PUI Albert Heljn PANDA EN HET DING Het koude weer houdt aan „Bij drooggelegd verkeer blijft aantal brokkenmakers gelijk" Artsen bespraken het verband tussen alcoholgebruik en verkeersongelukken De radio geeft dinsdag uperMart vlees ^uperMale vlees Wereldnieuws ió lx et zo Spelletje J HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Avondvierdaagse werd opnieuw groot succes 188 158 45 45 25 55 25 Voor een fris slaatje Canadese zalm 119 Wet op tandheelkundige inrichtingen overtreden J. Rodrigues Pereira veertig jaar tandarts Politie ontmoet Britten op voetbalveld Hervormde gemeente te Santpoort Ds.G.H. van Willenswaard doet intrede Examens MAANDAG 24 JUNI 1957 „Al zou men het verkeer volkomen al coholvrij maken, dan zou nog hetzelfde aantal brokkenmakers op de weg blyven". Dit verklaarde de zenuwarts dr. J. H. M. van Berden uit Heerlen in een vergadering van de R.-K. Artsenvereniging te Den Bosch, waar het onderwerp „Arts en ver keersproblematiek" besproken werd. Dr. Berden zei, dat men de brokken makers juist aantreft onder diegenen, die maatschappelijke aanpassingsgebreken vertonen. Amerikaanse onderzoekingen toonden dit in 85 van de 100 gevallen aan. Lieden met aanleg-stoornissen zijn op de weg vaak de slechtste rijders. Neurotisch gestoorden zijn vaak slechte rijders, doch behoeven het niet te zijn. Eenige ontrem- ming in de vorm van uiterst gering alco holgebruik kan zelfs een beter sociaal con tact op de weg tot stand brengen. Thera peutisch is dit echter verwerpelijk, omdat zij van hun stoornissen genezen kunnen worden op normale medische wijze. Alco hol, aldus dr. Berden, vervult een sociale functie. Contacten worden er door verge makkelijkt. Voor een niet onaanzienlijke groep dient alcohol om uit de gesloten „ik- wereld" naar de „wij-wereld" te komen. Dit kan leiden tot nu en dan overmatig drinken, maar ook tot verslaving, tot de alcoholziekte. Beide groepen alcoholgebrui kers hebben een gestoord aanpassingsver mogen, evenals niet-drinkende brokken makers. Indien, zo zei dr. Berden, excessief al coholgebruik oorzaak is van dodelijke on gelukken, dan dient een specifiek gerichte stx-af te worden opgelegd. Daarbij moet echter de delinquent ingedeeld worden in een der twee groepen, öf in die der ver slaafde, veranderde persoonlijkheden, die waarschijnlijk tot de groep brokkenmakers behoren, of tot degenen, die incidenteel hun gevoel voor verantwoordelijkheid heb ben verloren. Voor de eerste groep zou de finitief intrekken van het rijbewijs een juist straf zijn. Over de bloedproef spraken prof. dr. E. ADVERTENTIE ipH-LDR M K9;JAf3 Op de tentoonstelling „Het Atoom", die vrijdag op Schiphol door Prins Bernhard wordt geopend, zal geen atoomauto, maar wel een stoomauto uit het jaar 1900 te zien zijn. Het oudje doet het nog best, want het kwam op eigen kracht van Hoek van Holland naar Schiphol gereden, bestuurd door zijn eigenaar, de Engelsman Alec Hodston. HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath.- nieuws. 13.20 Amus.muz. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 V. d. vrou wen v. h. platteland. 14.10 „Die Egyptische Helena", opera. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17„00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Platen. 18.10 Ronde v. Frankrijk. 18.20 Tenniskamp. Wimbledon. 18.30 RVU. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Platen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Omr.ork. en solist 21.40 School en Gezin. caus. 22.00 Koorzang. 22.35 Platen. 22.45 Avondgebed en liturg.kal. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Italiaanse muziek 11.30 Platen. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded.-of platen. 13.20 Mil.- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Leven met diabetes, lezing. 15.30 Mezzosopr. en fluit, piano en celesta. 16.00 Platen. 