Watersnood in de delta van de Po Zwitserland voorbereid op komend polioseizoen Nooddijk over Ariano heeft het tot dusver gehouden Vijftig jaar geleden Opdrachtgevers van commissie voor Hongarije vandaag bijeen Van dag tot dag Grote winst De zonde der elf UNO-Assemblée nog op reces Illegale brief bevat details over deportaties en executies Op de ^Praatótoel Reeds zestig percent van de jeugd is er gevaccineerd DINSDAG 25 JUNI 1957 3 A Washington houdt Golf van Akaba in het oog President van Syrië gaat niet naar Honderdduizend stakers in de Belgische nijverheid Vergissing van personeel oorzaak van vliegongeluk Controleklokken niet van de staart verwijderd Bourgès-Maunoury kreeg het vertrouwen Noren accepteren raket wapens van Amerika Engelse ervaringen Uit Haarlems Dagblad van 25 juni 1907 Bij tijd en wijle verschijnen indrukwek kende cijfers, die vergelijkingen leveren tussen de materiële potentie van de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten van Amerika. De resultaten ,van de bewapeningswedloop overheersen in hun indrukwekkendheid vaak alle andere overwegingen en toch zijn er factoren van geheel andere aard, die van belang zijn wanneer men verge lijkingen wil trekken waaruit men de toe komst wil aflezen, die de wereld beschoren is. De westelijke mogendheden, met Ameri ka als stimulerende en leidende kracht, hebben het hoofd te bieden aan een be dreiging die niet louter bestaat uit een blok van tot de tanden gewapende naties. Het communisme is niet enkel een re geringssysteem het is een levensbe schouwing, ontstaan uit discriminatie. Ontstaan als een reactie op mistoestanden, uitgegroeid tot een meedogenloze klassen tegenstelling, is het communisme niet be perkt tot de landen waar het de macht heeft veroverd, doch sluipt het binnen in de gelederen van de democratisch ge regeerde landen en zuigt het zijn levens sappen op uit de daar, in meer of mindere mate, bestaande mistoestanden. Het fokt zijn medestanders op de voedingsbodems in het vijandelijke kamp. Men zou kunnen zeggen dat dit sluipen de communisme thans een van de zwaar ste slagen heeft te incasseren gekregen, die het gedurende de afgelopen jaren van koude oorlog en rivaliteit te verduren heeft gehad: in Amerika heeft men inge zien, dat de mensonwaardige terreur van het MacCarthyïsme vreemd was aan de ideologische maatstaven van democratie en vrijheid, in wier naam de strijd tegen de Russische bedreiging werd gevoerd. Het nieuws uit Washington, op onze voor pagina weergegeven, vernieuwt en ver sterkt het vertrouwen in de zuiverheid van de beginselen, die de westelijke tegen stand schragen. Het herstel van de per soonlijke vrijheid in Amerika zo mag men deze belangrijke stappen van het Op perste Gerechtshof noemen is een slag voor het communisme, zwaarder dan het van stapellopen van Amerikaanse atoom duikboten of het construeren van water stofbommen. Het is een moedige en zelf verzekerde daad van krachtsbewustzijn, waaruit een volledig vertrouwen in de zuivere beginselen der democratie spreekt. Een levensbeschouwing, die haar eigen heilige principes verloochent onder de leuze van de verdediging daarvan, holt zichzelf uit en verslindt haar eigen kin deren, daardoor de tegenstander gerede kansen tot geweldloze ondermijning bie dend. Het MacCarthyïsme heeft in Ameri ka de democratische kracht veel schade toegebracht. Het heeft de methoden- van Moskou in de Verenigde Staten geïntrodu ceerd. De terugkeer op deze dwaalweg, die het Opperste Gerechtshof thans heeft voorgeschreven, zal leiden tot een herstel van het prestige der Amerikaanse demo cratie in de wereld. De winst daarvan kan moeilijk worden overschat. Oostenrijk merkt thans volgens een des kundige aan de omvang van zijn toeristen verkeer wat elf zijner zonen in een voet balwedstrijd ons volk hebben aangedaan. Vooral veel busreizen