst naar de steiger bij het samafoorduin. Daarna is het jachtje opgepikt en naar de wal gesleept Geen van het drietal had nadelige gevol gen van dit avontuur beleefd, zodat over brenging naar een ziekenhuis niet nodig was. De kapitein van de „Prinses Beatrix" in druk gesprek na aankomst op de wal. en Dirk van Duijvenboden. De schipper en motordrijver Adrie van Klaveren wil den het toen nog even aanzien. De sloep haalden zij terug van de „Jokurma" om in geval van nood overboord te kunnen springen. Bijna meegesleurd Toen de kotter plotseling zonk haastten beide mannen zich naar de sloep b\j het voorschip. Zij sprongen erin en terwijl ka pitein Steiger de sleeplijn liet kappen sneden zij het lijntje door, waarmee de reddin .sloep aan de kotter vastlag. Tot hun grote schrik raakte de sloep daarop vast in het hekwerk van de KW 72 en dreigde meegesleurd te worden in de diepte van de Noordzee. De sloep kapseisde bijna, maar kwam even daarna toch los uit de greep. We hadden mazzel", merkte schipper v. d. Plas bij aankomst in IJmuiden op. „We konden wegroeien". Van IJmuiden zijn de vier geredden, die te Katwijk thuishoorden, per busje naar huis gebracht. De reddingsloep, die de Jokurma" had meegebracht, werd afge meerd achter de Middensluis. (De KW 72 „Prinses Beatrix" werd in 1944 in Duitsland gebouwd, mat 73 ton bruto en 21 ton netto. Het was de vroegere „Nordlicht" Finkenwarder 428. Het schip was 22.08 meter lang, 6.39 meter breed en 2.49 meter diep. Er stond in de machine kamer een 225 pk Mercedes Benz). In de gemeente Wijk en Aalburg zijn zaterdagmiddag omstreeks vijf uur vier woonhuizen, waaronder twee grote boer derijen en drie schuren afgebrand. Alle panden waren met rieten daken gedekt, zodat het vuur, aangewakkerd door een hevige wind, zich snel ontwikkelde. Vijf gezinnen werden dakloos. Een persoon is tijdens het blussen van het dak gevallen en moest met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd worden. Van de inventaris kon maar weinig gered wor den. De brand is ontstaan in een schuur. Van de oorzaak is nog niets bekend. De schade wordt geraamd op ongeveer f 250.000. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Een 49-jarige Amsterdammer wilde op de Kamperfoelieweg in Amsterdam-Noord met zijn auto wegrijden, maar de motor wilde niet aanslaan. Hij vroeg zijn 46- jarige echtgenote, die niet kan rijden, even achter het stuur te gaan zitten, opdat hij de wagen kon aanduwen. Zij deed dit, hij duwde en de motor sloeg inderdaad aan. De vrouw trapte daarna op het gaspedaal, waardoor de auto wegschoot. De man, die ernaast liep, viel en werd door een achter wiel overreden. De auto reed daarna tegen een lichtmast, die afknapte. Hierop schoot de wagen, de afgebroken lichtmast mee slepende, naar de andere kant van de weg en kwam daar met een harde klap tegen een andere lichtmast tot stilstand. Zowel de man. die aan de benen gewond was, als de vrouw die totaal overstuur was, werden naar een ziekenhuis gebracht. De gouverneur van Suriname, de heer J van Tilburg, is vergezeld door zijn echt genote hedenmorgen van Schiphol vertrok ken met bestemming Lissabon. In de Por tugese hoofdstad zullen de heer en mevr. Van Tilburg enkele dagen vertoeven al vorens op 21 juni de reis naar Paramaribo voort te zetten. Zaterdagnacht heeft de rijkspolitie in het district Roermond succes gehad bij een reeds geruime tijd durende speurtocht naar een inbreker, die tijdens het afgelopen jaar ongeveer honderd inbraken heeft gepleegd, vrijwel alle in scholen Dank zij samen werking van de rijkspolitie in de provin cies Limburg, Brabant en Gelderland kon de man, de 44-jarige N. uit Weert gesnapt worden in de nacht van zaterdag op zon dag, toen hij inbrak in een school te Ospel ónder gemeente Ne'ÖeWéèH:"Hij"werd op heterdaad betrapt maar ondernam nog een óntvluchtfn'gspoging en -rèttdé'een ko renveld in, nagezeten door twee politie mannen. Hij werd snel gepakt. N. nam uit scholen radio's, bandopne mingsapparaten, lappen stof, spaargelden van