C mmm SPRINGBOK DSO uit Vijfhuizen gaat zilveren jubileum vieren Zandvoorts amusementspaviljoen opende zonder vergunningen MODERNE ZONNEBRILLEN JAC. van MARIS Is vers fruit gezond voor U? DINSDAG 25 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Korpschef van politie„eigenaar heeft teleurstellingen aan zichzelf te wijten moscatel een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken Piet Steenvoorden door „De Kampioen" gehuldigd Sportwedstrijden voor drie scholen uit Oud-Schoten Nieuwe bestuurder Twentsche Bank in Zandvoort Dronken automobilisten veroordeeld Uitbreiding gebouw Openbare Werken Ronde van Nieuw Vennep met sterke bezetting BENNEBROEK Pas geboren Heemsteedse kraanvogeltjes gestorven Nog niet bestand tegen de koude Drietal Evangelisch Lutherse gemeente Haarlem Gemeenschapslied van Jos de Klerk bekroond Noord-Celebes zondert zich eigenmachtig af Examens Britse zeelieden hadden tegen politie weinig in te brengen Jongetje gered uit water langs Jan Gijzenkade Controle bij beschermde oversteekplaatsen Esperanto-huwelijk Installatie mr. Boot bij Raad van Arbeid Vragen gesteld over de toekomst UIT STAD EN STREEK Vrije zaterdag voor secretariepersoneel? Postduivenvereniging leed groot verlies Helft der duiven niet in Zandvoort aangekomen Straatvoetbalcompetitie in Haarlem bijna beslist Naar wij vernemen mag het pas geopen de paviljoen „Wiener Bonbonnière" in Zandvoort thans in elk geval ook zwak- alcoholisehe dranken als bier en wijn .«chenken. Maandagavond is telefonisch ontheffing verleend van het voldoen aan een der in de drankwet genoemde voor waarden voor het verkrijgen van een Verlof A. In een van onze gisteren ver schenen edities hebben wij gemeld, dat de „Wiener Bonbonnière" was drooggelegd, omdat de eigenaar niet in het bezit bleek te zijn van een drankwet-vergunning. Een vergunning voor het schenken van zwak- alcoholischc dranken kon niet onmiddel lijk worden verleend, omdat de zaal niet aan de in de drankwet genoemde eisen voldeed. Zoals wij gisteren meedeelden weet de eigenaar deze voor hem teleurstellende gang van zaken aan een gebrek aan mede werking van de zijde der Zandvoortse autoriteiten. De Zandvoortse korpschef van politie, de heer H. P. Pluijsman, zei daar entegen, dat de eigenaar van het paviljoen de drooglegging geheel aan zichzelf te wijten heeft. De autoriteiten hebben integendeel alle mogelijke medewerking niet alleen toege zegd, doch ook gegeven. Ondanks het' feit, dat deze eigenaar nog geen enkel geldig papier had, werd hem toegestaan zijn pa viljoen op 7 juni te openen, hoewel dat toen nog in strijd was met de vestigings-, drank-, de arbeids en de vreemdelingen wetten en hij bovendien nog niet in het bezit was van een muziekvergunning. Daar iedere „horecaman" geacht mag worden deze wetten te kennen, had dit volgens de heer Pluijsman, van deze eigenaar, die in Amsterdam reeds vele jaren een horeca bedrijf exploiteert, zeker verwacht mogen worden. De heer Pluijsman heeft de eige naar er enkele malen op gewezen, dat de vaste vergunning, verbonden aan hotel De Schelp, krachtens de drankwet onmo gelijk op zijn tijdelijk paviljoen kon over gaan zonder het risico te lopen, dat deze, na sluiting van het paviljoen in september, dan door het college van B. en W. nietig kon worden verklaard. Desniettegenstaan- is de eigenaar tóch op deze vergunning - die hij in feite niet had gaan wei'ken, waardoor de korpschef, die belast is met het toezicht op de handhaving van de drankwet, niet anders kon doen dan hem te verbieden op deze wijze door te gaan. Voor het verlenen van een „Verlof A" was volgens de inspecteur van de drankwet voor dit niet aan de eisen voldoend paviljoen een ontheffing nodig, welke met de meeste spoed werd aangevraagd. Nor maal is met het verlenen van „Verlof A" tenminste veertien dagen gemoeid. Thans ADVERTENTIE IMP. OUD HAARLEM Maandagavond werd de nieuwe wegkam- pioen van Nederland, Piet Steenvoorden, in het clubgebouw „Kennemerland" van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", op hartelijke wijze door zijn voorzitter en wie lervrienden gehuldigd met het door hem op het circuit van Zandvoort behaalde kam pioenschap op de weg voor amateurs 1957. De heer J. Engel, voorzitter van „De Kam pioen", prees in zijn toespraak het moedige en verstandige rijden van de nieuwe kam pioen en was uitermate content, dai+ behalve Steenvoorden ook Buis, Visser en Van Wee- ren in de kopgroep vertegenwoordigd waren geweest. Tevens sprak hij de wens uit dat Steenvoorden op de ingeslagen weg zou voort gaan. En evenals dir. P. van Dijk, voor zitter van de KNWU, zondags na afloop van ie titelstrijd in Zandvoort al had gezegd, was de praeses van „De Kampioen" van oordeel dat Steen voorden in deze conditie sen serieuze kanshebber is bij de wereld kampioenschappen te Waregem in België. Hierna overhandigde hij 'e nieuwe kam pioen een boeket bloemen in de rood-witte clubkleuren, waarna een applaus van de vele aanwezige wielervrienden volgde. Woensdag rijdt Steenvoorden mee in de klassieker" AmsterdamArnhemAmster dam, waarin hij vorig jaar zegevierde; don derdagavond start hij in de Ronde van Hieuw Vennep en zondag in de Ronde van Midden-Nederland. Deze „klassieker" bracht hij in 1955 al op zijn naam. Op zaterdag 6 juli behoort hij in het Engelse plaatsje Twickenham tot de deelnemers aan een weg wedstrijd. Daarna gaat hij zich serieus voor bereiden op de strijd om de wereldtitel op Zaterdag 17 augustus te Waregem. Op donderdagmiddag 27 juni heeft in het Hoordersportpark in Haarlem-Noord een sportontmoeting plaats tussen de leerlingen van de hoogste drie klassen van de Jan Gij- zenschool, de J. P. Coenschool en de P. H. van der Leijschool, alle uit Oud-Schoten. Het programma bestaat uit hardlopen, ver springen, kastie- en handbalwerpen, doel- schieten en hindernislopen. Tot slot zal een estafette over 10x50 meter worden gehou den waarvoor een fraaie wisselbeker be schikbaar is gesteld. De oudercommissies van de drie scholen hebben ook voor de an dere nummers een groot aantal prijzen uit geloofd. De wedstrijden beginnen om twee uur. echter werd dit binnen een week voor elkaar gebracht, want reeds maandag avond was deze ontheffing telefonisch binnengekomen, zodat van genoemd tijd stip af in het paviljoen zwak alcoholische dranken geschonken kunnen worden. Daar de huidige bestuurder van de Twentsche Bank te Zandvoort, de heer H. J. Peper, binnen afzienbare tijd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie zal neerleggen, werd door de directie van genoemde bankinstel ling tot zijn opvolger benoemd de heer P. M. Smit, thans procuratiehouder bij de Twentsche Bank te Leiden. Teneinde de heer Smit voldoende tijd te geven om zich in te werken, gaat deze benoeming op 1 juli in. Haarlemse rechtbank De rechtbank te Haarlem heeft vanmor gen een Haarlemse koopman overeenkom stig de eis van de officier van Justitie ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en vijf jaar intrekking van het rijbewijs en verbeurdverklaring van een inbeslaggenomen auto wegens het door rijden na een aanrijding op 17 maart op de Botermarkt.' De bestuurder van de aan gereden auto heeft de koopman gevolgd en zijn nummer genoteerd. Sedertdien is de koopman spoorloos en hij werd bij verstek veroordeeld. Vermoed wordt, dat de ver dachte onder invloed van drank verkeerde. Wegens het besturen van een auto in Spaarndam, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde is een negenendertig- jarige koopman uit Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en intrekking van het rijbewijs gedurende drie jaar. In de avond van 5 mei heelt men de koopman in de berm langs een dijk aangetroffen en zijn auto bevond zich ge deeltelijk in de sloot. Een eenendertigjarige vishandelaar, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het besturen van een auto op de Schoterweg, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en intrek king van het rijbewijs gedurende twee jaar. Zoals wij gemeld hebben komt in de woensdag te houden vei-gadering van de ge meenteraad van Haarlem een voorstel van B. en W. aan de orde een bedrag van 65.