star A, Pinguins-negental bleef ook tegen Sportclub Haarlem weer ongeslagen va*1 Doornbosch stootte op sportdag van „Haarlem" de kogel 13.94 meter Haarlemse schaaktitel voor Bekker na zege op Bonkenburg RANG is alleen RANG als er RANG op staat 6 sbücs DE SOFTBALCOMPETITIE Mechanische hersenen verloren schaakpartij T.T.-races niet op televisiescherm De Jong won op tweede dag Finnjollenklasse Nederlandse toeristen mijden Oostenrijk Oostelijk voetbalelftal voor 26 juni samengesteld Het Wimbledontoernooi Chileen Ayala wees Richardson terug Koersen op Mer eve ld Quintus Harvester te snel voor Quite Heny Int. golfkampioenschap op 28, 29 en 30 juni Engelse tennistitel voor Australiër Cooper Langebaanwedstrijden in Leeuwarden en Zaandam Frankrijk heeft de T our-koorts" Boksen Bassey wereldkampioen vedergewicht Nederlandse successen in T s j echoslo wakij e Sport in het kort Twee nationale titels voor De Nier en Geurts Acht van Njord won in Leiden van Cambridge DINSDAG 25 JUNI 1957 ADVERTENTIE ül RANG RANG m, /1\ Het Heemsteedse Pinguins-negental heeft na de fraaie overwinning tegen Sportclub Haarlem ook deze week de leiding nog ongeslagen in de eerste klasse behouden. Landskampioen HHC behaalde tegen de oude rivaal HCK slechts een benauwde twaalf-tien overwinning, waardoor de HHC-ploeg echter het Heemsteedse Pinguïns nog op de voet blijft volgen. Deze wedstrijd verliep bijzonder spannend, want door een fraaie homerun van aanvoerster Van Beymerwerdt kon HCK met twee honken bezet een drie-nul voorsprong nemen. Via een home-run van Riet Rab (HHC) kwam deze stand echter weer in evenwicht, waarna gedurende enkele innings de strijd volkomen gelijk opging (vijf-vier). Een sterk spelend HHC zag echter, mede door nogmaals een homerun van Riet Rab en Diny de Jong een grote voorsprong te nemen (twaalf-vier), waarmede de zege reeds veilig bleek. Wel was een grote inzinking van de HHC-werpster Mien Berendonk nog oorzaak dat het bezoekende HCK de achterstand nog kon verkleinen tot twaalf-tien, doch verder liet het kampioensteam HCK toch niet meer komen, dankzij vooral de fraaie vangbal van Annie de Vries, die met twee honken door HCK bezet de fraaie linedrive van Gré Prins uitstekend verwerkte. Bij HCK nam Jane Honig de plaats in van de afwezige nationale werpster Tineke van Slooten. Rooswijk heeft zich thans aardig aange past aan het eerste klasse spel, want na de eerste nederlagen behaalde Rooswijk enkele fraaie overwinningen, waardoor de Bever- wijkse dames nu op uitstekende wijze de laatste plaats definitief hebben verlaten. Deze week bleek ook het geroutineerde Schoten niet opgewassen tegen Rooswijk en een vijf-een nederlaag was het resultaat van het Schoten-bezoek aan Beverwijk. OVVO valt in dit gezelschap wel heel erg tegen. Verleden week lieten de Amster damse dames tegen Schoten verstek gaan en thans kon slechts op weinig elegante wij ze voor een negental worden gezorgd om (nog wel in eigen omgeving) de strijd aan te binden tegen TYBB. Vanzelfsprekend had den de Haarlemse dames geen moeite met deze geïmproviseerde ploeg en het einde bracht een grote vijftien-vier overwinning voor TYBB. In de tweede