Wegenaanleg kan toeneming van verkeer niet bijhouden fDe avonturen van Wang en Li DE GNZICHTBAREN „Uitschakeling van risico bij atoom- proeven zet vooruitgang stil" Agenda voor Haarlem Industrie moet tempo der wetenschap bijhouden Jaarverslag van de A.N.W.B. Kort en bondig NAAIMACHINES 4 Dr. Kramer over kernenergie voor bedrijfsleven Haarlemse souvenirwinkel was op zondag geopend Betaling abonnementsgeld per giro Eerste hulp bij rampen Premie A.O.W. bij meer dan één dienstbetrekking Goedennacht A.N.V.V.-stand op Brusselse tentoonstelling Nederlandse erebegraaf plaats te Salzburg Aardappelras Bintje kan worden verbeterd Belastingambtenaren ontstemd over salariëring 'T SILVER STOEPKE VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER J Kerkelijk Nieuws DINSDAG 25 JUNI 1957 Dr. E. L. KRAMER, directeur-generaal van de Industrialisatie en Energievoor ziening, heeft maandag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tweede voorlichtingsconferentie inzake kernenergie voor het bedrijfsleven geopend met een toespraak. Nadat dr. Kramer aan de technische aspecten aandacht had besteed, sprak hij over het stralingsgevaar. „Wij zullen er daarbij vanuit moeten gaan dat wij de vooruitgang stil zetten wanneer wij elk risico volledig uitschakelen; het komt er op aan dat wij deze risico's van het gebruik van kernsplitsing tot een minimum terugbrengen. Het is daarbij van het grootste gewicht dat wij, in tegen stelling tot vroeger, reeds vooraf een inzicht hebben in de gevaren. Ook in dit opzicht is de internationale samenwerking van zeer grote betekenis, want juist die samen werking is noodzakelijk om te vermijden dat door ongewenste cumulatieve effecten op het gebied van de radio-activiteit de gevarengrenzen worden overschreden", aldus dr. Kramer. Sprekend over de technische kant van de toepassing van de kernenergie in de prak tijk, stelde de spreker vast, dat men zal moeten oppassen, dat de afstand tussen de wetenschappelijke voorhoede van de re- searchwerkers en het industriële bedrijfs leven te groot gaat worden. Er is een reservoir van mogelijkheden geopend, dat slechts dienstbaar kan worden gemaakt De spreker noemde het verheugend, dat in West-Europa de samenwerking op het gebied van energieproduktie groeiende is, zowel in de O.E.E.S. als in het kader van Euratoom en dat deze samenwerking in de nabije toekomst concrete resultaten zal gaan opleveren. De spreker had overigens de indruk, dat de grondslagen van de in dustriële voortbrenging vooralsnog geen revolutionaire verandering zullen onder gaan. Het zou verkeerd zijn te denken, dat over enkele tientallen jaren wij onze ener gie nog slechts zouden betrekken in de vorm van kernenergie. In 1975 zal volgens aan onze welvaart, indien het industriële een schatting van de O.E.E.S bij ver bedrijfsleven erin slaagt deze mogelijk heden economisch te gebruiken, vooral in zake de energie-opwekking. In de periode tot 1955 is het verbruik van primaire energie in bijvoorbeeld de O.E.E.S.-landen met bijna 40 toegenomen en de jaarlijkse toeneming groeit nog steeds. Tot 1975 wordt vanaf 1955 een verdere stijging verwacht met ongeveer 65 °/o. „Wanneer wij op deze wijze doorgaan zullen wij niet alleen spoedig een produk- tieplafond bereiken, maar zullen wij ern stig rekening moeten houden met een te kort schieten van de produktie van con ventionele energie." Tegenover een stijging van het verbruik van primaire energie met ongeveer 65 tot 1975, staat een toeneming van de produktie in de O.E.E.S.