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van de huizen Gedempte Oudegracht 41 en 43 ten behoeve van de uitbreiding van het ge bouw van Openbare Werken, gevestigd aan de Jacobijnestraat. Voor de uitbreiding zal ook gebruik worden gemaakt van Gedempte Oudegracht 47, waarin thans het Vrijzinnig Protestants Jeugdhuis gevestigd is en welk gebouw in eigendom toebehoort aan de ge meente. Volgens een voorlopige opzet zijn de te verkrijgen lokaliteiten als volgt in te delen: een gedeelte voor de stedebouwkundige af deling in aansluiting met de vertrekken, welke die afdeling thans in gebruik heeft in het kantoorgebouw aan de Jacobijnestraat: een gedeelte, namelijk Gedempte Oudegracht 41, wordt bestemd voor de afdeling monu mentenzorg; de overige lokaliteiten voor de gehele bouwkundige afdeling. Deze afdeling verlaat dan haar accomodatie aan de Jaco bijnestraat. Hierdoor kan voor de gehele afdeling bouwbureau (constructieafdeling) de nodige ruimte worden gevonden in het kantoorgebouw aan.de Jacobijnestraat. Gedempte Oudegracht 41 komt voor op de voorlopige monumentenlijst en B en W. achten het in het algemeen aantrekkelijk, dat een uit cultuurhistorisch oogpunt van be lang zijnd gebouw als het onderhavige, in handen van de gemeente komt. Voorts merken B. en W. op, dat als van de geboden gelegenheid tot aankoop van de huizen niet wordt overgegaan, het gebouw Zijlweg 146. waarin thans een onderdeel van Openbare Werkeen is gevestigd, in de toe komst zeer kostbare en aanzienlijke uitbrei ding dient te ondergaan. ADVERTENTIE Haarlem (Bloemendaal) Kleverlaan 71, tel. 22955 De wielerronde van Nieuw Vennep voor amateurs en onafhankelijken, welke don derdagavond 27 juni door de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" in samenwerking met het plaatselijk Oranjecomité wordt ge houden, belooft bijzonder interessant te worden. Liefst honderd renners, waaronder de nieuwe wegkampioen Steenvoorden uit Heemstede en tal van andere streekfavo- rieten, zullen aan deze ronde deelnemen. Van hen noemen wij de Haarlemmers Koger, Van Weeren, Koek, Vaars en de gebroeders Peters, de Beverwijkers Groot, Niesten en De Ruiter, de Sassenheimers Van 't Hof en Van Houwelingen, Van Eg- mond uit Den Haag, Snijder uit Halfweg, Jan van Wetten uit Noord wijk, de in Haar lem gelegerde militair De Haan, de plaat selijke favorieten Harry en Joop Cuvelier, Bogers en Krijn Post en vele anderen. De start, welke om half zeven is, en de finish zijn aan de Preveniereweg in Nieuw Vennep. De af te leggen afstand bedraagt tachting kilometer. VARKENSMARKT LEIDEN. Leiden, 25 juni: Aanvoer 61 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: lichte f 1.71 —1.74; slagersvarkens f 1.741.77; zeugen f 1.48—1,51. Handel tamelijk, afloop minder. ONDERTROUWD: M. J. Pijpers en M. E. Assendelft. OVERLEDEN: G. Levasier, v., 80 j., wed. w J. Boonstoppel. Naar wjj vernemen'zijn de beide kraan vogeltjes, die verleden week respectieve lijk donderdag en vrijdag in de herten kamp van het Heemsteedse wandelbos „Groenendaal" werden geboren, achter eenvolgens maandagavond en in de afge lopen nacht tengevolge van de koude ge storven. Het personeel van de Heemsteedse plantsoendienst is tot laat in de avond in de weer geweest om te pogen de beide jonge dieren te redden. Zij stapten reeds in de hertenbaan naast de kinderboerderij rond en genoten niet meer voortdurend de beschutting van het overigens zeer zorg zame ouderpaar, omdat dit er steeds op uit moet om insecten in de grond te zoe ken. Men heeft nog getracht in het gebrek aan warmte door een lamp te voorzien, maar ook dit heeft niet mogen baten. De geboorte van de kraanvogeltjes betekende reeds een grote zeldzaamheid in Neder land, zodat het een teleurstelling is voor de Heemsteedse plantsoendienst, na alle tijdens