Door Sukarno uitverkoren ministers zijn geen ja-broers I DIT JAAR: 530 DODEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Opperste Gerechtshof begraaft het McCarthyïsme officieel PUS BANDRECORDERS xÜce MORRIS 'Uiforet/oafiift// Overheid mag geen inbreuk maken op de grondrechten van de burgers Kabinet wijzigde de Nationale Raad en corrigeerde stafchef Een oud sprookje in een nieuw gewaad Op een kier Meer zon OosHuitse verkiezingen: 99,52 voorstemmers Patiënte van tandarts na narcose overleden H. L MAERTENS N.V. „Repelsteeltje" voor de kinderen van onze abonnees in het Openluchttheater-Bloemendaal Fietser na aanrijding te Den Haag overleden V er keer songelukken Kolen- en Staalparlement een week lang bijeen Agenda bevat 14 rapporten Het woord is aan 71e JAARGANG No 292 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 25 JUNI 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 140 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p.. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Washington) Het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof heeft vorige week een aan tal uitspraken gedaan, die van grote betekenis zijn voor de vrijheid van de mens in deze machtigste democra tische staat ter wereld. Het hof trad op als de verdediger van de grondwet en van de privileges, die aan de Ameri kanen zijn toegekend in de „Bill of Rights". Het hoogste orgaan van de rechterlijke macht heeft een waar schuwing doen horen aan de wet gevende en aan de uitvoerende macht. Het heeft de neiging veroordeeld een mens te straffen om wat hij gelooft en om de relaties die hij onderhoudt. Bovendien kreeg het Congres te horen, dat zijn macht een onderzoek in te stellen, niet onbeperkt is en dat men niemand aan de kaak mag stel len, zuiver ter wille van de zucht tot aan-de-kaak-stellen of om successen te boeken in het streven naar publici teit. Sinds senator McCarthy in het voorjaar van 1954 op het toppunt van zijn macht was is er veel ten goede veranderd. Mc Carthy is kortgeleden gestorven als een vereenzaamd man, die rijkelijk veel dronk. De reeks beslissingen, die het Opperste Gerechtshof heeft genomen, zou men kun nen kenschetsen als de officiële begrafenis van het McCarthy-isme. Dat wil niet zeg gen, dat neigingen om de individuele vrij heid onnodig te beknotten voorgoed zijn uitgebannen, maar het hoogste hof in den lande heeft plechtig herinnerd aan de standaard van moraliteit en respect voor de mens, die gegolden heeft zolang de Ver enigde Staten bestaan en die Amerika hoog dient te houden om zichzelfs wil en ter- wille van de vrijheid in de wereld. In de afgelopen tien jaar heeft het Op perste Gerechtshof herhaaldelijk de indruk gewekt de neiging tot vrijheidsbeperking te dulden. Sedert kort is er echter een dui delijke kentering te bespeuren. Ten dele kan men die misschien toeschrijven aan een algemene ..klimaatsverandering" maar men moet tevens in het oog houden, dat de rechters, die president Eisenhower in dit hoogste college benoemd heeft, ertoe heb ben bijgedragen, dat er in het opperste gerechtshof een soliede meerderheid be staat voor de verdediging van de rechten van de mens. De kern van die meerderheid wordt gevormd door de president van het hof Earl Warren, en door de rechters Black. Douglas en Brennan. In de regel sluiten de rechter Harlan en Frankfurter zich bij deze groep aan, als het gaat om de defen sie van de individuele vrijheid. Men kan over het regime van Eisenhower uiteen lopende meningen hebben, maar het strekt de president tot eer, dat hij er geleide lijk en voorzichtig toe heeft bijgedragen, dat de Verenigde Staten zich konden ont- »X>CXXXCCOOOCOOOOCOCC<XXX)OCCOOOOOOOCCCOCC>riOOCXOOOOOOOCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Koude nacht met opklaringen en hier en daar een bui. