Amerika zou kernproeven een jaar willen staken Amerikaanse specialist op tragische wijze omgekomen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 'MORRIS HET WEER Westelijke afgevaardigden in Londen vinden Sovjet-voorstel belangrijk 302e JAARGANG No 134 Eresaluut voor de wakers der zee Minister Staf in de V.S. Ook in Nederland opslag plaats voor atoomwapens erore Twee doden door explosie van handgranaat Veranderlijke wind Parijs wil munt slaan uit atomische onmacht V erkeersongelukken DIT JAAR: 509 DODEN j Vier doden in het verkeer Veroordelingen herzien van Amerikaanse communisten Vijf vrijgelaten en negen krijgen een nieuw proces In de lucht geschoten Jongen op de vlucht na arrestatie Arrestant ontkwam uit Velsens bureau In Beekestein gevat Afro-Aziaten vragen UNO onderzoek in La Casbah Louis Saalborn overleden Rechter heslist: Geen vergoeding voor tandartskosten Het woord is aan VerkïezimËs* 7le JAARGANG No 286 DINSDAG 18 JUNI 1957 Gr0te Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster ^dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ixtra-zwaar is in de ze dagen de taak van de strandpolitie. In Zandvoort bestaat de hele stranddienst uit drie gemeenteagen- ten, versterkt met zes man Rijkspolitie te paard. Dit handjevol mannen moet dage lijks waken over het wel en wee van zo'n honderd- tot hon derdvijftigduizend badgasten en dagjes mensen. Zij hebben niet slechts te zorgen voor de handhaving van de orde, de rust en de goede zeden in die wriemelende mas sa strandgangers, zij moeten ook, tezamen met de reddingbriga de, waken over de veiligheid van de ba ders en zwemmers, van wie een groot deel geen flauw benul heeft van de gevaren der zee. Bovendien wordt er van de man nen der gemeente politie dan nog ver wacht, dat zij alle burenruzietjes aan 't strand met tact be slechten zullen, alle splinters uit (soms niet bepaald brand schone) voeten verwijderen, alle kwallen- beten cureren en alle zonnebrandleed leni gen zullen. Op topdagen zoals thans zijn diensten van tien uur aan een stuk dan ook geen uitzondering voor deze onver- moeibaren, die ivij daarom gaarne namens alle strandbezoekers een eresaluut brengen. De minister van Defensie, ir. C. Staf, is maandag, na bezoeken te hebben gebracht aan Nederlands Nieuw Guinea en Austra lië, in Los Angeles in de Verenigde Staten aangekomen. Hij verklaarde dat in de NAVO-raad is besloten dat Amerikaanse atoomwapens onder Amerikaanse super visie in Europa zullen worden opgeslagen. Ook in Nederland zal een dergelijke op slagplaats worden aangelegd. De wapens zullen in geval van nood worden gebruikt. Op grond hiervan is men in Nederland be gonnen officieren en manschappen in het gebruiken van kernwapens op te leiden. Ook zullen Nederlandse militairen in de Verenigde Staten worden opgeleid voor het gebruiken van geleide projectielen. Minister Staf vertrekt hedenavond per vliegtuig via de poolroute naar Neder land. (UP). ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING B ij m unit ie-o prui m ing Twee leden van de hulpverleningsdienst zijn maandagmiddag om het leven geko men toen tijdens munitic-opruimingswerk- zaamheden bij een opslagbunker van die dienst op de grote heide te Venlo een handgranaat tot ontploffing kwam. De slachtoffers zijn de 46-jarige B. Evers uit Venlo, vader van twee kinderen, en de 49- ferige H. Eding uit Eindhoven, vader van een kind. Zij werden door rondvliegende scherven zodanig aan het onderlichaam gewond, dat zy vrijwel op slag dood wa ren. Beide mannen waren reeds van 1945 af werkzaam by de dienst. Nadat de substituut-officier van Justitie, fflr. Uiterwaal, ter plaatse het gebruikelij ke onderzoek had ingesteld, wei-den de stoffelijke overschotten naar het zieken huis te Venlo overgebracht. Later ver scheen ook de munitie-deskundige van de hulpverleningsdienst, de heer A. Brent uit Breda, op het terrein waar het ongeval is geschied. Wcccc »cx>ccccooccoccccccococo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Warm