Albert Heijn Sport in het kort De woningnood in Haarlem vrijwel onverminderd Twee keer duizend gulden geëist tegen Haarlemse arts MODERNE ZONNEBRILLEN Haarlemse speeltuinen vierden opgewekt „Vader Klarendag" Haarlemse kantonrechter Verdacht van „hand- en tanddiensten aan Vacupan-instituut ^uperMart vlees ^uperMals vlees '^Brieven aan de redactie A anmeldingsfo rmuiier haarlems dagblad oprechte haarlemsche courant Vlot Rooien9 Pleidooi Burgerlijke Stand van Haarlem Lustrumfeest „Klarenhof" met surprises besloten WHBHBWIWMIJWIIgMJIM Schoolkorfbal in Veisen „Openbare ULO" en Wolff en Deken I" de winnaars Japanse filmster trouwde Fransman Rutte won tijdrit van De Kampioen UIT STAD EN STREEK Ishimoto zwom 100 m. vlinderslag in recordtijd Sovjet-Unie geeft Turkije kennis van vlootbeweging ;iAAN D A G 17 J ij N i 19 5 7 Voor het Haarlemse kantongerecht lieelt ^nmorgen terecht gestaan de 52-jarige Haarlemse arts E. E. V., die er van be schuldigd wordt, voor het Rotterdamse Va- cupan (ex-Evipan) instituut diverse men sen van hun kiezen en tanden „beroofd" te hebben, zonder daarvoor de vereiste toe- sfemming bezeten te hebben, en zonder zich van te voren te hebben overtuigd, of jict trekken van die gebitten medisch noodzakelijk en verantwoord was. Deze zaak kwam aan het rollen nadat in maart van dit jaar bij het Rotterdamse instituut een inval was gedaan, waarbij het instrumentarium tandarts in beslag genomen, en de aldaar opererende tand arts geverbaliseerd was. Direct daarna had de exploitant van Vacupan een Haag se tandarts in de arm genomen om de ex tracties over te nemen. De Haagse politie maakte echter ook aan de praktijken van deze tandarts een einde, waarna de Rot terdamse bedrijfsleider de Haarlemse arts E. V. inschakelde. Reeds medio maart, zo vertelde een Rotterdams inspecteur van politie voor het kantongerecht, had Vacu pan in een taxi vier „patiënten", die tevo ren in de Maasstad een kunstgebit betaald en uitgezocht hadden, naar Haarlem ge transporteerd. Daar werd hel viertal door- de verdachte „behandeld" en sindsdien zijn er nog vele autoladingen gevolgd, die het zelfde lot ondergingen. Een der behandelden vertelde op verzoek van de kantonrechter, mr. F. J. Gerritsen, hoe het hem daarbij vergaan was: „Ik moets op een stoel gaan zitten en toen zei de dokter: „Doe je mond open". Hij keek er even in, terwijl een dame in een witte jas men een band op de arm deed. Daarna kreeg ik een verdoving. Toen ik weer bij kwam, waren mijn tanden en kiezen er uit". De kantonrechter concludeerde hieruit, dar de Haarlemse arts althans bij deze ■patiënt wel heel erg vlot van stapel gelo pen vms. „Vroeg u uw patiënten niet eens, wat eraan schortte", vroeg hij. ..Dat heb ik geregeld gedaan", aldus de arts, „maar de mensen stonden erop, hun gebitten ge trokken te krijgen. Als er echter nog een deel van hun gebit te sparen bleek, tracht te ik hun een algehele extractie af te ra den". Namen van patiënten, die zulk een advies gekregen hadden, kon hij echter niet noemen, hetgeen de kantonrechter bizonder vreemd noemde. „Elke arts infor meert toch allereerst naar de naam en verdere gegevens van nieuwe patiënten", zei hij, „maar u deed dit niet - en tohh wilt u het nu doen voorkomen, alsof u ge heel zelfstandig werkte en onafhankelijk was van het instituut in Rotterdam?" Het bleek bovendien, dat de arts ook niet in het bezit was van het „ontvangst bewijs van de geneeskundige inspecteur van het Staatstoezicht op de volksgezond heid. zoals dit door de wet op de tandheel kundige inrichtingen gevergd wordt voor een dokter of tandarts, die aan zulk een instituut