Uitgaan in Haarlem J Berlinale in volle gang Km#1 GEVAPAN DE ONZICHTBAREN Eerste zomerconcert van het N. Ph. O. De avonturen van Wang en Li MetSNELPONz iejeergeenharstvan Agenda voor Haarlem Lezen en laten lezen Met Thomas Magyar als solist Kort en bondig VR/JÓAG 28 JUNI 1957 5 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Gaat u met vakantie? De zaak-Miller Muzikale opvoeding van de schooljeugd Vervalste meesterwerken in Brussel geveild IN HAARLEMS CONCERTGEBOUW K.V.P.-afdeling Voorburg royeert een lid VELPON Het wemelt van premières op Berlijns Filmfestival w rolfium r VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Zaterdag; 29 juni, Bloemendaal, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft in het Bloe- memdaals Openluchttheater een vóorstel- linig van „Midzomernachtdroom" van Sha kespeare. De regie is van de Engelse regisseur Michael Warre. De tekstregie is van Cruys Voorbergh. Medewerkenden zijn onder meer Anny dia Lange, Peronne Hosang, Anne Marie Heyligers, Marijke Bakker, Robert de Vries, Frans van der Liegen, Jacques Snoek, Bernihard Droog en Gerard Hartkamp. Het decor werd ont worpen door Wim Vesseur. Jurriaan An- driessen componeerde als illustratie die nende muziek. Woensdag 3 juli, Bloemendaal, 14.30 uur: Het Rotterdams Kindertoneel onder leiding van Anmieike Elro geeft een opvoering van het sprookje „Repelsteeltje" in het Open luchttheater. Vrijdag 28 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van het Haarlems Muziekin stituut geven een uitvoering. Zaterdag 29 juni, Grote Markt, 11.30—12.30 uur: De stadbeiaandder Arie Peters be speelt het carillon van de Grote Kerk. Zaterdag 29 juni. Concertzaal, 20.15 uur: Ten bate van het Anjerfonds geeft het Noord hollands Phi'lh. Orkest een concert onder leiding van Henri Arends en met mede werking van de sopraan Jo Vincent en de pianiste Emmy van Eden. Hfet pro gramma vermeldt voor het orkest Sere- nata Notturna in D van Mozart, balletmu ziek uit de eerste en tweede akte van Schuberts „Rosarnunde" en de Zesde Sym fonie van Beethoven. Jo Vincent zingt met pianobegeleiding liederen van Schubert, Schumann en Brahms. Maandag 1 juli, Grote Kerk, 20 uur: Het jeugdkoor „Inter Nos" geeft onder leiding van de dirigent Jan Booda een uitvoering van de „Michiel de Ruytercantate". Solis tische medewerking wordt verleend door de alt Aafje Heynis, de bas Hans Wen- nink, Jan Booda, orgel en Emmy van Eden, piano. Maandag 1 juli, Grote Markt, 15.3016.30 u.: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 2 juli, Grote Kerk, 2021 uur: De stadsorganist Piet Kee bespeelt het orgel van de Grote Kerk. Aan deze uitvoering wordt medewerking verleend door het Haarlems Bach-ensemble onder leiding van George Robert. Het programma ver meldt het tweede gedeelte van de grote Orgelmis van Johann Sebastian Bach. Dinsdag 2 juli, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst in Haarlem geven een uitvoering. Woensdag 3 juli, Concertgebouw, 20.15 uur: Leerlingen van die Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst in Haarlem geven een uitvoering. Woensdag 3 juli, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmondsch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een zomerconcert, waaraan solistische medewerking wordt verleend door de pianiste Ria Groot. Het programma ver meldt „Tasso" van Liszt, het Pianoconcert van Schumann, de Tweede Symfonie van Saint-Saëns en „La croisade des enfamts" van Piemé. Donderdag 4 juli, Grote Markt, 2021 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Het pro gramma bevat werken onder meer van Schubert, Bach, Brahms en Haydn. Donderdag 4 juli, Grote Kerk, 1516 uur: De organist Klaas Bolt bespeelt het orgel van de Grote Kerk. Hij voert werken uit van Buxtehude, Johann Godfried Walther en Johann Sebastian Bach. Vrijdag 5 juli: Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van de zangpedagoge Coby Riemersma, hoofdlerares aan het Amster damse Conservatorium, geven de jaarlijk se uitvoering in de tuinzaal van het Con certgebouw. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de documentah-e „Naar het rijk der Inca's" over een Duitse expeditie naar de binnenlanden van Mexico. De Nederlandse tekst wordt gesproken door de acteur Paul Steenbergen. Lidotheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van .Vergeet mij niet" met de zanger Ben jamin© Gigli. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 28 juni: Emmakade, 19.15 uur: Leer lingen van de Aerdenhoutse Muziekschool geven een uitvoering in de aula van het christelijk lyceum. Zondag 30 juni, gebouw St. Bavo, 20 uur: Het Haarlems Jeugdtheater verzorgt nog maals een voorstelling ten bate van het sanatorium „Hoog Laren". Hieraan wordt onder meer meegewerkt door Heintje Davids, de telepaat Jonglisto en John Elferink met zijn „magische tempo-show". Dinsdag 2 juli, Minervatheater, 20.15 uur: Onder de titel „Een vrolijk zomerpro- gramma" treden op Willy Walden en Piet Muyselear, Teddy Scholten en Henk Schol ten, Aase Rasmussen, Bert van Dongen en Noel en Novely. Woensdag 3 juli, Minervatheater, 20.15 uur: Het hierboven genoemde gezelschap geeft een herhaling van „Een vrolijk zomer- programma". Cruquiusmuseum: Historische stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromings ramp februari 1953. Geopend dagelijks van 9—12.30 en van 13.30—17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE De Amerikaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij zich zal verzetten tegen stappen, die door de toneelschrijver Arthur Miller gedaan zijn om zijn veroor deling op grond van „ongehoorzaamheid aan het Congres" ingetrokken te krijgen op de basis van een uitspraak, kortgeleden door het hooggerechtshof gedaan. De advocaat van de verdediging, Joseph Rauh Jr., is van mening, dat de zaak-Miller gelijk is aan die van de arbeidersleider van Illinois John Watkins, wiens veroordeling door het hooggerechtshof op 17 juni was geannuleerd. van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 13—16 uur. Huis Van Looy: Van 23 juni tot 22 juli expo seren ruim vijfentwintig Bergense kunste naars schilderijen, tekeningen, aquarellen, grafisch werk en kleinplastiek. Er is werk onder meer van Gestel, Radecker, Wieg man, Kuyten, Essers, Van Herwijnen, De Jong, Carpentier, Selhorst en Van den Idsert. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Hieronder volgt een lijst van de laatste aan winsten in de Stadsbibliotheek en -leeszaal: Romans: Dunscomb, Lavinia; Houser, Mijn zoon wil niet sterven: von Kamphoevener, Het kristallen serail, oud-Turkse vertellingen: Lis boa, De oogst van Kain; Maclean, ue Kanonnen van Navarone; Meijer, Reis met Peter; Roelants, Alles komt terecht; Schaper, Der Gouverneur; de Polnay, Before I sleep. Populair wetenschappelijk: Bibeb, Bibeb in Parijs; Slikboer, Hoofdzaken der psychologie; Groot, Verborgen wijsheid uit de Oepanishaden; Confrontatie, maatschappelijke vraagstukken; Postma en Kleyn, Het strand in kleuren; Kaayk, Ons spijsverteringskanaal in gezonde en zieke dagen; Blöte-Obbes, Kijken en maken, stofver- siering; Diebold, Automatic; Blad, Het chassis, het onderstel; Visser, De elektriciteit en haar praktische toepassingen, dl. 1; Een abel spel van Esmoreit, uitgeg. door