Voor boer en tuinder is Utrecht deze week een technisch dorado W Fa. B. ENGELENBERG De avonturen van Wang en Li DE ONZICHTBAREN Qgg Agenda voor Haarlem Mechanisatie in de landbouw gaat geleidelijk voort Hoorn haalde Gr aaf Willem V opnieuw naar het Rodesteen NAAIMACHINES Zandauto verliest vier achterwielen Feestende stad liet eigen bier brouwen en hing de parkieten buiten J Kort en bondig BANDRECORDERS DONDERDAG 27 JUNI 1957 7 NATIONALE LANDBOUWEXPOSITIE Aanrijding in Lis se In januari gezonken „Scania77 gelicht (rier om in, tl bijtend Lijk van kikvorsman Grabb geïdentificeerd OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER H. J. MA ER TE NS N.V. (Van een onzer verslaggevers) WIL MEN IN ONS LAND nog iets bespeuren van het leven „des geruslen landmans dan zal inen daarvoor zeker moeite moeten doen en het is zelfs mogelijk, dat de speurtocht ondanks ijverige pogingen niet wordt beloond, zodat men uiteindelijk het zoeken naar de boer-uit-de-goeie-ouwe-tijd maar opgeeft. Wel zeker, er wonen in ons land nog boeren, die zo typerend in de streekromans worden beschreven: hardwerkende, brave lieden, vanaf de vroege kinderjaren werkend op het land, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, gebruind, gekromd, wat orthodox en natuurlijk schuw voor de nieuwigheden, die de „wereld" te bieden heeft; mannen, wier horizon ligt bij de einder van het land en die leven en zwoegen op de boerderij, waarop reeds vroegere geslachten het vee verzorgden en de gewassen oogstten totdat de handen, moe van het vele werken, moesten uitrusten. Doch het aantal van deze boeren is nog slechts klein en steeds groter wordt de groep landbouwers, veehouders en tuin ders, wier bedrijven allengs gelijkenis ver tonen met moderne industrieën. Zij volgen met nauwlettend oog wat wordt tot stand gebracht op het gebied van de mechani satie. Als nieuwe'machines op de markt worden gebracht, een nieuw bestrijdings middel wordt ontdekt of een nieuwe werk methode kan worden toegepast, zijn vele landbouwers en tuinders er „als de kippen" bij om het hunne hiervan te vernemen en - daarbij voorgelicht door deskundigen Ie overwegen, of de machine, het middel of de methode mogelijk op het eigen be drijf kunnen worden toegepast. Het is dan ook niet te verwonderen, dat deze week uit alle hoeken van ons land de boeren, soms vergezeld van de boerin, naar Utrecht toestromen om een bezoek te brengen aan de Nationale Landbouw- expositie en internationale landbouwbeurs, die daar in samenwerking tussen land bouworganisaties en de Koninklijke Ne- derlandsche Jaarbeurs tot en met 29 juni voor het eerst wordt gehouden. Deze land bouwtentoonstelling beoogt de betekenis van de land- en tuinbouw onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen en anderzijds de boer in kennis te stellen van hetgeen de markt hem heeft te bieden. In het verleden werden wel landbouwbeurzen gehouden, doch deze waren hoofdzakelijk commercieel ingesteld en voldeden niet aan hetgeen men ervan verwachtte. Thans is aan de voorlichting een ruime plaats toe bedeeld en wordt het researchwerk in het licht gesteld. De land- en tuinbouwers krijgen dus niet alleen een enorme massa machines en werktuigen aangeprezen, doch kunnen zich ook op de hoogte stellen van hetgeen in de laboratoria wordt uitgedok terd en kennis nemen van de nieuwstedan in voorbije jaren van zijn handen ge- snufjes De Nationale Landbouwexpo- hniik hphopf, fp makpn. worrit oPdnmon- Door de mechanisatie kan ertoe worden bijgedragen, dat de geringschatting voor de landarbeid, die lang heeft geheerst en mogelijk nog niet geheel is verdwenen, uit de wereld