PÉTROLE HAHN „Strassburger" blijft vier dagen in Heemsteeds sportpark Industrie verdient bijna de helft van nationaal inkomen Gevaar voor duinbranden thans uitermate groot MODERNE ZONNEBRILLEN Ervaringen tussen zand en zaagsel rieven aan de redactie yft Verzadigingspunt is nog lang niet in zicht Hoe Zandvoort met speciale brigade het moeilijke blussingsprobleem oplost Aanmeldingsformulier WOENSDAG 19 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 MENSEN- EN DIERENPALEIS Burgerlijke Stand van Haarlem Voorlichtingsbijeenkomst voor scholieren Reddingsbrigade zocht tevergeefs Toonkunstenaars komen in Enschede bijeen Na de oorlog ging het roer om Jo Vincent zingt liederen Examens Haarlemse Watervrienden gaan naar Parijs Donderdag zal het circus Strassburger om acht uur in het Heemsteedse Sport park weer het hoog geëerde publiek bin nen zijn tent ont vangen om het een programma van cir- cusjolijt aan te bie den. Het circus zal vier dagen in Heem stede verblijven. Elly Strassburger zal haar nieuwe vrijheidspot pourri ten beste geT ven. De paarden zul len beurtelings par mantig rondstappen met de kop fier in de lucht geheven, dan weer in felle galop door de piste stuiven Klassieke hogeschool door mevrouw Regina Strassburger, balleri na's te paard, Adolphe Strassburger met zijn edele raspaarden. Ook voor de liefheb bers van acrobatiek is er weer heel wat te beleven. Het programma vermeldt onder meer het optreden van de Belingo's in de nok van het circus, acrobatiek op galop perende paarden, het jongleren van de vijf Medifredi's en springen-op-de-plank van de zeven Bello's. Voorts is er veel aan dacht aan de clownerie besteed. Tijdens de pauze zal er evenals voor gaande jaren weer gelegenheid zijn tot be zichtiging van de stallen. Maar voordat het hooggeëerde publiek zich gerieflijk in de stoelen zal hebben genesteld om op zijn gemak van de circusromantiek te proeven en voordat het doek zal opgaan en de grote parade van mens en dier onder luid geschetter van het circus-orkest een aan vang zal hebben genomen zal er weer heel wat werk moeten worden verzet. Als alles volgens de regels gaat. kan de tentenstad in zeven aur tijds overeind staan. Dan moeten de zitplaatsen stevig en wel zijn opgebouwd, de costuums klaar liggen, de paarden geborsteld en gevoed en de artiesten niet al te vermoeid zijn en de lichtinstallatie moet feilloos werken. De losse arbeiders moeten op het vast gestelde tijdstip gereed zijn om de vaste kern bij te springen, de leverancier van stro en leem moet op tijd arriveren. Alles wat rolt moet rollen. Dan pas kan de schijnbare chaos van het romantische die- ren-en-mensen-paleis beginnen. Rondeel- palen zullen worden aangesleept, samen- voegsels van latten en binten worden aan gebracht, touwen zullen piepend over ka trollen knersen, terwijl bruingebrande, zwartgelokte, halfontblote en zwetende ar beiders hun aanwijzingen, opmerkingen en grollen in een gebroken mengelmoesje van velerlei talen over en weei zullen laten kaatsen. De dierenwagens staan tussen de stallen en de artiesteningang, de personeelswagens aan de zijkanten, de bureau- en directie wagens aan de voorzijde en natuurlijk helemaal vooraan: de kassawagen, want met de bedragen, die hier binnenkomen moet deze veelomvattende gemeenschap van dieren en mensen zich in hun wereld van klatergoud en romantiek-onder-schijn- werpers heel zakelijk het hoofd boven wa ter houden. Uit deze pot krijgt ook Del Cortina zijn gage. Een vijfentwintig-jarige Ier, die alle knepen van het „circusvak" door en door kent. Ondanks zijn jeugdige leeftijd heeft hij een gedegen vakopleiding gehad, die hij hard kan gebruiken in deze meedogen loze wereld van zand en zaagsel, waar slechts een onduidelijke grens