de broedtijd en de dagen na het uitkomen van de eieren bestede zorg, dat men er niet in is geslaagd de beide kraan vogeltjes in leven te houden. Het kerkbestuur der Evangelisch Lu therse Gemeente te Haarlem heeft in de vacature-ds. W. Spliethoff het volgende drietal opgemaakt ds. A. G. C. Grabandt te Leeuwarden, ds. H. J. Johannes te Mid delburg, ds. P. H. G. G. Kok te Weesp. ADVERTENTIE OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug De Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het componeren van een gemeenschapslied waarvan de prijzen nu zijn toegekend Een eerste prijs werd niet gegeven, een tweede prijs werd toe gekend aan de heer Jos de Klerk in Haar lem,' verbonden aan ons blad als medewer ker voor muziek Een eervolle vermelding voor canon kreeg de voorzitter der ver eniging prof. dr. K. Bernet Kempers. DJAKARTA (ANP) Volgens door het Indonesische persbureau PIA uit Makassar ontvangen onbevestigde berichten, hebben regionale leiders tijdens een vrijdag jongstleden in Gorontalo gehouden confe rentie een afzonderlijke provincie Noord- Celebes ingesteld, zulks vooruitlopend op een beslissing hierover van de centrale regering. De chef-staf van de Indonesische land macht, generaal-majoor Nasution, brengt op het ogenblik voor de tweede maal bin nen korte tijd een bezoek aan Celebes, om te trachten enige klaarheid in het „vraag- stuk-Celebes" te brengen. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK BARRE VOETESTRAAT 19 Telefoon 15051 HAARLEM. Aan het Coomhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling HBS-B. de dames E. M. Blokker, M. J. A. Peletier, E. Prillwitz, E. H. van Roo sendaal, L. C. A. van WaJ-sem. E. J. West- mijze; de heren R. Frijns, L. C. Giebels, D. Mandei-sloot, R. H. du Mée, W. S. Post. J. C. Ruiter en H. R. Schreuder, allen te Heem stede; te Haarlem: mejuffrouw J. H. Gies- berger en de heren R. Blok, B. Bus, H. Buur- ma, E. G. Duyster, C. P. Hoogenboom, P. de Josselin de Jong, A. P. J. Kok, W. E. van der Linden, B. Tj. van der Loo, H. G. van Marselis Hartsinck, Th. M. Noorman en J. de Wit: uil Bloemendaal: de heren J, D. van der Baan, J. P. Kant, L. J. B. Baron Sweerts de Landas, Jhr. J. M. A. H. van Vreden- burch en E. Westphal; A. G. Wientjes uit Zandvoort. In het gemeentelijk concertgebouw in Haarlem behaalden de volgende heren het mulo-diploma A: J. P. Diepgrond, Amster dam; F. Blaauw. Velsen; T. Broekhuizen, Velsen. C. H. Auker, Haarlem; F. K. van dei- Berg. Haarlem, R van der Berg, Haarlem, H. Hooning, Haarlem; M. de Kleyn, Badhoe vedorp; C. Kroes, Nieuw Vennep, H. van Luyken, Hoofddorp; H. A. Maas, Hillegom en P. H. Bloem, Haarlem en de dames: M. G. Hcyblom. Haarlem. E. Huyboom, Haarlem; W. van Limpen, Haarlem: H. J. Bonekamp, Velsen; A. A. D. Hoogeboom, Haarlem, C. C. Meeldijk, Nieuw Vennep, E. Veltman, Bennebroek en L. M. de Kwaaste- niet, Hillegom. Het mulodiploma B behaalden de dames: H. H. Vos. Bloemendaal en G. A Bakker, Velsenen de heren: G. F. Bordes, feloemen- daal; A. J. van Heusden, Santpoort; J. J. Karsenburg, Haarlem; C. J. Kuiter, IJmui- den: A. Krijger, Velsen; C. Boon. Velsen; A. de Vreede, Lisse. Zes kandidaten werden afgewezen. In et gebouw van de Haarlemse Kegel bond behaalden het mulo-diploma A: de dames E. J. M. Hoek. H. G. J. F. Nijenhuis, en M. C. Romkes te Haarlem; J. C. T. Meijer, T. Muller en I. Buiter te Bloemendaal; M. Meyer te Aerdenhout; M. C. van Duffelen en T. Dammers te Velsen; M. Pronk te Drie huis; E. W. van Waardt en H. Jaspers te IJmuiden en de heren P. L, W. Smits te Beverwijk: D. L. Molenaar te Bloemendaal; H. J. Dalman en G. D. A. Oskamp te Aer denhout; C. van der Velde te Driehuis; C. van Loo te IJmuiden; J. W. van Pete.rem, R. P. Bos, J. B. van I-Teems, M. van Slooten, J. van Wees en T. Kampinga te Haarlem. Voor diploma B slaagden de dames L. Da- vidse, C. W. Dekker en M. Doelman te Hoofd dorp; M. Koster te Beverwijk; L. M. van Leeuwen, A. van Oudheusden. J. L. E. van Petegem en H. F. Stenfers te Haarlem en de heren P. Kwantes en R. H. Andringa te Hoofddorp; H. P. Dijkstra en L. D. J. Hijink te Haarlem. DE R.