Geen nieuwe gezichtspunten in nota van B. en W. aan raad Verhoging Haarlems watertarief (nog) niet goedgekeurd Financiële toestand benauwt Bloemendaalse raadsleden Dressuur en variété in een aantrekkelijk programma A anmeldingsformulier Echter nog geen restitutie van het teveel berekende ^Brieven aan de redactie Is Marine-hospitaal te bestemmen als medisch centrum Strassburger in Heemstede Pianoleerlingen van Piet Vincent Beslissing na zeven maanden LAATSTE NIEUWS Fanfani geeft het op Voorstel van B. en W. Aankoop consultatiebureau door gemeente Haarlem tegen aanslag van Bosschap Vacature directeur van geneeskundige dienst Dokter D. Heijmans eerste op aanbeveling I Haarlems financiële positie Paarden Van Gend en Loos redden van slager Asfaltering Verspronckweg zo spoedig mogelijk Salarisverhoging deel van politiepersoneel VRIJDAG 21 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT ió Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben vandaag het volgende com muniqué verstrekt: „Zoals bekend, heeft de raad der gemeente Haarlem in zijn op 2i november 1956 gehouden vergadering besloten tot herziening van de watertarieven met ingang van de eerste meteropneming na 30 november 1956.'Deze herziene tarie- ven werden inmiddels aan de afnemers in rekening gebracht. De minister van Eco nomische Zaken heeft echter zojuist medegedeeld de invoering van deze tariefs wijziging thans niet te kunnen goedkeuren. Met de afnemers zal dus een verrekening moeten plaatshebben van de te veel of te weinig betaalde gelden. Burgemeester en Wethouders zijn inmiddels in onderhandeling getreden met het departement van Economische Zaken omtrent het tijdstip, waarop tegen invoering van een tariefs herziening geen bezwaar meer behoeft te worden verwacht en omtrent het tijdstip en de wijze waarop de hiervoor bedoelde verrekening zal kunnen plaatsvinden". Deze beslissing van de minister van Eco- mische Zaken zeven maanden nadat het raadsbesluit werd genomen betekent voor het Haarlemse gemeentebestuur een ernstige tegenvaller bij zijn pogingen om {en verantwoord financieel beleid te voe ren. Woensdag hebben de Wethouders van de Bedrijven en van Financiën, de heren A, J. M. Angenent en W. C. Bakker, nog een bezoek aan het departement gebracht om tot een voor de gemeente zo gunstig mogelijk resultaat te komen. Voor de verbruikers individueel zal het voorlopig niet doorgaan van deze verho- g een direct voordeel betekenen, maar daar thans met een verlies van ongeveer twintigduizend gulden per jaar (waarbij nog geen rekening is gehouden met de huurcompensatie en ook niet met de in 1958 noodzakelijke technische voorziening) op het waterbedrijf gerekend moet wor den, is de kans groot, dat elders bezuini gingen moeten worden nagestreefd, welke de burgerij evenzeer zullen treffen. Dit klemt temeer, omdat door de stijgingen van lonen en prijzen het overschot van één miljoen op het Gemeentelijk Energiebedrijf geheel is verdwenen. Uit deze bedrijfs winst financierde het gemeentebestuur een belangrijk deel van zijn sociale en cultu rele voorzieningen. Men zou zich kunnen voorstellen, dat de minister van Economische Zaken be zwaren had tegen de wijze, waarop de tariefsverhoging werd toegepast, waardoor de kleine verbruikers plotseling veel meer moesten betalen dan zij gewend waren. Toch schijnt dit geen rol in de afwijzende beslissing te hebben gespeeld, zodat men slechts kan constateren, dat aan Haarlem ADVERTENTIE Ha!! Dit Is lekker. zo'r> koolzuurhoudende, alcohol- Vrije drank. Daar knapt een 'mens van opZó gezond en verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker een fris-drank- Drink méér fris. KOOLZUURHOUDEND - ALCOHOLVRIJ publicatie van de «tichting collectiev« reclame b.b.m. (Verkort weergegeven) Reddingsbrigade. Naar