-landen met 30 Hierdoor zal, blijkens schattingen van de O.E.E.S., het voorzieningspercen tage van West-Europa dalen van 80 in 1955 tot 63% in 1975. Dit enkele gegeven duidt aan hoe urgent het vraagstuk van de atoomenergie is. Voor andere produkten moge een zekere afhan kelijkheid van de invoer uit derde landen geen bezwaar opleveren; voor de energie daarentegen moet men streven naar een minimum-afhankelijkheid, juist omdat het hier een der wortels van de welvaart be treft. Economische politierechter Boete voor eigenaar Op zondag 14 april was een souvenir winkel op de Grote Markt te Haarlem in strijd met de winkelsluitingswet voor het pnbliek geopend. De eigenaar van de zaak. een 60-jarige Haarlemse winkelier, moest zich hiervoor maandagmiddag voor de Haarlemse economische politierechter ver antwoorden. Hij voerde te zijner verdedi ging aan. dat in zijn zaak voornamelijk buitenlanders kochten, die vooral op de zondagen naar Haarlem en de bollenstreek kwamen. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, constateerde in zijn requisitoir, dat de verdachte rustig doorgegaan was met het verkopen op zondag, ook nadat hem een voorwaardelijke stillegging van het bedrijf op zondagen was opgelegd. Een eventuele ontheffing op de bepalingen van de winkelsluitingswet kan alleen voor de werkdagen worden verleend. De andere souvenirwinkels in de binnenstad zouden in het nadeel zijn. als verdachte's winkel zondags wel geopend was. Mr. Van den Oever eiste een boete van veertig gulden, subsidiair tien dagen gevangenisstraf en een stillegging van het bedriif voor de zondagen voor de tijd van zes maanden. De raadsman, mr. S. Groen, meende, dat zijn cliënt uit economische nood had ge handeld. Hij moet het van de vreemde lingen hebben, die vooral des zondags naar Haarlem komen. ..Deze vreemdelingen kunnen voor souvenirs en snuisterijen op zendag wèl terecht bij portiers van restau rants" zei de raadsman, die er aan toe voegde, dat er via het Haarlemse gemeen tebestuur nog geen toestemming tot de verkoop op zondag was gegeven, vooral omdat de andere souvenirwinkels in de binnenstad geen prijs stellen on verkoop op zondagen. Mr. Groen bepleitte clemen tie. teneinde zijn cliënt in de geleeenheid te stellen alsnog een vergunning bij B. en W. aan te vragen. De economische politierechter, mr. .T. D. Vink, veroordeelde de winkelier tot een boete van veertig gulden ën legde een voorwaardelijke stillegging van het be drijf op zondagen op vnor de tijd van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. "CCCC&yy r*mv» /yv /w* »s U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 273107 ten name van Haarlems Dagblad U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vbór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit zenden. Voor automatisi-he girohpfaJinc- 'het alleryemakkelr,' r.'e rij» 'nrvm lieren op aanvraag gaarne te> be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE wezenlijking van de bestaande plannen, de atoomenergie gemiddeld voor 8 in de energiebehoeften voorzien. Oprichting van speciale groepen bepleit Tijdens de te Zwolle gehouden jaarver gadering van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. heeft dr. S. A. Klein, anaesthesist aan het gemeentelijk zieken huis in Den Haag, een pleidooi gehouden voor de vorming van groepen, welke hulp kunnen verlenen bij rampen (E.H.B.R.). De leden van deze groepen zouden moeten worden gerecruteerd uit de E.H.B.O. Dr. Klein zou de E.Il.B.R.-mensen ruime be voegdheden willen zien toegekend. Bij wondshock zouden zij bijvoorbeeld infu sies mogen toedienen. Zij zouden een leer tijd moeten doormaken in ziekenhuizen, want, aldus dr. Klein, alleen in de prak tijk leert men wondshock kennen. Ook het verrichten van aderpuncties kan aileen door oefening worden geleerd. Dr. Klein betoogde dat de voordelen opwegen tegen alle bezwaren, die artsen waarschijnlijk zullen opperen. Van hen, die meer dan één dienstbetrek king vervullen of wier echtgenoot even eens een dienstbetrekking vervult, wordt de premie voor de algemene ouderdoms- verzekering ingehouden op het uit iedere dienstbetrekking afzonderlijk genoten loon tot een maximum van f 465 per dienstbe trekking. Dit heeft ten gevolgê, dat in verschillen de gevallen totaal meer dan f 465 per jaar- wordt ingehouden en dat dit teveel pas kan worden teruggegeven bij de later op te leg gen definitieve premieaanslag. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen heeft de minister van Financiën thans goedgekeurd, dat de inspecteurs der belastingen voorlopige aanslagen in de In komstenbelasting over 1957 op verzoek van de belastingplichtige verlagen met het be drag dat in 1957 vermoedelijk boven f 465 aan premie zal worden ingehouden. Daar de definitieve premieaanslag en de definitieve aanslag in de Inkomstenbelas ting gelijktijdig zullen worden opgelegd, wordt daarmede bereikt dat de belangheb benden voor een gelijk bedrag uitstel van betaling van inkomstenbelasting genieten als zij voorlopig aan premie te veel betalen. ADVERTENTIE Slaapt u slecht door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk Togal baat! Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88. Men kan er, per telex logies in Nederland bespreken De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer krijgt op de wereldtentoonstelling te Brussel een ruime informatiestand, die door een viertal meis jes zal worden bezet. Deze informatrices zullen in Nederland grondig voor haar taak worden opgeleid. Zij zullen worden getraind in de bediening van een telex apparaat, dat de ANVV-stand in Brussel zal verbinden met het telexnet van de iogiesinformatiedienst in Nederland. Bui tenlandse toeristen, die in België geen ho telkamers kunnen vinden, kunnen via deze telexlijn bij de ANVV-stand in Brus sel rechtstreeks logies bespreken in Ne derland. In Salzburg is een erebegraafplaats aan gelegd, waar 89 in het concentratiekamp Mauthausen overleden Nederlanders hun laatste rustplaats hebben gekregen. De erebegraafplaats is in opdracht van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting ont worpen door de Salzburger beeldhouwer Ernst Kubiena. Op ieder graf ligt een kalkstenen zerk. Morgen wordt de ere begraafplaats ingewijd in tegenwoordig heid van zestig nabestaanden en enige Nederlandse autoriteiten. Nieuw virus ontdekt Maandag op de eerste dag van de in ternationale conferentie over aardappel- virusziekten, die tot en met 28 juni in ons land wordt gehouden, heeft ir. D. H. M. van Slogteren, werkzaam op het laborato rium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, in de conferentiezaal van dit laboratorium een inleiding gehouden over een onlangs ontdekt aardappelvirus. Dit virus is ver want aan het ongeveer vijf jaar geleden door zijn vader, prof. dr. E. van Slogteren, ontdekte S. (logteren)-virus. Ir. Van Slog teren heeft nauw samengewerkt met ir. Rozendaal, viroloog bij de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen. Voorts deelde hij mede, dat dit virus te gelijkertijd in Amerika is ontdekt. Door uitwisseling van antisera heeft men dit kunnen vaststellen. Deze ontdekking maakt het mogelijk het beroemde Neder landse aardappelras Bintje, het grootste exportartikel op dit terrein, waarin dit virus voorkomt, door verdere selectie te verbeteren. De ongeveer vijftig buitenlandse virus- specialisten hebben in de middaguren het uitstekend geoutilleerde Laboratorium voor bloembollenonderzoek bezichtigd, waarbij zij door verschillende demonstraties op de hoogte werden gebracht van de metho den van onderzoek van bloembollen en aardappelen. In de strijd tegen de onveiligheid van het verkeer dient naar de mening van de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A. N. W.B. een veel grotere inspanning op de we gen-technisch en verkeers-technisch ge bied te worden ontplooid dan thans het ge val is. Erkend wordt, dat het de overheid ernst is met haar pogingen, te trachten de groei van het wegverkeer bij te houden, al thans de achterstand van de vei-keersvoor- zieningen in te lopen door een vergrote krachtsinspanning bij de aanleg en ver betering van de wegen van het rijkswegen plan. Het A.N.W.B.