Clarastichting bestemd voor verpleging van geestelijk gestoorde bejaarden Raadslid stelt vragen over hejaardenprobleem Kindervoorstelling „Repelsteeltje" Scholen worden uitgebreid, vernieuwd en opgeknapt Binnenkort voorstel aan Haarlemse raad Bejaardenleed ten gevolge van onbewoonbaarverklaring "Zet ck koon op Uw dos 7 Laatste impressies van het Engelse vlootbezoek Burgerlijke Stand van Haarlem Melkprijs niet overal met 6 cent omhoog Communisten: troepen terug uit Noord- en Zuid-Kürea Weer een conferentie voorgesteld Stassen werkt Amerikaanse voorstellen verder uit Vermindering van legers in drie stadia Witte egel vindt goed tehuis Raad Haarlemmermeer komt 4 juli bijeen ZANDVOORT Leuke operette-opvoering tot besluit van het verenigingsseizoen UIT STAD EN STREEK Wien Alaska Airlines bestelt drie Friendships Parkeerterrein op het „Zwarteveld" Meer subsidie voor de kruisverenigingen Noodleslokaal voor de dr. Albert Plesmanschool Jubileum wordt op grootse wijze gevierd WOENSDAG 26 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wy vernemen wordt er door B. en W. van Haarlem naar gestreefd om in de eerstvolgende vergadering van de Haarlemse gemeenteraad het voorstel te kunnen doen tot het huren van de gebou wen van de Clarastichting te Zandvoort ten behoeve van de verpleging van gees telijk gestoorde bejaarden. Met de inrich ting van het gebouw voor dit doel zal on geveer anderhalve ton gemoeid zijn. In ons blad van 18 september deelden wij reeds mede, dat de gedachten van Burgemeester en Wethouders er naar uit gingen om het gebouw van de Clarastich ting, toen dat door het St. Elisabeth's gasthuis wegens het sterk teruglopen van het aantal t.b.c.-patiënten werd. ontruimd, voor de verpleging van de geestelijk ge stoorde bejaarden te bestemmen. Ongeveer veertig bejaarden, die bijzondere zorg be hoeven, kunnen hier een toevluchtsoord vinden. In het genoemde artikel schreven wij: „Er is een "betrekkelijk grote groep bejaarden die in meerdere of mindere mate geestelijk gestoord zijn. Deze bejaar den bevinden zich vaak in de slechtst denkbare omstandigheden, wat hun huis vesting betreft. Daarbij moet men niet alleen aan hun eigen belangen denken, maar ook aan die van degenen met wie zij tezamen wonen. Het ligt dus voor de hand, dat in de kringen van de Haarlemse volksgezondheid reeds geruime tijd ook voor die groep van bejaarden naar een oplossing wordt gezocht." Zoals wij hebben gemeld, zal hun verple ging onder leiding komen te staan van de nieuwe gemeentelijke psychiater, dr. P. H. Esser. De nieuwe inrichting, die een cen traal karakter zal krijgen, zal door de G.G.D. worden beheerd. Bloemendaal weigerde Zoals wij eveneens reeds geruime tijd geleden hebben bericht, is het gemeente bestuur ook bezig met een oplossing te vinden voor de huisvesting van die be jaarden, die wegens kwalen van lichame lijke aard aanhoudende medische zorg behoeven. Verleden jaar zag het er naar uit, dat ook voor die categorie een spoe dige oplossing kon worden verkregen toen men de gelegenheid had voor 180.000 gtil- den een villa in Aerdenhout te kopen, waar men zonder veel verbouwingen on geveer vijftig invalide ouden van dagen had kunnen onderbrengen. Het gemeente bestuur van Bloemendaal heeft echter ge weigerd aan dit plan medewerking te verlenen, zo vernamen wij. Daarom is men weer teruggekeerd naar het aanvankelijke voornemen om deze patiënten in de villa „Eikenrode" in Heemstede te huisvesten. Deze villa be vindt zich op het terrein, waar eerlang het nieuwe Marinehospitaal zal verrijzen. Er zijn echter grote financiële bezwaren aan dit project verbonden. Men' zal na melijk ongeveer drie ton in „Eikenrode" moeten investeren alvorens het voor het doel