-K. SPORTVERENIGING „DSO" te Vijfhuizen ging de feestweek in ter gelegenheid van haar zilveren jubileum, welke gedenkwaardige gebeurtenis zal worden herdacht met bijzondere sportwedstrijden, gymnastiekdemonstraties, een receptie, kerkelijke plechtigheden en een feestavond tot besluit. De geboortedag van „DSO" viel op 30 juni 1932. De promotor, die de stoot gaf tot de oprichting van de vereniging, was de heer J. M. Matze, die destijds als onderwijzer was verbonden aan de r.-k. school te Vijfhuizen. Van het eerste bestuur werd de heer Matze secretaris, terwijl pastoor P. Kleintjes als geestelijk adviseur optrad. Velerlei zorgen Men begrijpt dat aan de oprichting .van een dergelijke vereniging direct al veel moeilijkheden waren verbonden. Vijfhuizen is immers slechts een kleine gemeenschap, hetgeen steeds van invloed is op de finan ciën, omdat de geldmiddelen door een be trekkelijk kleine groep bijeen moeten wor den gebracht. „DSO" waagde echter de sprong, met een „ruggesteun" van niet meer dan twintig leden, welker zorgen weldra werden verlicht door de bijdragen van donateurs en de steun van de burgerij van Vijfhuizen. Een andere zorg, die inmiddels nog niet is weggenomen, is het speelveld. Het eerste voetbalveld van „DSO" aan de Spiering- weg was een zodanig drassig terrein, dat het na een klein regenbuitje al in één grote modderpoel was veranderd. Daarom werd naar een ander veld uitgezien. Men kreeg de beschikking over het thans nog in gebruik zijnde land van de heer Stokman eveneens aan de Spieringweg. Het veld is echter te klein en rondom omgeven door sloten, welke veel last veroorzaken. Het is dan ook reeds geruime tijd door de KNVB afgekeurd, hoewel men in dit geval veel door de vingers ziet omdat men weet dat er voor „DSO" geen andere oplossing is. Thans schijnen ook deze zorgen echter bin nen afzienbare tijd tot het verleden te gaan behoren. Toen het plan voor het in de dorpsuit breiding langs de Vijfhuizerweg geprojec teerde sportveld geen voortgang kon vin den, nam het bestuur vau „DSO" stappen om het bestaande veld door uitbreiding en afscheiding grondig te verbeteren. Hiertoe werd aan het gemeentebestuur van Haar lemmermeer een krediet aangevraagd. Even nog dreigde de bestedingsbeperking een spaak in het wiel te steken, maar deze maand keurde de gemeenteraad het be sluit tot het verstrekken van een lening goed. Uit eigen middelen wil men na de restau ratie op dit veld een clublokaal stichten. „DSO", dat een kwart eeuw geleden als voetbalvereniging werd opgericht, heeft in tussen haar activiteiten zeer uitgebreid, waardoor het ledental is toegenomen tot over de honderd en tevens meer takken van sport konden worden beoefend. Zo werd kort vóór het uitbreken van de „Als je de hele dag op zo'n schommelen de schuit zit wil je je zeebenen wel eens lostrappen", moeten de voetbalminnenden onder de bemanning van de drie Engelse marinevaartuigen, die momenteel een in formeel bezoek aan Haarlem brengen, ge dacht hebben. Welnu, hiertoe werden zij maandagavond op het „Haarlem"-terrein in een wedstrijd tegen een elftal van de Haarlemse politie in de gelegenheid ge steld. Veel meer dan een genoegelijk par tijtje is het overigens niet geworden. De Haarlemse politiemannen bleken namelijk zowel technisch als tactisch zo zeer de meerderen van hun tegenstanders dat de einduitslag acht—twee nog maar een flau we weerspiegeling is van de werkelijke spelverhouding, voor hetzelfde geld had het ook een score met dubbele cijfers kun nen zijn. Daarbij kwam nog dat het merendeel van de Engelse spelers blijkbaar voetbal schoenen niet op hun plunjelijst had staan en het daarom maar op gymnastiekschoe nen probeerden. Op het door een lichte regen tamelijk gladde veld konden zij zich echter moeilijk staande houden. De politie trad na het beginsignaal van scheidsrech ter adjudant