Heemsteedse raad stemt in met verhoging van de gasprijs Interpellatie over bejaardenzorg in Heemsteedse raad Schipholweg wordt onderdeel van ringweg om Amsterdam Albert Heijn Mart Vragen over toespraak van burgemeester Toepassing woonruimtewet gewijzigd Fabrieksdirecteur van brandstichting verdacht Deel oostelijke weg over vijf jaar gereed 19 Verhoging vastrecht voor muntmeters geschrapt Nederland, Duitsland en Zweden in finale om politie-voetbaltitel R.-k. sociëteit opgericht m <§uperMart vlees ^uperMals vlees Bezwaren tegen plan-De Ranitz Onderzoek van takken van aangetaste blauwsparren Portier van Brinkmann viert zilveren jubileum Nederlandse produkten in Brussel bekroond Leden ambtenarengerecht te Haarlem benoemd Tentoonstelling van diorama's in Vleeshal VRIJDAG 28 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEM5CHE COURANT De Heemsteedse raad heeft de verhoging van de gasprijs met twee cent per kubie ke meter goedgekeurd, met dien verstande, dat B. en W. op aandrang van de heren Verspoor (Arbeid) en Zegwaart (K.V.P.) de voorgestelde verhoging van het vastrecht voor muntmeters voorlopig uit de gewijzigde verordening hebben laten vervallen. Voorts worden de kwanta voor huishoudelijk verbruik van gas en elektri citeit, welke tegen kostprijs worden geleverd, met tien percent verhoogd, terwijl er verder een gunstiger regeling voor grote verbruikers van elektrische stroom komt. In de toekomst zal bovendien een nachtstroomtarief tussen half twaalf en half drie in de middaguren worden toegepast. De heer Verspoor (Arbeid) zag in de voorgestelde verhoging van het vastrecht tarief voor muntgasmeters een groot na deel voor minder draagkrachtigen en voorzag voorts een overschakeling op ge wone meters. Spreker begreep wel, dat met het oog op de begrotingspositie spoed geboden was, maar voor de naaste toe komst drong hij aan op een deskundig ad vies met betrekking tot de tarieven en de leveringscontracten. Deze toezegging, door B. en W. wel aan dc raadscommissie ge daan, miste hij in het voorstel. De heer Verhoeven (K.V.P.) toonde zich op zijn beurt verheugd over het hand haven der gezinstarieven, die volgens hem boven een oppervlaktetaricf zijn te prefe reren. Het invoeren van een nachttarief was verder voor spreker aanleiding voor (e stellen, door middel van een aantrekke lijke folder de beperking van het elektrici teitsverbruik tijdens de piekuren te pro pageren. De heer Brink (V.V.D.) bepleitte ver volgens speciale tarieven voor de groot verbruikers, omdat het merendeel hiervan elektriciteit voor hun bedrijven moet afne men. Daarnaast zou hij deze categorie gaarne in de gelegenheid zien gesteld con tracten met de gemeente af te sluiten. Nadat de heer Zegwaart (K.V.P.) zijn grote voldoening had uitgesproken over de verhoogde kwanta voor gezinsverbruik, maar daarentegen gefulmineerd had tegen een verhoging van het vastrecht voor muntgasmeters, oefende de heer R e ij n- d e r s (Arbeid) felle critiek uit op het Haarlemse beleid ten opzichte van Heem stede. Hij was van mening, dat men er in die gemeente steeds op uit is meer dan normaal van Heemstede te plukken. Wethouder V a n W ij k ging uitvoerig op deze betogen in, waarbij hij de raad ver zekerde dat er met Haarlem was onder handeld op ^en manier, zoals dit gewoon lijk tussen goede kooplieden geschiedt. Hierbij heeft men ook op de man af de vraag gesteld, of men Heemstede mis schien als een winstgevend gewest be schouwde. De wethouder had zich voor zijn antwoord verder van gedegen cijfermate riaal voorzien, uit welke berekening kon blijken dat de overeenkomst met Haarlem uiteindelijk bevredigend kan worden ge noemd. Daarnaast bracht hij de leden on der de aandacht, dat wegens de gestegen