China's leider formuleert een eigen weg naar socialisme Veel boerderijbranden door blikseminslag OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ideologisch leiderschap geen Russisch monopolie meer HET WEER Luxemburgs prinsenkinderen Twee schepen in brand na aanvaring in dikke mist bij Ouessant Het Atoom „Geen dwang of geweld" Zestig man gered, acht omgekomen en een man vermist ee MORRIS Ijeforepot/éi/fl/ Onweer verdreef de warmte Stagnatie in treinenloop door getroffen bovenleidingen 28 juni opening Behoud „Beekestein" lijkt kans te krijgen Bijdrage van 1 ton van Hoogovens toegezegd Het blijft warm Meisje omgekomen in brandend huis Grensincidenten bij Gaza: 3 doden en 4 gewonden Vier doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 513 DODEN Het woord is aan Drie Sovjet-onderzeeboten bij de Egyptische vloot Verdronken Alle thee vier cent per ons goedkoper Solex de eerste en de bests v.a. 349.50 7le JAARGANG No 287 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. hoofdredacteur: Simon Koster Adj- Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 19 JUNI 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 135 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PEKING (AFP/Reuter). Te Peking is dinsdag de tekst gepubliceerd van de rede, welke president Mao Tse Toeng op 27 februari gehouden heeft over „de juiste behandeling van meningsverschillen onder het volk". Het staatshoofd constateert, dat er „zekere meningsverschillen tussen de regering en de bevolking bestaan. De thans gepubliceerde tekst bevat ook zekere aanvullingen op de rede, die Mao later heeft aangebracht. LONDEN. (Reuter). Diplomatieke waarnemers in Londen zien in de rede van Mao Tse Toeng een aanwijzing, dat het ideologische leider schap in de Marxistische wereld niet langer het monopolie van Moskou is, doch nu door Peking gedeeld wordt. Een van Mao's opvattingen dat in een communistisch land „meningsverschillen" kunnen bestaan tussen regering en volk wijkt af van de officiële Russische opvatting. De Sovjet partijsecretaris Kroesjtsjev verklaarde onlangs nog in het vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie, dat in Rusland zulke tegenstelling niet bestaan. (AFP) Na te hebben opgemerkt, lat China meer dan ooit eensgezind is, con stateerde Mao, dat er toch nog menings verschillen zijn. Deze verschillen kunnen in twee soorten worden verdeeld: die, welke er tussen de Chinezen en hun bui tenlandse en binnenlandse vijanden be staan en die welke zich voordoen tussen de bevolkingsgroepen en tussen de staat en de bevolking. Van de laatstgenoemde meningsverschillen zijn er sommige diep geworteld in het verschil tussen de be langen van het individu en die van de gemeenschap, terwijl er andere menings verschillen zijn, die een gevolg zijn van bureaucratische methoden. Het Chinese staatshoofd geeft als zijn mening te ken nen, dat de meningsverschillen tussen de arbeidersklasse en de burgerlijke groepen In het algemeen op vreedzame wijze kun nen worden opgelost. Hongarije Ook brengt Mao de gebeurtenissen in Hongarije ter sprake in verband met de toestand in China. Hij zegt, dat „zekere Chinese kringen" zich hadden verheugd ADVERTENTIE dnt&ma/ionale flen/oonblMtuf AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegang luchthaven Inbegrepen) De KANSEN OP REDDING van het buiten „Beekestein" zijn sinds enige dagen in niet onbelangrijke mate gestegen: in Velsens raad is gisteravond door wethou der R. Verbeek naar aanleiding van vragen, die door de heer v.Leusen (Ar beid) zyn gesteld over de gevolgde proce dure voorafgaande aan het slopingsbesluit, meegedeeld, dat er buiten de 200.000. die reeds door de Rijksdienst voor Monumen tenzorg uit naam van het ministerie van O.K. en W. voor de restauratie zijn toege zegd, nog eens 100.000 uit particuliere bron is toegezegd. Er viel op te maken, dat deze „bron" de Hoogovens zijn, die zich de woorden je gens hun onverschilligheid in een vorige raad onverbloemd geuit, hebben aange trokken. De heer Verbeek vond het een verblij dende mededeling, waar de raad het mee sens was. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vanavond en vannacht plaatse lijk in het zuiden en midden van het land enkele regen- of on weersbuien. Morgen zonnige perioden en vrijwel geen buien meer. Zwakke tot matige, langs de waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. In Limburg minder warm, elders weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee ^wwoooxxxwocooaxxx^oooaxjoooooccooaxxcocooocooocc DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S over het bericht van de opstand in Hon garije en gehoopt hadden, dat er in China iets dergelijks zou gebeuren. Zij waren echter bedrogen uitgekomen, omdat een dergelijke gang van zaken in China zou hebben ingedruist tegen de belangen van het volk, hetgeen door de massa was in gezien. Mao stelt echter, dat men een volk niet kan dwingen in het Marxisme te geloven, of zyn idealisme te laten varen. By het oplossen van ideologische problemen, welke tot ernstige tegenstellingen onder het volk leiden, moet men alleen democra tische middelen gebruiken, zoals het debat, de critiek, de overreding en de geschikte opvoeding, maar nooit dwangmiddelen aanwenden, aldus Mao. De middelen om ideologische denkbeelden te corrigeren, die' de party in 1942 al met succes heeft ge bruikt, vormen het enige middel om de tegenstellingen te overwinnen. Tibet Omdat de omstandigheden in Tibet er nog niet ryp voor zyn, zyn er daar nog geen democratische hervormingen uitge voerd, aldus Mao. Er is besloten hiermee in de periode van het tweede vijf-jaren- plan niet te beginnen. Of dit in de periode van het derde vijf-jarenplan zal geschie den, zal worden beslist in het licht van de dan heersende toestand. Het is de wens en ook de politiek van de communistische partij zeer lang naast de andere democratische partijen te be staan. Of deze democratische partijen lang kunnen bestaan hangt niet alleen af van wat de communistische partij zelf ver langt, maar ook van de omstandigheid of zij het vertrouwen van het volk genieten. Men merkt op, dat het wederzijds toe zicht onder de verschillende partijen reeds lang een feit is in die zin, dat zij elkaar van advies dienen en critiseren. Voor een partij en ook voor de enkeling bestaat grote behoefte om afwijkende opvattingen te vernemen. „Wij weten allen, dat het toezicht op de communistische partij hoofdzakelijk door het werkende volk wordt uitgeoefend en door de leden van de partij. Maar zij zul len zelfs nog meer baat vinden als de an dere democratische partijen dit ook doen", aldus Mao. Com went aar LONDEN (Reuter) De analyse van „vijandige" tegenstellingen tussen klasse vijanden en het volk en „nietvijandige" meningsverschillen tussen het volk en zyn communistische heersers zien waarnemers in Londen als een Chinese bijdrage aan het marxistische denken, voortgekomen uit de beroeringen van de Hongaarse op stand van eind vorig jaar. Aangezien men in de Sovjet-Unie tot dusver deze analyse niet aanvaard heeft, vroeg men zich af of dit deel van Mao's rede in de Sovjet-pers zou worden gepubliceerd. Men merkt op, dat de Poolse communisten het op dit punt met de Chinezen eens zyn en dat de Poolse party ook toegegeven heeft dat er ver schillen tussen volk en regime bestaan. De waarnemers onderscheiden drie communistische varianten in de wereld, die één zijn in hun vijandschap ten aan zien van het kapitalisme. Dit zijn: Het Sovjet-communisme, dat door de meeste Oosteuropese partijleiders wordt gesteund. Het Chinese communisme, onafhanke lijker van Moskou, min of meer gevolgd door de Polen. Het Joegoslavische communisme, dat voornamelijk is ontwikkeld sedert de breuk met Stalin in 1948, en dat het denk beeld van decentralisatie