wordt ge trokken tussen roem en bittere armoede. „Waarom hij het niet bij zijn paarden heeft gehouden, zoals de rest van zijn fa milie?" Zijn antwoord is duidelijk: „Als je eens een paar maanden zonder engagement bent, dan moet je toch de dieren verzorgen en ze te eten geven. Als acrobaat heb je daar minder last van". Daar is ook Harry Belli, de dompteur. Hij presenteert (een van de specifieke cir custermen) een groep van zeven leeuwen, die hij als paarden laat steigeren. Een van de koningen van de woestijn draait zelfs razendsnelle pirouettes. „Ge luk", zegt hij bescheiden, „je moet er het juiste dier voor hebben". Ernstige wonden heeft hij in zijn zestienjarige loopbaan nooit gehad. „Wat krabben en een duim eraf", zegt hij lakoniek, „maar op straat kan je ook wel eens een enkel verstuiken" Mejuffrouw Elly Strassburger en haar paarden. Belli trekt zich van deze „ongelukjes" evenmin iets aan als Francesco Bellozele, een rasechte Italiaan, die met vier broers en drie partners in een wipplank-nummer meewerkt. Tijdens een driedubbele salto viel hij eens, brak een arm en beschadigde zijn ruggewervel. Nauwelijks hersteld, ver richtte hij weer zijn halsbrekende toeren, zoals hij dat van donderdag tot en met zondag in Heemstede weer zal doen. Haarlem, 18 juni 1957 ONDERTROUWD. 18 juni: E. Versterre en M. F. van Sabben; C. Duk en J. P. Hendriks: L. G. Habers en H. van Wijhe; G. J. van Veldhuijsen en J. S. A. R"broek; P. van der Ree en J L. H. van Lieshout; N. C. Rol en A. G. Vellekoop. GEHUWD, 18 juni: G. C. Vermeulen en A, Terreehorst; H. B. E9tella en P. A. Bogaard. BEVALLEN van een zoon, 17 juni: J. Smit—Peperkoorn: J. M. Smit—Goes; G. HendriksJoneerhloed: 18 juni: C. F. Buy- tenhuijs—Christoffels: H. 5 S. de Graaff— Hoek; H. Schuier—Heidinga; A. Möhringer —Van der Heijden. BEVALLEN van een dochter, 17 juni: M. E. NijkJaspers: D. H. de RuiterHage- man: E. C. PellerinVan den Berg; A. J. H. StrijbisHorst: H. A. BeinemaVan Dijk; 18 juni: H. F. Kamkes—Reijer; 16 juni: B. P. H. RoelofsHeijne. OVERLEDEN, 16 juni: P. Houniet, 56 j.. Witte Heerenstraat; K. G. Schuring, 17 jaar, J. J. Hamelinkstraat; 17 juni: W. J. Kleijn, 79 j„ Havikstraat; J. A. F. Kok, 71 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; E. A. B. Janse, 6 j., Gasthüisvest; J. G. HeymanBracht- huizer, 84 j., Kleverparkw^g; J. Chr. Berton —Berton, 82 j., Gasthüisvest. ADVERTENTIE Contact onderwijs-bedrijfsleven Ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem wordt vrijdagmor gen in het Rembrandt-theater een bijeenkomst gehouden in het kader van het Contact Onderwijs-Bedrijfsleven. Deze bijeenkomst is bedoeld voor leerlin gen van de voorlaatste klassen van de middelbare scholen in Haarlem en omstre ken. Na de opening door jhr. mr. B. W. F van Riemsdijk, directeur van Joh. Ensche dé en Zonen grafische inrichting n.v. en voorzitter van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, zal ir. P. van Del den, directeur van de Hoogovens, een in leiding houden. Vervolgens wordt vertoond „Vuur en vlam", een bedrijfsfilm van de Hoogovens en „Strijd zonder einde", een documentaire van de Shell. Dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhertlyceum, zal een slotwoord spreken. Een ploeg van de Bloemendaalse Reddingsbrigade was maandagavond op het strand weer paraat om onmiddellijk in te grijpen als hulp geboden was. Om half negen kwam iemand op de post een pakje kleren brengen, dat onbe heerd was gevonden. Bij de kleren wa ren een paar schoolboeken van Haar lemse scholieren gevonden. Het ergste werd vermoed, de politie werd gewaar schuwd en de leden van de reddings brigade togen op onderzoek uit. Om half twaalf arriveerde de politie, doch nog steeds was er geen spoor van de vermiste