klasse blijft het EDO-negen- tal het uitstekend doen. Nog steeds heeft EDO ongeslagen de leiding en ook DCG moest deze week de kracht van de Haarlem se ploeg erkennen (veertien-drie). rCCCOCCOCCO^OCCC*»DOOCOOOCOOO<X«XOOOCCCOOCCCCOCOODCOOOp Een mechanisch brein dat in staat is fi per seconde 40.000 berekeningen te ma- i ken en in een minuut een wiskundesom op te lossen waar een mathematicus een 'i jaar voor nodig zou hebben, heeft don- derdag bij een schaakwedstrijd in een 5 mens zijn meerdere moeten erkennen j en wel in Weslow oud kampioen van Canada. Deze nederlaag van hun mechanisch o wonderkind heeft de natuurkundigen echter niet verontrust. „De machine j H heeft nog niet voldoende tijd gehad om b zijn „geheugen" te perfectioneren", zei- 8 den zij. Dit mechanisch brein, dat staat op- gesteld in het technologisch instituut 3 van Massachusetts, heeft nog een druk- ke toekomst voor zich. Het zal gebruikt v worden om gecompliceerde sommen op 0 te lossen voor scholen in de staat New England en om natuurkundigen te ver- tellen waar zij hun foto-toestellen moe- ten richten om straks de aardsatellieten te fotograferen. O ^^«xxicoo^sccccoaDnoaxooooKxxxxsccooocooooooooscooocc. De Nederlandse televisiekijkers zullen dit jaar geen extra journaal te zien krijgen van de TT-races te Assen, hoewel zij in hun pro gramma-bladen voor zaterdagavond een der gelijk journaal reeds aangekondigd hebben gekregen. Naar men ons mededeelde, is het besluit om het programma te laten verval len, genomen op financiële overwegingen, De nadere calculatie van de kosten zou heb ben uitgewezen, dat deze toch te hoog wa ren in verhouding tot het belang van het journaal, zodat het bestuur van de Neder landse Televisie Stichting besloot de reeds gegeven opdracht aan de journaal-redactie in te trekken. Men gaf toe, dat dit wat vreemd lijkt, daar de kosten toch reeds eerder bekend moeten worden verondersteld, te meer omdat ook vorig jaar een dergelijke uitzending is ge maakt. Maar blijkbaar heeft de nadere cal culatie toch nog een tegenvaller opgeleverd. In geen geval zo verzekerde men ons na drukkelijk heeft hier iets gespeeld als bij de afgelaste uitzending van de Tour de France, als gevolg van het feit dat de organi satoren daarvoor een vergoeding eisten. Op grond van deze eis heeft de leiding van de Franse televisie, die meent dat men even veel recht heeft om met camera's op de open bare weg te verschijnen als met racefietsen, principieel besloten de Tour niet uit te zen den. En dus krijgen wij in Nederland hem ook niet van de eurovisie. De organisatoren van de TT-races hebben een dergelijke eis evenwel niet gesteld. De Kielerwoche Op de eerste dag van de 75ste Kieler woche, waarin 250 boten uit 13 landen uit komen, zijn de weersomstandigheden niet bepaald gunstig geweest. Er werd gestart bij windkracht 5 en tijdens de wedstrijden hadden verscheidene deelnemers met de zware deining te kampen. Van enkele bo ten braken de masten als luciferhoutjes, terwijl ook verscheidene zeilen aan flar den scheurden. In de drakenklasse heeft onze landge noot W. van Duyl met „Trintel II" zich uitstekend geweerd. Hij eindigde als twee de achter