wordt geruimd. Want het is wel duidelijk, dat een arbeider op een ge mechaniseerd boerenbedrijf moet beschik ken over een grote vakkennis en' een ruim technisch inzicht. Hij zal niet alleen moe ten kunnen planten en oogsten, maar ook vertrouwd moeten zijn met ingewikkelde machines, daar door ondeskundigheid vele fouten en ongelukken kunnen worden ge maakt, waarmee aanzienlijke kosten en zelfs ^mensenlevens gemoeid kunnen zijn. Aan de technische vorming van landarbei ders wordt dan ook een steeds groter waarde toegekend. Betere waardering Een gevolg van deze grotere vakkennis en technische vorming is, dat de land arbeiders een betere financiële waardering voor hun bekwaamheid kunnen verlangen, zodat geleidelijk de achteruitstelling ten opzichte van de industrie-arbeiders wordt opgeheven. Hiermede en met de aanschaf van dure machines gaat uiteraard een sterke kostenstijging gepaard, waarvan de prijzen van land- en tuinbouw en veehou derij de weerslag ondervinden. Op de landbouwtentoonstelling blijkt, dat bij de produktie van machines ook gelet wordt op de kleine bedrijven. Naast de mammoeth-achtige trekkers staan er de kleinere tractoren, tegen welke machines de „laatste der trekpaarden" thans nog een strijd voert. Deskundig voorgelicht door het Instituut voor Arbeidstechniek en Ra tionalisatie, kan de boer vaststellen, welke machines bij zijn bedrijfsgroottg het best kunnen worden aangeschaft, zodat hierbij geldt: de juiste machine op de juiste plaats. Dat bijvoorbeeld de veehouder veel minder sitie is voor hen daarom een dorado, waar in het goed dwalen is tussen de machines en stands. Het .gemechaniseerd materiaal neemt overigens ook op deze tentoonstelling een overwegende plaats in. Niet minder dan ruim vierhonderd firma's stellen hun ver- koopprodukten in de open lucht ten toon: sen wir-war van werktuigen, kritisch ge monsterd door de voorbijtrekkenden, die informeren naar capaciteit en paarde- kracht, welk laatste woordje nog lang op het landbouwbedrijf zal worden gehan teerd, ook als het paard als trekkracht reeds lang door de tractor is verdrongen. De conclusie is wel, dat de mechanisatie en rationalisatie van het boerenbedrijf on verminderd voortgaan zij het naar veler mening nog in een te langzaam tempo. Concurrentie met industrie Die mechanisatie is trouwens een eis waaraan niet valt te ontkomen en waar door de idylle van het boerenbedrijf wel voorgoed tot het verleden behoort. Want wil het land- en tuinbouwbedrijf zich nog enigszins staande houden in de concur rentie met de industrie, die als een krach tige kolk steeds meer mensen van het land wegzuigt, dan zullen machines moeten worden aangeschaft, die het nadelige ge volg van het tekort aan arbeidskrachten moeten te niet doen. Zonder het gebruik van de machines zou de vlucht van het land door de arbeidskrachten trouwens nog groter zijn, omdat de gunstiger arbeids omstandigheden in de fabrieken nu een maal aanlokkelijker werken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer D. Tiggelaar, geen gevaren ziet in een verstandig geleide me chanisatie. Integendeel: hij is zelfs van mening, dat deze de arbeidsvoorziening in de landbouw alleen maar gunstig kan be ïnvloeden. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Vanmorgen om half acht heeft voor het postkantoor aan de Ilereweg te Lisse een aanrijding plaats gehad tussen een autobus uit IJmuidcn en een zandauto uit Haar lem. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar beide wagens liepen flinke schade op. De zandauto verloor zjjn ach teras met de vier daaraan bevestigde wielen. De bus kwam uit de richting Leiden en zou Scheveningse vissers naar de haven van IJmuiden brengen. Voor het postkan toor werd een aldaar geparkeerde auto ge passeerd, waarbij de bus op het linker gedeelte van de rijweg moest blijven om een aanrijding met enkele fietsers, die niet geheel rechts reden, te voorkomen. In middels naderde uit de richting Haarlem een zandauto, die niet geladen was. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De bus scheurde aan de voorzijde geheel open en de zandauto verloor door de schok zijn achterwielen. bruik behoeft te maken, wordt gedemon streerd. met de vele melkinstallaties, waar van wordt verwacht, dat het aantal zich snel zal uitbreiden. Voor de droge gronden, bijvoorbeeld die waarop de tuinders in Kennemerland hun watergrage gewassen moeten telen, zijn er beregeningsinstallaties en pompen. Tot de nieuwigheden behoort een kleine, geperfec tioneerde trekker. Voorts een machine, die baien stro grijpt en verplaatst. Er zijn diverse soorten hijs- en hefwerktuigen: de grijpkranen doen in de landbouw steeds meer ingang. Voorts kan men aanschou wen: sorteermachines, ploegen en spuit- installaties. De directie van de Noordoost polder kocht een acht meter brede zaai- machine aan. Grote zelfrijdende maai dorsers, ploegen, eggen en frezen, nieuwe rijenwieders en rijendunmachines zijn aan wezig, om met deze kleine opsomming te volstaan. Er is zelfs een helikopter voor de bespuiting van gewassen, al zal deze in ons land slechts sporadisch worden toe gepast. Op het gebied van de voorlichting wor den in vele stands zaaizaden, ziektebestrij dingsmiddelen, veevoeders en kunstmest stoffen getoond. Vele instellingen maken vanzelfsprekend van de gelegenheid tot voorlichting gebruik, zoals het Landbouw schap, de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Katholieke Landarbei- dersbond, welke laatste als enige vakbond zijn werk onder de aandacht brengt. De Plattelandsvrouwenbonden richten de aan dacht op de efficiency in de huishouding van de boerin en geven demonstraties; de huisvrouw vindt hier trouwens een super keuken van haar gading. Tenslotte zij ver meld, dat de tentoonstelling een levende have van vijftig paarden en een honderd tal koeien heeft het puik van de Neder landse boerderij. Er zijn speciale bijeen komsten gewijd aan agrarische vraagstuk ken en demonstraties met paarden en rundvee. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt/ heeft de tentoonstelling geopend met een rede, waarin hij pleitte voor een verhoogd tempo in de modernisering van de landbouw. Momenteel wordt in de landbouw per jaar voor tweehonderd mil joen gulden aan machines geïnvesteerd en aan gebouwen eenzelfde bedrag. Dit noem de de minister niet voldoende. Naar de mening van dr. Mansholt is nog te weinig aandacht besteed aan een betere opleiding en huisvesting van de landarbeiders. De belangstelling van de gemiddelde Neder lander voor de landbouw is nog te gering, hetgeen mede een gevolg is van het feit, dat de landbouw zich tot nu toe zo slecht heeft gepresenteerd, aldus de minister. Het bergingsbedrijf Van den Akker is er in geslaagd het Zweedse vrachtschip „Scania", dat op 21 januari in de buiten haven van Vlissingen zonk. te lichten. De „Scania" zonk na in aanvaring te zijn gekomen met het Franse schip „Chili". De „Scania", die 2213 ton meet en dateert uit 1921, was pas overgegaan in handen van een andere Zweedse rederij. Het bergings bedrijf heeft in de afgelopen maanden de lading fosfaat uit het schip verwijderd en zes luchttanks aangebracht. Woensdag begon men met het pompen van lucht in deze tanks en in de dubbele bodem, terwijl twee drijvende bokken