16.30 d jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 18.40 Lichte muziek 18.55 Paris vous parte. 19.00 Amateuruitz 19.45 Tomeelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.00 Katja in rok!, hoorsp. 22.00 Kamerork. en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York cal ling. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (NTS) 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45—22.30 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Operette muz. 15.00 Symf.ork. en solist. 16.00 Koersen 16.02 Lichte muz. 16.30 Vlaamse n.uz. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbe spr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Platen. 19.50 Caus. 20.00 Interv. 20.30 Franse muz. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Orgelconc. 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. J. Ariëns uit Nijmegen en dr. E. de Jong uit Tilburg. Prof. Ariëns betoogde dat het effect van reactievermogen en geestestoestand indivi dueel verschillen kan. Beoordeling door agenten of artsen van de mate van dronkenschap is zelden be trouwbaar. De bloedproef kan betere gege vens verschaffen, mits vlak na een onge luk genomen. Dit laatste geeft tal van moeilijkheden. Indien na verloop van uren de bloedproef wordt genomen, moeten met groot risico correcties worden aangebracht. Dr. De Jong besprak het alcoholgehalte in uitgeademde lucht in verhouding tot het alcoholpercentage in het bloed. Het leek hem dienstig, dat de politie kan beschik ken over een eenvoudig apparaat met che micaliën, waardoor een plastic zakje moet worden opgeblazen. De kleuring der che micaliën geeft met vrij grote mate van juistheid aan, of het alcoholgehalte in de adem onder of boven de 0,6 pro mille is, waardoor men kan vaststellen of een ver keersdeelnemer al dan niet tot het nemen van een bloedproef behoort te worden uit genodigd. Dr. M. A. W. Curfs, sociaal geneeskun dige te Nijmegen, had berekend, dat het verkeer, ondanks de toeneming, relatief minder doden eist dan vroeger. Per mil jard afgelegde wegkilometers is het aantal doden sedert 1954 echter gestegen. Het ver keer eist jaarlijks 1600 doden en veroor zaakt 235 miljoen schade, waarvan 115 mil joen wegens invaliditeit. Prof. dr. W. Froentjes, hoofd van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, zei dat de uitslag van een bloedproef vaak be- invloed wordt door pseudo-ontnuchtering door de emotie van een aanrijding of van een aanhouding. Ervaren politie-artsen kennen dit verschijnsel maar al te goed. In ons land kan de bloedproef ten hoogste een bjjkomend bewijsmiddel zijn. •Tijdens de discussie werd onder meer de vraag opgeworpen of het medewerken tot het opleggen van een juiste strafmaat in strijd is met de taak van de arts. De artsen, die de vergadering bijwoon den, bleven zich stellen op het in 1956 ken baar gemaakte standpunt van de Maat schappij tot Bevordering van de Genees kunst. Er is voorts gesproken over de juridische aspecten van het deelnemen aan het ver keer na alcoholgebruik. Het Tweede Ka merlid mr. H. van Doorn was de opvatting toegedaan, dat het verplicht stellen van de bloedproef noodzakelijk wordt om de be rechting van verkeersdelinquenten sneller en doeltreffender te maken. Hij achtte de preventieve werking dezer verplichting van groot belang ter verhoging van de verkeersveiligheid. Mr. Boots, rechter in de rechtbank te s-Hertogenbosch, bleek het niet in alle op zichten met hem eens te zijn. Mr. Boots vroeg zich a.f, of de algemene bedreiging van de verkeersveiligheid door alcoholgebruik, gebaseerd öp het aantal dodelijke ongevallen erdoor veroorzaakt, inderdaad groot genoeg is om de persoon lijke integriteit in het strafprocesrecht aan te tasten door de verplichte bloedproef. De arts dr. F. J. M. Hillen besprak ten slotte uitvoerig de medisch-ethische be zwaren tegen de verplichte bloedproef. Inschakelen van een arts in het politie