de Duitser Thomsen met „Gustel XII". De Deen Elvstroem, aan het roer van „Bes II", werd winnaar van de race in de finjollenklasse. De Italiaan Straulino met „Merope III" zegevierde in de startklasse. Óp de tweede dag was het bijna windstil. Zo weinig snelheid kregen de boten dat in zes klassen de races na drieënhalf uur moesten worden afgebroken. De Neder lander De Jong werd winnaar met „Zomer weelde" bij de Finnjollen. De Jong hield de winnaar van de eerste race in de klasse, de drievoudige Olympische kampioen Elv stroem, achter zich. De Deen moest ditmaal met een tweede plaats genoegen nemen. Het RCH-negental behaalde deze week ook weer eens een zege waarvan de TYBB- reserves slachtoffer werden (vijf-twee). Het programma voor deze week luidt: Eerste klasse: dinsdag 25 juni HHC— OVVO, donderdag 27 juni S. C. Haarlem- Schoten, vrijdag 28 juni Rooswijk—Pinguins. maandag 1 juli PinguinsHHC. Twe.ede klasse: donderdag 27 juni EDO Pinguins 2, vrijdag 28 juni TYBB 2RCH, maandag 1 juli TYBB 2EDO. De standen van de tweede klasse B luidden: EDO (Haarlem) 6 11 Catchers (Amsterdam) 6 9 RCH (Haarlem) 5 6 Pinguins 2 (Haarlem) 5 6 DCG (Amstserdam) 5 5 Schoten 2 (Haarlem) 5 4 TYBB 2 (Haarlem) 6 2 HCK 3 (Haarlem) 6 1 Volgens terzake deskundigen is het Ne derlandse toerisme in Oostenrijk aanzienlijk afgenomen na de interlandwedstrijd Oosten rijkNederland van verleden maand. Een woordvoerder van het officiële kan toor voor toerisme in Wenen zeide dat tot dusver nog geen statistieken bekend zijn over de daling van het aantal Nederlandse toeristen in Oostenrijk. „Wij weten echter dat verschillende Nederlandse reisbureaus hun busreizen naar Oostenrijk verleden maand hebben afgelast", zeide hij, „ofschoon wij niet over eindcijfers beschikken kunnen wij thans al zeggen dat de daling aanzienlijk is". Het Oostelijk voetbalelftal, dat woensdag 26 juni in Münster een wedstrijd speelt tegen Wests-Duitsland is als volgt samengesteld: Doel: Van der Wint (Enschedé), achter: Busschers (Enschedé) en Jansen (De Graaf schap); midden: Frölich. Weustink en Feld- mann (allen Enschedé); voor: Meyers (De Graafschap), Voges (Enschedé), Schuman (Heracles). Schatorje (Vitesse) en Van dei- Wel (Enschedé). Reserves: L'Amie (Vitesse), Huiberts (Vi tesse), Hanskamp (AGOVV) en Beekman (Vitesse). Bepaald gunstig ziin de weersomstandig heden op de eerste dag van het tennistoer nooi om de Wimbledonkam;'oensehappen in Londen niet geweest. Tijdens de opening vertoonden zich dreigende wolken aan de hemel en nog geen uur later moesten de par tijen weeens re«ren onderbroken worden. Onmiddellijk werden de banen van het cen- treconrt afcedek* en vele toeschouwers die de regenjas hadden thuisgelaten trachtten onder kranten of programma's droog te blijven. Twee uur heeft het geduurd voor dat de wedstrijden konden worden hervat. Voor deze onderbreking hebben de toe schouwers bii wie zich een aantal Russische spelers en officials bevonden, van goed spel kunnen genieten. De kampioen in het enkel spel de Australiër Hoad had niet veel moeite met de Fransman Darmon. van wie hij met 62, 64. 