Albert Heijn Moolenijzer won in sprint op circuit van Zandvoort vlees Het monument voor Philips door Hubert van Lith Clubprijs bleef voor „Olympia" behouden ^uperMals vlees §U(>erMflrt Volksliederen met slaginstrumenten DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 19 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Examens Géminiani niet in Ronde van Frankrijk 117 52 95 55 99 25 47 Madrid zag Lopik, Bloemendaal Italië Beeld van Haarlems kunstenaar in Ouwehands dierenpark A mateurtoneel Midas" ten bate van blindenzorg Muziekinstituut Eerste zomerconcert met Thomas Magyar Faillissementen Bergense kunstenaars exposeren in Haarlem Zuigelingenzorg in 1956 in Haarlem Beroep aangenomen Schuilkelder aan de Kennemerlaan Na een spannende eindsprint is de Am- sterdammer Moolenijzer winnaar geworden van het hoofdnummer in de ontmoeting ,ussen de wielerclubs „Olympia" uit Am sterdam en „De Kampioen" uit Haarlem „ij won deze sprint van een negen man sterke kopgroep, die de favorieten Adrie Voorting, Ab Donker, Arend van Hof. piet Kooiman en de Noordhollandse kam pioen Klebach in de slotfase van de strijd was ontlopen. Doordat ook de wed strijden voor nieuwelingen en beginners door „Olympianen" werden gewonnen. rCSp. door Hoopman en Tol, bleef de inzet van deze clubontmoeting de „Olympia"- beker voor. de Amsterdamse club be houden. De Haarlemse wielrenners hadden nameUjk nog eenmaal moeten winnen om deze beker definitief in het bezit van hun club te kragen. Aan deze ontmoeting, welke dinsdag avond op het circuit van Zandvoort werd gehouden, werd door precies honderd ren ners verdeeld over drie categorieën deelgenomen. Bij de profs, onafhankelijken en amateurs (44 man) startten ook de gast- renners Ab Geldermans uit Beverwijk en de in Haarlem gelegerde militair Jo de Haan Doch zij reden mee buiten mede dinging. Ofschoon zij "ich uitstekend weer den, Geldermans was zelfs mee in de be slissende slag van de negen man. hebben zij het wedstrijdverlooo als zodanig niet beïnvloed. Nochtans droeg de strijd een soannend en aantrekkelijk karakter want al kort na het vertrek trachtte Ab Donker van ..Olympia" (die aan de iongste ronde van Italië heeft deelgenomen) zijn mak- Icers aan het verstand te brengen dat er oo ckze avond hard gefietst moest worden En dat werd er. Want Donker bleek van wege zijn reputatie een te gevaarlijk heer schar» om hem zo maar zonder slag oi stoot te latpn gaan. Van de korte spanne rust die na de jacht, op demarrant Donker ont stond profiteerden Marinus (Olymoin) en Buis (Kampioen) om te ontsnapoen Maar ook zij kwamen niet ver. Alle favorieten bemoeiden zich met de tegenaanval op dii tweetal. En vlak voordat alles zich halver wege de koers zou hergroeperen, sprongen Koolhof. Moolenijzer (Olympia) en Steen voorden (Kampioen) weg. Zij ontketenden daarmee de beslissende slag. Eerst sloot Buis zich na een fraaie jacht nog bij hen aan en vervolgens kregen ook Koger, Van Weeren (Kampioen), Van Nek. Stoeto Schipper (Olympia) en Geldermans. contact met hen. Er waren toen nog tien kilometer af te leggen. De koplopers, van wie Buis, Koolhof, Moolenjjzer en Van Weeren nog getracht hebben om de strijd met een ontsnapping in hun voordeel te beslissen, bleven de situatie in de slotfase meester. En in de eindsprint tussen hen die al vroeg door Steenvoorden werd ingezet, trok Moolen ijzer tenslotte aan het langste eind. Rutte zorgde voor strijd Zo er in de wedstrijd voor nieuwelingen een prestatieprijs beschikbaar was ge weest dan zou deze ongetwijfeld toegekend geworden zijn aan de Haarlemmer Toon Rutte. Hij ontvluchtte al spoedig het pelo ton, veroverde daarbij een flinke voor sprong, maar moest 14 km voor de finish HAARLEM. Aan het Mendelcollege te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-b de heren J. Chr. J. Bart, J. K. Bos- scher te Santpoort; A. M. M. J