kolenprijzen ongetwijfeld alle Nederlandse gemeenten tot tariefsverhoging zullen moe ten overgaan. Wat de speciale contracten met groot verbruikers betreft, welke door de heer Brink waren verdedigd, moest de wethou der erkennen hiervan geen voorstander te zijn. Dit verhinderde hem echter niet de toezegging te verlenen, dat een en ander naar billijkheid zou worden beoordeeld. Nadat spreker nog had vastgesteld, dat elektriciteit en water praktisch zonder prijsverhoging worden doorberekend, zo dat de winst voor Heemstede wordt afge worpen door „tuinsproeiers en bezitters van zevenentwintig schemerlampen", ver klaarde de wethouder tenslotte er ook van overtuigd te zijn, dat de invoering van een nachttarief het verbruik op de piekuren gunstig zal beïnvloeden. De wethouder verklaarde voorts, dat dank zij de gewijzigde tarieven de over schotten der bedryven ongeveer gelijk zul len blijven aan de op de begroting geraam de, terwijl hii verder geen bezwaar had te gen bestudering van het tariefstelsel, zoals was toegezegd. Spreker gaf voorts toe, dat het moment voor de invoering van een verhoogd tarief voor muntgasmeters on gunstig was en verklaarde zich bereid tot De minister van Maatschappelijk Werk heeft nieuwe richtlijnen vastgesteld voor de vergunningverlening en de vordering van woonruimte. Een van de voornaamste wijzigingen houdt in, dat burgemeester en wethouders, in geval van woningruil, aan een niet-ingezetene, een vex-gunning niet zullen mogen weigeren indien het om een passende woonruimte gaat. De bedoeling van deze nieuwe bepaling is, dat door B. en W. in beginsel aan woningruil wordt medegewerkt en dat zulks alleen in die ge vallen niet geschiedt, waar de doelmatige verdeling van de woonruimte in het ge drang zal komen. Vooi-ts is bepaald, dat indien geen gemeente bereid is aanspraken op woonruimte te erkennen, Gedeputeerde Staten een gemeente kunnen aanwijzen, welke volgens de geldende normen een vex-gunning zal verlenen. Op gx-ond van dit artikel zijn in de toe komst dus ook de belangen van de „zwex-- vende" woningzoekenden, dus degenen die van de ene gemeente naar de andere wor- den verwezen, doch vrijwel nergens er kenning kunnen ki'ijgen, beschermd, door dat Gedeputeerde Staten (in geval van meer px-ovincies de minister van Maat schappelijk Werk) als beroepsorgaan zijn ingeschakeld. Ten opzichte van de gelden de bepaling voor ambtenaren houdt een nieuw voorschx-ift de bepex-king in, dat al leen in geval van opvolging in functie woonruimte beschikbaar wordt gesteld en dat de gemeente ook andere woonruimte dan de verlaten woning ter beschikking kan stellen. Wel wox-dt verklaard, dat het rijksbelang eist, dat de uitvoering van een rijksdienst niet verstoord mag worden, doordat de opvolger van de vertrekkende ambtenaar niet in de standplaats zou kun nen wonen. Op de derde dag van het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal voor poli tieteams, dat in Leiden gehouden wordt, zijn de drie kandidaten voor de eindstrijd be kend geworden. In poule B was dat reeds Nedex-land na twee gewonnen wedstrijden. Door een ovex-winning op Zwitserland leg den de politieagenten van Zweden beslag op de eerste plaats in poule a. In poule C ver sloeg Duitsland met drie-nul het Noorse team en werd in deze poule winnaar. het voorlopig achterwege laten van het vastrecht daarvoor. Na deze heldere en goed gedocumenteer de uiteenzetting van wethouder Van Wijk bleek er geen behoefte meer aan replie ken te bestaan, zodat het voorstel van B. en W. verder zonder hoofdelijke stemming kon worden aangenomen. Nieuwe vloer Het door B. en W. gevraagde krediet van f 3000, bestemd voor een nieuwe dans vloer in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip, noopte