het schip in de takels namen. Na het inpompen van lucht beschikt men over een totaal hefvermogen van 1700 ton, .voldoende om het schip te lichten. Na vier uren pompen kwam er beweging in het schip Het .ach terschip kwam het eerst naar boven, waar na langzaam ook het voorschip volgde. Na dat de lekken voorlopig gedicht zijn wordt het schip naar een werf gesleept om her steld te worden. ADVERTENTIE CHICESTER (Reuter) Een Britse lijk schouwer heeft uitgemaakt dat het lijk van een kikvorsman dat onlangs in de haven van Chichester is opgevist, dat van com mander Lionel Crabb is, die verdween tij dens een bezoek van Russische oorlogs schepen aan Engeland, een jaar geleden. De doodsoorzaak heetf men niet kunnen vaststellen. Het hoofd en de handen ont breken. ADVERTENTIE Poolstraat. 39 - Haarlem - Tel. 13232 SCHUIMPLASTIC VERFROLLERS Toen de draagstoel van de mandarijn met zijn gevolg uit het dorp verdwenen was, grinnikte de koopman. En toen gebeurde er iets vreemds... Hij sloeg zijn lange jas openen zie maar eens, wat er toen voor de dag kwam:- Wang, die boven op de schouders van Li zat! Ja, dat hadden de jongens slim bedacht. Wang had een snor aangeplakt van draad jes zvmrte wol en omdat ze samen zo groot als een man waren, hadden de soldaten er geen erg in gehad, dat ze vlak langs de jongens gegaan waren! 111-112 DE EERSTE DAG van de Hoornse stadsfeesten, begonnen in de strenge omlijsting van de Noorderkerk, voortgezet in de luchtiger trant van een herhaling-der-historie werd besloten met de volle vreugde van een feestende stad, waar de verlichting van de vele oude gevels in de straten en langs het Rodesteen en de bossage van het Baad- land, de Draafsingel en de Binnenluiendijk hun niet geringe aandeel in hadden. Al waren de serene gevels mooier dan de kakelbonte bomen, waar tegenwoordig geen jarige stad meer buiten schijnt te kunnen. Hoorn heeft gistermiddag na de wat plechtstatige opening in de Noorderkerk de klok zeshonderd jaar teruggezet en opnieuw Graaf Willem V van Beieren, die in ruil voor een stevige financiële steun in zijn strijd tegen de Kabeljauwsen, de stad Hoorn zijn charter verleende, met trompetgeschal ingehaald. Te paard en met groot gevolg kwam zijne doorluchtigheid door de lang na zijn dood in 1578 gebouwde Oosterpoort. Dit en de vele andere anachronismen konden de vreugde om deze in tocht in het geheel niet belemmeren burgemeester mr. B. R. Canneman heeft zijn hoge gast deemoedig de sleutel der stad laten aanbieden, maar Graaf Willem gaf hem onmiddellijk terug, want hij zei de burgervader het ding wel toe te vertrouwen. En later op de Rodesteen, waar heel Hoorn te hoop was gelopen, heeft Graaf Willem de hoofse toespraak van de burger vader beantwoord met een plagerig weder woord, dat af en toe de stedelijke politiek even deed schudden op haar democratische grondvesten, want niet alleen moest burgemeester Canneman horen, dat hij wel wat erg had uitgepakt met zijn lichtgroene open vervoermiddel „ik ben aangenaam verrast door de eenvoud van het voertuig des magistraats" maar tevens kreeg het gemeentebestuur er van langs, omdat alle huizen in Hoorns historische binnenstad scheuren als gevolg van het zware ver keer, dat naar de Grafelijke smaak beter buiten de stad om geleid kan worden. Voorts bracht hij uit Medenblik en Enk huizen het roddelbericlit mee, dat men de feestviering ten koste van de huizenbouw achtte en ettelijke andere, kleine voorval len uit de plaatselijke cronique schandalen verwekten onder het gehoor, maar ook onder de verzamelde genodigden en niet in het minst bij burgemeester Canneman zelf, een vaak daverend