Bijvoet, H Th. J. F. Duyn, P. J. Geerlings, R. M. F. van Gepwen, W. L. Jansen, L. A. M. Leeuwen berg, G. W Nelis, M. P. M. van Poppelen S. J, A. van Schaik, A. P. M. van Soest, H J. Terra, H. M. Walker, allen Haarlem; P. A de Groote, A. I. J. Nieuwenhuys, L. Chr. J Nieuwenhuys, G. M. Rutte. allen Haarlem: J. S. M van Minnen, R. Sommerhalder, J. H de Swart te Beverwijk; A. J. van Noort te IJmuiden en W. H. ten Wolde te Aerden- hout; een kandidaat is afgewezen. HAARLEM. Aan het Lorentzlyceum, Santpoorterplein 28 te Haarlem, zijn voor HBS-a geslaagd de dames L. G. Bandema, F. I. Brouwer, D. Buizer, G. J. Geerts, J. S. Haeseker, H Hoffschlag, M. Rab, I M. Vis ser. H. A Wemerman De heren J. G. Hurk- mans, J. Koks, J. Meijer, F. Th. Redeker, F. H. de Wit. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit). Kandidaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte: C. H. Haber. geb. U.S A.; J. C. Jansen, geb. Batavia; J Muller, geb Gennep: C. J. Nie- len. Wormerveer: M. J. Raar, geb. Zaar.dam: L Shalit. geb New York; L. J. G. P. v. Wil- deren, geb. Weesp; mejuffrouw C. M Schmidt, geb. 's Maartensbrug: H. Collewijn. Amsterdam; mejuffrouw W. G. M. Dijkman. Amsterdam; J. j. Dijkstra. Amsterdam; J. L. Dulfer, Amsterdam: C. A. Pompe, Amster dam; Y. A. P M Snecken. Amsterdam; J de Vries, Amsterdam; D Vriimoeth (cum laude). Amsterdam; E. P. M. Witmond, Am sterdam. NIJMEGEN. Doctoraalexamen sociale we tenschappen: J. A. P. van Hoof, Nijmegen. Doctoraalexamen Duits: pater Th. G. M. van Oorschot. Nijmegen fcum laude). Doctoraal examen Frans: P. F. R. Weiten (Heeze); Pater C. J. Mertens. Nijmegen (cum laude); B. A. van Haperen, Teteringen Kandi ats- examen Frans: mejuffrouw R. J. Th. Boere- bach. Hilversum; j. J. M. Deckers, Margra ten. Kandidaatsexamen wijsbegeerte: zuster E. A. M van Wessum, Vaals. Kandidaats examen Frans: C. J. C. M. Boeren, Prinse- beek; M. R. H. M. Reijnen. Doggen Docto raalexamen geschiedenis: N. J. de Beuke laar, Ossendrecht. WAGENÏNGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. J. Dekker te Wape ningen op proefschrift „Inwendige ontsmet ting van door ascochvta pisi aangetaste erw tezaden met de antibiotica rimocidine en pi- marcine; benevens enkele aspecten van het Parasitisme van deze schimmel". GRONINGEN. Kandidaatsexamen ge neeskunde 2a: de dames M. E Hijlkema, Groningen; Z. A. Sassen. Roswinkel e- neren Th. W. Steffens, Groningen; F. de Boer, Blessum; Hilbrands. Emmen; I. Bergsma. Dordrecht; G. L. Bosch, Diepen veen. Doctoraalexamen tandheelkunde 2e ge deelte: mejuffrduw J. G. Huisman, Haren; d- J Linde, Groningen; A. C. J. Zeegers. Aleppel. Kandidaatsexamen Nederlands: Mejuffrouw M. Straatsma, Almelo. AMSTERDAM (Vrije Universiteit). Doc toraalexamen psychologie: A. D. Muller, Zuid-/ frika; H. Verdam, Rotterdam. Kandi daatsexamen psychologie: mejuff'-ouw M !an Lange. Moord'-echt: mejuffrouw H. Scholten, Haarlem. Kandidaatsexamen En gels: W. Seldenrijk, Harderwijk Kandidaats examen klassieke letteren: F. K. P. Lub, B'jnacker. het hoofd buigen voor de jagende over macht. Een eindsprint moest uiteindelijk de beslissing brengen evenals trouwens bij de beginnelingen. Uitslagen Beginnelingen: 1. Tol (O.), de 29 kilome ter in 52 min. en 13 sec.; 2. J. Walters (K.); 3. Sminia (K.). Nieuwelingen: 1. Hoopman (O.), de 58 kilometer in 1 uur 32 min. en 59 sec.; 2. Redecker (O.); 3. Timmermans (O.); 4. Kalee (O.); 5. Borghart (O.); 6. J. van Eg- mond (K.); 7. Rutte (K.); 8. Leemeyer (O.); 9. C. v. d. Aar (K.); 10. Noomen (O.). Profs, onafhankelijken en amateurs: 1. Moolenijzer (O.), de 58 kilometer in 1 uur 29 min. en 33 sec.; 2. Steenvoorden (KJ; 3 Schipper (O.); 4. Stoete (O.); 5. Koger (KJ: 6. Van Nek (O.); 7. Van Weeren (KJ; 8 Buis (KJ; 9. Koolhof (OJ; 10 A. Voorting (KJ. Clubklasscment: 1. „Olympia" met 92 punten; 2. „De Kampioén" met 46 punten. Géminiani, die