zijn afgezegd en de deskundige twijfelt niet of dat is om deze redenen geschied. Mooi zo, wie het thans nog in zijn hoofd haalt om een land met zulk een lage voetbalmoraal te bezoeken, beledigt zijn vaderland. Dat de Oosten rijkers wèl een hoge maatstaf van gastvrij heid huldigen? Doet er niet toe. Dat zij wel mooie bergen hebben en dat de sneeuw en de gentianen daarop hoog verheven zijn boven wat er daar in de diepte van dat stadion gebeurde? Zegt ons niets. Dat Oos tenrijk nou juist zo'n lekker goedkoop land i3 voor de Nederlandse toerist? Hoe durft men zulk een materialistisch argument te gebruiken, waar het gaat om de ideële belangen, die met het interland-voetbal gemoeid zijn! Wat die elf Oostenrijkse spelers ons team aandeden, hebben zij ons hele volk aange daan! Onze nationale woede tegen deze elf spelers geldt het gehele Oostenrijkse volk! Z'; kunnen nu wel een babbeltje willen ma ken bij een kan schuimend bier of ons een vriendelijk „grüszgott" toeschallen van hun bergpaadjes, zij kunnen zelfs meer Hon garen helpen dan enig ander land - het blijven Oostenrijkers, gestempeld door de voetbalmoraal van e 1 f hunner. Ons rest nog één voorzichtige vraag: kan die geringe belangstelling voor Oostenrijk ook niet een klein beetje in het barre weer zitten, dat al zo lang in Centraal Europa heerst? Vergist deze deskundige zich niet? Wij kunnen ons tenminste moeilijk voor stellen, dat die vele landgenoten zich zo vergissen. WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft in Wash ington bekend gemaakt, dat gezagvoerders van Amerikaanse schepen bij belemmering van de vaart door de Golf van Akaba on middellijk de dichtstbijzijnde Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging hiervan op de hoogte moeten brengen. Dit is een uitvloeisel van het feit, dat volgens de Verenigde Staten in de Golf van Akaba het recht van vrije vaart bestaat. ROVIGO (Reuter). - De toestand in de Podelta was maandagavond „stationair". De nooddijk die dwars over het eiland Ariano, dat voor de helft overstroomd is, is opgeworpen, heeft het tot nu toe ge houden. Achter deze dijk worden in ijl tempo kleinere dijken aangelegd, voor het geval de nooddijk bezwijken zou. Bijna alle 30.000 bewoners van Ariano zijn ge- evacueerd. Het Italiaanse kabinet heeft dertig miljoen lire (ongeveer 175 miljoen gulden) bestemd voor hulp aan de slacht offers van de overstromingen in het gebied van Piemont en de Podelta en voor ver sterking van de dijken. Een tweede eiland in de Podelta, Adria, wordt met overstro ming bedreigd. Laaggelegen stukken van het eiland staan reeds blank, maar het DAMASCUS (AFP) President Sjoekri el Koewatly van Syrië, die voor een me dische behandeling naar Zwitserland zou gaan heeft hier van afgezien op aanraden van zijn arts, die van mening is, dat de gezondheidstoestand van de president op het ogenblik een dergelijke behandeling niet noodzakelijk maakt, aldus is te Da mascus in een communiqué meegedeeld. PARIJS (Reuter) Volgens de „New York Herald Tribune" zouden dit week einde in Damascus pantsereenheden en in fanterie van het Syrische leger in gereed heid zijn gehouden om, „indien noodzake lijk, een preventieve staatsgreep tegen pre sident Koewatly en premier Sabri el As- sali uit te voeren". De militairen zouden in gereedheid wor den gehouden door luitenant-kolonel Ab- del Hamid Serraj, het Russisch-gezinde hoofd van de Syrische geheime dienst. De president en de premier zouden voor nemens zijn zich van luitenant-kolonel Serraj te ontdoen door hem tot militair at taché van Syrië in het buitenland te be noemen. Serraj zou nu militaire voorzorgs maatregelen hebben genomen voor het ge val Koewatli en Assali na de uitslag van de verkiezingen in Libanon een westers gezinde buitenlandse politiek gaan voeren. Volgens de „New York Herald Tribune" zijn diplomaten te Parijs van mening dat de vaart van Russische oorlogsschepen door de Bosporus naar de Middellandse Zee ten doel heeft de positie van Serraj te versterken. CAïRO (Reuter).