geschikt zal zijn, hetgeen voor een huurhuis toch een zware investering moet worden genoemd. Intussen is men in Haarlemse gemeen telijke kringen er reeds lang van door drongen, dat de huisvesting van verschil lende categorieën hulpbehoevende be jaarden in particuliere verpleeghuizen in sommige gevallen tot ongewenste toestan den kan leiden. In ons blad van 14 februari van dit jaar meldden wij reeds, dat er door B. en W. van Haarlem omtrent het toezicht op de particuliere rust- en .ver pleeghuizen overleg gaande was met de besturen der omliggende gemeentere, met name met Heemstede en dat dit er toe had geleid, dat een uniforme veror dening voor het toezicht op rust- en ver pleeghuizen in studie is. Het ontwerp voor deze verordening is thans aan de Haarlemse raadscommissies voor de strafverordeningen en voor de volksgezondheid toegezonden. Al deze activiteit verhindert uiteraard niet, dat er van tijd tot tijd nog steeds voortdurende minder gewenste toestan den aan het licht komen, die men inder daad als een uitvloeisel moet zien van de pas laat op gang gekomen bejaardenzorg, vooral wat de huisvestingsproblemen be treft, vraagstukken welke natuurlijk nog worden verscherpt door de heersende wo ningnood en de financiële belemmeringen. De „Dark Hero", die aan de oostelijke Spaarnekade in Haarlem gemeerd ligt tus sen de Gravestenenbrug en de Melkbrug, laat zijn machines grommen. Een blauwe walm trekt langs het water. Marinemen sen in met olie besmeurde overalls en wol len truien lopen bedrijvig met Engelse sleutels heen en weer, hier een moertje aandraaiend, daar weer losschroevend. De betekenis van het werk ontgaat ons. En daarom vragen wij aan een van de matro zen, wat er eigenlijk gebeurt. „We laten de motor proefdraaien en.De rest van het geen hij zegt wordt overstemd door het ge raas van de machines, die al hun paarde- krachten laten losbarsten. Proefdraaien, want vanmorgen heeft de vlooteenheid na een bezoek van een week aan de Spaarne- stad weer het ruime sop gekozen en de steven gewend naar Ramsgate, waar zij drie dagen verblijft om vervolgens koers te zetten naar Portsmouth. Dinsdagmiddag heerste er op de drie schepen een gewel dige bedrijvigheid. Alles moest tot in de kleinste onderdelen worden nagekeken en zo gauw mogelijk tot in de puntjes ver zorgd zijn, want de Engelse „Jantjes" wil den 's avonds nog even de wal op, om voor de laatste keer in Haarlem te passagieren. Op elk schip bleven twee matrozen de wacht houden. Wat mistroostig keken zij hun kameraden na, die onmiddellijk met de Haarlemse meisjes aan de zwier gingen. Wij vragen een van de matrozen aan boord van de „Bold Pathfinder" of hij ple zier heeft gehad in Haarlem en of hij nog wel eens een bezoek aan de stad zou willen brengen. „Ja, Haarlem is me reusachtig meegevallen en er zijn zulke aardige meisjes hier", zegt hij grijnzend. „Alleen het bier is hier niet zo goed. Er zit te veel schuim op. Nee, geef mij maar het Engel se bier. Die drank is pas best". Hij likt even zijn lippen af en kijkt ons dorstig aan. „Die voetbalwedstrijd ging ons niet zo goed af, maar wat wil je met zulke kromme benen". Met een grimas wijst hij naar zijn benen, die er toch werkelijk niet zo krom uitzien als hij zelf wel meent. Dan begint hij met trots over zijn schip te ver tellen. „De Pathfinder", weet hij te ver tellen, „is het snelste schip van de hele Navy. Het haalt wel 43 knopen. Meestal varen we een goede 39". „Maar de Dark Hero lijkt toch ook wel een snel schip", merkten wij op. „Ja, dat lijkt wel zo, maar wat snelheid betreft doet het toch heel wat voor de Bold Pathfinder onder", ver zekert hij trots.,„Of hij het vervelend vindt aan boord te moeten blijven, terwijl zijn kameraden aan