Notermans; Stijl, Krispijn filosoof, De belachelijke gevolgen van het dan sen ener menuet; Kandinsky, Farben und Klan- ge, dl. 2, Olbilder; Muller, Klee, tovervierkan- ten; Elsenaar, De geschiedenis der slaginstru menten; Wilson, Van Warschau tot Hirosjima, dl. .2 De rector van het stedelijk gymnasium in Nijmegen heeft bekend gemaakt, dat op initiatief van de stedelijke culturele con tactcommissie in samenwerking met het gemeentebestuur is overgegaan tot het vormen van een discotheek, een uitleen bibliotheek van grammofoonplaten met muziek ten dienste van de scholen. De discotheek wordt beheerd door een ge meentelijke instantie, waarbij de school besturen de muziekplaten met werk van bekende componisten, kunnen aanvragen. Tevens wordt daarbij, zo nodig, een pick up beschikbaar gesteld. Ook in Rotterdam bestaat een soortgelijke discotheek. Men heeft daar plannen deze discotheek lande lijk te maken door onderlinge samenwer king. Er werd meegedeeld, dat Nijmegen bereid is zijn medewerking hierbij te verlenen. In Brussel is dinsdag gearresteerd de eigenaar van een kunsthandel, Jacques Trussard, op de verdenking een aantal ver valsingen van meesterwerken verkocht te hebben en daarbij gebruik te hebben ge maakt van de namen van experts, die over de hele wereld bekend zijn, onder wie pro fessor Lionello Venturi van de universiteit in Rome, die nooit werd geraadpleegd. Volgens de politie zijn er tussen februari 1956 en mei 1957 drie veilingen bij Trus sard gehouden, waarbij zestig falsificaties zijn geveild. De werken gingen van de hand als originele stukken van bijvoorbeeld Clouets, Ochtervelt, Benson, Breughel, Ru bens, Teniers, Bellini, Giordano en Longhi. Men is nu bezig de kopers, die over heel Europa verspreid zijn, te vinden. Een ko per in België, Etienne Cazals, heeft ver klaard 2.800.000 francs aan Trussard te hebben betaald voor een aantal vervalsin gen. Het verhoor van verscheidene buiten landse deskundigen en een onderzoek in Parijs wees uit dat de in Brussel verkochte vervalste schilderijen afkomstig waren van een zekere Schaefer, een handelaar van Roemeense herkomst, die in Parijs woont. De zomerconcerten van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest zijn donder dagavond begonnen. De dirigent Iienri Arends leidde het eerste concert, waarop met de ouverture „Romeo en Julia" en het Vioolconcert in D van Peter Tsjaikofsky de Holberg-suite opus 40 van Edvard Grieg en de legende „De zwaan van Tuonela" van Jean Sibelius tot uitvoering kwamen. Afgaande op de stijl van interpretatie van de werken van Grieg en Sibelius zou het terwille van een harmonisch program ma beter zijn geweest deze muziek te ver vangen door een andere compositie van Tsjaikofsky, bijvoorbeeld zijn Serenade voor strijkinstrumenten. Dan had Henri Arends zonder een psychische transforma tie der muziek kunnen toegeven aan zijn zin voor nadrukkelijkheid inzake volumi neuze klank. De Holberg-suite van Grieg kan daar niet tegen. Bij deze uitvoering bracht zij althans geen sfeer, die men van de muziek der achttiende eeuw verwacht en die Grieg voor zijn suite bedoeld heeft. Het orkest klonk grof en hard. De weg naar het hart wist de dirigent evenmin te vinden. In de wat monotone „Zwaan van Tuonela" kreeg de alt-hoboïst een prachtige kans om zijn fraaie instrument sonoor te laten klinken, al was de uitvoering als geheel niet over tuigend. De vertolking van de ouverture „Romeo en Julia" gaf echter andere indrukken. Met deze muziek was Henri Arends in zijn element, want zij verschafte hem de inten sieve spanningen die hij voor zijn directie- trant behoeft en die beantwoorden aan een