weer met plaatselijk on weer, vooral in het binnenland, veranderlijke wind. ;°*tt*X)UC«<X^»^Ok>UXXXXXX>30CO00CXXXX»D000C000CCC0CC0CC< DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S WASHINGTON (UP) Uit zeer gezag hebbende bron wordt vernomen dat een officiële Amerikaanse bekendmaking, dat de Verenigde Staten willen toestemmen in een verbod van kernproeven gedurende een jaar, aanstaande is. De mededeling zou gedaan worden tydens het bezoek van de Japanse ministerpresident Nobusuke Kisji aan Washington. Kisji wordt morgen voor een bezoek van drie dagen verwacht. Het Amerikaanse aanbod zou vergezeld gaan van de voorwaarde, dat dv, Sovjet-Unie met deze maatregel instemt. LONDEN De subcommissie van de UNO inzake ontwapening, die in Londen vergadert, is maandag slechts een half uur bijeen geweest, waarna de vergadering tot donderdag verdaagd werd. In deze bijeen komst deelden de westelijke mogendheden de Sovjet-Unie mede, dat men de Russische voorstellen inzake ontwapening beschouwt als „een belangrijke stap op weg naar overeenstemming inzake een partieel ont wapeningsverdrag". Dit betreft het Russische voorstel, de kernproeven gedurende twee of drie jaar te staken en inspectieposten in te richten in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en het gebied van de Stille Oceaan. De Amerikaanse afgevaardigde Stassen zou hebben gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn, hun standpunt aan te passen aan het standpunt der andere regeringen. Verder kondigde Statten aan dat hij spoedig een ontwapeningsvoorstel ter be studering aan de commissie zal overleggen. De overige westelijke gedelegeerden (Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada) onderschreven de verklaring die Stassen aflegde. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Lloyd, verklaarde dat er in de subcommissie „een belangrijk stadium" is bereikt. De gedelegeerden van Frankrijk en Canada legden de nadruk op de nood zakelijkheid van controle. De Russische gedelegeerde Zorin acht die nadruk mis- LONDEN (UP) De kans dat Frank rijk binnen twee jaar over een eigen kern wapen kan beschikken heeft een verschil van inzicht van de Amerikaanse en Franse afgevaardigden op de ontwapeningsconfe rentie te Londen, Stassen en Moch, tot ge volg, zo is van goed ingelichte zijde te Londen vernomen. Frankrijk is slechts dan bereid in te stemmen met een verbod tot het beproe ven van kernwapens, indien de Sovjet- Unie belangrijke concessies wil doen. Deze concessies gaan verder dan de Amerikaan se verlangens en omvatten: Een nieuwe bespreking van de kwestie der kernproe ven, een jaar na het bereiken van een overeenkomst dienaangaande. Frankrijk verwacht kennelijk in een jaar grote tech nische vooruitgang te boeken. Het vernie tigen, althans ten dele, van de bestaande voorraden kernwapens in de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittan nië en vermindering van de conventionele bewapening. Frankrijk meent dat het feit, dat zij bin nen twee jaar over een kernwapen kan beschikken, van groot belang is voor de westelijke onderhandelingspositie. „Wan neer Frankrijk de vierde kernmogendheid wordt, dan zal West-Duitsland spoedig de vijfde zijn en zullen vele westelijke naties spoedig volgen. De Sovjet-Unie moet daar om een hoge prijs betalen voor een Franse belofte, af te zien van de vervaardiging en het beproeven van kernwapens", zo wordt van Franse zijde opgemerkt- plaatst. De mate, waarin men controle wil uitoefenen, zo betoogde hij, moet afge meten worden aan de materiële inhoud van de ontwapeningsovereenkomst, die men sluit. Men verwacht dat de westelijke gedelegeerden vandaag hun opvattingen over de Russische voorstellen zullen coör dineren. WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se plan voor een tijdelijke stopzetting van kernproeven zal, naar in welingelichte kring te Washington verluidt, steun krijgen van Canada, Groot-Brittannië