dinsdag tijdens de zeven de etappe van de Ronde van Zwitserland de strijd staakte, lijdt aan een bronchitis. De Franse coureur, die zich fysiek niet goed voelt, heeft aan Ducazeau, technisch directeur van de Noord-Oost Centrale ploeg voor de Ronde van Frankrijk, mee gedeeld dat hij niet aan de Tour zal kun nen deelnemen. ADVERTENTIE 20 juni a.s. Magere runderlappen met randje vet 500 gram 208 Slavinken heerlijk gekruid 3 voor 9B Veiling-verse groenten Alleen donderdag 20 juni a.s. Hagelwitte Hollandse bloemkool _0 per stuk 3/ Komkommers Ie kwaliteit per stuk 45 Asperges 500 gram Uit onze kruidenier swarenafd. Uit onze „2 is nóg voordeliger"- aanbieding Siam Patna rijst pak 500 gram 2 voor Rode bessensap per fles 2 voor Tafelbeschuit grote rol 14 stuks 2 voor Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 In Madrid hebben maandag verschei dene televisiekijkers een uitzending van de Nederlandse televisie ontvangen. Een zelfde verschijnsel had zich ook reeds zon dag voorgedaan toen de Spaanse kijkers tijdens een kinderuurtje op hun scherm een dubbel beeld kregen door het door komen van een reportage over een bezoek van de Westduitse bondskanselier Ade nauer aan een fabriek. In omgekeerde richting kwam dit ver schijnsel ook voor. Zaterdagavond bijvoor beeld ontving een Bloemendaler op ka naal IV een televisieuitzending uit Italië. Dit is een gevolg van de abnormale ioni- sering van de atmosfeer, welke samengaat met een verhoogde activiteit der zonne vlekken, hetgeen een keer in de elf jaar voorkomt. In Ouwehands dierenpark op de Grebbe- berg heeft de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, een door de Haarlemse beeld houwer J. H. van Borssum Buisman ver vaardigd beeld van de stichter van het dierenpark, de heer V. W. Ouwehand Azn., onthuld. Deze onthulling vormde een on derdeel van de herdenking van het vijfen twintigjarig bestaan van het dierenpark. De r.k. toneelvereniging „Alberdingk Thijm" trotseerde dinsdagavond de hitte ten bate van de Nederlandse r.k. Blinden- bond St. Odilia; een „oorspronkelijke tra- gi-comedie" van Jan Naaykens, getiteld „Midas, of: een ezel blijft een ezel", ook reeds op de planken gebracht in het kader van het Landjuweel, werd in een goedbe- zette Stadschouwburg opgevoerd en tot een goed succes gebracht. Dit ondanks het feit, dat er nu en dan nogal eens iets misging en de afmatting duidelijke invloed op de prestaties kreeg. „Midas" is een kwasi-my- thologisch gegeven, dat zowel in zijn trant als in zijn sfeertekening de draak steekt met de mythologie en er op los fantaseert wat betreft de details. Het is eigenlijk ge heel en al comedie aangezien de tragische noot ietwat onbeholpen vastgelegd in de hoofdfiguur koning Midas van Phrygië voortdurend komisch werkt. Jan Naaykens heeft kennelijk een gooi gedaan naar een Shakespeare-achtige opbouw, doch kwam daarbij vele dingen tekort. In de eerste plaats wel en dat handicapt de spelers enorm een flitsende wisselwerkende dia loog die de décors en requisieten doet ver dwijnen naar de vage achtergrond bij het heldere licht van de geconcentreerde han deling De handeling in dit stuk is niet te con centreren en raakt verbrokkeld in een aan tal op zich wel vermakelijke en soms boeiende verwikkelingen, die zich als het ware struikelend en tastend van speler naar speler richten om steun. Die steun werd wel gegeven, althans bij tijd en wijle, doch eenheid was bij voorbaat zoek en daardoor werd de taak van de spelers een bij uitstek ondankbaie. De regie van Wim Bary had kennelijk nog wat leemten van de schrijver opgevuld Joop Kruijver als Midas had gelukkige momenten van inspiratief spel, terwijl Willy Poierrié als zijn vrouw Cybeline geen ogenblik haar statigheid vergat, die haar een betrouwbaar houvast bood. Een verfrissende verschijning in de loomheid die het spel telkens overmeesterde