— Het Egyptische blad „Al Sjaab" schrijft dat Amerikaanse autoriteiten plannen smeden om de hui dige Syrische regering uit de weg te rui men en een aantal Syrische leiders te ver moorden. Wapens en agenten zouden uit Libanon in Syrië gesmokkeld zijn met het doel onrust te stichten in' het Syrische leger. ADVERTENTIE Vitamine H a a r c r nï e Grote pot 1,65 -' tube 1,20 (Van onze correspondent in Brussel) Belgische werkgevers maken zich be zorgd over de uitbreiding van de stakingen die vorige week met een staking van de bouwvakarbeiders in West-Vlaanderen zijn begonnen. Thans zijn vrijwel alle ar beiders uit de bouwsector in de Vlaamse provincies, in Antwerpen en op de Brus selse wereldtentoonstelling, waar achtdui zend man werkt, in staking. Bovendien hebben de arbeiders van de metaalindustrie besloten op 1 juli het werk neer te leggen, wanneer hun eis van een dubbel betaalde vakantie niet wordt ingewilligd. Wilde stakingen zijn zaterdag uitgebroken te Luik in de grote fabrieken van Cockerill-Ougree een van Europa's grootste staalfabrieken, waar zestigduigend man werkt. Er zijn in België waarschijnlijk een klei ne honderdduizend stakers en de werkge vers verlangen dat de regering tussenbeide zal komen. De werkgevers oefenen druk uit op de liberale ministers, terwijl de socialistische vakbondsleiders de socialistische ministers onder druk zetten. Eerste minister Van Acker zal handig moeten manoeuvreren, om het probleem op te lossen. water heeft de bevolkte gedeelten nog niet bereikt. Iets meer dan de helft van het eiland Ariano staat onder water. (AFP). - Maandagmiddag heeft een hevig onweer gewoed boven Lombardije, dat grote schade heeft aangericht, vooral in het gebied van Como. Het peil van het Comomeer en de rivier de Adda stijgt aanzienlijk. De schade aan wegen, brug gen, telefoonverbindingen en elektrische kabels, is ernstig. Een motorrijder, die door de regen verblind geraakt was, heeft in Gattinara (Noord-Italië), een voetganger overreden en gedood. Hij werd zelf zwaar gewond. Op talloze plaatsen is de bliksem ingeslagen. In Zuid-Italië heeft de hittegolf een dode geëist. Op Sardinië verdronken in het meer van Arbus vijf kinderen die na het eten waren gaan zwemmen, alsmede een vader, die, nadat hij drie kinderen had gered, ook zijn eigen dochtertje uit het water wilde halen. Het meisje werd later gered. Stortbuien PARIJS (AFP). - In het Franse Alpen gebied is maandag opnieuw veel regen gevallen. Het treinverkeer moest worden omgelegd. Honderden automobilisten en motorrij ders, die door het noodweer werden over vallen, moesten hun voertuig aan de kant van de weg laten staan. Onweders, ver gezeld van hagel, hebben veel schade aan gericht. Ook-in de omgeving van Toulouse heeft het ongekend hard geregend. Verder wordt slecht weer gemeld uit Groot-Brittannië en Texas (V.S.). In deze Amerikaanse staat raakten twintig mensen gewond door hagelstenen die zo groot als tennisballen waren. Een luchtfoto van een gedeelte van het overstroomde eiland Ariano in de Po-delta. PORT HARDY, Brits Columbia (UP) Een menselijke vergissing is zondag de oorzaak geweest van het vliegongeluk, waarbij veertien personen werden gedood. De Canadese Pacific Western Airlines zegt in een verklaring, dat het vliegongeval te wijten is aan het grondpersoneel dat in gebreke is gebleven een van de controle- blokken, die op de staart van het vliegtuig worden gelegd, te verwijderen. De twee- motorige DC-3 stortte enkele minuten na vertrek van het vliegveld neer. Een der overlevenden van achttien in zittenden overleefden slechts vier het on geluk vertelde, dat het toestel na het opstijgen geen hoogte kon krijgen, waar