persoonlijke muzikale instelling. Met de zekerheid, die een eigen overtuiging schenkt, bezielde Henri Arends het orkest, dat zich volledig gaf om het geliefde werk uit zijn repertoire vorm en gestalte te geven en te laten klinken in de warme, be wogen klankentimbres van Tsjaikofky's meesterlijke instrumentatie. Het zomerconcert had nu een niveau be reikt, waarop ook de gunstigste voorwaar den lagen voor een uitvoering van het Vioolconcert van de Russische meester. Wij werden in onze verwachtingen niet teleur gesteld, want met de dirigent stond ook de solist Thomas Magyar in een vertrouwde, natuurlijke relatie tot het concert. Deze betrof niet alleen de virtuoze schittering der muziek, maar ook de bewogenheid die in het werk met onstuimigheid en in innige lyriek tot uitdrukking komt. Het werd een bewonderenswaardige prestatie, waarvoor de langdurige bijval zeker verdiend was. Henri Arends en het orkest, die doorgaans voor een goede eenheid met het spel van de solist hadden gezorgd, mochten terecht in het succes delen. Het volgende zomerconcert zal op woens dag 3 juli worden gegeven. Het wordt het enige concert dat Marinus Adam in de reeks van zeven zal dirigeren. Het bestuur van de afdeling Voorburg der K.V.P. heeft besloten mr. L. A. J. M. Jonkergouw van de ledenlijst te schrappen. In de gemeenteraadsvergadering van gis teravond heeft de waarnemend fractie voorzitter der K.V.P. een verklaring voor gelezen waarin dit besluit werd meege deeld. Het bestuur heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van de door mr. Jonkergouw in de raadsvergadering van 27 maart afgelegde verklaring, dat hij zich van 19 december 1956 af niet meer be schouwt als lid van de K.V.P.-fractie en beschouwd wil worden als onafhankelijk lid der K.V.P. Het afdelingsbestuur is van oordeel, dat aldus naast de bestaande een tweede K.V.P.-raadsfractie wordt gecon stitueerd, het werk der partij ernstig na deel wordt berokkend en het werk van de K.V.P.-raadsfractie ernstig wordt bemoei lijkt. Mr. Jonkergouw kan tegen het roye- mentsbesluit in beroep gaan bij het be stuur van de kring Leiden der K.V.P. en daarna eventueel nog bij het hoofdbestuur der partij. Het gevaar was nu geweken; de mandarijn was weg met zijn soldaten en het dorp was nu weer rustig. Wang bracht de jas, die hij zolang uit het huis had geleend, netjes terug. Toen wandelden de vriendjes rustig het dorp door, waar nu geen soldaten meer op Wang loerden om hem gevangen te nemen. „Ik had helemaal geen zin, weer in dat hok van-die akelige mandarijn terecht te komen", lachte Wang. „Je hebt me fijn geholpen, Li!" En zo liep dit avontuur af van Wang en Li... 113-114 ADVERTENTIE De snelste BERLIJN. - Het internationale filmfes tival, dat op het ogenblik te Berlijn wordt gehouden, is het zevende in die stad. Men begon er in 1951 onder ongelooflijke moei lijkheden mee, dat wil zeggen in een tijd, dat het puin in Berlijn nog overheerste, dat daar nog geen filmstudio in werking was en er eigenlijk niet één bioscoop over eind stond, die goed genoeg geacht kon worden voor zoiets als een festival. De organisatoren ontmoetten voor hun plan nen weinig vertrouwen, ook in het film bedrijf zelf. Nu, zes jaar later, wordt er te Berlijn weer volop gefilmd, geeft men de festivalvoorstellingen in de prachtigst- devkbare paleizen en..., is de Berlinale, zoals men het festival thans noemt, zelfs geworden tot verreweg het grootste festi val van de westelijke wereld! Er zijn dit jaar 42 deelnemende landen, een record prestatie, die des te indrukwekkender is als men bedenkt, dat Berlijn de commu nistische staten weert, met uitzondering