leerlingen, zegels en vele andere zaken mee. Hij heeft bekend en in zijn huis werd ook een grote hoeveelheid artikelen, af komstig van diefstal gevonden. Een felle brand heeft zaterdagmiddag gewoed in het achterschip van de 26.500 ton metende tanker „Jacob Verolme", welk schip bij een scheepsinstallatiebedrijf aan de Oostrijk te Rotterdam ligt. De oorzaak van de brand is waarschijn lijk oververhitting van een bak met mastiek, welke in een ruimte stond waar platen kurk en houten schotten lagen. Drie kwartier nadat zaterdagmiddag de arbeiders aan boord van de tanker hun werkzaamheden hadden beëindigd, sloegen grote vlammen uit het achterschip. Op het dek lagen tientallen zuurstofflessen en acetyleengascylinders, die, om een ontplof fing te voorkomen, door de brandweer in het water werden geworpen. Met negen stralen werd het vuur bestreden. Enige brandweerlieden slaagden er in, voorzien van een zuurstofmasker, af te dalen in het schip, waarna de brand spoedig kon wor den bedwongen. Ondanks het feit, dat er veel schade is aangericht, zal alles op alles worden gezet de „Jacob Verolme" toch half augustus, zoals de bedoeling was, gereed te hebben. Ja, wat zou daar te doen zijn? Ergens om de hoek was een hele beweging van lopende mensen en kinderen. Want er naderde een rijkvergulde draagstoel, gedra gen door vier sterke bedienden in rode pakjes; er naast liepen soldaten. In die draagstoel moest wel een rijke heer zitten! „Daar is iets te doen!", zei Li. „Laten we gaan kijken!" Samen holden ze de hoek om.93-94 Acht luchtballons zijn zondagmiddag tussen half vier en vijf uur in het stadion Veldwijk te Hengelo opgestegen voor de internationale ballonrace volgens de code sportif van de Fédération Aeronautique Internationale. Oorspronkelijk zouden er tien zijn, maar de Belgische ballon van mademoiselle De Bast en die van de Oos tenrijker Dolder konden niet starten. Er woei een vrij strakke noordoosten wind, die de startklare ballons, welke wer den gadegeslagen door circa zevenduizend toeschouwers, heen en weer deed zwie pen, zodat zelfs de muzikanten van het Hengelose muziekkorps „Excelsior", dat deze bijzondere gebeurtenis opluisterde, mee moesten helpen om de gevaarten in bedwang te houden Voorts waren er leden van de B.B., mi litairen en andere helpers in totaal onge veer driehonderd man. Precies op tijd, na melijk half vier ging de eerste ballon, die van de Belg Van de Bemden de lucht in. Mevrouw Boesman had even moeilijk heden, doch zij startte tenslotte snel. Ook de Duitser Eckert had een bijzonder snelle start. De een na de ander verdwe nen de fleurige gevaarten in zuidwestelijke richting. Achtereenvolgens kwamen daarna los mademoiselle Van Gemert (België), Es- canazi (Turkije), RüpNevens (Zwitser land) en mrs. De Wolf (Verenigde Staten) wier ballon de grootste inhoud had, na melijk 1000 kubieke meter. Tenslotte startte de heer Boesman. Ongeveer zeven miljoen liter waterstof gas was nodig voor het vullen van deze ballons. De „Trophée du Ballon Libre" is beschikbaar gesteld door jhr. J. L. van den Berch van Heemstede, erelid van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Zij is in de plaats gekomen voor de „Coupe Andries Blitz", die na drie achtereenvolgende overwinningen defini tief in het bezit is gekomen van onze land genote mevrouw Boesman. In 1947 is deze „Coupe Andries Blitz" in de plaats geko men voor de „Coupe Gordon-Bennett", een prijs die van 1907 tot 1939 gold voor de zwaarste wedstrijd op ballonsportge bied De eerste melding kwam van Van Ge mert, die was geland bij Olden, bij Loghem. Vervolgens meldden zich de Zwitserse ballon met de Belgische ballonvaarder Ne- ADVERTENTIE dier om mie dij ten! vens bij Putten, de heer Boesman bij Eem- nes, en de Amerikaanse bij Amstelveen. De ballon van de Duitser Eckert bleek geland op het strand vier kilometer ten noorden van Noordwijk. De zesde melding was van de Belg Van de Bemden, die was geland bij Monster. D, Turk Eskenazi daalde in Amsterdam op de Sumatrakade en tenslot