apparaat, om bewijsmaterieel tegen een persoon te verzamelen, achtte hij niet mo gelijk. Het schade toebrengen aan een per soon behoort niet tot de taak van de arts. Voorts weegt het beroepsgeheim, de zwijg plicht, zeer zwaar, zo betoogde hij. Zaterdagmiddag werd gezamenlijk het laatste parcours gelopen van de Avond vierdaagse, waarvoor vrijwel alle 951 deel nemers waren opgekomen. Ook de regen heeft deze enthousiaste wandelaars niet kun nen weerhouden. Vrijdagavond was er een groot aantal deelnemers, dat blaren had op gelopen, doch zaterdag bleef dit tot een mi nimum beperkt. De leden van het Neder landse Rode Kruis stonden steeds klaar om degenen die een lichte blessure hadden ge kregen, de helpende hand te bieden. De al gehele leiding van deze Avondvierdaagse be rustte weer bij de heer P. J. Janbroers en bij de heer W. Chr. de Reus was de adminis tratieve leiding als gewoonlijk in goede handen Ook als deelnemer aan de Avond vierdaagse, nu al voor de veertiende keer, heeft deze laatste zich niet onbetuigd gela ten. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, heeft zaterdagmid dag de terugkomst van de beide groepen van de Heemsteedse trekkers afgewacht en per soonlijk de groepsherinneringen uitgereikt. Ook zeer vele ouders gaven op de laatste middag van dit sportieve evenement van hun belangstelling blijk. Tenslotte het eindresultaat: van het totaal van 951 deelnemers zijn er dertien senioren niet gestart en elf uitgevallen; acht junioren startten niet en negentien vielen er uit. Het uitvallen van de junioren vond veelal zijn oorzaak in het vele huiswerk. Al met al is deze veertiende Avondvierdaagse, zowel voor de deelnemers als voor de leiding, weel een succes geworden. Alleen dinsdag cn woensdag 25 cn 26 juni a.s. Schouderkarbonade 500 gram Gehakt half om half 500 gram Slavinken heerlijk gekruid 3 voor 98 In onze vleeswarenafd. uit eigen slagerij Gebraden gehakt 150 gram Heerlijke lunchworst 150 gram Veiling-verse groenten Alléén dinsdag en woensdag 25 en 26 juni a.s. Gesneden andijvie 500 gram Nieuwe tuinbonen per kilo Citroenen 2 voor Uit onze kruidenierswarenafd. t/m zaterdag 6 juli Fancy-Pink, Clover Leaf per blik van 125 voor Prachtige moot Tonjjn in olie. Starkist per blik van 89 voor ob 6 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Haarlemse arts veroordeeld Nadat de substituut-officier van Justitie, mi-, H. Lagerwaard, vorige week maandag tegen de tweeën vijftigjarige Haarlemse arts E. E. V. twee geldboetes van duizend gul den, subsidiair tweemaal een maand hech tenis en verbeurdverklaring van de in be slag genomen instrumenten had geëist in een zaak voor het kantongerecht te Haar lem wegens overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichting heeft de kan tonrechter mr. F. J. Gerritsen de arts van daag veroordeeld tot twee geldboetes van vijfhonderd gulden en verbeurdverklaring van de in beslag genomen instrumenten. Het betrof het trekken van tanden en kiezen door de Haarlemse arts, die volgens een inspecteur van politie uit Rotterdam, in contact zou gestaan hebben met het Evipan-instituut te Rotterdam. De arts ver klaarde als zelfstandig arts te zijn opge treden en niet in opdracht van het Rotter damse .instituut te hebben gehandeld. Dit laatste werd ook door de verdediger, mr. G. J. W. Baurichter uit Steenwijk, betoogd, die tot vrijspraak concludeerde. De kantonrechter was tot de conclusie gekomen, dat de verdachte niet als zelf standige arts is opgetreden. Dat was hem gebleken uit verklaringen van getuigen, die meegedeeld hebben, dat de arts niet naar hun namen vroeg en geen onderzoek instelde, maar terstond aan het werk ging. Ook keerden de patiënten na afloop van de behandeling niet bij hem terug. Het ligt in het voornemen van de arts tegen het vonnis van de kantonrechter be roep aan te tekenen; zodat de zaak binnen kort door de Haarlemse rechtbank