gelach. Burgemeester Canneman kreeg niette min van de hoge bezoeker de wens mee, dat hij nog eenmaal als „de big Ben van Hoorn" de historie in mag gaan, hetgeen algemeen de beste van alle grollen werd geacht. Nadat de heer Willem, in wie velen de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer P. v. d. Ven meenden te herkennen, bij vergissing een driewerf hoera op zichzelf had laten uitbrengen, heeft hij zijn grafelijke nar een vijftal jongedames achter de touwen der afzetting vandaan laten halen, om aan zijn gevolg toe te voegen. En daarna is op het podium het eerste glas van het speciale Hoornse bier geproefd, dat onder de naam „Unicorn" („Uniek voor Hoorn") en tevens de naam voor dé eenhoorn, de wapendra ger van de stad) rijkelijk in de verjarende stad zal vloeien. Terwijl de vijftig vendelzwaaiers uit de omgeving van Eindhoven, die als gasten voor deze openingsdag waren overgeko men over het Rodesteen opmarcheerden tesamen met de zilverbehangen „koningin" van enige schuttersverenigingen uit het Brabantse, als voorbereiding tot een groot se vendeliersdemonstratie, kregen de ge nodigden de kans, iets meer van de stad en haar feesttooi te gaan zien. En Graaf Wil lem is met zijn gevolg, zijn geheimschrij ver en zijn zeven geroofde joffers naar het Hollandia sportpark getogen, waar de ven delzwaaiers hun kuni. n zouden tonen. Hoorn heeft zich oprecht mooi gemaakt aan alle kanten en in alle straten. De versiering echter van de Kerkstraat is in haar eenvoud en originaliteit in staat geweest, aller bewonderende blikken tot zich te trekken: elk huis heeft daar name lijk inplaals van de bloemetjes een kooi met drie parkieten buiten gehangen, die de versiering een bijzonder levendig cachet geven. In het Hollandiasportpark hebben de vendeliers met een vakkundige toelich ting van een oud-collega, laten zien, wat oefening en spierbeheersing vermogen met een vlag van twaalf kilo en het publiek was dan ook enthousiast, temeer, toen bij het programma-onderdeel schjeten op de houten vogel, waartoe een schuttersboom was opgericht, de burgemeester het eerste schot mocht lossen en prompt een poedel maakte. Op het feestterrein „Het Baadland" zijn des avonds bekende radioartiesten opge treden, terwijl in de Noorderkerk de Hoomse zangverenigingen opnieuw con certeerden met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. DE VROUW IN HET AMBT De Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft een rapport „De vrouw in het ambt" behandeld. Het voorstel, alle ambten volledig voor de vrouw open te stellen, werd verworpen met 26 tegen en 25 stemmen voor. Aangenomen werd het voorstel, voor de vrouw het ouderling- en diakenambt open te steilen en de vrouw met een dispensa tieregeling tot het ambt van predikant toe te laten. Er waren 29 voorstemmers en 22 tegenstemmers. A i. De stilte in het studeervertrek werd steeds drukken der. De ogen van de bezoeker dwaalden door de kamer en bleven tenslotte rusten op de staande klok van zwaar donker hout in één der hoeken. De rustig heen en weer wiegende slinger tikte in eindeloze regelmaat de seconden der eeuwigheid. De tijd snelt voort en niets kan haar tegenhouden. De aarde heeft haar eigen wetten van het heelal en de getijden. Aan de bedrijvigheid van de mensen heeft zij geen deel. Geluk is niets, leed is niets, dacht Vogel. De rondwentelende aarde is onverstoorbaar, niets kan haar schokken of uit haar evenwicht brengen. Georg Bühler liet de handen zakken, zijn diep-verzon- ken ogen blikten in het niets en het was alsof zich zijn geest van het lichaam had losgemaakt en ver weg was, héél ver weg van het uitgemergelde