wenst mee te werken. „Er is een heel dossier van door u be handelde patiënten", zei de kantonrechter, „maar uit geen van hun verklaringen blijkt, dat u getracht hebt, een deel van bun gebit te sparen." „Denkt u, dat ik een moord wilde be gaan", zei de arts, waarop de kantonrech ter repliceerde: „Het past u allerminst, zulke grote woorden te gebruiken. Ik wijs u er alleen maar op, dat twee dames uit Tilburg door uw behandeling ernstig ziek geworden zijn. Voor de heer A. P. N. de Groot, ge neeskundig inspecteur van de Volksge zondheid, die als getuige-deskundige gé hoord werd, stond het vast, dat de ver dachte zich vrijwel uitsluitend bezig heeft gehouden met het „rooien" van gebitten, die daarom verzochten, hetgeen hij me- disch-ethisch volkomen onjuist achtte. Ook het feit, dat geen behoorlijk medisch onderzoek aan narcose en extractie vooraf ging, noemde deze getuige onverantwoor delijk. Hij achtte de arts trouwens ook niet capabel tot conservatieve tandheelkundige behandeling, hetgeen door de verdachte bestreden werd. De officier, mr. H. Lagerwaard, be toogde in zijn requisitoir, dat men hier kennelijk niet te maken heeft met een zelfstandig werkend tandheelkun dig arts, maar met iemand, die slaafs hand en spandiensten voor bet beruchte Evipan- instituut verricht en daardoor medewerkt aan dit „prothesenroofbouwbedrijf'. Om deze draak met zeven koppen te bestrijden is het nodig, drastisch op te treden, zei de officier. Ik vorder daarom de maxi mumstraf; tweemaal duizend gulden boete of twee maanden hechtenis. Zoals te verwachten viel stelde de ver dediger van deze Haarlemse arts, mr. G. J. W. Baurichter uit Steenwijk, zich op het standpunt, dat de wet op de tandheelkun digen het incidentele ontreden van de indi. piduele arts niet regelt, maar slechts dat der inrichtingen. Nu heeft de officier wel de zelfstandig heid van het optreden van V. ontkend, maar, zo zei de verdediger, uit het gehele ADVERTENTIE OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrup Haarlem, 15 juni 1957 ONDERTROUWD, 15 juni: H. van Donke laar en H de Maaker. GEHUWD, 15 juni: A. J. Zielitjens en J. E. Polak; E. A. Steele en G. F. van Lunenburg; d- G. M. Postma en H. G. de Jonge; N. Veld kamp en J. D. Adriaanse. BEVALLEN van een zoon, 14 juni: G. Boom—De Wit; W. Th. Ruigrok—Lange veld G W. van ZijtveldHummeling; J. Roose- Möhringer; 15 juni: C. J. LigthartVermeer; G W KrikkeVan Roekei. BEVALLEN van een dochter 14 juni: E. M. Stam—Van der Aar; C. GaikemaVan den ..Dokter; A. Kool—Van de Zuidwind; 15 juni: A. KuijperMartens; J. M. Baaijens Visser. OVERLEDEN, 14 juni: W. A. Stempels, 62 jaar, Pegasussbraat. dossier blijkt nergens dat er een relatie tussen het Rotterdamse instituut en de ver dachte bestaat. Er is van geen enkele geor ganiseerde samenwerking gebleken, al was het uiteraard in Rotterdam wel be kend, dat dokter V. onder narcose kiezen trok. „Het zou ook naïef zijn, dat te ont kennen", interrumpeerde de kantonrech ter: Boerhave was beroemd en het was daardoor normaal, dat velen zich tot hem wendden, deze dokter was helemaal niet beroemd en toch lieten velen zich per taxi naar hem toe brengen". „Doch op dat ver voer oefende mijn cliënt generlei invloed uit", repliceerde de raadsman, die voorts betoogde, dat elke willekeurige tandarts in Nederland deze patiënten toegevoerd kan krijgen en behandelen. En uit het dos sier blijkt nergens, dat dokter V. tanden en kiezen heeft getrokken die de betrokken patënt niet heeft willen of behoeven te missen. Iedere arts kan die gevallen ook best zelf beoordelen. Mr. Baurichter be twistte ook dat zijn cliënt een