was Ria Brok als Medea, die de bewegelijkheid en ongekunsteldheid van het actieve ko ningsnichtje uitstekend vertolkte. Jan W van de Ven maakte van de onhandelbare en slordig-aangegeven figuur van de sa ter Silenus wat ervan te maken viel. doch zou de schrijver wellicht dankbaar ge weest zijn wanneer deze zijn tekst wat meer saters en wat minder poëtisch had gecomponeerd. Jan Icas van Dijk droeg de domheid van een drietal burgers met verve en orginali- teit het toneel on, daarbij aardig geassis teerd door Cor Camnfens en Jan Leeflang, De hofmaarschalk (Daam de Hen) had wat meer sluwheid nodig gehad en Johan van Zwieten kampte als generaal duidelijk met zijn ongeprononceerde rol. Een spectacu laire magiër van Wiebe Postma, een wat mager aantal nvmfen en faunen en enkele welgeschapen slaven completeerden het eezelschap. dat goedgekozen décors van H. C. Voskuilen en niet altijd goeddoor- komende muziek van Jurriaan Andriossen tot hulp had. R. Agteran De 144ste uitvoering van leerlingen van Haarlems Muziekinstituut had dinsdag avond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw plaats. Behalve een leer linge uit de vioolklasse van de heer Vier- veyser, blokfluitleerlingen van de heer Wildschut en trompetters uit de klasse van de heer N. Hoogerwerf jr. (die met een Concert voor zeven trompetten en pauken van M. Piet een hachelijk waagstuk te volvoeren hadden) was er weer een overvloed van pianospelende discipelen uit de klassen van de beide heren N. Hooger werf, van mejuffrouw Fr. Hoogerwerf en van mevrouw Van Kooten-Bonset, die allemaal blijk gaven het eerste stadium van de pianostudie achter de rug te heb ben en die geleidelijk aan het echte mu- ziekmaken toekomen of daar reeds aardig mee bezig zijn. Van echte muziekvreugde onder de jongeren werd blijk gegeven bij het verhaal van „Marlieske in Dromen land", dat voorgedragen werd en vervol gens vierhandig op de piano verklankt een argeloos spel, dat aan de te vertolken muziek direct een levendigheid en een uit drukking geeft, die ze anders wellicht zou moeten missen. Een ander intermezzo, dat de vele solistische prestaties onderbrak, bestond uit Franse, Hongaarse, Engelse. Finse en Australische volksliederen, ver tolkt aan de vleugel door een drietal exe cutanten en begeleid door een ensemble van slaginstrumenten. Een bijzondere en pedagogisch zeer nuttige aardigheid daar bij was, dat telkens een van de uitvoerders uit de rij trad om het apparaat te diri geren, daarbij aantonend geleerd te heb ben hoe de maat geslagen moet worden. Hiermee is de jaarlijkse wapenschouw van Haarlems Muziekinstituut alweer een heel eind gevorderd, maar er resten nog drie uitvoeringen eer alle enigszins en ver der gevorderden hun beurt gehad hebben. Jos. de Klerk Donderdag 27 juni zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends in de Haarlemse Concert zaal het eerste zomerconcert geven. Solis tische medewerking verleent de Hongaarse violist Thomas Magyar. Het programma vermeldt de „Holberg Suite" van Grieg, „De zwaan van Tuonela" van Sibelius, de ouverture „Romeo en Julia" van Tsjai- kofski en het Vioolconcert van dezelfde componist. De Haarlemse rechtbank heeft wegens ge brek aan actief het faillissement opgeheven van M. G. Pels te Beverwijk, Alkmaarse- straatweg 264, uitgesproken 12 maart 1957. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator mr. A A. M. Leesberg te Beverwijk. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van B. van Opzeeland te Wijk aan Zee, Julianaweg 63, uitgesproken 19 maart 1957. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem van 18 juni 1957 is de op 23 november 1955 aan Gerardus Petrus Handgraaf, lood- en zink werker, te Santpoort. Brederodeweg no. 47, verleende definitieve surséance van betaling verlengd voor de duur van ander half jaar ingaande 18 april 1957. Het werd tijd dat de beeldhouwer Hubert van Lith weer eens met zijn werk in het licht kwam, want in hem zijn we één van onze werkelijk belangrijke figuren rijk. Bij de bespreking van de grote expositie van Nederlandse beeldhouwkunst in het Museum Boymans te Rotterdam wees ik al op deze wat apart staande, zo ernstige kun stenaar. De betrekkelijke stilte, die rond Van Lith bestond, zal zijn oorzaak wel gehad hebben in het feit dat hij jarenlang beziggehouden werd door het monument, dat ter gelegenheid van het zestigjarig be staan aangeboden zal worden aan de raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven door het perso neel. dat daartoe in 1950 besloot. Het is namelijk geen kleinigheid geworden, Van Lith's monument. Men kan tot 1 juli daar van kennis nemen in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Van Lith heeft zijn monu ment gedacht als een grote fontein. Midden in een bassin verheffen zich op een groot voetstuk drie blokken gekleurde Vaurion Roche kalksteen, die bekroond zullen wor den met drie grote figuren, symboliserend: Licht, Schouwen en Roep, figuren die thans voor de Nieuwe Vleugel aan de Van Baerle- straat zijn opgesteld. Tegen de blokken staan maar liefst vierentwintig reliëffigu ren, voorstellende het Philipspersoneel in al zijn geledingen. Wat betreft de conceptie kan ik niet beter doen dan een uitspraak van prof. J. Bron- ner citeren, die ook in de catalogus is op genomen. Bronner zei bij een bezoek aan Van Lith's atelier: „Ik had niet verwacht dat één der jongere Nederlandse beeld houwers tot een dergelijke conceptie zou komen. Zowel in zijn opbouw als platte grond acht ik het een ware steenplastiek en ik zou het een steenbloem willen noemen." De keuze voor de opdracht is op Van Lith gevallen na een meervoudige opdracht AMSTERDAM Hoewel wderom niet gesproken kon worden van grote omzetten, was de beurs voor alle internationale waarden aan de vaste kant. De oorzaak dient daarin ge zocht te worden, dat Londen in Unilever verreweg de grootste belangstelling bleef tonen en -'oor Kon. Olie de vraag voor Zwitserse rekening domineert. De maatre gelen die in Frankrijk genomen worden ter bescherming van de precaire deviezenpo- sitie van het land, veroorzaken een vlucht ir internationale aandelen te Amsterdam via Zwitserland, speciaal in Koninklijke Olie. Dit fonds steeg, na een opening op 223,10. spoedig naar de f 223,70 tegen f 222 des morgers en f 220 slotprijs maandag. Pariteit New York f 222,10. De handel in Kon. Olie was grotendeels voor rekening van de arbitrage. Unilever was acht punten hoger dan gis teren. De aandelen schommelden rond de 484 percent. Philips was ruim drie punten hoger in middenkoersvraag. AKU liep schitterend met de goede stemming mee tot 205, eveneens drie punten beter. K.L.M. w: fractioneel lager, zeer stil. De aanhoudende daling op de vrachten- markt oefende een ongunstige invloed uit op de koersen van de scheepvaartaande len, die vrijwel over de gehele linie een half tot anderhalf percent lager waren. Holland Amerika Lijn maakte hierop een uitzondering en was 1 percent hoger. De cultuurwaarden ontmoetten tegen het ein de van de beurs plotseling vraag. De voor uitzichten in Indonesië werden iets gun stiger beoordeeld. Amsterdam-Rubber na een opening 73 steeg naar 76. Deli Maat schappij na 95 tot 97 en H.V.A. wederom vast, dr'3 punten beter, op 126. Staats fondsen goed prijshoudend tot iets hoger. De verrassing voor de beurs was de aan- kondigin- door de Billitonmaatschappij van een eventuele uitgifte van 5 percent converteerbare 15-jarige obligaties ad f 21 miljoen. De aandelen ter beurze rea geerden vrijwel niet op dit bericht en wer den geadviseerd op 270 tegen gisteren 267. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Voor het eerst deze week ondergingen de koersen een daling, die echter zeer be scheiden was en vooral tot uiting kwam door zwakte bij de koperfondsen en da lingen van ongeveer een dollar bij geselec teerde auto-, olie-, vliegtuigbouw- en staal-waarden. Er was echter een flink aantal individuele fondsen, dat met een ruime marge fluctueerde. De omzet nam iets toe tot 2.440.000 aan delen tegen 2.200.000 op maandag; de han del werd beïnvloed door de intense hitte en door gebrek aan interessant nieuws. Het industriegemiddelde sloot 1,87 lager op 511,32; spoorwegen 0,91 lager op 146,51 en openbare nutsbedrijven 0,54 lager op 72.58. De zwakte bij de koperaandelen werd veroorzaakt door de krimpende prijzen voor dit metaal in het buitenland. De koersen voor de staalfondsen waren over het algemeen flauw, die voor de olies verdeeld. Van de 1.183 verhandelde fondsen sloten er 666 lager, 228 hoger en 229 onveranderd. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3J4 Nederl. *47 873/.e 87»/ia 3 Nedl. 1982 64 905, 905» A. K. U 205 Vt 205 Calvé Delft 367 368 Van Gelder Zonen 198 199 K. N. Hoogovens 317 318 Nederl. Ford 272 V, 273 N. Kabelfabriek. 295 295 gew. Philips Gloeil. 308/4 307 pref.Philips Gloeil. 1565-* 1565,* Unilever 484 483 Wilton Fijenoord 250 250 Dordtsche Petrol. 1065 1070 Konkl. Petroleum 223,2. 223,- A'dam Rubber 76 75 K. L. M 122.3 f 123- Holl. Amer. Lijn i79-y« 179 N. Scheepv. Unie 177 176% Phs. v. Ommeren 268 267 H. V. A 126/4 12614 Verg. Deli Mij en 965. 965, Amsterd. Bank 2045» 204 Ned. Handel Mij. 160 160 Rotterd. Bank 175/4 175 Twentsche Bank 180 180* Anaconda Copper 68 V. 66'/: Bethlehem Steel 196 194 K- U. S. Steel 70 695. General Motors.. 43' i. 42% Shell Union 92% 92'A 40-H 40V& Vorige koers voor een ontwerp, 't Is vreemd te bedenken dat wellicht veel had moeten blijven slui meren in een dergelijke talentrijke figuur indien hem een dergelijke taak niet ge schonken geweest was. Hoe dankbaar mo gen we zijn dat door het prachtige gebaar van het Philips-personeel weer een kunste naar tot zijn volle ontplooiing mocht komen. Van Lith, het blijkt niet alleen uit het resultaat, verdiende deze kans. Zijn werk was mij allang bekend van een jaren ge leden gehouden tentoonstelling in een Am sterdamse kunsthandel. Al vóór de oorlog bleek Van Lith een gevoelig portrettist, maker van fraaie gezonde naakten, een fijn en studieus tekenaar, een uitstekend vakman, die bijvoorbeeld in staat is een beeldje in hout-relief op te kloppen uit koper, een geestig, meedogend en maat schappelijk geïnteresseerd artiest. Van Lith leeft mee met wat er in zijn tijd gemaakt wordt en zal er van hebben weten te leren. Hij verraadde nooit zijn persoonlijkheid. Zijn wijze van uitdrukken is bepaald door het te verwerken materiaal en de idee, die hij wil verbeelden, alleen hierdoor. Modes hadden op hem geen invloed. Hij - men ziet het hem aan - weet op zijn stuk te staan, maar onbescheiden kan men deze maat schappelijk ingestelde idealist niet noemen. Hij heeft een grote eerbied voor de kunst, zijn opdracht in dit leven. De tentoonstelling vertelt ons van de wordingsgeschiedenis van het monument. Ik noemde al de drie bekronende figuren, waarvan de grote eenvoudige vormen mij zo helder verschenen in het zonlicht op de dag dat ik ze voor het eerst nader mocht beschouwen. Uiteraard staan ze hier te laag om geheel de werking bij hun hoge plaat sing op het monument zelf te kunnen schatten. Misschien dat dezelfde zon er de schuld van was dat de ontwerpen van de figuren rond de blokken, uitgevoerd in gips, wat vaag bleven bij de opstelling in een tijdelijk bijgebouwtje, hiertoe achter de Nieuwe Vleugel neergezet. Foto's verduide lijken echter veel en ik mag zeggen dat in die vierentwintig figuren iets zit van die schone beeldhouwkunst aan oude kathe dralen. Kleine schetsen werden prachtige brokjes plastiek. Fraai zijn in brons ge goten studies, betrekking hebbend op de reliefs. Bob Buys Derek Ibbotson, een 