de heer Scheer (V. V.D.) tot een opmerking. Niet dat hij de noodzaak hiervan wilde ontkennen; inte gendeel, maar wel achtte spreker het ab surd dat de levex-ancier zich aan de ver antwoordelijkheid voor een zo spoedige slijtage heeft onttrokken. Wethouder Van Lent moest hierop erkennen, dat de gemeente in dit geval niet geheel onschuldig is, omdat men bij de opdracht verzuimde erop te wijzen, dat de vloer ook voor dansen geschikt moest zijn. Het is echter een les geweest om voortaan bij dex-gelijke opdx-achten met de bestem ming rekening te houden. Deze ruiterlijke erkenning bleek voor de heer Scheer vol doende, zodat de danslustigen binnenkort ook in „Oe Princehof" van een goede dans vloer verzekerd kunnen zijn. Bij de rondvraag kwam de heer Hop staken (K.V.P.) met de suggestie, ook in Heemstede tot het organisex-en van een cux-sus in de verkeei'sregels over te gaan, waax-aan eventuele liefhebbers dan voor eigen rekening kunnen deelnemen. De Voorzitter vreesde echter, dat een dergelijke onderneming nog meer werk voor het politiekorps zou gaan betekenen, dat voox-al op het terrein van het verkeer toch x-eeds .ovex-belast moet worden ge noemd. Vandaar dat de burgemeester het verstandiger achtte te wijzen op de cursus sen welke op dit gebied in Haarlem wor den gegeven, waarbij deze gegadigden zich waarschijnlijk gemakkelijk kunnen aan sluiten. Speelterrein Mevrouw Van Nispen van Wely (V.V.D.) informeerde naar de mogelijkheid tot het opénstellen in de avonduren van het speelterrein aan de Wagnerkade, opdat de jeugd aldus in de gelegenheid kan worden gesteld hiervan een verantwoord gebruik te maken. Toen de voorzitter hiei'toe wei nig genegen bleek, verweet mevrouw Van Nispen de ovex-heid een negatieve houding ten opzichte van de jeugd, waardoor bij voorbeeld het joy-rijden alleen maar wordt bévox-derd. „Wat heeft men aan een fraai sportterrein, wanneer de hekken gesloten zijn", riep de spreekster uit, om vervolgens te verklaren dat het haar onverschillig liet of Heemstede dertig- of vijfendertgduizend inwoners zal krijgen, wanneer dit ten koste gaat van de jeugd. Haar ideaal zou zijn, de gehele Schouwbroekerpolder als recx-e- atie-oox-d in te richten, met speeltex-reinen en desnoods een gezellige theeschenkerij. De Voorzitter noemde dit plan een utopie, maar hij kon mevrouw Van Nispen allerminst overtuigen. „Alles is mogelijk", concludeerde zij, „wanneer de wil maar aanwezig is". Tenslotte wees de burgemeester er nog op, dat openstelling van de terreinen aan de Wagnerkade in de avonduren onver antwoord zou zijn. Hiervan wordt namelijk reeds een intensief gebruik gemaakt door de diverse Heemsteedse scholen in verband met het beoefenen van verschillende spor ten. En juist omdat hiervan zulk een druk gebruik wordt gemaakt, moet het terrein toch minstens enige uren per dag gesloten blijven, om de grasmat de gelegenheid te geven zich enigszins te herstellen. Een permanente openstelling zou in dit vex-- band stellig onverantwoord zijn, omdat de terreinen dan spoedig totaal ongeschikt zouden blijken. De toespraak welke de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rap- pard verleden week donderdag heeft ge houden ter gelegenheid van de ingebruik neming van de gereformeei-de Pinkster kerk aan de Camplaan heeft mevrouw Van der Meulen-Houwer (Ar- bed) aanleiding gegeven tot het stellen van vragen, waai-bij zij het verslag in Haar lems Dagblad over die gebeurtenis tot uit gangspunt nam, met name de passage, zo als die in H.D. wex-d weergegeven: „Wan neer soms gx-oepen die menen tenachtex-ge- steld te wox'den en positie kiezen tegen subsidiëring van kerkebouw financiële steun zouden verlangen dan zouden wij ons hiex-tegen