63 won. Drobny, kampioen in 1954 die voor de dertiende maal in dit toer nooi uitkomt, behaalde een zege op de Zweed Stockenberg met 62, 62, 63. De Chileen Aguirre werd door de Australiër Fraser, die als vijfde geplaatst is, in zeer korte tijd verslagen, de cijfers waren 61. 62, 60. Voor de eerste verrassing zorgde de Engelsman Becker. Hij zette de Zuid- afrikaanse Davis-Cimspeler Forbes met 64. 63. 63 aan de kant. En dan te bedenken dat Becker er dit seizoen niet in slaagde zich voor de Engelse Davis-Cupploeg te klas seren. Voorts verdween op deze eerste dag een geplaatste speler van het strijdtoneel. De Chileen Ayala stuurde namelijk de derde geplaatste speler Richardson (V.S.) met een nederlaag van de baan. Dc cijfers van deze partij waren: 36, 64, 75, 64. Na de eerste set kreeg Richardson met een inzin king te kampen, terwijl zijn tegenstander op dreef begon te raken. Me<t zijn uitstekende volley's vergaarde de Chileen menig punt. De overwinning was volkomen verdiend. De uitslagen van de zondag gehouden dra verijen op Mereveld luidden: Aagtekerk-prijs (21.40 m): 1. Vrijdag 1.30.7; 2. Uferlooper S 1.28.2; 3. Traviata 1.28.2. Win.: f2, PI.: f 1.50, f 1.80, Gek.: f9.30, Cov.: f4.40 Baarland-prijs (2600 m): 1. Simone 1.28.6; 2. Urania 1.27.2; 3. Strange Story 1.27.2. Win.: f2.20, PI.: f 1.30, f 1.40, f2.50, Gek.: f2.90, Cov.: f3.90 Cadzand-prijs (2200 m): 1. Upie Scott P 1.25.4 2. Urdy Mars 1.26.2; 3. Us Hompie 1.27.1. Win.: f7.50, PI.: f2.60, 1.60, f2, Gek.: f 14.30, Cov,: f4.60. Sweepstakes V-prijs (2100 m, voor heng sten): 1. Vitalds 1.27.7; 2. Victor Alsvin 1.28.1; 3. Vivawt Hollandia 1.29.-. Win,: f6.60, PL: 2, f 1.50. Gek.: f5.90, Cov.: f3.50. Sweepstakes V-prijs (2100 m, voor mer- riën): 1. Vanadis 1.28.8; 2. Violette D 1.29.-; 3. Victory Queen 1.29.5. Win.: f3.10, PL: f 1.80, f7. Gek.; f 19.90, Cov.: f9. Domburg-prijs (2200 m): 1. Seigneur Bas- cpm 1.26.8; 2. Roi de Cinq Mille 1.26.1; 3. Tallero 1.27. Win.: f3.50, PL: f 1.50, f 1.70, f150, Gek.: f 11.60. Cov.: f5.90. Elkerzee-prijs (2200 m): 1. Rudd Trothan 1.25.2; 2. Rolland Spencer 1.25.5; 3. Tizian 1.26.5. Win.; f6.10, PL: f 1.70, f3.30, fl.40, Gek. f 14. Cov.: f 12. Goes-prijs (2600 m): 1. Quintus Harvester 1.23.2; 2. Quite Heny 1.23.8; 3. Peterhof 1.22.7. Win.; f2.30, PL; f 1.50, fl.60, f 1.70. Gek.: f 5.50, Cov.; f 6. Sprinters, eerste afdelingsprijs (1700 m): 1. Tommy Mars 1.22.7; 2. Theo Messidor 1.21,6; 3. Partout 1.23.1. Win.: f2.90, PL: f 1.80, f 1.20, f 1.50. Gek.: f5.70, Cov.: f5.90. Sprinters, tweede afdelingsprijs (1700 m): 1. Toom el D 1.24.3: 2. Queen Bor.nie 1.23.7; 3. Martini Spencer 1.23.9. Win.: f2.70, PI. f 1.20, f2.20, f2.10. Gek.: f7, Cov.: f8.20. Totale omzet; f 190.189.50. Er zijn 37 inschrijvingen binnengekomen voor het internationale golfkampioenschap voor amateurs, dat op 28, 29 en 30 juni op banen van de Haagsche golf en country club in Wassenaar wordt gehouden. Eenentwintig van de aanmeldingen komen uit Nederland, zes uit Engeland, twee uit Schotland, drie uit Duitsland, twee uit België, twee uit Frankrijk en één uit Amerika Tot de Nederlandse deelnemers behoren onder meer de heren O. van Zinnicq Berg- mann. jhr. P. J. van Swinderen, W. Ch. van Lanschot en H. W. Jordaan. De