op de piloot poogde naar het vliegveld terug te keren. Plotseling schoot het toe stel enkele honderden meters de lucht in en dook vervolgens naar de grond. De 23- jarige stewardess, Pat Wilson, zeide, dat zij en de andere drie overlevenden gered waren omdat zij zich achter in het vlieg tuig bevonden. Van de overlevenden hoef de niemand in het ziekenhuis behandeld te worden. Italiaanse bergbeklimmers om het leven gekomen Drie Italiaanse bergbeklimmers, onder wie een meisje van achttien jaar, zijn bij de beklimming van de 2.410 meter hoge berg Grigna om het leven gekomen. Een vierde werd gewond. De toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. NEW YORK (UP) Vandaag zullen op verzoek van de voorzitter van de Alge mene Vergadering van de UNO in New York de afgevaardigden van 24 landen (opdrachtgevers van de UNO-rapporteurs) bijeenkomen, om de vraag te beantwoor den of de Algemene Vergadering, momen teel op reces, met spoed moet worden bij eengeroepen om de kwestie-Hongarye, op nieuw actueel geworden door het erover uitgebrachte UNO-rapport, opnieuw in overweging te nemen. Bij de verzoeken, die aan de Amerikaan se afgevaardigde Cabot Lodge, de voorzit ter, gezonden zijn, bevindt zich er één, af komstig van dr. Bela Fabian, een lid van de Hongaarse nationale raad. Dr. Fabian heeft een uit Hongarije gesmokkelde brief overgelegd, waarin details zijn vervat over de deportaties en executies in het land, en dr. Fabian dringt aan op spoedige behandeling van deze kwestie. De deportaties zouden van 35,000 per sonen per maand zijn opgelopen tot 51.000 personen per maand, van Hongarije naar Rusland, en gemiddeld zouden per dag vier tot vijf Hongaren om verschillende redenen geëxecuteerd worden. Het is de bedoeling van dr. Fabian, dat de Alge mene Vergadering zich hiertegen uit spreekt. In de brief uit Hongarije was gemeld dat Imre Nagy binnenkort terecht zal staan en dat de behandeling van zijn zaak zolang is uitgesteld omdat de Hongaarse regering complicaties vreesde met Joego slavië. „Luister niet naar de sirenen-zangen, waarmee men u terug wil lokken naar Hongarije. Verschillende mensen hier heb ben onder dwang brieven naar hun zoons moeten schrijven, om ze terug te halen. Wees voorzichtig, en laat u niet mislei den", aldus een passage uit de door dr. Fabian voorgelezen brief. „Niemand, die ontsnapt is, moet terugkomen. De Russen kennen geen genade. Aan de grens wordt iedereen gearresteerd". „Tragedie" STOCKHOLM (UP) Toen premier Nehroe van India tijdens een persconfe rentie in Stockholm maandag gevraagd werd, wat zijn mening was over het rap port van de UNO-commissie over de op stand in Hongarije, antwoordde hij dat hij dit rapport alleen maar in een verkorte vorm in een krant gelezen had, en dat hij er zich nog helemaal geen oordeel over had gevormd. Over de opstand verklaarde hij echter verder, dat deze van het begin af een nationale beweging is geweest. „Ik beschouw het als een vreselijke tragedie, dat deze opstand onderdrukt werd, zoals dat gebeurd is. Het Hongaarse volk zou de mogelijkheid moeten hebben een eigen leven te leiden, een bestaan dat zij voor zichzelf gekozen hebben. Hoe dit echter bereikt kan worden, weet ik niet"," zei Nehroe. „Maar Hongarije is geen pro bleem, dat los staat van andere vraag stukken". LONDEN (UP) In een uitzending be stemd voor Noord-Amerika heeft radio- Moskou opnieuw een felle aanval gedaan op het rapport over de Hongaarse opstand en dan speciaal op de passage waarin ge zegd wordt, dat de opstand niet een con tra-revolutie was van reactionairen maar gesteund was door de werkende klasse. „Dat is een pertinente leugen", verklaarde de radio-commentator Alexander Alexan- drov. „Het Hongaarse ministerie van Ar beid heeft pas geleden gegevens gepubli ceerd over de emigratie van uit het land na de gebeurtenissen van