overigens van Joegoslavië. Al is de Berlinale met haar slechts zes jarige traditie een van de jongste der inter nationale filmfestivals, zij wordt internatio naal zeer ernstig genomen. De Amerikanen bijvoorbeeld sturen de hoogste artistieke en organisatorische vertegenwoordigers van hun cinematografie naar Berlijn, want Duitsland betekent eén markt van belang voor hen en ook met vele andere naties kunnen ze er zaken doen. Werden er in de eerste jaren nogal een films vertoond, die men op een ander festival al had gedraaid, dit jaar wemelt het op de Berlinale van de Europese en zelfs van de wereldpremières! Dit geldt voor niet minder dan negentien van de te vertonen 32 speelfilms, voor vijf van de zes lange documentaires en voor 24 van de 58 korte films. Nu weet u meteen, welke aantallen films de projectoren in de festivaltheaters en wij in deze twaalf dagen te verwerken krijgen. Het is onder ons gezegd, rijkelijk veel van het goede. Dat goede is trouwens niet altijd zo héél goed. In haar streven, een zo breed moge lijk overzicht te geven van de filmproduk- tie in de verschillende delen van de wereld, selecteert de Berlinale de aangeboden films niet of nauwelijks. In tal van landen, waai de filmproduktie nog heel jong is, produ ceert men nu en dan wel eens iets verras sends, maar de films kunnen er ook heel erg mis zijn soms voldoen ze niet aan minimumeisen op artistiek gebied. Soms P. Zwaanswijk ook komen landen, die reeds een traditie ADVERTENTIE Het jochie uit de Italiaanse film „Uitzicht op het Lunapark". op filmgebied hebben, toch met mid delmatige werken, die men op de Berlinale wellicht niet heeft willen of kunnen afwij zen, maar die het peil van een festival niet ten goede komen. Het festival werd geopend met een ko mische Franse film van de knappe regis seur Jacques Becker, „Les Aventures d' Ar- sène Lupin" (De avonturen van Arsène Lupin), waarin Robert Lamoureux de le gendarische Franse gentleman-dief speelt. Een onderhoudende, nu en dan geestige, steeds vakkundig-gemaakte film, precies de geschikte kost voor zo'n openingsavond, waarop het toch eigenlijk meer om de schit tering en de glans van de aanwezige sterren (er waren er bijna veertig, die allemaal even op het toneel verschenen!), dan om de films gaat. De Duitsers vertoonden in het jeugdfestival, dat ditmaal voor het eerst een onderdeel van de Berlinale vormt, een belangwekkende lange documentaire over Algerije, Allah Kerihrn (God zal het ten goe de keren) getiteld, naar een zegswijze van de Moslims. De Italianen droegen naar mijn smaak tot nu toe de erepalm weg met een uitstekend-gemaakte, gevoelige en ontroe rende film van Luigi Comencini, "Finestra sul Lunapark" (Uitzicht op het lunapark). Net als in de Engelse film „The Spanish Gardener" gaat het in die film over de ver wijdering tussen een vader en zijn zoontje en de genegenheid, welke het kind toont voor een andere man die hem beter begrijpt, maar zo conventioneel als de Britse film was, zo het niet helemaal echt ook, zo goed is de Italiaanse, zo geloofwaardig in haar weergeving van de menselijke gevoelens, zo knap in de dosering van tragiek en hu mor, zo evenwichtig in haar bouw. Naar goede traditie in de beste Italiaanse films zijn er tal van aantrekkelijke volkstafereel tjes in het voortdurend-boeiende verhaal verwerkt. Jan Kooinen V 5. Ik was jong en het verlangen naar de sprookjes wereld van de Oriënt, die ik uit boeken al meende te kennen, de grote, intense vreugde, alles binnenkort met eigen ogen te kunnen aanschouwen, temperde mijn groeiend onbehagen gelukkig. Mijn mooiste uren waren zoals ook op al mijn volgende reizen