wal de bloemetjes buiten zetten". „Och ik had wel mee gewild, maar je plicht roept ook wel eens en daar moet je je maar aan onderwerpen". Het blijkt, dat hij ondanks de vele ervaringen in Haarlem toch verheugd is de terugreis te aanvaarden. Want er gaat niets boven het „Good old England". Haarlem, 25 juni 1957 ONDERTROUWD, 25 juni: H. A. van den Hurk en M. C. Koster; J. J. M. van Elferen cn M. C. Henneke; R. J. N. Solkamans en M. K. Rudolph; A. van Zijtveld en C. P. Koek; Th. J. A. Lemmers n C. J. M. Tam. GEHUWD, 25 juni: A. Sengalrayan en J. Metten: C. A. van Maaren en A. S. Harten dorp; C. Beugeling en W. Elkerbdul; R. J. Zui-dema en M. Klunder. BEVALLEN van een zoon, 23 juni: E. Mul lerKlinkhamer; 24 juni: J. H. J. Bamhoom —Drost; H. M. Pluis—Nijssen; I. Kloos Prins; M. E. J. OomenVan de Ven; 25 juni: J. M. BrandHooning. BEVALLEN van een dochter. 23 juni: J. van KruiselbergenBos; C. A. M. Dieben Van der Helm; 24 juni: W. van den Berg— Van der Heiden; T. M. de JongVan den Broek; H. W. M. van VeenStuurman; C. SparnaayKlijn: I. TourneijTimmerman; 25 juni: C. J. DaanMens. OVERLEDEN, 23 juni: A. de Peer—Dijk, 13 j., Berckheijdestraat; 24 juni: Th. Stevens, "0 j„ Delft-laan; J. G. Larsson—Van der Heij den, 78 j., Bellamystraat; I. de VriesVan der Kuijp, 83 j., Timorstraat. Naar aanleiding van zulk een schrijnend geval heeft het Haarlemse raadslid me vrouw J. J. vanderWel-Beije (Par tij van de Arbeid) vandaag vragen ter schriftelijke beantwoording aan burge meester en wethouders gesteld. Deze vra gen, welke voor zichzelf spreken, luiden: 1. Is het juist dat door uw college aan een bejaard echtpaar is aangezegd de door hen bewoonde, onbewoonbaar verklaarde, woning begin maart te ontruimen, terwijl voor dit gezin van gemeentewege geen an dere woonruimte kon worden aangewezen? Was deze ontruiming dringend noodzake lijk en waarom? Is aan bewoners van be lendende percelen eveneens aangezegd de woning te zelfder tijd te verlaten en is daaraan gevolg gegeven? 2. Is het uw college bekend, dat dit echt paar in drie maanden tijds verscheidene malen van rusthuis is veranderd, aan het eind waarvan de man is overleden? Kun nen burgemeester en wethouders een uit eenzetting geven van de bemoeiingen, welke het Gemeentelijk Bureau voor Huis vesting, de Dienst van Sociale Zaken en Met ingang van 1 juli zal, zoals reeds eerder is bericht, de verbruïkersprjjs van melk, los en in flessen, in het algemeen met zes cent per liter worden verhoogd. De prijzen voor melkprodukten zullen in evenredige mate aan deze stijging wor den aangepast. De prijs voor karnemelk zal met twee cent stijgen. In de zogenaamde niet-gesaneerde ge bieden in West-Nederland, waaronder Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en in enkele andere gebieden, onder meer Midden-Brabant heeft de melkdetailhan- del verzocht, de prijs voor deze gebieden eveneens met zes cent per liter te mogen verhogen. De minister van Econo mische Zaken heeft zich hiermede niet kunnen verenigen. Voor deze gebieden zal de verhoging van de melkprijs voorlopig beperkt blijven tot vijf cent per liter om dat daar reeds als voorschot aan de melk handel een grotere marge is toegestaan als gevolg van afronding naar boven op halven centen van de verbruikersprijs ge durende bepaalde perioden. PANMOENDJON (Reuter) De com munistische vertegenwoordigers in de Ko reaanse bestandscommissie hebben voorge steld een internationale conferentie uit te schrijven, waarop gesproken zou moeten worden over terugtrekking van alle bui tenlandse troepen in Noord- en Zuid- Korea. Zij zeiden niet, welke staten een derge lijke conferentie zouden moeten bijwonen. Het terugtrekken der buitenlandse troe pen zou moeten worden gevolgd