en Frank rijk. Dit proefplan kan de grondslag wor den voor verdere overeenkomsten. Er zijn namelijk bepalingen in opgenomen ten aanzien van het binnen een bepaalde tijd bereiken van overeenkomsten inzake een verbod op het vervaardigen van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden, en een verdrag betreffende de conventionele be wapening en de vermindering daarvan. De Amerikaanse regering zou van me ning zijn dat er omtrent dit plan, dat men beschouwt als een samenstel van minimale eisen, geen compromis mogelijk is. Het Amerikaanse plan moet worden beschouwd als het antwoord op het voorstel van Rus land. Hoewel men in Amerika dit Rus sische plan beschouwt ..Is een zeer belang rijke ontwikkeling, is men er over teleur gesteld dat er geen enkele voorziening is getroffen voor een verbod op de vervaar diging van splijtbaar materiaal voor mili taire doeleinden. Het Amerikaanse plan vult het Russische in dit opzicht aan. LONDEN (Reuter) Selwyn Lloyd ver klaarde, dat de Russische voorstellen een belangrijke stap vooruit betekenen en dat er, dank zij de houding van de Ameri kaanse delegatie, een nieuwe basis voor de ontwapening is. Lloyd was voor het eerst sedert de conferentie op 18 maart weer voorzitter. Volgens waarnemers blijkt uit de aanwezigheid van Lloyd, dat de Britse delegatie groot belang hecht aan de besprekingen. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 509 personen, van wie 102 kinderen. Nabij het woonwagenkamp aan de Haar lemmerweg te Leiden heeft de 9-jarige Tonny van der Bosch, op het moment dat hij naast een vriendje wilde gaan rijden, met het voorwiel van zijn fiets het achter wiel van het rijwiel van zijn vriend ge raakt, tengevolge waarvan hij de macht over zijn stuur verloor en op het midden van de weg viel. Hij werd aangereden door een motor. In het Academisch Zieken huis te Leiden is de jongen in de loop van de nacht overleden. Te Rotterdam is de 30-jarige draaier Th. Verhey uit Gouda met zijn motorfiets tegen een vrachtauto gebotst. Met een schedelbasisfractuur werd de man naar het Westerziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hij in de loop van hedenmorgen is overleden. Mevrouw ScheutjesOppers uit L i e ra p- d e is om het leven gekomen, toen de door haar man bestuurde motor werd aangere den door een Duitse auto, die geen voor rang verleende. TeEygelshovenis het 3-jarig doch tertje van de familie Steenman onder een bestelauto gekomen en op slag gedood. WASHINGTON, (Reuter) Het Ame rikaanse Gerechtshof in Washington heeft de veroordeling van vijf leiders der Ameri kaanse communistische partij, onder wie een vrouw, te niet gedaan. Zij zijn ont slagen van rechtsvervolging. Tegen negen andere communistische partijfunctionaris sen, die evenals de eerste vijf veroordeeld waren wegens samenzwering om de ge welddadige omverwerping van de Ameri kaanse regering te propageren en voor te staan, gelastte het hof een nieuw proces. Zij waren allen in 1952 door dezelfde rechter in Los Angeles na een proces van zes maanden veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf en een boete van tiendui zend dollar. De verdedigers betoogden voor het Op perste Gerechtshof dat de beklaagden dui delijk getoond hadden dat zij met demo cratische middelen wilden werken. De ad vocaat van het departement van Justitie verklaarde, dat de veroordeelden deelne mers en in hoge mate leiders waren van „sterk georganiseerde samenzwering, met streng gedisciplineerde leden", die opgeroe pen konden worden als de leiders de tijd gekomen achtten. Volgens de meerderheid van het Hof waren enkele punten van de aanklacht die gebaseerd was op de Smith Act verjaard. Het Opperste Gerechtshof maakte ook de veroordeling van de vakbondsleider atkins wegens minachting van het congres ongedaan. Watkins had in 1954 geweigerd voor een Congrescommissie de namen van voormalige communistische collega's te noe men. Hij was daarvoor tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar en een boete van vijfhonderd dollar veroor deeld. De uitspraak van het hof inzake Watkins is hoopgevend voor toneelschrijver Arthur Miller, de echtgenoot van Marilyn Monroe, die wegens soortgelijke weigering schuldig is bevonden. Mogelijk zullen zijn advoca ten stappen ondernemen om de zaak bij het Opperste Gerechtshof aanhangig te maken. Ten onrechte Voorts oordeelde het hof, dat een voor malige deskundige in Chinese aangelegen heden van het State Department, John Stewart, in 1951 ten onrechte ontslagen was. Wijlen senator McCarthy had hem er indertijd van beschuldigd, dat hij met communisten had samengewerkt. MONTEREY (Californië) (AFP) De 41-jarige Amerikaanse kankerspecialist William Sherwood heeft uit vrees voor de sub-commissie voor onAmerikaanse activi teit van het Huis van Afgevaardigden, waarvoor hij moest verschijnen, een eind aan zijn leven gemaakt. Hij kon het niet verdragen, zo zeggen vrienden, dat het verhoor door de televisie zou worden uit gezonden. Zijn vrienden beschouwden hem als een briljant onderzoeker. Hij was ver bonden aan de universiteit van Stanford Hij was gehuwd en had vier kinderen. In een laatste brief, die door vrienden is gepubliceerd, schreef Sherwood: „Mijn leven en mijn broodwinning worden door de parlementaire commissie bedreigd. Ik zou liever de rest van mijn leven in mijn laboratorium doorbrengen en niet in de gevangenis". (UP) De commissie, die een onderzoek instelt naar communistische „intellectuele infiltratie", koesterde grote verwachtingen van de verklaringen, die Sherwood zou hebben afgelegd. Vroeger heeft een getuige voor de commissie verklaard, dat zekere „Bill Sherwood" als contactman had ge fungeerd toen men hem in 1938 had uit genodigd toe te treden tot een communis tische discussie-groep. Men had overwogen, op Sherwood de „immuniteitsclausule" toe te passen, een bepaling die toelaat dat men een getuige strafvrijheid garandeert, zelfs als zijn verklaringen hem zelf belasten. Een vriend van Sherwood, Bertram Edises. officier van justitie in Oakland, gaf een verklaring voor publikatie vrij, die Sher wood aan de commissie had willen voor lezen. „Het pad van de commissie is be zaaid met. verwoeste levens en wrakstuk ken van veelbelovende carrières", aldus de verklaring. Sherwood gaf uiting aan zijn ontstemming over het feit, dat zijn ver schijnen voor de commissie kostbare tijd zou kosten ten nadele van werk, dat voor de mensheid van belang is. Sherwood had eerder een verzoek in gediend de datum van zijn getuigenis te verschuiven met het oog op proefnemingen, waarbij hij bepaalde chemische verbindin gen, die hij uit menselijke weefsels had afgescheiden, moest onderzoeken. Hij zou vandaag in Vancouver een lezing houden over zijn onderzoekingen. Volgens dr. C. B. Cannil, evenals Sherwood verbonden aan het Hopkins-laboratorium, zullen de onder zoekingen van Sherwood niet worden voortgezet. SAN FRANCISCO (UP) Ongeveer vijftig getuigen zijn gedagvaard voor het onderzoek naar de activiteiten van de communistische partij onder de intelligent sia van San Francisco, dat vandaag zal worden geopend met verhoren door de subcommissie. Artsen, rechtskundigen, schrijvers, onderwijzers, architecten en ar- tisten zijn gedagvaard om verklaringen af te leggen voor de commissie, die alle com munistische activiteiten sinds 1942 onder de loep wil nemen. De verdenking is ge rezen dat de Amerikaanse communisten onder de intellectuelen in San Francisco een zeker aantal „bekeringen" hebben ge maakt. Weer een scholier verdacht van diefstal van bromfiets Talryke Haarlemmers stonden maandag middag in de Smedestraat als aan de grond genageld toen een rechercheur zijn revol ver trok en een schot loste. Omstreeks half vijf had de rechercheur in deze straat een vijftienjarige scholier van een middelbare school gearresteerd, die ervan verdacht wordt enige dagen geleden een bromfiets te hebben gestolen. De jongen liep aanvankelijk