te landde mevrouw Nini Boesman bij Voorschoten. De heer Van de Bemden heeft waarschijnlijk de langste afstand afgelegd. Pionier van de Amsterdamse luchthaven In zijn woning te Amsterdam is op tach tigjarige leeftijd overleden de heer D. Ma nassen, oud-journalist en oud-raadslid van Amsterdam. De heer Manassen begon zijn journa listieke loopbaan aan het einde van de vorige eeuw bij de Amsterdamsche Cou rant. Hij is later verbonden geweest aan de Nieuwe Courant te 's Gravenhage, aan de Telegraaf en aan het Algemeen Handels blad. Na een jarenlang verblijf in het bui tenland werd hij in 1924 directeur van het Dagblad van Rotterdam en in 1930 direc teur-hoofdredacteur van de Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant. De heer Manassen heeft in 1917 als lid van de gemeenteraad van Amsterdam het voorstel ingediend in Amsterdam-Zuid een luchthaven aan te leggen. Het voorstel viel evenwel niet in goede aarde. Hij kreeg geen medestanders in de raad en het voorstel werd verworpen. De heer Manassen gaf zijn vele tegenstanders bij de repliek ten antwoord dat zij hem nu uitlachten, maar dat men tien jaar later zeker zou lachen om hun houding. Op 13 januari, toen de heer Manassen zijn tachtigste verjaardag vierde, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam hem, „de pionier van de Amsterdamse luchthaven, gelukgewenst. Aan het slot van de in Amsterdam ge houden 165ste jaarvergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn zaterdagmorgen aan drie departementen prijzen uitgereikt voor uitzonderlijke pres taties: Geldrop voor het kleuteronderwijs, Den Burg op Texel voor het bibliotheek werk en Vorden voor het clubwerk. De secretaris dr. P. H. Schroder deelde mede, dat ter ere van het in 1959 te vieren 175-jarig bestaan in opdracht van het hoofdbestuur, onder hoofdredactie van het hoofdbestuurslid prof. dr. T. T. ten Have, een handboek voor het sociaal cultureel vormingswerk wordt samengesteld. Ver scheidene auteurs van naam hebben toege zegd bijdragen voor dit handboek te zullen leveren. Er zal in behandeld worden het vormingswerk voor volwassenen. Het hoofdbestuur meent, dat aan een dergelijk boek behoefte bestaan en hoopt dat zijn initiatief er toe zal leiden, dat anderen, buiten de maatschappij, ertoe zul len overgaan de uitgave te verzorgen van soortgelijke handboeken voor het vormings werk voor de jeugd en de bejaarden. 22. Dat is in zo'n mooie straat helemaal niet opval lend, vooral op zondag niet. In die taxi zat een chauffeur en dat was ik. Achter in de wagen zat een agent, maar die hield zich verborgen. Zo hebben we daar zitten wachten en uitkijken. Het duurde lang, maar ein delijk zag ik ze toch werkelijk komen. Mijn veronder stelling bleek juist te zijn geweest. Ze waren gemakke lijk te herkennen. De Bulgaar droeg een soort sport- kleding en was blootshoofd, 'n bruine kop, gitzwart haar. En het uiterlijk van het meisje klopte ook met het signalement. Even zochten ze nog langs de huisnum mers, liepen zelfs nog even terug en toen belden ze aan. 'n Dame deed open. Ik zag Jazik praten en gesticuleren en toen werden ze binnen gelaten. Onmiddellijk daarop verschenen wij ten tonele. De agent kwam achter mij aan en dat was fout, dat hadden we anders moeten doen. Ik was in burger, maar toen Jazik een politie- uniform zag trok hij een revolver uit zijn zak en schoot op zichzelf. Mevrouw Bertram en ik sprongen gelijktijdig op hem toe, maar hij was ons te vlug af. We konden hem nog opvangen en op de vloer van de vestibule neerleg gen. Hij was onmiddellijk dood. En Lilly? Die ligt nu in 't ziekenhuis. Ik dacht een ogenblik dat het arme kind gek werd. Mevrouw Bertram heeft dadelijk een dokter opgebeld, en ik hoorde gisteren, dat ze alweer opknapt. En met dat al weet u nu feitelijk nog niets. Nee, maar ik denk, dat Bertram ons meer zal kun nen vertellen. Die Bertram is altijd de man op de ach tergrond. Het verwondert me anders wel, dat hij deze keer in een moordzaak betrokken schijnt te zijn, dat is zijn genre