die, waarin een zware zeegang nagenoeg alle pasagiers van het dek verdreef. Het flirten, lachen en schertsen werd dan altijd door de storm weggeblazen en het stampen van de zwaar zwoegende machines, het rollen en breken van de golven, het huilen van de wind, verenigden zich in het symfonie van zulk een majesteitelijke schoonheid, dat ik er iedere keer weer opnieuw door overweldigd werd. In de beginne reisde ik zoals de andere mensen, die, met dikke portefeuilles en stapels koffers uitgerust, de wereld rondtrekken, omdat men nu eenmaal eens in zijn leven op het wereld-beroemde terras van het Shepheard Hotel in Cairo gezeten wil hebben, omdat men de pyramiden en de Sphinx gezien moet hebben. En na een tocht door de woestijn naar een door het reisbureau Cook Son ingericht en onderhouden Bedoeïnen-kamp en een avond-wandeling door de Arabische bazaar, bezoekt men het Egyptische Museum ofAch, waar weid ik over uit? Ik wil slechts zeggen, dat ik gepro beerd heb mij aan te passen. Misschien was dat mij met de hulp van een zachte vrouwenhand gelukt, als, ja als Er is nog iets, dat ik niet mag verzwijgen. Op de uni versiteit was een student in de rechten, Techen. Hij vertelde mij veel over het landgoed van zijn vader en nodigde mij een keer uit om daar met hem de Paas vakantie door te brengen. Ik ben toen meegegaan. Het landhuis met zijn hartelijke, prettige bewoners, die, gelijk krachtige bomen, vastgeworteld in de tuin des levens stonden, gelovig waren en opgewekt de zomer en de herfst tegemoet gingen en ook de vorst in de wintermaanden, die hun daarna in zijn ban zou houden, niet schuwden, vormde voor mij een andere, een nieuwe wereld. De paar weken, die ik op dit landgoed heb door gebracht, behoorden tot de mooiste van mijn leven, maar ook tot de bitterste. Techen had een zusterze heette Maria. Ik werd op haar verliefd. Het zijn heerlijke dagen geweest! De volgende zomer brapht ik gastvrij uitgenodigd door Techens vader (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) wederom op het landgoed door. Dat ik Maria niet onver schillig liet, merkte ik tot mijn grote vreugde vrij spoe dig. Ik voelde mij in mijn geluk tot alle mensen aan getrokken, de wereld leek mij lichter toe. Het was alsof het noodlot mij wilde tonen hoe schoon, hoe heerlijk het leven zijn konvoor anderen, niet voor mij. Kort voor Kerstmis datzelfde jaar ontmoette ik in Wenen toevallig Techen. Hij vertelde mij lachend, dat zijn zus ter, die bij familieleden in Engeland logeerde, zich met een Engelsman had verloofd. Ik kan niet beschrijven, hoeveel pijn mij dat deed. Ik verliet Wenen, ging naar Heidelberg en legde daar mijn doctoraal examen af. Drie jaren bracht ik vervol gens in India door en mijn godsdiensten-studie, waarmee ik begonnen was, liet ik tenslotte voor wat het was. Ik ging over de wereld rondzwerven. Ik kon mij in de kring, waartoe ik door mijn geboorte en mijn bank rekening behoorde, niet meer thuisvoelen. Ik werd steeds eenzamer en voelde mij pas gelukkig als ik op de rug van een goed paard en in gezelschap van enkele in heemse begeleiders over berg en dal, door de steppen en de woestijnen van Azië trok. Toen ik tenslotte weer eens in Europa was al enige jaren geleden bleef ik maar kort, alhoewel ik vele jaren weg was geweest. Men mag het onrust, men mag het de lust naar avon tuur noemen, enige maanden later dreef het mij weer het land uit. Onweerstaanbaar! Ditmaal waren het China en in het bijzonder het Mongoolse gebied, die mij sterk aantrokken. Ik kende die landen al van vroegere reizen en vooral het mongools spreek ik even goed, zo niet beter dan mijn moedertaal. Dit