24-jarige Engelse hardloper, die in het Ibrox Park in Glasgow uit pure vreugde over het geboortebericht van zijn dochtertje Christine, de mijl liep in de nieuwe Engelse record-tijd van 3.58,4 heeft na deze prestatie glunderend zijn vrouw Madeline en zijn dochtertje op gezocht in de kraamkliniek van het St. Helier-ziekenhuis in Carshalton in Surrey. De foto laat het gelukkige gezin zien. Nieuws in het kort De Blauwe Cirkel. De Haarlemse af deling van De Blauwe Cirkel, een organisa tie die hulp verleent aan dieren als zij door een ramp getroffen worden, heeft met suc ces deelgenomen aan een oefening en een wedstrijd in de omgeving van Gouda. De Haarlemmers, die onder leiding van de heer Jan Heek stonden, behaalden de eerste prijs. Van ander ras. De Arbeiderstoneelver eniging „Herman Heijermans" zal vrijdag in het gebouw „St. Bavo" in Haarlem 't toneel stuk „Van ander ras" opvoeren door Amoud D. Usseau en James Gow. Excursie. De afdeling Haarlem en om streken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op woensdag 3 juli een dagexcursie, die via Heemstede, Sassenheim, Wassenaar en Den Haag naar Poeldijk gaat, waar de doorvaar-groentenveiling zal worden be zocht. Voorts zal een bezoek worden ge- bracht aan het Westland en Rotterdam. Produktschap voor zuivel. De heer A. B. Geurts te Leiden heeft ontslag genomen als lid van het bestuur van het produktschap voor zuivel. De Nederlandse katholieke bond van werknemers en werkneemsters in indus triële bedrijven „St. Wil'librordus" heeft in zijn. plaats aangewezen de heer S. Th. van Bijsterveld te Haarlem. Op zaterdag 22 juni wordt in het museum „„Het Huis Van Looy" in Haarlem onder auspiciën der gemeente een tentoonstelling geopend van schilderijen, aquarellen, teke ningen, grafische werken en kleinpastiek door Bergense kunstenaars. De tentoon stelling is samengesteld uit werken van meer dan vijfentwintig inzenders. Er zijn landschappen van Leo Gestel, een bronzen mijnwerkersgroep door John Radecker, het schilderij van Charley Toorop „Rotter dam 1940", afkomstig uit het bezit van een verzamelaar uit Brussel, religieuze tafe relen door Matthieu Wiegman, zoals de onlangs geschilderde „Piëta", die thans voor het eerst geëxposeerd zal worden, benevens Wiegmans bekende portret van de Bergense dichter A. Roland Holst en van A. Colnot een groot winterlandschap en enige bosgezichten uit de omgeving van Haarlem, zoals een tekening bij de bekende monumentale laan der twaalf apostelen in Overveen. Men vindt er ook aquarellen en ceramische voorwerpen van Piet Wiegman, strandgezichten met baders van Harry Kuyten, decoratieve houtsneden door B. Essers en landschappen en portretten door Jan van Herwijnen, D. H. W. Filarski, Germ de Jong en anderen. Onder de ex posanten bevinden zich ook verscheidene jongere kunstenaars als Jaap de Carpen- tier, Ad Selhorst, Henk van den Idsert en J. W. Radecker. De geëxposeerde werken zijn afkomstig uit musea, particuliere col lecties en uit het bezit van de kunstenaars zelf. De tentoonstelling zal zaterdagmiddag geopend worden door mr. A. F. Kamp, voorzitter van het „Kunstenaars Centrum Bergen". In het jaarverslag over 1956 van de ver eniging „Zuigelingenzorg" Haarlem wordt de nagedachtenis geëerd van dr. Tj. Hal- bertsma, die in juli plotseling is overleden. Bijna twintig jaar maakte hij deel uit van het bestuur als directeur en secretaris; in laatsgenoemde functie tekende hij in al die jaren met grote zorg en begiftigd met een vlotte pen het wel en wee van de ver eniging op. Onder zijn directoraat heeft de vereniging een grote bloeitijd gezien. Al is het bezoek aan de bureaus de laatste jaren teruggelopen door de oprichting van talrijke bureaus van de kruisverenigingen, aan zijn onvermoeide arbeid, zijn groot enthousiasme is het zeker te danken, dat de vereniging zich ondanks de stormen heeft weten staande te