niet. Die gewone ruwe misdaden, roof, inbraak, moord laat hij aan de stommelingen over. Tot dat gilde wil hij niet gerekend worden. Maar mensen met een geweten of gemoedsbezwaren rekent hij ook tot de stommelingen. Hij is de intellectueel onder de misdadi gers, maar niet minder gevaarlijk, een geraffineerde schurk achter het masker van een burgerman. Als je zijn buren, daar in de Henegouwerlaan, naar hem zou vragen, zouden ze zeggen: die meneer Bertram is een keurige nette meneer. Waarschijnlijk is hij lid van een bridge- of een schaakclub. En inderdaad: spelen doet hij altijd, óók met ons, maar dan liefst vals! Hij is on- I berekenbaar. Zo dachten we zondag, dat hij met opzet niet thuis was of zich schuil hield, maar laat hij nou vanmorgen hier persoonlijk op het bureau aankomen om een verklaring af te leggen. En heeft hij dat gedaan? Nog niet. We zouden hem juist horen, toen in specteur Pieck naar beneden geroepen werd om u te halen. We zullen hem nu boven laten komen. Dit zeg gende nam hij de telefoon van de haak. Ik stond op. Dan zal ik maar gaan, zei ik, maar Pieck wenkte me te blijven zitten. Nee, nou moet u de rest ook nog horen, dan bent u tenminste niet helemaal voor niets naar Rotterdam gekomen. Even later werd er op de deur geklopt. De heer Bertram, kondigde de agent aan en met een gracieuze neiging kwam deze de kamer binnen. Goede morgen, heren. Het was een oude heer met een glimmend kale sche del, een lichtelijk gebruinde huid, waarop de zilver kleurige welverzorgde snor een artistiek effect maakte. Hij was ouder dan hij weten wilde en trachtte met zijn chique lichtgrijs colbertcostuum, groen overhemd en kleurig gestreepte das zijn leeftijd te flatteren. Gaat u zitten, meneer Bertram. Graag, meneer Brantjes. Was u het, inspecteur, die zondagmiddag getuige was van dat drama in mijn huis? Inderdaad. Het spijt me, het is jammer, dat het zo gelopen is, maar ik denk, dat als u wat tactvoller was opgetreden, wat mindere politioneel, u deze zelfmoord misschien had kunnen voorkomen. Misschien, antwoordde de inspecteur, maar och, ik denk, dat die Jazik dan toch zijn verdere leven in de gevangenis had moeten doorbrengen. Hmm, Bertram schraapte zijn keel, ja, het is waar dat Jazik de oude Van Beukenstein doodde. Jazik was een primitief mens, die zonder enige verstandelijke overweging zijn impulsen volgde, maar ik koesterde enige hoop, dat de rechter, als hij van alle omstandig heden op de hoogte was, aanleiding zou hebben gevon den voor clementie. Ik ben hier gekomen om u de voor geschiedenis van deze misdaad te vertellen. We luisteren, zei inspecteur Brantjes, maak jij een paar aantekeningen Pieck, of zal ik het doen? Inspecteur Pieck nam een blocnote voor zich.* Het is een heel oude geschiedenis, begon Bertram, en precies, tot in alle finesses weet ik het ook al niet meer. Het begon met een liefdesdrama in Edreneh. Adrianopol, zeggen ze hier. Zij, de schone Nohuda, was als een verschijning uit een sprookje uit „Duizend-en- een-nacht". Zij was de dochter van een hooggeplaatste ambtenaar, de Bash-Kiatib Hadsji Sglim ben 'Abad enz., een naam, zo lang als een avondgebed. Haar minnaar was de man, die hier voor u zit. Ja, nu een ouwe vent met een kale kop, maar in die dagen mocht ik er nog best zijn, al i ik het zelf. Ik had daar een procureurs kantoor, was zaakwaarnemer, tolk en zo meer. Achter de grote moskee, de Selimje, had je daar zo'n oud raadselachtig gebouw, een produkt van verbouw, bij bouw, doorbraak, afbraak en herbouw, waarvan de oorspronkelijke bestemming allang in de nacht der tij den verloren was gegaan. De onderruimte van dat ge bouw behoorde bijna geheel als bergplaats bij de win kel in oude kleren, die er tegenaan stond. Daar boven waren de drukkerij en het redactiebureau van „El Sar ras", een schendblad, dat al enige malen door de politie in beslag was genomen, vooral sedert ik, Jacob Bertram, er juridisch medewerker aan was. In dit gebouw nu had ik ook mijn bureau voor rechtskundige voorlichting. In