-jaarverslag over 1956 ver meldt enkele cijfers, waaruit dit streven van de overheid is af te lezen. In 1955 werd slechts 28,6 miljoen op de begroting uit getrokken en ook besteed aan onderhoud en verbetering van rijkswegen en rijks- bruggen. In 1956 was dit 36,7 miljoen en in 1957 40,7 miljoen. Voor de aanleg van wegen van het rijkswegenplan werd res pectievelijk gevoteerd 35,5 miljoen, 50 miljoen en 70 miljoen. Totaal werd in deze jaren voor wegen, bruggen, verkeers- en spoorwegtunnels uitgetrokken respec tievelijk 136,1 miljoen, 166,1 miljoen en 179,3 miljoen. Belastingdruk Bijna 7 miljard gulden zal tussen 1954 en 1970 aan belastingen op het wegverkeer in de staatskas vloeien. De kosten van het wegennet en het daarbij behorende over heidsapparaat worden over die periode op ruim 5 miljard gesteld. Bijna 2 miljard gulden ..winst" maken naar mening van de A.N.W.B. een drastische verlaging van de belastingdruk op het motorwegverkeer mogelijk. Het voornemen om opnieuw een maxi mumsnelheid binnen bebouwde kommen van 50 kilometer in te stellen, wordt in het jaarverslag aangevochten. De A.N.W.B. wenst alleen daar snelheidsbeperkingen, waar zich problemen van excessieve snel heden voordoen. Een samenhang tussen een maximum snelheid en het aantal ver keersongevallen ontbreekt naar mening van de A.N.W.B. In het verslag wordt opgemerkt dat de prognose van 1950 over de toeneming van het wegverkeer: tussen 1950 en 1970 een verdrievoudiging en tussen 1956 en 1970 een verdubbeling, door de werkelijkheid overtroffen wordt. Op de wegenaanleg werken echter enke le remmende faktoren, zo zegt het A.N. W.B.-verslag; moeilijkheden bij grondaan- dan óf in etappes te werken, óf bepaalde werken voorlopig uit te stellen, waardoor de indruk wordt gewekt, dat niet volgens een vast plan wordt gewerkt. Door allerlei gedeeltelijke verbeteringen, en waarbij de voortzetting vaak jaren op zich laat wachten, ontstaat een verbrokke ling, zodat over betrekkelijk korte afstan den de weggebruikers talrijke verschillen in de indeling van wegprofielen en in de kwaliteit der verhardingen constateren, en ook gevaarlijke situaties en knelpunten, die op belangrijke doorgaande wegen met een snel stijgende verkeersomvang de vei ligheid en het tempo in ernstige mate na delig beïnvloeden. Daar komt verder nog bij, aldus de A.N.W.B., dat de praktijk uitwijst, dat tus sen het moment van het opnemen van het overleg over het vaststellen van nieuwe wegtrace's en het tijdstip, waarop de be schikking over de grond is verkregen en de aanbesteding kan plaatshebben, bij enigzins belangrijke objecten vijf en meer jaren kunnen verlopen, waarbij dan nog de tijd van uitvoering komt. De gemiddelde intensiteit van het ver keer met motorrijtuigen op 18 telpun- ten, over het gehele land verspreid, was eind december 1956 3,3 maai zo groot als in december 1938. Voor het automobiel- verkeer was deze verhouding 3,44. Ten opzichte van december 1955 was het to tale verkeer met motorrijtuigen 13,4 pet. drukker in december 1956. Het aantal personenauto's in ons land steeg van 1948 tot 1955 en 1956 van 86.500 tot respectievelijk 268.000 en 327.000, het aantal vrachtauto's van 59.000 tot respec tievelijk 98.000 en 113.000, het totale aan tal motorrijtuigen, inclusief bromfietsen, van 235.000 tot 1.050.000 en 1.200.000. Slipgevaar De A.N.W.B. merkt voorts op dat het bij de huidige stand van de