Van 't Boveneind reeds direct handelend op. De afwerking van de aan vallen op het Engelse doel was voorlopig echter te slordig. Na ongeveer een kwar tier spelen gaf het betere ploegverband van de Hermandad de doorslag. Rechts buiten Visser gaf na goed doorzetten een afgemeten voorzet die midvoor Kokhuis ex-doelverdediger van „Haarlem" maar voor het „inblazen" had. (éénnul). De Engelse gasten kwamen slechts spo radisch tot een aanval, waarbij hun snelle midvoor zich een felle doorzetter toonde. Door Kokhuis werd het kort daarop twee nul. Het derde doelpunt van rechtsbuiten Visser, die vier Engelsen, hun doelverde- diger incluis, in de luren legde, ontlokte de op de grond zittende Britten een waar derend applausje. Nadat rechtsbinnen Fransen er viernul van had gemaakt kwamen de gasten kort voor rust zowaar aan een tegenpunt toen de „politionele" verdediging een steekje liet vallen; vier één dus. Na de hervatting vlotte het in de Engelse voorhoede weliswaar iets beter maar het werd spoedig toch vijféén door linksbinnen Bolwijn, nadat een door Kok huis ingeschoten bal tegen de onderkant van de Engelse doellat caramboleerde maar wonderlijk genoeg de doellijn niet pas seerde. De kleine Engelse keeper weerde zich dapper maar toen een van zijn backs meende zijn taak te moeten overnemen door een bal met de handen uit het doel te slaan was de hieruit resulterende penalty- hem toch te machtig, (zeséén). Door Bolwijn en Kokhuis werd het daarna nog achtéén totdat de Engelse rechtsbinnen kort voor het einde de handen van de paar honderd toeschouwers nog eens op elkaar bracht door met een goed doelpunt de eindscore op achttwee te brengen. De vijfenvijftigjarige heer C. Kitsero, wonende Jan Gijzenkade in Haarlem- Noord, heeft een tweeëneenhalfjarige jongen uit de Hodsonstraat, die in het wa ter van de Jan Gijzenkade was gevallen, gered. Het jongetje had met vriendjes op de grasberm gespeeld en was te water ge raakt. De heer Kitsero had dit van zijn woning uit gezien en toen hij buiten kwam was de jongen al tot in het midden afge dreven. Gekleed begaf hij zich te water en bracht de jongen op het droge. De dren keling is onder behandeling van een arts gesteld. oorlog besloten om een afdeling gymnas tiek op te richten, welke voor haar „bin- ncnoefeningen" gebruik maakte van het toentertijd door de Gymnastiekvereniging „Vijfhuizen" gestichte Gymnastiekgebouw aan de Spieringweg. Voor de gymafdeling van DSO" bestaat zeer veel belangstelling. Ook de voetbal afdelingen verheugen zich in een grote bloei: zo werd het tweede elftal bij het afsluiten van het laatste reizoen kampioen van de afdeling. Minder fortuinlijk was de afdeling hand bal, die in 1948 in het leven werd geroepen, maar tengevolge van veel te weinig be langstelling reeds spoedig weer ver dween. Feestvreugde Behalve enkele sportwedstrijden en gym nastiekdemonstraties, welke in het bij zonder in het teken van het zilveren feest staan, vinden nog enkele gebeurtenissen in verband met dit jubileum plaats. Zo is er zaterdagmiddag een receptie in het gymnastiekgebouw aan de Spiering weg. Zondag 30 juni. de eigenlijke gedenk dag, begint om half acht, als in de r.-k. kerk te Vijfhuizen een plechtige hoogmis zal worden opgedragen. Na dit kerkelijke gebeuren zullen leden en genodigden zich aan een gemeenschappelijke ontbijttafel verenigen, terwijl na afloop daarvan voor oud-leden en eventuele andere belangstel lenden nog gelegenheid bestaat om aan het bestuur hun gelukwensen aan te bieden. De jubileumviering wordt dan 's avonds besloten met een feestavond in het gymna stiekgebouw, waaraan door verscheidene radin-artisten medewerking wordt ver leend. Dame uit Hoorn aangereden op Kennemerplein De Haarlemse politie zal er toe overgaan procesverbaal op te maken tegen wande laars die bij de beschermde oversteek plaatsen niet op de juiste wijze oversteken en tegen automobilisten, motorrijders en wielrijders die niet tijdig stoppen bij deze plaatsen. De politie zal