scholier gevonden. Na nog maals gespeurd te hebben, rukte de Reddingsbrigade om tien voor half een in. Om een uur kwam bericht over de vermiste binnen. Het bleek, dat een Haarlemse scholier op het strand onwel geworden was, een taxi naar huis had genomen en zijn kleding en schoolboe ken op het strand had achtergelaten. Uiteindelijk dachten de ouders eraan, dat men mogelijk wel - nadat de kleren van de jongen waren gevonden - naar hem zou kunnen gaan zoeken's Nachts om één uur telefoneerden zij naar de politie, dat de jongen inmiddels reeds te bed lag. En dan te bedenken, dat vele leden van de reddingsbrigade, die tot laat in de avond in touw zijn geweest, 's morgens in alle vroegte weer aan het werk moeten. <XX>OCCOOOCCCCOC<X>3CX)OCC033CCCCCCCOXCOXCCCeXOCCCC (Verkort weergegeven) Spoorkaartjes Het standpunt, dat de spoorwegen goedkope tarieven dienen te bieden als overheidsbedrijf is mijns inziens volstrekt niet bepaald verwerpelijk, inte gendeel aanbevelenswaardig tot redding van ons volk uit de steeds groeiende ver- keersnood door het individualistische auto verkeer. Inderdaad is een gezond spoor wegbedrijf van uitzonderlijk belang voor onze economie, zoals u schreef, maar cata strofale tekorten als in het buitenland be hoeven waarlijk niet te worden gevreesd ten onzent, wanneer de prijzen eerder wat verlaagd dan verhoogd worden. Integen deel zou ik subsidiëring dienaangaande door de staat beslist heilzaam achten, daar toch, behalve op de spitsuren, vele treinen vaak niet half gevuld zijn. Plet individua lisme van het automobilisme, waaraan men algemeen verslaafd geraakt, leidt in ver schillende opzichten ten verderve. Ook in sommige Amerikaanse kringen komt men tot de erkenning, dat de voorkeur moet worden gegeven aan rail en fiets. Dat zou een heilzame bekering en bevrijding van de autoverslaving zijn. D. E. BOEKE. (De economie van het vervoerbedrijf is te ingewikkeld om in enkele zinnen te kun nen worden behandeld. Overigens schre ven wij niet, dat het verwerpelijk is, dat de spoorwegen goedkope tarieven bieden, maar dat het standpunt, dat het er voor een overheidsbedrijf mindèf toé'''zou doen of het al verlies maakt, verwerpelijk is. Redactie). Herheb/is ïo* Y(s Komende zaterdag en zondag komen de toonkunstenaars, leden van de in 1875 op gerichte Koninklijke Nederlandsche Toon- kunstenaarsvereeniging, in Enschedé bij één voor hun jaarvergadering. Zaterdag wordt hen een middagconcert aangeboden in de Oude Kerk van Ootmarsum, waar onder leiding van August Vording het Twents Kamerkoor het zesstemmig Magni ficat van Monteverdi zal uitvoeren. In de Twentse Schouwburg in Enschedé biedt 's avonds het Overijsels Philharmonisch Orkest de vereniging een concert aan. Het programma vermeldt naast werken van Oscar van Hemel en de eerste uitvoering van een Concertino voor klarinet en or kest van Jac. Reuland de „Carmina Bu- rana" van Carl Orff, uitgevoerd door het Toonkunstkoor onder leiding van Kees van Baaren. Het eerste deel van het pro gramma staat onder leiding van Yvon Baarspul en de componist Jac. Reuland. Zondag zullen de toonkunstenaars ver gaderen en zich onder meer beraden over de vraag of zij bij gemeenschappelijk be sluit de termijnlesgelden van privé-mu- zieklessen, voorzover deze sinds 1 januari 1950 niet zijn verhoogd, voor het gehele land zullen verhogen. ADVERTENTIE Uw haar wordt droog en stug van water; van zeewater, zoet water en zwembad-water. Gebruik geregeld Pétrole Hahn, de lotion die hoofdroos verdrijft, haaruitval tegengaat en die Uw haar soepel houdt zonder het vettig te maken. Licht en aangenaam geparfumeerd. tegen haaruitval en hoofdroos IMP: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. Voorburgwal 239. Amsterdam Bijna