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Overdag hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee OCXXXXXOOUOCOOOOUO>.*XX*JOO(XXXXX*XXX*XXX*X*XX)OOOOOCXX <-»»* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S doen van ernstige gevaren voor het geeste lijk welzijn. Verschoning Het Opperste Gerechtshof nam ook een beslissing, die een gunstige invloed zal zijn op het lot van de bekende toneelschrijver Arthur Miller. Het hof sprak zich uil over het geval van John Thomas Watkins, een man uit de vakbeweging, die geweigerd heeft de namen te noemen van hen, die hij vroeger als communist heeft gekend, doch die thans geen communist meer zijn. Watkins hield staande, dat het Congres niet het recht had zo iets te eisen en hij dreigde in moeilijkheden te komen wegens .minachting voor het Congres". Het Op perste Gerechtshof heeft nu vastgesteld, dat het Congres hier in zijn inquisitie- woede te ver was gegaan. Het hof wil het Congres zo veel mogelijk vrijheid gunnen in zijn navorsingen, doch het doel van die navorsingen moet helder omschreven wor den en nooit voorbij gegaan worden. Juridisch bezien is de zaak van Miller analoog aan die van Watkins en men kan thans verwachten, dat de toneelschrijver er in laatste instantie even goed zal af komen als de man uit de vakbeweging. Meningsuiting Een andere belangrijke uitspraak deed het hof inzake de arrestatie van een aan tal communistische leiders. 1-Iet vreemde geval heeft zich voorgedaan, dat de com munistische partij in de Verenigde Staten weliswaar is toegelaten, maar dat de lei ders van die partij werden gearresteerd omdat zij „de regering met geweld ten val zouden willen brengen". Zulks was, bij de wet van Smith, verboden. Het Opperste Gerechtshof heeft thans onderscheid ge maakt tussen het aanhangen of verkondi gen van de theorie om een regering met geweld omver te werpen enhet in de praktijk aansporen tot zulk een revolutie. Zou men de theorie niet meer mogen be lijden, zo meende het hof, dan raakte men aan de vrijheid van mening en menings uiting. die aan de Amerikanen krachtens het eerste amendement van de grondwet is gegarandeerd. De dag van de hiervoor genoemde be slissingen 17 juni 1957 is een grote dag geweest voor Amerika. Het Opperste Gerechtshof heeft door zijn gedrag voor ieder duidelijk gemaakt, dat niet dwang maatregelen het beste wapen zijn tegen totalitaire opvattingen doch dat het mid del bij uitnemendheid tegen een regimen- tatie van de geest te vinden is in de vrij heid zelf, de vrijheid tol denken, tot lezen, tot spreken. Zo lang die vrijheid wordt gehandhaafd in Amrika, behoeft men er zich niet bezorgd over te maken, dat de Amerikanen meer dan 150 jaar door drenkt met het tonicum van vrijheid slavernij, in welke vorm ook, zullen aan hangen. WASHINGTON (UP) Het Opperste Gerechtshof heeft gisteren de vonnissen tegen zeven personen, die hadden gewei gerd vragen van een Senaatscommissie te beantwoorden, vernietigd en hun zaak naar een lagere rechtbank terugverwezen. Ook de veroordeling van zes communisten uit Detroit veroordeeld volgens de ..Smith- act" welke het propageren van een ge welddadige omwenteling strafbaar stelt werd ongeldig verklaard, omdat de „Smith-aet" zodanig dient te worden ge ïnterpreteerd, dat getuigen die weigeren antwoord te geven op vragen van com missies tegen communistische activiteit, terdege dienen ingelicht te zijn over het doel der ondervraging. BERLIJN (DPA-Reuter) Bij de ver kiezingen van zondag voor de gemeente raden en districtsbesturen in Oost-Duits- land is volgens een officiële bekendmaking 99,52 percent van de uitgebrachte geldige stemmen op de communistische eenheids- lijst uitgebracht. Slechts 0,48 percent heeft tegengestemd en het percentage ongeldige stemmen bedraagt 0,36. Wanneer per 1 juli in Amsterdam de nieuwe tarieven van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf ingaan, kunnen de be jaarden voor half geld reizen. Ze moe ten daartoe voorzien zijn van een speciaal legitimatiebewijs. Thuis be zorgd wordt het niet. Het is alleen ver krijgbaar op het hoofdkantoor van het trambedrijf aan het Leidse Bosje. De bejaarden moeten er eerst een reis voor over hebben, die hen door het drukke Amsterdamse verkeer voert en vervol gens maken ze queue in de lange rij wachtenden voor het hoofdkantoor ADVERTENTIE GAAT U VERHUIZEN? Loop niet onnodig risico, maar laat u goed verhuizen. Vraag ons eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN., Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 Eén 28-jarige gehuwde inwoonster van Venhuizen is ten huize van een tandarts in Amsterdam-West overleden, enige uren nadat haar door een daartoe bevoegde arts een narcose was toegediend. De patiënte was 's morgens naar de Amsterdamse tandarts gegaan om negen tanden en kiezen te laten trekken. Nadat een arts haar een narcose-injectie had ge geven, bleek dat zij hierop niet normaal reageerde. Haar toestand werd zodanig, dat de arts overbrenging naar een zieken huis nodig achtte. Voordat dit kon geschie den overleed de patiënte. Een medisch deskundige van de Amster damse politie stelt thans een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de patiënte. ADVERTENTIE vanaf 398. PHILIPS BATTERIJ RADIO'S vanaf f 188. Direct uit voorraad leverbaar. Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 (Van onze correspondent in Djakarta) In het „geleid-democratisch" geregeerde Indonesië gaan de zaken toch niet zo van een leien dakje als de concentratie van veel bevoegdheden in één hand zou doen vermoeden. President Sukarno is staats hoofd, opperbevelhebber van de strijd krachten, kabinets-formateur en nu ook voorzitter van de nationale raad, een soort super-parlement, zij het dan met slechts adviserende steun. Als president kondigde hij de staat van oorlog en beleg af, daar mee veel macht leggend in handen van het militair gezag, waarvan hij uiteindelijk de belangrijkste exponent is. Als formateur stelde hij een kabinet samen door zijn kan didaat-ministers zo ongeveer voor een vol dongen feit van een benoeming te plaatsen. De verwikkelingen bij de samenstelling van de nationale raad hebben nochtans aangetoond, dat de door de president gese lecteerde en op nog al wonderlijke wijze tot hun hoge ambt geroepen ministers niet het college van „ja-broers" vormen, dat men zou veronderstellen. President Sukar no zelf heeft van hen gezegd, dat zij nog niet voor de volle honderd precent door trokken zijn van de gewenste „gotong- rojong-geest", de geest van samenwerking. Maar: „Men ka- geen ijzer met handen breken", voegde hij er (berustend?) aan toe. Het is wel duidelijk geworden, dat het kabinet als geheel ernstige bezwaren had tegen de presidentiële lijst van kandidaat leden voor de nationale raad. En het heeft die bezwaren niet geheel laten varen, toen president Sukarno zelf in een ministerraad verscheen en zijn persoonlijk prestige en zijn overredingskracht op de schaal wierp. Wel werd de samenstelling binnen de door het staatshoofd aangekondigde periode be kend gemaakt, maar het feit, dat het aan tal leden van 30 (zoals door de president vastgesteld) op 45 is gebracht, toont aan dat het kabinet erin geslaagd is, de invloed van de linksgerichten onder de presiden tiële kandidaten te verkleinen door uit breiding van het totaal aantal leden. Er is dus water in de (nogal rode) wijn van de president gedaan. Afgaande op de cij fers zou men zeggen: één-derde. Sukarno kwam praten Het compromis tussen president en ka binet werd bereikt in een ministerraad, die door Sukarno werd bijgewoond. Eerder was van kabinetszijde opgemerkt dat er wellicht nog wel twee zittingen aan de Na tionale Raad zouden worden gewijd, maar de president wenste kennelijk een