wegenbouwtech niek mogelijk moet zijn wegdekken aan te brengen, die ook in natte of vochtige toe stand voldoende stroef blijven om krachtig remmen toe te laten. De in ons land meer en meer gebruikelijke bitumineuze weg dekken zijn zeer slipgevaarlijk, niiet alleen onmiddellijk na de openstelling hetgeen op zichzelf reeds als een ernstige techni sche tekortkoming moet worden aange merkt doch ook vaak lang daarna. Recreatie Evenals in het vorige jaarverslag vraagt de A.N.W.B. ook nu de regering weer zich te beraden over een doelbewuste beharti- koop, geen overeenstemming met lagereging van de belangen der recreatie en wel instanties en te weinig personeel. Dit is op een zodanig ambtelijk niveau, dat deze naar de minister van Vei-keer en Water- recreatie niet langer het hoofd moet bui- staat heeft opgemerkt, dan ook de reden, gen voor defensie, land- en tuinbouw, in- dat men dikwijls geen andere keus heeft I dustrialisatie en wegenbouw. Zonder een woord te zeggen liep de koopman met zijn draagjuk verder; hij keek alleen even om naar de soldaten, die de hoek om renden. Toen legde hij het juk van zijn schouder en leunde over het muurtje; hij zag, hoe de soldaten hier en daar holden en overal keken, of ze de gevluchte jongens niet kon den ontdekken. De koopman schudde het hoofd en lachte zachtjes... 107-108 In Amersfoort is de algemene vergade ring van de Bond van Administratief Per soneel bij 's Rijks belastingen gehouden. „Hoewel het lijkt of de ambte naren niets te kort wordt gedaan", zo be toogde de voorzitter, de heer J. H. van der Meer, „omdat zij hun deel van alle loon- ronden kregen, blijkt toch, dat men alle salarissen met ongeveer 25 pet zou moeten verhogen om ze eenzelfde koopkracht te geven als die van vóór de oorlog. De voor zitter meende, dat de moeilijkheid school in de handhaving van het oude rangen stelsel bij de belastingdienst. Vóór de oor log verdiende een onderwijzer zonder hoofdakte iets minder dan de adjunct commies, thans verdient hij ruim f 225 meer per maand. De heer Van der Meer zei dat de sala riëring van de lagere ambtenaarsrangen niet veel levensruimte biedt. De hogere ambtenaren kregen van de minister van Binnenlandse Zaken een salaris, dat hen in staat stelt, van de toegenomen wel vaart mee te genieten. De positie van de lagere en middelbare ambtenaar steekt daarbij wel zeer ongunstig af, aldus de heer Van der Meer, die voorts opmerkte dat als gevolg van de te lage salariëring de belastingambtenaren, hoewel het hun ver boden is, langs andere weg trachten hun inkomsten op peil te brengen. Hun echt genoten werken mee, de geringe gezins inkomens te vergroten. Ook zoeken ambte naren een goed heenkomen in het vrije bedrijf. De lage salariëring heeft ongun stige gevolgen voor de dienst en onder mijnt het plichtsgevoel. Le heer Van der Meer zei, dat de ambtenaren aan twee kanten worden bedreigd. Indien in de over heidssfeer wordt bezuinigd, betekent dit, dat de ambtenaren worden getroffen. Men tast dan wel niet rechtstreeks de salarissen aan, omdat deze gebonden zijn aan de loonpolitiek, maar men beperkt de promo ties. In dit opzicht zijn de lagere en mid delbare ambtenaren het meest weerloos, aldus de heer Van der Meer, die voorts betoogde dat de rijksambtenaren al een tiental jaren aan gedwongen bestedings beperking hebben gedaan, daar zij zich niet hebben kunnen handhaven in de positie, welke zij vóór de oorlog in de volksgemeenschap innamen. Tenslotte vroeg hij de lagere ambte naren te belasten met werkzaamheden, waarin zij zich naar vermogen kunnen ontplooien, de ambtenaren niet te ontzien en er uit te halen wat er uit te halen is, maar hen er dan ook naar te betalen en hun een goede toekomst in uitzicht te stellen. Na uitvoerige discussies over de salaris positie en