door een vermindering der sterkte van de Noord en Zuidkoreaanse strijdkrachten, waardoor de „mogelijkheid zou ontstaan, dat het Ko reaanse volk zelf op korte termijn op vreedzame wijze besluit over hereniging van zijn vaderland op democratische basis. De communistische vertegenwoordigers stelden ook voor dat Noord- en Zuid-Korea zouden onderhandelen over het sluiten van economische en culturele overeenkomsten, „waardoor een vrij reizigersverkeer tussen beide delen des lands zou ontstaan". Het UNO-opperbevel verwierp het voor stel, daar het naar zijn mening buiten de bevoegdheid der bestandscommissie valt. De bestandscommissie kwam op verzoek der communistische vertegenwoordigers bijeen om te spreken over de beslissing van het UNO-opperbevel, om moderne wapens in Zuid-Korea te brengen. Dit is geschied, omdat de Noordkoreaanse weermacht van communistische zijde nieuwe wapens heeft ontvangen, hetgeen in strijd is met de be palingen van de wapenstilstandsovereen komst. De communistische afgevaardigden ont kenden, dat de Noordkoreaanse strijd krachten nieuwe wapens hadden ont vangen. Zij verklaarden, dat juist het ge allieerde opperbevel het desbetreffen de artikel der bestandsovéreenkomst had geschonden. „Het optreden van het UNO- opperbevel heeft het gevaar voor een nieuwe oorlog in Korea vergroot en de spanning in dit land doen toenemen", al dus de communistische vertegenwoordi gers. de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst hierbij hebben gehad? 3. Kunnen burgemeester en wethouders mededelen, wanneer de laatstelijk bij de begrotingsbehandeling 1957 aangekondigde ontwerp-verordening op het toezicht van rust- en verpleegtehuizen aan de raad zal worden voorgelegd? LONDEN (Reuter) Op de Londense ontwapeningsconferentie heeft de Ameri kaan Harold Stassen gisteren voorgesteld de sterkte van dë Amerikaanse en Rus sische strijdkrachten in een eerste stadium van ontwapening te stellen op 2.500.000 man, in een tweede stadium op 2.100.000 man en in een derde stadium op 1.700.000 man, zo wordt van Britse zijde meege deeld. De tweede en de derde verminde ring zouden afhangen van de voortgang bij de oplossing van de hangende politieke problemen. De Russische vertegenwoordiger Zorin behield zich een mening voor. Hij wil eerst weten welke politieke problemen Stassen bedoelt en hoe hij denkt over een ver mindering van de bewapening en de mili taire uitgaven. Zorin zei het te betreuren, dat Stassen niet heeft gereageerd op het Russische voorstel van 14 juni tot een schorsing van de kernproeven gedurende twee of drie jaar. De openbare mening in de wereld, aldus Zorin, zal de poging van het westen om een staking van de kern proeven te koppelen aan een staking van de produktie van kernwapens niet be grijpen. Eerst proeven, dan produktie WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie in antwoord op een vraag gezegd, dat de Verenigde Staten er niet op zullen staan, dat een schorsing van de kern proeven gelijktijdig geschiedt met het sta ken van de produktie van kernwapens. Dit laatste zou ook later kunnen gebeuren. Het apparaat voor het uitoefenen van toezicht kan voor de proefnemingen veel eenvoudiger zijn dan voor de produktie, zei hij. Dulles zei dat hij over het verloop van de onderhandelingen over de ontwapening optimistisch noch pessimistisch is gestemd. Het regelen van alles tot in details is een zeer moeilijke taak. ADVERTENTIE Een oud sprookje, dat op woensdagmiddag 3 juli om half drie door Anneke Elro en haar Rotterdams Kindertoneel in een nieuwe bewerking voor de kinderen van onze abonnees in het Openluchttheater Bloemendaal zal worden opgevoerd. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Soendaplein a 50 cent Indien nog voorradig vóór het begin van de voorstelling aan het Openlucht theater a 75 cent. Gezien de grote belangstelling voor onze kindervoor stellingen in de vorige jaren, raden wij u aan u tijdig van kaarten te voorzien. Drie scholen in Zandvoort zullen moeten worden vernieuwd en uitgebreid. En wel de r.k. kleuterschool, de Mariaschool en de Julianaschool. Als de gemeenteraad de voorstellen van B. en W. betreffende uit breiding en vernieuwing van deze scho len aanneemt, dan zal worden overgegaan tot uitbreiding van de Mariaschool met vier leslokalen, een kamer voor het school hoofd, een kamer voor de leerkrachten, een artsenkamer, een filmlokaal en een overdekte verbindingsgang tussen het oude en nieuwe gedeelte van de school. Tevens zal de speelplaats aanzienlijk worden ver groot. De gemeenteraad van Zandvoort besloot eind vorig jaar over te gaan tot de stich ting van een tweede schoolgebouw aan de Lijsterstraat, omdat uitbreiding van de be staande school niet kon plaats vinden, daar deze school aan de oude algemene begraafplaats grensde. Daar echter op 22 januari 1957 besloten werd, deze begraaf plaats op te heffen, zijn de bezwaren voor uitbreiding van de school komen te verval len. Daar uitbreiding goedkoper zal zijn dan het bouwen van een nieuwe school, stellen B. en W. de raadsleden voor, ge noemd raadsbesluit van 23 oktober 1956 in te trekken. Plet bestuur van de school heeft naar aanleiding van een over deze uitbreiding gevoerde briefwisseling met het college zelf het verzoek tot uitbreiding van de school ingedicnd, hetgeen weer in het be lang van de goede gang van het onderwijs op deze school wordt geacht, dan de bouw van een nieuwe school. De muren van de r.k. kleuterschool aan de Lijsterstraat in Zandvoort moeten aan de binnenzijde noodzakelijk opnieuw ge schilderd worden. Door het zogenaamde „doorslaan" van de muren, welk euvel in middels is verholpen zijn op verscheidene plaatsen kale plekken onttaan. Hiermee zal een bedrag van f 1050 gemoeid zijn, welk bedrag de gemeenteraad beschik baar zal moeten stellen. Door het bestuur van de Julianaschool werd aan het gemeentebestuur van Zand voort verzocht gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een nieu we linoleumvloer in drie leslokalen, de aankoop van140 tafeltjes en stoeltjes in deze lokalen, alsmede enig ander noodza kelijk meubilair. Naar het oordeel van de directeur van de dienst publieke werken is een en ander verantwoord, reden waarom B. en W. van Zandvoort de raadsleden voorstellen, tot het fourneren van deze gelden te besluiten. In de tuin van de familie S. Attema, Hogeweg 64 te Zandvoort, heeft thans voor het derde opeenvolgende jaar een witte egel een goed tehuis gevonden. Elke avond tegen het schemeruur komt het diertje te voorschijn om zich op de waranda te goed te doen aan een schotel melk met geweekt brood. Omstreeks half mei is de witte egel, vergezeld van echtgenoot (e) weer te voor schijn gekomen en wanneer het ook dit jaar gaat zoals de andere jaren, verwacht men, dat de familie egel ongeveer half september weer gaat verdwijnen voor het houden van de winterslaap Waar? Dat heeft men nimmer kunnen ontdekken. Het vorig jaar marcheerde de egel-familie op een goede avond de tuin binnen vergezeld van drie jongen. „Net kleine speldekussen- tjes", vertelde mevrouw Attema. De witte voorop, daarachter de drie kleintjes, ter wijl de grauwe egel de stoet sloot. Avon den achtereen, steeds tegen het vallen van de duisternis, verschenen ze, om na zich te goed te hebben gedaan aan brood met melk weer in de tuin te verdwijnen. De dieren zijn zo mak, dat de familie Attema ze makkelijk in de hand kan nemen. De witte egel, die thans weer verschenen is, opnieuw