formatie en onderzoek en zo.... En oplichting en chantage, vulde inspecteur Brant jes aan. Chantage, viel Bertram uit, „wat is chantage en wat is géén chantage? waar begint dat en waar houdt dat op? Allah Akbar! je kunt het leven niet op een goudschaaltje wegen. Zeker niet op de Balkan. Het is daar dief en diefjesmaat, van het hoge Hof van de Padisha af tot aan de nederigste kawas. Mijn werkzaam heden brachten mij vaak in contact met notabelen en autoriteiten van gezantschappen en de rechterlijke macht. Hadsji Selim Effendi ontving mij in de selamnik van zijn huis met oosterse hoffelijkheid: „salem aleikum nesinin said", mogen uwe jaren gezegend zijn. Als hij intussen ook maar enig vermoeden had gehad van de verhouding tussen mij en zijn dochter Nohuda, dan zou de wellevende aristocraat stellig in een vuurspuwende draak veranderd zijn. Want Hadsji Selim was een vroom man en hij bewaakte zijn dochter als een cerberus. (Wordt vervolgd). Afgeschaft. In de provincie Groningen worden de scheepvaartrechten op de provin- c'ale kanalen met ingang van 1 juli afge schaft. De schepen kunnen dan zonder be taling de provinciale zeesluizen te Farmsum en Zoutkamp, alle provinciale binnenslui- zen en alle provinciale bruggen passeren. De liggelden aan de los- en laadplaatsen, de rechten voor de haven te Zoutkamp en voor de wachtplaatsen te Delfzijl blijven gehandhaafd. Na een reparatie aan een automatische schakelaar in de schakelruimte van de sal- peterzuurfabriek I van de MEKOG is de storingmonteur P. F. J. Schoots uit IJmui den Oost zondagmiddag omstreeks twee uur in aanraking gekomen met onder spanning staande delen. Tengevolge hiervan is hy ter plaatse overleden. De heer Schoots, die 37 jaar oud was, was gehuwd en had vier kinderen. Zondagmiddag heeft brand gewoed in het bos- en heidegebied „Eijkelenburg" dat eigendom is van de gemeente Ros malen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een achteloos weggeworpen sigaret. Er is ongeveer een hectare bos verloren gegaan. De brand werd bestreden door de onlangs opgerichte brandweer van Ros malen en door de brandweer van 's-Her- togenbosch. De brandweer van Rosmalen heeft nog geen motorspuit en daarom be streed zij het vuur met zand. De brandweer van Den Bosch tastte later met de nevel spuit de vuurhaard aan. In Oostvoorne is zondagmiddag, vermoe delijk eveneens door het weggooien van een nog brandend eindje sigaret, brand ontstaan in de duinen nabij het voormalige vliegveld. De brandweer van Oostvoorne en vrijwilligers, waarbij vele badgasten, zijn ruim drie uren in de weer geweest om de vlammen te doven. Een uitgestrekt duinterrein is volkomen platgebrand. AANTAL INWONERS PER KM2 MONACO 2^000 NEDERLAND 334 JAPAN 241 ,-TLZI tJW/J ENGELAND 110 CHINA 60 VERSTA1 Uil* SOVJET-UNIE 9 AUSTRALIË t tgpft MAANDAG 17 JUNI Minerva: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 8.15 uur Roxy: „Gevecht op pier 14", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het laatste bedrijf", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „De witte Sjeik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schuld en boete", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met zachtheid en geweld", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Vlees hal: Baan's huishoudshow, 1022 uur. Be gijnhofkapel: J. Klein Hanevelt voor Interk. Evangelisatiecomité over „Wachten ons zware tijden?, Wat zegt God ons in Zijn Woord?", 8 uur. DINSDAG 18 JUNI Minerva: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 8 15 uur. Roxy: „Gevecht op pier 14", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het laatste bedrijf", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „De witte Sjeik", alle leeftijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. I.ido: ,,De man in de regenjas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Schuld en boete', 13 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Met zachtheid en geweld", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6