aanleiding van het stukje: „Reddingsbrigade zocht tever geefs" wil ik als moeder van de bewuste jongen hierop reageren. Mijn zoon is on wel geworden en had nog het begrip naai de politiepost te lopen op de boulevard. Hij heeft daar verteld, waar zijn goed lag en zijn fiets stond. Daar ik een zaak in Amsterdam heb en dus de hele dag weg ben, hoorde ik alles bij mijn thuiskomst. Ongeveer van half 8 af tot 9 uur 's avonds ben ik aan het telefoneren geweest om te vragen of de politie de spullen van mijn zoon in bewaring had. Tot mijn spijt kreeg ik echter steeds geen gehoor, 's Nachts om half een kwam de Haarlemse Politie bij mij aan huis om inlichtingen. Oe volgende morgen heeft de politie zijn goed en fiets thuisgebracht. Buiten mijn schuld heeft dus de Reddingsbrigade moe ten zoeken. J. C. VERMEULEN—BEUMER is onthouden wat aan een gehele reeks van gemeenten geheel of gedeeltelijk inmiddels wél werd toegestaan. In een officieel com muniqué heeft elk woord betekenis. Daar om moet men bijzondere waarde hechten aan de mededeling, dat de minister de tariefswijziging thans niet kan goed keuren. Dat zou erop kunnen duiden, dat de tariefsverhoging is gestrand op de prijs- stop, maar dat men verwacht dat binnen afzienbare tijd daarin verandering kan komen. Vandaar dan ook, dat er tussen gemeentebestuur en departement nog ge praat wordt over het tijdstip waarop de nieuwe tarieven wel kunnen ingaan Uiter aard bestaat er een samenhang tussen de „voorlopigheid" van het niet-goedkeuren der tarieven en de terugbetaling van het te veel berekende. Het is niet onmogelijk, dat men de verrekening van het te veel betaalde wil laten samenvallen met de in voering van de nieuwe tarieven wanneer deze wel goedgekeurd zullen zijn. ROME (Reuter) Fanfani, de leider van de Italiaanse christen-democratische partij, heeft vandaag zijn poging om een nieuwe Italiaanse regering te vormen, opgegeven. Hij heeft president Gronchi meegedeeld, dat „onoverkomelijke moeilijkheden" bij de opstelling van een regeringsprogram, het herstel van de centrumcoalitie, die Italië de afgelopen tien jaar heeft gere geerd, onmogelijk gemaakt hebben. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voorstellen over te gaan tot de aankoop van de huizen Gedempte Oudegracht 41 en 43, waarin thans nog het Consultatiebureau voor de tuberculosebestrijding is gevestigd. Met deze aankoop is een bedrag van 65.000 gulden gemoeid. Het bezit van deze panden, waarvan de gevels op de monumentenlijst staan, is voor de gemeente van groot belang, omdat zij een directe verbinding met het complex van het bedrijf van Openbare Werken aan de Jacobijnestraat bezitten. Wij herinneren eraan, dat het huis Gedempte Oudegracht 47, waarin de V.C.J.C. is gevestigd, reeds het eigendom van de gemeente is. In de komende raadsvergadering op woensdag 26 juni komt ook de aankoop van het huis Jacobstraat 5, waarin een café is gevestigd, ten behoeve van het nieuwe politiebureau en van de boerderij met loodsen aan de Waarderweg 27 A aan de orde. De financiële positie van Bloemendaal is in de donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad bij diverse punten van de agenda besproken. Eerst waren de leden twee uur in besloten vergadering bijeen, om aan de financiën aandacht te besteden. In de openbare vergadering werd daarna op suggestie van de heer S c h u 1 z (Arbeid) besloten aan de minister van Onderwijs en aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat het vreemd is, dat een gemeente moet voldoen aan allerlei wettelijke voorschriften ten aanzien van het onderwijs, maar dat zij andere gewenste uitgaven niet mag en kan doen wegens gebrek aan geld. De heer S c h u 1 z bracht het punt ter sprake naar aanleiding van het voorstel medewerking te verlenen aan de uitbrei