behan deld zal worden. Tijdens een zeer druk bezochte receptie te zijnen huize aan de Kinderhuissingel 88 te Haarlem, is de tandarts J. Rodrigues Pereira zondagmiddag door collega's en andere, als mede door de assistenten, die in de loop dei- jaren bij hem hebben gewerkt, ter gelegen heid van het feit, dat hij zich veertig jaar geleden te Haarlem vestigde, op hartelijke wijze gehuldigd. Fraaie cadeaux. ondermeer een ruststoel, boekwerken en bloemstukken werden zijn deel. Tandarts A. Planteydt vertolkte de gevoelen van dankbaarheid van de Haarlemse collega's voor het vele werk, door de jubilaris in diverse bestuursfuncties verricht. Ook de heer Henneman liet zich namens de afdaling Noordholland in die geest uit. De heer Pereira dankte alle sprekers voor hun vriendelijke woorden en geschenken en bood aan de afdeling Haarlem van de Neder landse Maatschappij tot bevordering der andheelkunde, waarvan de jubilaris voor zitter is, een voorzittershamer aan. Van de n.v. Cacao- en chocoladefabriek Droste, waai de heer Rodrigues Pereira bedrijfsarts is, kreeg hij een doos bonbons. Een voetbalelftal bestaande uit matrozen en mariniers van de opleidingseenheid van de Britse vloot die thans Haarlem bezoekt, zal vanavond een wedstrijd spelen tegen een ploeg samengesteld uit leden van het Haarlemse politiekorps. De wedstrijd, die jin zeven uur begint, zal plaats hebben op het „Haarlem"-veld. In de algemene luchtbeweging kwam ge durende het weekeinde boven Europa en de aangrenzende zeegebieden vrijwel geen verandering. Nieuwe storingen trekken van Spanje naar Frankrijk en het Alpengebied. Deze gingen opnieuw vergezeld van zware regens. Maandagmorgen meldden verschil lende stations in zuid- en midden-Frank rijk 30 tot 40 mm regen. Ook in Zwitser land vielen weer zeer grote hoeveelheden. Door opstuwing van de zeer warme lucht tegen de zuidhellingen van de Alpen viel in Locarno in 24 uur tijds bijna 130 mm en maandagmorgen was aan de regenval nog geen einde gekomen. In Italië kwamen zondag zeer hoge maximumtemperaturen voor. Foggia meldde met 40 graden de hoogste temperatuur. Boven West-Europa hield de aanvoer gen daalde de terr iratuur daarbij tot voor de tijd van het jaar zeer lage waarden. De laagste temperatuur op normale waarne mingshoogte werd gemeld door Witteveen en bedroeg 1 graad. In de voor nachtvorst gevoelige gebieden in het noordoosten van het land is op verschillende plaatsen zo zware nachtvorst voorgekomen dat schade aan de aardappelgewassen is toegebracht. Het storingsgebied boven Frankrijk trekt verder in noordoostelijke richting en zal waarschijnlijk vooral in het zuidoosten van ons land ook regen veroorzaken. De aan- vier van koude lucht houdt de eerste paar dagen aan bij winden in de noordhoek. WEERRAPPORTEN Temperaturen. Duiten- land maxima van giste ren. Binnenland: heden i 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. 5 'u Dfl ra ëi 41 O - c S Dinsdag 25 juni Zon op 4.23 uur, onder 21.06 uur. Maan op 2.28 uur, onder 18.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 juni Hoog water: 0.30 en 13.06 uur. Laag water: 8.14 en 20.53 uur. Dinsdag 25 juni Hoog water: 1.28 en 13.58 uur. Laag water 9.13 en 21.50 uur. Stockholm zwaar bew. w 17 3,1 Oslo licht bew. windst. 14 10 Kopenhagen licht bew. wzw 17 0,6 Aberdeen zwaar bew. nnw 12 0 Londen zwaar bew. windst. 19 0 Amsterdam zwaar bew. n 16 0 Luxemburg lichte regen no 17 1,3 Parijs regen n 19 22 Bordeaux licht bew. wzw 20 2 Grenoble zwaar bew. no 22 9 Nice half bew. windst. 25 0 Berlijn geheel bew. 0 18 0 Frankfort lichte regen no 19 16 München geheel bew. n 22 10 Zürich mist w 19 10 Genève regen no 18 16 Locarno regen ozo 19 127 Wenen zwaar bew. zo 26 34 Innsbruck zwaar bew. n 22 0,3 Rome regen zo 34 0,1 Ajaccio onweer no 0,4 Mallorca zwaar bew. zzw 26 0,1 Den Helder licht bew. n 11 0 Ypenburg half bew. ono 11 0 Vlissingen zwaar bew. no 12 0 Eelde licht bew. windst. 