en arbeiders raden in het communisme heeft gebracht. De Chinese bladen hebben de volledige tekst gegeven van de door het staatshoofd Mao Tse Toeng in februari uitgesproken rede. De tekst is herhaaldelijk door de radio uitgezonden en zal ook op andere wijze wijd en zijd bekendgemaakt en be sproken worden. Het Russische persbureau Tass meldt, dat ook in Moskou de volledige tekst van Mao's rede is gepubliceerd. Verloofde vulde benzinetank van bromfiets bij brandend gastel.... Bij een brand te Heemse in de gemeente Hardenberg is maandagavond een 21-jarig meisje, Gerda Grimeiser, om het leven ge komen. De brand heeft gewoed in een blok van zeven woningen en is ontstaan doordat de verloofde van het meisje zo onvoorzich tig was, in de keuken bij een brandend gas stel de benzinetank van zijn bromfiets bij te vullen. De benzinedampen vatten vlam en in een oogwenk stond het huis in lich ter laaie. Het meisje, dat zich op de boven verdieping bevond, zag zich de weg naar beneden door de vlammen afgesneden. Een chauffeur van een vrachtauto heeft ver geefse pogingen gedaan het meisje te red den. Hij liep daarbij ernstige brandwonden op. Het vuur sloeg over naar de andere huizen, waardoor vier van de zeven in vlammen opgingen. Het meisje woonde in Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen en logeerde -&lj haar aanstaande schoonouders. Onder een afbeelding van wijlen koningin Astrid van België in het kasteel Betzdorf poseert haar dochter, prinses Josephine Charlotte, met haar vier kinderen: prinses Marie Astrid en prins Henri aan de buitenkant en de tweeling, die in mei werd geboren: prins Jean en prinses Margaretha, op schoot. Deze foto werd gemaakt tijdens een bezoek van een aantal journalisten en fotografen, die erf groothertog Jean, de echtgenoot van Josephine Charlotte, op het buitengoed had uitgenodigd. Prinses Irene is gisteren geslaagd voor haar eindexamen. Bij de diploma-uit reiking in het Baarns Lyceum waren, met de ouders der andere geslaagde leerlingen, ook Koningin Juliana en Prins Bernhard en Prinses Beatrix aanwezig. Een verheugde Prinses Irene verlaat met haar eveneens geslaagde vriendinnen het schoolgebouw. Van links naar rechts: mej. N. M. Mensinga, Prinses Irene, mej. E. A. Lodder, mej. J. F Greidanus en mej. O. E. Harinxsma thoe Sloten. (ANP, Reuter, UP) Vijftien kilometer) ten westen van Ouessant is vanmorgen vroeg bij dikke mist het Griekse schip „Ioannis" (9345 ton) in botsing gekomen met de Amerikaanse tankboot „Stony Point" (10.506 ton). Het Duitse m.s. „Eric Reckmann" (1308 ton) uit Hamburg heeft gemeld vijftig man te hebben opgepikt onder wie 25 van de „Stony "oint", die olie vervoerde en in iichter laaie staat. Ook op het Griekse schip woedt eer brand. De kapitein en 24 leden van de bemanning bevinden zich op het Duitse schip. Onder hei. zyn zes gewonden. Het Duitse schip „Keitum" (1710 ton) seinde dertien overlevenden van de „Stony Point ?an boord te hebben genomen. Volgens de laatste berichten hebben ver scheidene schepen, die kort na de botsing begonnen te arriveren. 60 overledenden van beide schepen gehaald, onder wie een aan tal gewonden. Van de bemanning van de „Ioannis" kwamen acht man om het leven en van de „Stony Point" wordt één man vermist. Het Franse oorlogsschip „Chevreuil" is met een arts en verplegers aan boord uit Brest onderweg naar de „Eric Reckmann". Ook sleepboten zijn uit Brest vertrokken om te pogen de beide vaartuigen, die vol gens havenautoriteiten, hevig branden, op sleeptouw te nemen. Ook het Amerikaanse passagiersschip „America", het Franse passagiersschip „Charles Tellier" en de Nederlandse tor- pedobootjager „Rotterdam" zijn op weg naar de Duitse schepen, die overlevenden aan boord hebben. De Britse torpedoboot jager „Ulster" is volgens een mededeling van de „Eric Reckmann" in de loop van de ochtend ter plaatse aangekomen. De „Ulster" heeft 