ding van de St. Josephschool. Tegen het voorstel had hij geen bezwaar, omdat de gemeente wettelijk verplicht is de uitgaven te "doen, maar zij kanfinancieel in moei lijkheden komen. Ir. T i r i o n (V.V.D.) voegde er aan toe, dat Bloemendaal scholen moet bouwen voor leerlingen die in een andere gemeente wonen. Daarvoor is veel geld nodig en spreker gaf in overweging, op dit punt ook de aandacht te vestigen in de brief aan de minister en Gedeputeerde Staten. De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) verheugde zich er over, dat het bestuur van de Schoolvereniging „Aerdenhout-Bent- veld" bereid is de kosten voor verbetering van de kunstverlichting der school voor te schieten en hoopte, dat het bedrag binnen enkele jaren betaald kan worden. Ir. T i r i o n informeerde of de exploitatie lasten zullen verminderen als de verbete ring tot stand komt. Wethouder mej. dr. N o 11 e (K.V.P.) deel de mee, een onderzoek te zullen instellen. Kasgeld- en andere leningen Op voorstel van de heer Smidt van Gelder besloot de vergadering de kas geldlening te verhogen van een miljoen gulden tot een miljoen zeshonderdduizend gulden. (B. en W. hadden twee miljoen gul den voorgesteld), omdat een dergelijke lening de vijfentwintig percent der begro ting niet mag overschrijden. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening van 300.000 met een particu liere onderneming en een van 112.400 met de Bank voor Nederlandse gemeenten. W ijk gebouw Witte Kruis Dat het voorstel tot het verlenen van financiële medewerking aan de afdeling Bloemendaal van Het Witte Kruis ten be hoeve van de stichting van een wijkgebouw aangehouden werd, vond zijn oorzaak in het feit, dat de leden nader op de hoogte gesteld wensten te worden over de finan ciële consequenties. Bjj de besprekingen gaf de heer Pinx- t e r (K.V.P.) in overweging na te gaan of het mogelijk is het Militair Hospitaal te Overveen, dat eerlang weer rusthuis voor bejaarden zal worden, voor een deel in te richten als centrum voor gezondheidszorg, zoals er ook één in Heemstede is gevestigd (het Gezondheidshuis). In dit centrum zou den gewonden van verkeersongevallen op genomen kunnen worden, poliklinieken kunnen worden opgericht, spreekuren wor den gehouden voor specialisten en centra voor kruisverenigingen worden onderge bracht. Wethouder Van Geluk (V.V.D.): „Als het Militair Hospitaal verdwijnt en de be zitster het kosteloos (hetgeen niet te ver wachten is) zou overdragen, dan moet de gemeente voor onderhoud en exploitatie grote bedragen besteden." De heer P i n x t e r: „Het gebouw is niet verkocht, omdat het de oude bestemming weer krijgt." Wethouder Van Geluk: „Er werd ech ter een te hoge prijs gevraagd. Van de bouw van een nieuw gebouw voor het Militair hospitaal te Heemstede zal voor lopig wegens de bestedingsbeperking niet veel komen." De raadsleden stelden vragen over moge lijke samenwerking van kruisverenigingen, over de hoge prijs die gevraagd zou zijn voor aankoop van Vijverweg 20 en ver hoging der contributie, waarna wethouder mr. Hijszei er (A.R.) opmerkte, dat de overheid na de bevrijding grotere bedragen voor subsidies en bijdragen aan verenigin gen beschikbaar stelt dan vóór de oorlog. Vroeger dachten kerkbesturen er niet aan subsidies voor de bouw van kerken te vragen. Mogelijk is een wettelijke regeling hierover te verwachten. Heemstede is gun stiger gelegen voor een gezondheidshuis of voor een centrum van een kruisvereniging dan Bloemendaal. Men kan niet verwach ten dat moeders uit Vogelenzang of Bloe mend aal-Noord met haar babies-naar Over veen komen. De Vijverweg is geen ongun stig punt voor Bloemendaal en Overveen, waar de meeste bewoners der gemeente woonachtig zijn, maar de gevraagde koop prijs is stevig te noemen. Er komen nog inrichtingskosten bij. Als het voorstel aan gehouden wordt, kan de koopprijs een punt van bespreking uitmaken. Wanneer een nieuw gebouw gesticht moet worden, zal het niet gemakkelijk zijn grond aan te wijzen. De contributie der leden van het Witte Kruis is gebracht van 5.