de promotieregeling werd met algemene stemmen besloten een demon stratief congres voor te bereiden. In dat congres zal de overheid worden voorge houden welke verlangens bij het personeel van 's Rijks belastingen, in het bijzondei bij de lagere en middelbare ambtenaren, leven. ADVERTENTIE Een goede Horloge-reparatie is zijn geld waard. Onze Rijksgedipl. HORLOGEMAKERS ga randeren u dat. Vraagt eerst prijsopgave DOET HET VOOR U Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem 2. Was Vogel, zoals de andere jongens, vol geweest van de gemeenschappelijke idealen van de roerige, over-actieve jeugd, Bühler hield zich steeds afzijdig en niemand uit de klas kreeg nader contact xnet hem. Dat wilde echter niet zeggen, dat men Bühler meed, nee, hij hield er alleen geen speciale vrienden op na en mis schien wilde hij die ook wel niet hebben. Bühler was een uitgesproken eigengereide jongen en ging zijn eigen weg. Al toonde hij zich ook steeds behulpzaam en har telijk jegens zijn vrienden, hij stond toch eigenlijk bui ten hun kring. Reeds als kind had hij zijn ouders vei-loren en zijn voogd, een mensenschuwe vrijgezel, oefende geen gun stige invloed uit op de zich ontplooiende jongeman. Na het gymnasium ging Vogel met enkele vrienden, waaronder Bühler, naar de universiteit. Daar werd de band, die tóch al niet zo stevig was, nóg losser. Met grote plichtsbeti-achting volgde Bühler de college's en het gelukte Vogel en zijn vrienden maar hoogst zelden om hem mee te tronen naar een cafeetje of een discus sie-avond. Ging hij echter mee, dan was hij zoals steeds bijzonder cori-ect, maar liet toch merken, dat bij niets gaf om zulk soort avondjes. Nee, dacht dokter Vogel, Bühler was nooit een spe ciale vriend van hem geweest. Noch van hem, noch van zijn andere vrienden uit die jaren. Behalve van Techen! Ja, dat was waar. Met Techen was Bühler een tijdlang opgetrokken. Hij had zelfs een keer met hem de zomer vakantie op het landgoed van Techens vader door gebracht. Toen leek het er op, alsof de stille, gesloten Bühler zich eindelijk wat meer zou geven, alsof hij een ander mens aan het worden was. Maar dat bleek slechts schijn te zijn. Het duurde niet lang, of hij trok zich weer terug, gelijk een slak in zijn huisje. Hij ontliep iedereen, •elfs nog meei^dan vroeger. Na het vijfde semester ging Sühlor naar Heidelberg, waar hij ook promoveerde. Zo verloren zij elkaar uit het oog. De laren gingen voorbij. Vogel werd eerste assistent n het grote hospitaal. De kameraden en vrienden van weleer verspreidden zich in alle windstreken. Lange tijd hoorde hij niets van Bühler, tot wien hij zich toch op een of andex-e manier aangetrokken voelde, ondanks of misschien juist wel dank zij zijn aard, totdat hij op een goede dag zijn naam in de courant tegenkwam: Georg Bühler, de bekende Azië-specialist. (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEM OEDSJIN) Met grote interesse bestudeerde Vogel twee boeken, waarin Bühler verslag deed van zijn reizen, en toen hij hem eens op straat tegen het lijf liep, deed hem dat groot genoegen. Zij kwamen daarna weer bij elkaar en het trof Vogel dix-ect, dat zijn vriend nog steeds een eenzaam mens was, die zich sterker voelde aangetrok ken door de oneindige steppen en woeste ruimten in Azië, dan door het begi-ensde, enge en drukke leven in de stad, die zich beter thuis scheen te voelen tussen vreemde volkeren, die wij primitief noemen, dan in het vaderland. Daarna trok hij weer voor enkele jaren naar het verre buitenland. In het begin gingen er nog wel enkele brie ven heen en weer en, zoals ieder mens die een vriend naar onbekende streken ziet vertx-ekken, voelde ook Vogel een leegte in zich toen Bühler uit zijn gezichts veld was verdwenen. Het leven ging echter gestadig verder