verlengstuk van het Vacupan-instituut aan zijn huis had gevestigd. De patiënten van dokter V. zijn dan ook geen van allen door acquisitie gewonnen, men kwam letterlijk en figuurlijk door „mondreclame". Tenslotte voerde de raadsman, die meende dat vrijspraak moest volgen omdat de handelingen van de verdachte niet door de wet op de tand heelkundige inrichtingen strafbaar worden gesteld, in tweede instantie toch een reden tot clementie aan: het Vacupan-instituut in Rotterdam is immers gesloten, zodat de kans op herhaling vrijwel uitgesloten moet worden geacht. De kantonrechter zal over acht dagen vonnis wijzen. De speeltuinvereniging „Klarenhof" in de Leidsebuurt heeft zaterdag het eerste lus trum gevierd met een tweetal feestelijke bijeenkomsten in het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Des middags was de zaal ge vuld met ongeveer vierhonderd kinderen die veel plezier hebben beleefd aan de „Avonturen van Buffalo Bill" en het sprook je „Tafeltje dek je, ezeltje strek je", welke 'belevenissen door Bert Brugman's Mario nettentheater ten tonele werden gevoerd. Des avonds was het de beurt van de oude ren om feest te vieren. De voorzitter van „Klarenhof". de heer N. van de Weg, heette de aanwezigen, onder wie wij vele bestuurs leden van het Haarlems Speeltuinverbond en andere speeltuinverenigingen opmerkten, van harte welkom. Hij sprak het vertrouwen uit. dat het idee van het bestuur om deze feestavond nu eens in een andere vorm te gieten dan men tot nu toe gewend was te doen, geen misvatting zou blijken. De voor zitter van het Haarlems Speeltuinverbond, die vervolgens het woord voerde, was van mening dat het spel voor het kind even zeer nodig is als eten, drinken en slapen, „Als ouders zijn wij verplicht speelgelegenheden voor onze kinderen te scheppen. In navolging van „Vader" Klaren, die een halve eeuw geleden in Amsterdam de eerste speeltuin vereniging in het léven riep, hébben de op richters van „Klarenhof" dit goed begrepen en dat de speeltuin aan het Brouwersplein thans een van de beste van Haarlem is, is dan ook voor een deel aan hun ijver en door zettingsvermogen te danken," aldus de heer Rookhuiszen. De spreker stelde verder vast dat ook bij het speeltuinwerk de steun en medewerking niet uitsluitend van de zijde van de overheid dienen te komen, maar dat hierin voor de burgerij vele mooie taken zijn te vervullen. Als feestsurprise bood de heer Rookhuiszen de heer Van de Weg ten slotte een lijstje aan met de namen van tien nieuwe donateurs, waarbij hij de hoop uit sprak. dat bij de viering van het tweede lustrum zal mogen blijken dat de namen van vele buurtbewoners hieraan zullen zijn toe gevoegd. Namens de leden van „Klarenhof" overhandigde mevrouw De Nijs-Goddijn de voorzitter vervolgens een clubvlag. De op voering van de opera „De Parelvissers" van Georges Bizet door Bert Brugman's Mario nettentheater viel zeer in de smaak. Een ovationeel applaus viel de leider van het ge zelschap en zijn medewerkers na afloop van de voorstelling ten deel, waarvoor gezien de kwaliteit van het gebodene dan ook alle aanleiding was. Nadat de voorzitter enige dames en heren, die zich voor de vereniging bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, hiervoor hulde had gebracht, volgde een ge zellig bal, waarbij de dansmuziek werd ver zorgd door de „Broadway Players" o.l.v. de heer P. Walbeek jr. ADVERTENTIE Alleen dinsdag en woensdag 18 en 19 juni a.s. Gehakt half om half 500 gram 158 Doorregen Varkenslappen 500 gram 128 SPECIAAL AANBEVOLEN Saucijzen heerlijk gekruid 500 gr. Ijr!) Veiling-verse groenten 18 en 19 juni