zowel in uniform als in burger controleren. Sedert de in werkingstelling van de oversteekplaatsen hebben agenten van politie assistentie ver leend, maar thans doen zij op andere plaatsen dienst. Maandagavond omstreeks kwart over zevenen is een tweeënvijftigjarige dame uit Hoorn op de oversteekplaats aan de westzijde van het Kennemerplein door een motorrijder aangereden. De chauffeur van een autobus, komende van het Frans Hals plein, sorteerde voor en stopte bij de over steekplaats omdat enkele dames over staken. Rechts van de autobus reed een motorrijder die de dames te laat heeft op gemerkt. De bewoonster van Hoorn werd aangereden en liep wonden op. Zij botste tegen een andere dame op, die viel. Deze bleef ongedeerd. De gewonde dame is ter plaatse de eerste hulp verleend. STOCKHOLM (UP) In Trelleborg in Zuid-Zweden is mejuffrouw Elly Blokker, dochter van de voorzitter van de Neder landse vereniging van Esperantisten, de heer J. Blokker uit Haarlem, in het hu welijk getreden met de Zweedse esperan tist Olie Persson. De huwelijksvoltrekking vond plaats door ds. dr. Gunnar Edberg, een bekende Zweedse esperantist. Er wa ren gelukstelegrammen uit veertien lan den, natuurlijk allemaal in het Esperanto. De leden van het jonge paar ontmoetten elkaar tijdens een Esperanto-congres. Na zijn installatie tot voorzitter van de Haagse Raad van Arbeid heeft mr. G. A. A. M. Boot, oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem de vraag behan deld of de Raden van Arbeid ten dode ge doemd zijn of zullen blijven voortbestaan. „Er is geen instelling", zeide hij, „die al direct bij zijn geboorte zoveel kritiek heeft gekregen als de Raden van Arbeid in ons land. Al jaren praat men over de Raad van Arbeid in necrologische termen als: een mausoleum, een levend lijk, een instelling waarover de doodsklok luidt enz. „Als ik zelf zou geloven, dat het einde van de Raad van Arbeid nabij was, zou ik mij niet tot voorzitter hebben laten benoemen. De functie van liquidateur ligt mij niet erg", zei mr. Boot, die zijn rede besloot met een aantal vragen aan de vele ver tegenwoordigers uit het sociale verzeke ringsleven te stellen; Wenst u de structuur van de Raad van Arbeid volgens een bepaald beginsel te veranderen? Zijn er tegen de huidige structuur be zwaren? Is de Raad van Arbeid te duur, te traag of te langzaam? Zijn de premie-betalers gebaat bij een eventuele structuur-verandering? Is de wijziging zo hard nodig, dat we zo snel mogelijk daarmede moeten beginnen? Mr. Boot hoopte, dat over deze vragen een openlijke discussie zal worden gehou den, tegen de tijd dat de regering even tueel tot verandering wenst over te gaan Het oudste lid van de Haagse Raad van Arbeid, mr. Th. P. A. J. ten Hagen, die de vergadering presideerde, was van mening dat de Raden van Arbeid nog een lang leven zullen hebben, juist nu er met de AOW weer veel werk is bii gekomen en er met het komende weduwen- en wezen pensioen nog veel meer werk aan de winkel komt. Nieuws in het kort Geen spreekuur. Mr. J. C. C. W. Hijs- zeler, wethouder van volkshuisvesting en sociale zaken te Bloemendaal is heden-, dinsdagavond, verhinderd spreekuur te houden. Tekeningen Horsman. Tijdens de expositie van tekeningen van de Haarlemmer Willem Horsman in „De Hoofdwacht" aan de Grote Markt, gingen vele stadsgezichten in parti culiere handen over. Het gemeente-archief heeft zich in het bezit gesteld van een ge zicht op de Bakenessergracht. Uitwisseling. Voor het komend seizoen is een uitwisseling tot stand gekomen tussen het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het Radio Filharmonisch Orkest. In de r"'ns- dagserie zal op 25 februari het Radio Filhar monisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink in Haarlem concerteren. Hiertegen over zullen twee concerten van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest in Haarlem worden opgenomen en in de loop van het volgend seizoen worden uitgezonden. Tariefcommissie. Bij Koninklijk