snelle beslissing om te voldoen aan zijn toezeg ging dat de samenstelling in die week zou worden gepubliceerd. En hij nam daarom zelf aan de beraadslaging deel. Men verga derde vijf uur, maar ook toen was de lijst van 45 nog niet geheel compleet. Enkele namen ontbraken nog, hetgeen bij de snel heid, waarmee men moest werken en ge zien de uiteenlopende opvattingen van president en kabinet niet zo verwonderlijk is. Daarna hebben zich echter nieuwe moei lijkheden voorgedaan want een aantal le den heeft voor de benoeming bedankt of hield die in beraad in afwachting van wat hun partij er van zou zeggen. En de Ban- tengraad in Midden-Sumatra gaf zo onge veer te kennen dat hij met de Nationale Raad niets van doen wil hebben. Deze verwikkelingen zijn intussen niet de enige problemen, waarmee het kabinet wordt geconfronteerd. Er waren kennelijk ook misverstanden over de vraag, bij wie onder de bepalingen van de staat van oor log en beleg, het hoogste militaire gezag berust. Het feit, dat de stafchef van de landmacht generaal-majoor Nasution als „centrale" militaire gezaghebber wordt betiteld, ter onderscheiding van de „loca In de zomer van 1955 kwamen PANDA en zijn kornuiten voor de kinderen van onze lezers in het Openluchttheater te Bloemendaal. Het vorig jaar konden zij genieten van „SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN". Het grote succes van het bezoek van deze sprookjesfiguren en de uitbundige vreugde van de jeugd, waren voor ons aanleiding om ook dit jaar iets bijzonders voor de kinderen van onze abonnees te doen. Ook deze zomer zal gedurende één middag het Openluchttheater voor hen worden omgetoverd tot een sprookjeswereld, waarin het prachtige oude sprookje „REPELSTEELTJE" in een geheel nieuwe bewerking tot leven zal komen. Ieder kent het sprookje; een paar momenten willen wij echter even aanduiden: Goud spinnen uit stro. Kabouter Repelsteeltje komt helpen. Plet arme meisje wordt sprookjesprinses. Niemand weet. niemand weet dat ik Repelsteeltje heet. Evenals vorige jaren zal de belangstelling overweldigend zijn. Wacht daarom niet met het kopen van toegangskaarten! WOENSDAGMIDDAG 3 JULI in het Openluchttheater te Bloemendaal om half drie door het Rotterdams Kindertoneel onder leiding van Anneke Elro in samenwerking van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant en het Openluchttheater. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar van woensdag 26 juni af van des morgens 9 uur tot des namiddags 5 uur. Zaterdag 9 tot 1 uur aan de kantoren van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein. De entreeprijs aan het Theater bedraagt 75 cent per plaats. Afgehaald aan onze kan toren echter 50 cent per plaats. Telefonische bestelling is niet mogelijk. Wij hebben 1500 toegangsbewijzen ter beschikking en raden belangstellenden dus sterk aan, zich spoedig van plaatsen te voorzien. Directie HAARLEMS DAGBLAD- OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT le" functionarissen, was hiervan wellicht de oorzaak. In elk geval, premier Djuanda heeft het parlement nu duidelijk verteld, dat hij als minister van Defensie, de hoog ste militaire gezagsdrager is. Zonder voorkennis De kwestie van de afbakening der be voegdheden werd actueel, toen de chefstaf een verordening uitvaardigde, die in Indo nesië een soort arbeids-dienstplicht zou hebben ingevoerd. Volgens deze verorde ning kon de mi taire gezaghebber deskun dige krachten aanwijzen om in regerings- dienst te werk te worden gesteld in het belang van de opbouw en de staatsveilig heid. Deze verordening, die diep zou hebben ingegrepen in de individuele vrijheid van de Indonesische burger, ontmoette bezwa ren bij het kabinet, zonder wier voorkennis zij kennelijk was uitgevaardigd. Tot uit voering zal het dientengevolge niet komen! Een militaire woordvoerder verklaarde la ter dat haar realisering „op technische moeilijkheden" stuit. Het geval bleek ove rigens voor het kabinet aanleiding de mi nister van Defensie als hoogste militaire gezagsdrager een raad van bijstand voor de uitvoering van de „staat van oorlog en be- leg"-bepalingen te geven. Daarin hebben zitting een aantal ministers, alsmede ge neraal-majoor Nasution, als voorzitter van de gecombineerde chefs van staven. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Motoroveralls - Valhelmen Toen de 39-jarige bioloog E. van Koers- veld te Den Haag bij de Schenkkade op zijn fiets de baan van lijn 12 kruiste, werd hij door een tramstel aangereden. Hij moest met ernstig inwendig letsel naar he ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag worden vervoerd, waar hij is overleden. «■■■■■■■■■■■■■a i Tengevolge van verkeersonge' lukken in ons land zijn in 1957 om i het leven gekomen 530 personen, i van wie 109 kinderen. •aaaaaaa STRAATSBURG (ANP) In de eerste openbare bijeenkomst van de gemeen schappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die maandagmiddag door voorzitter Hans Fur- ler (Duitsland) werd geopend, werd in plaats van hei Belgische lid Fayat (socia list), die tot minister werd benoemd, het Belgische parlementslid Bohy tot lid van de gemeenschappelijke vergadering be noemd. De agenda voor de volgende verga dering werd voorts vastgesteld. Dinsdag middag zal onder meer het rapport van dü Nederlander P. J. Kapteyn (socialist) inzake de vervoersvraagstukken van de gemeenschap worden behandeld. De eerste vergadering werd slechts door een derde deel van de leden bijgewoond, mede tengevolge van het feit, dat veel Franse en Italiaanse parlementariërs door parlementaire werkzaamheden in hun lan den verhinderd waren naar Straatsburg te komen. Van Nederlandse zijde waren de le den Sassen. Van der Goes van Naters, Kaptejm er Nederhorst aanwezig. Gedurende een week zullen de leden der gemeenschappelijke vergadering van de E.G.K.S. de werkzaamheden van de Hoge Autoriteit bespreken aan de hand van rap porten, die sedert mei zijn opgesteld door de verschillende commissies. Er zullen veertien rappenen worden besproken. Enige van deze rapporten zijn dat over functionering en structuur van de gemeen schappelijke markt, ingediend» door de Duitser Wolfgang Pohle; dat over de ont wikkeling van deze markt op lange ter mijn, ingediend door de Fransman Fran- gois de Menthon: dat over de buitenlandse betrekkingen van de gemeenschap, inge diend door de Fransman René Pleven en dat over de levensomstandigheden en de arbeid in de gemeenschap, ingediend door de Duitser Michale Lenz. In de bijeenkomsten van maandagmid dag werden de rapporten over het beheer en de comptabiliteit van de E.G.K.S. goed gekeurd. ADVERTENTIE Lager nog dan Zomerprijzen Is VAN ALTENA'S voorjaarsprijs Geef VAN ALTENA nu uw orders Voor uw brandstof. Dat is wijs I KLEVERPARK 21B - TELEFOON 11716 Blaise Pascal: Het is niet mogelijk te leven zonder iets lief te hebben. De Russische communistische leiders zijn nog steeds aan het debatteren over de vraag of Stalin nu wel of niet gerehabili teerd moet worden. Zolang die vraag - welke danook van alles-overheersende be tekenis is voor de regeringspolitiek van de Sovjet-Unie - niet definitief is beantwoord, kan Deel 40 (het deel met de letters „St") van de Grote Sovjet-Encyclopedie niet ver schijnen, omdat de redactie niet weet hoe ze Stalin's biografie moet „behandelen". De volgende zes delen van de encyclopedie zijn intussen al gepubliceerd, waardoor de of ficiële onzekerheid inzake Stalin en het stalinisme nog méér in het oog loopt. De ontwikkeling in de communistisch- geregeerde landen buiten de Sovjet-Unie wacht echter niet op het einde van die onzekerheid. Ze neemt haar loop en ze neemt misschien extra-snel en extra-onaf hankelijk haar loop omdat