keer wilde ik van China door Binnen-Mongolië naar Rusland trekken, dus precies de tegengestelde route nemen als enkele jaren daarvoor. De vrij afmattende reis liep ten einde, toen ik de Russisch-Mongoolse grensstad Kiakhta in een breed door bergen omsloten dal zag liggen. De nabijheid van het plaatsje had zich al enkele dagen eerder aangekon digd. Vele weken lang was ik alleen met mijn begelei ders door de onherbergzame steppen getrokken. Hoe meer wij Kiakhta naderden, hoe talrijker de karavanen en auto's werden, die wij tegenkwamen. Onberoerd door de rammelende wagens, slingerden, gelijk als in de grijze oudheid, lange rijen kamelen over de licht besneeuwde wegen en, evenals vroeger, joegen ook nu nog ruiters op kleine, mongoolse paardjes achter de karavanen aan. Wie voor het eerst in Kiakhta komt, wordt overvallen en verrast door een bonte, levendige bedrijvigheid en de tegenstellingen, die men er aantreft. Met staarten ge sierde, op pantoffels voortsloffende Chinezen; zwaar moedig voor zich uit kijkende, baardige Russen; op kleine, maar buitengemeen taaie paardjes snel voorbij rijdende Mongolen; Kalmukken en Burjaten met hun spitse mutsen; in gele of rode gewaden gestoken lama's met in de ene hand de onvermijdelijke rozenkrans en in de andere de koperen gebedsmolen, die zich haastig of waardig door de smalle steegjes bewegen. Ook enkele Engelsen, een paar Amerikanen en talrijke voortdurend lachende Tibetanen in hun bonte, schilderachtige kledij wonen in deze kleine grensstad, waar ik, zoals vroeger, gastvrij door een Russische groothandelaar te logeren werd gevraagd. Na de vele weken, die ik met mijn begeleiders in de eenzaamheid had doorgebracht, had het leven in Kiakhta een speciale bekoring voor mij, waar ik mij de eerste dagen niet aan onttrekken kon. Karavanen trekken door de straten, auto's meestal Amerikaanse hobbelen over het vieze plein, waar zwervende honden hongerig naar voedsel zoeken. Zwaar beladen kamelen versperren de smalle, bochtige straatjes en overal waar men komt treft men geschreeuw, vuilnis, afval en een afschuwe lijke stank aan. Temidden van ontelbare jurtten (een mongoolse tent) verheft zich een grote Boeddhistische tempel, waaraan ontelbaar vele, kleurige gebedsmolens en gebedsvaantjes zijn opgehangen. En tenslotte de Chinese wijk! Winkel aan winkel en ook hier waaien vanen. Maar deze tonen Chinese karaktertekens. Iedere zaak heeft een bont schild met een uitbeelding van wat er te koop is, zodat ook de analfabeten kunnen zien, wat er te krijgen is. De loge menten hebben helrode, groene of blauwe stroken papier voor de deuren hangen, zinnebeelden van een Chinees gerecht, waarbij de kleur de prijsklasse aangeeft. (Wordt vervolgd). Fiscus tekortgedaan. Het gerechtshof te Am-hem heeft een 49-jarige arts uit Nij megen veroordeeld tot een boete van f26.600 wegens belastingfraude. Zijn administrateur, een 56-jarige Nijmegenaar, werd vrijgespro ken. Zij werden ervan beschuldigd op de aangiftebiljetten over een drietal jaren een bedrag van f 153.000 te hebben verzwegen. De rechtbank te Arnhem had beide ver dachten drie weken gevangenisstraf opge legd. KLM-vliegtuig beschadigd. Een vlieg tuig van Swissair, dat zich gereed maakte om op te stijgen en een vliegtuig van de KLM. dat zich gereed maakte om op de luchthaven van Guararapes te landen, zijn met elkander in botsing gekomen. Niemand van de inzittenden van de beide vliegtuigen werd gewond. Uit een verklaring van de leiding van de luchthaven blijkt, dat de vleugels van beide vliegtuigen beschadigd werden en dat beide toestel-len niet direct konden vertrekken omdat er reparaties