verzetten, daar positie moet woi-den gekozen tegen subsidiëring van richtingen, die ondermijnen wat u en mij heilig is" Mevrouw Van der Meulen wilde gaarne weten welke groepen door de burgemees ter waren bedoeld, daar in de Heemsteedse raad alle pai-tijen met de subsidieregeling hadden ingestemd. Daarnaast had de frac tie van de Partij van de Arbeid px-incipieel gesteld, dat wanneer andere belangrijke geestelijke stromingen hetzelfde zouden vragen voor haar gebouwen deze op de zelfde financiële basis gesteund dienen te worden. Daarom wilde spreekster weten hoe de burgemeester als ver-tegenwoordi- ger van de gemeente tot deze uitlating was gekomen. De burgemeester begon zijn antwoord, met eraan te hei-innex-en, dat hij geen ver antwoording verschuldigd is over zijn toe spraken, terwijl hij het ook niet nodig acht in te gaan op in de pers verschenen ai'tikelen. Volgens spreker had de betrokken pas sage in het ondei'havige verslag zijn be doelingen niet juist weergegeven. De por- tée van zijn toesprak was namelijk de vol gende geweest: „Uitgaande van de bijzon- dei-e plaats welke de kerk inneemt in de samenleving achtte hij het verheugend, dat het gemeentebestuur in positieve zin had gereageerd, namelijk door de subsidie regeling te beperken tot de erkende kerk genootschappen. Wanneer er groepen zou den zijn, die zich hiex-door ten achter ge steld voelen en ook aankloppen om subsi die, willen wij van geen gelijkstelling van deze groepen met de kerk van Christus weten, daar anders de weg geopend zou kunnen worden voor subsidiëring van groepen, die kunnen ondermijnen, wat u en mij heilig is". Mevrouw Van der Meulen merkte daar op op, dat het merkwaardig genoemd moet worden, dat, wanneer de burgemeester van mening was geweest dat zijn woorden xxiet juist wax-en weergegeven, hij geen x-echt- zetting heeft verlangd, terwijl blijkbaar ook niemand van de viex'honderd aanwe zigen dat heeft gedaan. De heer R e ij n d e r s (Arbeid) herin nerde de burgemeester hierna aan een te lefoongesprek, dat hij onmiddellijk na het verschijnen van het verslag met hem had gevoerd. Hij zei, toen de bewuste zinsnede te hebben voorgelezen. Burgemeester: „U heeft mij niets voorgelezen". De heer Reijnders: „Wanneer iemand tegen mij zegt „Je liept" wens ik niet verder met hem te spx-eken. Ik zie van het wooxd af". (Wij hebben na afloop van de vergade ring de heer Reijnders gevraagd wat hij had willen opmerken. Volgens de heer Reijnders was de eerste reactie van de bux-gemeester een bevestiging vaix de juist heid vaix het verslag geweest. In het ver loop van het gesprek was de heer Van Rappard daarop teruggekomen. De burge meester betwist deze zienswijze. Wij tekenen hierbij aan, dat onze ver slaggever zijn weergeving van de woorden vaix de burgemeester, die a l'improviste werden gesproken, handhaaft. Er bestaat al leen een dubium ten aanzien van de vraag of de burgemeester heeft gesproken van groepen die zich tegen subsidiëring van kerkbouw zouden willen verzetten. In de hoofdzaak echter dekt de uitei-aard ver korte weergeving in het verslag van de opening van de kex-k de uitleg welke de bux-gemeester in de gemeentex-aad aan zijn toespraak heeft gegeven. Daarmee blijft ook de grond bestaan voor ons commentaar in ons blad van zaterdag, toen wij ons kantten tegen deze discriminatie van an dere belangrijke geestelijke stromingen, waarvan de humanisten de belangrijkste vei-tegenwoordigers zijn. Ten ovex-vloede voegen wij hier aan toe, dat wij op het ge wraakte verslag geen aanmerkingen ont vingen, integendeel wel een telefonisch woox-d van waardering van gereformeei-de zijde. Redactie) ADVERTENTIE Tijdens de rondvraag in de Heemsteedse gemeenteraadsvei-gadering, werd door