en in de loop der tijd werd de leegte in Vogels hart minder groot, totdat zij tenslotte geheel verdwenen was. Met het voortglijden der dagen werd de herinnering aan Bühler al zwakker en zwakker, totdat zij tenslotte geheel weggeëbt was. Vrienden en bekenden spraken in de beginne nog vaak over de reizigei:, die naar onbe kende streken getrokken was, maar ook bij hen deed de tijd langzaam en gestadig de herinnering verflauwen. Nieuwe gebeurtenissen en nieuwe vrienden deden de gedachten aan Bühler langzamerhand vei'bleken. Steeds langer duux-de het, voox-dat hij op de spaarzame brieven antwoordde. Iedex-e keer begon hij weer met vele woor den van vex-ontschuldiging voor het lange zwijgen. Het zware, omvangrijke werk, dat je niet losliet en dat je verhinderde geregeld te schrijven, werd als uitvlucht gebezigd. Het leugentje, het overal ter wereld gebruikte leugentje, moest als excuus dienen: „Ik heb jammer genoeg zo weinig tijd!". En alles ging weer zoals vroe ger. De brieven werden steeds kleurlozer en steeds niets- zeggendei', de muur tussen hen beiden werd steeds hoger. Ervaringen, die niet samen beleefd waren, nieuwe interessen, die niet samen besproken werden, wiei-pen steeds donkerder schaduwen over het verleden, dat, al naar de jaren vex-liepen, tenslotte nagenoeg geheel uit gevlakt had. Vogels las wel van tijd tot tijd de naam van zijn vriend in de krant, maar hij hoorde al die jaren niets van hem. Toen was plotseling die brief gekomen, die roep om hulp, die schreeuw uit grote nood. Zou zijn vriend soms x-aad en bijstand van hem als arts nodig hebben? Nee, dat viel nauwelijks aan te nemen. Bühler was rijk genoeg om voortreffelijke specialisten te kun- nnen x-aadplegen. De auto snelde over de voortreffelijke weg in de rich- ting van Döbling. Het maart-zonnetje was al warm en de bomen in de tuinen x-ond de villa's lieten duidelijk mei-ken, dat de lente in aantocht was. De taxi stopte voor een fraai smeedijzeren hek. Vogel stapte uit en betaalde de chauffeur. In de keurig onderhouden tuin vóór het huis i-ezen enkele zacht geurende naaldbomen hoog op, die de villa geheel aan het oog onttrokken. Vogel drukte op de bel. waarop enkele ogenblikken later een elekti-ische deuropener begon te zoemen en het bi-ede hek openzwaaide. Over het met witte kiezelstenen bedekte pad liep hij naar het huis, dat in stille voornaamheid voor hem opx-ees. Via een brede, hardstenen trap bereikte Vogel een stijdvolle hal. Een al wat oudere vrouw, die in het zwart gekleed was en een goedig gezicht had, verzocht hem zijn jas uit te doen. „Mijnheer Bühler verwacht u. Zoudt u mij willen volgen?" Dikke tapijten dempten de schreden van de bezoeker. De huishoudster leidde hem door verschillende kamers, die alle in een schemerig mat licht lagen te dromen daar de dikke gox-dijnen het daglicht buiten sloten. Toen de vrouw zachtjes op de deur klopte, wex-d er met een donkere, diepe en welluidende stem'„binnen" gei-oepen, een stem, die Vogel direct herkende. Georg Bühler, die achter zijn schrijftafel zat, spx-ong vlug op. „Wérkelijk, hij is het", riep hij enthousiast, snelde op Vogel toe en omarmde hem. De arts werd door deze stox-machtige begx-oeting zó overvallen, dat hij eerst geen woord kon uitbrengen. Bühler, de steeds zo koele Bühler, die zich nooit geheel gaf, begroette hem met een omarming! (Wordt vervolgd). Commandant reservcvloot. Ingesteld is de functie van commandant reservcvloot. De commandant reservevloot is gesteld onder bevelen van de commandant der zee macht in Nederland, Als commandant reserwvloot is aangewezen kapitein ter zee C. L. J. F. Douw van der Krap, die het be vel voert over de jagers, fregatten, voor raadschepen, vaartuigen van de maritieme ha ven verdediging en vaartuigen van de mijnenuilikijk