lichaam. De grote staande klok in de hoek begon plotseling te zoemen, waarna enkele sonore slagen weerklonken. Vogel kreeg de indruk, dat ergens buiten een machtige torenklok sloeg. De laatste, lang na-klinkende en langzaam wegster vende slag bracht Bühler weer tot zichzelf. Zijn geest keerde terug. Hij streek met een vermoeid gebaar over het voorhoofd, als wilde hij een sluier terzijde schuiven. Een diepe, donkere zucht welde in hem op. Hij richtte een paar doffe ogen op Vogel, die behoedzaam begon te spreken. „Wat je ook op deze reis meegemaakt mag hebben, Bühler, alles is al lang achter de rug. Wat je ook beleefd mag hebben, en hoe afschuwelijk het ook mag zijn geweest, nu je dat nog steeds niet hebt kunnen verwerken, moet er wat schorten aan je zenuwstelsel. Ik beloof je graag, dat ik je aantekeningen met de grootste aandacht zal doorlezen. Als het je schikt, kom ik morgen weer terug. Dan zullen we samen het hele complex van verwarring, onzekerheid en ontmoediging bepraten. Ik zal je critisch onder de loep nemen en ik ben er nu al van overtuigd, dat het mij gemakkelijk zal vallen jou, beste vriend, van de geestelijke druk te bevrijden, die nu nog op je rust". „Je weet nog niets, je weet nog helemaal niets, Vogel, en ik ben bang dat je anders zult spreken als je maar eerst „Afwachten, Bühler, afwachten", onderbrak de arts hem en greep zijn hand. Vogel nam afscheid en liep langzaam naar huis. Zijn (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) gedachten waren druk bezig met Georg Bühler en de inhoud van de map, waar hij uiterst nieuwsgierig naar was. Dat de zenuwen van zijn jeugdvriend geschokt waren, dat zijn zieleleven een geduchte knauw had gekregen, was hem direct duidelijk geworden en hij piekerde reeds over de therapie, die verlichting zou kunnen brengen. Maar om de weg, die naar de genezing zou voeren, met zekerheid en vertrouwen af te kunnen leggen, moest hij zich eerst een glashelder beeld vormen van de oorzaken en de aard van de schok, die Bühler zo in de war hadden gebracht. De aantekeningen van de patiënt zo hoopte Vogel tenminste zouden hem waarschijnlijk wel daadwerkelijk kunnen helpen. Daar enboven verwachtte Vogel dat Bühlers notities bijzonder belangwekkend zouden zijn. Het moesten wel zeer schokkende gebeurtenissen geweest zijn, die een man in de kracht van zijn leven, een man als de eenmaal zo sterke Bühler, in zulk een beklagenswaardige toestand hadden gebracht De schemering was reeds gevallen, toen dokter Vogel thuis kwam. Eerst keek hij nog even de post door en las vervolgens aandachtig het prospectus over zijn laat ste neurologisch werk, dat binnenkort zou verschijnen. Hij waste daarna langdurig en zorgvuldig de handen, schoot een huisjasje aan, kortom, hij aarzelde om te gaan lezen in Bühlers aantekeningen, deels, zoals hij ironisch lachend moest toegeven, omdat hij zijn nieuws gierigheid zo hoog mogelijk wilde opvoeren, deels ook omdat hij eerst nog even wilde nadenken over de beklagenswaardige toestand, waarin zijn vriend was geraakt, en over de mogelijkerwijs te volgen genees wijze. Hij maakte het zich gemakkelijk in een luie stoel, schoof de schemerlamp dichterbij en stak een sigaret op. Toen hij de map opensloeg, trilden zijn handen even, zo meende hij tenminste. Welke geheimzinnige krachten beïnvloeden ons, welke machten spelen een spel met ons, dacht hij, nu zelfs ik nauwelijks de opwinding kan on derdrukken, de vreemde, bijkans tastbare beklemming, die van deze bundel papieren uitgaat. En ik sta toch sceptisch genoeg tegenover zulk een soort mystieke din gen, ik distancieer me er toch altijd van Hij ergerde