me vrouw Van der Meulen-Houwer (Arbeid) een geval van bejaaxdenleed ter sprake ge bracht, dat onlangs in één der landelijke dagbladen is gesignaleerd. Het voorval zou zich gedeeltelijk in Heemstede hebben afge speeld. Mevx-ouw Van der Meulen vroeg of B. en W. met lxet voorgevallene op de hoog te waren en een onderzoek hadden inge steld naar de toedracht, vervolgens of B. en W. bereid zijn om op een zeer kox-te ter mijn een ontwex-p-verordening op het toe zicht van x-ust- en verpleeghuizen aan de raad voor te leggen en tenslotte of B. en W. mede van mening zijn, dat het principiëel wenselijk is, dat de vex-zorging van bejaar den door verantwooi-delijke instanties ge schiedt, zoals'door kerkelijke of andere ver- enigingen of van gemeentewege en dat hier zeker voor de gemeente Heemstede een taak zou liggen. Wethouder Van Houten beantwoox-dde de eerste vraag bevestigend. Uit het onder zoek was volgens de wethouder echter ge bleken, dat het artikel enigszins tendentieus moet worden genoemd. Van een „ontvoe ring" van betx-okken bejaai-de is niets ge bleken en de man heeft slechts één nacht in Heemstede vertoefd, hetgeen overigens op advies van de Haarlemse G.G.D. ge schiedde. Toen in het rusthuis wex-d gecon- stateei-d dat de man ziek was, heeft men dii-ect de G.G.D. meegedeeld niet voor ver pleging te zijn ingericht, waarop de patiënt weer werd afgehaald en naar Haax-lem werd vex-voex-d. Eveneens op advies van de G.G.D. heeft de vrouw haar echtgenoot toen niet vergezeld; hoewel de wethouder het persoonlijk bijzonder ontactisch van de exploitante van het rusthuis heeft gevon den, dat zij de wouw niet met de vex'blijf- plaats van haar echtgenoot op de hoogte bracht. Hoewel Heemstede ixx deze kwestie dus slechts een kleine schakel is geweest, noem de wethouder Van Houten dit tragische ge val toch een bitter voorbeeld van de nood zaak tot overheidsbemoeiing met minder financiëel draagkrachtige bejaai'den. Daar om was spreker verheugd te kunnen mede delen, dat zoals wij reeds hebben be richt x-eeds voordien ovex-leg is gepleegd met Haai-lem en enige omliggende gemeen ten, waax-bij de verschillende aspecten van een doeltreffende bejaardenzoi-g zijn be sproken. Deze bespi-ekingen hebben tot ge volg gehad, dat men zeer binnenkort een concept-verox-dening voor het toezicht op de rust- en vei-pleeghuizen mag verwach ten, dat ook de Heemsteedse raad ter be handeling zal wox-den voorgelegd. Mevrouw Van der Meulen vei-klaarde zich hierop tevreden met het onderzoek, maar zij wees nogmaals op de kwade kan ten der particuliere exploitatie van bejaar denhuizen. Te Heemstede is woensdagavond een voorlopig bestuur samengesteld voor de nieuwe r.-k. sociëteit „Witte van Haem- stede", welke vanaf begin september ge- x-egeld een wekelijkse bijeenkomst zal hou den in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Ofschoon uiteraard de gezellig heid allerminst uit het oog zal worden verloren er zal gelegenheid zijn te biljar ten, bridgen en andere tijdspassering, ligt het geenszins in de bedoeling van het be stuur de activiteiten alleen uit deze spelen te doen bestaan. Men is ook voornemens voor de leden diverse culturele avonden te organiseren, zoals lezingen, toneelvoorstel lingen, enzovoort. Dit voorlopig bestuur, dat in september tevens door een definitief zal worden vervangen - indien de huidige samenstelling tenminste niet door de leden als zodanig wordt aanvaard - is onmiddel lijk begonnen voorbereidingen te treffen, om de officiële openingsavond in septem ber op een feestelijke wijze te doen ge schieden. •)V n v;V 29 juni a.s. Heerlijke magere hamlappen 500 gram 268 Braadstukjes mager 500 gram 258 Heerlijke malse biefstuk 100 gram 69 Speciaal aanbevolen: ons prima vetgemest kalfsvlees Onze Vlug-Klaar-artikelen Slavinken - frikandelien biefstuk-tartaar In onze vleeswarenafd. r uit eigen slagerijen Pekelvlees 150 gram Runderrookvlees 100 gram 69 74 Veiling-verse groenten 29 juni a.s. Mooie blanke bloemkool per stuk 35 Gesneden worteltjes 500 gram 44 Komkommers per stuk 29 AARDBEIEN per slof 2 kg 250 Uit onze afd. kruidenierswaren Voor Uw week-end en uitstapjes Grote pinda's, vers gebrand, 250 gram 59 Zaanse korstjes per pak 25 Teesty verpakte drups per rol 15 A.H. Pepermunt 2 rollen 25 Limonadesiroop in tubes 2 voor 55 Garantie voor kwaliteit Laagste prflzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Na een zitting, die de gehele dag heeft geduurd, eiste de procureur-generaal bij het Arnhemse gei'echtshof tegen de 40- jarige directeur van een confectiefabriek te Enschedé, S. C., anderhalf jaar gevange nisstraf wegens opzettelijke bx-andstichting op 29 maart 1955. Op die datuixx brandde 's nachts de con fectiefabriek „De Rietmolen" af. De direc teur werd ervan verdacht deze brand te hebben gesticht om in het bezit te komen van de verzekeringspenningen, ruixrx 90.000 gulden. De rechtbank te Almelo had hem op 20 november eveneens tot anderhalf jaar gevangenisstraf vei-oordeeld. De zaak was aan het licht gekomen door de 28-jarige echtgenote van C., die kort na de brand aan een collega van haar man had verteld, dat haar man de brand had gesticht. Deze collega schreef later aan een zwager van de verdachte, die vrijwel alle aandelen van de naamloze vennoot schap bezat, dat hij onmiddellijk 25.000 gulden moest sturen, anders zouden de bijzonderheden van de brandstichting worden bekendgemaakt. De zwager deed aangifte bij de politie en de collega van C. werd wegens afper sing veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. Voor het hof verklaarde de echtgenote van C. dat zij de beschuldiging jegens haar man introk. Niettemin achtte de px-ocureui'-generaal voldoende bewijs aanwezig om een vex-- oordeling te x-echtvaardigen. Het is onge woon, dat een echtgenote bezwarende ver klaringen aflegt tegen haar man, maar zij had toen ruzie met hem en zij was met een andex-e man weggelopen. Volgens de verdedigers had de verdachte geen motief voor brandstichting. Ook zou hij er geen voordeel bij gehad hebben, omdat niet hij, maar zijn zwager het groot ste financiële belang bij de fabriek had. Op 11 juli zal het hof uitspraak doen. Enkele leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben de gedachte op geworpen om thaixs in het streekplan-Zuid- Kcnnemerland een weg in Aerdenhout en Heemstede volgens het plan-De Ranitz op te nemen. Deze gedachte vond bij de meerder heid vaix de commissie uit de Provinciale Staten, die het streekplan Zuid-Kennemer- land onderzocht hebben, geen ixxstemmixxg, aldus wordt meegedeeld in het verslag der commissie. De commissie heeft zich over de oost- westverbinding door Haarlem en Aerden hout naar Zandvoort en het zogenaamde plan-DeRanitz uitvoerig laten voorlichten door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller en de stede bouwkundig adviseur van de gemeente, jhr. ir. J. de Ranitz. Bij de besprekingen in de commissie heeft een der leden opgemerkt, dat men een streekplan slechts in groot verband kan beoordelen. De weg van het streekplan geeft aansluiting op de Schipholweg, die spoedig het verkeer niet meer zal kunnen verwerken. Het lid vroeg zich af, of deze weg afdoende vèrbeterd zou kunnen wox' den. Zo niet, dan zou er naar zijn meixing een geheel nieuwe weg xnoeten komen, die het verkeer onder andere dat uit Am sterdam-Zuid ten zuiden om het vlieg veld Schiphol heen via een verbeterde Kruisweg naar de agglomoratie Haarlem- Heemstede zou leiden. De weg-De Ranitz zou een betere aansluiting op de nieuwe Kruisweg geven dan de weg volgens het ontwerp-stx-eekplan. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wex-d naar aanleiding hiervan opgemerkt, dat ook naar de mening van de Rijkswater staat de Schipholweg belangrijk zal moeten worden vex-beterd en plaatselijk vervangen door nieuwe wegvakken. Deze nieuwe Schipholweg zal een goede oplossing bie den voor de afwikkeling van het verkeer van en naar Amsterdam. Deze weg wordt een onderdeel van de nieuwe ringweg om Amstei-dam, die al het uit Den Haag, Rot terdam en Utrecht op Amsterdam gerichte verkeer zal opvangen. Men dient er der halve bij de beoox-deling van de keuze tus sen de op het streekplan geprojecteerde weg en het plan-De Ranitz van uit te gaan, Met het oog op de ziekte van de blauw sparren in de Bloemendaalse plantsoenen en in particuliere tuinen heeft het Bloe mendaalse gemeentebestuur de directeur van de stichting „Kennemerduinen", ir. E. C. M. Roderkerk, verzocht enige takken van de door een insekt aangetaste bomen voor een onderzoek op te zenden naar de Plantenziektekundige Dienst in Wage- ningen. lx*. Roderkerk deelde ons mee, dat er in de Kennemerduinen zelf geen blauwspar ren staan. De aantasting van deze naaldbomen ge schiedt door de groene spaxrebladluis. In april heeft een hovenier in Aerdenhout het insekt al op de loten van enige bomen ge zien. Men heeft toen echter verzuimd hieraan de nodige aandacht te schenken. In deze maand is het insekt al weer uit gevlogen en is het kwaad aan de bomen reeds geschied. De bomen hebben nu ech ter weer jonge toppen en de kans op dood gaan is gering te achten. Het gevaar voor afsterven is groter als de aantasting plaats heeft ten tijde dat de bomen nog kaal zijn. Naar de Plantenziektekundige Dienst meedeelde is de betrokken bladluis slechts eens in de zoveel jaar schadelijk, zodat voor het voorjaar van 1958 waarschijnlijk geen bijzondere maatregelen behoeven te worden getroffen. H. A. van Leeuwen door directie en personeel gehuldigd Een voor velen bekende Haarlemmer heeft zijn zilveren jubileum geviex-d: het was vandaag vijfentwintig jaar geleden, dat de heer H. A. van Leeuwen voor velen slechts bekend bij zijn voornaam Harry als portier in dienst trad van het café-restaurant Brinkmann aan de Grote Max-kt in Haarlem. Vanmorgen werd de heer Van Leeuwen tijdens een intieme bijeenkomst gehuldigd door de dix-ectie en het personeel van Brinkmann. De jubilaris, die was verge zeld door zijn vrouw en kinderen, werd toegesproken door de heer J. F. C. Brink mann, die hem met enige welgekozen woorden complimenteerde en hem namens de directie een geschenk onder couvert aanbood. Uit naam van het personeel sprak de personeelchef de heer J. J. Geerts de ju bilaris toe .waarna de heer Van Leeuwen zijn dank betuigde voor de belangstelling en de vele ontvangen bloemen en andere geschenken. Gedurende het overige deel van de dag recipieerde de jubilaris te zijnen huize, Reguliex-sstraat 36, waarbij vele regelmatige bezoekers van het café-restaurant hem kwamen feliciteren. dat de oost-westverbinding door de stxeek zal moeten aansluiten op de nieuwe Schip holweg. De commissie kon zich hiermee vereni gen. Mede gelet op dit uitgangspunt was de commissie het er over eens, dat afge zien van de vraag, of op de duur een twee de doorsnijding van de streek nodig zou zijn de aanleg van een traverse door Haarlem, ook voor het doorgaande ver keer, onvex-mijdelijk is. Zandvoorterweg De commissie heeft de vraag aan de orde gesteld, of voor de voortzetting van de traverse door Haarlem naar Zandvoort de weg ten noorden van Aerdenhout overeen komstig het ontwerp in het streekplan moet worden aangegeven