de helft van het nationale inkomen van Nederland wordt verdiend door de nationale industrie. Dit miljarden guldens waard zijnde complex van over de 170.000 kleine en grote vestigingen neemt ongeveer 60 percent van de uitvoer voor zijn reke ning en biedt werk aan een derde deel van alle Nederlanders, die gerekend worden tot de zogenaamde beroepsbevolking. Tot voor de tweede wereldoorlog kon van Nederland moeilijk gezegd worden dat het een industrieel land was. Koning Willem I heeft in het begin van de negentiende eeuw zijn best gedaan ook de nijverheid ster ker te maken. Dat is tot op zekere hoogte wel gelukt en het is dan onjuist te zeggen dat de Nederlandse industrie in vroegere jaren niets te betekenen had. Maar de inte resse der Nederlanders was anders gericht. Zij hadden meer oog voor de landbouw, de handel en wat gewoonlijk genoemd wordt het dienstenverkeer, vergetende, dat een miljoen landgenoten hun boterham verdienden in een ongeveer 159.000 vesti gingen omvattende nijverheid. In 1945 ging het roer om. Er moest een andere koers gevaren worden. Het was het enige antwoord op de vraag: „Hoe houden we al die mensen aan het werk?" De man nen der wetenschap hadden uitgerekend, dat de toch reeds voortvarende bevolking zich snel zou uitbreiden. Ieder jaar zou den meer mensen om werl. komen vragen. Hoeveel? Men wist toen al dat vóór 1960 11 miljoen mensen in dit kleine land zou den wonen en vier en een kwart miljoen ervan zouden moeten werken. Nu weet men reeds dat, indien de omstandigheden zich normaal blijven ontwikkelen, de be roepsbevolking in 1970 weer een half mil joen groter zal zijn. Ruw geschat zag Ne- ,derland zich voor de taak gesteld tot 1960 jaarlijks 40.000 mensen aan het arbeids proces te -doen .deelnemen en daarna, tot 1970 niét" minder dan 50.000. Het ging er ADVERTENTIE In een periode, zoals wij die beleefd hebben, waarin een ziedende hitte hangt over stad en land, als de lucht droog is en er in dagen geen regen is gevallen, wordt het gevaar voor duinbranden zeer acuut. De lage duinbeplanting, het duingras en de helm heeft die bruingele kleur aangenomen die aan hooi doet denken en eigenlijk is deze beplanting ook niet meer dan hooi. Alle sappen zijn opgedroogd in de laaiende zonnegloed en het geringst vonkje kan oorzaak zijn, dat een vuur ontstaat, dat bijna niet te stuiten is. Het grootste gevaar schuilt in dit lage, verschroeide gras, dat als een lont werkt door zijn enorme brandbaarheid, daarin schiet het vuur bijna onzichtbaar voort om eerst de hogere duinbeplanting, de duindoorns en lage bomen en struiken, later ook de dennen in brand te zetten. Hebt u zulk een middelzware duinbrand wel eens van nabij meegemaakt? Het is een afschrikwekkende gebeurtenis. Boven het voortsluipende en hier en daar fel op laaiende vuur, dat een verstikkende rook ontwikkelt, hangen de angstig krijsende vogels, fazanten, patrijzen, wilde eenden, eksters en merels. Wij zagen holegels, goeddeels kaal gebrand, zich met inspan ning van hun laatste krachten trachtten te redden uit de hel van vuur. Op de plaat sen waar het vuur is uitgewoed, vindt ge de kadavers van vele verbrande dieren, zwartgeblakerd en verkoold. Ge vindt er de nesten van vele vogels met een aantal verbrande jongen of een verkoold jong dier, half uit een ei hangend. Wie dit één maal van nabij heeft meegemaakt, zal zich wel tweemaal bedenken, voor hij of zij een brandend peukje wegwerpt uit een door de duinen rijdende trein of achteloos Iaat vallen naast de plaats, waar men zich had neergevlijd. De brandweren zijn voor deze duinbran den uitermate beducht. Het is zaak om zo vlug mogelijk op de plaats waar de brand begint, aanwezig te zijn. om het vuur nog tijdig te kunnen indammen. Doch het