- op 6.50. De inkomsten voor het verlenen van hulp worden op 2800 geschau. In andere ge meenten is de contributie hoger dan in Bloemendaal, maar daar worden geen extra kosten gevraagd. Er zijn allerlei vragen gerezen en spreker steunde de gedachte het voorstel aan te houden, waartoe besloten werd: Verhoging grondprijs? Mr. Vliegen (Arbeid) had de financiële positie der gemeente voor ogen toen hij B. en W. in overweging gaf de prijs voor bouwgrond in de omgeving vdn de Boven- weg in Aerdenhout te verhogen, gelet op het feit dat de grondprijzen overal stijgen; hij wilde de buitenplaats, „Caprera" niet voor f 200.000 (waarbij een bedrag van 15.000 voor registratiekosten te betalen door de gemeente inbegrepen is), maar voor 185.000 verkopen, waardoor minder aan rechten betaald behoeft te worden. Wat het laatste betreft zal aan het ver zoek van mr. Vliegen worden voldaan als de aspirant-koper medewerking wil ver lenen. Tot verkoop werd besloten. Goedgekeurd werd het voorstel grond aan de Bovenweg te verkopen voor 9.- (deze prijs is in 1955 vastgesteld). Ook werd de grondprijs in de omgeving van de Bovenweg vastgesteld ten behoeve van de bouw van middenstandswoningen en van flats. Woningwetwoningen in Noord De vergadering had geen bezwaar tegen aankoop van grond van de stichting „Sint Josephgesticht" voor wegverbreding aan de zuidzijde van de Duinlustparkweg en voor het bouwen van vierentwintig woningwet woningen door de woningbouwvereniging „Sint Benediktus", maar enkele leden stel den vragen in het belang van de financiën. De heer Smidt van Gelder infor meerde of de stichting terstond geld moest hebben.waarna wethouder mr. H ij s z e 1 e r meedeelde, dat pas geld op tafel moet komen, als over een aantal maanden de plannen goedgekeurd zijn en met de bouw begonnen kan worden. Ir. T i r i o n vroeg of de kosten voor wegverbreding ten laste van de woning bouwvereniging komen. De heren SchulzenHijszeler zetten uiteen dat de verbetering in het belang is van het verkeer en niet uitsluitend van de toekomstige bewoners der nieuwe wo ningen. In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen beroep in te stellen bij het college voor het bedrijfsleven tegen een aanslag in de heffing van het Bos schap. De gemeente had een aanslag ontvangen van het Bosschap voor het hebben van de Haarlemmerhout. Het Bosschap is een be drijfschap voor de ondernemingen, waar in bosbouw of de houtteelt wordt uitge oefend. B. en W. zijn van mening, dat de gemeente niet als onderneming kan wor den aangemerkt en aangezien het Bos schap de aanslag niet wenst in te trekken stellen zij voor in beroep te gaan. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. W. B. Smit, di recteur van de gemeentelijke geneeskun dige gezondheidsdienst te Haarlem, heb ben B. en W. van Haarlem aan de ge meenteraad de volgende aanbeveling aan geboden: 1. de heer D. Heijmans, thans adjunct directeur van de geneeskundige dienst te Haarlem. 