25 Griekse c Italiaanse bemanningsleden van de „Ioannis" overgenomen er twee do den opgepikt. Uit Duinkerken zijn de ma rinesleper „Rhinoceros" en de zeesleepboot „Jean Bart" uitgevaren. De plaats waar de schepen in botsing kwamen staat bekend als een zeemansgraf. De kust is er rotsig, en er hangt dikw-"ls een dichte mist. In totaal zijn zestig overlevenden van de beide schepen door verschillende vaartui gen aan boord genomen. De Nederlandse onderzeebootjager „Rotterdam" onder com mando van kanitein-luitenant ter zee W. P. Jansen, heeft een volledig uitgeruste ziekenboeg, met arts en verplegend per soneel. Z' brak een anti-onderzeeboot oefening in Het Kanaal af toen de noodbe- richten haar ber ikten. In Brest zijn alle ziekenhuizen gealar meerd voor een te verwachten toevloed van schipbreukelingen. CAIRO (Reuter) Volgens te Cairo ont vangen berichten is dinsdag een Joego slavische soldaat van de UNO-strijdmacht in Palestina om het leven gekomen, door dat een Joegoslavisch voertuig nabij de demarcatielijn van de strook van Gaza over twee anti-tank mijnen reed. Vier mi litairen werden gewond. Op de heenweg was de auto dezelfde plaats ongehinderd gepasseerd. Het hoofdkwartier van het UNO-leger heeft verder meegedeeld dat een Deens- Noorse patrouille van het UNO-leger nabij de demarcatielijn van Gaza twee Arabie ren heeft doodgeschoten. (AFP) De patrouille ontdekte in de nacht van maandag op dinsdag zes Ara bieren, die trachtten van de kuststrook van Gaza uit de Israëlische grens te over schrijden. Toen hun gelast werd stil te staan, vielen de Arabieren de patrouille aan. De patrouille opende het vuur op de infiltranten, van wie er twee werdr-n ge dood en een gevangen genomen. De overige drie wisten te ontkomen. Het was de twee de maal in één week tijd, dat het Deens- Noorse bataljon aan de bestandsgrens een Arabisch overvalcommando heeft betrapt Op 11 juni werd onder dezelfde omstan digheden een Arabier doodgeschoten. TEL AVIV (Reuter) Volgens het hoofdkwartier van het Israëlische leger hebben Syrische sluipschutters zondag ten zuiden van het Hneleh-meer pen Tsraeli- sche ingenieur doodgeschoten. Het incident gebeurde in een gebied waar de Israëliërs bezig zijn met droogleggings werkzaamheden. Onder Ootmarsum is de 34-jarige automobilist J. H. W. Scholten om het le ven gekomen, toen zijn auto werd geramd door een met grint beladen Duitse vracht wagen met aanhanger. Te Weert is de 80-jarige landbouwer P. Kamp overleden, die vorige week ge wond raakte bij een aanrijding. De 52-jarige gemeentewerkman J. Sto ker uit Assen is toen hij zich per rijwiel naar zijn werk begaf op de Groninger straat te Assen aangereden door een vrachtauto. Met ernstige verwondingen werd hij overgebracht naar het Wilhel- minaziekenhuis in Assen, waar hij is over leden. Te H e n g e 1 o is de 70-jarige bromfietser W. Regts aangereden door een personen auto. Hij werd naar het Koningin Juliana- ziekenhuis te Hengelo vervoerd, waar hij is overleden. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 513 personen, van wie 102 kinderen. B er1 a g e Ernstige hoge kunst is niet enkel ge voelsuiting, maar ook resultaat van een scherp verstand. CAIRO (Reuter) Drie Russische onder zeeboten, die onlangs door Egypte werden gekocht, bevinden zich in Egyptische wate ren en hebben zich bij de Egyptische vloot gevoegd, zo meldt het persbureau voor het Nabije Oosten, dat werkt met steun van de Egyptische regering. PARIJS (Reuter) De Franse regering beschikt over bewijzen, dat de Sovjet- Unie, Tsjecho-Slowakije en andere com munistische landen sedert de terugtrek king der Brits-Franse strijdkrachten aan zienlijke hoeveelheden wapens aan Egypte en Syrië hebben geleverd, aldus heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Syrië zou onder meer vliegtuigen en pantser voertuigen hebben ontvangen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft president Nasser van Egypte in een boodschap geluk gewenst ter gelegenheid van de herdenking van de revolutie. DAMASCUS (AFP) President Sjoekri El Koewatly van Syrië gaat volgende week voor .een medische behandeling naar Zwit serland, zo is van welingelichte zijde te Damascus vernomen. Gevormd BAGDAD (Reuter) Senator Ali Jaw- dat heeft een nieuwe Iraakse regering ge vormd en zal de ministerlijst vandaag aan koning Feisal overhandigen. Verdaagd AMMAN (Reuter) Het Jordaanse ka binet heeft de zitting van het parlement voor drie maanden verdaagd, zonder reden voor deze maatregel op te geven. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Orion Damesvesten in kleuren 29.50 De 15-jarige Piet van Dam uit Zijpe, die op Urk logeerde, is gisteren bij het zwem men in het IJselmeer verdronken. Hoewel er meer zwemmers waren heeft niemand gemerkt dat de jongen in de diepte ver dween. Drie meisjes uit Bergum (Fr.), die niet konden zwemmen, gingen gisteren baden in het Harinxmakanaal. Op een diepe plek verdwenen zij onder water. Voorbijgangers wisten twee meisjes, de zusjes Van den Berg, 14 en 17 jaar, die reeds bewusteloos waren, op de wal te brengen, waar zij weer bij kennis kwamen. Het derde meisje, de 14-jarige Sjoukje Groenewoud, is ver dronken. In Zevenhuizen (Gr.) viel de bijna 2- jSrige Jacob Flonk bij het spelen in een sloot. Toen men het knaapje op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De theeprijs is met ingang van vandaag voor alle soorten met 4 cent per ons ver laagd. De drukkende hitte van gisteren op sommige plaatsen steeg het kwik tot 31 graden Celcius werd In de namiddag en avond vooral in het midden en zuiden van het land verdreven door een hevig onweer, dat gepaard ging met overigens welkome regenbuien, maar dat ook veel schade door blikseminslag veroorzaakte. De treinen loop by Utrecht raakte in de war, doordat in Bunnik het hemelvuur op de boven leiding insloeg en naby Amersfoort het betonnen voetstuk van een paal van de boven leiding door de ter plaatse zeer hevige regenval werd onderspoeld, waardoor enkele draden afknapten. Op beide baanvakken moest het treinverkeer over enkel spoor worden geleid, waardoor vry grote vertraging ontstond. Omstreeks halftien was de schade aan de bovenleidingen hersteld. Drie keer moest de brandweer van Veld hoven bij Eindhoven gistermiddag uitruk ken voor branden, die door blikseminslag waren ontstaan. In Hoogeloon stond een winkelwoonhuis in lichter laaie. De brand weer wist het woonhuis te behouden. De winkel, met de daarin aanwezige voorraad textielgoederen, ging in vlammen op. Ter wijl men nog met blussen bezig was, kwam er een nelding uit de buurtschap Zeelst. dat daar een grote boerderij door de blik sem was getroffen. Toen de brandweer er heen gereden was, bleek zij weinig meer te kunnen uitrichten, evenmin als een brand weerploeg, van het nabijgelegen vliegveld, die te hulp gekomen was. Men wist slechts een loods te behouden. Daarna moest de Veldhovense brandweer nog terug naar een winkel in zuivelprodukten in Hooge loon. Hier kon de brand worden geblust voordat grote schade was aangericht. Ook in de omgeving van Oss zijn gister avond twee boerderijen verloren gegaan door brand na blikseminslag. In Nistelrode ging de boerder i van de heer M. Zegers met de inboedel en de landbouwinventaris in vlammen op. Bij Lith sloeg de bliksem in de boerderij van de heer H. Brand. Hier gingen ook de gebouwen met huisraad en werktuigen verloren. Dertig varkens en drie kalveren kwamen in de vlammen om. In Dreumel werd de boerderij van de fa milie Kruisbergen in de as gelegd. Van de inventaris kon niets worden gered. Ook in Vlagtwedde in Groningen is een boerderij afgebrand. Hier kon een deel van de inboedel worden gered. Het staat niet vast dat deze brand door bliksemin slag is veroorzaakt. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1