komt daarbij meermalen voor, dat deze branden op afgelegen en moeilijk te bereiken ter reinen uitbreken. Een speciale duinbrand brigade is daarom dan ook in de kuststro ken noodzakelijk. Zandvoort bezit er een. die ten volle voor haar taak berekend is Men heeft de beschikking over een speciale terrein-auto, een zgn. „Beep" een grotere broer van de bekende leger-jeeps. Deze Beep is met zijn vierwiel-aandrijving en zijn zware rupsbanden in staat, over hel moeilijkste terrein te rijden, over duintop pen en door diepe valleien. Het is een voer tuig, dat de zwaarste hindernissen over wint, betonnen paaltjes opzij drukt als luciferhoutjes en ook in zware duinbeplan ting niet strandt. Een tiental mannen kan met deze auto worden vervoerd. Uitgerust met scheppen en speciale schuimblussers zijn zij reeds vele malen in staat geweest reeds vrij fel om zich heen grijpende duin branden in te dammen en te doven. Reeds enkele malen maakten wij met deze uitruk-terreinwagen een tocht door de duinen mee en wij kunnen u verzeke ren. dat dit geen pretje is. Niet alleen van de chauffeur wordt een maximum aan rij- techniek, durf en zenuwbeheersing ge vraagd. doch ook van de mede inzittenden wordt grote „vasthoudendheid" gevergd om niet uit de open, voorthotsende en bot sende wagen te worden geslingerd. Bij de brand, die zondag uitbrak langs de spoor lijn halverwege tussen Zandvoort en Over- veen, liep een der brandweerlieden bij deze barre tocht door het duingebied een flink gekneusde pols op. omdat hij bij een onverwachte sprong van de wagen, zijn evenwicht verloor en kwam te vallen. Gevaarlijk en moeilijk te bestrijden zijn de branden, die in onze kurkdroge duinen kunnen uitbreken. Moge men hiervan steeds meer worden doordrongen, opdat niet tengevolge van achteloosheid of on voorzichtigheid grote stukken fraai na tuurschoon worden vernietigd, iets wat tot nu toe nog steeds kon worden voorkomen Jo Vincent, die haar medewerking ver leent aan het concert, dat het Noordhol lands Philharmonisch Orkest zaterdag 29 juni in de Haarlemse concertzaal geeft ten bate van het Anjerfonds, zal met begelei ding van de pianiste Emmy van Eden de volgende liederen uitvoeren: „Frühlings- glaube" en „Verklarung" van Schubert, „Widmung" en „Lied eines Schmiedes" van Schumann en van Brahms „Da unten in Tale" en „Minnelied". GRONINGEN. Hendrik Nauta, geboren te Assen, is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift ge titeld ..Differential elastic scattering cross sections for 14-mev neutrons". Jan Ulbe Terpstra, geboren te 's-Gravenhage. is gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte. op een proefschrift, getiteld „Frie- drich Heinrich Jacobic „Allwill", textkritisch herausgegeben. eingeleitet und '^mmen- tiert" UTRECHT. Th. W. J. Hendriksen te Weesp is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift getiteld: .Broncho-spasmolytische activiteit en wr-- king op hartritme en bloedomloop van een aantal derivaten van adrenaline en synepnrine' H. A. J. Lemmens te Nijmegen promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Over hyaluro- nidase" dus om voldoende werkgelegenheid te scheppen. Het ging er ook om als natie voldoende te gaan verdienen om de nood zakelijke inkopen uit het buitenland te te kunnen betalen. Vroeger leverde dat geen probleem op. Handel, dienstenverkeer en enorme buitenlandse beleggingen maak ten de saldo's in het buitenland zo groot, dat er geld genoeg was om alles te kunnen betalen wat het land importeerde. Iedereen begreep in 1945 al, dat Nederland in het buitenland hoofdzakelijk geld zou kunnen verdienen door op vreemde markten goe deren uit eigen land te verkopen. "Waar moest die handelswaar vandaan komen? Van de landbouw? Inderdaad, doch