oktober. Daaruit blijkt, dat slechts een klein gedeelte van de mensen, die het land verlieten, werk zaam waren geweest op staatsinstellingen en -kantoren. Het overgrote deel van de Hongaarse werkende klasse ging het land niet uit, maar nam deel aan de strijd tegen de rebellen en zij waren dankbaar voor de hulp die hen door het Sovjet-leger ge geven werd". Reddingspogingen (UP) De vereniging van Westduitse journalisten, het Deens schrijversgenoot schap en de Deense vereniging van ac teurs en de parlementsfractie van de Franse socialistische partij hebben tele grafisch een beroep op de Hongaarse re gering gedaan om het doodvonnis van de schrijvers Joseph Galy en Guyla Obers- zovsky te herzien. Tevens werd verzocht ook anderen, die vanwege hun aandeel in de Hongaarse opstand ter dood zijn veroordeeld, het leven te sparen. Ook de 230.000 onderwij zers omvattende federatie van nationale opvoeding in Frankrijk zond een dergelijk telegram, zo wordt uit Kopenhagen, Bonn en Parijs gemeld. (Van onze correspondent in Parijs) Om kwart over twaalf in de afgelopen nacht heeft de Franse Nationale Vergade ring met 251 tegen 210 stemmen het ver trouwen in premier Bourgès-Maunoury en zijn regering vernieuwd. Vrijdag was de rechts-radicale regerings-chef, na tien da gen geregeerd te hebben, verplicht de ver trouwenskwestie te stellen naar aanleiding van een nieuw en algemeen verzet tegen zijn belastingvoorstellen en andere fiscale maatregelen, waarmede de kosten van de Algerijnse oorlog bestreden moeten wor den. Die voorstellen zullen vandaag door de Senaat worden bestudeerd en deze week nog in de Nationale Vergadering terug keren. Men verwacht echter niet, dat de economische en financiële politiek van de nieuwe regering deze komende dagen nog maals ernstig zal worden bedreigd. Per 1 juli zal de benzine derhalve vrij komen, doch 90 tot 95 cent kosten. Voor lokale telefoongesprekken en postzegels voor het binnenlands tarief zal twintig cent betaald moeten worden. De minister van Financiën, Félix Gail- lard, aan wiens optreden de redding van het kabinet kan worden toegeschreven, zal bij de Franse bank bovendien 250 miljard francs en honderd miljard aan goud mo gen opnemen om volgende maand aan de eisen van de lopende uitgaven te kunnen voldoen. Dat de levenskosten de eerstvolgende weken opnieuw met een ruk zullen stijgen, wordt zelfs in regeringskringen niet meer ontkend. Men rekent er op dat nog deze zomer een nieuwe loonronde van tenminste vijf tot tien percent moet worden afge dwongen. Hoe de franc, die zich toch al in een verre van gezonde toestand bevindt, al die nieuwe beproevingen zal kunnen door staan, is een vraag, die in het openbaar blijkbaar niet mag worden gesteld. Minste kwaad De Kamerleden hebben de stemming van gisteren en alle perspectieven, die daar door geopend worden, niettemin klaarblij kelijk beschouwd als het minste kwaad. Een tweede crisis binnen een maand zou de situatie van de staatskas nog dreigen der hebben gemaakt, eq bovendien de Franse positie in Algerije zware afbreuk hebben gedaan. Tenslotte dacht men vooral in de roomskatholieke gelederen aan het lot van de Europese verdragen, die in be ginsel voor de vakantie zullen moeten wor den aanvaard. Op al die overwegingen heeft Bourgès-Maunoury in een korte toe spraak tot de Kamer gezinspeeld en zijn argumenten hebben tot het voor hem gun stige resultaat geleid. OSLO (AFP) De Noorse volksverte genwoordiging heeft zaterdag haar goed keuring gehecht aan het besluit der Noor se regering tot aanvaarding van het Ame rikaanse aanbod vpor de levering van ra ketten aan Noorwegen Diefstal In het algemeen ben ik een tamelijk eerlijk mens. De meeste posten van mijn inkomen komen voor op mijn aangiftebil jet, als de conducteur mij vergeet trek ik dikwijls zijn aandacht, soms ook niet. In mijn jeugd toen er nog