dan wel volstaan zou kunnen worden met verbetering van de Zandvoorterweg. Enkele leden waren van oordeel, dat voorlopig met verbetering van de weg zou kunnen woi-den volstaan. Anderen meenden, dat er geen behoefte was aan een weg benoorden Aerdenhout, maar de xneerderheid kon zich verenigen met het plaatsen van deze weg op het streekplan. Rijksbijdrage voor aan sluiting westweg In de vergadering van de commissie uit de Provinciale Staten van Noordholland, die het ontwerp-streekplan Zuid-Kenne- merland heeft onderzocht, is van de zijde van Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat de Rijkswaterstaat er naar streeft zo spoe dig mogelijk na het gereedkomen van de Velsertunnel te beginnen met de aanleg van het eerste deel van de weg beoosten Haarlem tot aan de Schipholweg. Voor de aanleg van dit deel rekent men, dat vijf jaren nodig zullen zijn. Hoeveel tijd voor de voortzetting van die weg naar het zui den nodig zal zijn, is nog niet te zeggen. De commissie achtte het betreurenswaar dig, dat de beslissing over het tracé van de weg door de Rijkswaterstaat is genomen zonder voldoende overleg met de provincie. Een lid heeft opgemerkt, dat vertraging in de uitvoering van het zuidelijk deel van de oostweg ertoe zou kunnen nopen, de westweg tijdelijk een andere functie te geven dan het streekplan bedoelt. Dit zou zelfs de beslissing ten aanzien van het al of niet naar het zuiden doortrekken van de westweg kunnen beïnvloeden. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd opgemerkt, dat men bij de opstelling van streekplan niet moet uitgaan van de tijdelijke toestand, dat er geen oostweg bezuiden de Schipholweg zal zijn. De mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft toe gezegd het verlenen van een rijksbijdrage in de aanleg van het deel van de westweg, dat aansluit op de geprojecteerde weg in Zuid- Holland, te zullen bevox-deren. De commissie kon zich algemeen vereni gen met het standpunt, dat in het streek plan in ieder geval een tracé voor de zuide lijke voortzetting van de weg bewesten Haarlem tot aan de Zuid-Hollandse grens zal worden aangegeven. Zes industrïeprodukten van Nederlands fabrikaat zijn bekroond op de in Brussel gehouden tentoonstelling van industriële vormgeving, georganiseerd door de Bel gische vereniging „Le signe d?Or Indus- triel". De internationale jury, waax-in voor Nederland zitting had de architect J.~ Pen- raat, moest een keuze doen uit de inge zonden duurzame verbruiksgoederen ge maakt binnen de Benelux, die beant woordden aan de eisen van industriële vormgeving. Onder de vierhondex-d mee dingende artikelen werden er twaalf waardig geacht „het gouden merk" te dra gen, waarvan zes van Nederlands fabri kaat. Het waren een tekentafel, een stoel, een glasservies, een theeservies, een court in roestvx-ij staal en een teakhouten kastje. Bij besluit van de minister van Justitie zijn benoemd voor de tijd van zes jaren tot lid van het ambtenarengerecht te Haar lem: mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; mr. J. F. Jansonius, oud burgemeester van Haarlemmermeer; mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem; dr. D. van der Wel, adhxinistra- teur ter provinciale griffie van Noord holland. Vrijdag 5 juli 's avonds om half acht zal mr. J. A. P. C. ten Bokkel in de Haar lemse Vleeshal een tentoonstelling openen van cultuur-historische diorama's, vervaar digd door dr. W. G. L. Wieringa. De tentoonstelling zal tot 3 augustus worden gehouden. Voor „Unicum". De collecte, die vorige week te Bermebroek ten bate van de stich ting „Unicum" te Heemstede werd gehou den, heeft f379,57 opgebracht. Alleen zaterdag Alleen zaterdag

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13