finale heren enkelspel van de inter nationale tenniskampioenschappen van Londen is gewonnen door de Australiër Cooper. Hij versloeg zijn landgenoot Fraser niet 68, 62, 63. In de eindstrijd van het dames enkelspel zegevierde de Ameri kaanse mej. M. Arnold met 6—1, 5—7, 63 over de Hongaarse Suzy Kormoczy. De titel in het dames dubbelspel werd veroverd door de Amerikaanse speelsters AJthea Gibson en Darlene Hard. In de eindstrijd versloegen zij mevrouw Hawton en Thelma Long (Australië) het 6—3, 4—6, 6—4. De finales in het heren dubbelspel- en gemengd dubbelspel werden wegens regen niet gespeeld. Road-Fraser (Australië) en Richardson-Seixas (VS) deelden de eerste plaats in het heren dubbelspel en in het gemengd dubbelspel werd de eerste plaats gedeeld door Althéa Gibson-Fraser en Thelma Long-Avala (Australië, Chili). In het Harinxmakanaal in Leeuwarden zijn zaterdag zwemwedstrijden over 1 en 3 kilo meter gehouden. De resultaten waren: 1 km dames: Sita Posthumus (LDZ) 15 min. 18 sec.. 2 Jany Schudding (LDZ) 16 min. 38 sec. 1 km heren: 1 J. de Jong (FZC) 13 min. 44 sec., 2 K. de Jong (LZO) 14 min. 32 sec. 3 km dames: Judith de Nijs (Robben) 41 min. 10 sec., 2 Lenie de Nijs (Robben) 44 min 37.9 sec. Heren: 1 Willemsen (Rob ben) 40 min. 41 sec., 2 Hermsen (Robben) 41 min. 26 sec. Zaandam De jaarlijkse twee km-zwemwedstrijd van Neptunus in de Voorzaan heeft zondagmid dag grote belangstelling getrokken. De uit slagen luidden: Heren: 1 Ritton (DJK, Amsterdam) 29.32,0, 2 Prins (DJK, Amsterdam) 29.32,2, 3 Richards (Dolzijn, Amsterdam) 29.32,3. Dames: 1 Corrie Schimmel ('t Gooi) 28.36.0, 2 Jans Koster ('t Gooi) 28.32,0, 3 Johanna Lambour ('t Gooi) 31.08,0. Donderdag start dus de 44ste Tour de France, de monsterrit voor wielren ners over bijna 4650 kilo meter verdeeld over 22 etappes Drie weken lang is Frankrijk dus alleen maar van de Tour vervuld - zó, dat een regeringscrisis in die periode nog nooit is voorgekomen - maar op de dag dat renners en ge volg een streek of stad doorkruisen is het leven daar helemaal van de kook. Iedereen neemt zo'n dag dan vrijaf en de hele bevolking heeft zich dan al uren tevoren in dikke rijen langs de wegen op gesteld. Zieken worden uit de hospitalen naar buiten gedragen of gere den en het is zelfs voor gekomen dat een gevan genisdirecteur zijn ..gas ten" op hun erewoord een paar uur vrijaf gaf, opdat ze tenminste die grootse ogenblikken mochten meebeleven. Frankrijk, gedurende de tour-periodeis een land dat niet geheel en al meer met normale maatstaven oemeten mag worden. Er heerst dan een nationale en collectieve koortstoe stand, en zelfs bij de hoogst-ernstige Le Mon de" begint het al voor te komen, dat in die tijd door het Tour-nieuws politieke en diplomatieke proble men van de dag van de eerste pagina verdrongen worden Ilogan Bassey, een kleurling uit Nigeria, heeft de vakante wereldtitel in het veder gewicht op zijn naam gebracht door de Fransman Hamia, Europees kampioen, in een in Parijs gehouden wedstrijd door inter ventie van de scheidsrechter te verslaan. In de tiende ronde stopte de arbiter het ge vecht. De scheidsrechter, René Scheman, eindig de de