gewillig met de rechercheur mee. Plotseling nam hij echter de benen. De rechercheur riep nog, dat hij moest blijven staan. De jongen stoorde zich hier echter niet aan, en rende dê Lange Wijngaardstraat in. Toen trok de politieman zijn revolver en loste een schot in de lucht. Een agent, die het bureau van de verkeerspolitie aan de Lange Wijngaard straat verliet, hoorde het waarschuwings schot, zag de jongen rennen en pakte hem beet. Volgens zijn bekentenis zou de scho lier op 6 juni in Haarlem een bromfiets hebben gestolen. Toen de brommer een mankement had bracht hij hem naar een fietsenstalling in de Smedestraat. Tijdens controle bij de fietsenstalling zag -een rechercheur de gestolen bromfiets staan. Toen de jongen zijn brommer weer kwam halen, liep hij in de val en werd gearresteerd. Uit het hoofdbureau van politie te Velsen heeft een 23-jarige arrestant die gereed stond om te worden overgebracht naar de Justitie te Haarlem, maandagmorgen een geslaagde ontvluchtingspoging onderno men. Nadat hij, mogelijk gedreven door interesse voor het door afbraak bedreigde Beekenstein enkele uren in het bos van het landgoed had vertoefd, heeft de politie na omsingeling van de vluchteling een einde aan het uitstapje gemaakt. Hoewel de man zich enige malen trachtte te verbergen in de bosjes van het terrein, werd hij gegre pen en naar Haarlem gebracht. NEW YORK, (AFP) De Marokkaanse en de Nepalese afgevaardigde bij de UNO, Ben Aboed en Sjaha, hebben maandag, als voorzitters van de groep Aziatische en Afrikaanse UNO-leden secretaris-generaal Hammarskjoeld op de hoogte gebracht van de wens van de groep, dat een internatio nale commissie een onderzoek instelt naar het recente bloedbad in de Algerijnse plaats La Casbah. Na een onderhoud verklaarden zij tegen over de pers, dat Hammarskjoeld zal moe ten uitmaken of hij gehoor zal geven aan deze wens en op welke wijze hij dat even tueel kan doen. De Aziatische en Afrikaan se landen beseffen, dat voor een dergelijk onderzoek medewerking van de Franse regering nodig is, zo zei de Marokkaanse afgevaardigde. ALGIERS, (Reuter) In het afgelopen weekeinde zijn in Algerije meer dan 350 opstandelingen gedood. De Franse verlie zen worden opgegeven als 24 doden en een 40-tal gewonden. Het zwaarste gevecht is geleverd te Che- ria, ten zuidwesten van Tebessa bij de grens met Tunesië. Daar viel een Franse strijdmacht van 1500 man een groep van tweehonderd vijftig opstandelingen aan. In een gevecht van tien uur wer den 205 opstandelingen gedood. De strijd eindigde in een gevecht van man tegen man. Na een betrekkelijk langdurige ziekte, waardoor hy de laatste tyd nog maar bij tussenpozen werkzaamheden als regisseur en directeur van het Zuidelijk Toneel kon verrichten, is de bekende Nederlandse to neelkunstenaar Louis Saalborn, die op 13 juni de leeftijd van zesenzestig jaar heeft bereikt, in zijn woning te Amsterdam overleden. Voor een levensbeschrijving en waardering van zijn bijdragen tot de bloei van het theater verwijzen wij naar pagina 5- Een inwoonster van Tilburg die een week geleden voor de president van de Bredase rechtbank een civiele procedure aanhangig maakte tegen een Tilburgs ziekenfonds, waarbij zij vergoeding eiste van door haar gemaakte kosten wegens tandartshulp, is in het ongelijk gesteld. Haar vordering is afgewezen. Feuerbach Adam heeft in de appel gebeten om de theologen een genoegen te doen. Nu de Westduitse sociaal-democraten hun verkiezingsprogram bekend hebben gemaakt en hun partij-voorzitter, Erich Ollenhauer, in een van strijdlust vlammen de rede bondskanselier Adenauer de hand schoen heeft toegeworpen, begint er wat leven te komen in de Westduitse stembus strijd. Men mag aannemen, dat de hoofd lijnen van die strijd zich spoedig scherper zullen gaan aftekenen, want Adenauer zelf zal er nu weldra op uit trekken om, in de 90 dagen die ons nog van de verkiezingsdag scheiden, 40 redevoeringen te houden. De 81-jarige kanselier schijnt