zich enigszins aan zichzelf en nam zich voor volkomen rustig en nuchter te blijven. Toen begon hij te lezen HOOFDSTUK I - BIECHT Hoe is mijn jeugd eigenlijk verlopen? Ik was al vroeg wees en werd door een voogd opgevoed, die mensen schuw was en zó zonderling, dat het lang duurde voordat ik mij bij hem op mijn gemak voelde. Het zal dan ook wel niemand verbazen, dat ik veel van zijn eigenaardig heden overnam, over móést nemen. Had ik mijn moeder maar langer mogen hebben! Ik groeide op zonder een vriend, zonder een mens, die ik vertrouwen kon, waar aan ik mijn vertrouwen wilde schenken. Geheel op mijzelf aangewezen, volgde ik mijn impulsen, die anders waren dan die van mijn leeftijdgenoten. Ik meed het gezelligheidsleven, ik ontliep de vrouwen. Reeds tijdens mijn studentenjaren had ik een bijzon dere voorliefde voor Gautama Boeddha opgevat. Zijn leven, zijn leer hadden een diepe indruk op mij gemaakt en al gauw stond het voor mij vast, dat ik na beëindiging van mijn studie mij in het land van het boeddhisme bezig moest houden met Boeddha's leerstellingen, dat ik zijn lessen moest volgen. Ik verdiepte mij ook in de andere religies van het oosten; in de leer van Zarathus- tra, Confucius; ik bestudeerde de opvattingen van de Sikhs; ik leerde vele oosterse talen, omdat ik zo inten sief mogelijk wilde studeren, omdat ik zo grondig moge lijk het onbekende wilde doorvorsen. Het vaderland met zijn civilisatie en urbanisatie stootte mij af; de landen, die vèraf gelegen waren van de moderne stromingen, waar de mensen nog onbedor ven waren en dicht bij de natuur stonden, trokken mij steeds sterker in hun ban. Zoekt men niet steeds gezelligheid en vriendschap, dan staat men gauw alleen. Zo verging het mij in het vaderland. Mijn geboortegrond was het niet, die hier schuld aan had. Ik had dit uitsluitend aan mijzelf te danken! Met welk een geestdrift, met welk een van enthousiasme overweldigende verrukking drong ik de eerste keer door tot in verre, mij onbekende gebieden! Maar reeds aan boord van het schip, dat mij naar Egypte zou brengen, vergalden de andere reizigers met hun gedweep en flauw gedoe mij het plezier van de tocht. (Wordt vervolgd Terug. Na een reis van veertien dagen door Denemarken, Zweden en Noorwegen zijn de wegenwachten P. de Kraker uit Breda en T. P Drenth uit Siddeburen in Nederland terug. Met collega's wegenwach ten uit Zwitserland. Duitsland, België en Engeland hebben zij in Kopenhagen de instal latie van de nieuwe Deense wegenwacht bijgewoond. Daarna hebben zij met Deense, Noorse en Zweedse collega's een tocht door zuid-Zweden en Noorwegen gemaakt. Verboden. De directie van de Zuider zeewerken heeft het bezoek aan de inpolde- ringswerken van oostelijk Flevoland en de brugbouw bij Elburg aan hen. die geen speciale vergunning hebben, verboden.. Tot nu toe werd ddit bezoek logluikend toege staan, maar de directie heeft zich door ver regaande baldadigheid van de Elburger- jeugd. waarbij voor meer dan duizend gul den schade werd aangericht aan bouwwer ken, genoodzaakt gezien aan de verbodsbe palingen thans streng de hand te houden. De Ruyter-raam. Aan de glazenier Pieter A. H. Hofman in Den Haag is op dracht verstrekt tot het maken van een ont werp voor een gebrandschildiord raam, be stemd voor de Sint Jacobskerk in Vlissin gen. Dit raam zal gewijd zijn aan Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Er is een „Comité de Ruyterraam" opgericht, dat zal trachten de benodigde gelden bijeen te brengen. Het opende hiertoe een rekening bij de Amster damse Bank. Afgesloten. Met ingang van volgende week donderdag zullen de havens van St. Maartensdijk