dienst, die in de eerste reserve zijn opgenomen exx over de wachtschepen, nodig voor de huisvesting van het onder houdspersoneel. Noodlanding. In de buurtschap Wies- sel bij Apeldoorn heeft een helikopter wegens een motorstoring een noodlanding moeten maken. Het toestel, afkomstig van het vliegveld Deelen en eigendom van de Koninklijke Luchtmacht, wex-d zonder schade aan de grond gezet. Nadat de storing was verholpen, is het toestel, bestuurd door een 31-jarige kapitein-vlieger weer opge stegen. Amsterdam leent. B. en W. van Am sterdam stellen de gemeenteraad voor een drietal geldleningen aan te gaan op onder handse schuldbeken tends. De eerste lening is groot f 12.825.000 en de tweede f5.105.000. Beide zullen zijn afgelost in 1988. De derde lening, groot iwee miljoen gulden, wordt aangegaan met de Rijkspostspaarbank voor de duur van 30 jaax\ Bedrijfsongeluk. In een machinefabriek te Wijchen is de 28-jarige ongehuwde metaalbewerker P. J. Lamers om het leven gekomen. Hij kreeg een anderhalve ton wegend werkstuk, doordat bij het takelen een haak brak, gedeeltelijk op zijn lichaam. Tijdens overbrenging naar een ziekenhuis te Nijmegen is hij overleden. Drie jaar. Tegen een 41-jarige gedeti neerde assurantiebezorger uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam drie jaar gevangenis straf geëist. De verdachte, die hardnekkig ontkende, was ten laste gelegd dat hij op 16 april een 47-jarige bewaker had neergesla gen en beroofd van zijn portefeuille met 50 gulden. De assiirantiebezoi-ger was reeds tien keer voor soortgelijke misdlrijven ver oordeeld. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Geref. Kerken Aangenomen naar Bunde (Oost-Fries land) H. Alsmeier, kand. te Bentheim (Duitsl.) die bedankte voor Zoutkamp. Be roepen te Boechout (België) A. Broek te Groningen; te Meppel (vac. A. C. Hofland) J. v. Tuinen te Schettens; te Uithuizer- meeden W. Stuursma te Grotegast. Aange nomen de ben. tot dir. van „Nijenburgh" te Baarn R. C. Harder te Amsterdam; naar Ruinex-wold-Koekange (vac. H. Herder) J. A. Kwast te Wieringen. Bedankt voor Leek G. I-I. W. Peddemors te Dirkshorn (N.H.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Chatham (Ontario, Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) W. van 't Spijker te Drogeham. Geref. Gemeenten Beroepen te Boskoop J. B. Bel te Krab- bendijke. ADVERTENTIE TRANSROID HELPT ONMIDDELLIJK, zelfs in hardnekkige gevallen! Het nieuwe en moderne middel TRANSROID bestrijdt aambeien daadwerkelijk en HY- GlëNISCH. Tenzij uw arts anders voorschrijft Eenvoudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en de onaangename klachten: pijn, jeuk, zwaar gevoel bij'het zitten, bran derigheid, obstipatie etc. behoren tot het verleden. Schudt die klachten van u af Volg een TRANSROID kuur.. TRANSROID in kuurverpakking van twaalf tabletten verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'daro DINSDAG 25 JUNI Minerva: „Richard III", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gevangene van Man- dorra", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Calypso Joe", alle leeftijden, 8 uur. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Tex-ug uit de hel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De regenmaker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het ox-gel, 8 uur. WOENSDAG 26 JUNI Minerva: „Richard III", 14 jaax*, 8.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gevangene van Ma>ndoi-ra", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Calypso Joe", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 u. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur; „Liefde", 38 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De regenmaker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6