wedstrijd twee mimiten na het begin van de tiende ronde, toen de 26-jarige Fransman gedurende anderhalve minuut door Bassey murw gebeukt was. In de twee de ronde was Bassey bijna uitgeteld ge weest, doch hij kwam weer overeind en zag eruit, of er weinig meer van hem verwacht mocht wonden. Van dat ogenblik af echter had Hamia niet veel meer tegen Bassey in te brengen. De Nederlandse zwemsters die momen teel een tournee door Tsjechoslowakije maken hebben zondag in Pilscn enkele fraaie successen behaald. Greetje Kraan won de 100 meter rugslag in 1 min. 13 sec. Corrie Wassink werd tweede in 1.16. De 100 meter vrije slag was voor Cockle Gas telaars. Voor haar werd 1 min. 5,5 sec. afgedrukt. Lotte I-leniger bezette met 1.06.2 de tweede plaats, terwijl Jopie van Alphen met 1.08.06 als derde eindigde. Tineke La- gevberg nam de 100 meter vlinderslag voor haar rekening in 1.17.8. Mary Kok, die er 122 voor nodig had moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. Lenie Sij- brands zegevierde op de 100 meter school slag. De chronometers wezen 1.25 2 aan. De 4x50 meter estafette werd door Ne derland I gewonnen in 2 min. 21,2 sec., ter wijl Nederland II met dezelfde tijd als tweede geklasseerd werd. f Oudenaarde i Muur van Geraardsbergen G.OLMAR Pont-A-Mousson Nancy iCollet du tintje La Schlucht WetlsteinM t Cernay Belfort— "Pont de Roide BOBET. De heer Achille Joinard, pre sident van de Franse Wielerbond en van de UCI, heeft een persoonlijke step gedaan bij Louison Bobet teneinde hem te bewegen terug te komen op zijn besluit, niet aan de Tour de France deel te nemen. Na afloop van het kampioenschap op de weg heeft Bobet echter verklaard dat zijn besluit vast stond, en dat men hem derhalve niet in de Tour van dit jaar zal zien. ADVERTENTIE m Ook heerlijk in de pijp De atletiekvereniging „Haarlem" hield zondag haar jaarlijkse onderlinge wed strijden en daarbij kwam Doornboseh bü het kogelstoten uitstekend voor de dag. Met een ook technisch goed uitgevoerde stoot kwam hü tot 13.94 m en bewees daarmee dat de 14 m. grens binnen zyn bereik is gekomen. Hij won echter niet alleen het kogel stoten, maar ook bij het speerwerpen met 44.56 m en het vèrspringen met 6.46 m. werd hy niet overtroffen. Ook op de 100 m. en bij het hoogspringen behoorde hy tot de eersten. Slechts op de 400 m. viel hjj iets terug maar zyn eerste plaats in de zeskamp kon toen niet meer bedreigd worden. Hy won met 3767 punten voor de hordenloper Hoogland, die 3093 punten veroverde. Dank zij een prima gelopen 400 m in 52.4 sec. wist Langendyk de derde plaats te bezetten met 2926 punten. 1 Zonder direct tot grote prestaties te ko men won de Zandvoorter Marry Joacim bij de A-junioren de zeskamp met 3108 punten voor zijn plaatsgenoot Vissers, die 2943 punten vergaarde en Steenbergen, die tot 2780 punten kwam. In deze groep viel wederom Meuwese op, door bij het vèr springen een afstand van 6.51 m. te halen. Van Rijswijk won bij de B-junioren met 2411 punten voor Kiewit met 2114 punten en de Duitser Frenz, die tijdelijk „Haar- lem"-lid is, met 1961 punten. A. Joacim won in de categorie van de C-junioren met 2901 punten voor Leuwener met 2575 