en Scherpenisse niet meer voor schepen bereikbaar zijn, omdat dan de werkzaamheden beginnen aan de afsluiting van de zij-arm van de Oosterschelde. waar aan deze havens liggen. Monument. In het bij het navigatiesta- tion der Koninklijke Luchtmacht bij De Lier (Westland) behorende Schefferkamp is door mevrouw de weduwe Scheffer een monument onthuld ter ere van de nagedach tenis van haar man. de vaandrig-vlieger waarnemer J. F. Scheffer van de militaire luchtvaart van het voormalige KNIL, die tijdens de Japanse inval in het voormalige Nederlandsch-Indië zich zodanig onder scheidde. dat de Koningin hem benoemde tot ridder in de Militaire Willemsorde vierde klasse. Vaandrig Scheffer is later in krijgs gevangenschap overleden. Wielrijdster doodgereden. Een 33-jarige Amsterdamse café-portier, aan wie ten laste was gelegd, dat hij. terwijl hij dronken was. met zijn auto een 29-jarige wielrijdster had doodgereden, is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 voorwaardelijk. Hij mag vijf jaar lang geen motorvoertuigen besturen. Bevorderd. Bij Koninklijk Besluit is schout-bij-nacht H. H- L. Pröpper met ingang van 1 juli bevorderd tot vice-admiraal. Vice- admiraal Pröpper is bevelhebber der zee strijdkrachten en chef van de marinestaf. Oplichting. Een 28-jarige bediende van een vertegenwoordiger van een brandverze keringmaatschappij is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. waarvan vier maanden voorwaar delijk. Hij had kans gezien zich 35.000 toe te eigenen door gefingeerde opgaven van brandschade in te dienen en zelf de uitke ringen op te strijken. Rovers. Twee negentienjarige jongens hebben op 16 februari 's avonds op het Mer catorplein in Amsterdam een winkelchef neergeslagen en van een tas met 3200 be roofd. Zij konden vrijwel direct daarna worden gepakt. Beide jongens, die reeds eerder zijn veroordeeld, hebben voor deze roofoverval drie jaar gevangenisstraf gekre gen. Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft is benoemd dr. ir. J. W. Cohen te Hilversum. Hij zal onderwijs geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica. Voorts is aan de Technische Hogeschool be noemd tot gewoon hoogleraar ir. M. P. Breedveld te 's Gravenhage. Hij zal onder wijs geven in de elektronica. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 DONDERDAG 27 JUNI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden. 7 en 9.15 uur. Roxy: ..De gevangene van Mandorra", 14 jaar. 7 en 9.15 u. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Calypso Joe", alle leeftijden, 7 en 9.15 u. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15'uur. Rembrandt: „Ro man Holiday", a.l. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het balboekje". 18 jaar, 8.15 uur. Concert gebouw: Zomerconcert door het N.PH O. o.l.v. Henri Arends. 8.15 uur. Floresstraat: Jubileummarkt ter gelegenheid van het tien jarig bestaan met uitslag van de gratis ver loting. Tot 9 uur 's avonds. VRIJDAG 28 JUNI Roxy: „Overrompeling der vuurduivels", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Kitty", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het wonder der geboorte". 14 jaar, 2, 3 en 4 uur, „Liefde", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Lido „Rijstmeisje", 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Königswalzer", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar 2. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Botsende jeugd", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: 146ste Muziekschooluitvoering van het Haar lems Muziek-Instituut, 7.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3