vergezeld van de grauwe, heeft in tegenstelling tot de beide vorige jaren, thans geen spierwitte kleur meer, doch is enigszins gelig geworden. De jongen van vorig jaar zijn nog niet gezien, doch men verwacht nieuwe gezinsuitbreiding in de loop van dit seizoen. Dr. A. Portielje te Bennebroek, van een en ander in kennis gesteld, verklaarde, dat witte egels, zoge naamde albino's, zeer zeldzaam voorko men. Hij raadde aan het dier rustig te la ten gaan, omdat het in Artis in gevangen schap moeilijk in leven is te houden. De gemeenteraad van Haarlemmermeer komt op donderdag 4 juli in het raadhuis te Hoofddorp bijeen ter behandeling van zeventien punten. Voorgesteld wordt eer vol ontslag te verlenen aan de heer G. Loogman als ondei-wijzer aan de open bare lagere school te Hoofddorp en aan de heer P. A. Roels als onderwijzer aan de openbare lagere school te Lisserbroek. Het comité tot het houden van de districtsfokveedag 1957 in het zuidelijk deel van Noordholland heeft de fokveedag vastgesteld op 26 september in Ouderkerk aan de Amstel. B. en W. stellen de ge meenteraad voor een bedrag van vijftig gulden beschikbaar te stellen ter bestrij ding van de kosten. Het doel van een fok veedag is de fokkers in het zuidelijk deel van Noordholland de gelegenheid te ge ven met een tussenpoos van enkele jaren hun veestapels onderling te vergelijken en hen te stimuleren tot het nemen van maatregelen ter verhoging van de melk- produktie en ter verbetering van hun vee stapel. Voor het doen uitvoeren van een plan tot demping en riolering van de wegsloot en het aanleggen van een tegeltrottoir langs de Venneperweg te Nieuw-Vennep, van Venneperweg 433 tot Venneperweg 399, vragen B. en W. de raad een krediet van f 35.500 beschikbaar te stellen. Ter toelichting delen B. en W. aan de gemeen teraad mee, dat van verschillende zijden de wenselijkheid naar voren is gebracht van het verder aanleggen van een tegel trottoir langs de weg tot en met het r.k. scholencomplex te Nieuw-Vennep. Het oudercomité van de scholen richtte een adres tot B. en W. en de adjudant-groeps commandant deed het college wegens de verkeersveiligheid een voorstel toekomen tot verbetering van de toestand. B. en W. vragen de gemeenteraad mach tiging tot het doen betegelen van de grind- trottoirs, welke gelegen zijn te Zwanen burg langs de Eikenlaan, de Beukenlaan, de Marialaan en de Iepenlaan. Op de be groting is een bedrag van f 30.600 uitge trokken. Voorts komt een voorstel aan de orde een krediet beschikbaar te stellen voor het dempen van een sloot gelegen langs de Olmenlaan te Zwanenburg en het leggen van een riolering. In theater Monopole heeft de Zand- voortse operettevereniging „Fiësta" dins dagavond met een alleszins aanvaardbare opvoering van de operette „Vrouwe Luna" van Paul Lincke het Zandvoortse amateur- verenigingsseizoen, zij het dan ook wat laat, besloten. De keuze van deze luchtige vrolijke operette, met haar pittige, opge wekte melodieën bleek voor de vereniging een goede greep te zijn geweest, want op enkele inzinkingen na en een vrij rom melig en zenuwachtig begin, waardoor we de beide eerste taferelen maar liefst zo gauw mogelijk vergeten, bleek men zich daarna geheel te hebben hersteld en werd deze opvoering, die stellig een veel vollere zaal verdiend had, een succes met een steeds stijgende climax tot het einde toe. Het was jammer, dat de onvoldoende toneel-accommodatie in het theater nog al wat moeilijkheden bracht bij de veelvul dige wisseling van de décors, doch over het algemeen wist men deze moeilijkheden vrij goed te onder\'angen. Er waren bij deze opvoering twee hoog tepunten, die wij gaarne allereerst willen noemen. In de eerste plaats het voortref felijk