a.s. Gesneden andijvie 500 gram 2/ Soeptomaten 3/4 kilo per zak 6/ Uit onze kruidenierswarenafd. NIEUW! AH-PUDDING voor een hele liter Griesmeelpudding per pak met vruchten 59 met amandelen 49 met bitterkoekjes 59 Roompudding met ananas 49 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 De schoolkorfbal wedstrijden in Velsen- Noord zijn, evenals die in Haarlem, j.l. za terdag geëindigd. In afd. A werd de Open bare Ulo I winnaar. In de B-afdeling boekte De Wolff en Dekenschool een fraai succes: het eerste twaalftal werd winnaar en het tweede twaalftal eindigde op de tweede plaats. Na afloop reikte het HKB- bestuurslid, de heer F. Vos, de prijzen uit. De uitslagen waren Afd. A: Duinwijk IOpenbare ULO I 04; W. de ZwijgerschoolOpenbare Ulo I 02; W. de ZwijgerschoolDuin- wijk I 02; Openbare Ulo IDuinwijk I 4—1. Afd. B: Openbare Ulo 2Wolff en De kenschool 2 11; Openbare Ulo 2Wolff en Dekenschool I 01, Wolff en Deken- school IWolff en Dekenschool II 20. „AMBER". Het paard „Amber" van mevrouw A. Mariotti heeft de prijs van de Jockey Club gewonnen, een ren over 2400 meter voor driejarigen, begiftigd met een bedrag van 14 miljoen francs voor de win naar. Verkort weergegeven) Watertarief. Onder dankzegging voor uw beschouwing en toelichting op het standpunt der gemeente naar aanleiding van mijn ingezonden stuk in het blad van 24 mei, moet ik toch een paar afwijkende meningen naar voren brengen. U zegt, dat in het vastrecht de kosten van leidingen, meters enz. zijn begrepen en dat in feite de kleine verbruikers thans water beneden de kostprijs wordt geleverd. Maar het te gengestelde is waar. Voor deze regeling was het zo, dat in de prijs van 36 cent per kubieke meter de kosten van leidingen, meters enzovoorts waren begrepen. Nu men blijkbaar tekort komt, gaat men door invoering van het vastrecht f 2,10 per tijdvak juist alle kleine verbruikers beneden de 35 kubieke meters treffen. Zij alleen moeten de hogere kosten betalen en dat is onbillijk en on rechtvaardig. Een gezin van vijf personen (was aan huis) met een verbruik van achttien ku bieke meters, heeft een voordeel door verlaging van 6 cent per kubieke meter, maar door het vastrecht tarief is dit gezin toch nog f 1,02 per tijdvak duurder uit. Verbruikers van 35 kubieke meters en meer zijn voor elke kubieke meter ver bruik 6 cent goedkoper uit, zodat deze een voordeel hebben. Het is dan ook te hopen, dat de regering deze onrechtvaardige maatregel van de ge meente afkeurt en een regeling wordt ge troffen, dat niet de kleine verbruikers het tekort moeten betalen maar de prijs per kubieke meter wordt bepaald door de kos ten aan d„e levering verbonden en niet door middel van een vastrecht. VERHULST (In hun toelichting tot dit voorstel, in ons blad van 16 november van het vorige jaar gepubliceerd, schreven B. en W. dat volgens het bestaande tarief op 69 percent van de verbruikers een verlies werd ge leden, dat door 31 percent overigen moest worden goedgemaakt. Door middel van het nu ingevoerde vastrecht betaalt elke ver bruiker ongeveer de helft van de kosten welke per aangeslotene moeten worden ge maakt. Het r teuwe tarief geeft voorts een betere aansluiting op de tarieven der grote verbruikers, aldus B. en W. in deze toe lichting, waaruit wij tevens ontleenden, dat bepaalde groepen bejaarden een vastrecht van f 1,05 per kwartaal in rekening zal worden gebracht. B. en W. gaven toe, dat het hier om een niet onbelangrijke verho ging ging voor de kleine en kleinste ver bruikers, maar zij stelden daar tegenover, dat deze tot dusver relatief veel te weinig hebben betaald. Intussen heeft de regering 