2. de heer H. L. Heijermans, thans hoofd van de afdeling controle en melding bij de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst te Amsterdam. Dokter Heijmans is sedert 1 oktober 1955 adjunct-directeur en heeft de tóak van dr. Smit tijdens diens ziekte en na het over lijden waargenomen. Geruime tijd heeft dokter Heijmans, die op 28 juni 1906 geboren is, de praktijk van arts te Haarlem uitgeoefend. In de oorlog was hij gedwongen zijn praktijk neer te leggen en met ingang van 1 maart 1946 werd hij benoemd tot geneeskundige bij de Geneeskundige dienst te Haarlem. Bij de oprichting van het Medisch Contro lebureau der Haarlemse ziekenfondsen op l januari 1951 verliet hij de gemeente dienst en kwam in dienst bij het bureau. Tot 1 oktober 1955 heeft hij zijn taak ver vuld, waarna hij weer in gemeentedienst terugkeerde. ADVERTENTIE De kleine, grote gezelligheid Arts D. Heijmans. Dokter Heijmans vervult een groot aan tal functies In het maatschappelijk leven. Hij is onder meer voorzitter van het Haar lems bureau voor medische sportkeuring, lid van de Haarlemse Sportraad, voorzit ter van het kerkbestuur en de kerkeraad der Nederlands Israëlitische Gemeente te Haarlem en bestuurslid van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering. Van de Haarlemse Reddingsbrigade, waarvan dokter Heijmans een. groot aantal jaren medisch leider en vice-voorzitter is geweest, is hij erelid. Hoe bescheiden de ploots oot is die deze „fauteuil deux" inneemt, zijn comfort is er niet minder door. Ruim zitten in weinig ruimte, oot dót is een geheim von goede meubelkunst. Bij HAAG ziet U voorbeelden te óver von zulte persoonlijke, sleer- scheppende meubelen, die ieder interieur verrijken. een compliment voor hun bezitter Nw.Spiegelstr, 34-40 Amsterdam De nota over het beleid ten aanzien van de kapitaalsuitgaven, die door B. en W. van Haarlem in de raadsvergadering van 8 mei was toegezegd, is thans verschenen. Na onze financiële beschouwingen van de laatste maanden bevat dit stuk eigenlijk geen nieuws. B. en W. argumenteren in wat uitvoeriger bewoordingen hun bij die gelegenheid reeds gebleken standpunt, dat het, gezien de te verwachten lange duur der huidige monetaire moeilijkheden, beter is om wel door te gaan met de voorberei ding van grote werken, maar deze nog niet aan de raad ter goedkeuring voor te leg gen, opdat men een beter in- en overzicht in de financiële positie van de gemeente kan behouden. Dit geeft bovendien het voordeel, dat de gewone dienst van de gemeente dan niet wordt belast met de rente en aflossing Initiatief dierenbescherming Nu de paarden van Van Gend en Loos, die alom in den lande een vertrouwde ver schijning in het straatbeeld vormen, ge leidelijk vervangen zullen worden door auto's, heeft het bestuur van de Haarlemse dierenbescherming gemeend de paarden uit handen van de slager te moeten redden. Hiervoor is vanzelfsprekend veel geld no dig. Indien het publiek middels giften zijn sympathie voor deze actie wil betuigen, dan kan dit geschieden door storting van een bijdrage op postrekening 39647 ten name van de Dierenbescherming te Haar lem met de vermelding ..Voor de paarden van Van Gend en Loos" Het bestuur heeft tevens besloten deze kwestie aan het hoofdbestuur van de Jandeliike Vereniging voor Dierenbescherming in Den Haag voor te leggen. Het circus Strassburger brengt weer zijn jaarlijks bezoek aan Heemstede, waar het tot en met zondag zijn blauwe chapiteau tegenover het Sportpark heeft opgeslagen. Het vertoont een aantrekkelijk program ma, dat een selectie is van de beste num mers, waarmee het in de traditionele win- tervoorstellingen in Carré altijd zoveel bij val oogst van de hoofdstedelingen. Het is weer een vlotte show van variété en dressuur, van mensen en dieren, die ieder met veel zorg afgewerkt nummer tot een genoegelijk kijkspel maken. Men kan er de fraaie paarden bewonderen, die in gelijkmatige cadans in de manege de opmerkelijke resultaten van vrijheidsdres suur demonstreren, of men kan geïmpo neerd worden door de zeven inderdaad majestueuze leeuwen, die zich op hun beurt laten imponeren door het overvloe dige zweepgeknal van de temmer. En wat verder de dieren betreft: er is een aller aardigst nummer met een vrolijk stel speelse hondjes, die tot bijzondere dingen in staat zijn, hetgeen zij in een adembene mend