10 0 De Bilt licht bew. ono 9 0 Twente half bew. nno 10 0 Eindhoven licht bew. no 9 0 Vlv. Z.-Limb geheel bew. no 9 0,1 Nadat ds G. H. van Willenswaard, die beroepen is in de tweede predikantsplaats te Santpoort, zondagmorgen door zijn col lega ds. D. Ter Steege bevestigd was in de stampvolle Adventskerk (Ziekenhuiskerk) van het Provinciaal Ziekenhuis aan de Brederodelaan, heeft hij des middags in de zelfde kerk, eveneens onder grote belang stelling, zijn intrede gedaan. Tot tekst had ds. Ter Steege Efeze 4 1 gekozen: „Zo bid ik U dan, ik dv. gevange ne in de Here, dat gij wandelt waardiglijk der roeping met welke gij geroepen zijt". Na de bevestiging heeft de gemeente de nieuwe predikant gezang 180 1 toegez.on- gen. Des middags, na het zingen van psalm 95 1, 2 en 3, psalm 65 2 en 4 en gezang 9 3: 1 cn 3, las ds. Van Willenswaard psalm 86 voor en uit de Handelingen der Apostelen hoofdstuk III. Na het zingen van gezang 225 las ds. Van Willenswaard uit Handelingen III 4-7 voor, die hij tot tekst van zijn intrede had gekozen: „En Petrus sterk op hem ziende met Johannes zeide: Zie op ons". Het gaat niet om de mens op zichzelf, aldus de predikant. Dat alles is onbelang rijk in de Schrift; het gaat om de mens in zijn relaties tot God en tot zijn naasten. God heeft ons geschapen met twee handen, waarmede wij vertrouwen aan onze mede mensen kunnen schenken. De éne hand leggen wij in Gods hand. de andere in die van onze naaste (Genesis I). Dan pas wor den wij een waarachtig mens. Degene, die zijn hand terugtrekt, zaait wantrouwen bij zijn medemens. De mens in de bijbel is telkens het vertrouwen kwijt. Men kan niet met lege handen blijven staan. De mens echter, die God in Christus gevonden heeft, is nooit alleen. Ds Van Willenswaard haalde het voor beeld uit de bijbel aan van de bedelaar, die slechts een object van weldadigheid was n die de relaties met de naasten kwijt was. Petrus en Johannes zagen in die bedelaar weer een mens, naar wie Christus zijn hand uitstrekt en deze relaties daardoor herstelt. Christus is machtig door zijn Kruis. Hij kan de mens grijpen in zijn een zaamheid en hem uit zijn verlorenheid op heffen. Predikant zijn betekent ieder mens scherp aanzien en ieder mens met zijn eigen problemen leren onderscheiden. De gemeente van Santpoort heeft spreker ge roepen om haar te ontmoeten op haar ware levensniveau. „Ik kom Is een gezant van Jezus Chris tus, teneinde de gemeente de hand toe te steken en ik weet mij geroepen tot die taak in deze gemeente, aldus de predikant. Zij moet mij echter niet alleen laten gaan. maar in gemeenschap met de Vader en met elkaar. Fr is veel eenzaamheid in deze we reld en er zijn vele verbroken relaties. Als gemeente van Christus moeten wij in deze moeilijke tijd een hechte gemeenschap vormen; want deze tijd schreeuwt om zulk een gemeenschap. Laten wij daarom zo sa men gaan, ook als ik naar het ziekenhuis ga. Want ook daar is nood en zijn op een zeer bijzondere manier verbroken relaties aan de orde". Ds. Van Willenswaard vroeg daarvoor de steun van de gemeente. Want wij zijn rijk in het geloof en in de gemeenschap met elkaar cn door de éne hand aan God en de andere aan de naaste te reiken, kunnen wij optreden als uitdelers van Gods genade. Na het zingen van de gezangen 227 2. 