7 maanden na het besluit van de raad! nog steeds geen beslissing genomen om trent de goedkeuring of afwijzing van deze tariefswijziging. Wij ontvingen nog een en kele brief over ditzelfde onderwerp, welke hiermede tevens beantwoord is. In onze bladen van 16 en 22 november 1956 en van 24 mei jongstleden werd deze kwestie reeds uitvoerig behandeld. Redactie). Oversteekplaatsen. Op zondag 16 juni omstreeks het middaguur heb ik het „voordeel" van de beschermde oversteek plaats met knipperbollen ondervonden. Het gebeurde bij het Houtplein. Op het moment, dat ik overstak naderde op een afstand van ongeveer zeventig meter een auto. Inplaats van vaart te verminderen, vergrootte de automobilist plotseling zijn vaart, zodat ik me slechts door een sprong op de vluchtheuvel in veiligheid kon bren gen. De verontwaardiging van het publiek was natuurlijk groot. De voetgangers geef ik de dringende raad voorlopig niet op de knipperbollen te vertrouwen. Het baat een voetganger immers weinig, dat hij het recht aan zijn zijde gehad heeft, als hij op het kerkhof ligt! J. BEXKENS Kolkstraat 28 zwart Haarlem. Begunstigd door fraai weer hebben verscheidene Haar lemse speeltuinver enigingen zaterdag opgewekt de traditio nele „Vader Klaren dag" gevierd. Op de „tuinen" heerste een gezellige bedrijvig heid, want er werden feestjes en wedstrij den om prijzen ge houden, die behalve honderden kinderen ook vele ouders aan trokken. Aan de voor bereiding van deze evenementen is door de 'besturen en de leiding van de speel tuinen weer hard ge werkt, maar zij heb ben met voldoening kunnen vaststellen dat hun streven, de jeugd een genoeglijke onbezorgde dag te bezorgen, met succes is bekroond. Bij „Jeugdland" de speeltuin aan het Theemsplein, hield de poppenkast weer eens enige honderden kin deren in haar ban. Ook voor de diverse spelletjes bestond veel animo. De opvoe ring van de klucht „De snoeper gestraft" tenslotte gaf vaak aanleiding tot uitbun dige vrolijkheid. De speeltuinvereniging „Buitenrust hield voor haar jonge leden verschillende soorten wedstrijden op de kleutertuin aan de Van Zompelstraat. In de avonduren trok een gekostumeerde voetbalwedstrijd op het terrein aan de Schalkwijkerweg veel belangstelling, waarbij natuurlijk vaak hartelijk is gelachen om de meest vreemdsoortige spelsituaties. Bij „Weltevreden'kaan de Spaarndamse- weg concentreerde het feest zich op de ingebruikneming van de nieuwe glijbaan. Nadat de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rookhuis zen, het lint dat bij het begin van de glij baan was gespannen, had doorgeknipt gleed onder luid gejuich van de jeugd de voorzitter van „Weltevreden", de heer F. Gaartman, als eerste omlaag. De zes-jarige Robbie Weltevreden volgde als vertegen woordiger van de speeltuinjeugd dit voor beeld, een eer welke hem te beurt viel vanwege zijn toepasselijke familienaam. „Het Vondelkwartier" hield op haar ter rein aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten Bijna in het geheim is in Parijs het hu welijk voltrokken tussen de Franse film regisseur Yves Ciampi en Japans geliefde en beroemde filmster Keiko Kishi. De boze tongen die beweerden dat die beeldschone Japanse verloofde van Yves Ciampi een reklamestunt was, hebben hun insinuaties haastig moeten inslikken. De geliefden hebben een aantal beproevingen moeten doorstaan, alvorens zij ter bruiioft konden gaan. Het avontuur is begonnen in Japan. Yves Ciampi was daar met zijn hele staf perso neel heen getrokken om een Frans-Japanse film te draaien. Keiko Kishi werd door haar landgenoten-filmproducers aangewe zen om Japan in deze film