tollen waren, duw de ik mijn fiets en mijzelf er slechts met de grootste angst snel onderdoor om zon der betaald te hebben dóór te racen. Ik kan mijzelf dus een tamelijk eerlijk persoon noemen. Toch bezit ik goederen verkregen door diefstal en/of heling subsidiair verduiste ring. Mijn blauwe zakdoek, bijvoorbeeld. Mijn vrouw had een kleine blauwe zakdoek die we de was in stuurden. Laat nu uit die was veertien dagen later een enorme blauwe herenzakdoek verschijnen; een grote lap zijden chiffon of hoe het goed heet. Buitengewoon elegant - het soort zakdoeken waar bruingezonde heren met slanke directeursposities en zeiljachten, buitenhuizen en avondkleding hun hoog- verzekerde neuzen in snuiten. Nimmer - vrees ik - nimmer zou ik mijzelf zulk een kostbare neusdoek kunnen aanschaffen. Ik had die zakdoek moeten retourneren. We deden het niet. Jarenlang hadden we duur wasgeld betaald, extra-omslag, zeep- stijging, heetwatertoeslag en de hemel- weet-wat. Dat was mijn excuus en de zak doek prijkt thans in mijn zak. Gestolen goed. Een tamelijk eerlijk man? Ik heb ook een Parker vulpotlood. Op een dag in de tuin van ons flatgebouw waar wijlen onze schildpad in een stenen schildpadhok een eigen pre-historisch be staan voerde met paardebloemen, slastron- ken, tomatenpartjes en bruin brood in melk - zo verwend was zij, het arme dier, Pluto hebbe haar ziel - op een dag toen wij ons over onze onvergetelijke Martha bogen die in haar jonge leven reeds haar rechterachtervoet had verloren en bij een val in een riool haar lieve bek had be schadigd, toen wij teder bij haar hurk ten vonden we in het gras opeens een Par ker (gratis reclame) vulpotlood in goede staat. Het geweten iverd gesust met de ge dachte, dat de bezoekers aan de gemeen schappelijke tuin toch maar nare, la waaiige mensen waren, en we noemden het gevonden en gestolen potlood „Mar- thy's cadeau", en behielden het. Nog dagelijks gebruik ik het, het is een voortreffelijk mechanisme en ideaal voor mijn schriftelijk werk. Ik neem aan, ik bid, dat de Hemel mij vergeve. Maar voor de politie ben ik een dief. Een tamelijk eerlijk man? Ik schrijf deze bekentenis in het volle bezit van mijn geestelijke vermogens - nou ja. Wie werpe de eerste steen? Tenslotte lezer, zijn wij niet allen in het algemeen tamelijk eerlijke mensen? H. B. Fortuin (Van een onzer redacteuren Met de vaccinaties tegen de kinderverlamming, zoals wij die thans kennen, is stellig niet het laatste woord op dit gebied gesproken. Het Salk-vaccin, dat uit dood poliovirus bereid wordt, biedt namelijk geen afdoende bescherming tegen de milde, niet-gevaarlijke vormen van poliomyelitis. Afdoende bescherming tegen alle soorten en vormen van kinderverlamming kan wellicht alleen een levend-virusvaccin geven, omdat dit ook de „invalspoorten" van de ziekte de keelholte en het spijsverteringskanaal zou kunnen afschermen. Zulk een „levend" vaccin wordt thans bereid door de Californische geleerde dr. Sabin, rnaar er zal nog zeer veel aan gedokterd en geëxperimenteerd moeten worden al vorens het veilig genoeg is om ook aan mensen te worden toegediend. Dit vertelde de Britse arts dr. Kinnier Wilson maandag op de openingszitting van het zesde congres van de Société Interna tionale de la Médecine Prophylactique, dat deze week op kasteel Oud Wassenaar ge houden wordt en waaraan ruim tachtig hoogleraren en artsen uit negen landen deelnemen. Dr. Wilson voegde hier echter aan toe, dat het Salk-vaccin en de daarvan afgeleide entstoffen blijkens de ervaringen in Engeland wel een zeer goede bescher ming bieden tegen de ernstige vormen van polio, die verlammingen en dikwijls ook de dood veroorzaken, namelijk een im muniteit van tachtig percent bij de jon geren tot vierentachtig percent bij de vol wassen gevaccineerden. In Engeland, waar men met een gewijzigd Salk-vaccin werkt (het bijzonder virulente, poliovirus van het Mahoney-type werd daar vervangen door een andere virusstam bij de entstofberei ding) deed zich slechts in 1,3 gevallen per honderdduizend gevaccineerden polio voor, tegen 8,2 per honderdduizend in de niet- ingeënte controlegroepen. De injecties zelf werden goed verdragen. Slechts bij twee tot drie percent der behandelde kinderen traden kleine ongemakken op; gevallen van polio als gevolg van de inentingen zijn totnogtoe in Engeland niet geconsta teerd. Voortvarende Zwitsers Dr. A. Gianoli uit Bern sprak over de poliocampagne in Zwitserland, waar men in dit opzicht veel voortvarender tewerk gegaan is dan in ons land. In 1955 werd de Zwitserse Vereniging tegen de Poliomye litis opgericht, die de psychologische voor bereiding van de vaccinaties ter hand nam. In september 1956 verzocht het Eidgenos- sische Gesundheitsamt (de nationale dienst van de volksgezondheid) de verschillende kantons, een inentingscampagne voor te bereiden. Half oktober arriveerde de eerste zending Salkvaccin uit de V.S. en nog voor het eind van diezelfde maand werd met de inentingen begonnen. Ondanks het feit, dat de diverse Zwitserse kantons hier bij volgens onderling zeer verschillende schema's tewerk gaan, heeft thans reeds zestig percent van de ganse Zwitserse jeugd twee van de drie noodzakelijke in jecties ontvangen, zodat deze kinderen al een vrij grote immuniteit bezitten zullen als omstreeks juli het polio-„hoogseizoen" aanbreekt. „Als wij tijdig meer vaccin hadden kunnen importeren, zouden nu reeds alle kinderen en zeer vele volwasse nen behandeld kunnen zijn, want de animo 1 was werkelijk geweldig", zo zei dr. Gia noli: „een verbazingwekkend feit .als men bedenkt dat het Zwitserse volk over het algemeen zeer terughoudend en wars van revolutionaire nieuwigheden is." En dat moge dan tevens een antwoord vormen op de vraag hoe het Nederlandse volk straks zal reageren op de uitnodiging om zijn kinderen te laten vaccineren. Liggen wij dus een flinke stap achter bij de Zwitsers wat de verwezenlijking van de massavac cinaties betreft, ten aanzien van de kosten staan wij er beter voor. In Zwitserland kost een compleet stel van drie injecties ongeveer achttien francs (fr. 9 voor het vaccin en fr. 9 als honorarium voor de arts), waarvan slechts ongeveer dertig per cent. door de overheid betaald wordt. In Nederland zal men straks slechts maxi maal een gulden per prik op basis van vrijwilligheid hoeven bij te dragen. KAMPEN. De exploitant van een glijbaan, staande op de kermis, hal, om zijne bezoekers een genoegen te verschaf fen, op het hoogste punt van zijne inrich ting een groot zoeklicht bevestigd, welks 9tralen des avonds de omliggende huizen in een helder schijnsel zette. De bewoners van een dezer woningen, de famliie H., vond dit echter zeer hinderlijk en be sloten daarom, een bezoek aan verderaf wonende kennissen te brengen, totdat de kunstmatige zon gedoofd zou worden. Zij gaven hunne 18-jarige dienstbode vrij en het .meisje ging natuurlijk de kermis op, alwaar zij ook de glijbaan bezocht. Op het hoogste punt gekomen, zag zij in het licht van den schijnwerper, dat een man door een raam 't huis van hare mevrouw binnenklom. Ijlings gleed zij naar be neden en waarschuwde den op de kermis toezichthoudende politieagent. Deze be gaf zich terstond naar het huis, doch de vogel bleek reeds gevlogen te zijn. Daar de dienstbode in den. inbreker vagelijk een vroegeren hulsknecht van de familie meende te hebben herkend, ging de poli tie op zoek naar dezen mam Zij vond hemop de kermis, waar hij bezig was, het bankbiljet van honderd gulden, dat hij uit het huis had gestolen, te verbras sen. De familie denkt nu aanmerkelijk vriendelijker over het zoeklicht, waar over zij eerst zoo ontstemd: was.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5