punten. In de jongste groep junioren zege vierde Van Kampen met 43 punten. Bij de veteranen wist de oud-midden afstandsloper Van Gog op het laatste loop nummer de 400 m., een kleine achter stand, die hij had op Wernik, .om te zetten in een voorsprong. Hij bereikte een pun- tenaantal van 1942 punten. Wernik werd ook nog gepasseerd door v. d. Klashorst, die 1890 punten veroverde. De Nier en Geurts van de vereniging De Henneper Molen uit Eindhoven hebben op de Kralingseplassen te Rotterdam beslag gelegd op twee Nederlandse kanotitels. In de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland k 2500 en 1000 meter bezetten zij de eerste plaats. De resultaten waren: k 20 500 meter: 1. en kampioen van Nederland De Nier- Geurts (Henneper Molen, Eindhoven) 2 min. 7 sec. 2. Huisman-Gravenstein (De Geuzen, Zaandam) 2 min. 7.3 sec. 3. Krach- Knuppe (De Geuzen, Zaandam) 2 min. 9.9 sec. k 2 1000 meter: 1. en kampioen van Ne derland De Nier-Geurts 4 min. 24,2 sec., 2. Huisman-Gravenstein 4 min. 26.4 sec., 3. Bunschoten-Dil 4 min. 26.6 sec. Senioren k 1 500 meter: Beunder (Zwet- plassers, Wormer) 2 min. 27.3 sec. 2. Geurts Geurts 2 min. 28.3 sec. 3. De Nier 2 min. 29.4 sec. Senioren k 1 1000 meter: 1. Knuppen 4 min. 58.2 sec. 2. Gerts 5 imin, 1,2 sec, 3. De Nier 5 min. 5.1 sec. Door zijn tweede party in de beslissings wedstrijd met S. Bonkenburg (Heemstede) remise te spelen is B. V. Bekker van het Haarlems Schaak Gezelschap erin geslaagd het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem 1957 te veroveren. De tweede partij werd een felle ontmoeting met aan vankelijk een licht overwicht voor Bonken burg. Op de achtste zet koos Bonkenburg een verrassende voortzetting, waardoor Bekker voor grote moeilijkheden kwam te staan. Hij vond echter een passend ant woord door zijn tegenstander te dwingen tot oplossing van de centrum pionnen over te gaan. Een ingewikkeld spel ontstond, waarin zeer veel mogelijkheden zaten. Het werd echter allengs duidelijk dat Bekker zich onder de druk wist uit te werken en met een pion meer zelfs de beste kansen op de overwinning kreeg. Aangezien een remise echter voldoende voor hem was om de titel op zyn naam te brengen, nam hy geen verdere risico's. Bonkenburg zag in dat zijn winstkansen voor hein verkeken waren, waarna tot remise werd besloten. Het verloop van deze beslissende partij was als volgt: S. Bonkenburg (wit)-B.V. Bekker (zwart) 1. d2-d4 d7-d6, 2. c2-c4 e7-e5, 3. d4-d5 f7-f5, 4. Pbl-c3 Lf8-e7, 5. e2-e4 Pg8-f6, 6. Lcl-d3 f5 x e4, 7. Pc3xe4 Pb8-d7, 8. Pe4-g5! Pd7- f8, 9. Ddl-c2 c7-c6, 10. Lcl-d2 Lc8-d7, 11. Tal-dl Dd8-c7, 12. Dc2-bl c6 x d5, 13. c4 x d5 Pf6xd5, 14. Pg5-h7 0-0-0, 15. Tdl-cl Ld7-c6, 16. b2-b4 Pf8 x h7, 17. Ld3 x h7 Dc7- b6, 18. b4-b5 Th8 x h7, 19. Dbl-f5f Kc8-b8, 20. Df5xh7 Db6xb5, 21. Dh7 x g7 Pd5-f4, 22. Ld2xf4 e5xf4, 23. Pgl-e2 Le7-f8, 24. Dg7-c3 f3-f225. Pe2-d4 f3 x g2, 26. Thl-gl Dh5-e5f, 27. Dc3-e3 De5-a5f, 28. De3-d2 Da5 x d2 t, 29. Kei x d2 Lf8-h6f, 30. Kd2-dl Lc6-a4f, 31. Tcl-c2 La4 x c2f, 32. Kdlxc2 Td8-g8, 33. Pd4-f5 Lh6-f4, 34. Pf5-h4 Tg8- h8, 35. Ph4-g6 Lf4 x h2, 36. Tgl x g2 Th8-h3, 37. f2-f4 Kb8-c7. Hier werd tot remise be sloten. De