musicerende orkest onder de ener gieke leiding van Jaap Spigt, die het ge heel vast in handen had en aan wie voor een zeer groot deel het welslagen van deze uitvoering te danken was. Daarnaast de balletten, ingestudeerd door mevrouw Sis- singh, waarvan het technisch knap ge danste grote in het tweede bedrijf een keurige indruk maakte, met voortreffelijk werk van een tweetal solodanseressen, wier namen in het programma niet werden genoemd. De gehele opvoering gaf blijk van ge degen studie en ernstige voorbereiding. Er was levendig, fris spel, vaart en enthou siasme. De grote handicap, die bij zovele operetteverenigingen zich voordoet, bleek ook hier het gebrek aan goede zangstem men. De straling in de zang ontbrak bij de meesten, al waren er enkele veelbelovende uitzonderingen. Dat was zeker het geval bij Vrouwe Luna, gebracht door Martha Koper, die over een glasheldere sopraan bleek te beschikken, doch helaas nog het nodige volume miste. Een zeer te waar deren tenor bleek J. J. Linnebank als Prins Sternschuppe, die deze avond een gastro] vervulde. Tenslotte was Nel Wiener een kostelijke weduwe Pusebach, die zowel in acteren als in zang een geroutineerde, ge schoolde operettezangeres bleek te zijn, hoewel zij af en toe door een teveel aan schadelijke overdrijving van het komische niet ontkwam. Een uitstekende creatie als Theophil bracht voorts S. Foletta. die bovendien de regie voerde, waarbij alle mogelijkheden ten volle door hem waren uitgebuit. Een dergelijk resultaat voor een zo jonge vereniging verdient zeker een extra woord van lof. Alle overigen bleven in de hoofdrollen wat de zang betreft beneden de maat, hetgeen door leuk acteren in het parlando voor een groot deel werd goed gemaakt. Zo zagen en hoorden we Bep Kist als het kamermeisje Stella, Henny Jansen als Marie, Paul Kist als Frits Stepke, Roel Boven als Lammermeier en H. Dees als Pannecke. Joke Dabroek als Venus, C. J. Dees als Mars en Mady Cohen als Groom vertolkten zeer bevredigend de bijrollen. Nieuws in het kort Zeistcnaren op excursie. Dinsdagmor gen heeft het gemeentepersoneel van Zeist, in totaal 112 personen, een bezoek aan het Openluchttheater te Bloemendaal gebracht, waar het gezelschap door het gemeentebe- bestuur van Bloemendaal werd ontvangen. Met vakantie. De burgemeester van Bloemendaal, dir. D. H. Peereboom Voller, is voornemens van 15 juli tot 15 augustus met vakantie te gaan. Afscheid J. A. C. Bleeker. De ouders van de leerlingen van de Vondelschool te Aerdenhout zullen op maandagavond 8 juli in de gymnastiekzaal van deze school in be sloten kring afscheid nemen van het hoofd, de heer J. A. C. Bleeker, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd de school gaat verlaten. De president-directeur van de Wien Alaska Airlines, de heer Sigurd Wien, die dezelfde functie uitoefent bij de Pioneer North Country Airlines, heeft medege deeld, dat zijn maatschappij drie Fokker F 27 toestellen heeft besteld, welke zullen worden geleverd door de Fairchildfabrie- ken in de Verenigde Staten, die de F 27 in licentie bouwt. Voor de aanleg van het busstation op het zogenaamde „Zwarteveld" heeft men niet het gehele terrein nodig. Na de bouw van het busstation blijft er nog ongeveer 1875 vierkante meter over. B. en W. verzoeken de raad dit terrein te laten betegelen, zo dat het dienst kan doen als parkeergele genheid voor personenauto's. Hiermee zal een bedrag van zestienduizend gulden ge moeid zijn, waarvoor het college een kre diet vraagt. Zou te zijnertijd het terrein een andere bestemming krijgen bijvoor beeld doordat het busstation wordt uit gebreid, dan zouden de tegels voor de aanleg of het herstel van trottoirs ge bruikt kunnen warden. B. en W. verzoeken de raad