onvermoeibaar te zijn! Tot dusver heeft Adenauer's partij het publiek niet veel nieuws weten te ver tellen. De propaganda der C.D.U. is, vooral wat de binnenlandse politiek betreft, neer gekomen op het advies aan de kiezers, zich te realiseren wat de door deze partij en haar coalitie-genoten gevormde regeringen in de afgelopen acht jaar hebben gepres teerd en zich niet met „experimenten" in te laten. Zij gaat er dus van uit dat een meerderheid der Westduitsers tevreden is en dus liefst alles bij het oude wil laten. Ollenhauer daarentegen speculeert dui delijk op een zekere mate van ontevreden heid onder de kiezers: ontevredenheid over het uitblijven van de nationale hereniging, over de hoge prijzen, over allerlei sociale onrechtvaardigheden, over de fouten die met betrekking tot het nieuwe leger zijn gemaakt, over Adenauer's „sabotage" van de Londense ontwapeningsconferentie en zijn toegeven inzake het opslaan van Ame rikaanse kernwapens op Westduits gebied. De sociaal-democratische verkiezings leuzen worden, wat de buitenlands-politieke aspecten ervan betreft, voor een groot deel onderschreven door de liberalen. Hun „Vrije Democratische Partij" gaat zo ver in haar actie voor hereniging, dat zij zelfs het motto „Duitsland vóór Europa!" in haar verkiezingsvaan heeft geschreven. Ze ver wijt Adenauer, zich te nauw bij het Westen te hebben aangesloten, niet alleen wat de NAVO maar ook wat de Europese integra tie betreft. De liberalen zouden Duitsland graag een middenpositie tussen Oost en West zien innemen, met onbeperkte han delsmogelijkheden in rlle richtingen en een permanent plaatsje op de wip, waardoor het bij alle kwesties tussen Oost en West de beslissende factor zou kunnen zijn en deze dus ten eigen bate zou kunnen uit buiten. Het denkbeeld is niet gek, van Duits standpunt bezien, maar of deze typisch Germaanse wensdroom ooit kan worden verwezenlijkt, is een andere vraag. Trouwens, hetzelfde geldt eigenlijk voor de wensdroom van de nationale hereniging. Ollenhauer moge hebben overdreven, toen hij Adenauer beschuldigde van het sabo teren der ontwapeningsconferentie, het valt niet te ontkennen dat het probleem van de hereniging de Londense besprekingen aan zienlijk heeft bemoeilijkt. Niet voor niets heeft Washington de bondskanselier on langs overgehaald, er zich althans bij neer te leggen dat een overeenkomst over de „eerste fase" der ontwapening voorrang zou krijgen boven een akkoord inzake de Duitse hereniging. Deze realistische con cessie, die, al werd zij ook niet van harte gedaan, toch allerminst sabotage was, wordt Adenauer door zijn politieke tegen standers echter óók kwalijk genomen. Wei nig Duitsers schijnen te kunnen begrijpen, dat hun herenigingsprobleem niet de spil mag worden, waar de hele wereldpolitiek om draait, en dat die hereniging alleen dan een kans maakt, als de' meer elementaire problemen van de wereldpolitiek eerst uit de weg zijn geruimd. Er schijnt wel een kern van waarheid te zitten in Ollenhauer's waarschuwing dat de C.D.U. zich steeds meer in rechtse rich ting ontwikkelt en dat, als zij opnieuw de overwinning behaalde, de volgende West duitse regering economisch en sociaal de conservatiefste van West-Europa zou wor den. Een symptoom van die ontwikkeling zou men kunnen vinden in Adenauer's jongste poging om een eind te maken aan het door de Geallieerden begonnen werk tot ontbinding van de grote economische machtsgroeperingen in West-Duitsland. Adenauer, zegt men, zou daartoe zijn aan gezet door Alfred Krupp. die niets voelt voor verdere verkopen van zijn industrieel bezit. Krupp en andere grote industriëlen dragen rijkelijk bij aan de verkiezingskas van de C.D.U. Dat dit Adenauer welkom is, kan men hem niet kwalijk nemen, maar de zaak zou anders worden als hij zich des wege voor hun politieke karretje zou laten spannen. We hopen echter nog altijd, dat Adenauer daar te verstandig voor is. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1