te vertegen woordigen De Japanners namen het haar erg kwa lijk dat ze haar land ontrouw was gewor den door een Fransman te huwen. Zij be schouwen deze daad als een verraad en het heeft héél weinig gescheeld of men had Keiko te verstaan gegeven dat ze nu wel voorgoed uit Japan weg kon blijven. In 1951 debuteerde Keiko voor de camera en in de zes daarop volgende jaren heeft zij in zestig films gespeeld. Dat zijn tien films per jaar, een aantal waar geen enkele Franse filmster zich op kan beroemen. Keiko Kishi wordt door zeventien miljoen Japanners verafgood. In 1954, op het film festival van Singapore werd zij als de beste Aziatische actrice onderscheiden. Verder is Keiko de oprichtster van een vereniging, waar alle Japanse acteurs en actrices die hun vrijheid niet langer beknot wensen te zien door de druk van de almachtige film maatschappijen lid van zijn. Hoewel de actrice dus wel veel zin voor vrijheid heeft, aarzelde zij maandenlang om haar voorge nomen huwelijk in Japan bekend te maken. Maar tenslotte is Keiko met een onwaar schijnlijk grote hoeveelheid valiezen in Frankrijk gearriveerd, om voor de burge meester van een klein dorpje één van de weinige Franse woorden die zij kent uit te spreken, namelijk: „Oui". Samen spreken de beide echtelieden En gels. Jammer genoeg was de huwelijksreis naar de Rivièra maar nauwelijks begonnen of Keika moest met een buikvliesontsteking in het ziekenhuis in Lyon worden opgeno men waar ze onmiddellijk werd geope reerd. Haar echtgenoot heeft voor hij als film regisseur de kost verdiende jarenlang een dokterspraktijk gehad en onder zijn be handeling zal de schone Japanse haar ziek bed wel spoedig verlaten. En dan wordt de huwelijksreis in de sfeer van de „lune de miel", de maan van honing, zoals de Fran sen het noemen, voortgezet. EINDHOVEN—MONACO. In Eindhoven ls een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Eindhoven en de Franse eredivisieclub Monaco. Monaco won de ont moeting met 62, nadat de rust met de ge lijke stand 22 was ingegaan. MVVSTANDARD. De vriendschappe lijke voetbalwedstrijd tussen MW (Maas tricht) en de Belgische club Standard uit Luik is door MW gewonnen met 10 na dat de rust met 0—0 was ingegaan. HERACLES Heracles heeft in Almelo die vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse Oberligaclub Solingen verloren met 45. Bij de rust stonden de Duitsers met 20 voor. NEDERLANDSE AMATEURS. In Keu- len-Müngersdorf is een ploegen wedstrijd over 100 km voor amateurs gehouden. Mrri- nus en Braat wonnen deze wedstrijd in 2 uur 12 min. en 38 punten voor Reisenauer Hunke (Dortmund) en Klapslaux (Keulen). De voorzitter van „Weltevreden", de heer F. Gaartman, glijdt als eerste van de roetsbaan, welke zaterdag op deze speeltuin aan de Spaarndamseweg in gebruik werd genomen. voor circa vijfhonderd kinderen een grote sport- en speldag. Ingedeeld in groepen naar leeftijd heeft de jeugd enthousiast bij het hardlopen, hoog- en vèrspringen, balwerpen, doelschieten en de hindernis loop om de overwinning en uiteraard ook niet in de laatste plaats om de uitgeloofde prijzen gewedijverd. Een speciale attractie vormde de in het programma opgenomen ballonwedstrijd. De kleurige, telkens in groepjes van vijfentwintig opgelaten en snel op de wind in zuidelijke richting weg zwevende ballonnetjes, alle voorzien van een kaart met de naam en het adres van het deelnemende kind, boden een aardig schouwspel. Met spanning zullen de kin deren nu het moment afwachten, waarop zij de aan hun ballon aangehechte kaart terug zullen ontvangen, want voor de be zitters van verstafgedreven ballonnen zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" en „Te Zaanen" zullen „Vader Klarendag" op zaterdag 22 juni vieren. Als onderdeel van de zomercompetitie liet de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" zondag een tijdrit verrijden, welke op overtuigende wijze werd gewonnen door Toon Rutte. De uitslag der A- en B-klasse luidde: 1. A. Rutte, de 40 kilometer in 1 uur 3 mi nuten en 6 seconden; 2. Van der Geest in 1.7.29; 3. W. v. d. Aar in 1.8.43; 4. C. van Steyn in 1.9.10; 5. Tuyp in 1.9.12; 6. Straver in 1.10.46. C-klasse: l.Tjeertjes, de 25 kilometer in 42 minuten en 33 seconden; 2. Jansen in 42.47; 3. J. Walters in 43.6; 4. Blommaerts in 44.6; 5. Uttien in 44.7; 6. J. van Egmond in 44.51. Van de renners van „De Kampioen" die zaterdag aan de Ronde van Utrecht deel namen, levei'de Henk van Weeren een beste prestatie door uit een sterk veld renners als vierde te finishen. Nieuws in het kort Verkeersonderwijs. Op donderdag 20 en vrijdag 21 juni zullen in het gebouw „Domi" te Overveen voor de geslaagde leer lingen van het verkeersonderwijsexamen bij eenkomsten met een feestelijk karakter worden gehouden. Onder meer zullen enige films van het Verbond voor Veilig Verkeer worden vertoond. Bermbrandje. Op de Zeeweg ter hoog te van de Erebegraafplaats ontstond zondag middag omstreeks vijf uur een klein berm brandje, dat echter door passerende strand- gangers spoedig geblust kon worden. De brandweer behoefde er niet aan te pas te komen. Een achteloos weggeworpen sigaret is vermoedelijk de oorzaak. Geen rijbewijs. Op de Bloemend'aalse- weghoek Mollaan te Bloemendaal ontstond zondagmorgen om half twaalf een aanrijding tussen een personenauto bestuurd door een Bloemendaler, en een Duitse bus met toeris ten. De;"bestuurder van de personenauto, die zich blijkbaar in de lengte van de bus ver giste, was niet in het bezit van een rijbewijs. Huilende Italiaan. In de nacht van zaterdag op zondag trof de Bloemendaalse politie op di? Brederodelaan een huilende Italiaan aan, die de weg kwijt was. Het bleek, dat de man sedert drie maanden bij de Hoogovens werkzaam is en in Santpoort woont. De politie heeft de man thuisge bracht en toen was de droevige stemming van de Italiaan spoedig omgeslagen in uit bundige levensblijheid. Tennis. Het bestuur van de Kenne- mer Lyceum Tennisclub te Overveen houdt vrijdagavond in de aula van het lyceum een bijeenkomst gewijd aan de tennissport. Onder meer worden enkele films over de Davis Cup-wedstrijden te Wimbledon ver toond. Ernstige materiële schade. Zaterdag morgen omstreeks half twaalf zijn op het Prinsen Bolwerk nabij het Kennemerplein te Haarlem twee autos met elkaar in bot sing gekomen. De oorzaak moet waarschijn lijk worden gezocht in het feit, dat de ene auto de bocht te ruim nam, terwijl de andere auto, die uit tegenovergestelde richting naderde, niet voldoende rechts hield. Nie mand werd gewond. De auto's werden ern stig beschadigd. Een van de wagens moest miat een kraanauto worden weggesleept. Gebroken been. Zondagavond omstreeks half zeven is een bromfietsster uit Rotter dam door onbekende oorzaak op de rijksweg ter hoogte van de Hoofdweg bij Abbenes gevallen en met een gebroken linkerbeen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De 22-jarige Japanse student Ishimoto heeft in Fukuoka in Zuidwest-Japan het wereldrecord 100 meter vlinderslag op zijn naam gebracht. De winnaar van de zil veren medaille op de 200 meter in Mel bourne legde de afstand af in 1 min. 1.5 sec. De FINA had voor de 100 meter een limiettijd van 1.03.5 vastgesteld. In mei zwom de Hongaar Tumpek het nummer in 1.03.4 