Be sluit is aan mr. C. W. Thöne te Bloemendaal op zijn verzoek met ingang van 1 juli 1957 eervol ontslag verleend als lid. tevens ''oor- zitter, der Tariefscommissie, onder dankbe tuiging voor de vele en belangrijke di< ten door hem als zodanig aan den lande bewezen. Aangereden. Een negenjarig meisje, wonende in de Voorhelmstraat te Haarlem, is maandagmiddag de Rustenburgerlaan overgestoken toen een auto naderde. Het is aangereden en liep schaafwonden op een bloeduitstorting aan het gezicht. Het meisje is naar het Diaconessenhuis overgebracht. R.K. Middenstand Heemstede. De af deling Heemstede van de R.K. Middenstands bond houdt donderdag 27 juni haar jaarver gadering in Nieuw Berkenrode aan de Heren weg. De agenda vermeldt het uitbrengen van jaarverslagen en bestuursverkiezing. De periodiek aftredende bestuursleden de heren J. P. G. Hendrikse en C. G. Breukels stellen zich herkiesbaar. Na afloop der agenda zal de film „Droomexpress" vertoond worden. Autotocht bejaarden. De sectie bejaar denzorg van de afdeling Haarlem van „Hu- manitas" houdt op woensdag 3 juli een auto tocht voor haar bejaarden. ADVERTENTIE Gezond? Nou en of! En lekker! Maar pas op... Uw maag kan er gemakkelijk door van streek raken. Haal daarom voor alle zekerheid vandaag nog Norit in huis tegen maag- en darmstoornissen Vragen van Haarlems raadslid Het Haarlemse raadslid mr. A. Wensing (C.H.U.) heeft schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. omtrent de mogelijkheid van een vrije zaterdag gedurende de zomer maanden voor het personeel van de Haar lemse gemeentesecretarie. Zijn vragen luiden: „Hebben B. en W thans hun standpunt bepaald ten aanzien van de vraag om het secretariepersoneel zij het bij wijze van proef gedurende de zomermaanden een zaterdag per twee weken vrijaf te geven? Hebben B. en W. het adres van vele le den van dit personeel, waarin de suggestie werd gedaan de arbeidstijd van deze vrije zaterdag op andere dagen in te halen in hun overwegingen betrokken en hebben zij adressanten van hun standpunt ter zake op de hoogte gebracht? Achten B. en W. een zodanige proefneming op beperkte schaal niet zeer gewenst om gegevens te verza melen ten einde dit vraagstuk in zijn ge heel te kunnen beoordelen? Zijn B. en W. niet van oordeel, dat be zwaren van continudiensten met hun eigen problematiek hier geen belemme ring mogen zijn?'! De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" heeft bij de wedvlucht van Cha- teauroux in Noord-Frankrijk af, waaraan zij zondag deelnam, met veel tegenspoed te kampen gehad. Zondag werden de duiven om half zeven gelost, maar 's avonds keerde er slechts één vogel van de 655 kilometer lange vlucht terug. Maandagavond was ruim de helft van de uit Zandvoort meegegeven vogels nog niet op het hok teruggekeerd. Aangenomen wordt, dat de duiven óf zijn verdwaald óf in een slechtweer-zone zijn geraakt De uitslag luidt: G. Driehuizen 1; A. C. Molenaar: 2-9; C. K. Drayer: 3; Corns. Koper: 4-6-10; H. Lansdorp; 5; Th. v. d. Meulen: 7 en A. H. Daane: 8. De straatvoetbalcompetitie van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten is thans zover gevorderd dat het merendeel van de deelnemende ploegen nog maar drie wedstrijden heeft te spelen. De stand aan de kop is zo dat de Vergierde- weg en de Dullaertstraat de grootste kans hebbers voor de kampioenstitel zijn, hoewel de jongens van de Muiderslotweg nog niet helemaal kansloos geacht moeten worden De overige teams hebben een zodanige puni tenachterstand dat zij bij voorbaat voor een van de eerste plaatsen uitgeschakeld zijn. De ranglijst is op het ogenblik als volgt: Vergierdeweg 6 6 0 0 12 48-7 Dullaertstraat 6 5 0 1 10 66-12 Muiderslotweg 6 4 1 1 9 29-19 Gijsbr. van Aemstelstr. 6 3 0 3 6 30-14 Roemer Visscherstraat 6 3 0 3 6 26-20 Vondelweg I 5 2 2 1 6 12-10 Rest I 6 2 1 3 5 23-17 Lijsterstraat 5 1 0 4 2 7-32 Vondelweg II 6 1 0 5 2 9-29 Rest II 6 0 0 6 0 2-106

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7