moesten worden verricht. Acht jaar. De rechtbank te Rotterdam heeft een 26-jarige loodgieter uit Rotterdam, conform de eis, veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht jaar. De man^ die negen maal uit inrichtingen wist te ontsnappen, had achttien inbraken gepleegd. Daarvan waren hem vier ten laste gelegd: in de pas torie van de St. Agnesparochie te Amster dam maakte hij f2.772.50 buit. Een inbraak in een pastorie in Vlaardingen bracht 1 em f8.811.op, Uit een klooster aan de Mathe- nesserlaan te Rotterdam ontvreemdde hij f 1.400.en uit een villa in Zwijndrecht nam hij f 900,aan geld en f 9.000,— aan juwelen mee. Rapport. Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart CP.v.d.A.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd, het rap port van de Verenigde Naties over de Hon gaarse volksopstand op korte termijn in hef Nederlands te doen vertalen en aan deze vertaling een zo groot mogelijke versprei ding te geven. Huwelijk. Donderdag is in Wenen in de Hofburgkapelle het huwelijk ingezegend van mejuffrouw Charlotte Star Busman, doch ter van de Nederlandse gezant in Wenen, en graaf Ladisleus Czpary. De pauselijke nun tius in Wenen, mgr. Dellapiane, zegende het huwelijk in. Terug. Het Canadese opperste ge rechtshof heeft bepaald, dat een driejarige tweeling van Nederlandse afkomst, Ronnde en Rickie Maat, aan de ouders teruggegeven moet worden. De kinderen waren door een Canadees echtpaar geadopteerd, doch later waren de ouders van mening veranderd. De kinderen zijn aan hun ouders, Nederlandse emigranten, teruggegeven. Zondags gesloten. De politie te Putten heeft twee hotelhouders geverbaliseerd om dat zij zondag hun zaken voor de vele vakantiegangers en toeristen op de Veluwe hadden opengesteld, in strijd met de gemeen telijke politieverordening, die zulks verbiedt. Iets dergelijks is ook enige tijd geleden ge beurd. De kantonrechter in Harderwijk ver klaarde toen de gemeenteverordening echter in strijd met artikel 7 der Zondagswet. ADVERTENTIE ONAANGENAME KLACHTEN? Schakel ze snel en daadwerkelijk uit met TRANSROID het nieuwe, moderne en HYGIëNISCHE bestrijdingsmiddel tegen aambeien. Tenzij uw arts anders voorschrijft: Eenvoudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en al die nare verschijnselen zijn verdwenen. Bovendien normaliseert de in TRANSROID aanwezige, lichte laxans de darmwerking, waardoor eventuele herhaling wordt tegen gegaan. Schakel klachten uit 1 Volgt een TRANSROID kuur. Hygiënisch.. Gemakkelijk.. Snelwerkend Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in kuurverpakking van twaalf tabletten. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam Roxy: „Overrompeling der vuurduivels", 14 jaar, 7 en 915 uur. Cinema. Palace: „Kitty" alle leeftijden, 7 en 9.15 u. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Königswal- zer", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwe nen vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Minerva: „Botsende jeugd", 18 jaar, 8.15 uur. Concert gebouw: 146ste Muziekschooluitvoering van het Haarlemse Muziek-Instituut, 7.30 uur. ZATERDAG 29 JUNI Roxy: „Overrompeling der vuurduivels" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „Liefde", 18 jaar, 7, en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Königswalzer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minervn: „Za ken zijn zaken", alle leeftijden, 2.30 uur. „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering van de muziekschool aan de Nieuwe Gracht, 1 45 uur. Natuurbad Velserend: Groot vuur werk, 22 uur. Modeshow, 9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7