3 en 6 en 166 4 zong de gemeente ds. Van Willenswaard psalm 134 3 toe: „Dat 's Heeren zegen op U daal' AMSTERDAM (Gemeente Universiteit) Doctoraalexamen politieke en sociale weten schappen: J. Z. Namenwirth, Amsterdam. Kandidaatsexamen Frans; mejuffrouw A. Schuppers, Amsterdam. Kandidaatsexamen theologie: mejuffrouw W. Dysbye, Amster dam. Kandidaatsexamen economie: de heren N. P. Terpstra, P. J. Brittijn, beiden te Am sterdam; G. F. de Grave, Den Haag. Kerke lijk examen: mejuffrouw A. M. Volkers. Heemstede. ADVERTENTIE 2. Een tijdlang draaide Panda om de kist heen zonder deze te durven aanraken. „Ik geloof vast, dat hij open gaat, als ik op die knop druk", dacht hij, „maar wat zou er in zitten? Ofwat zou er uit komen?" Na een poosje werd de nieuwsgierigheid hem toch te machtig. Resoluut stak hij zijn hand uit en drukte op de knopMeteen klonk daarbinnen een gebrom, alsof een reuzebij was wakker geschrokken. Panda deed voorzichtig een paar passen achter uit, maar toen het gebrom vieer verstomde en er niets gebeurde,, waagde hij zich weer dichterbij. En toen opeens vloog het deksel open en twee ogen op steeltjes ver schenen, die hem vragend aankeken! Met een gil van schrik en verbazing buitelde Panda achteruit en kwam op enkele pas sen van de kist in het zand terecht. Daar bleef hij zitten, te verbluft om weg te lo pen. En met grote ogen staarde hij naar het vreemde ding, dat langzaam uit de kist oprees. Het keek Panda strak aan en zei: „Buzzz!" Verschoten. Na twee en een half jaar, vlak bij een politiepost, in een hol in dé grond geleefd te hebben, heeft dezer dagen een lid van de Mau-Mau zich bij Nairobi in Kenya overgegeven. De man, die door omwonenden van levensmid delen was voorzien, had zolang in de duisternis geleefd, dat zijn huid kaki- kleurig was geworden. Graaf. De Graaf van Listowel is benoemd tot Brits gouverneur-generaal van Ghana. Hij is socialist en was de laaLste Britse secretaris voor India en Birma tot deze landen in 1947 en 1948 onaf hankelijk werden. 1-Iij is een broer van de huidige Britse minister van Oorlog, John Hare. Verongelukt. Bij het vliegveld Port Hardy op het eiland Vancouver in Brits-Co- lumbia (Canada) is zondag een Cana dees passagiersvliegtuig (DC 3) kort na de start brandend neergestort. Veertien van de achttien inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder de overlevenden bevindt zich de stewardess. Beslissing. De Amerikaanse evangelist Billy Graham, die reeds 38 dagen werkt aan zijn „kruistocht in New York", fieeft, tot nog toe, uit een totaal van 652.000 mensen die naar hem kwamen luisteren, er 21.097 een „beslissing voor Christus" horen nemen. Dwangarbeid. Op de veertigste conferentie van de internationale arbeidsorganisa tie is in Genève zonder stemming een conventie goedgekeurd, die alle vormen van dwangarbeid verbiedt. Dwangar beid mag volgens de conventie, die ook door de Sovjet-afgevaardigden werd goedgekeurd, niet gebruikt worden als middel tegen politieke tegenstanders, ter bestraffing van stakingen, voor uit voering van economische ontwikke lingsplannen enzovoorts. Omgang. In Middlesborough (Engeland) heeft de politie zaterdag vierhonderd joelende Britten, die protesteerden te gen de omgang die Hongaarse vluchte lingen uit een kamp in Middlesborough met meisjes en vrouwen uit deze stad hadden, met geweld uiteengejaagd. Er werden strenge maatregelen genomen om te voorkomen dat de demonstranten de 180 bewoners van het kamp lastig zouden vallen. Een persoon werd bij de demonstraties gewond. Vergoeding. Italië heeft een overeenkomst met Albanië gesloten, waarin het op zich neemt dit land 2.600.000 dollar ver goeding voor oorlogsschade te betalen. Vals. Twee rooms-katholieke Amerikaanse priesters, die verleden week in Sjahg- hai op vrije voeten werden gesteld, na vier jaar in gevangenissen in commu nistisch China te hebben doorgebracht, hebben bij aankomst in Hongkong ver klaard dat zij op valse aanklachten wa ren veroordeeld. Zij zeiden niet mis handeld te zijn. Festival. Ongeveer 120 Joegoslavische toe risten hebben de Oostenrijkse autori teiten sinds het begin van het festival te Wenen, nu drie weken geleden, om politiek verblijfrecht verzocht. De meesten hunner willen naar overzeese landen emigreren. Opgepast. In Frankrijk opereert een ben de, die tenten van buitenlandse kam peerders met scheermessen open snijdt, de daarin slapenden met een bedwel mend middel verdooft en hen vervol gens berooft. Ook