slechts voor een klein deel. Bovendien zou in de loop der j .ren misschien nog wel de pro ductiviteit van de agrarische sector kun nen worden verhoogd, maar kansen op uitbreiding van het areaal waren er niet, omdat er geen land meer was om uit té breiden. In die eerste jaren na de oorlog zei men dat Nederland mensen te veel had. En er zijn jaren geweest, waarin 45.000 landge noten elders een bestaan gingen zoeken. Als men echter de emigratiecijfers van 1946 tot en me+ 1955 vergelijkt met de im migratiecijfers, Jan is het gunstige ver schil toch niet zo groot. Binnen deze negen jaren gingen 667.604 Nederlanders en vreemdelingen het land uit en kwamen 530.970 het land in. Het verschil wordt het emigratie-saldo genoemd. Het bedraagt 136.634, waarbij dus zijn inbegrepen de vreemdelingen en al degenen, die tijdelijk naar het buitenland zijn vertrokken, bij voorbeeld in opdracht van een bedrijf. Handen tekort Ondertussen kwam de industrialisatie, het uitbreiden en vernieuwen van be staande bedrijven en het vestigen van nieuwe op gang. Er wérd meer werk ge schapen en er wérden voor Nederlandse begrippen zoveel nieuwe produkten ge maakt, dat zij én kostbare invoer uit het buitenland overbodig maakten én in grote hoeveelheden aan het buitenland konden worden geleverd. Zoveel werk is er, dat de industrie volgens de eind 1955 afgeslo ten statistieken bijna 84.000 krachten te kort komt. En nog is het proces der in dustrialisatie in volle gang. Het verzadi gingspunt is lang niet in zicht. Volgens de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de Neder landse industrie in de jaren 19491957 voor 11.5 miljard gulden geïnvesteerd. Een kwart daarvan was bestemd voor vervan ging, maar drie kwart werd uitgegeven voor nieuwe objecten. In 1953, 1954 en 1955 kwamen 263 nieuwe vestigingen de vaderlandse nijverheid ver sterken. Zij begonnen met een personeels bezetting van 10.000 man. In het laatst ge noemde jaar bedroeg de omzet der vijf be langrijkste bedrijfstakken (chemie, kle ding, metaal, textiel, voedings- en genot middelen) bijna 18 miljard gulden, terwijl die van alle Nederlandse ondernemingen bij elkaar voor een kleine 22 miljard stond genoteerd. Hoe waardeert nu de gemiddelde Neder lander „zijn" industrie, zijn belangrijkste bestaansbron? Het is moeilijk te zeggen Hij moet wennen aan de gedachte dat In zijn land tegenwoordig ook artikelen wor den gemaakt, welke vroeger uitsluitend Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal f 7 65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt Z(j die zirh met ingang van 1 iuli I!157 oer kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 iuni 1957 gratis Dit geldt al'een voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen uit het buitenland afkomstig waren. Hij moet wennen aan de gedachte, dat de na tionale industrie wel degelijk wat mans is en dat het dwaas is bij voorbaat reeds te veronderstellen uit het buitenland een be ter artikel te kunnen kopen dan het eigen land hem bieden kan. Ander vakmanschap Er zijn veel andere dingen, waarmee de inwoners van het industrialiserend Neder land vertrouwd moeten geraken. De tijd van het geringschattend verschil dat zij vroeger dikwijls plachten te maken tussen „de overall" en „de witte boord" is voorbij. De gedachtenassociatie met het woord vakmanschap moet echter een andere zijn dan die van het verleden. Het is beslist niet zo, dat het handwerk uit de sterk ge mechaniseerde nijverheid is verdwenen. Bij de verdergaande mechanisatie der in dustrie wordt het vakmanschap anders. Daarbij zal het niet meer gaan om hand vaardigheid, maar om kennis en verant woordelijkheid. Machines zijn dure dingen. Ze worden kostbaarder naarmate ze meer worden geperfectioneerd. Geen