tempo laten zien. De kostelijke apo theose is een dolle ren over de rand van de piste waarin niet alleen de toeschou wers, maar blijkbaar ook de hondjes zelf het grootste plezier hebben. Een een gulle schaterlach van het pu bliek klinkt ook spontaan op als een zestal clowns weliswaar geen originele, maar toch altijd weer grappige fratsen gaat uit halen, waarbij veel water, maar ook veel muziek te pas komt. Gelachen wordt er ook om de kunste naar op het slappe koord, die op een ver makelijke manier eerst het hooggeëerd publiek in de waan probeert te brengen, dat hij er niets van terecht kan brengen, maar daarna een serie kunststukjes toont, die datzelfde publiek bij wijze van spre ken met stomheid slaan. Dat laatste is ook het geval bij de twee charmante meis jes, die een roterend vernuftig apparaat tot haar beschikking hebben om er in de nok van de tent de duizelingwekkendste Naar wij vernemen zullen B. en W. in de komende vergadering van de Haarlemse raad een krediet vragen om zo spoedig mo gelijk te kunnen overgaan tot de asfaltering van de Verspronckweg. Daardoor zal er een ononderbroken asfaltbaan van Santpoort tot de Prinsenbrug en tot de Raaks ontstaan, waardoor voorlopig de belangrijk ste toegangswegen tot de Velser tunnel aan de te verwachten verkeersstroom zo goed mogelijk zullen zijn aangepast. Met de totale vernieuwing van de Ver spronckweg, dus met inbegrip van riolering en het verleggen van kabels en leidingen, is een bedrag van ruim drie ton gemoeid. Het is echter niet nodig, dat de raad dit ge hele bedrag lier beschikking stelt, daar een deel van deze werken reeds in een vorig krediet begrepen was. toeren mee te verrichten. En dan weer valt uw mond open van verbazing bij het aan schouwen van hetgeen vijf Spaanse jong leurs met ringen, kolven en ballen weten te doen, bij de acrobaten, die elkaar na een luchtreis-via-de springplank altijd weer precies in een soort fauteuil weten op te vangen, of bij de goedige lobbessen van olifanten, die zo keurig precies in de maat op een platformpje van bescheiden afmetingen een dansje weten te maken. Dit alles is slechts een willekeurige greep uit het vele, dat Strassburger in dit voortreffelijke programma,, waarin de paardennnummers weer de kroon spannen, laat zien. Maar het zou onhoffelijk zijn, de tien „vreemde eendjes in de circusbijt" (die ons deze onhoffelijke beeldspraak wel willen vergeven) te vermelden: de tien charmante meisjes van de originele Schot se Dagenham Girl Pipers Band, die met haar show van onvervalste doedelzakklan ken en authentieke zwaarddansen een der vele hoogtepunten van dit programma vormen. Ter uitvoering van de door de gemeente raad van 5 juni aanvaarde motie stellen B. en W. van Haarlem voor tot toekenning van een salarisverhoging van zes percent over de maanden juli en augustus 1956 aan het niet-administratieve personeel van de gemeentepolitie. Naar aanleiding van het standpunt van de minister van Bin nenlandse Zaken in deze aangelegenheid lijkt het B. en W. raadzaam te bepalen, dat pas tot uitbetaling van de salarisverhoging zal worden overgegaan, nadat de vereiste goedkeuring van de begrotingswijziging is verkregen. Dit geschiedt om te voorkomen, dat eventueel tot terugvordering van de uitkering moet worden overgegaan. voor deze investeringen, waardoor de be groting een reëler beeld kan bieden. Een belangrijk deel van de door B. en W. ten beste gegeven beschouwingen vindt men ook in het jaarverslag over 1956 van de Bank voor de Nederlandse gemeenten, dat wij in ons blad van donderdag publiceer den. Uiteraard zijn de maatregelen met betrekking tot de investeringen vooral een gevolg van de heersende geldschaarste. Door de bestedingsbeperking zullen be snoeiingen in de begrotingen voor 1957 en 1958 niet kunnen