houden. Meer dan één generatie zuigelingen is door zijn goe de zorgen tot volwaardige leden van de maatschappij opgegroeid. Met enorm veel toewijding en opoffering van eigen be langen werd hij bijgestaan door zuster C. H. Serné, die bij zovele gezinnen in Haar lem de personificatie van de vereniging was en op 1 januari 1957 haar taak neer legde. Met grote energie zette zij haar ge hele persoonlijkheid in voor het werk op de bureaus en de zo belangrijke huisbezoe ken, waar zij de moeders met deskundige raad steeds terzijde stond. Het zal het hui dige bestuur en de zuigelingenzusters moeilijk vallen de leemte door het weg vallen van deze getrouwen naar behoren aan te vullen. „Moge de fakkel welke zij beiden tot nu toe ondanks tegenslagen heb ben weten brandende te houden, door ons nog vele jaren worden voortgedragen tot heil van het zuigelingemverk in onze stad'', aldus schrijft de secretaris, jhr. R. A. van Valkenburg. Opgemerkt wordt, dat het aantal nieuw ingeschreven zuigelingen weer teruggelo pen is: dit was te verwachten wegens de uitbreiding van het aantal zuigelingen bureaus van de kruisverenigingen. Inge schreven werden in 1956 691 zuigelingen (geboren zijn 2899); in 1955 806 (2935) en 1954 834 (2229). De belangstelling voor de bureaus is echter onverminderd. In het af gelopen jaar bedroeg het aantal bezoeken 10.980 en een jaar tevoren 10.561. De heer C. van Zuijlen, kandidaat bij de Gereformeerde kerken, heeft het beroep naar Marken aangenomen. Verkoeld door limonade-op-ijs heeft de Velsense raad gisteravond tot bij half twaalf vergaderd over een weinig omvang rijke agenda - ruim twee uren hiervan werden evenwel in beslag genomen door een zitting met gesloten deuren, die ver oorzaakt werd door een voorstel van het college een bepaalde onderwijzer niet-eer- vol te ontslaan. Toen de deuren weer open gingen, stonden er twee standpunten tegen over elkaar: een minderheidsstandpunt van het college, dat met de grote meerderheid van de raad achter zich (17 stemmen) deze leerkracht alleen maar wilde ontslaan, dus zonder het predicaat „oneervol" en het meerderheidsstandpunt van het college, dat omgekeerd weinig steun in de vroedschap ontmoette, en dus het tegenovergestelde wenste. Nadat het toevoegsel „oneervol" er bij stemming werd afgehaald kon de vergadering met een serie benoemingen, die als enkeltallen werden afgehamerd, worden besloten. Maar in de loop van de avond zijn ook nog andere zaken gedaan. Zoals de verheugende kentering in het on weer, dat boven het buiten „Beekestein" hangt en waarover wij reeds op de front pagina een verkort bericht opnamen. De heer A. J. van Leusen (Arbeid) had namelijk het college gevraagd, of het waar was, dat bij het sloopbesluit geen deskundigen waren gekend. Dit is gesugge reerd in het door ons destijds gepubliceer de jaarverslag van de bond „Heemschut", maar in zijn antwoord deelde de wethouder R. Verbeek (Openbare Werken, Arbeid) mee, dat er van het begin af gesproken is op basis van contact met de deskundigen en dat dit contact tot het laatste toe be waard is. Daarachter kwam zijn mede deling van de toezegging van een gift van 100.000 als bijdrage in de restauratiekos ten van het buiten - een gift, die van de Hoogovens komt en genoteerd kan worden als een direct gevolg van de onverbloemde verwijten ui* Velsens raad jegens de indu strie, die „zich weinig gelegen liet liggen aan de resterende schoonheden van dit Kennemerland, maar er daarentegen steeds meer van opslokt ten behoeve van haar uitbreidingen." De raad vond het een ver heugend teken van burgerzin en was met de wethouder tevreden over deze geste, die samen met de reeds eerder toegezegde f 200.000 van hei ministerie een stevig spaarpotje gaat vormen voor het behoud van het unieke buiten en de bijbehorende „Le Notre"-tuin.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11