krachtige leiding van het Kremlin uitblijft zolang het con flict tussen Stalin-bewonderaars en Stalin- ontluisteraars daar niet is uitgestreden. Zo kunnen de anti-stalinisten in Polen (en als vanouds in Joegoslavië) vrijelijk hun gang gaan, terwijl in Hongarije, Oost-Duitsland en elders de stalinisten het voor' 't zeggen hebben. Een nieuw aspect van die onafhankelijke ontwikkeling - en een waaruit het verslap pen van de ideologische leiding van Mos kou wel bijzonder duidelijk blijkt - is de nieuwe koers die door Mao Tse Toeng is ingeslagen.De Chinese communisten hebben nooit de indruk gemaakt, dat zij heel lang gedwee aan de leiband van 't Kremlin zou den blijven meelopen. Het Chinese volk is altijd diep doordrongen geweest van het besef, een grote natie met een machtig verleden en een indrukwekkend cultureel erfgoed te vormen, en de communistische Chinezen denken daar niet anders over dan hun landgenoten van andere politieke overtuiging. De partijleiders in Peking heb ben de politieke - maar vóór alles de mate riële - steun van de Sovjet-Unie steeds gretig aanvaard als een hulpverlening die zij niet konden ontberen voor de hand having van hun macht en voor de econo mische opbouw en de industrialisatie van China, maar zij hebben er geen geheim van gemaakt dat zij hoopten, het binnen wei nige jaren zonder die steun te kunnen stellen. De afhankelijkheid van Rusland is in China nooit populair geweest - de Rus sen zijn zelf meer dan eens tot die con clusie gekomen - en het blijft een raadsel, dat de Amerikaanse politiek van die om standigheid nimmer partij heeft getrokken. De sensationele rede, waarin Mao de koerswijziging van zijn regering bekend maakte, werd al ruim vier maanden ge leden uitgesproken, al is ze nu pas in de andere communistische landen gepubli ceerd. In die vier maanden hebben de Chinese intellectuelen in steeds toenemen de mate gebruik gemaakt van het recht op critiek, dat Mao in ere heeft hersteld. En in die critiek wordt de partij, haar leiding en haar leden, ongezouten de waarheid ge zegd. Zó ongezouten, dat men zich moet afvragen of Mao d i t wel heeft verwacht toen hij de deur der vrije meningsuiting op een kier zette. Stalin moet zich wel in zijn graf omdraaien en alle stalinisten moeten de grond wel onder hun voeten voelen wankelen, als communistisch-Chinese kran ten uitlatingen drukken zoals die van pro fessor Ko Pei Chi dat China niet aan de communistische partij toebehoort, maar aan het hele volk, inclusief de contra revolutionairen, „dat het niet on-patriotisch zou kunnen worden genoemd, communisten te doden en het regime omver te werpen als de communisten het volk niet langer dienen," en dat „China niet zal ondergaan, zelfs al zou de communistische partij wor den vernietigd" T Het is te hopen, dat deze felle critiek (die niet van ex-kapitalisten of contra revolutionairen, maar In hoofdzaak van overtuigde marxisten komt) de regering in Peking niet zó aan het schrikken zal maken, dat zij er „op z'n Hongaars" op zal reageren. Want het probleem, waarmee Mao zich thans wellicht geconfronteerd zal zien, is dat het veel gemakkelijker is. de deur der vrije meningsuiting op een kier te openen, dan die kier daarna weer te sluiten. In elk geval zullen de stalinisten in Mos kou de nuidige gang van zaker moeten aanvaarden zonder op dezelfde bloedige manier als in Hongarije te kunnen ingrij pen. Daarvoor is China te groot en te ver weg, daarvoor is Mao bovendien een in de communistische wereld té onaantastbare persoonlijkheid Als het Chinese regime de tegenwoordige golf van critiek kan verdragen, zal dat grote invloed kunnen hebben op de positie der anti-stalinisten in de Sovjet-Unie. En langs die weg ook op de situatie van de naar grotere geestelijke vrijheid hunke rende volken in Oost-Europa. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1