werkge ver die er iets voor voelt om de eerste de beste man in zijn bedrijf met dergelijke kapitaalsgoederen te laten omgaan. Hij zoekt daarvoor technisch bekwame en dus vaklieden uit. Mmsen die verantwoorde lijkheid durven dragen voor het goed func tioneren van de machines. Deze mensen zullen misschien minder hun handen be hoeven te gebruiken, maar des te meer hun ogen, oren en bovenal hun verstand. Van degenen die mettertijd de geheel automatisch werkende machines zullen moeten bedienen, zal nog aanmerkelijk meer worden geëist. Alleen de technisch bekwaamsten onder de fabrieksarbeiders zullen de controleurs worden van, wat wel eens wordi. genoemd, de industriële ro botten. Wie over automatisering praat moet zich echter twee d'^gen heel scherp voor ogen houden: niat alles kan in het produktiepro- ces door automaten worden gedaan en automatisering is geen kwestie van het in een pgar dagen vervangen van enige ver ouderde machines. De ontwikkeling naar een geautomatiseerde, en dan nog altijd maar een gedeeltelijk geautomatiseerde in dustrie, -al vele jaren en veel geld kos ten. Bovendien, de overschakeling naar automatisering betekent werk voor tien duizenden mensen. De industrie heeft in een paar jaar tijd 11.5 miljard uitgegeven voor vernieuwing en uitbreiding. Auto matisering kost nog veel meer geld en geeft massa's werk aan de bedrijven die automaten maken. Hier is wet „actie geeft reactie" van kracht. Hoe meer men wil on dernemen des te meer arbeid gevraagd zal worden. Automatisering zal dikwijls het afvloeien van overbodig geworden perso neel ten gevolge hebben. Andere sectoren van het bedrijfsleven zullen met graagte de arbeidskrachten opvangen, welke elders vrij komt. Trouwens, in sommige Neder landse bedrijven is men met de automati sering reeds verder dan men misschien wel denku Maar ook deze bedrijven komen mensen tekort. De Nederlandse nijverheid is een boeien de onderneming. Fantasie, vernuft, preci sie, betrouwbaarheid er durf zijn de deug den die er om de voorrang strijden Zij brengt welvaart aan een volk. dat het zelf in de hand heeft of het die welvaart door een positieve instelling tegenover die in dustrie bestendigen wil. ADVERTENTIE OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bi) de Houtbrue Als onderdeel van de jubileum-viering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan gaan de Haarlemse Watervrienden het aanstaande weekeinde naar Parijs om daar een zwemwedstrijd mede te maken tegen de Athletic-Club de Boulogne Billancourt. Het betreft een uitwisseling, want. op zon dag 26 oktober zal de ACBB gast zijn in Haarlem bij het internationaal steden- zwem toernooi. Vrijdagavond 21 juni vertrekt de Plaar- lemse ploeg 's avonds om 9 uur van de Grote Markt per autobus. Er zijn 35 deel nemers. Zaterdagmorgen is de ontvangst op het stadhuis in Boulogne Billancourt en 's avonds om 8.30 uur is de zwemwed strijd in „Piscine Molitor". Andere deel nemende vereniging zijn C.N. Levallois en Neptune Clup de France. De zwemnummers zij v 100 m vrije slag dames en heren, 100 m rugsiag dames en heren, 100 m schoolslag dames, 200 m schoolslag heren, 4 x 33 m estafette 4 zwemslagen dames, 7 x 33 m vrije slag estafette voor de waterpoloploegen, polo- wedstrijd tegen ACBB. Zondag wordt Parijs cn omstreken be zichtigd Maandagmorgen reist de groep weer af uit Parijs en zal ongeveer 9.30 uur weer in Haarlem op de Grote Markt aan komen. Een andere ploeg trekt naar Zaandam voor een lange afst.ands zwemwedstrijd. waar de beker voor het grootste aantal deelnemers moet worden verdedigd. Zondag 30 juni trekt een grote groep naar het Sloterplas-zwem feest van de Amsterdamse Watervrienden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10