waarmee hij zich dus als eerste op de nieuwe wereldrecordlijst plaatste. ANKARA (AFP) De Sovjet-Unie heeft Turkije mededeling gedaan van haar voor nemen op 20 en 21 juni verscheidene oor logsschepen door de Bosporus en Darda- nellen te laten varen. Turkije heeft de ondertekenaars van de conventie van "Montreux in kennis gesteld van het Sovjet-voornemen, op grond van de bepalingen van de conventie, waarin onder meer staat, dat o rlogsschepen van landen aan de Zwarte Zee in vredestijd niet zonder voorafgaande kennisgeving door de engten mogen varen. In haar mededeling ran de Turkse rege ring zegt de Sovjet-Unie, dat de schepen oefeningen zullen houden. De aard en de plaats van de oefeningen werden niet be kend gemaakt. Uit de jongste cijfers van het Haarlemse Huisvestingsbureau blijkt duidelijk, dat er nog geen sprake is van een duidelijke vermindering der woningnood, alle in het afgelopen jaar gereedgekomen en nog in aanbouw zijnde woningen ten spijt.Want het totaal aantal ingeschrevenen bjj het huisvestingsbureau bedroeg op de laatste dag van de vorige maand nog steeds 4466 tegenover 4491 op dezelfde peildatum een .jaar geleden: een hele vermindering van vijfentwintig gevallen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er in dat jaar maar vijfentwintig woningzoeken den geholpen konden worden: niets is minder waar. Uit de cijfers van het ter perse zijnde jaarverslag blijkt, dat er bijna dertienhonderd woningzoekenden in het bezit van woonruimte of betere woonruimte kwamen. Uit het netto-overschot ligt de conclusie voor de hand, dat er nog steeds grote aan tallen nieuwe gegadigden voor een huis of voor een grote woning zich aanmelden. Gespecificeerd over de onderscheidene categorieën zijn de gelukkigen in de wo ningloterij als volgt te onderscheiden: er werden 225 onhoudbare gevallen geholpen. 949 zeer urgente en 73 bejaarden konden een passend huisje betrekken. De groep kinderloze echtparen en verloofden-boven- de-vijftig (tezamen) slonk met vierenveer tig namen. Wanneer wij uitgaan van de peildatum 31 mei, dan blijkt, dat de 763 onhoudbare gevallen van 1956 thans tot 733 zijn afge nomen, de 2147 zeer urgente echter zijn ge stegen tot 2213, d? 272 ingeschreven be jaarden met acht gevallen zijn verminderd en dat het aantal woningzoekende kinder loze echtparen en verloofden-boven-de vijftig daalde van 1309 tot 1256. De cijfers over mei van dit jaar demon streren duidelijk de noodzaak om tot wo ningbouw op nog veel groter schaal te ko men. Er werden bijvoorbeeld 25 onhoud bare gevallen geholpen, maar er werden ook weer 35 nieuwe ingeschreven, gedeel telijk zeer urgente gevallen, die „promo veerden". Van de zeer urgente gevallen werden 85 gezinnen geholpen, terwijl 31 anderen het Huisvestingsbureau geen zorgen meer baarden, omdat ze naar elders vertrokken. Niet minder dan honderdvijftien nieuwe namen moesten aan de lijst van „zeer ur- genten" worden toegevoegd. Tenslotte was er een kleine vermindering drie geval len in de lijst van kinderloze echtparen en verloofden. Het aantal huurmachtigingen in omloop bedraagt 1127. en nog 832 „met opdruk" De laatste soort kost et Huisvestingsbu reau geen woonruimte, omdat de houder daa.van een voor hen te klein geworde- woning vrijmaken. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal f 7 65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt Z(j die zich met ingang van 1 juli 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen dc nummers tot en met 29 juni 1957 gratis Dit geldt al'een voor nieuwe kwartaalabonné's dus niel voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7