wedstrijden zijn thans geëindigd op twee beslissingswedstrijden na tussen J. v. d. Berg (Haarlem) en R. Faase (Ha.S.G.). Deze spelers komen deze week twee maal tegen elkaar in het strijdperk om uit te maken wie van hen de derde deelnemer zal worden aan de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van Noordholland. Deze wedstrijden zullen vermoedelijk in september plaats vinden. Nu de wedstrijden om de persoonlijke schaaktitel achter de rug zijn, blijkt dat deze een vlotter verloop hebben gehad dan voorgaande jaren. Niettemin schijnt het merendeel der deelnemers van mening dat verkorting van het toernooi tot ten hoogste drie weken niet alleen wenselijk, maar ook mogelijk is. Men wenst' hiertoe drie partijen in één week te spelen, omdat anders het toernooi-idee verloren gaat. Voorafgaand aan haar zomer-toernooi hield de schaakclub Haarlem ook dit jaar wederom de bekende snelschaakwedstrij den voor teams. Aan deze wedstrijden was wederom het kampioenschap van Haarlem voor verenigingen verbonden voor die Haarlemse vereniging die de beste prestatie zou leveren. Evenals vorig jaar was het ook nu weer het Haarlems Schaak Gezel schap dat met de eer ging strijken. Toch waren het niet de Ha.S.G.'ers die in de hoofdgroep de eerste plaats innamen. Deze eer viel te beurt aan de Oostenrijkse schaakclub „Wenen", die door haar deel name voor het eerst een internationaal tintje aan de wedstrijden gaf. De Oosten rijkse vertegenwoordigers beschikten met onder andere de internationale schaak meesters Robatsch en Gragger over een uitstekend team en konden als herinnering aan deze wedstrijden, uit handen van de voorzitter van de schaakclub „Haarlem", een beker meenemen naar Wenen. De win naar van vorig jaar L.S.G. uit Leiden, kwam ditmaal adem tekort. Ook het Am sterdamse V.A.S. was met de bekende Ne derlandse schaakmeester Cortlever en ver der Withuis, Verleur e.a. sterk vertegen woordigd. Evenals andere jaren zonden ook de Spoorweg Schaakclub S.S.C.H. en Kijk uit (IJmuiden) een vertegenwoordiging. Maandagmiddag werd op De Vliet bij Leiden, ter gelegenheid van de „Cambridge- week", een roei wedstrijd over 2000 meter gehouden tussen een acht van Njord (Lei den) en een ploeg van Cambridge. Direkt na de start nam Cambridge een kleine voor sprong, doch na ongeveer 300 meter had Njord de leiding reeds overgenomen. Na de eerste kilometer was de voorsprong van de Leidenaars gegroeid tot ruim één lengte. Wel kwam Cambridge hierna nog opzetten, doch de Engelsen konden niet verhinderen, dat de acht van Njord als eerste door de finish ging met da-iekwart lengte voorsprong. De tijd van Njord was 6 min, 42, see., Cam bridge had 6 min. 45,8 sec. nodig. Zomercompetitie K.N.Z.B. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de zomercompetitie van de KNZB luidden: Dames eerste klasse: Neptunus (Amersfoort)—DWT 5—2; HZC—De Robben 12; heren: AZ '70Merwede 41. GAUL. Gaul heeft het Luxemburgse kampioenschap op de weg voor profs ver overd. Hij legde de 142 km af in 4 uur 16 min. 46 sec. Tweede werd Ernzer en derde Kemp, Beiden noteerden dezelfde tijd als Gaul.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10