hen te mach tigen tot de uitvoering van het werk, zo dra de kapitaalspositie van de gemeente dit toelaat. De Zandvoortse afdeling van. het „Wit- Gele Kruis" en de stichting „Het Oranje- Groene Kruis" genieten sinds 1 januari 1955 een gemeentelijke subsidie van respectievelijk f2100 en f2880. In verband met de voorgeschreven salarisverhogingen voor de wijkverpleegsters hebben de be sturen van deze kruisverenigingen zich tot B. en W. van Zandvoort gewend met het verzoek de subsidie met ingang van 1 januari 1957 met zeshonderd gulden per vereniging te verhogen. B. e'n W. achten dit verantwoord en stellen de raadsleden voor in de raadsvergadering van dinsdag avond hiertoe te besluiten. De Dr. Albert Plesmanschool, die op 1 februari 1954 in gebruik werd genomen, zal in september ren zodanige bezetting hebben, dat het zonder uitbreiding met één of meer lokalen niet mogelijk zal zijn bij het begin van de nieuwe cursus alle leerlingen te huisvesten. Het leerlingen aantal zal dan toegenomen zijn van 225 tot 268, terwijl verwacht mag worden dat dit aantal in de komende jaren nog aanzien lijk zal worden uitgebreid in verband met de in de omgeving van deze school in uit voering zijnde woningbouw. Aan het rijk werd daarom een verzoek gedaan om een urgentieverklaring voor uitbreiding van de school met twee leslokalen. Hoewel dit reeds op 6 oktober geschiedde en de teke ningen voor deze uitbreiding reeds gereed zijn, vordert de uitvoering van deze plan nen zeer traag, daar de goedkeuring op de stukken nog steeds niet van de inspecteur van het lager onderwijs werd verkregen. Teneinde stagnatie bij het onderwijs aan deze school bij het begin van de nieuwe cursus te voorkomen, stellen B. en W. van Zandvoort de raadsleden voor, over te gaan tot uitbreiding van de school met een „noodleslokaal" waarvan de kosten op f 21.200.worden begroot en waarvoor de tekeningen reeds door de dienst van publieke werken werden gemaakt. B. en W. yan Zandvoort stellen de raadsleden voor, dit bedrag, waarin de inrichtings kosten zijn begrepen, ter beschikking te willen stellen. Bijna vierhonderdvijftig gulden voor „Onderling Hulpbetoon" Zondag heeft „Onderling Hulpbetoon" in Zandvoort haar jaarlijkse Emmabloem- collecte gehouden ter bestrijding van de tuberculose.. Deze collecte heeft f 440.16 opgebracht. HIMüfs. OM Gouden Chr. Burgerschool Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Christelijke Burgerschool in Hillegom zal vrijdag met het personeel van de school en de leerlingen in hotel „Flora" een feestelijke bijeenkomst wor den gehouden; 's avonds wordt in café restaurant „Treslong" een jubileumavond gehouden met de ouders van de leerlingen en genodigden. De heer D. van Egmond zal een openingswoord spreken. Het leerlin genkoor onder leiding van de heer P. de Vries verleent vocale medewerking aan de avond. Een film, een toneelstuk en licht beelden zullen de geschiedenis van de school uitbeelden. Voorts zullen de leer lingen van de school het bekende sprookje van^ Andersen ,,De nachtegaal en de kei zer" opvoeren. Lenie de Kwaasteniet en Riet Valkenburg, twee leerlingen der school, zullen de Peterburger Schlitten- fahrt op de piano ten gehore brengen. Verder verleent de heer C. Kool muzikale medewerking. Om de feestviering in goede banen te leiden zijn een tweetal huldi- gingscomité's opgericht: één uit de ouders en één uit de oud-leerlingen, dat cadeaus zal aanbieden. De school heeft zich in de vijftig jaren van haar bestaan een goede naam verworven. Het bestuur van de school bestaat uit vertegenwoordigers van de verschillende protestantse kerken. Mo menteel zijn aan de school zes leerkrach ten verbonden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11