uitblijven. Het gevecht binnenskamers over de verdeling van deze beperkingen over de verschillende ge meentelijke taken, dat tot nu toe reeds merkbaar werd door uitlatingen van som mige gemeentepolitici, moet nog goed en wel beginnen. B. en W. volstaan met de mededeling, „dat deze maatregelen zo spoedig mogelijk aan de raad ter beslissing zullen worden voorgelegd, waarbij dan een goede gelegenheid zal bestaan om over de aard en de omvang van de maat regelen van gedachten te wisselen". Het programma, dat door zes pianoleer lingen van de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, die door directeur Piet Vincent wor den opgeleid, woensdagavond ten gehore werd gebracht, bestond uit werken, waar van de uitvoering al zeer zware technische en muzikale eisen stelde. In dit programma stonden bijvoorbeeld het eerste deel van het vijfde pianoconcert van L. van Beet hoven, Reflets dans l'eau van Cl. Debussy en het eerste deel van het Pianoconcert in c van S. Rachmaninov vermeld. Dat iemand bij de lezing van die namen over deze leer lingenuitvoering gaat denken als aan een gewaagde onderneming is begrijpelijk. Maar hier was geen sprake van een derge lijke opzet. Het bleek dat deze avond ge geven werd op grond van een voortreffe lijke voorbereiding en van een daarbij ver kregen rustgevend gevoel van zekerheid. De voor pianostudie ondragelijke hitte der laatste dagen had daar zelfs niets van kunnen afdoen. Een leerlinge, die als eerste met vaste hand een gave uitvoering gaf van drie delen uit de derde Franse suite van J. S. Bach en daarna nog virtuoos de Sonate in D van D. Scarlatti vertolkte, leverde hier voor een zeer positief klinkend bewijs. De grote zaal van de school kon het klank volume, dat de volgende leerling met cle voordracht van het eerste deel van Beet- hovens vijfde pianoconcert ontwikkelde, maar nauwelijks verwerken, zelfs met de akoestische maatregelen, die tegen een overmaat van klank waren genomen. Deze pianist moet terwille van de door hem bedoelde geluidskracht in een indrukwek kend grote concertzaal spelen. Wat nu ver der nog frappeerde waren de grote open hartigheid van zijn interpretatie en zijn belangrijke technische vaardigheid. Aan Piet Vincent, die de orkestpartij in de bewerking voor piano bekwaam speelde, had deze leerling een betrouwbare steun. Bij de voordracht van het Rondo capric- cioso van Mendelssohn door een andere pianoleerling kwamen naast solide ook fijnere, tintelende klanken in een „Mid- zomernachtdroom"-sfeer uit de vleugel. Mooi van klank en getypeerd door een contactscheppende expressiviteit waren de vertolkingen, die een leerlinge gaf van werken van Albeniz en De Falla, waar voor het toegepaste „rubato" van bijzon dere werking was. Een jonge, begaafde leerling verraste de toehoorders met door zichtige, gave voordrachten van werken van Debussy en De Falla. En tenslotte zorgde een leerling voor een fraaie afsluiting van de avond met voor treffelijke muzikaal beheerste uitvoeringen van Chopins Berceuse en Reflets dans l'eau van Debussy, welke muziek voorafging aan het eerste deel van Rachmaninovs piano concert. De voordracht werd een hoogte punt van bewogen romantiek, waarbij men weliswaar de orkestklank moest missen, doch een uitnemende vervanging kreeg in pianobegeleiding door Piet Vincent. Namens het bestuur van „Toonkunst" sprak de heer J. K. Tadema nog een woord van dank tot de heer Vincent. P. Zwaanswijk Ondereetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 per week 59 cent - per kwartaal f 7 65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zfl die zich met ingang van 1 iulf 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 Jnni 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabnnné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15