kampeerders uit Ne derland zijn reeds het slachtoffer van deze bende geworden, die vooral de omgeving van Lyon onveilig maakt. Onweer. Tenminste zeven mensen zijn door de bliksem gedood en vijftien ge wond bij onweersbuien, die zich vrijdag en zaterdag aan het einde van een hitteperiode boven vele delen van Europa hebben ontladen. Ongeluk. Vier Amerikaanse soldaten zijn zaterdag bij een oefening op het schiet- terrein van Fort Sill in de staat Okla homa door het ontploffen van een gra naat gedood. Er waren tien gewonden. Geen der twee tot driehonderd mensen, die de openbare demonstraties bijwoon den, liep letsel op. Afbetaling. Bij wijziging van het Zuid- afrikaanse strafrecht gaat men uit van het standpunt, dat de straf aangepast moet worden aan 'de overtreder en de overtreder zich aan de maatschappij moet aanpassen. Een van de nieuwe voorzieningen is een bepaling, die men gevangenisstraf op afbetaling zou kun nen noemen. Om het familieleven van de veroordeelde niet te verstoren en zijn loopbaan niet te schaden kan de rechter een straf opleggen, die bij ge deelten wordt uitgezeten. U MOET even door de zure appel heen bijten, nu we u iets gaan vertellen over de Germaanse mythen en godenleer, een on derwerp, dat weinigen van ons vermag te boeien en bovendien allerlei onaangename associaties oproept. Wie des- ondanks even de tanden op elkaar zet, zal de beloning vinden in de ontrafeling van een spelletje, dat hij in zijn jeugd talloze malen heeft ge speeld en waarvan hij nooit een woord begrepen heeft (hoewel hem dit in de kin derjaren geen steek heeft kunnen sche len). De Noorse mythe spreekt van de ruige wolf Fenrir die dagelijks in kracht en grootte toenam en de Asen (de voornaam ste groep goden in de oudnoorse mytholo gie) bedreigde. Om aan deze dreiging te ontkomen, boeiden de Asen de boze wolf met de toverband Gleipnir en klemden het geboeide dier daarna tussen twee rotsen. Daar zat het dier dan gevangen en kon zo lang als het duurde geen kwaad uit richten. - Wat u met dit vreemdsoortige geval aan moet, zullen we straks vertellen. Eerst moet er nog een ander stukje Germaanse godenleer aan worden toegevoegdDaarin wordt verteld van de zon en de maan, die door twee wolven van Fenrir's geslacht (zou het dier dan toch vrij zijn gekomen?) vervolgd worden; de ene wolf snelt de zon na om haar te verslinden, de andere loopt voor de zon uit om de maan te grij pen. Terwijl dit gejaag langs het zwerk gaan de is, waakt Odin, de god van hemel en sterren, over de wolken Maar u begrijpt, dat Odin alleen veilig is, zolang de ruige wolf Fenrir tussen de twee rotsen ligt. Zie zo, de vereiste gegevens zijn nu wel gespuid, zodat we aan uw kinderspelletje kunnen te rugdenken. Hóé het ge speeld werd, behoeven we niet uiteen te zetten, want u herinnert zich dat direct bij het rijmpje: lezen van het Wolf: Herder laat je schaapjes gaan! Herder: Ik dur-ruf niet. Wolf: Waarom niet? Herder: Voor de boze wol-luf niet! Wolf: De boze wolf is gevangen tussen twee ijzeren tangen, tussen zon en maan! Herder laat je schaapjes gaan! De woorden waarmee dit spelletje ge speeld wordt, zijn volslagen onbegrijpelijk, tenzij we in de herder een late nazaat van Odin zien. Odin durft de wolken (schaap jes) niet vrij te laten, zolang hij niet zeker is dat de wolf ze niet kan belagen. Welnu, de wolf Fenrir werd geboeid tussen twee rotsen (tangen) geklemd en voor enige on gerustheid is dus geen enkele reden. Ver trouwend op het woord van gezag (van de tegenpartijlaat Odin zijn schaapjes gaan, maar nu blijkt de wolf te zijn losgerukt en werpt zich op de prooi: de dag van de wereldstrijd is aangebroken! Een spelletje uit de tijd der Germanen, dat we nog steeds spelen, al wordt het niet begrepen. Niet minder aantrekkelijk is in dit ver band het ganzebord. Daarover morgen. 11. Pótillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2